N AT IO N A L E ,15 millioen fulden Plechtige uitvaartvan Mgr.Schioppa LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 26 April 1935 duitschland. bulgarije zwitserland. griekenland. TELEGRAMMEN. frankrijk. Zeer groote deelnemende belangstelling in Den Haag. voetbal. hockey. zwemmen. De muilkorrlng der Pers. Waar de partijpers nog nooit dc volle dige overwinning heeft kunnen behalen op de andere bladen, zijn weer maatrege len getroffen om daarin verandering te brengen. De president van de rijksperskamer. Amann, heeft drie verordeningen uitge vaardigd, waarin de details van het rtag- bladultgeverswezen geregeld worden In de eerste verordening wordt o.a be paald. dat uitgevers de Arische afstam ming van de financieele deelhebbers aan de uitgeverij moeten kunnen aantoonen, teruggaande tot het jaar 1800 De verordening bepaalt verder, wie geen dagbladuitgever kan zijn Practisch kun nen alleen het Rijk en de N.S.D.A.P. dit zijn. De verordening schrijft ook voor, dat bladen niet op een confessioneelen, in be roeps- of belangen-opzicht beperkten per- sonenkring „afgesteld" mogen zijn en be last den Rijksbond der Dultsche dagblad uitgevers met de uitvoering der verorde ning. Voor de nauwkeurig voorgeschreven af zonderlijke bepalingen worden overgangs termijnen van 3, 6 en 12 maanden toege staan en de voorwaarden voor deze over gangstermijnen vastgesteld. De tweede verordening van den presi dent der rijksperskamer bepaalt, dat in een plaats, waar meerdere uitgaven verschij nen. die op den afzet van een hoogere oplage zijn aangewezen dan naar de plaatselijke omstandigheden en gezonde uitgeversbeginselen in totaal aan den man gebracht kan worden, sommige uit geversbedrijven gesloten kunnen worden. In de derde verordening wordt vastge legd, dat die uitgeverijen van de werk zaamheid als dagbladuitgevers zijn uitge sloten. wier bladen hun karakter en hun afzet hierdoor verkrijgen, dat zij berichten geven in een vorm. die geëigend is aan stoot te geven, of de waardigheid der pers te schaden. De tekst der verordeningen telt onge veer 12 bladzijden. Meer nog dan tevoren zal de Dultsche Pers cliché-werk worden! Znnkof en Georgief in vrijheid. De belde gewezen minister-presidenten Zankof en Georgief zullen hedenavond uit Boergas vertrekken en morgen in de hoofdstad aankomen, waarmede dus hun interneering is geëindigd. Met hen reizen ook de andere vier personen, die op het eiland van de Heilige Anastasia werden opgesloten en wel de gewezen chef de cabinet van Georgief, Karakoelof, de ge wezen politieprefect van Sofia. Matsjef, en de twee vrienden van Zankof, n.l. de gepensionneerde kolonel Porkof en de vroegere afgevaardigde Kjamilef. Teneinde manifestaties te voorkomen zullen zij voor Sofia den trein verlaten en de reis per auto voortzetten. Tegen Duitsehen invloed in studentenkringen. In een manifest richt de Zwitsersche Schutzbund zich tegen het van Duitsch land uitgaande streven de Zwitsersche studenten door nationaal-socialistische agenten te doen beïnvloeden. Een circulaire van de „Deutsche Stu dentenschaft" toont duidelijk aan. dat de Duitsche studenten niet naar Zwitserland werden gezonden om te studeeren, doch voor politieke doeleinden, om zich in dienst van de Duitsche cultureele propa ganda te stellen. Het manifest tot bescherming van het Zwitsersche element in de studenten-be weging van de Zwitsersche hoogescholen veroordeelt, dat de Duitsche studenten Zwitserland als „Duitsehen grond onder vreemde