KARSOTE r Bloemenpracht te Heemstede IT5EÏ1 het W1TTE fcO „HET JOLIGE WEEUWTJE". „EFN AANTREKKELIJK HOTEL" 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 26 April 1935 Vierde Blad No. 23034 De vierde „tiendaagsche". Veel orchideeën en cactussen. SPREEKCEL. (Van onzen bijzonderen medewrker) Er schijnt inderdaad een overtreffende trap te zitten tn het gehalte der inzendin gen op de achtereenvolgende „tiendaag sche" tentoonstellingen gedurende de openstelling der verrukkelijke „Flora 1035" In en bij dat prachtige Heemsteed- sche park „Groenendaal". Deze ongeëvenaarde Internationale Bloe mententoonstelling blijft in ongekende be langstelling de bezoekers trekken, zoodat hun aantal thans reeds bedraagt 253.200. dat is ruim 56% meer dan in 1925 en bij gunstige weersgesteldheid, waarvan alles afhangt, verwacht het Tentoonstellings- comité in de komende 4 weken nog zoo veel bloemenvrienden, dat het berekende aantal van 500.000 wèl zal worden bereikt. Afgescheiden nog van het buitengewoon mooie, dat in het Bloemenpaleis wordt ge boden. biedt het uitgestrekte terrein thans zooveel afwisselend schoons, dat ieder, die daar de onderscheidene gedeelten bezocht, heenging met volle en gerechtvaardigde bewondering. En nu het Bloemenpaleis zijn breede deuren wederom heeft ge opend, nadat daar vier dagen hard is ge werkt om alle sporen der vorige „tien daagsche" tet doen verdwijnen, om de jongere zuster in haar volle bekoorlijkheid te doen verschijnen, nu de Pers Woens dagmiddag in de gelegenheid is gesteld «n kijkje te komen nemen van het heer lijke. dat daar thans geboden wordt, nu ls er alle aanleiding tot de veronderstel ling, dat het de komende dagen zal stroo men van bewonderaars. Niet minder dan 48 firma's en enkele particulieren hebben gevolg gegeven aan den oproep tot deelneming aan deze iroote Voorjaarskeuring van de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde. Ze is na een inleidend woord van den voorzitter der Maatschappij, den heer J. Bouwer, en een waaxdeerende rede van den vice-voorzitter van het Hoofdbestuur der Maatschappij, den heer T. J. T. Noyon (de voorzitter, jhr. Var. Tets is ongesteld)geopend door den burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn. De rechterhal en de eerste gaanderij. Een overweldigende bloemenpracht, keu rig gearrangeerd, met afwisseling van pal men, prunus en acers, doet volmaakt uit komen tot welk een hooge trap van ont wikkeling de firma Dijkhuis te Boskoop et heeft gebracht ten opzichte van zijn nieuwe Azalea's. Het grootste deel van de rechterhal van het Bloemenpaleis heeft zij gemetamorphoseerd in een reuzentuin, waarin allerlei kleurentinten het oog streelen. En om de volmaaktheid te bena deren hief tijdens ons bezoek een lijster zijn meest welluidend loflied in een der palmen aan. Die mengeling van kleur en geur en vogelgekweel was diep treffend. Daarop de lange, dubbele gaanderij be tredend wordt het oog geboeid door de rijke inzending van den heer Baardse te Aalsmeer, wiens fraaie begonia's, dubbele cn prachtige zalmkleurige en verbeterde Glorie de Lorraene, waarmede hij in 1925 zulk een doorslaand succes had, gerecht vaardigde bewondering wekken, evenals zijn fraaie, zuiver gekleurde cyclamen en hortensia's, waaronder Prinses Juliana, de sterkste van alle. Daarnevens prijken de schitterende rho dodendrons van de firma Wezelenburg en Zoon te Hazerswoude, naast hare verdere producten. Zeer zeker zal daarop de aandacht trek ken de buitengewoon zeldzame collectie succulanten, van den heer