Groot-Brittanje. Rusland en de veiligheid in het Oosten LEJ0SCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 27 April 1935 Door Gerald Barry. KERK- EN SCHOOLNIEUWS AGENDA. De houding van Groot-Brïttannlè tegen over de groote vraagstukken van de Europeesche veiligheid la geheel afhan kelijk van de ontwikkeling der publieke opinie ln Engeland en de Dominions. WU gelooven, dat onze lezers het bui tengewoon goede artikel van Mr. Gerald Barry, een der beste schrijvers over staatkundige onderwerpen van de Jon gere generatie ln Engeland, waarin hij een scherpe analyse geeft van de ont wikkeling der Engelsch-Russische be trekkingen, zeer zeker zullen kunnen waardeeren. In de komende weken zal het Brltscha kabinet een belangrijker beslissing inzake de buitenlandsche politiek moeten nemen dan ooit een Britsche regeering sedert den wereldoorlog Het zal moeten overwegen, welke houding Groot-Brlttanje zal aan nemen ten opzichte van de krachtlijn, die bezig is zich weer ln Europa te vormen en bij deze beslissing zullen zijn betrekkingen met de USER. een rol spelen, waarom alles draait. Sir John Simon Is naar Berlijn ge weest, mr. Anthony Eden heeft zijn reis naar de Oost-Europeesche hoofdsteden Moskou. Warschau en Praag beëindigd. Beiden zaten zij er bij toen Hitler over zijn geliefde theorie van de Bolsjewistische bedreiging sprak, beiden hebben zij hem zijn militaire en territoriale eischen voor Duitschland hooren toelichten, hebben zij geluisterd naar zijn redenen van weigering rot een Oost-Locamo toe te treden. In Moskou stond mr. Eden passief in zijn loge bi) het Ballet (doch wellicht met geestelijk- gefronste wenkbrauwen?) terwijl een pro letarische toeschouwersschare hem toe- Juichte als vertegenwoordiger van „Hls Brittanic Majesty's Government" en een proletarisch orkest speelde „God save the King". Hij antwoordde met tact en met zijn de hem eigen charme toen een prole tarische minister van buitenlandsche zaken dronk op de gezondheid van den koning-keizer van Groot-Brlttanje en de overzeesche Dominions en sprak over de stevige banden van vriendschap tusschen de Sovjet-republiek en de grootste impe rialistische mogendheid in de moderne ge schiedenis. De rol, die Groot-Brittanje in de ko mende besprekingen speelt en zal spelen, wordt algemeen erkend van groote be tee kenis te zijn. Nu wordt de positie van Groot-Brittanje Ingewikkelder gemaakt door het feit dat het, als gToote imperialis tische staat, deze ontwikkeling niet alleen beschouwen kan wat de belangen van het continent betreft. Het begrijpt bijvoor beeld, misschien beter dan sommige an dere naties, dat de toestand in Oost- Europa in verband staat met en moei lijker gemaakt wordt door den toestand in het Verre Oosten. Zoo kan het ook niet Frankrijk alleen bezien als een buurman over het Kanaal: het moet dit land ook zien als buurman in Afrika en buurman in het Midden-Oosten. Deze factoren worden slechts in herin nering gebracht om den nadruk te leggen op de samengesteldheid van de Britsche te volgen werkwijze. Om historische, geo grafische en psychologische redenen is deze des te samengestelder in betrekking tot Rusland. Desniettegenstaande moet de komende beslissing op zichzelf worden be oordeeld door een groot-Brittanje, dat in de allereerste plaats denkt als een Euro peesche mogendheid, die borg staat voor de instandhouding van het collectieve systeem. In het einde van de vorige eeuw en het begin van deze, tot het sluiten van de „Entente Cordiale" en ook daarna nog, heeft de Britsche diplomatie ouder ge woonte den „Russischen beer" beschouwd als een tegenstander, die gevreesd en ge dwarsboomd moest worden Men geloofde, dat St. Petersburg gevaarlijke plannen had voor streken, die te dicht bij Britsch- Indië lagen om aangenaam te zijn voor het Britsche ministerie van buitenland- eche zaken. De schikking met Frankrijk van voor den oorlog noodzaakte een on gemakkelijke. algeheele ommekeer in deze politiek en in den wereldoorlog zagen Bulldog en Beer elkaar aan denzelfden kant strijden. Maar bij het uitbreken van de Russische revolutie en de uitroeping van een Communistische