heerschappij" beschouwen en de uitingen van het nationaal-Zwitsersche volks-, cultuur- en taalbewustzijn als Fransche gezindheid betitelen en bestrij den en noemt het onduldbaar, dat bui tenlanders naar Zwitserland gezonden worden, om het Zwitsersche nationale ge voel te ondergraven. „Het feit-van de taal- en cultuurver wantschap met het Duitsche taalgebied moet voorwendsel worden voor speciale cultuurpolitieke rechten van het buiten land. Ons Zwltsersch volksbewustzijn wordt door ons hooger geacht, dan het pan-Ger- manisme van een vreemd volk. Het gaat daarbij niet slechts om onzen staatsvorm, het gaat om onze Zwitsersche gezindheid, om de ziel van ons volk! Wij maken de autoriteiten op soortge lijke verschijnselen aan de Oostenrljksche universiteiten opmerkzaam. Tot onze aca demici richten wij echter een waarschu wing om op hun hoede te zijn. Mede-eedgenooten. vergeet ondanks al len economischen en politieken nood niet, dat wij in onze Zwitsersche gezindheid in onze cultuur en taal een belangrijk bol werk van onze nationale onafhankelijk heid te verdedigen hebben!" Plannen tot herstel van de monarchie. Van welingelichte zijde wordt medege deeld dat te Parijs vooraanstaande Grlek- sche monarchisten een geheime bespre king hebben gehad met ex-koning George van Griekenland, met het doel maatrege len te overwegen die bij de komende par lementaire verkiezingen in Griekenland kunnen leiden tot een overwinning der monarchisten die omgezet zou kunnen worden in het herstel van de monarchie. De deelnemers aan de geheime bijeenkomst stelden zich ten doel in den loop van den zomer George den troon aan te bicden. Ex-koning George, die juist uit Indië is teruggekeerd van een Jacht op grof wild, zou zich bereid hebben verklaard den troon te bestijgen en in Griekenland voor het eerst sedert de revolutie van 1924. d:e hem verjoeg, een constitutioneels monar chie te vestigen. Ex-koning George zou zich heden naar Londen begeven, waar de besprekingen met, vooraanstaande Grleksche royalisten zullen worden voortgezet. FRANKRIJK EN DE SOVJETS. MOSKOU, 26 April (Reuten. In den raad van Volkscommissarissen is de Volks commissaris van buitenl. zaken. Litwmof. gemachtigd, nieuwe instructies te zenden aan den sovjet-gezant te Parijs, teneinde hem in staat te stellen, de r'ransche en Russische opvattingen met elkaar in over eenstemming te brengen. POOLSCHE WAARSCHUWING AAN DUITSCHLAND. WARSCHAU, 26 April (Havas). De acti viteit en de arrestatie van Duitsche agita toren, die zijn opgetreden in de Westelijke provincies van Polen, hebben het regee- ringsorgaan „Kurjer Foranny" aanleiding gegeven tot de volgende beschouwingen: Het Duitsche Rijk heeft moreel niet ontwapend. De Poolsche autoriteiten heb ben den plicht 't centrum van de geheime organisatie te vinden, dat tot deze onge zonde propaganda heeft geïnspireerd. Wij willen gelooven, dat Dultsche officleele kringen den vrede met ons willen, maar brengen van minister Beck in herinnering: Onze houding ten aanzien van Duitsch land zal gelijk zijn aan Duitschland's houding jegens ons. BRITSCH-DUITSCHE VLOOT - BESPREKINGEN. LONDEN. 