JUBILEERENDE KAPPERS Eerste steen legging St. Petruskerk. 76*te Jaargang DINSDAG 23 APRIL 1935 No. 23031 DAGBLADjVOOR;LEIDEN ENOMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRljè DER ADVERTENTIES1: SIRE" per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere auyërtëntles 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags SO ets. bij maximum aantal woorden van!30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 50 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. I- .1 l I Bureau Noordeindaplein- Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie IWt. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn^ per 3 maanden f. 2.3&J per week t.0.1&j Franco per post f. 2?35 per 3 maanden 4- portokosten.j (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.K Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE JUBILEUMREIS VAN HET „LEIDSCH DAGBLAD". TWEE SCHITTERENDE DAGEN! Gelijk onzen lezers bekend, herdacht liet „Leidsch Dagblad" op 1 Maart zijn 75- Jarig jubileum. Als verrassing werd bij die gelegenheid door Commissarissen en Di- rccue het gezamenlijk personeel een twee- daagsche reis tijdens de Paaschdagen toe gezegd en wel naar Brussel cn de Arden nen, met als hoogtepunt een bezoek aan de beroemde grotten van Han. Deze reis, waarop men zich reeds lang gespitst had, heeft nu plaats gehad en het is moeilijk op den dag na de thuiskomst in kort bestek een indruk te geven van bet overweldigende succes van dit uit stapje, dat door geen wanklank werd ver stoord, waarop een eensgezindheid heerschte tusschen alle deelnemers en waarvan men in een zeldzaam opgetogen stemming naar de Sleutelstad terugkeerde, om heden weer paraat te staan ten einde bet „Leidsel; Dagblad" ook vandaag weer te doen verschijnen in den vorm en de afwerking, die onze abonné's gewend zijn. Men weet, dat het niet onze gewoonte is den lezer op te houden met verslagen van gebeurtenissen, die in het „eigen huis" passeeren. Maar wij meenen voor ditmaal toch wel een uitzondering te mogen ma ken: deze reis vervult ons aller gedachten zóó zeer, dat het voor een journalist on mogelijk is daarover naar buiten te zwijgen. Ieder deelnemer, ieder deelneemster want ook de echtgenooten der medewer kers aan het „Leidsch Dagblad" waren uitgenoodigd zal over deze schitterende reis spreken: laat het dan de Redactie ver oorloofd zijn, deze uitbundige mondelinge verhalen op schrift te stellen, beknopt en zich bepalend tot hoofdzaken, want een gedétailleerde beschrijving van deze veel- bezette tweedaagsche reis zou eerst in boekvorm volkomen tot haar recht kunnen komen. Deze tocht door het schoone Belgen- land heeft ons opgetogen weder thuisge bracht en elkeen zal er een heerlijke en onuitwisbare herinnering aan behouden! Eerste Paaschdag: vroeg uit de veeren! Wie aan een courantenbedrijf werkzaam is, behoort uit den aard der zaak gemeen lijk niet tot de langslapers, maar ditmaal liepen de wekkers al voor dag en dauw af. En op het nog morgenstille station ver- eenigden wij ons, aanvankelijk ietwat on wennig, nu wij in plaats van de rotatie pers een andere machine zagen staan: de stoomlocomotief, die ons naar Brussel zou brengen. Een reis in vroolijk gezelschap duurt niet lang, vooral niet voor verwoede .bridgers", die tot verontwaardiging van andersdenkenden de speelkaart boven de landkaart stellen en zich, althans voor het eigen bekende land niet meer de moeite getroosten uit het raampje te kijken. Een voorproefje van de uitnemende or ganisatie, die deze reis kenmerkte en waarvoor het American Express Reisbu reau alle eer toekomt, kregen wij aan het station te Roosendaal, waar koffie en