Groote uitslaande brand in de Beschuitsteeg. |f6«te Jaargang ZATERDAG 20 APRIL 1935 No. 23030 DAGBLAD "VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TWEEDE PAASCHDAG. STADSNIEUWS. Twee perceelen totaal uitgebrand. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD jPRIJS DER ADVERTENTIES: 80 ctsTpêr regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven j 10 ets, porto te fbetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordetndaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTi Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd Zijn? per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.l Oit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Paaschdag, zal lons Blad niet verschijnen en zullen lonze Bureaux den geheelen dag [gesloten zijn. DE DIRECTIE. De Directeur van den Gemeentelijken iRelnigings- en Ontsmettlngsdienst brengt 1 ter algemeene kennis dat, In verband I met de Paaschdagen, het ophalen van |huisvuilnis uit die perceelen. welke ge- I woonlijk Maandag worden bediend, nu val plaats vinden op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt der- I halve verzocht Dinsdag geen emmers aan de straat te plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. Leiden, 18 April 1935. 3146 |PE STRAATVERSIERING TIJDENS DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. Oproep tot de burgerij. De Lustrumcommissie van het Leidsch Studentencorps bericht ons, dat haar is gebleken, dat verscheidene ingezetenen, Idie niet woonachtig zijn in straten, waar versleringscommissies zijn opgericht, er |niettemin prijs op stellen ook het hunne ■bij te dragen om de stad gedurende de |komende Lustrumweek een zoo feestelijk |mogelijk aanzien te geven. Dezulken worden uitgenoodigd hun gave I te storten op de girorekening der Lustrum I Commissie nr. 786 of per postwissel aan [de Incassobank, Breestraat, beide onder |vermelding ..straatversiering." De door de buurtcommissie gehouden in- I zamelingen hebben reeds bevredigende |resultaten opgeleverd. Moge hun voorbeeld navolging vinden |blj hen, op wier offervaardigheid totdus- |verre nog geen beroep werd gedaan! O Drie politie-agenten onder instortenden gevel bedolven Geen direct levensgevaar aanwezig. In den afgeloopen nacht tusschen half- vijf en 5 uur ls in onze stad een hevige brand uitgebroken waarvan de droevige ernst niet zoozeer wordt bepaald door zijn gevolgen hoe tragisch deze overigens ook mogen zün als wel door de om standigheden. waaronder hij heeft plaats gevonden en waardoor deze brand zulk een 'bijna rampspoedigen omvang heeft aangenomen. Het wil ons tla deze harde les overbodig voorkomen de autoriteiten te wijzen op de gebreken, welke kennelijk de organisatie van de brandweer aankleven. Deze be vindt zich als gevolg van de combinatie met den politiedienst ln een overgangs stadium, maar zelfs dan mag het o.i. niet voorkomen, dat de brandbescherming van de Leldsche burgerij gedurende de nachte lijke uren wordt uitgeoefend door zegge één brandwacht. Het is ons bekend, dat hierop nog zeer kort geleden de aandacht is gevestigd ge worden doch de brandweerlelding achtte een wacht van één man voldoende. Tot welke gevolgen dit kan leiden, wan neer de betrokken brandwacht door de het brandalarm -'et hoort, heeft de af- een of andere oorzaak onwel wordt en geloopen nacht geleerd! Hopelijk zal aan dien toestand vanaf heden en zeker met ingang van 1 Mei a s. de datum, waarop de brandweer bij de politie wordt ingelijfd een einde komen. Ten aanzien van het laatste hebben wij goeden grond om aan te nemen, dat in derdaad des nachts twee brandwachts in den hoofdpost aanwezig zulle'n zijn. Te omstreeks haifvijf dan werd de eigenaar van het perceel Beschuitsteeg 3. de heer L. Th. Witters wakker door een sterke brandlucht. In dit pand is gelijksvloers de manu facturenzaak van de firma Witters en Ltnmans gevestigd; de 19-jarige dochter des huizes slaapt aan de achterzijde op de Foto van Vliet, Leiden. |*~<aa*t&ancte lOtn gzeit een goed beeld van de verwoesting, welke hel vuur hcUsn- lochtend in de Beschuitsteeg aanrichtte. De foto is genomen vanaf de achterzijde ■cler verbrande perceelen. Van het pand No. 3 is niets anders over dan eenige weren binten op den grond; het perceel No. 5. waarvan men door een groot gat in den zijmuur het „interieiy" kan zien, brandde