26 April (Reuter' De „Times" bevestigt het bericht inzake een a.s. Britsch-Duitsche vlootconferentie. Het blad schrijft, dat het nog niet duide lijk is, of Hitier 35 of 50 procent van de Britsche vloot elscht als de sterkte van de Duitsche vloot. De Britsche regeering heeft evenwel geen van beide cijfers aangenomen als basis voor de besprekingen. EEN BRITSCH-INDISCHE BONDS STAAT VERZEKERD. SIMLA 26 April (Reuter). Naar wordt vernomen zou 50 der Brltsch-Indische vorsten bereid zijn toe te treden tot den Indischen Bondsstaat. Dit besluit moet zijn genomen onder invloed van den hen toe gewezen politieken raadsman. Door dit besluit zou het tot stand komen van een Britsch-Indischen Bondsstaat zijn verze kerd en kan reeds in de herfst van 1936 de provinciale autonomie worden verwacht en een jaar later de Bondsstaat worden gevormd. o 1372 SLACHTOFFERS IN IRAN. LONDEN 26 April (Reuter). De cor respondent te Teheran van de „Daily Mail" seint aan zijn blad dat het totaal aantal dooden en gewonden van de aardbeving te Iran 1372 bedraagt. 30 dorpen werden ver nield en 27 dorpen beschadigd. OUDER.MOORD. NEW YORK, 26 April (V.-D.i Te Austin in den staat Texas heeft de 20- jarige Howard Pierson, zoon van den rechter Pierson in het Hooggerechtshof van den staat Texas zijn vader en moeder op een stillen landweg doodgeschoten. De geneesheer, dr. Wooden, een vriend des huizes, verklaarde dat de zoon reeds twee jaar lang broedde over vermeend hem aangedaan onrecht, waardoor op het laatst zijn geestvermogens waren gaan lijden. Na een verhoor van 9 uur legde de jonge man tegenover den sheriff Lee O, Allen en tegenover een collega van zijn vader, een rechter uit het Hooggerechtshof, een vol ledige bekentenis af EEN VREEMD GEVAL BIJ EEN SCHIETOEFENING. LONDEN. 26 April. (Reuter). Op het oefenterrein voor de troepen van Fort George nabij Invernoss in Schotland, heeft zich een eigenaardig voorval afge speeld. Zeventig man van het regiment Schot- sche Hooglanders stonden aangetreden voor schietoefeningen met scherp. Een der manschappen ging klaar staan om te schieten, maar draaide zich plotseling om en schoot op zijn eigen compagnie. De soldaten stoven snel uiteen en zoch ten volgens voorschrift dekking, zoodat niemand getroffen werd. De soldaat die het incident verwekt had loste nog twee schoten en liep toen weg, achtervolgd door de geheele compagnie. Pas na een half uur zoeken vond men hem verborgen. Hij bleek door een schot gewond te zijn en werd naar het hospi taal gebracht Of de soldaat, die vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft gehandeld, zich zelf de verwonding heeft toegebracht, is niet bekend. De militaire autoriteiten la ten zich over het geval niet uit. GEËXECUTEERD. NEW-YORK, 26 April (Reuter). Van nacht zijn twee jongemannen van twin tig en zeventien jaar op de electrlsclie stoel terechtgesteld, wegens moord op eer. politie-beambte. HELSCHE MACHINE IN BOOTENHUIS. WARSCHAU. 26 April (D.N.B.) In het bootenhuis van de Warschausche Joodsche sportclub „Makabi" is vannacht een hel- sche machine ontploft, waardo r booten huis en booten werden vernield. Dc staking te Nice. In verband met de staking van de brie venbestellers te Nice heeft de minister van P.TT. de volgende strafmaatregelen genomen: De div-cteur van het departe ment Alpes 'ar: timer, is overgeplaatst, de leider van het postkantoor te Nice zal voor een di cio'inalre rechtbank worden gedaagd en 159 bestellers zullen worden gestralt met berisping of ontslag. BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 26 April. (Reuter). In de omgeving van New-York hebben ver scheidene boschbranden groote schade aangericht. Op Long Island is reeds een oppervlakte van circa 65 vlerk. K.M. bosch grond afgebrand. Op verschillende plaatsen verkeeren woonhuizen, villa's en fabrieken in groot gevaar, daar de