76ste Jaargang ZATERDAG 27 APRIL 1935 No. 23035 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Zilveren jubileum te Alphen Het voornaamste Nieuws van heden. i BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden •van 30. - Incasso vólgens postrecht Voor opzending van brieven Jio ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. M. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van alle abonné's, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1936. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der uitkeerlngen betreft o.a. als volgt: B. f500.— Ingeval van overlijden binnen een maand naden dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. 400.bij verlies van beide oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. e. 200.bij verlies van één hand, één voet of één oog. binnen 360 dagen na het ongeluk. lt 100.bij verlies van één duim of belde duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers. t. 50.bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hlervermelde Uchaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met yerlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid van meer dan één vinger van dezelfde hand, kan het gezamenlijk bedrag der uit keerlngen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Een leder, die zich wil laten inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 ets. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een Inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons. als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd ls en wel op de voor waarden als op het Inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's ln de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun pensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd waren en dus in het bezit 'an een inschrijvingsformulier, kunnen d* geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 ets. administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1936. Men verzuime dit niet, daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inschrijvings formulieren bezitten, geen enkele aan- tpraak kunnen doen gelden, wanneer hun ten ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. AFSLUITING SCHEEPVAARTVERKEER SINGELBRUG. Burgemeester en Wethouders van Lei- oen maken bekend, dat van Dinsdag 30 April af tot en met Donderdag 2 Mei a.s. de Singelbrug, gelegen over den Nieuwen Rijn, wegens herstellingswerkzaamheden, \oor de scheepvaart niet zal kunnen wor den geopend. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRYEN. Secretaris. Leiden, 27 April 1935 3526 ORGELAVONDEN-FEIKE ASMA. De jaarlijksche serie orgelavonden het n ^^"sdagavond van 8.159.15 01 orgel der Hooglandsche Kerk te geve- De heer J. Streefland. Op 1 Mei a.s. hoopt de heer J. Streef land den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad als winkel houder van de coöperatieve schoenma- kersvereeniging „Ons Belang" alhier. Hij ls een algemeen bekend figuur in kringen van handel en schoenmakers, een man, die door zijn kennis en zijn voor treffelijke capaciteiten goed staat aange schreven, die met volle Ijver, plichtsbe trachting en onkreukbare trouw heeft medegewerkt tot opbloei van de coöperatie, juist waar vele coöperatieve inkoopveree- nigingen te gronde gegaan zijn. Velen zullen dan ook met genoegen van zijn jubileum kennis nemen. CHR. JEUGDVER. „NOMATEG". De meisjesgroep NOC. I. onder-afdee- ling van de Chr. Jeugdvereeniglng „No- mateg" heeft in haar gebouw aan den Middelweg een ouderavond belegd. Voor deze samenkomst, die een geani meerd verloop had, bestond ruime belang stelling. Na gebruikelijke opening door den wnd.- voorzitter werd het zeer gevarieerde pro gramma op vlotte wijze afgewerkt. Vooral het pianospel van één der meisjes en de poppendans vielen in den smaak. Doch ook de tableaux en voordrachten werdén mooi afgewerkt. Een propagandistisch woord van den penningmeester wierp in de pauze, waarin thee met biscuits werd rondgediend, rijke vruchten af. De wnd. voorzitter heeft aan het einde van dezen ouderavond een slotwoord ge sproken. Het was een mooie samenkomst, waarop de N.O.C.