768,c Jaargang VRIJDAG 26 APRIL 1935 No. 23034 DAGBLAD'VOOR LEIDEN'EN "OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AbVERTENTIES: I ÏD ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle and«e advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: ,Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn} per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) lit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Jgemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. 50.— 15— UerbU brengen wij onder de aandacht alle abonné's, dat zij zich wederom in ongevallen kunnen verzekeren en 1 tot 30 April 1936. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver- jkeringsbank der Oude Haagsche van te 's-Gravenhage hebben afgesloten, t wat het bedrag der uitkeeringen Itreft o.a. als volgt: (ƒ500.Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. „400.bij verlies van belde oogen, beide handen, belde voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. 200.bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk. „160.bl) verlies van één duim of belde duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers, bl) breuk van een been of arm. bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. |De volslagen onbruikbaarheid van één hlervermelde lichaamsdeelen wordt jet verlies gelijk gesteld, zoo ook staat opzichte van het oog, blindheid met irlles gelijk. |Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid meer dan één vinger van dezelfde pnd, kan het gezamenlijk bedrag der uit keringen voor alle verminkte (of volslagen ^bruikbaar geworden) vingers niet meer dragen dan voor het verlies (of vol gen onbruikbaarheid) der hand is vast- eld. [Een schadevergoeding voor overlijden t verminking of verstandsverbijstering gelijk, wordt niet uitgekeerd. IAlle bekomen verwondingen, hierboven let genoemd, geven geen recht op uit kering. [Een leder, die zich wil laten Inschrijven nor deze verzekering betaalt 10 ets. admi- itratlekosten, waarna hem of haar een (chrijvingsformulier overhandigd wordt, [etwelk zoowel voor de(n) Ingeschrevene s voor ons, als bewijs geldt, dat die lonné verzekerd is en wel op de voor- harden als op het Inschrijvingsformulier Irmeld. [Daartoe moet men zich persoonlijk aan xs bureau opgeven, terwijl onze abonné's b de omgeving zich tot onze respectieve- pe agenten kunnen wenden. [Postabonné's kunnen schriftelijk hun iensch aan ons kenbaar maken. I Zij, die reeds gedurende het afgeloopen ar verzekerd waren en dus in het bezit p een inschrijvingsformulier, kunnen geldigheidsduur van dit inschrijvings- brmulicr tegen betaling van 10 ets. ldministratiekosten, aan ons bureau laten kriengen tot 30 April 1936. Men verzuime dit niet, daar onze Jbonné's die in het bezit zijn van niet plengde inschrijvingsformulieren, even- natuurlijk z|j, die geen inschrijvings- [ormulicren bezitten, geen enkele aan praat kunnen doen gelden, wanneer hun frn ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. NIEUWE HOOGLEERAAR. MOLEN „DE STIER". Wordt ernstig met slooping bedreigd. De molen „De Stier" aan de Houtmarkt, dateerend van 1687, wordt ernstig met slooping bedreigd De eigenaar van den molen, de heer J. Zandbergen, heeft nJ. een schrijven van het gemeentebestuur ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de wieken van den molen moeten worden verwijderd, de om loop moet worden afgebroken en de ronde kop door een platten moet worden ver vangen. Door een en ander zou dus van den molen niet veel meer dan een steenklomp overblijven, die veel gelijkenis met een peperbus zal hebben. De reden van dit voorschrift der gemeente Is, dat men van oordeel is, dat de molen gevaar oplevert, en men grondt dit op het feit, dat er on langs een stuk hout van den omloop is gevallen. De eigenaar is thans in onderhandeling getreden met de gemeente over de vraag, wie het sloopingswerk