BLACKBOy 764te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 17 April 1935 Derde Blad No. 23028 BINNENLAND. UIT DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING De Nederl. Omroep-Zender-Maatschappij N°2 w--Piet Peinst: GESAUSDE ZWARE PRUIMTABAK LAND- EN TUINBOUW ORDENING VAN HET VERKEER DE CENTRALE COMMISSIE GEÏNSTALLEERD. Rede van Min. Van Lidth de Jcudc. De minister van Waterstaat, Jhr. ir. Van Lidth de Jeude, heeft gistermiddag ten departemente de centrale commissie van advies en bijstand voor het verkeersfonds geïnstalleerd met een rede, Hierin zelde hU o.m., dat de samenstelling van deze commissie uit de leden van de vaste com missie van den economischen raad voor het verkeerswezen en uit ambtelijke le den. de veelzijdigheid waarborgt, die ge vorderd wordt om de regeering van ad vies te dienen over alle onderwerpen, welke het verkeersfonds en de regeling van het verkeer betreffen. Allen wacht een omvangrijke en zware taak. Het ingewikkelde verkeersprobleem vergt steeds meer de aandacht van de regeering en heeft in hooge mate de openbare belangstelling. Dit zal geen ver wondering baren als men bedenkt, dat het verkeerswezen ten zeerste ingrijpt in de economische verhoudingen, hetgeen wegens de veelal tegenstrijdige belangen, die daardoor ontstaan, de centrale regee ring verplicht regelend op te treden. Bij aanvaarding van de richtlijnen, zooals deze door den voorzitter van den ministerraad als minister van Water staat a.i. zijn medegedeeld aan de Eerste Kamer, wellicht door meerdere aan te vullen, blijft de moeizame taak, op dezen grondslag de noodige maatregelen voor te bereiden, die het gewenschte evenwicht moeten brengen tusschen de verschillen de verkeerstakken, waarvoor men aldus geplaatst wordt voor het voor onze volks welvaart zoo gewichtige vraagstuk van de coördinatie van het verkeer. In de eerste plaats ls rekening te hou den met de verschijnselen van den alge- meenen crisistoestand, waardoor ook de verkeersbedrljven zwaar getroffen wor den. In de tweede plaats is rekening te hou den met de voortschrijdende evolutie van de verkeersmiddelen, waarbij allereerst moet worden gedacht aan de snelle ont wikkeling van het motorverkeer, met name het wegverkeer en wellicht ook het luchtverkeer en In de derde plaats is re kening te houden met de reeds van ouds bestaande verkeersmiddelen. Wat de werkwijze der commissie be treft, merkte de minister op. dat het ver keersprobleem zoo uitgebreid is, dat het ongetwijfeld gerulmen tijd zal vorderen, voordat dit geheel te overzien zal zijn. Bovendien zijn de verkeerseischen veran derlijk, zoodat het tijdstip, waarop de oommissie haar taak als volbracht kan beschouwen, niet bij benadering valt vast te stellen, wellicht nimmer zal aan breken. Inmiddels zijn er vraagstukken aan de orde, die dringend voorziening behoeven en die de minister samenvatte in een urgentieprogramma, waarvan de spoedige uitvoering door hem op hoogen prijs zal worden gesteld. Ten eerste dienen de middelen, die kun nen leden tot vermindering van de spoor wegtekorten, onmiddellijk ter hand te worden genomen. Voorts zal een regeling voor het autoverkeer, zoowel voor het per sonen verkeer als voor het goederenver keer, aanstonds moeten worden getroffen. Ten derde dient ten spoedigste aandacht te worden gewijd aan de bnnenscheepvaart. Daarbij wordt gedacht aan inkrimping van de vloot, eventueel gepaard gaande met andere maatregelen Ten vierde zal zijn uit te maken in kor ten termijn, welke tramwegondernemin gen moeten worden behouden, eventueel in gewijzigden vorm, waarmede de commissie voor het tramwegvraagstuk zich thans bezighoudt en wier bevindingen voor het einde van het jaar kunnen worden tege- moetgezien. Tusschen deze vraagstukken bestaat een nauw onderling verband, dat niet uit het oog mag worden verloren. Voor zooverre een vergunningsstelsel wordt overwogen, wees de minister er nadrukkelijk op, dat dit stelsel niet ten doel heeft, het betrokken verkeer moeilijkheden ln den weg te leggen, doch wel om redelijke voorwaarden te stellen, waaraan voldaan moet worden om een uit economisch oog punt harmonisch verkeersapparaat te scheppen. Men vergete niet. dat aan ordening dient