-leidsters en -meisjes met voldoeninr kunnnen terugzien. MILITARIA. <jcor den heer Feika Asma. zal dit seizoen «anvangen Woensdag 1 Mei a.s. en sluiten •?,n laatsten Woensdag in September In orSclspeelplan zullen orgelwrken uit- 2ui0er<i worden vanaf de 16de tot. onze «ste eeuw. De toegang tot deze concerten w tóhwl vry. Op Dinsdag 30 April des voorm om halfelf zal op de Maaldrift de beëediging plaats vinden van de navolgende reserve officieren van het 6e reg. veld-art. alhier: J. A Burgers, jhr E. W de Jonge, D. E. P. Scholte en W. H. C. Schukking De mu ziek van het 6e R. V. A. is hierbij tegen woordig. De reserve le luitenant J. J. Raaff. die voor het verrichten van practischen dienst, tijdelijk bij het 6e reg. veld-art. onder de wapenen is, zal op 1 Mei met groot verlof vertrekken. De onder-officieren van de lichtingen 1929 en '31 van het 6e reg. veld-art. ko men op 2 Mei a.s. voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen. De korporaals er. manschappen van genoemde lichtingen komen op 9 Mei a.s. onder de wapeen. De navolgende reserve-officieren komen op 2 Mei a.s. bij het 6e reg. veld-art. al hier voor het verrichten van algemeenen artilleriedienst onder de wapenen: res. le luit. T. J. H. v. E ijsden; res. le luit. J. E. v. Nes van Meerkerk; res. 2e luit. A. V. Vos veld; res. 2e luit. J. Weijl; res. 2e luit. A. L. J. E. H. Mconen. 0 De reserve wachtmeester V. Hellec oorn van het 6e reg. veld-art. alhier, komt op '2 Mei a.s. voor herhalingsoefeningen on der de wapenen bij de le schoolbaiterij. De opper-wachtmeester instructeur J Lambermont van 't 6e reg. veld-art., zal op 1 Mei a.s. gedetacheerd worden aan d- artillerie-inlichtingen aan de Hem- biug, tot het volgen van een cursus voor magazijn-beheerder der artillerie. In verband met de reorganisatie wordt de assistent der dir. bel., de heer G. J. Hoitink te Oegstgeest met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst naar hier. UITVOERING „BURGERZANGSCHOOL". Een aardige avond. Een avond van de „Burgerzangschool" kenmerkt zich steeds door een prettige en opgewekte stemming en door veel goede hoedanigheden op het gebied van zang en actie. Het was weer de voorjaars uitvoering, dus ditmaal geen operette maar verschillende koortjes en twee zang spelen, waarvan wij speciaal het vlot ge zongen en gespeelde „Het hoedje, dat haar past", van Jac. Jansen konden waar- deeren. Hier waren de oudere krachten in haar element: veel aardige meisjes sierden de moderne hoedenwinkel en trachtten een hoedje aan de „barones" te verkoopen, die er wel lief uitziet, maar in haar keuze lang niet gemakkelijk is. Wélk hoedje men haar ook aanprijst, er deugt geen een en wij moeten toegeven, dat er ook wel won derlijke modellen bij waren, al prezen de charmante verkoopstertjes alles om het hardst en al zongen zij telkens maar weer. dat leder hoedje past. Totdat ach ter uit de zaal de kordate piloot opduikt met zijn nauwsluitende vliegkap, die zulk een enormen indurk op de wispelturige koopster maakt, dat zij onmiddellijk een zelfde kapje opzet en er opgewekt met den vliegenier vandoor gaat. Dit geestige en melodieuse gevalletje is door Jac. Jan sen pakkend getoonzet: het biedt gelegen heid tot aardige dansjes en vroolijke in termezzi, tot succesvol zingen en is zon der twijfel frisch en origineel opgezet. Alles liep even geanimeerd en gezellig van stapel ln een smaakvolle entourage, ter wijl de onderscheidene rolletjes er goed inzaten. Een uitstekende aanwinst voor het repertoire! Ondanks vriendelijke kwaliteiten kon ons Ruygrok's zangspel „De Herfst" toch minder bevallen. Wel is ook hier de mu ziek melodieus en dankbaar, daarbij goed zingbaar, maar als geheel wat gerekt, waarbij nog komt, dat het motief ons wel sterk aan andere dergelijke zangspelen, ■waarin kabouters, elfen, bloemen, pad denstoelen en wat dies meer zij een hoofdrol spelen, herinnert. Wat niet weg neemt. dat de leerlingen der school zich dapper weerden: allereerst prijzen wij spel en declamatievan de hoofdpersoon, die de Herfst uitbeeldde en haar moeilijke rol zoo mooi en zonder een enkele ver gissing voordroeg. Toehoordsters in onze omgeving maakten de opmerking: „Zoo- iets doen wij haar niet na" en werkelijk: er werd veel van het geheugen van dit meisje geëischt, waaraan zij mooi vol deed. Nog herinneren wil ons als geslaag de prestatie's het kordate zingen van de Zonnebloem en het muzikaal aangevoel de spel van het eerste elfje, dat zoo klein als zij was, onbevangen en gracieus voor den dag kwam. De koortjes, -zoowel van klein als groot zaten er uitstekend in: parmantig dribbelden de peutertjes, die de Dauwdruppeltjes voorstelden, over het podiupj. evenals alle andere groepen in met smaak gekozen costuums, angstig bukkend toen de storm over