sprits een eerste verkwikking op deze aan culinaire genoegens zoo rijke reis betee- kenden! Zoo trok onze trouwe locomotief Vlaan- derenland binnen: de hoofdstad was voor wij het wisten bereikt en Brussel lag voor liét verbaasde oog der velen, die nog nim- mel een buitenlandsche wereldplaats, met haar groote gebouwen en enorme drukte gezien hadden. Het „Cecil" hotel op de hoek van den Boulevard Jardln Botanique en Boulevard Adolphe Max, velen landgenooten om zijn uitnemende verzorging welbekend, was ons tijdelijk verblijf en dat men ook in België buitengewone maaltijden bereiden kan. bleek al dadelijk tijdens de uitgebreide lunch, die met spoed geserveerd werd, om de hongerige magen te stillen. De feeste lijke stemming groeide en groeide en wij konden toen reeds constateeren dat deze Jubileumreis alle hooggespannen ver wachtingen zelfs nog zou overtreffen! In een snel tempo volgden de sterk wis selende gebeurtenissen elkander op: twee dagen gaan snel voorbij, maar wanneer den mensch een zoodanig rijk programma wordt voorgezet als ditmaal het geval was, dan lijken deze 48 uren na afloop slechts evenzoovele minuten geweest te zijn. „Tempo" is de zinspreuk van het dag bladbedrijf: „tempo" was ook de hoofdge dachte van deze reis, die ons van het één naar het ander voerde, zoodat wij eerst tot rust en inkeer moeten komen, om al deze variatie kalm op ons na te laten werken Wij hadden alles mee! Belangrijk voor ieder ondernemen is de medewerking van het weer, want regen en kou kunnen als een domper werken op het meest enthousiaste festijn. Hiervan was geen sprake, in tegenstelling tot veler verwachtingen. Niet alzoo van de ingewijden, want wij hadden voor deze gelegenheid een „extra" weerbureau ge ëngageerd, dat als de Bidt ons in de steek mocht laten, voortaan door het Leidsch Dagblad gepolst zal worden. De plaats „Katwijk" komt daarvoor de eer toe: eenige dagen geleden, toen storm en gure regenvlagen nog woedden, was het een Katwijksch vischboertje, die schrij ver dezes reeds voorspelde dat het met Paschen „lief" weertje zou zijn: en ziet, de man heeft volkomen gelijk gekregen! Katwijk staat dus bij ons van nu af aan zoo mogelijk nóg meer in eere dan voor heen! Wij twijfelden niet aan de Katwijksche weervoorspelling, die zoo volledig uitkwam tijdens de op het lunchen volgende auto rit door Brussel. In vier prachtige auto bussen reden de verzorgers van Uw nieuws langs de velerlei merkwaardige bezienswaardigheden: een autorit zoo danig georganiseerd dat ook hier een stij gende lijn te bespeuren was: Brussel zelf, Tervueren en Laeken en de bewondering voor dit alles kende schier geen grenzen! Na deze urenlange rondrit vereenigde men zich zich weer in Hotel Cecil, nadat meerderen tijdens het rustuurtje een „plnteke bier gescheerd" hadden in een der onnoemlijke vele gezellige café's, waarvoor onze zuidelijke naburen beroemd zijn en schaarde men zich aan een feest- disch, die wederom bewees hóe de Belgi sche kok kan koken! Een diner, dat klonk als klok. een allervroolijkste conversatie, een enthou siasme voor de edele zangkunst, onder steund door de tonen van een kranig spe lend strijkje: dat is zoowat de hoofd indruk van dit opgewekte avondeten, waarbij de directeur de heer J. W. Henny, het „alziend oog" van deze feeste lijke excursie, hartelijke en waardeerende woorden tot zijn tochtgenooten sprak en onder groote instemming een telegram van dank voor het genotene deed verzen den aan de Commissarissen van het „Leidsch Dagblad". Nog was deze eerste dag niet ten einde: een variéte-voorstelhng in het „Palais ei'EU1" werd de volgende verrassing. Een wemeling van nummers trok aan het