76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 April 1935 Derde Blad No. 23034 GOUDEN ECHTVEREENIGING TE NOORDWIJKERHOUT. BINNENLAND. LAND- EN TUINBOUW GOUDEN BRUIDSPAAR IN DE HAARLEMMERMEER. VAN HET ECHTPAAR PARLEVI.IET VAN KLAVEREN Noordwijkerhout verneugt zich t zer dagen in een heug'lijke gebeurtenis Daar hebben de inwoners een gouden bruids paar in hun midden. 30 April a s. zal het n.l. 50 Jaren geleden zijn, dat de heer J. Parlevliet uit Katwijk in 't huwelijk trad met mej. Mana van Klaveren uit Rijnsburg Het jonge paar vestigde zich toen op de welgelegen kapitale boerderij „Bethlehem" aan de Kerkstraat, waar het thans, na verloop van een halve eeuw, nog geves tigd is, en waar het naast veel pets. ook de zorgen en verdrietelijkheden des levens leerde kennen. Zes kinderen, allen nog ln goeden wel stand, werden uit dit huwelijk geboren. Vier zijn te Noordwijkerhout gevestigd Al len kwamen flink vooruit op de maat schappelijke ladder, terwijl de oudste zoon zich in 't verre Amerika een goede positie wist te verwerven. Er zijn slechts 8 klein kinderen. De Bruigom is 76 jaren, nog zeer kras en gezond. Men kan hem nog lederen dag op de fiets zien en als 't noodig is, met de parapluie op. De bruid is 75 jaren en in den laatsten tijd wat sukkelend, hoewel zij, met 't oog op de komende feestelijk heden weer geheel opmontert. De Bruigom is te Noordwijkerhout een geziene persoonlijkheid, die zich vooral op kcikelijk en godsdienstig gebied verdien stelijk wist te maken Jaren lang bekleedde hij kerkelijke functies en is thans nog steeds ouderling der Ned. Herv. Kerk. De heer Parlevliet interesseerde zich in 't bijzonder voor Chr. Onderwijs. In 1923 was hij één der medeoprichters der Chr. fJevv. School te Noordwijkerhout, welke hij trouw bezoekt en controleert. Onze beste wenschen vergezellen het Gouden Paar! RECT.AMK DOOR RHEUMATIEK TOT WANHOOP GEDREVEN. Nu is hij veel beter en slaapt we«fr heerlijk. Wat Kruschen Salts kan doen voor lijders aan rheumatiek, ziet ge uit onder staand schrijven uit Alkmaar: „Sinds jaren was ik lijdende aan rheu- matlsche pijnen van alles gepsobeerd, en tot wanhoop gedrèven Ik kwam bij een mijner kennissen, die mij Kruschen Salts aanraadde. Ik heb direct een flacon ge- haald en ben er mee begonnen. Ik heb nu mijn derde flacon en kan tot mijn groote j vreugde meedeelen, dat ik zoo goed als geheel verlost ben van mijn pijn. Ik voel «ne weer jong, heb weer lust tot uitgaan en slaap weer heerlijk." T. B. te A. Kruschen Salts bevat zes verschillende i minerale zouten. Deze zouten sporen de afvoerorganen aan tot krachtige werking: Uw lichaam wordt bevrijd van overtollig urinezuur en andere schadelijke afval- stoffen, die meestal oorzaak zijn van rheumatiek. Wanneer U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis, zullen deze stoffen zich niet weer ophoopen. Rheuma tiek komt niet terug; frisch bloed zal Uw lichaam doorstroomen, ge voelt U jeugdig en energiek als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f.0 90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op 6e flesch, zoowei als op de buitenverpak- Wng de naam Rowntree Handels Maat- «chappij, Amsterdam, voorkomt. 3349 MENGPERCENTAGE VAN 15 OP 25 ONGUNSTIGE WIJZIGING VAN DE EXPORTPOSITIE VAN DE BOTER. De exportpositie van onze boter heeft gedurende de afgeloopen weken een wij ziging in ongunstigen zin ondergaan, ten gevolge waarvan de commissienoteering terugliep. De productie beweegt zich nog m stijgende lijn en heeft haar toppunt blijkbaar nog niet bereikt. Onder deze omstandigheden is een ver hooging van het mengpercentage van boter in de margarine thans noodzakelijk. Beslotqn is om met ingang van 6 Mei as. bedoeld peicentage te verhoogen van vijftien tol vijf en twintig procent. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. In het najaar plantte ik meer dere bollen, welke spoorloos verdwenen Zijn; van de overblijvende vallen bloemen e*- -iaderen om. Wat kan hier oorzaak zijn? H- R. te L Antw. Het geval doet direct denken aan beschadiging door ongedierte. U merkte op dat U een enkele emelt vond. U kunt er verzekerd van zijn dat dit de boosdoeners zijn. Dit zijn vraatzuchtige insecten en de meeste ziet U niet. Vooral ln den grond en ook aan de bollen vreet uit gedierte. Vooral in den zachten winter als die achter ons ligt gaat dit ongedierte met diep ln de® grond en is zeer actief. Ook de werkzaamheid van de mol wijst op aanwezigheid van ongedierte. Spit den Stond goed diep ros en doe dit enkele malen in den zomer, zoo mogelijk. U kunt uan meerdere emelten wegvangen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de "uuactie onder motto „Tuinbouw". NIET BEREID. AANBOD DER S.D.A.P. DOOR DE KATHOLIEKEN AFGEWEZEN. De Msb. schrijft: Ir. Albarda verklaarde ln Amsterdam nogmaals, dat de S.D.A.P. bereid is, re- geeringsverantwoordelijkheld te dragen, maar eischte meteen het hoofd van mi nister Deckers. Deze dient te worden prijsgegeven aan de vergetelheid, welke hij verdient. Aldus de socialistische leider. Het teekent den afkeer, we schreven haast den haat, welken deze krachtige ge- zagshandhaver bij de sociaal-democraten heeft gewekt. Het teekent echter meteen hun mentali teit. Wij. Katholieken, zijn geen scherpslij pers op militair gebied. Wij verlangen een bescheiden, goed ge outilleerde weermacht, die haar defen sieve taak behoorlijk kan vervullen. Maar vooral verlangen wij: een goeden geest in den troep. En dat is ln de verste verte niet de geest, die onder de S.D.A.P. tot uiting kwam na het gebeurde met de „Zeven Provinciën". Gelukkig dat er toen een Minister Deckers was. De invitatie, om dezen bewindsman prijs te geven, zal voornamelijk tot ons, katho lieken, zijn gericht. Wij zijn daartoe niet bereid. De R.K. „Volkskrant" schrijft: De heer Albarda heeft op het Paasch- congres der S.D.A.P. zijn partij als regee- ringspartij aangeboden Sedert 1918 zoo verklaarde hij, hebben wij klaar gestaan om mede regeerlngs- verantwoordelijkheid te aanvaarden. Het jaar 1918 deed de heer Albarda beter niet in het geheugen terug te roe pen: daaraan zijn herinneringen verbon den, die voor een sociaal-democratische regeeringspartij onder het Huls van Oranje niet juist tot de aangenaamste behooren. En wat de jongste kabinetsformatie be treft kan de heer Albarda niet vergeten zijn, dat de gebeurtenissen met „De Ze ven Provinciën" niet allereerst de S D.A.P. aanwezen om in een kabinet-Colijn of een ander betrokken te worden. Het vernieuwde aanbod wil men, be reidverklaring van den heer Albarda zou intusschen aandacht verdienen, Indien hij niet zelf aan den ernst daarvan deed twijfelen door het heenzenden van den minister van Defensie te eischen. Niet dat wij den heer Albarda verden ken, de portefeuille van landsverdediging te willen opeischen voor den heer Kiès; maar het feit dat een man als de heer Deckers i waarom niet veeleer de heer Colijn zelf?) als zondebok wordt opgevor derd, de minister die sedert 1929 zijn har den plicht heeft gedaan, doet het ver moeden rijzen dat de heer Albarda reeds van meet-af overweging van zijn denk beeld heeft willen afsnijden. Tot een smadelijke kapitulatie zal hij wie ter zake hebben te advlseeren en te beslissen niet bereid vinden. o BOUWCONGRES MET BOUW. EN