H. van de Weyer, Inspecteur van het Lager Onder wijs te Haarlem, zóó uitgebreid als een particulier zeer zeker zelden zal bieden. Een enorme verzameling van klein tot groot, waarbij de Euphorbia, die het vergif levert voor de pijlen der Indianen. De firma Van Tubergen en Co. te Haar lem toont haar capaciteit op het gebied der verfraaiing van hare Freesla's, oor spronkelijk uit de Kaap geïmporteerd en waarvan het haar gegeven is geweest een groote verscheidenheid van kleuren en vormen te teelen, waarvan eenige in drie kolossale zuilen zijn verwerkt. Pronk stukken. En dat tegenwoordig op sommige bui tenplaatsen een zeldzame liefde voor het kweeken van planten bestaat, toont mejuf frouw Bunge. eigenaresse van het prach tige landgoed „Kareol" te Aerdenhout, die in haar tuinbaas Boeschoten een man heeft gevonden met groote kennis en bui tengewone liefde voor zijn vak. Eenige tientallen meters zijn ingenomen met cine raria's in allerlei kleuren, amaryllissen, een eigen ras, geheel nieuw met kleinere kelken en kortere stelen, voorbeelden van schitterende hybridisatie. Een pracht-ver- zameling cretons, die op dit oogenblik weinig voorkomen en thans als een unicum moeten worden beschouwd. Een en ander afgewisseld door bijzonder fraaie palmen en enorme varens De heer R. Hartlieb te Rotterdam biedt ter bewondering zijn fraaie polyanthro's, in een alleraardigsten tuinaanleg, waarbij de rand van zijn zeer fijne vergeetmijnie ten een mooi effect maken. Ook de heer D T. Ruys, eigenaar van een der mooiste buitenplaatsen te Wasse naar, doet zien een deel van het werk van zijn tuinman M. Gans ten opzichte van tropische gewassen, o.a. vetplanten, een broodboom, zeldzame achmia met blauwe bloemen en oranje vruchtbeginsel, een oogenlust, alsmede mooie exemplaren van de Kaapsche frisla, welker bladen donker gesegmenteerd zijn en de euchanls. met meeldraden, ingeplant op de bloembladen. De kweekerij „Succulenta" te Aalsmeer heeft hare producten zeer schilderachtig opgesteld, een lust om te zien. Ook zij heeft een exemplaar der vergiftige euphor bia tentoongesteld. Ten slotte treft men in dit achterdeel van de hal aan een pracht collectie an jers, van bi. :ondere grootte, der firma Eerens te Heemstede. De orchideeën-rijkdom. En dan. dan komt men in de linker hal. waarvan 300 M2. zijn ingenomen door Nederlandsche orchideeën-kweekers, leden van de Nederl. Orchideeën-Vereeniging. Hoogst zelden is in ons land zulk een prachtverzameling op zoo groote schaal bijeengebracht van deze bloemensoort, met hare grillige vormen, schijnbaar on regelmatig, prijkend met de prachtigste kleuren, soms begiftigd met de heerlijk ste geuren. Orchideeën, in het wild voorkomend niet alleen in de tropen, doch ook in ons land en in het hooge noorden, op rotsgrond en op veen, in de aarde gedijend, doch ook op de toppen van boomen tierend. Men heeft in dit fraaie Bloemenpaleis aan de Orchidee de plaats gegeven, die haar toekomt, haar, de eerste harer zusteren. De opstelling met palmen en varens is zóó, dat getracht is een onder en achtergrond te imiteeren van een tro pisch woud. Wij zullen onze lezers niet vermoeien met namen, die voor slechts weinigen een bekoorlijken klank hebben, al ligt vaak iets harmonisch, een innige overeenstem ming tusschen naam en plant. Ook zullen we ons niet laten verleiden groep voor groep te bespreken, hoofdza kelijk, omdat dit alleen door en voor des kundigen van nut zou zijn, doch wèl wil len we met klem aansporen tot een zoo rustig mogelijk bezoek en als wij te ge