De Koningin te Heemstede - De wereldtentoonstelling te Brussel LIEFDE EN POLITIEK 76»,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad i r De wereldtentoonstelling te Brussel. FEUILLETON. II. M. DE KONINGIN bracht onverwacht wederom een bezoek aan de bloemententoonstelling Flora" te Heemstede. De Koningin bij haar rondgang over het terrein. Gedeeltelijk overzicht van de groote gebouwen op de wereldtentoonstelling, welke heden geopend is. DE BEKENDE ZANGER RICHARD TA UB ER heeft zich jn Londen verloofd met de Engelsche filmspeelster rnjss Diana Napier. HET POOLSCHE STOOMSCHIP „KOSCUISZKO" arriveerde met 400 toeristen aan boord' voor een kort bezoek aan Nederland te Amsterdam. Het schip bij den steiger. CROSS COUNTRY t—s van de Kon. Militaire Sport Vereeniging bij Vorden. Luitenant Ootmar op „Kogata". NIEUWE ZANDSTORMEN IN AMERIKA. Een nieuwe Kansas. Groote streken zijn yerwoest. zandstorm ove® door WILLIAM LE QUEUX. Vertaling W. H. C. B. 38) Loven lachte. „Omdat de resultaten zoo veel beter zijn. Neem dit ellendige land. «n half-democratische constitutie en een slappe koning. De eene helft van Slavonië wil de andere helft naar de keel vliegen". ..En jouw keus?" vroeg Dolores. „Tien jaren krachtig regeeren door iemand als de overleden Miranoff en den «ven flinken opperbevelhebber", antwoord- de Loven rustig, „en elke ontevreden Sla- voniër zou gedwee worden als een ge kastijde hond en voor den vervolge geluk kiger zijn". ..En hij zou elk greintje van vrijheid ver liezen". riep Dolores uit. Bah1antwoordde Loven lachend. „Jij denkt aan groote landen als Frankrijk en Amerika; daar wonen groote menschen, den>rgeven Been vrijheid aan kin- Danecourt kwam tusschenbeiden. Deze ï"ee waren zijn beste vrienden, maar zij Aadden neiging om driftig te worden als 21) over politiek spraken. ..Laat ons niet afdwalen van de zaak, rjarmede wij bezig zijn, beste vrienden", i. yv lustig. „En bovendien, jullie verliest 'e kalmte als jullie disputeert. Het voor- SfAdiste is, dat wij de hand leggen op a.ir 'e Ghika. Zij is zoo listig als een duivel en zij heeft ook geluk". „Ik zal haar op de een of andere manier, vroeger of later, te pakken krijgen", riep Dolores uit. En Gerald lachte goedkeurend. Hij be greep dat zij zich met hart en ziel daaraan zou wijden. Als zij faalde, zou dat niet het gevolg zijn van gebrek aan hersens of ge brek aan Ijver, doch alleen het gevolg van een ongelukkig toeval. Eenigen tijd later scheiden zij. Paul Loven had gezegd, dat hij een tweede opruiming had gehouden in het paleis en ongetwijfeld had hij dat gedaan naar zijn beste weten. En toch gebeurde dienzelfden avond iets vreemds. In zijn kleedkamer vond de ko ning op zijn tafel een bericht, dat hem zeer ontstelde. „Wees verstandig en doe afstand van de regeering. De moord op Miranoff. uw mi nister-president, is een begin en een waar schuwing voor u Wij houden niet op voor ons doel is bereikt". Dit schokte hem. Hij was geen held. Wellicht zou hij op het slagveld daden van moed hebben bedreven, onverschillig voor den dood. Maar hier loerde verraad, door de dolk van een sluipmoordenaar of door middelen als werden gebruikt bij de weg ruiming van Miranoff. Hij wist dat hij goed werd bewaakt. Een wacht bij eiken ingang en in eiken gang. Een schildwacht met geladen geweer en bajonet op. stond voor zijn slaapkamer. Als Iemand moeite deed om binnen te komen, zou hij onoverkomelijke hinderpalen ont moeten. Maar hij was nog vreesachtig. Paul Lo ven had voor de veiligheid in het paleis ingestaan, en toch was Miranoff vermoord. Hij deed zijn best, maar kon hij weten wie verraders waren en wie niet? Hij bracht een onrustlgen nacht door en toen hij de prinses aan het ontbijt ont moette, had hij zware kringen onder zijn oogen en zag er vermoeid uit. De prinses maakte daarover een opmerking. „Booze droomen, mijn kind, booze droo- men", antwoordde hij. „En dat is geen wonder als men steeds in onrust verkeert en niet weet wat de nieuwe dag zal brengen Hij had die sombere mededeeling in zijn zak, maar wilde haar niet aan Zita toonen. Zij zou er om lachen en hem zeggen dat men hem bang wilde