be wonderende oog voorbij. Zoo mogelijk kon men nog méér lachen om de van onuit sprekelijke humor getuigende opmerkin Foto van Vliet, Leiden. gen der hooggestemde tochtgenooten, dan om de Fransche grapjes, die in de vreemde taal rad voorgedragen, niet steeds door allen volkomen begrepen werden. In het late Brusselsche avonduur keerde een honderdtal van genoegens verzadigde Leidenaars naar hel Cecilhotel terug, waar nog een allerlaatste kostelijke „slaapdrank" werd aangeboden, die de opgewonden ge moederen tot enkele korte uren van rust bracht. Ja: enkele korte uren, want den volgen den morgen rinkelde de telefoon van den portier alweer in de vroegste vroegte het „Wordt wakker, het zonnetje is al op!" en na een fiksch ontbijt, zaten de bussen al spoedig weer vol: nu op weg naar Roche- fort, waar reeds de lunchtafel in hotel Biron in gereedheid gebracht werd. Zou ooit het Belgenland wel zulk een ge zellige schare langs zijn prachtige dreven hebben zien rijden? Wie nog niet zou mogen weten, dat de Hollander humoristisch is, kon het tijdens deze autorit ervaren. De eene kostelijke grap volgde op de andere, het liederenpro- gramma leek onuitputtelijk: zelfs onze chauffeurs en gidsen werden door de alge- meene feeststemming geïnspireerd en jaagden hun motoren op tot het vroolijk- ste gebrom en de snelste wentelingen, waarbij die van de Wardeniermachine maar kinderspel zijn. Ons verhaal zou eentonig worden U weer iets van de maaltijd in hotel Biron te vertellen: laten wij U nü iets van de pracht der grotten van Han zeggen! Wie deze fantastische onderaardsche druipsteengangen met „stalagtieten" en „stalagmieten" nog nimmer heeft gezien, weet nauwelijks wat hij tot nu toe in zijn leven heeft gemist. Het werd een fantastische wandeling van urenlang, door geheimzinnige zalen en sprookjesachtige, onvergelijkelijk indruk wekkende holen en ruimten, van griezelige of verrukkelijke voorstellingen, die zelfs in onze stoutste droomen niet overtroffen kunnen worden. Tot slot de ongeëvenaarde apotheose en absoluut onverwachte ver rassing van het. plotselinge uit duisternis ópenbloeiende effect van het bovenaard- sche zonnelicht, dat straalt en parelt boven de peillooze diepten van het mysterieuse innerlijk der aarde. „De weg terug" voerde ons door het aantrekkelijke Ardennenland met heuvelen en dalen, met grandiose uitzichten en vroolijk Paaschvertier van opgeruimde Bel gen, die zich de devaluatie van de franc niet bijster schenen aan te trekken. Een voorspoedige en te snelle tocht, want plotseling gaf de band der voorste bus het op. hetgeen ons reeds deed vree zen, dat wij in Brussel moesten blijven, niet wat onszelf betreft natuurlijk, maar wel met het oog op onze trouwe lezers, die in dat geval hun dagelijksch nieuws van avond wellicht niet in de bus zouden vin den, hoewel zulks tot de onmogelijkheden behoort. De band was spoedig gerepareerd de tijd werd intusschen gekort door het en thousiast aanmoedigen van Belgische hardrijders op de fiets, die in deze sport merkwaardig goed bedreven schijnen te zijn! en wij reden het prachtige Brus sel weer binnen en zelfs nu was er nog tijd over, om een oogenblikje te „winke len", een aandenken te koopen, of een verrassing mee te brengen voor hen die wij thuis hadden gelaten. Zoo werd in de meest uitgelaten stem ming. de thuisreis aanvaard en genoten van den inhoud der rijkvoorziene „diner pakketten", die honger en dorst volkomen stilden. De humor, de lach, de jolijt lieten zich voor de laatste maal volop gelden: ernstig als wij steeds op onze bureaux be zig zijn met de verzorging van het dage lijksch nieuws, hebben wij nimmer ver moed, zooveel