uitbreiding van het vuur begunstigd wordt door de windrichting en de droogte. Te Hammonton. in New-Jersey, was de boschbrand zoo hevig, dat de vlammen over de rivier sloegen, die een breedte heeft van 30 meter, en de buitenhuisjes bedreigde. Bij Atlantic City woedt een boschbrand over een front van 16 K.M. Een oogen- bllk heeft het dorp Steelmanstown in groot gevaar verkeerd. VERGADERING VERSTOORD. PRAAG, 26 April (D NB.) Bij pogingen der Marxisten om een klesvergadering van het „Sudetendeutsche Helmatfront" Ir. de turnzaal te Neudeck West-Bohemen) met dynamiet te verstoren, werden 25 personen gewond, van wie elf ernstig en drie levens gevaarlijk. GRATIE VOOR MOONEY EN BILLINGS GEVRAAGD. SACRAMENTO, 26 April (V.D.) De Wet gevende Vergadering van Californie heeft gisteren met 51 tegen 28 stemmen een resolutie aangenomen waarin gratie wordt gevraagd of wijzigingen van de straf voor Tom Mooney en Warren Billings, die tot levenslange gevangenisstraffen zijn ver oordeeld, in verband met den bomaanslag die in 1916 te San Fransisco werd ge pleegd. Mooney en Billings waren vooraanstaan de figuren in de revolutionaire arbeiders beweging en ln tal van kringen is men van hun onschuld overtuigd, terwijl bij hun processen verschillende onregelmatig heden zijn voorgekomen Evenals voor Sacco en Vanzetti en voor de jeugdige negers van Scottsboro is voor dc zaak Mooney en Billings de aandacht van de geheele wereld gevraagd. RECLAME- «8a LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam In 1934 aan polishouders uitgekeerd. o EEN BRUTAAL AUTOMOBILIST. PRAAG, 26 April (Reuter) Gister avond is een personen-auto, welke met gedoofde lichten en groote snel heid reed, op den straatweg tusschen Kremsier en Vazany ingereden op een troep marcheerende soldaten van het aerde regiment Infanterie. De auto reed 28 man schappen om en reed vervolgens In een sloot langs den weg. De bestuurder gaf vol gas en wist achteruit uit den sloot te komen en reed nogmaals over de 28 man. welke omver gereden waren Door den paniek, welke onder de soldaten ontstond, slaagde de bestuurder van de auto er in te ontkomen. Een aantal werd ernstig ge wond. De gendarmerie stelde onmiddellijk een onderzoek in en tiet bleek dat de dader een zekere Alois Kybr was. De man was zoo brutaal, eenigen tijd na de aanrijding, als een gewoon voetganger naar de plaats van zijn misdaad terug te keeren en zijn hulp aan te bieden. Hierbij werd hij door de soldaten herkend en gearresteerd. TREIN IN SPANJE ONTSPOORD. MADRID. 26 April (Reuter) Nabij Leon is een personentrein uit Bilbao ont spoord. Twee reizigers kwamen om het leven en negen werden deels ernstig, ge wond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. SPORT. R.B.F.-LEID. BAKKERSGEZELLEN 2—4. Gisteren speelden de Leidsche Bakkers gezellen voor het eerst in dit seizoen een vriendschappelijken wedstrijd tegen R.B. F. welke door de Leidsche Bakkersgezel len werd gewonnen met 42, ruststand 02. De heer Hillebrand floot correct. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE BRUSSEL. Nederland met Duitschland in één groep. Naar bekend is vindt van 4 tot en met 11 Mei a.s. ler gelegenheid van de wereld tentoonstelling te Brussel, aldaar een be- langrck internationaal tournooi plaats, waaraan ook Nederland zal deelnemen. Naar wij vernemen heeft men de inge schreven landen als volgt in groepen ver deeld Broep I: Britsche Internationaals, België Spanje en Oostenrijk. Groep II: Duitschland, Nederland, Frank rijk en Zwitserland. Het programma is, aan de hand van deze indeeling. als volgt samengesteld: Zaterdag 4 Mei, 3 uur: Nederland- Zwitserland; 4.30 uur: BelgiëSpanje; 6 uur: DuitschlandFrankrijk. Zondag 5 Mei, 3 uur: SpanjeOostenrijk 4 30 uur: Britsche InternationaalsBelgië, 6 uur: NederlandDuitschland. Maandag 6 Mei, 4,30 uur: Frankrijk Zwitserland. 