nieten van al deze kostelijke producten van stouten ondernemingsgeest, bijzondere kweekkunst, van taal geduld. Men ziet er met prachtvolle bloemen- trossen, gracieuselljk gebogen onder den schoonen last of trotsch omhoog gericht en daarnevens planten met een enkele bloem, soms eenige centimeters groot. Bieden de planten op zich zelve dus een merkwaardige afwisseling door hare blad- vormen. nog rijker is die wat betreft vorm en kleur der bloemen Bij de meeste zijn lip-, kroon- en kelkbladen duidelijk te onderscheiden; bij andere is de ver groeiing volkomen. Van sommige schij nen ze tot één geheel aaneengesmolten, bij andere zijn de kroonbladen zóó ver smald, dat ze uitloopen in een staart van zeer afwisselende lengte of is de lip ge wijzigd tot een bekervormige kelk. En de bloem! Vele zijn paars in aller lei tinten, andere geel of geel met bruine vlekken, weer andere prachtig oranje, vuurrood of zuiver wit met oranjekleurig hart. Wat zal men daar in de hal genieten! Er zijn planten bij van f.200 a f.300! Ingezonden is door de heeren J. E. Hoeke te Nieuw Loosdrecht, Gebr. Veenstra te Hilversum, C. W. Matther te Breukelen, J. More te Aerdenhout, „Kareol" te Aerden hout, J. J. van Croyningen te Haarlem. Gebr Baardse te Aalsmeer en B. de Jong te Rijswijk. Het middendeel der hal wordt ingeno men door een bureau, rijk versierd met enorm bloeiende Bouqainvillea. een zeer mooie inzending van de gemeente Haarlem en verzorgd door de Afdeeling Hout en Plantsoenen. Het tweede gaanderij-deel. De rondwandeling vervolgend we ver onderstellen, dat de bezoekers van de Orchideeën-hal bij herhaling zullen zijn aangemaand tot doorloopen toont dé heer J. C. Maarse te Aalsmeer een rijke collectie cineraria, planten van grooten om vang, rijk bloeiend, toonbeelden van zui veren bloemvorm en bloemkleur, verder vooral zuiver witte cyclamen, specialiteit der firma en prachtige „leeuwenbekken", een en ander keurig opgesteld. De Kweekerij „Waterdaal" te Amersfoort laat een keur van zeldzame, tropische ge wassen zien. meerendeels uit dichte wou den van Afrika afkomstig en waarbij we in het bijzonder de aandacht vestigen op de fraaie Medirulla magnificia, die haar naam met eere draagt. Een alleraardigste afwisseling biedt de inzending van den heer J. Dix Jr. te Heem stede door een tuinaanleg met waterpartij en een buitengewoon groote verscheiden heid van kleine bloeiende gewassen. Van geheel anderen aard, doch zeer bij zonder is de rijke verzameling adyanthums van den heer J. Bier te Moordrecht, bizon- der, omdat in dezen tijd van het jaar zulk een kwaliteit zeer zeldzaam is. Een groote tegenstelling vormt daarbij de voorlooper voor de volgende „tiendaag sche", een collectie rozen van den heer M. Spaargaren te Aalsmeer, die daardoor den gerechtvaardigden roep alle eer bewijst. Naast pracht-hortensia's van de firma Lemkes te Alphen aan den Rijn en zeer mooie zaailing tulpen van de firma F. Rljneveld en Zoon te Hillegom, heeft ook de heer D. Smit te Haarlem een keurige collectie vetplanten bijeen gebracht, van klein tot groot, waaronder een aloë en een agave, die bezichtiging overwaard zijn. RECLAME. HARDNEKKIGE VERKOUDHEID IN ENKELE DAGEN VERDWENEN. „De laatste maanden heb ik steeds ge leden aan Chronische catarrh", schrijft een dankbare Karsote-gebruiker ons. „Ik wist niet meer wat te beginnen tegen mijn voortdurend loopende neus en lastige hoest. Een vriend drong aan, dat ik Karsote moest gebruiken en door dit steeds op te snui ven, zijn mijn neus en keel op wonderlijke wijze gezuiverd. Ik ben voor deze genezing erg dankbaar en zal Karsote aan iedereen aanraden". A. H. G. te L. De aangename damp van Karsote heeft een sterk bacterie-doodende kracht. Enkele druppels op Uw zakdoek en de meest hardnekkige verkoudheid zal wijken. is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f. 0.90 per flacon (zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), incl. omzetbelasting. 