ARCHITECTUURTENTOONSTELLING. VERLENGING CONTINGENTEER INGEN. Ingaande 1 Mei. Men verzoekt ons mede te deelen dat bij de hierna te noemen contingenteeringen, welke op 1 Mei a.s. zullen worden ver lengd. de navolgende autonome percen tages zullen worden vastgesteld voor de daarachter vermelde perioden: 1. Garens van hennep (ongetwijnd) 40 pet. gewicht voor 1 jaar; zacht vezelig touw 40 pet. gewicht voor 1 jaar. 2. Chloorkalk 60 pet. gewicht voor 1 jaar; chloorbleekloog 60 DCt. (netto) voor 1 jaar; vloeibare chloor 60 pet. gewicht, voor 1 laar. 3. Gort 100 pet gewicht voor 4 mnd. 4. Gloeilampen 50 pet. aant. stuks 5 mnd. 5. Lederen schoeisel 35 pet. aant. paren voor 1 taar; schoeisel, niet van leder of rubber 35 pet. aant. paren voor 1 jaar; rubberschoelsel 35 pet. aant. paren voor 1 jaar; leest klaar schoenwerk 100 pet. aant. jaren voor 1 iaar. 6. haring: pekel en steurharing (Invoer): 10 pet. gew. (netto) voor 6 mnd.; versche en met zout besprenkelde haring (ln en aanvoer) 40 pet. gew. (netto) voor 6 mnd. Voor de contlngenteering van haring zal thans als basis tijdvak gelden de periode 1 Mei tot en met 21 October van de Jaren 1932. 1933 en 1934. Voor de andere bovengenoemde contin- gentgeringen blijven de basistijdvakken on- gewiizigd. De' aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landen con tingenten. derhalve niet op de bij handels verdrag verleende contingenten. De voorwaarden waarop de contingen- teerlng van papier per 1 Mei a.s. zal wor den verlengd, zlin nog niet definitief vast gesteld. Nadere berichten kunnen evenwel dezer dagen worden verwacht. SCHIPPERSVEREENIGING „SCHUTTEVAER". JAPAN EN INDIË. Driehoeksovereenkomst met Australië als derde betrokkene? Uit Tokio wordt gemeld: De minister van handel. Matsjida. heeft tegenover een aantal journalisten ver klaard, dat het ruilhandelsysteem niet kon bijdragen tot een oplossing van den een- zijdigen handel tusschen Japan en enkele vreemde landen. Matsjida sprak als zijn meening uit, dat een driehoeks-handelsovereenkomst tus schen Japan, Nederlandsch-Oost-Indie en Australië, of tusschen Japan, de Ver. Sta ten en Latijnsch-Amerika zeer veel zou helpen voor de reguleering van den handel De minister voegde hieraan toe, dat een zoodanige regeling zorgvuldige overweging en studie vereischte. Minister Marchant zal op 10 Mei congres en tentoonstelling openen. In een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie heeft prof ir. R. C. A. Schoemaker, voorzitter van het N.I.V.A., enkele mededeelingen gedaan over het a.s. bouwcongres met bouw- en architectuur tentoonstelling, dat ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandsch Instituut van Architecten zal worden ge houden. Congres en tentoonstelling zullen van 10 t/m. 19 Mei in het R.A.I,-gebouw worden gehouden. De Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, Z.Exc. air. H. P. Marchant, zal de openingsrede uitspreken. Het Congres is bedoeld als leergang ter verruiming van het inzicht betreffende de toepassingsmogelijkheden van verschil lende bouwmaterialen In nauw verband met dit congres zal de bouwtentoonstelling staan. Naast de moderne bouwmaterialen en verfstoffen e.d., sanitaire inrichtingen, verwarmings- en verlichtingssysteem, zal worden aangetroffen een laboratorium, waarin het onderzoek van geluiddempende eigenschappen van bouwmaterialen wordt verricht, terwijl tevens aldaar wordt ge demonstreerd. hoe de acoustlek in ver schillende ruimten van te voren kan wor den beoordeeld. Het Verllchtlngsgenoot- schap zal met modellen doen uitkomen, op welke wijze de meest doelmatige verlich ting van een vertrek kan worden bepaald en daarbij