waarlijk geestige elementen onder onze collega's, ook op de niet-re- dactioneele afdeeling te mogen bezitten. Het was Holland op zijn best, zijn vroo- lijkst en hartelijkst: een ,,feest"-trein zon der weerga trok over de Moerdijk, langs Rotterdam en den Haag en arriveerde zon der ongelukken, maar vol van gelukkige passagiers in de Sleutelstad, die zich ver wonderde over zooveel in dezen tijd dank baar gestemde inwoners, die nu met opge- we ktheld de volgende 25 jaren van het „Leidsch Dagblad" zijn ingegaan. Tijdens de lunch in hotel Biron heeft de heer B. W. Menkhorst namens het gansche jjprsoneel Commissarissen en Di- reëtiVdwik gebracht voor de mooie reis. Bestuur en leescommissie vim de afd. Leiden van den Ned. Kappersbond. Zit tend v. 1. n. r.: M. J. v. <i Meer, commissaris; L. K. v. d. Vllst, secretaris; A. Kouwenberg, voorzitter: W. C. Eender, penningmeester en J. H. Stammers, 2de secretaris. Staande in dezelfde volgorde: J. Muusse, secr. feestcommissie en C. T. Lardee, voorzitter feestcommissie, INAUGUREELE ORATIES. Op de Vrijdagen 3, 10 en 24 Mei des namiddags te 4 uur zullen respectie velijk prof. mr. J, J. Schrieke, buitenge woon hoogleeraar in het staats- en admi nistratief recht van Ned.-Indië, prof. mr. F, D. Holleman, buitengewoon hoogieeraar in het adatrecht van Ned.-Indië en prof. dr. J. P. B. de Josselin de Jong, gewoon hoogleeraar in de volkenkunde van Ned.- Indië in verband met de algemeene vol kenkunde hun ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in het groot auditorium der Universiteit, GOUDEN DOCTORATEN. Zaterdag a s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat mr, J. F. Pennlnk te Kampen en diens broer H. Ch. Pennink te Den Haag aan de Leldsche Universiteit promoveer den tot doctor in de rechten. Dinsdag 30 dezer herdenkt dr. J A. RómeT. arts te Leeuwarden, zijn gouden doctoraat in de geneeskunde. o DE NIEUWE ST. PETRUSKERK. De eerste steenlegging. Hedenmorgen had de eerste steenlegging van de nieuwe St. Petruskerk plaats, welke plechtigheid werd verricht door den heer A. Homulle. deken van Leiden. Vele ge- noodigden hadden van de uitnoodiging om bij deze plechtigheid tegenwoordig te zijn, gebruik gemaakt, onder wien wij opmerk ten monseigneur Decker van Voorschoten, de pastoors en vele kapelaans uit het de kenaat Leiden, burgemeester van de Sande Bakhuyzen, de wethouders mr. Romijn, Goslinga en mr. Tepe. pastoor Ruhe uit Den Haag. en vele andere vooraanstaande personen en vertegenwoordigers der ver schillende R.K. vereenigingen. Te half elf trad deken Homulle vooraf gegaan door geestelijkheid en geassisteerd door pastoor Beukers en rector van der Ven op de plaats toe, waar volgens kerke lijke regelen den dag voorafgaande «an de steenlegging het kruis is geplant, waarna de plechtigheid met zang en ge beden een aanvang nam. Vervolgens vond de zegening plaats van den steen, waarop volgens de wijdingsgebeden op iedere zijde een kruis moet zijn aangebracht en volgde de eigenlijke steenlegging, het inmetselen van den steen als hoeksteen in de funda menten, welke plechtigheid met gebeden en zang gepaard ging. Hierna sprak deken Homulle o.a. het volgende Toen Jacob op slinksche wijze zijn eerstgeboorterecht had verkregen, vluchtte hij om de wraak van Ezau, zijn broer, te ontgaan. Daarbij kwam hij op een plaats, waar hij op een steen rustend, den nacht doorbrengend, een wonderbaarlijk visioen kreeg. Langs een ladder stegen engelen omhoog en daalden neer terwijl boven in den hemel God troonde. En Jacob noemde het een heilige plaats en 'zalfde de steen m»< olie Ook wij staan ans op een ge zalfde plaats, waar hier zal een Domus