8350 Na de keurige inzending van den heer C. Tipker te Overveen goeden tuinaanleg toonend, (op een hazelaar ziet men er van nature daarop gegroeide vogellijm) toont ten slotte de heer A. Bais Czn. te Aalsmeer een zeer mooie verzameling witte spirea uit den aard der zaak keurig opgesteld. In de rechterhal teruggekeerd wordt het oog geboeid door een enorme collectie cactussen van den heer A. Stemmerding te 's Gravenhage, in zoo rijke afwisseling, dat de vrienden van succulenten daar all# gelegenheid hebben hun hart op te halen. Het lijdt geen twijfel of vervuld van de meest aangename gewaarwordingen zul len de bezoekers het Bloempaleis daarop verlaten en nog lang terugdenken aan het prachtige en zeldzame, dat hun daar ge boden is. BLIJF BIJ EEN ONGELUK OP EEN AFSTAND. Een onzer abonné's richt een verzoek tot hen. die een ongeluk op straat mee maken. toch vooral niet te dicht rond een slachtoffer te dringen, daar deze dan ten gevolge van de menscheninenigte nauwe lijks meer kan ademhalen. Ook de dokter kan belemmerd worden in zijn bewegingen. Schr. hoopt, dat men In den vervol"» op een afstand zal blijven of door zal loopen, want men heeft er niets aan. ellende te zien. Als men eenmaal gewond is geweest, kan men zich indenken, wat deze nieuws gierigheid .beteekent. Maurice en Jeanette MacDonald in de film „Het jolige bekende operette van Franz Léhar. Weeuwtje", naar de Wanneer er sprake is van een koninkrijk der verbeelding als achtergrond van een film, dan is het bijna vanzelfsprekend, dat er sprake is van een film van „Mau rice Chevalier". Immers, in vijf films speelde Maurice, waarvan de vruchtbare Pen van HoUywoodsche scenarioschrijvers 'koninkrijken der fantasie had geleverd, en do meest recente is thans de film „Het Jolige Weeuwtje". Zonder vrees voor contradictie kan wor den vastgesteld, dat Marshovia het meest bekende koninkrijk der verbeelding is uit de theatergeschiedenis! Franz Lehar's operette is tienduizenden malen op het tooneel en op het witte doek vertoond, en Danilo. Sonia en Marshovia zijn bekende namen geworden. Chevalier, die in „Het jolige Weeuwtje" de rol van Danilo speelt, zei onlangs in een interview: „Toen Irving Thalberg mij de rol aan bood, accepteerde ik deze graag. Mogelijk verschilt mijn opvatting met die der vele anderen, die de rol hebben gespeeld. Ik hóóp hct zelfs. Als kind nog zag Ik de ongineele operette in Parijs. Kort geleden woonde ik een sociale vertooning bij van de vroegere zwijgende film. waarin John "llbert en Mae Murray de hoofdrollen zcrvuihen. Op het tooneel was alles ouder- wriseh, ln de film speelde Gilbert zijn rol schitterend, Ik weet. dat ik anders ben sjj een andere Dersoonliikheid bezit dan ™J- Het was dan ook allereerst de vraag. een Danilo te scheppen, die geschikt was voor miin eigen werksttil Alle eer ,a3 Mr. Thalberg, Ernst Lubitsch. den "on DUr en aan Ernest Vaida en Sam- ven antlaelson, die het scenario srhre- Gedurende de opnamen beeldde Ik mij voortdurend in, dat ik de Graaf zelf was". „Ik ben er bijzonder dankbaar voor, dat Danilo een „echte" rol is. Het verveelde mij om alleen maar een „zang- en dans- nummer" te zijn, en ik hoop, dat der gelijke rollen ook in de toekomst voor mij zullen weggelegd zijn". Niets is moeilijlcer dan oude en toch populaire muziek voor een moderne film te bewerken. Dit was bij „Het jolige Weeuwtje" het geval. De moeilijke taak om de muziek te mo- derniseeren, en te bewerken in overeen stemming met het scenario, werd opge dragen aan Herbert Stothart, een vriend van Franz Lehar. Hij veranderde de methode om de muziek te „brengen", wan neer dit noodzakelijk werd voor de actie van het stuk zelf. Natuurlijk werd het kleurige, het oorspronkelijke van den componist behouden en de muziek blijft in de film domineeren. Jeanette Mac Donald zingt het be roemde Vllja-lied. Lorenz Hart leverde nieuwe songs, zooals „Girls, Girls, Girls", „It must be Love" etc.. terwijl de wals wordt gezongen en gedanst door Chevalier en Mac Donald, met een ballet, het Alber- tina Rasch-ballet, bestaande uit 180 girls. „I'm going to Maxim's" wordt door Maurice gezongen terwijl Jeanette Mac Donald ook nog Tonight will teach the to forget" ztnet. Er ziir -ovendien nog een aant.ai dgnanummers alle met oor- snron'-eliik? muziek van Franz Lehar. zoools b v de .Marshovlan dance", „Can Can" en natuurlijk de begeleidende dan sen van de bekende nummers. FILMSTERREN EN HUN MASCOTTES! Het bijgeloof is nog niet verdwenen Wanneer 10 acteurs in de aanvangs- scène moeten optreden van een nieuwe film kan men er zeker van zijn, dat min stens acht hunner, voorzien van een mas cotte. de studio binnentreden. Van gokkers, voetballers en zeelieden wordt altijd be weerd. dat zij bijgeloovig zijn. doch geen van hen zal dit zoover doorvoeren als filmacteurs- en actrices. Zij voelen zich steeds door booze geesten omringd, dien hen ieder oogenblik van den dag kunnen belagen Zij gelooven ln goede- en slechte voorteekenen. waaruit men de gevolgtrekking zou maken, dat de meesten hunner vroeger aan het tooneel verbonden waren. Want bijna alle tooneelspelers zijn bijgeloovig! Wanneer men tot een overigens zeer in telligente filmster zegt, dat ..bijgeloof" niet meer van dezen tijd en belachelijk is, zal hij u antwoorden: „Natuurlijk daar ben ik van overtuigd, doch ik zou eenvoudig niet kunnen werken zonder mijn mascotte. Wanneer Al Jolson de eerste opname maakt voor een nieuwe film. dan draagt hij nog steeds de schoenen, die hij droeg, toen hii debuteerde als negerzanger. Di rect bij de volgende scène verwisselt hij deze voor andere, doch hij zou niet durven beginnen zonder zün oude schoenen. Probeer eens Joan Blondell over te halen een moderne schminkdoos te koo- pen. Zij zou er niet aan denken! Toen Joan vijf jaar geleden naar Hollywood kwam, kon zij slechts zeer weinig geld besteden voor een schminkdoos. Zij ging naar een bazar en kocht er een voor een paar dub beltjes. Thans, nu zij een „ster" is gebruikt zij nog steeds dit bazarprulletje. dat haar geluk gebracht heeft, zooals zij zegt. In Warren Williams huis bevindt zich een antiek Chineesch beeld, dat een Che rubijn voorstelt en o.m. de eigenschap zou bezitten nieuwe plannen en ondernemin gen te doen slagen. Wanneer Warren Wil liam het huis verlaat teneinde zich naar de studio te begeven voor de opnamen van een nieuwe film. raakt hii dit beeldje even aan en is overtuigd van zijn succes. Toen Kay Francis voor het eerst in Hollywood kwam. droeg zij een paar imi tatie paarlen oorringen. Ze brachten haar geluk en zij draagt ze in minstens één scène van elke lilm Bij de opnamen van haar nieuwste film ..British