Republiek begon de oude vrees zich weer te doen gelden ln een versterkten, hevigen vorm en bij de ver onderstelde bedreiging van een Oostwaart- sche verbreiding van het Bolslewisme naar de massa's van Britsch-Indlë voegde zich de bedreiging van het Westwaarts over Europa verbreiden ervan. De Russische Beer werd de Bolsjewisti sche Boeman Deze boeman zou de voet stappen van de Russisch-Britsche betrek kingen langer dan tien jaren als een scha duw volgen: zelfs heden ten dage is hij nog niet geheel verdwenen uit de ge dachten van eenige vooraanstaande Brit sche staatslieden Eerst nam hij actieven vorm aan in de tragi-komische bemiddelings-campagnes, voorgestaan door mr. Winston Churchill, onder het verdwenen leiderschap van Koltchak. Denekin, Wrangel. Ofschoon deze op niets uitlieDen bleef de geestes houding. die ze had doen ontstaan, be staan en Rusland bleef in de speeches der Brit-ehe nolit'ri van het Rerht nraetisch in beteekenis eeliik aan den Duivel, de bron van alle slechtheid en intrigue. Wanneer men een blik terug werot od die dagen, schijnt het. dat ttprr Hitier fhans dezelfde soort van dingen ovc de Rnl«1"wlstl*che bedreiging zeet, als bek°nHr Brioche per sonen tien jaar geleden In 19?5 zond de publicatie van den geheimzinnigen brief van Zinovjew op een oogenblik, dat daar voor geschikt was het heele Britsche kie- zersdom in groote haast naar de stem- bureaux om tegen den Duivel in Moskou te stemmen. Sindsdien zijn de betrekkin gen langzamerhand beter geworden, zij het dan met leeüjke klapfien, waaronder de veroordeeling in 1933 van Britsche in genieurs in Moskou op beschuldiging van spionnage. Handelsvoordeel trlompheerde over politieke vooroordeelen, over „Erken ning" was overeenstemming bereikt en op het oogenblik. dat de voortdurende diplo matieke onderhandelingen werden geopend schijnen de betrekkingen tusschen de beide regeeringen, althans uiterlijk, tamelijk vriendelijk te noemen te zijn geweest. Door bovenmenscheltjke inspanning en voor het gezicht van het vijandelijke ka pitalisme overal had de USSR. zichzelf tot een positie van lndustrleele en mili taire kracht en invloed opgewerkt, die de kapitalistische mogendheden niet langer over het hoofd konden zien en waarbij vriendschap een voorrecht werd. Met zijn toelating tot den Volkenbond werd het formeel opgenomen ln het eerbiedwaar dige lidmaatschap van het Europeesche gezin der naties. Zoowel vóór als na zijn intrede in den Volkenbond had de Russische regeering zich te Genève als een der eersten onder de mogendheden getoond, wat het volgen van een realistische vredes- en ontwa- penlngspolitiek betreft. Het zou zich thans even realistisch toonen inzake de wapen kwestie en de voorbereidingen voor een oorlog. Waar zij zich tegenover de toene mende agressie-bedreiging van Japan in het Verre Oosten en van een vijandelijk Duitschland ln het Westen zien geplaatst, toonen de nieuwe bestuurders van Rus land zich even bekwaam in de kunst van traditioneele diplomatie als welke ook van de ouderen voor hen. Het verhaal van de ontvangst, die de Britsche diplomatieke missie naar Moskou ls bereid, is als een uittreksel uit vooroorlogsche archieven van een of andere volgens vaste plannen werkende kapitalistische mogendheid. Niet dat er een enkele reden is aan de oprechtheid van de jongste Russische vorderingen te twijfelen. De regeering van de U.S.S.R. wenscht eerlijk de instem ming van Groot-Brittanje met een Oost- pact van wederzijdsche veiligheid, dat eerlijk de handhaving van den Europee- schen vrede beoogt. Evenzeer wenscht het Engelsche volk vriendschap mét het Rus sische en de totstandkoming van een evenwichtig systeem in Europa. De moeilijke kwestie om over te be slissen is voor Engeland hoe het laatste kan worden bereikt in de buitengewoon moeilijke omstandigheden, die ontstaan zijn door de jongste gebeurtenissen in Duitschland. We merkten zoo juist op dat de Brit sche politiek na de Bolsjewistische revo lutie terug viel tot het vroegere, tradi tioneele wantrouwen Ook Frankrijk, even als andere kapitalistische landen, volgde verscheidene jaren na den oorlog een po