moet bekostigen. De heer Zandbergen ls nJ. wel eigenaar van den molen, doch de grond, waarop deze staat, behoort aan de gemeente Reeds eerder heeft de eigenaar aan de gemeente verzocht den grond te mogen koopen of hem althans een langdurig servituut toe te staan, doch de gemeente bleek niet bereid om dat ook zelfs maar gedurende één jaar te verleenen. Rechtstreeksch belang bij restauratie van den molen, welke sedert ongeveer tien jaar electrisch wordt gedreven en die hier te lande slechts één dubbelganger telt, heeft de heer Zandbergen overigens niet. Reeds vroeger zijn onderhandelingen ge voerd om den molen re behouden, waarbij ook de Ver. ,,De Hollandsche Molen" zich met de zaak heeft bemoeid. Die pogingen zijn echter steeds op niets uitgeloopen. Hopelijk zal thans, nu het ernst dreigt te worden, nogmaals een serieuze poging voor het behoud van „De Stier" worden gedaan. Zooals de zaken er evenwel momenteel voorstaan, is te vreezen, dat de molen binnen afzienbaren tijd van zijn houtwerk en daarmede van zijn schoonheid zal wor den beroofd. Hetgeen o.i met betrekkelijk geringe kosten kan worden voorkomen! DE EERSTE AANBESTEDING VOOR DEN STADHUISBOUW. De sloopwerken. Hedenmorgen heeft de eerste aanbeste ding voor den Stadhuisbouw plaats ge had. Aanbesteed werd n.l. het sloopen van de perceelen, die ten diensle var. den bornv door de gemeente zijn aangekocht of onteigend Ingeschreven was als volgt: J. Deegen en Zn. Amsterdam f. 10.100; Gebrs. de Boer, Oostzaan f. 10.000; N. op ten Brouw, Muntendam f. 9.555; Gebr. A. en B. Slier, Amsterdam, f. 9.395: J. Koek en Co., Am sterdam f. 5.950H. Binnendijk, Leiden, f 5600; A. V D. Pouw Kroon, Leiden. f.5 400; C. P. de Waard. Gouda, f. 4.975; v. Ravenstein en de Groot en Zn., Leiden, f. 4.388; H. de Bolster, Leiden, f. 4.300; de Winter en v. Weeren f 4.250; N. v. d. Ak ker, Zoeterwoude. f. 2.245; G. P. v. d. Drift Leiden, f. 2.222. Al deze bedragen zijn door de gemeente toe te betalen. Verschillende inschrijvingen gingen van bepaalde voor waarden vergezeld. De gunning is aange houden. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. De Chr. Historische lijst. De afd. Leiden van de Chr. Hist. Unie zal bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met de volgende lijst uitkomen: 1. Jac. Wilbrink; 2. J. Splinter Gzn.: 3. M. H. de Reede; 4. P. J. van Hoeken; 5. A. van Rosmalen: 6. D. v. d. Kwaak; 7. J. A. v. d. Reijden; 8. M. Brinks; 9. M. J. E. Kwint; 10. F. J. Groot Enzerink; 11. A. Werner; 12. L. Robbers; 13. F. Pison; 14. C. J. de Jongh; 15. Jan Stigter. De heer G. Lekkerkerker, aftredend lid. wenschte voor een plaats op de lijst niet meer ln aanmerking te komen Ook zal de heer J. A. v. d. Reijden, mocht de C.-H. fractie bij de a.s. verkiezingen geen wijziging ondergaan, niet in den Raad terugkeeren. De opengevallen plaatsen zul len alsdan door de heeren P. J. v. Hoeken en D. v. d. Kwaak bezet worden. LEIDSCHE H. B. S.-VEREENT GING „EMTÉGEËS". Liefdadigheidsuitvoering. Bovengenoemde vereeniging heeft gis teravond in de groote Stadszaal een lief dadigheidsuitvoering ten bate van het Leidsch Crisiscomité gegeven, waarvoor de opkomst vermoedelijk beneden de ver wachtingen der organisatoren zal zijn gebleven. Na het spelen van den Emtégeës- marsch. en compositie van wijlen den heer Jan G. Striening, sprak de voorzit ter een kort welkomstwoord, in het bij zonder tot de afgevaardigden der zuster verenigingen, de vertegenwoordigers van het Leidsch Crisiscomité cn de heeren De Jager, Gijsberti Hodenpijl en Ant. Metz, wlen spr. dank bracht voor alles, wat zij in het afgeloopen jaar weer voor de ver eeniging hebben gedaan. Den heeren de Jager en Gijsberti werd als stoffelijk be wijs van erkentelijkheid een boekwerk aangeboden. Spr. eindigde met den wensch, dat allen zich zouden amuseeren. De voorzitter der Lustrumcommissie, J. F. Meyeraan, herinnerde