geheel uit. tweede verdieping, haar ouders op de derde étage aan de voorzijde. Het bleek dat door totdusverre onbekende oorzaak brand was uitgebroken in den winkel. Ver moedelijk had het vuur al eenigen tijd ge woed. althans het trapgat stond vol rook, zoodat het voor den eigenaar en zijn familie volslagen onmogelijk was om langs dezen weg het huis te verlaten of den vuurhaard te bereiken. Terwijl mevrouw Witters zich naar beneden be gaf om haar dochter te wekken, schoof haar echtgenoot het raam op en riep om hulp. Dit werd opgemerkt door de familie Kloos, welke schuin tegenover het bran dende huis in een café woont. De circa 25-jarige zoon Leo begaf zich onmiddel lijk naar buiten en maakte dankbaar ge bruik van de wel zeer gelukkige omstan digheid. dat schilders voor zijn huis eeni ge ladders hadden achtergelaten. Daar door kon hij direct hulp verleenen en een der ladders tegen het huis zetten. Tijd om iets van waarde te redden was er niet; de bewoners hadden ternauwernood gelegenheid eenige kleedingstukken over hun nachtgewaad aan te trekken en daar na via den ladder het huis te verlaten. Mej. Kloos had inmiddels het telefoon kantoor gealarmeerd. De aldaar werk zame telefonist, de heer Labordus, waar schuwde allereerst den wnd. commandant den heer Neuteboom en de heer De Cler en trachtte daarna contact te krijgen met de brandweerkazerne. Tot zijn groote verwondering kreeg hij ondanks langdu rig bellen geen gehoor. Hij deed van dat feit aangifte bij de politie, die inmiddels door een toevallig passeerenden recher cheur kennis had gekregen van den brand en bereids was uitgerukt. Toen de heer Neuteboom op het terrein van den brand arriveerde, zag hij daar wel vuur en rook. maar geen brandweer. Hij begaf zich daarop zoo snel mogelijk naar de Garenmarkt. waar hij tot zijn groote verbazing de hoofdpost nog geslo ten vond. Bellen, kloppen, slaan en trap pen tegen de deur, had geen ander gevolg dan dat een boven de garage wonende dame ontwaakte en een raam openschoof. Eindelijk kwam de dienstdoende brand wacht D. van Staden te voorschijn en opende de deur. Maar hoe! De man was totaal overstuur en was zijn spraakver mogen kwijt. Hoe hij in dien toestand was geraakt, was in de gegeven omstandigheden niet het meest urgente probleem. Volgens zijn zeggen was hij onwel geworden en had de alarmsehel niet gehoord! Hij was even later weer behulpzaam bij het uitrijden van de motorspuit. welke door het niet functioneeren van het alarmsysteem na genoeg geen bemanning had. De heer Neuteboom reed met de spuit naar den brand, terwijl de heer De Cler, die zich inmiddels ook naar de Garenmarkt had begeven, de overige brandwachts opbelde. Het laat zich begrijpen, dat de eige naar, de heer Witters en de omwonenden zich ernstig ongerust maakten over de snelle uitbreiding van het vuur en het abnormaal-lang uitblijven van de motor spuit. Verscheidene buren verzekerden ons, dat er minstens drie kwartier ver streken waren tusschen het eerste brand alarm en de verschijning van de brand weer met materiaal. Het geheele pand stond inmiddels in lichter laaie, terwijl 't vuur zich ook had medegedeeld aan het aangrenzende per ceel, No. 5, een leegstaande woning, even eens toebehoorende aan den heer Wit ters, die juist goede kans had om het pand vandaag te verhuren. Het vuur verspreidde zulk een hitte, dat van verscheidene huizen aan de over zijde het verfwerk blakerde en ettelijke ruiten sprongen. De politie was bij aan komst van de motorspuit wel gedwongen de blusschingstaak van de brandweer over te nemen. Zij deed dat onder leiding van de heeren Neuteboom en De Cler met groote voortvarendheid en tastte het vuur zoowel aan de voorzijde, als aan de ach terzijde via 't pand van den heer Ouwer- kerk aan den Nieuwe Rijn energiek aan. Zij moest haar moed echter duur be- koopen. Want op een kwaad oogenbiik, zonder eenige voorafgaande waarschu wing, dat er gevaar dreigde, zakte plot seling de onderpui in elkaar, waardoor de naar schatting 15 meter hooge voor gevel doormidden brak en met een gewel digen slag in de smalle Beschuitsteeg stortte. Hier bevonden zich op dat oogenbiik in twee groepjes van drie de hoofdagent Uittendaal en de agenten Schmale, Tib- ben, Wiegerink. Masseling en Van Es, die daar dienst deden als spuitgasten. Uittendaal en de drie laatstgenoemden zagen op het