ieder belangstellende in de ge legenheid stellen, zelf een oordeel te vor men over de juiste plaatsing der ramen en de juiste verdeeling der lichtpunten. Dat ook de meest geschikte keukenin- richtingen als behoorend tot de uitrus ting van het moderne woonhuis niet zullen ontbreken, spreekt wel vanzelf, doch tevens zullen de „keuken van morgen" en die van „overmorgen" doen uitkomen hoe de electrotechnische vindingen deze eco- nomie-afdeeling van het woonhuis kunnen vervolmaken door een ver doorgevoerde automatiseering. De architectuurtentoonstelling zal wer ken bevatten van bekende architecten uit Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Finland, de landen, waarin thans nieuwe en be langwekkende architectuur-stroomingen zijn waar te nemen. Daarnaast zullen ongetwijfeld een vijf tigtal geaquarelleerde perspectiefteeke- n ngen van bouwwerken, ontworpen door verschillende op den voorgrond tredende Engelsche architecten de bijzondere be langstelling weten te trekken door voor dracht. teekentechniek en uitvoering. Men zal om. de aquarclleertpchniek van Hep- worth, Walcot, Farey en Harvey kunnen bewonderen. PRINSES JULIANA TE ARNHEM. H.K.H Prinses Juliana verblijft strci.: incognito te Arnhem Zij arriveerde gister middag 6 uur met. een notiuto uil Den Haag en nam Haar intrek in de ambts woning van den Commissaris der Konin gin in de provincie Gelderland, mr. S. Baron van Heemstra. DE ROERDOMP NAAR SCHIPHOL. De serie is met deze machine voltooid. De Roerdomp, de nieuwe viermotorige Fokker 22, die bestemd is voor de K.L.M., is van de fokkerfabriek aan den overkant van het IJ per schip overgebracht naar de Fokkerhanger op Schiphol. Daar worden de motoren ingezet en alles verder verricht om deze machine aan de luchtdoop te kunnen onderwerpen, hetgeen men hoopt dat ln den loop van de volgende week zal kunnen geschieden Hiermede is de vierde van deze groote vliegmachines voltooid en voorloopig is het maken van deze serie hiermede beëindigd. Twee van deze machines, de Papagaai en de Lapland verzorgen het verkeer op de lijn AmsterdamMalmö. De Lapland is het eigendom van de Zweedsche luchtlijn A.B.A. De Kwikstaart, die voor de Roerdomp werd gebouwd, wordt vandaag aan de laatste vluchten voor de overneming on derworpen, waarna het de bedoeling is dat de K.L.M. deze machine overneemt en zoo spoedig mogelijk op een van de Europee- sche routes in dienst stelt. Het type machine, dat zich uit deze F 22 serie (en het F36 typei ontwikkelen zal, zal naar alle waarschijnlijkheid nog groo- ter worden. Daarbij zal nog meer worden gedacht alles in stroomlijn te bouwen. Het landingsgesteld zal intrekbaar wor den, waardoor de snelheid grooter wordt, terwijl toch het totale gewicht kleiner moet worden. O VLIEGEN OP RADIO-COMPAS. De tweede dag der vergadering. In de te Den Briel voortgezette verga dering heeft de secretaris, de heer T. P. Keyzer, een samenvatting gegeven van alle gemaakte opmerkingen Inzake wa tertonen, verlaging van lasten, enz. Hij wees er o.m. op, dat op het gebied van de tolheffing verschillende wanbe grippen bestaan; de ergste en meest al gemeen verbreide is, dat men eiken vaar weg beschouwt als gemaakt voor de scheepvaart. Dit is echter slechts met een betrekkelijk klein deel het geval: de Ne- derlandsche wateren immers zijn voor een groot deel afwateringskanalen, na tuurlijke vaarwegen, van welke slechts door de scheepvaart wordt gebruik ge maakt omdat ze er nu eenmaal zijn. Nie mand, aldus spr., zou er aan denken bij Leidschendam een sluis te bouwen in den Waterweg die Amsterdam, Den Haag, Delft en Rotterdam verbindt, als dit al leen een vaarweg was; dan