eraan, dat de vereeniging 10 September a.s. 25 jaar be staat en deed een beroep op aller mede werking, om dit zilveren jubileum te ge denken op een wijze de jubilaresse waar dig. Met name wekte hij op tot het schrij ven van bijdragen voor het Gedenkboek, dat op dien datum zal verschijnen. In eenigszins gewijzigde volgorde heeft „Emtégeës" daarna getoond wat zij ver mag op de gebieden, welke tezamen haar naam vormen. Vrouwe Musica was daarbij vertegen woordigd door aardige kampliedjes met begeleiding van snaarinstrumenten en „songs" voor de microfoon, welke dave rend succes oogstten; vrije oefeningen, brugturnen en paardspringen, alles on der leiding van den heer De Jager repre senteerden het gymnatisch gedeelte, ter wijl de heeren Gijsberti, De Jager, Swaan en eenige leden de eer van de scherm- sport hoog hielden. Uit den aard der zaak trok de demonstratie-partij op sabel tus- schen de eerstgenoemde twee de grootste belangstelling. Aan het tooneel was in dit programma een zeer ruime plaats toebedeeld: opge voerd werd de inderdaad vermakelijke detective-geschiedenis in vier bedrijven „Dicky", naar het Fransch van Armont, Gerbidon en Manoussi, bewerkt door me vrouw Betsy RanucciBeekman en on der regie van den heer A. W. Mennes. Al duurde het wat lang, men heeft zich geen oogenbiik verveeld, hetgeen pleit voor de wijze, waarop dit stuk over het voetlicht werd gebracht. Integendeel: er is bij herhaling hartelijk gelachen en het applaus was dan ook welverdiend. In afwijking van de gewoonte der meeste vereenigingen om den avond „met een gezellig bal te besluiten" deed „Em tégeës" dat niet, maar stelde zulks uit tot heden, zoodat men zich vanavond volko men uitgerust kan overgeven aan de Kunst van Terpsichore. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Th. H J. Haan, Oude Heerengracht 9, Leiden, handel in aardappelen. Uittredend eigenaar: Th. H. J. Haan, Leiden, dd. 6 Juni 1934 Wijziging handelsnaam in: Henk Haan. WEG OVER DEN LAGE RIJNDIJK. Prof. dr. S. E. de Jongh uil A,ns.„.c „u, l|e benoemd is tot buitengewoon hoog- feraar in de pharmacologic aan de Leid- whe Universiteit, LUSTRUMFEESTEN-STADS VERSIERING In de vergadering van het uit bewoners gevormde Comité tot versiering der Haar lemmerstraat van Hartebrug tot Haven is een bestuur gevormd bestaande uit de heeren N. A. van Wijk, voorzitter; Tj. van Norden, secretaris; F. Donkers. Penning meester met de heeren M. de Vries, Hoo- gendoorn, lshof. Bergers, v. Gastei, Dem- menie en van Helvert als Comitéleden. Besproken is een voorloopig plan, het welk nader behandeld zal worden in een algem. vergadering op Donderdag 2 Mei a.s Verbetering verzocht. De weg over den Lage Rijndijk tusschen de Spanjaardsbrug en de Hoofdstraat te Leiderdorp is vlak langs het water gele gen, terwijl door wegzakken van de be schoeiing het wegdek sterk afloopt naar den waterkant, waardoor voor de auto's, vooral bij gladheid van het wegdek, ge vaar bestaat van den weg af te glijden in I het water, dat ter plaatse zeer diep is. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben nu j aan het wegbestuur verzocht een afdoe" i de verbetering te willen bevorderen, ol indien hiertegen onverhoopt overwegenrt bezwaren bestaan, den weg langs den wa terkant te doen markeeren door z.g, berm- 1 planken o£ wit geverfde paaltjes. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Donau-Conferentie. Geruchten. De diplomatieke onderhandelingen tot voorbereiding der Donauconferentie heb ben o.a. ten doel om de Duitsche bezwaren op te lossen aangaande de omschrijving der nietinmenging. in overeenstemming met het Fransch-Italiaansche protocol, terwijl de rol van den Volkenbond in overeen stemming blijft met het Volkenbondssta tuut na toepassing van het Donaupact. Deze bezwaren werden te Rome uiteen gezet door den gezant Von Hassel, die o.a. zou gevraagd hebben, of een beroep van Oostenrijk op buitenlandschen militairen j steun, om zijn eigen positie te handhaven in geval van moeilijkheden, in strijd zou zijn met de non-interventie Behalve de door Duitschland opgeworpen problemen, worden andere vraagstukken bestudeerd. Men schrijft aan Hongarije het voornemen toe om in Mei te Genève zijn geschil met Belgrado Inzake de Zuid-Sla vische aanklacht ten aanzien van den aanslag van Marseille geregeld te zien. De ziekte van Eden. die rapporteur ter zake is, brengt echter moeilijkheden mede. Men schrijft ook aan Hongarije het voor nemen toe om preciese verzekeringen te vragen inzake herbewapening, terwijl het vraagstuk echter slechts ter hand kan worden genomen na de conferentie van Rome. die ten doel heeft een voorbereidend stelsel van veiligheid te scheppen, dat op de conferentie van Stresa onmisbaar werd geoordeeld. Intusschen duiken van diverse kanten weer geruchten op over Duitsche plannen. „Duitschland versterkt intensief de ge demilitariseerde zóne aan den Rijn en hoopt er geweldige hoeveelheden oorlogs materiaal op", verklaart Philipp Sims in een artikel in „World Telegram" te New York. Steunend op inlichtingen, die hij zegt gekregen te hebben uit zeer zekere bron nen, verklaart Soms. dat de gedemilitari seerde Rijn-zóne reeds geheel versterkt is en dat de Hitler-militie in deze .streek in 't geheim in een permanent leger is omgezet. Volgens Sims bedragen de gemilitari seerde politiemachten 60.000 man en 36.000 man elitetroepen zijn in kazernes onder gebracht. En in een interview met de „Agence Economique" heeft een anoniem lid van de Londensche effectenbeurs verklaard, dat er een geheim Duitsch oorlogsfonds ter waarde van 500 millioen piond sterling be staat, dat verborgen is in Nederland, Zwitserland en de Vereenigde Staten. Duitschland gebruikt deze fondsen voor het koopen van grondstoffen voor zijn herbewapening. De uiteenzetting van dr. Schacht, presi dent van de Duitsche Rijksband in zake het gebrek aan geld in Duitschland zouden slechts een list zijn om tijd te winnen voor de herbewapening. Wat daarvan juist is? In ieder geval toont het wel aan. hoezeer wantrouwen algemeen overheerscht. zooals Mc Donald in een artikel, dat hij gisteren vermeldde, ook duidelijk deed uitkomen. Van Duitsche zijde is officieel od Mac Donald's artikel reeds geantwoord. „De Voelkische Beobachter" schrijft o.a.: MacDonald maakt Duitschland het ver wilt weder den weg van het militarisme te hebben beschreden en het tegenwoordige vertrouwen in Europa te hebben verstoord. Mac Donald heeft naar het schijnt nim mer den politieken toestand in Europa in DE ARBEIDSBEURS. Op den 25en April 1935 waren 3964 (v.j. 30821 werkzoekenden ingeschreven. o DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks kwart over acht is een circa 27-jarige veilingschipper, va rende op een schuit van de firma J. v. d. W. en vermoedelijk afkomstig uit Delft, bij het draaien onder spoorbrug nabij den Haagweg met zijn hoofd in aanraking ge komen met een ijzeren balk. waardoor hij in het water viel. Eenige schippers zagen de schuit onbemand ronddrijven en slaag den erin den man na eenige minuten op den wal te brengen. De Eerste Hulpdienst constateerde een schedelbreuk en heeft gedurende anderhalf uur getracht door het toepassen van kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten weer op te wekken. De po gingen bleven helaas zonder resultaat. Het stoffelijk overschot is daarna overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Bij den Rijksontvanger te Leiden, 2de kantoor, is een bedrag van f. 3125.17 aan gewetensgeld binnengekomen. Geslaagd voor het voorloopig machi nisten-diploma de heer D. J. Vijlbrief alhier. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Gistermiddag is de motorspuit uitge- ikt voor een begin van brand, dat jon gens hadden veroorzaakt in een leeg staand huis in de Koppenhinksteeg. De spuit behoefde evenwel geen dienst te doen; de schade is miniem. BINNENLAND. Plechtige uitvaart van het stoffelijk overschot van mgr. Schioppa. (Ie Blad.) Bloemenpracht te Heemstede; heden is Flora IV geopend. (4e Blad). Na het vergaan van de Leeuwerik; in teressant verhaal van een Bata-vlieger. (3e Blad). De Katholieken zijn niet bereid tot sa menwerking met de S.D.A.P. (Binnenland, 3e Blad). Het mengpcrcentage boter in margarine is van 15 tot 25 verhoogd. (Land- en Tuin bouw, 3e Blad). BUITENLAND. Geruchten over verdere bewapening in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Zwitsersch protest tegen de Nazi-actie onder de Zwitsersche studenten (Buiten land, le Blad). Verdere muilkorving der Duitsche pers. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. de 16 jaren sedert Versailles in hun wer kelijkheid erkend. De Berliner Boersenzeitung noemt Mac Donald een vredesstichter die op den ver keerden weg is en van wien men bijna den indruk zou kunnen krijgen als leefde hij in een „Klausur", waarin geen lieden van het openbare leven doordringen. Hij spreekt slechts van blind Berlijn, en vermijdt de vraag te richten tot Parijs en Moskou, hoe men daar blind kan zijn tegenover de werking die de kolossale be wapening van deze beide landen moet heb ben op het gevoel van veiligheid van andere naties. In een rapport van den hoogen commis saris voor vluchtelingen, den Amerikaan J. G. MacDonald, worden nadere bijzonder heden gegeven van het werk, dat is gedaan ten behoeve van de 650 geleerden, die sedert het nazi-bewind uit Duitschland zijn geweken. Sinds Januari 1935 was een bedrag van 252.605 p. st. bijeengebracht. Hiervan was 70.000 p. st. afkomstig van Engeland, 65.000 van de Vereenigde Staten en een gelijk bedrag van het Rockefeller Instituut. Van de vluchtelingen zijn er 366 tijdelijk tewerkgesteld, terwijl 248 een vaste aan stelling kregen In het rapjxirt wordt erop gewezen, dat men geneigd is, het vraagstuk voor deze mannen en vrouwen werk te vinden, te onderschatten, in verband met het geringe aantal der betrokkenen. Vele hunner vormen echter de room van het intellect op hun speciaal gebied, en daarom vertegenwoordigen zij in de wereld een element van waarde, grooter dan hun aantal zou doen vermoeden. ITALIË. Het conflict met Abessynië. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Addis Abeba meldt: Betrouwbare berichten die hier uit de Italiaansche kolonie Erythrea zijn ontvan gen, geven opheldering over den omvang van de militaire voorbereidingen aldaar. Tot dusver zijn reeds ruim 60 000 solda ten en 1.000 vliegtuigen uit Italië in Ery threa geland. Hierbij voegen zich nog om vangrijke hoeveelheden materiaal en mid delen van vervoer van allerlei soort, van vrachtauto's tot muildieren. In vele dis tricten der kolonie wordt onder leiding van deskundigen met groote snelheid ge werkt aan den aanleg van wegen. Te Addis Abeba gelooft men algemeen, dat de Ita lianen voornemens zijn, om de huidige onderhandelingen te rekken tot eind Mei, d i. tot begin van de regenperiode. Tijdens deze periode, die ongeveer vier maanden duurt, zullen de Ethiopische troepen zich vrijwel onmogelijk op de Abessynische hoogvlakte kunnen bewegen. Erythrea echter heeft hieronder niet te lijden, en in October, wanneer de regenperiode is af geloopen, zouden de Abessynièrs verrast kunnen worden door een Itaiiaanschen aanval. Het blad meldt tenslotte, dat aan de Abessynische regeering niets bekend is van rooveraanvallen op Italiaansche kara vanen, zooals berichten uit Rome meldden. ZWEDEN. Versterking weermacht. In de gemeenschappelijke zitting van beide 'Camers heeft het Zweedsche par lement gisteren met 180 tegen 164 stem men goedgekeurd 150.000 kronen beschik baar te stellen voor de vrijwillige weer baarheidscorpsen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1