Del, een huis des Heeren verrijzen opdat Zijn naam voortdurend zal kunnen worden geprezen Sp. hoopt dat de zegening over vloedig zal mogen zijn en wel in het bij zonder voor de geestelijkheid van deze kerk en alle parochianen van St. Petrus. Vervolgens las pastoor Beukers de oor konde voor. welke in de steen wordt inge metseld en waarin vermeld staat dat ze voor deze kerk den 23sten April de eerste steen werd gelegd, aan gezien de oude door het vuur werd verwoest. Daarna teeken den de deken en de burgemeester de oor konde. Op het werk en in de omgeving wap perden ter gelegenheid van déze plechtig heid de Nederlandsche driekleur met pau selijken wimpel. De plechtigheid werd door tal van belangstellenden rondom en op het voorplein van de nieuwe kerk met be langstelling gadegeslagen. Graal K. J. C. en andere vereenigingen vormden met vlaggen en banieren, als steeds bij dergelijke gelegenheden, de eere- wacht. Na afloop werd door velen van de gelegenheid gebruik bemaakt een steen bij te metselen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Effecten en Incassobank, Julianastr. 65 Alphen a. d. Rijn. Uittrende Commissaris: mr. J. C. G. Tolk. 's-Gravenhage. Nieuwe Commissaris: N. Vos, Heemstede. BINNENLAND. Bezoek van H. M. de Koningin aan de bloementen toonstelling te Boskoop Officieele opening van het 25ste Ned. Natuur- en Geneeskundig Congres te Lei den 13e Blad). Eerste steenlegging van de nieuwe St. Petruskerk te Leiden (Stadsnieuws, Ie Blad). Te Den Haag is hedenmorgen overleden de pauselijk internuntius, mgr. L. Schioppo (Laatste Berichten, le Blad). De Paaschdrukte in de Bollenstreek (2e Blad). De moord in den Haarlemmermeerpol derde dader te Lochem gearresteerd (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, Het Paaschcongres der S.D.A.P. (3e BI.). Ernstige ontploffing en een paniek in Heck's lunchroom te Rotterdam; eenige gewonden (Gemengd, 3e Blad). Auto in het Winschoterdiep gereden; drie dooden (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Een Duitsch protest tegen de beslissing van den Volkenbondsraad (Buitenland, le Blad). In Bulgarije is een kabinet Tosjef ge vormd (Buitenland, le Blad). Formosa door een aardbeving ge teisterd. Meer dan 3000 dooden (4e Blad en Tel, le Blad). NED. KAPPERSBOND. De afd. Leiden bestaat 25 jaar. De afd. Leiden „Ons Belang" van den Ned. Kappersbond bestond een dezer da gen vijf en twintig jaar. Ter gelegenheid hiervan heeft het be stuur gistermiddag in den Vergulden Turk gerecipieerd. De receptie. Een groot aantal bloemstukken, gezon den door tal van zaken-relaties, van het H. B van den Ned. Kappersbond. de Marcei-club. van de afdeelingen Haar lem, Den Haag. Voorburg en Katwijk, van de leden onderling en van het oud-lid, den heer Hagemans, legde getuigenis af van de sympathie die de afdeeling zich in den loop der jaren heeft weten te ver werven. De voorzitter van de jubileerende af daling, de heer Kouwenberg heette aan het' begin der receptie allen hartelijk wel kom, in het bijzonder de hoofdbestuurs leden, de heeren F. Werner en Cornax, resp. voorzitter en secretaris van den N, K B en den oud-secretaris en mede-op richter, den heer A. de Nijs en voorts den heer D. Weyers, oud-secretaris. Woorden van dank sprak spr. voor de bloemenhulde. In een geestig speech) e huldigde de heer Kouwenberg hierna de heeren Ben- Foto Bleuzé, Leiden. Hedenmorgen vond op een terrein nabij de Kameriingh Cinneelaan de plechtigheid van de eerste steenlegging der nieuwe Sint Petruskerk plaats. Deken Homull» (rechts op den voorgrond.) verricht het daarbij gebruikelijke ceremonieel,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1