6 uur: OostenrijkBritsche Internationaals. Dinsdag 7 Mei. 4.30 uur: Zwitserland— Duitschland; 6 uur: FrankrijkNederland. Woensdag 8 Mei. 4.30: Britsche Inter nationaal—Spanje; 6 uur: België—Oosten rijk. Donderdag 9 Mei is een rustdag. Vrijdag 10 Mei. Om 4.30 uur vindt de eerste halve eindstrijd plaats, n.l. numero 1 van groep I speelt tegen numero 2 van groep II. Deze ontmoeting wordt gevolgd door de tweede halve finale tusschen numer 2 van groep I en numero I van groep II. Op Zaterdag 11 Mei vindt om 3.30 uur de ontmoeting plaats voor den 3en en 4en prijs, terwijl om 5 uur de eindstrijd wordt gespeeld. Onder zeer groote belangstelling en met alle eerbewijzen, aan zijn hoogen rang ver schuldigd, is heden het stoffelijk over schot van den Pauselijken Internuntius, Mgr. Lorenzo Schioppa. op de R.-K. Be- graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag, ter aarde besteld. Te 10 uur ving de solemneele uitvaart plechtigheid aan in de R.-K. Kerk aan de Parkstraat, waar het stoffelijk hulsel ln het priesterkoor opgebaard was. Het groote kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. Onder de autoriteiten, die den dienst bijwoonden, werden opgemerkt de minis ters Colijn, Van Schalk, Oud, Deckers. Steenberghe en Slotemaker de Bruine; voorts de Commissaris der Koningin ln Zuid-Holland, Jhr. Van Karnebeek, de gou verneur van de residentie, luitenant-gene raal jhr. Röell, dc wnd. burgemeester van Den Haag, mr. De Vries, de vice-president van den Raad van Sta'e, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, de Opperkamerheer van H. M. de Koningin, baron Van Lynden, Staatsraad mr dr Kooien, het lid van Gedeputeerde Staten, jhr. Von Flsenne, de directeur van het Kabinet der Konin gin, Jhr. Van Tets, de voorzitter van de Algemeene Rekenkamer, de heer Zuyder- hoff, het Tweede Kamerlid prof. Aalberse. vertegenwoordigers van tal van R.-K. or ganisaties op wetenschappelijk en prac tisch gebied, van de R.-K. Staatspartij, van de R.-K. Jeugdbeweging en van het R.-K. onderwijs. Enkele minuten voor 10 uur betraden de vertegenwoordigers van H. M. de Konin gin. de Opper-ceremoniemeester, graaf Du Monceau en de adjudant van H. M., kapitein Phaff het kerkgebouw ZIJ werden bij den ingang begroet door den Aposto- llschen nuntius te Brussel, Mgr. Micara. Even later verscheen de bisschop van Haarlem. Mgr. Aengenent, die de Mis cele- j breeren zou. HIJ droeg het bisschoppelijk ornaat: de paarse mantel met hermelijn l Het rechtervak van de kerk was geheel voor de Nederiandsche autoriteiten gere serveerd. Op de eerste bank hadden de minister-president en de ministers Van Schalk Deckers en Oud plaats genomen. Het linkergedeelte was voor de diplomaten bestemd. Hier zaten op de eerste bank de deken van het corps diplomatique. Von Ad- lercreutz, de Zwitsersche, de Belgische en de Duitsche gezanten. Ook hadden in dit gedeelte de vertegenwoordigers van het Permanente Hof van Internationale Justi tie een plaats gekregen. De vier bisschoppen, die de absoute mede zouden verrichten, namen op het pries terkoor plaats, tegenover de vertegen woordigers van het Vorstelijk