litiek van koelheid tegenover Moskou. Doch plotseling, met het aan de macht komen van Hitler in Duitschland, werd deze politiek veranderd en tegenwoordig ziet de wereld het Kremlin en de Quat d'Orsay in een veïhouding van warme vriendschap, die sterk herinnert aan het begin van deze eeuw. Bij de beschouwing van de mogendheden van een dergelijke vooroorlogsche richtingsbepaling kunnen de Britsche ministers er toe geneigd zijn aan het Verre Oosten te denken en aan hun traditioneele politiek gedicteerd door een menging van bewondering en vrees van vriendschap met Japan. Maar dit is in het geheel niet de overwe ging die de Britsche natie er toe brengt te debatteeren over de pro- en contra's van het getrouw blijven aan een systeem van multilaterale garanties voor Oost- Europa. Heel kort en eenvoudig gezegd kan de Britsche houding als volgt wor den weergegeven: Groot-Brittanje baseert zijn heele Euro peesche politiek op het collectieve sy steem en is sterk voor een Oost-Locarno, daar dit de beste manier is onder dat sy steem den vrede in Oost-Europa te ver zekeren. In weerwil van de oppositie van machtige belangen zou het zelfs waar schijnlijk bereid zijn zelf in een of ande ren vorm van toezegging tot zoo'n pact toe te treden, als dit bepaald noodzake lijk was voor 't slagen van de poging mits slechts het pact gebaseerd was op een ware en volkomen interpretatie van het collectieve systeem. Waarop Engeland nu wacht is te zien of het nog mogelijk ls, met het oog op de Duitsche om niet te noemen de Poolsche weigering. Engeland ls zeer vriendelijk jegens Rus land gestemd en het is totaal niet ver ontrust door het uitzicht steun te moeten verleenen aan een veiligheidssysteem voor Oost-Europa, dat ook Rusland zal omvat ten integendeel. Maar zonder Duitsch land is zoo'n systeem onmogelijk. Een zoogenaamde Bond van vredelievende sta ten. omvattende, laat ons veronderstel len Frankrijk. Italië. Rusland. Groot-Brit tanje, Tsjecho-Slowakije zoo voor het Duitsche volk slechts een nieuwe en for midabeler wijze van het bouwen van een ringmuur er omheen schijnen en zou slechts de neurose waaraan het. evenals de heele wereld, op het oogenblik lijdt erger maken. Dit kan groot-Brittanje niet toestaan. Het is absoluut vóór een werkelijk Oost- Locarno; ais dat niet gaat, moet een an dere weg gevonden worden. Maar als het de vooroorlogsche weg van alliances en en tentes moet zijn. dan moet Groot-Brit tanje, niettegenstaande de vriendelijkste gevoelens voor Moiskoo om verontschul diging vragen wegens het niet acceptee ren van de uitnoodiging. (Nadruk verboden). PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 38 APRIL. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm half elf, ds. M J. Kosters van Bolsward. Eglise Wallonne: dix heures et demle. M. E. Michelln, pasteur a la Haye (Ste- Cène) Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. D. Drijver van Den Haag. Geref Kerk In H.V.: Nam. 6 uur, de heer K. van den Berg. Prediker: Maandagnam. 8 uur, ds. De Groot van Delft. Rem. Geref. Gem Voorm half elf, ds. G. Oldeman van Delft. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuls): Voorm. half elf, ds. D. A. Vorster van Arnhem Vrije Kath. Gem. (Vreewijkstraat 19): Voorm. half elf, Gez. H. Mis AARLANDERVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. O. Th. van Beusekom. Geref Kerk: Voorm half tien en nam. half zeven, ds. H. Moolhuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: (Jullanastr.)Voorm. half tien, ds. J. Stehouwer (Bed. H. Doop); nam. half zeven, ds. J. de Bruin. Hulpgebouw i Gouwsluis)Nam. hall zeven, ds. J. Stehouwer. Klnderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur, de heer Offrlnga. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg) Voorm. 10 uur, de heer De Jong van Lelden. Evangelisatie (Hooftstr.l: Voorm half tien en nam. half zeven. ds. Apeldoorn van Leiden. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 uur, ds. Aalders van Lelmuiden; nam. 8l/i uur, ds Nauta van Woubrugge. Geref. Kerk i Raadhuisstraat)Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mul der (voorb. H.A.). Geref. Kerk (De Ruyterstraat'Voorm. 