laatste nippertje het gevaar aankomen en trachtten zich door een sprong naar de overzijde nog buiten be reik van de vallende steenmassa te bren gen. Aan Wiegerink, Masseling en Van Es mocht zulks gelukken; Uittendaal werd door een steenklomp in den rug getroffen en moest door den E.H.D. naar het Dia- conessenhuis worden overgebracht. Hier bleek, dat hij vermoedelijk een wervel gebroken had. De agenten Schmale en Tibben werden onder het puin bedolven. Gelukkig be vonden zij zich eenigszins ter zijde van het brandende perceel, zoodat zij niet de volle laag op zich kregen. Toen zij uit hun hachelijke positie tusschen rookende balken en gloeiend puin waren bevrijd, leek hun toestand vrij hachelijk. Zoowel Schmale als Tibben, maar vooral eerstge noemde had hevige bloedende hoofdwon den en, zooals later bleek, had Schmale bovendien nog een schedelfractuur beko men. Beiden vierden naar het Sint Eli- zabeth-ziekenhuis overgebracht. In den loop van den morgen vernamen wij, dat hun letsel vrij zwaar is, doch dat er voor geen van drieën direct levensgevaar be staat. De overige agenten kwamen er met builen, schrammen en brandwonden, be nevens den hevigen schrik af. Een zeven de agent Glazenborg, kneusde zijn enkel. Collega's van de getroffenen hadden inmiddels het blusschingswerk overgeno men, terwijl successievelijk ook eenige brandwachts zich kwamen melden. Door de geweldige hitte had ook het houtwerk van het tegenovergelegen per ceel No. 6. eigendom van den heer Ouwer- kerk en als pakhuis in gebruik bij de fa. Zaalberg, vlam gevat. Van den heer Ouwerkerk werd ook nog een pakhuis aangetast gelegen aan de achterzijde van den eigenlijken vuurhaard. Hier was de schade echter beperkt. De aldus ontijdig gecombineerde poli tie- en brandweerdienst richtte beurte lings de waterstralen aan beide kanten van de straat. Ook het aangrenzende kaaspakhuis van de firma Van Vliet be kwam eenige vuur- en waterschade. Gaandeweg nam het vuur in hevigheid en omvang af en omstreeks halfacht kon men zeggen, dat het gevaar voor uitbrei ding geweken was. Het blusschingswerk hield de brandweer echter nog geruimen tijd bezig De schade is uit den aard der zaak aanzienlijk. Het perceel Beschuitsteeg 3 is totaal verdwenen; het belendende pand Be schuitsteeg 5 is geheel uitgebrand. De heer Witters was gedeeltelijk verzekerd De schade, welke aan de panden van den heer Ouwerkerk werd toegebracht, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. De heer Witters is gister avond om ruim 12 uur thuisgekomen en heeft zich direct te ruste begeven. In het gedeelte van den winkel, waar de brand moet zijn ontstaan, brandde bovendien geen kachel. Met betrekking tot de plotselinge in storting van den gevel, vernamen wij, dat zulks mogelijk was, doordat de ijzeren binten, welke de scheidingen tusschen de verdiepingen vormden, niet in de muren verankerd waren. o TERAARDEBESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER H. M. J. JANSEN. Hedenmorgen om 11 uur vond onder groote belangstelling op de R.K. Begraaf plaats aan de Zijlpoort de teraardebestel ling plaats van wijlen den heer H M. J. Jansen, die dezer dagen op 59-jarigen leeftijd overleed. De overledene was Com mies bij de Nederlandsche Spoorwegen, bestuurslid en medewerker van het Ge nootschap van den Stillen Omgang afd. Leiden en tevens lid van het Collectanten College O. L. Hemelvaart en St. Joseph. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op bestuur en leden van de afd. Leiden St. Raphael, Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, de heeren Dr. H. P. Veldhuyzen, spoorarts, A. J Koster, namens het Hoofdbestuur van St. Raphaëi uit Utrecht, de heer F. v. Druten, sta tionschef, S. van Gijn, oud-stationschef, H. J. Muller, chef van het station Hee rensingel, ambtenaren en beambten dei- beide stations, kapelaan Gudde, oud-ad viseur van St. Raphaëi, deken Homulle uit Leiden, pater ten Brink van hier, ad viseur van St. Raphaëi. Voor den stoet ging het omfloerste vaandel. Achter den stoet sloten zich veie leden aan. De overle dene werd door leden v. St. Raphaëi graf waarts gedragen. De kist was bedekt met een tweetal bloemstukken o.a. van het spoorwegpersoneel station Leiden, De be- aarding werd verricht door kapelaan Gudde. AANBESTEDING. Gemeentewerken van Utrecht hebben aanbesteed: Het dempen van de