Huls. Uitgevoerd werd de mis van Perosi, waarbij het Dies Irae en de gezangen bij de absoute echter op Gregorlaansche wijze gezongen werden. De plechtigheid ge schiedde door mgr. Aengenent. Als pres- byter-asslstents trad op de vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, mgr. Möll- mann. De beide vicarissen-generaal van het aartsbisdom en van het bisdom Den Bosch fungeerden gis troondiakens. De deken van Den Haag deed dienst als diaken en de pastoor van den H. Jaco- buskerk Van Adrlchem als subdiaken. De kerk bood een indrukwekkenden aanblik. De bisschoppelijke gewaden, de priesterkleeden, de galacostuums van de Nederiandsche autoriteiten en van de bui- tenlandsche dlDlomaten maakten een biizonderen Indruk. Voor den aanvang van den dienst speel de dc organist Joh. Kapteljn het Prelude Funèbre van Alph Mailly. De gezangen werden uitgevoerd door het versterkt kerkkoor onder leiding van P. van den Oever. De absoute werd door de vijf bisschop pen verricht; in de eerste plaats door den bisschop van Breda, vervolgens door dien van Roermond, daarna door de beide Mis sie-bisschoppen, mgr. Biermans en mgr. Bukx, cn ten slotte door den bisschop van Haarlem, mgr. Aengenent. Omstreeks halftwaalf was de plechtig heid in de kerk geëindigd en werd een aanvang gemaakt met het uitdragen van het stoffelijk overschot van den lnterhun tius. Het orgel speelde de Marche funtbre van Mendelssohn en onder deze zachte orgeltonen schreden eerst de vijf bis schoppen door het middenpad naar den uitgang. Inmiddels had zich het militair escorte, dat de eerbewijzen bij de overbrenging van het stoffelijk hulsel zou brengen, on der bevel van den garnizoenscomman dant kolonel Sillevis, ln de Parkstraat en omgeving opgesteld. Op het voorplein der kerk stond de Kon Mil. Kapel met om floerste trommen en instrumenten, terwijl daar ook een detachement van de grena- JENNY KASTEIN IN DENEMARKEN. Jenny Kasteln van de H. D. Z. te Am sterdam heeft gisteravond te Aarhuus ge zwommen. Zij kwam uit In het nummer 400 M. schoolslag. Zij eindigde als derde in 6 min. 52.3 sec., achter mej. Christensen, die een tijd maakte van 0 min. 50.3 sec en mej. Nielsen, wier tijd 6 min. 52.2 sec. bedroeg. diers met het regimentsvaandel "was op gesteld. De detachementen cavalerie, in- I fanterle cn militaire politie stonden in de Parkstraat met het front naar de kerk; de artillerie was ln de Alexanderstnat opgesteld. De vijf bisschoppen namen ln de voor hen bestemde rijtuigen plaats. Zij volg- i den onmiddellijk achter het eerste ge deelte van het militair escorte. De bis- 1 schop van Haarlem nam ln het eerste rijtuig plaats, de bisschop van Breda ln het tweede, de bisschop van Roermond in het derde, allen vergezeld van hun secre tarissen, de belde missie-bisschoppen in het vierde en de vicarissen-generaal mgr, Huurdeman en mgr. Hendrlkx met den deken van 's-Gravenhage en den hoofd aalmoezenier kolonel Noordman in het vijfde rijtuig. Daarna volgde de eigenlijke lijkstatie. Terwijl het orgel het „In Paradisum" deed hooren, schaarde de geestelijkheid zich voor de katafalk en werd de kist, voorafgegaan door de geestelijkheid en door een aantal dragers met bloemstuk ken, door het middenpad naar het voor portaal gedragen. Als slippendragers fungeerden de Minis ter-president Dr, Colijn in de plaats van den Minister van Buitenl. Zaken, die door een lichte ongesteldheid verhinderd was de plechtigheid bij te wonen, en de gezanten van Zweden, van Zwitserland en van