toch zou de sluis alleen maar een hindernis zijn. Spre ker noemde de spoorwegen medeverbrui kers van den vaanvegomdat zij de waterwegen door de bruggen afgesloten houden! De heer Keyzer gelooft, dat men thans aan den vooravond is van een juister be rekening van lasten en rechten; want dat, moet men aannemen, beoogt immers de instelling van het verkeersfonds. In dien de verkeerscommissie inderdaad tot het meest economische vervoer wil komen, dan zal zij zich een juist beeld moeten vormen van dat deel der kosten, dat op de scheepvaart, en dat, hetwelk op de waterschappen behoort te drukken. Dat zal lelden tot verlichting der lasten daar waar deze het zwaarste worden gevoeld. De vergadering deelde deze zienswijze en stemde ermee in dat het hoofdbestuur met de verkeerscommissie contact zal zoe ken, om in dezen geest de belangen van de schippers te dienen. Vervolgens zijn verschillende voorstellen inzake het vraagstuk van het onderwijs aan schipperskinderen aangenomen. De afdeeling Katwijk had een voorstel ingediend om te streven naar het veel- vuldiger openen van de bruggen te Heem stede en te Aalsmeer (Ringvaart) voor schepen, voor welke het onderdoorvaren moeilijkheden oplevert. Naar aanleiding hiervan, bracht de secretaris naar voren, dat het bestuur meer in 't algemeen zijn actie richt tegen het gesloten houden van zoovele bruggen, met het doel de hoogte van de schepen te drukken, kwestie die reeds eenige kee- ren ter sprake was gekomen, en die een gevoelig onderwerp voor den schipper vormt, die ook al ten aanzien van lengte, inhoud, tonnenmaat, volume en breedte van zijn schepen is vastgelegd voor be paalde wateren. Ook de vaste bruggen moeten in dit licht worden beschouwd. Met klem zal ook worden verzocht de spoorbrug te Krommenie, die 78 c.M. bo ven A.P. (1 meter 28 boven het water oppervlak) ligt en dikwijls vele uren ach tereen gesloten is, te verhoogen. Door afdeelingen uit verschillende dee len des lands was gewezen op de wensche- lijkheid van politie-toezicht op zwemmers en kanovaarders, die het verkeer te water vaak bemoeilijken door plotseling vóór vaartuigen over t'e steken en zich daar aan vast te klampen, hetgeen voor hen zelf, zoowel als voor den schipper gevaar oplevert. In dit verband deelde mr. W A. C. van Dam uit Rotterdam mede. dat binnen kort een verbod kan worden verwacht voor kanovaarders om in het vaarwater van vrachtschepen te komen. Bij de hoofdbestuursverkiezing zijn de (periodiek) aftredende leden L. Horten- sius vice-voorzitter) en T P. Keyzer (secretaris), met algemeene stemmen her benoemd. Omstreeks 6 uur heeft mr. Smeenge, na een woord van dank aan den burge meester van Brielle voor de gastvrijheid, de vergadering gesloten. HET FCHTPAAR VAN TOLVAN SOEST. H.e.-fcovc.i het br idspaar Jo.iannt» van Tol en Antje van Soest, dat Maandag a.s. 50 jaar getrouwd zal zijn en zeker in hun woning aan de Huigsloterdijk 245 te Au- benes dien dag talrijke gelukwenschen zal mogen ontvangen. Uit hun huwelijk wer den 12 kinderen geboren, terwijl zij zich verheugen in het bezit van niet minder dan 48 kleinkinderen. De bruid is nog goed gezond, de bruidegom reeds elf a twaalf jaar ziekelijk, maar hij kan toch nog steeds het „Leidsch Dagblad" zonder bril lezen. Wij hopen, dat hij het nog lang zal mogen doen en wenschen de beide echt- genooten, wier leven zeker niet steeds op rozen ging, nog vele gelukkige jaren en een heerlijken feestdag toe! GEREF. VEEEENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING. In zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering heeft het hoofdbestuur van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding tot ge delegeerde in de Nat. Commissie tegen het alcoholisme benoemd als opvolger van Dr. S. O Los te 's-Gravenhage, die had be dankt, de heer W. C. F. Scheps te 's-Gra venhage en tot diens secundus de heer J. O Elshout te Apeldoorn. Tot deputatie naar de plechtige onthul ling van het grafmonument van wijien ds. W H. Gispen op c!c algemeene begraaf plaats te 's-Gravenhage op 3 Mei a.s. wer den benoemd de heeren ds. J. v. Herksen te Ermelo. H. J. ter Hoeve te Arnhem en W. C. F. Scheps te 's-Gravenhage. Tot candidaten in de vac. voor secr., ontstaan door het optreden van ds. J. van Herksen als voorzitter werden gesteld de heeren J Feitsma te IJmuiden en W. C. F. Scheps. Besloten werd de algemeene ver gadering op 31 Juli en 1 Aug. a.s. te Rot terdam te houden. Proeven op de Zilvermeeuw. Naar de Msb. verneemt, worden ook door de K.L.M. proeven genomen met het nieu we radio-compas, waarvan den laatsten tijd berichten uit Amerika voortdurend melding maken. Gebruikt wordt hiervoor een Duitsch patent van Siemens. Het nieuwe apparaat is gemonteerd op de „Zilvermeeuw", welk toestel wordt gebruikt op de lijn AmsterdamBerlijn. Met behulp van dit compas, dat wordt afgesteld op een tusschen de radio-stations van de beide vliegvelden gerichte radio golf, is het mogelijk de route precies in rechte lijn af te leggen en behoeft de piloot zich voor zijn route niet meer te oriëntee- ren op kaart en grond. Van het uitvallen van dezen proef op de „Zilvermeeuw" zal het afhangen, of de K.L.M. het nieuwe compas ook op de an dere toestellen zal plaatsen. TOERISTEN KAART VOOR BEZOEK AAN BELGIË. Prijs: een kwartje per stuk. Het „Hbld." verneemt uit Brussel: Ten einde het den buitenlandschen rei zigers nog gemakkelijker en aanlokkelij ker te maken naar Belgie te komen, en daarmede het vreemdelingenverkeer in het algemeen en het bezoek aan de we reldtentoonstelling te Brussel ln het bij zonder te bevorderen, heeft de Belgische regeering besloten een toerlstenkaart in te stellen De Belgische Staatscourant van heden zal een Koninklijk besluit publi- ceeren. waarin wordt bepaald dat buiten landers die' geen naspoort noodig hebben om hel Belgische giondgrbied te betre den, bij de diplomatieke en consulaire vertegenwoordigingen van België in het buitenland toeristenkaarten kunnen krij gen. Deze toeristenkaarten zullen slechts 1 Belga, dus een kwartje per stuk kosten. ELECTRIFICATIE SPOORLIJN ROTTERDAM—HOEK VAN HOLLAND. Gelijk gemeld zal met ingang van 15 Mei a.s., de Nederlandsche Spoorwegen de zomerdienstregeling invoeren, en zal Hoek van Holland dan dank zij de elec- trificatie van de spoorlijn over een betere verbinding met Rotterdam kunnen be schikken. De snelle badtreinen, die vooral des Zondags veelvuldig loopen, zullen dan in 25 minuten den afstand D. P.Hoek van Holland (strand), ruim 28 KM. af leggen. Thans doen zij er met stoomtrac- tle nog altijd meer dan een half uur over. Gistermiddag is een geslaagde proefrit gemaakt naar Maassluis. In den proef- trein bevonden zich ir. H. J. van Lessen, chef van de electriciteit, ir. J. E. van den Burg, afdeelingschef van de electriciteit, ir. P. M Quist. die belast was met den aanleg van de bovengrondsche electrische leiding, ir. A. 