hen heen wervelde. Het succes was ook hier groot; er wer den bloemstukken aangeboden aan den dirigent, die alles uitnemend had Ingestu deerd, aan Han Zirkzee, die alle accom- pagnementen weer zoo gevoelig verzorgde welk een onontbeerliike en moeilijk te vervangen kracht heeft de Burgerzang school toch in hem! en aan mevr. Van der Ltjke, aan wie de regie en de verzor ging der pakjes weer was opgedragen. Jammer, dat de stemmetjes meestal zóó klein waren, dat men er halverwege de zaal al heel moeilijk meer iets van hoo- ren kon. De rest van den avond, die met het oog op de jeugd van vele deelneemstertjes wel wat lang was, werd aangevuld door een schat van liedjes, waarin wij o.a. kennis maakten met eenlge frissche composities van Dlna van Appeldoorn, n.l. „Dorschen" en „De lente luwt" en het eveneens opge wekte „Ditirambo" van Curschman, die door de oudere meisjes met vuur gezon gen werden, onder de animeerende lei ding van den heer De Rook. De alten van dit koortje moeten zich hoeden voor te scherp zingen, de voordracht dient nog rijker aan afwisseling te zijn. Deze avond heeft opnieuw getoond, dat de Burgerzangschool hard werkt en steeds met iets nieuws voor den dag wil komen, hetgeen bij de beperktheid van het wer kelijk goede „zangspel" repertoire geen gemakkelijke opgave is. „Het hoedje, dat haar past" moge men op een volgende uitvoering nog eens herhalen: dit stukje paste uitmuntend in deze omgeving en voor de grootere meisjes, die er zelf ook zoo'n pleizier in schenen te hebben! N.V. BROODFABRIEK „DE ZEEUW'. In de gisteren gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Broodfabriek „de Zeeuw", alhier, werder. de jaarstukken goedge keurd en het dividend bepaald op 5"/o (v.j. 6°/o)De heer D. G. de Rooy werd herbenoemd als commissaris. Gistermiddag is de 11-jarige P. L op den Haarlemmerweg met zijn rechter- onderbeep in de punt van een ijzeren hek gevallen, waardoor een dieps vleeschwónd ontstond. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch Zieken huis. hierboven de heer L. Zuidam te Alphen, die 2 Mei a.s. zijn zilveren jubileum hoopt te vieren als drukker in dienst bij de in richting voor Gemeente-administratie N. Samsom N. V. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. P. van Kempen, Breestraat 100. Leiden. Lunchroom, winkel in brood, chocolade, enz. Wijzigingen. N.V. Stoombroodfabriek en melkinrich ting „De Vereeniging" v. h. Koole, Nicola en Compagnie, Levendaal 71/19, Leiden. De procuratie van B. P. van Dorsten en P. H. van Dorsten, is ingetrokken. De hee- ren B. P. van Dorsten en P. H. van Dor sten zijn benoemd tot directeur. Procuratie verleend aan: Wed. S. P. van DorstenWeiman, Leiden. Algemeene Brandstoffenhandel „Lei den", Haagweg 15, Leiden. De statuten zijn gewijzigd Wljz. handelsn. in: N.V. Algemeene Brandstoffenhandel „Leiden". Oph. fil.: (Fa. J. A. v. d. Made). Th. A. J van Zoelen. Breestraat 116, Leiden. Kappersbedrijf, toiletartikelen, parfumerieën. Opheffing filiaal Breestraat 97, Leiden (Maison Lux), d.d. 15 April 1935. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Lezing van den heer Ph. P. Deumer. Gisteravond vergaderde de Chr. Hist. Jongerengroep in gebouw „Prediker". De voorzitter, de heer D. Hendriks, opende de vergadering, die goed bezocht was, op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord stond spr. een oogenblik stil bij den uitslag der gehouden verkie zingen, terwijl hij voorts wees op de be langrijkheid welke het feit in de toekomst met zich kan brengen, nu de R.K. pers zich afwijzend tegenover het verzoek der S.D.A.P. tot samenwerking heeft uitge sproken. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken gaf hij het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Ph. P. Deumer, penn. van het Statenkring-bestuur der Unie te Leiderdorp, tot het houden van zijn rede: „Stellingen van Groen van Prinsterer". Na een inleidend woord te hebben ge sproken, weidde spr, uitvoerig uit over het leven en de beteekenis van Groen en wees vervolgens op de vereering die Groen had voor Plato. Spr. stelde tegenover de gedachte, die vooral in R.K. kringen gehuldigd wordt, n.l. de Reformatie is oorzaak der Revolutie een andere: niet de Reformatie is vrij heid in den zin van altijd het gevoelen uit te spreken, maar. vrijheid in dezen zin. dat de overheid zich Christelijk noemt, door Gods geboden te onderhouden. Had in de 16e eeuw de Reformatie het ongeloof gestuit, door verflauwing