10 uur, ds. Mulder <l Voorb. H.A.); nam. 6 uur, ds. Bosch. Martha-Stichting: Voorm. 10 uur, ds. Lofverts van Gasthuizen. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) Voorm. half tien en nam. 6 uur. ds. v. d. Ven uit Den Haag. Lokaal van Mandersloostraat: Voorm. half tien en nam. 6 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Eerhard. Geref. Kerk: Vooral. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe. Chr. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Henfirikseu. KATWIJK AAN ZEE. - Geref. Kerk: VooDU^lO en nam. 6 uur, ds. Ingwerseril Geref. Gem (Remisestraat): Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdlenst. LELMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer Treffers van Amstelveen. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. Nauta van Woubrugge. nam. half drie, ds. Hart kamp van Oudshoorn. LISSE. Ned Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds den Hertog van Amsterdam; nam. 5 uur, ds de Wit van Leiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien (Voorb H A en nam. 4 uur, dr Ruys. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur, ds. Ligtenberg. Chr. Geref Kerk:^ Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdlenst. NIEUWVEEN. Ned Herx. Kerk: Voorm. half elf, ds de Jager Meezenbroek van Bilthoven. Geref. Kerk: Voorm 10 uur, leesdlenst; nam. half zeven, de heer Bos, cand. te Mijdrecht. Evangelisatie: Voorm. half tien en nam. half zeven, de heer van Scherpenzeel. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. Hoeufft van Velsen van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. half tien, ds. J. Dam van Bodegraven; nam. half zeven, leesdlenst. NOORDWIJK-BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Wormgoor van Den Haag. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Cupedo. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Bouma Geref Kerk in. H.VNam. 3 uur, de heer K. van den Berg. OUDE WETERING. Ned. Herv Kerk: Voorm. half tien, de heer Stroo van Koudekerk. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half drie. ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds L. W. van Wijngaarden. RUNSATER WOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien. be vestiging van cand. H. van Dijk van Rot terdam door ds. van der Toren van Rotter dam; nam. 2 uur intrede ds. van Dijk. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 6 uur, leesdienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Peter: nam. 5 uur, ds. J. Schoneveld van Alphen Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. J. de Bruijn van Alphen; nam. 5 uur, ds. Peter. Geref. Kerk (Rapenburg): Vooral, half tien, ds Broekstra; nam. 6 uur ds. van der Loo Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm half tien. ds. van der Loo; nam, 6 uur. ds. Broekstra. Chr Geref Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur, ds. Polman van Almelo.. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, de heer de Jong van Nieuwveen; nam. half zeven, ds Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien ds. War- nink: nam. half zeven, leesdienst. VEUR—LEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk (verbeterde opgave): Voorm. 10 uur, ds. Boer van Schevenlngen. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, de heer v, d. Ende van Oegstgeest; nam. 6 uur, ds. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J C. Rullmann van Wassenaar. Geref. Gem. (Ambachtshuls): Nam. S uur, leesdlenst. Ver. van Vrijz. Hervormden (Gymn.zaal Raadhuis): nam. 7 uur, mej. ds. F. van Rappold van Alkmaar. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Waardenbyrg van HUlegersberg. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven, ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. E. Jongens van Lelmuiden. Geref. Kerk: Voorm. half tien, dr. Cre- mer; nam. half zeven, leesdlenst. Chr. Geref. Kerk (Polder)Voorm. half tien en nam half zeven, leesdlenst. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Dinteloord, G. J. Koldewijn te Hattem; naar Schraard M. A. Visser, cand. te Santpoort. HEKST. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt: Voor Den Helder, W, F. ten Rouwelaar te Zwolle. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De algemeene vergadering. Te Utrecht werd de 82ste algemeene vergadering gehouden van de Evangelische Maatschappij onder presidium van den voorzitter van dat jaar, ds. D. A. v. Kre velen, Ned. Herv. predikant te Deinum. Aan de jaarvergadering ging een wij dingsbijeenkomst vooraf, waarin het woord werd gevoerd door de Ned. Herv. predikanten ds. D. A. v. Krevelen; dl'. F. Beerens van Utrecht en ds. A. C. H. van Hoogenhuyze van Amsterdam, eveneens voorzitter der Mij. Ds. v. Krevelen opende de vergadering met een rede, die op wilde wekken tot ver levendiging van het Prot. bewustzijn. De vergadering verzond een telegram van trouw aan H. M. de Koningin. Een voorstel van het hoofdbestuur tot wijzi ging van art. 26 der statuten jn verband met erflatingen etc werd met-, pp 1 na algemeene stemmen aangenomen. Als referenten traden op de heeren M. Scholten van Aschot van Vught, lid van het hoofdbestuur van de maatschappij „Welstand" en penningm. van de stich ting „Fonds tot behartiging van Prot. economische belangen", met het onder werp: „De werking van beide instellingen" en ds. R. J. v. d. Meulen, Ned. Herv. predi kant te Someren, onderwerp: „Het Pro testantisme in Oost-Brabant en Zuid-Lim burg". De vergadering nam met algemeene stemmen de volgende motie-Den Haag aan: „De Evang. Mij. enz. spreekt als haar meening uit, het wenschelijk te achten, dat de onderwij s-salarlssen van R.-K. religieu zen-onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en de overzeesche gewesten, een belangrijke vermindering ondergaan, aangezien dit salaris toch niet persoonlijk aan hen ten goede komt. Zij wijst er op, dat in België en Tsjecho-Slowakije, beide meerendeels Roomsche landen, op de sa larissen der religieuzenronderwijzers en onderwijzeressen ook aanzienlijk wordt ge kort. Zij acht meer dan ooit in dezen crisistijd het vloeien van ongeveer 9 a 10 millioen gulden per jaar uit de schatkist naar de kloosterkassen voor dit onderwijs een te hoog bedrag." Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. o NED. LUTH. GENOOTSCHAP VOOR IN- EN UITWENDIGE ZENDING. De algemeene vergadering. Onder presidium van ds. C. F. Wester- mann van Amsterdam kwam het Ned. Luth. Genootschap voor In- en Uitwen dige Zending te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen. In zijn openingswoord, dat hij vast knoopte aan 1 Cor. 15 memoreerde hij ver schillende jubilea in den Luth. kring. De heer P. J. Klopper bracht het jaar verslag van den secr. uit; ds. W. J. Manger van Tiel dat van de Uitwendige Zending Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Beek en Coster van Voorhout en gekozen de heer J. S. A. Spaan. In de middagvergadering hield de heer ds. W. J. Manger een voordracht over: „Bach en zijn beteekenis voor de Luther - sche Kerk", waarin hij den grooten kun stenaar teekende als speciaal Luthersch. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering gesloten. Dr. G. J. WEYLAND. Dr, G. J. Weyland, Ned. Herv. predikant te Veere en voorzitter van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk viert vandaag in goede gezondheid zijn 75sten verjaardag. De jarige werd 27 April 1860 te Gronin gen, waar zijn vader reeder was, geboren, en ontving zijn opleiding aan de rijks universiteit te Groningen en promoveerde ook tot doctor in de theologie. In 1885 candidaat geworden in Noord- Brabant, aanvaardde dr. Weyland, 20 Juni 1836 het predikambt bij de Ned. Herv Gem, van Austerlhz Hier ontving hij 31 Dec. 1893 eervol ontslag in verband met zijn benoeming tot director van het Ned. Zen dingsgenootschap te Rotterdam. Deze HEDEN. Kantoor N.V. Nederl. Electrolasch Mij, Jaarl. Algem. Vergadering van AandeeU houders, 3.45 uur. Stadszaal (kleine zaal): Prop.-avond Ned. Trekkersbond, 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8'/» uur nam. K a t w IJ k-a.-Z e e (Casa-Cara): Verg. van bouwvakarbeiders. 