't Hooft, hoofdingenieur van het seinwezen, de heer C. J. J van Kat wijk, Inspecteur eerste klas bij het ver voer, ir. W. A. Breukelman, adjunct-in specteur bij het vervoer. De rit werd gemaakt met een stel wa gens van het thans gebruikelijke type electrische treinen. Het ligt evenwel in de bedoeling op de lijn naar Hoek van Holland een geheel nieuw type in te voe ren, n.l. gestroomlijnde wagens, in uiter lijk vrijwel gelijk aan de wagens der die- seltreinen. Zij zullen echter in tegenstel ling daarmee blauw geverfd worden. DE MOTORSTORING VAN DE „IBIS". Aneta meldt uit Batavia: In verband met de motorstoring van de „Ibis", welk toestel thans te Moulmein staat, vertrok hedenochtend de „Havik" met personeel en gereedschappen aan boord daarheen, teneinde den dienst van de „Ibis" over te nemen, zoodat het personeel aldaar kan achterblijven. De passagiers van de Ibis" die thans te Rangoon vertoeven, zullen worden overgenomen door de „Havik" teneinde de reis naar Batavia voort te zetten. De „Havik" vliegt heden tot Alor Star en morgen tot de plaats van bestem ming, Maandag keert het vliegtoestel naar Java terug, zoodat in totaal de vertraging d'ie dagen zal beloopen. Te Rangoon is onder den reservevoorraad een motor aanwezig. De „Havik" wordt gevlogen door den bestuurder Kress, die, na zijn aankomst op Maandag. Woensdag weer naar Holland zal moeten vertrekken. ZUFD-HOLLANDSCHE BOND „HET WIT GELE KRUIS". De Zuld-Hollandsche Bond van het Wit- Gele Kruis hield gistermiddag haar jaar vergadering in hotel .Victoria" te Den Haag. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, dr. W Klasens een overzicht over het 5-iarig bestaan van den Bond, waarbij hij in herinnering bracht hoe het provinciaal verband is ontstaan n.l. door den eisch van het Provinciaal bestuur, dat het ver leende subsidie uitsluitend in eigen pro vincie zou worden besteed. Bij de oprichting van den Zuid-Holland- schen Bond op 25 April 1930 telde deze 23 afdeelingen; thans zijn 40 afdeelingen aangesloten met 24.312 leden De Bond heeft thans een eigen enquétrice in dienst, wier taak het is de moeder- cursussen te leiden. De R.K, Zuld-Holland- sche Commissie voor Geestelijke Volksge zondheid richte in April 1934 in den Haag een consultatiebureau voor moeilijke kin deren op en in Maart 1935 Is een dergelijk bureau ook in Rotterdam geopend. In December 1933 kwam de commissie voor bakeronleiding tot stand. Vervolgens bracht de secretaris-penning meester de heer J. G. Nientied. het jaar verslag uit. waaruit bleek, dat de Bond in het afgeloopen iaar in groei en bloei toe nam. Ook het verslag van de Commissie voor Geestelijke Volksgezondheid luidde zeer bevredigend De financiën gaven alleszins reden tot tevredenheid. Tot bestuursleden werden herkozen: dr. R. H M. Geerdes. Schiedam aftr. dr. W. C. M. Klasens. Rijswijk (aftr.i. J. G. Nien tied. Vlaardingen (aftr.) W. de Ruyter, Noordwijk (aftr.) H. C. van Velzen Poel dijk (aftr J. E van Dalen Hillecersberg en mei. A. E M. Jungerhans Rotterdam. Tot voorzitter werd gekozen dr. Klasens. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Msb. o UIT NED. OOST-INDIE. DE HERSTELDE „SUMATRA". SOERABAJA. 25 April. (Aneta). De krui ser „Sumatra" verliet heden het dok en zal deze week, voor zoover betreft de her stellingen aan machines en de moderni seeringen van de vuurleiding en het luchtafweergeschut, gereed zijn. De vol gende week zal een reeks proefvaarten aanvangen waarvoor de état major en de bemanning van Hr. Ms. „Java" op de ..Sumatra" zullen overgaan Met deze proefvaarten zullen ongeveer drie weken gemoeid zijn. OFFICIEELE BENOEMINGEN. BUITENZORG. 25 April. (Aneta). Tot assistent-resident titulair zijn benoemd de heeren J W. de Vos. J. J. M. F. Simons, mr. J. M. Swart, allen fungeerend con- tr' lur bij het Binnenlandsch Bestuur. VERSPREIDE BERICHTEN. Eervol is ontheven per 1 Mei a.s. ali sous-chef van den Marinestaf bij het de partement van Defensie, de kapt. lult. tef zc& G. H. Poolman.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9