maken. Hij wachtte tot de gravin verscheen. Ten laatste kwam zij en vroeg hij haar in zijn werkamer te komen. Hij haalde het papier uit zijn zak en gaf het haar „Lees dat, Nada. Ik vond het gisteravond op mijn tafel. Zeg mij eens, wat jij daar van denkt. Miranoff werd vermoord. Zijn zij van plan om ons ook om te brengen?" De gravin las de mededeeling en dacht na. „Deze revolutie", merkte de koning op, „verloopt anders dan de vorige. Toen vocht men eerlijk. Nu volgt men een andere tactiek". „U heeft natuurlijk over alles nage dacht. zeg mij wat er in u omgaat. Ik zal uw vertrouwen eerbiedigen en er niemand iets van vertellen". „Zelfs niet aan Zita?" fluisterde hij. „Neen. Als u het mij verbiedt, ook niet aan Zita". De koning slaakte een zucht van ver lichting. „Kijk eens, Nada, lk ben ziek en op van dit alles. En nu die oude Miranoff is heengegaanwie moet nu het roer in handen nemen?" „Paul Loven of de jonge Danecourt, als hij dien post wil aannemen", antwoordde Nada stoutmoedig. Nicolaas stemde daarin met een hoofd knik toe. „Loven is een onbekende groot heid, eigenlijk een avonturier, doch heeft goede hersenen". „Zij redden dikwijls koninkrijken als Slavonië", merkte de gravin droogjes op. „Dat weet ik", antwoordde de koning ge prikkeld. „Maar lk wensch het treurig overblijfsel van mijn waardigheid niet te behouden als ik op alles ja en amen moet zeggen tegen een mijnheer Paul Loven. Het andere voorstel is natuurlijk onmo gelijk". „Ja", zei Nada zachtjes, „bij nader inzien ben ik dat om verschillende redenen met u eens. Hoe wilt u dan hiermede aan?" „Als ik nu afstand doe", antwoordde de koning op beschaamden toon, „is de zaak afgeloopen en Oostenrijk kan doen wat het wil. Wij gaan terug naar Parijs en leven daar onbezorgd, hetgeen wel verre te verkiezen Is boven dit koninkje spelen. Het eenige voordeel, dat ik verkregen heb, is dat ik een flink fortuin heb bijeen ge gaard. Hier kan men geen geld uitgeven". De gravin zweeg. Hij drong op een ant woord aan. „Kom, Nada, je bent een van de ver standigste vrouwen, die ik ooit ontmoette. Geef mij je oordeel, je oprecht oordeel". „U en ik, uwe majesteit, zijn niet jong meer en wij zijn geneigd om alles welbe rekend en koelbloedig te bekijken. Er moet echter ook gedacht worden aan uw doch ter. Zij is jong en de jeugd heeft haar idealen. De prinses heeft die in groote mate. Ik kan u niet benijden als u haar vertelt dat u een dreigbrief heeft ontvan gen. Ik geloof niet. dat u gaarne de stille minachting zult willen ondervinden, waar mede zij uw mededeeling zal ontvangen". Het hoofd van den armen koning boog voorover en uit zijn oogen verdween alle hoop. Indien hij op den steun van Nada had kunnen rekenen, dan had hij onmid dellijk afstand van den troon gedaan. Maar nu, met haai-, Zita en ook Danecourt tegen zich, was dit onmogelijk. „Dan moet alles zoo voort gaan, denk ik. De hemel alleen kan het einde voorzien". De gravin trachtte hem op te beuren. „Loven en Dolores, beiden geven meer be moedigende rapporten. Zij zijn vol ver trouwen, dat wij alles zullen te boven komen". De koning glimlachte treurig. „Ja, ik weet dat zij steeds op de baro meter kloppen. Zij moeten dezen brief lezen". Toen hij hun was getoond, trokken zij er de neus voor op, zelfs Dolores. Die brief was niet geschreven op aanwijzing van Stephanie of Loukoff, daarvan waren zij overtuigd Deze twee misdadigers zouden den koning geen kans geven om aan den dood te ontsnappen door vrijwillig afstand te doen. Neen, die brief was geschreven door de een of andere vurige revolution- nair, om hem bang te maken. Den volgenden dag was Danecourt op weg naar het palels om een onderhoud te hebben met den opperbevelhebber. Bij den ingang ontmoette hij Loven, die juist bij den generaal was geweest. „Is er iets bijzonders?" vroeg Gerald hem. Loven schudde zijn hoofd. „Niets van belang. Alles gaat goed, alleen Stephanie hebben wij nog niet gevonden. Ik denk. dat zij na den moord op Miranoff zoo vlug mogelijk de grens is overgegaan". „En van Loukoff is ook nog niets be kend?" iWordt vervolgd), j

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 5