3 uur nam. Zondag. Vrije Evang Gem Samenkomsten te 10 uur v.m. ên 7 uur nam, Morschwec 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Leger des Hells: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7'/i uur nam. Maandag. Leger des Hells: Samenkomst te 8 uur nam. Leidsche Schouwburg. 8ste Abonnr- mentsvoorstelllng. Madeleine's Misdaad, 8.15 uur. Oud-Hortuszicht: Leidsche Radiover. te 8'/« uur nam. Volksgebouw Heerengracht. Natuur- vriendengroep Lelden. Spr. H. v. Wouden berg. 8 uur. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg. 8 uur nam. „De asfalt-lelie". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon Theater Breestraat, 8 uur nam „De big van het regiment". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m „Eln Lied geht uw die Welt". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam „Het jolige weeuwtje". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/t uur en 8 u. 15, De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. b ziekenfond! „Tot Hulp der Menschheld". echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 23 tot en met Zondag 28 April a.s. waargeno men door de apotheken: W. Pelle, Kort-Rapenburg 12, tel. Mi; J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85; C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot .Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins Slot, de Bruyne, P. van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Varekamp, tel 1916. functie heeft hij vervuld tot 1896, toen hij 27 Sept. van dat Jaar te Veere opnieuw het predikambt aanvaardde. Dr Weyland ls ln de Ned. Herv. Kerk een der meest op den voorgrond tredende persoonlijkheden, die hij dient in de voor- naamste functies. Hij is scriba en quaestor van den ring Veere: secr. van het Prov. Kerkbestuur van Zeeland en lid van het Algemeen college van toezicht op het be heer van de kerkelijke goederen en fond sen. Het Prov. kerkbestuur van Zeeland vaardigde hem reeds meer dan 30 jaar al naar de Algemeene Synode, die hem ia 1917 koos als haar presltffent en sedert dien steeds opnieuw haar vertrouwen schonk. Ook van de Synodale commissie Is dr. Wei land president. De krasse grijsaard, die nog ten vorigen Jare zich per vliegtuig van Veere naar de zittingen van de Synode te 's-Gravenhage begaf, is een zeer scherp zinnig man met rijke ervaring van kerke lijke toestanden en een figuur van erkende bekwaamheid op kerkrechterlijk gebied. Dr. Weyland, die ter gelegenheid van zij» 70sten verjaardag op grootsche wijze h gehuldigd, zag zijn verdiensten erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw De Algemeene Synode der Ned. Hert Kerk deed heden van haar belangstelling en medeleven blijken door aan de pastorie te Veere een fraai bloemstuk te doen bezorgen. Ds. L. BOONE t De predikant van 23 gemeenten overleden. Na een langdurige ongesteldheid is te St. Philipsland overleden ln den ouderdom van 74 jaar ds. L. Boone, bekend oud- Geref. predikant die, voor enkele maanden eervol emeritaat aanvroeg. Met ds. Boone verdwijnt een karakte ristiek figuur uit de rij der predikanten Hij was nog een predikant van den ouden stempel, die lederen dag uitging met een niet meer in gebruik zijnde kleeding van steek, bef en korte broek. Laurens Boone werd 1 Nov. 1860 te Wol- phaartsdijk geboren en was aanvankelijk werkzaam als boerenarbeider. Lust tot M predikambt gevoelend was hij eerst a» oefenaar werkzaam, n.l. 2 jaar te Borsseie en 9 jaar te Krabbendijke. Door de classis Middelburg der Geref. Gemeenten onder zocht werd hij op art. 8 kerkenorde liere gaven) toegelaten tot het ambt. Dec. 1900 bevestigde ds. Jansen hem bi) Geref. Gemeente van Terneuzen, waar overledene Intrede deed met Ps. 126:5 e» 0. Na vier jaar vertrok hij naar St. PW' lipsland. waar ds. H. Beversluis van terdam hem bevestigde en ds. Boone in trede preekte met Openb 3 4. Ds. Boon- schreef een werk getiteld: „Gelijk de da"" van Noach". Hij had in Zeeland veel a hangers en trad uit het verband der Gere. Gemeenten met 23 gemeenten, wijl hij s" niet kon vereenigen met het optreden w ds. G. H. Kersten in politieks. Al deze Be' meenten werden door ds. Boone bedlenm

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6