Vleu- tensehe Wetering tusschen de Billiton- kade en den Steenovenweg, zoomede het maken van rioleerings-, ophoogings-. bestratings- en bijkomende werken. Het laagst had ingeschreven de firma W. A. de Winter en C. J. van Weeren, alhier, met f. 27.500. EEN NIEUWE GEREF. KERK. De Kerkeraad der Geref. Kerk alhier bericht ons. dat hij in zijn vergadering van 18 dezer, besloot over te gaan tot grondaankoop en toekomstigen kerkbouw. Zooals destijds gemeld zal deze kerk verrijzen op het terrein „Zuiderzicht" nabij den Lammenschansweg. BINNENLAND. Noodlottige samenloop van omstandig heden bij een brand te Leiden (Stads nieuws, le Blad). De wereldtentoonstelling te Brussel (4e Blad). Het Paaschcongres der S.D.A.P.; ope ningsrede van den heer Vorrink (3e BI.). Het nieuwe bezuinigingsontwerp zou 10 millioen willen bezuinigen op salarissen (Binnenland. 6e Blad). Motor bij Halfweg door een auto gegre pen; één doode (Gemengd, 6e Blad). Roofmoord nabij Oude Wetering; inwo ner van Leimuiden aangevallen Gemengd 6e Blad). Het gedenkteeken te Den Haag voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder wordt uitgevoerd volgens een niet-bekroond ont werp van Toon Dupuis (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Duitsch protest tegen den Volkenbonds raad. Oneenigheid tusschen Hitler en von Neurath? (Buitenland, le Blad). Moeilijkheden inzake het Fransch-Rus- sisch accoord (Buitenland, le Blad). Oostenrijk's herbewapening verzekerd (Buitenland, le Blad). Hitier heden 46 jaar (Buitenland, le BI.)', Het Bulgaarsche kabinet Slateff afgetre den. Tosjef kabinetsformateur (Buiten land, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. STICHTING LEIDSCH BORGSTELLINGSFONDS. Jaarverslag over 1934. In een dezer dagen onder voorzitter schap van mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden vergadering van het bestuur van de Stichting Leidsch Borgstellings fonds heeft de heer P. A. van Aggelen, directeur der Gemeentelijke Hulpbank (Gemeentelijke bank van leening en Geld- schietbank), secretaris der Stichting, ver slag uitgebracht van de werkzaamheden over 1934, Aan dit verslag is het volgende ont leend: Door het dag. bestuur werden 559 (v.j. 515) schriftelijke aanvragen voor een borgstelling behandeld. Alle aanvragen werden nauwkeurig on derzocht. 489 (v.j. 439) aanvragen voor een borg stelling tot een gezamenlijk bedrag van f.41442, (v.j. f.39670), werden ingewilligd. Het grootste aantal aanvragers bestond uit fabrieks- en vakarbeiders. Het Bestuur heeft ook dit jaar weder om de behulpzame hand kunnen bieden aan personen, die gebukt gingen onder financieele verplichtingen, welke zij op zich hadden genomen. 70 (v.j. 79) van de schriftelijke aan vragen voor een borgstelling moesten worden afgewezen. Het gemiddelde bedrag der in den loop van het jaar verleende borgstellingen be droeg f87, (v.j. f. 90.36). Het gemiddeld bedrag der op 31 Dece- 1934 nog uitstaande borgstellingen be droeg f. 44.25 (v.j. f.50). Het verlies op borgstellingen beliep in 1934 slechts f.72 (v.j. f.248). Het kapitaal groot f. 22427.35, vermeer derde met de helft van het batig slot over 1933 ten bedrage van f. 950.23 en bedroeg alzoo op 1 Januari 1934 f. 23377.58. Overeenkomstig het bepaalde bij den Stichtingsbrief, wordt de helft van het batig saldo bij het kapitaal gevoegd, ter wijl de wederhelft ten goede komt aan de inkomsten van het komende jaar. Inkomsten: aan rente effecten f. 1142.13 (v.j. f. 1046.48). koersverschil effecten bij uitloting. conversie enz. f. 48.75, aan con tributies f. 244.50 (v.j. f. 279.501, subsidie gemeente Leiden f. 582. (v.j. f. 582) en de helft van het batig slot over 1933 ten be drage van f. 950.23. Uitgaven: voor kosten van drukwerk, verslag, porti, zegels e.d. omwisseling ef fecten enz. f. 244.02 (v.j f. 99.62). kosten administratie enz. f. 533.50 (v.j f. 525.40), terwijl het verlies oo borgstellingen be droeg f.72 (v.j. f 248). Het voordeelig saldo bedraagt alzoo f. 2118.09 (v.j. f. 1900.46). GEEN VUILNISBAKKEN OP STRAAT. Ondanks de waarschuwing van den Gem. Reinigingsdienst, dat de vuilnis- ophaaldienst gisteren niet zou functio neeren, hadden verscheidene ingezetenen gisteren toch de vuilnisbakken op straat gezet. Men zorge er voor, dat zulks a.s. Maan dag niet andermaal voorkomt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1