België, Voor de kist werd door den knecht van wijlen Mgr. Schioppa het kus sen met de wereldlijke ordeteekenen ge dragen. BIJ den uitgang der kerk nam de gees telijkheid afscheid van het stoffelijk hul sel. dat vervolgens naar buiten werd ge dragen en in den rouwwagen werd ge plaatst De kerkklokken luidden op dit plechtig moment en de Kon. Mil. Kapel speelde plechtige treurmuziek. De com mando's weerklonken, de geweren werden gepresenteerd, terwijl de overtalrijke me nigte, welke zich in de Parkstraat verdrong of vanuit de ramen der huizen en zei!» vanaf de daken de plechtigheid gade sloegen, eerbiedig het hoofd ontblootte. Toen de kist ln den rouwwagen was ge plaatst, waarvan de lantarens brandden en met paars omfloersd waren, werden de kransen en bloemstukken tet weerszijden van den wagen opgehangen. De krans van H.M. de Koningin werd aan de achterzijde bevestigd. Twee rijtuigen met bloemstuk ken volgden nog. Dadelijk achter den rouwkoets volgden de nuntius, Mgr. Micara. en Mgr. Arigoni, auditeur van de Pauselijke nuntiatuur in Brussel. Toen reed het gala-hofrljtuig voor, waarin de belde vertegenwoordigers van H.M. de Koningin plaats namen. In het volgende rijtuig nam de Minister president plaats met den secretaris-gene raal van het Departement van Bultenland- sche Zaken. Vervolgens kwam een groot aantal volgkoetsen, bestemd voor de leden van het corps diplomatique en andere autoriteiten. Het tweede gedeelte van het militair escorte sloot den stoet. Het duurde geruimen tijd, alvorens de lange stoet was geformeerd en de tocht naar de begraafplaats kon beginnen. Om streeks half een vertrok het laatste rijtuig van de kerk. Den geheelen weg was de publieke be langstelling buitengewoon groot. Overal stonden de menschen vele rijen dik te wachten om het voorbijtrekken van den indrukwekkenden begrafenisstoet te zien. I i Zoowel op als ln de omgeving van de begraafplaats waren zeer vele belangstel- lenden aanwezig. Op den doodenakker werden o.a. opge- j merkt de heeren J Wap. consul van Por- tugal, R. E. Verbeek, consul-generaal van I Roemenië en St. John Turner, consul van I Engeland, resp als voorzitter, secretaris I en penningmeester van de Union Amicale I des Consuls a la Haye; voorts dr. Mag. J- B. Kors O.P., hoogleeraar aan de R.K. Uni- versltelt te Nijmegen; pater fr. Basillus Schaab, provlnclael der Ned. Dominica nen, F. N. de Charro van Kempen, voor- zltter Liefdewerk Stille Armen, J. Schnab- belée, directeur van het Katholiek-Indisch Bureau, enz. Te ruim een uur kwam de rouwstoet hU de begraafplaats aan. Tlldens het binnen treden van de officleele ver tegenwoordige:! die zich ln den stoet bevonden speelde de Kon. Mil. Kapel op de begraafplaats weder treurmuziek. De bisschop van Haarlem mgr. Aenge nent verrichte de absoute en werd daarbij geassisteerd door de pastoors Groll en Vermeulen. Na de plechtigheid in de kapel werd de kist naar de arcade gedragen. De minister-president, alsmede de ge zanten van Zweden, Zwitserland en Bel gië fungeerden als slippendragers. In de arcade is de kist voorloopig 8e' plaatst. De 5 bisschoppen liepen ook op de be graafplaats voor de kist. Militairen ston den opgesteld en brachten de laatste eer bewijzen bij het voorbijtrekken van den stoet. Nadat de gebruikelijke plecntigheden ln de arcade waren verricht, speelde de Koninklijke Militaire Kapel Imno Ponti ne* waarmede de indrukwekkende plech tigheid was geëindigd. 1-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2