Agent" raakte een dezer oorringen verloren. Onmiddel lijk liet Kay een nieuwe vervaardigen van hetzelfde model, doch thans van echte paarlen. Leslie Howard bezit een gouden munt. Jaren geleden was dit het eenige geldstuk dat hij bezat. Hü wierp kruis of munt al vorens keus te maken tusschen twee theateragentschappen waar hit meende te zullen slagen, Hii ging naar de juiste, kreeg een belangrijke rol en zijn succes begon. Jarenlang droeg hij dit muntstuk aan een kettinkje om zijn hals. Verleden jaar verloor hij dit bil het polospel. Hij loofde een belooning uit en bad geluk Het munt stuk werd teruggevonden en Leslie liet er een dikkere ketting voor maken. Voordat Aline MacMabon haar succes vol'» t.ooneelrarrière opgaf om haar geluk in Ho'ivwoo" te gaan hem-oeven 'egde een vriendin voor haar de kaart. Wanneer •■uiten tien bovenaan zou lte»pn nadat de kaarten geschud waren kon zij van succes verzekerd zün. De kaarten werden geschud •n inderdaad, ruiten tien lag boven. Hierboven een alleraardigst moment uit de film „Hotel met damesbediening", waarin Paul Richter en Dorit Kreysler de hoofdrollen spelen. Op den achtergrond het hotel „Jungfrau" dat Dorit erft en met twintig schoolvriendinnen betrekt. In de buurt ligt de gevaarlijke, concurreerende gelegenheid, het hotel „Mönch" of Monnik, dat onder leiding staat van Paul Richter. Tusschen hen wordt heel wat afgestreden en als de liefde er niet was, dan streden ze misschien nu nog Na rijkelijk veel verwikkelingen, vroo- lijke episoden en misverstanden overwin nen „Jonkvrouw" en „Monnik" door dat gene, wat altijd tot de overwinning voert:] door toegeeflijkheid en liefde! Nog steeds draagt Aline deze kaart als mascotte Dick Powell, houdt er een zeer eigen aardige mascotte op na. nX „de sleutel van Pittsburgh". Het is een sleutel, die hem door bewonderaars ter hand werd ge steld. toen hii een bezoek aan deze stad bracht omdat er een film van hem werd vertoond. Edward G Robinson draagt een zilveren dollar bii zich. ter herinnering aan zün succesvolle film De zilveren dollar". Joe E. Brown, gebruikt nog steeds de toilettafel van ongeverfd hout. uit zijn cir cusjaren. Bovendien draagt hij een eikel bü zich. Dit was n.l de mascotte van zün vader Guy Kibbee houdt er een soortgelük amulet op na n.l een kastanje, die door zün vader als voorbehoedmiddel tegen rheumatiek werd gedragen zooals vroeger algemeen geloofd werd. Deze kactQn1e zou reeds meer dan vijftig laa" oud z.,n. Josephine Hutchinson Warner Bros nieuwste aanwinst draagt aan een dun kettinkje om haar hals een miniatuur compas. dat geheel met diamantjes is be zet en dat vroeger aan de beroemde actrice Duse toebehoorde. Jean Muir filmt nooit zonder een zil veren ring. waarin een opaal gevat is. Hoe wel een opaal gewoonlijk ongeluk betee kent. schynt deze bii haar van een tegen overgestelde uitwerking te getuigen. Verscheidene jonge ..stars", die getrouwd zün. gelooven stellig, dat het geluk hen in de steek zal laten, zoodra zü zich van hun platina trouwring ontdoen. Dit is b.v het geval met Barbara Stan wyck en Ann Dvorak, die hun trouwringen bedekken, met een vleeschkleurige stof wanneer zü meisjesrollen moeten vervullen. Verree Teasdale draagt twee bedelarm banden waaraan allerlei kleine amuletten hangen n.l. een telefoontje, een racket, een kurketrekker een wasebbord etc. die zü allen van Adolphe Menjou cadeau heeft gekregen. Uit een en ander blükt dus wel. dat het bü geloof de wereld nog niet uit is....

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13