der Hervorming had het in de 18e eeuw zaad tot ongeloof gestrooid. Uitvoerig besprak spr. in dit verband de beteekenis van Luther. In Engeland en hier te lande, aldus spr.. heeft de Reformatie in dit staatsbestel zéér ten gunste gewerkt. Tegenover elkaar stelde spr. het on- en bijgeloof, dat de wereld moreel ontzielde en de Hervorming, die nieuw en heerlijk leven in de menschheid bracht. Daarom noemde spr. ons land zoo bevoorrecht, waar het protestantisme er altijd zijn klacht heeft weten te behouden De Reformatie, vervolgde spr., heeft een einde gemaakt aan de Revolutionaire anarchie; de Prediking van het Evangelie is de hefboom, waardoor Gods bedoelingen in de wereld ten uitvoer worden gebracht Een oogenblik stond spr. nog stil bij de soberheid van Groen en Thorbecke's leven Na hei zingen van „Zij zullen het nie: hebben", werd de gelegenheid opengesteld tot vragen stellen. De heer C. Mechelse heeft vervolgens nog gedeclameerd, waarna de voorzitter de vergadering sloot. BINNENLAND De Provinciale Statenverkiezingen in Gelderland. (Binnenland, 4e Blad). Bezoek van H.M. de Koningin aan Flora te Heemstede. (Binnenland, 4e Blad). Mr. Westerman bepleit samenwerking tusschen N.S.B. en Nationaal Herstel. (Binnenland, 4e Blad). Het Engelsche elftal samengesteld voor den voetbalwedstrijd tegen Nederland, (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. Arrestaties van 3 dominees te Berlijn. (Buitenland, le Blad). Nieuwe Zwitsersche nota inzake de affaire Jacob. (Buitenland, le Blad). De Grieksche regeering bereid tezijner- tijd een plebisciet te doen houden over herstel der monarchie. (Buitenl., le Blad). De opening van de Brusselsche wereld tentoonstelling. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk en de sovjets - Volkenbonds protest tegen Paraguay. Laval heeft gisteren opnieuw een uur geconfereerd met den sovjet-ambassadeur Potemkin. Bij het verlaten van de Quai d'Orsay verklaarde Potemkin, dat beide regeerin gen het in beginsel eens zijn. Er blijven nog slechts eenige redactioneele moei lijkheden op te lossen, waarom dan ook bij de a.s. besprekingen eveneens de des kundigen zullen worden betrokken. De eerstvolgende bijeenkomst is tegen heden middag belegd. In bevoegde kringen vermoedt men. dat de besprekingen reeds morgen afgesloten zullen kunnen worden, zoodat Laval da delijk na de Gemeenteraadsverkiezingen zijn reis naar Moskou zou kunnen aan vaarden. De „Daily Telegraph" verklaart, dat Duitschland van plan is zeer binnenkort 10 duikbooten op stapel te zetten, hetgeen het blad een nieuwe schending van het vredesverdrag noemt. De vroegere duikboot-opleidingsschool te Kiel. welke sedert den wapenstilstand gesloten was, zal worden heropend. De secretaris-generaal van den Volken bond Avenol, heeft in een zeer scherp ge stelde nota aan den minister van buiten- landsche zaken van Paraguay geprotes teerd tegen de aanvallen der Paraguaan- sche pers op 2 ambtenaren van den Vol kenbond. die ervan beschuldigd werden in dienst van Bolivia te staan en met behulp van het „Journal des Nations" een anti- Paraguaansche politiek te voeren. Avenol verklaarde, dat de minister van buiten- landsche zaken van Paraguay kon weten, dat deze aanvallen onjuist zijn en slechts berusten op onwetendheid en ongeloof. Hoewel Avenol verklaart te weten, dat de regeering van Paraguay niet beschikt over juridische middelen om dergelijke inci denten te voorkomen of te herstellen, nreent hij toch te moeten protesteeren tegen lasterlijke aanvallen op ambtenaren, wier moreele kwaliteiten boven elke ver denking verheven zijn. GRIEKENLAND. Straks een plebisciet over herstel der monarchie? Inzake de monarchistische actie ver klaarde Kondylis, de vice-premier, na een onderhoud met Tsaidaris, aan de buiten- landsche pers dat tot nog toe de vraag van een wijziging van regime niet ge steld is. Er zullen verkiezingen gehouden worden voor de vorming van een nationale vergadering, maar de kwestie van het regime kan geen onderwerp van strijd tus schen de partijen zijn. Later, wanneer de dringende nationale problemen opgelost zi.in, „zal de Gri kec''0 veneering niet aar zelen wanneer clr»t dc wensch is van een belangrijke fractie van het volk voor dit volk de vraag van het regime te stellen, vrij van alle banden met elke partij. Het is wel te verstaan, dat de uitspraak van het Helleensche volk door allen geëerbie digd zal worden".

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1