vooraf te gaan orde, en om deze te ver krijgen dient men over de gansche Unie te beschikken over de bevoegdheid om sto rende invloeden weg te nemen. Het is mij bekend, aldus de minister, dat de openbare meening een zeker wantrouwen aan den dag legt, indien de regeering zich die be voegdheid wenscht te verschaffen, omdat gevreesd wordt, dat daardoor de ontwikke ling van het moderne verkeer zal worden belet. Ik stel er daarom prijs op te doen uitkomen, dat elke gedachte daaraan mij vreemd is. doch men zal moeten leeren inzien, dat een doelmatige ordening niet mogelijk ls, indien men machteloos staat tegenover de ongebondenheid op verkeers gebied. Daarbij moet vertrouwd worden, dat de overheid de teekenen des tljds verstaat. Bij de voorbereiding van de urgente maat regelen, die worden noodig geoordeeld, zal de commissie zich geplaatst zien voor de vraag, hoe deze op zoodanige wijze te nemen, dat zij te allen tijde, zonder hin derlijke storingen te veroorzaken, kunnen worden aangepast aan de nader uit te werken maatregelen in de toekomst. Ten slotte sprak de minister het ver trouwen uit, dat de commissie op ruime schaal belanghebbenden zal hooren, opdat haar arbeid door samenwerking met het bedrijfsleven zal worden gekenmerkt. Prof De Vries dankte den minister en besprak vervolgens uitvoerig het heden- daagsche verkeersprobleem Hli besloot met de verzekering, dat men alle krachten zal Inspannen om aan de gegeven opdracht, zooveel als maar mogelyk is, te voldoen. RECLAME. HET RAPPORT-SPOORHOUT. Naar verluidt is de commissie uit de Tweede Kamer, welke indertijd is ingesteld om de gestes van de N.V. Speorhou't icn bpzichte van de Nederlandsche Spoorwe gen te onderzoeken, thans met 'naar ar beid gereed. Haar rapport kan binnenkort tegemoet worden gezien. (Hbl.) De 27e April aanstaande ls de Officiëele Openingsdag van de Algemeene en Inter nationale Tentoonstelling te Brussel. De plechtige opening wordt verricht door Z. M. den Koning der Belgen, ln de aan wezigheid der leden van de Koninklijke Familie, van 's Rijks Regeering en het corps diplomatique. Dertig naties nemen deel aan de World's Fair, die zich uitstrekt over ongeveer 150 Ha. en, in een harmonisohen samen hang, 140 Palelzen en Paviljoenen groepeert. De Expositie van Brussel verwezenlijkt een veelzijdige synthesis van de mensche- lljke bedrijvigheid en verkondigt een nieuw tijdperk van vreedzame samenwerking onder alle volken. Zij wordt het middelpunt van de geheele Wereld en voorspelt een toevloed van reizigers en toeristen. Talrijke reis- en verblijfsfaciliteiten met aanzienlijke prijsverminderingen per spoor worden aan alle bezoekers verleend. Consulaire agenten en eveneens alle reisagentschappen verstrekken alle ge vraagde inlichtingen betreffende België en de Belgische Tentoonstelling. 2909 OOSTENRIJKSCHE GEZANT GAAT DEN HAAG VERLATEN. Graaf OrsiniRosenberg zijn opvolger. Naar wij vernemen, zal de Oostenrijk- sche Zaakgelastigde bij het Nederlandsche Hof, de heer G. Alexich, over eenlge weken Den Haag verlaten en zich naar Weenen begeven. De heer Alexich zal al daar werkzaam worden gesteld aan de Bondskanselarij en toegevoegd worden aan den vice-kanselier vorst Starhemberg. De heer Alexich behoort tot de jongere generatie der Oostenrijksche diplomaten. HIJ is eerst 41 jaar oud en was voor zijn benoeming tot zaakgelastigde in Den Haag in diplomatieken dienst werkzaam in Zwitserland; in Duitschland, ln Tsjecho- Slowakije, in Brazilië* ln Hongarije en aan het departement van buitenlandsche zaken in Weenen. Sinds 2 jaar vertegen woordigde hij zijn land in Den Haag en was tevens in gelijke functie geaccredi teerd bij het Belgische Hof Reeds vele jaren behoort de heer Alexich tot de intieme vrienden en medewerkers van vorst Starhemberg en was ook door persoonlijke banden van vriendschap ver bonden met wijlen den bondskanselier mgr. Seipel en dr. Dollfuss. Gedurende zijn verblijf in ons land heeft de heer Alexich zich vele vrienden verworven, die hem met leedwezen zullen zien vertrekken. Hij was eerst eenige weken geleden in Weenen ln het huwelijk getreden met barones Friebeisz, HIJ welke plechtigheid vorst Starhemberg als getuige voor den bruidegom optrad. Voorts kunnen wij mededeelen, dat de benoeming tot Oostenrijksch Zaakgelas tigde in Den Haag verwacht kan worden van graaf Orsini-Rosenberg, thans con sul-generaal ln Laibach (Yougo-Slavië). WERKLOOSHEID DAALDE MET 2 pCt. Maar toch nog 3.6 pet. meer dan in 1931. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat de werkloosheid on der de 557.100 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereeniglngen ln de week 25 t/m. 30 Maart heeft bijgedragen 28.4 dat is 2.2 minder dan ln de vorige verslagweek (4 t/m. 9 Maart), toen de werkloosheid 30.6 ".'o bedroeg. In de overeenkomstige week van het vorige jaar was de werkloosheid 24.8 Bij 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 30 Maart 1935 in totaal 400.606 vorig jaar 355.6831 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 381.410 mannen. Hiervan waren werkloos 382.683 personen, waaronder 368 233 mannen. Op 10 Maart 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bii een ongeveer gelijk aantal organen 428.642. onder wie 410.243 werkloozen. Het aantal ingeschrevenen is sedert 10 Maart 1935 verminderd met 28 036. het aantal werkloozen daaronder met 27.560. PRINSES JULIANA BESCHERMVROUWE VAN SCHUTTEVAER. Het hoofdbestuur van de Schlppers- vereeniging Schuttevaer heeft bericht ontvangen, dat het Prinses Juliana heeft behaagd goedgunstig te beschikken op het verzoek van de vereeniging, tot aanvaar ding van het Beschermvrouwschap der vereeniging. HULDIGING VAN DEN HEER VENENGA. Gistermorgen ls de heer P. R. Fenenga, directeur der Amsterdamsche Droogdok- Maatschappij te Amsterdam in verband met zijn 40-jarige werkzaamheid by deze onderneming gehuldigd. In het kantoor, dat in een bloemenhof was veranderd, recipieerden de jubilaris en zün echtgenoote. Tot degenen, die hen Kwamen complimenteeren behoorden o.a. de gewezen vice-admiraal Fock, insp - gen. van de scheepvaart, mr. H. B Tjeenk Willink, secretaris van den Raad van de Scheepvaart, de heer W. Wilson uit Rot terdam, directeuren van scheepvaart maatschappijen en vele anderen. De heer D. Goedkoop Dzn. overhandigde den jubilaris na een harteiyke toespraak een gouden sigarettenkoker, namens tal van vrienden en bewonderaars uit de we reld der scheepvaart en techniek. G' termiddag heeft 't personeel der Am- -i'dimsche Droogdok Maatschappy zyn directeur een geschenk aangeboden, ln den vorm van een fraaien stoel. AUTOGRENSPAPIEREN VOOR FRANKRIJK. De K N A C deelt ons mede, dat zü van officieele zyde geen enkele bevestiging heeft verkregen van het onlangs in de pers verschenen bericht over het afschaffen van een triptiek en carnet de passages voor auto-toeristen, die naar Frankrijk gaan. Wel is officieel bericht ontvangen van het feit dat het Ministerie van Binnen- landsche Zaken in Frankrijk besloten heeft by wijze van proef bü het tydeiyk voor toeristische doeleinden invoeren van auto mobielen ln Frankrijk na 15 April het mede nemen van een internationaal rij en wagenbewUs. niet meer verplichtend te stellen. De bestuurders moeten evenwel hun Nederlandsch rij- en nummerbewijs kun nen toonen. terwijl de bepaling uitsluitend geldt voor houders van automobielen welke zbn ingeschreven in Nederland En geland. België. Luxemburg. Duitschland. Zwitserland. Italië. Spanje, Ierland. Oos tenrijk Hongarije. Portugal en Tsjecho- Slowaküe. De K N AC. heeft zich naar aanleiding van deze berichten onmiddeliyk in ver binding gesteld met haar zusterverenigin gen in Frankrijk en raadt, in afwachting van het resultaat van dit onderzoek, een ieder aan om zekerheidshalve toch een triptiek of carnet voor Frankrijk mede te nemen Voorloopig verslag der Tweede Kamer CONTINGENTEERING VAN JUTE ZAKKEN. De „Staatscourant" van gisteravond be vat een K. B. waarbij de invoer van jute zakken wordt gecontingenteerd. Deze con tingenteering zal voor zes maanden van kracht zün ingaande 1 April. Gecontingenteerd worden; 1. de invoer van nieuwe jutezakken en van voorwerpen van jute en jutedoek; 2. de invoer van gebruikte Jutezakken. Voor de eerste groep is het percentage van den toegestanen invoer bepaald op 70";» van het bruto gewicht en voor de tweede groep op 100°van het bruto ge wicht van den invoer in het overeenkom stige tijdvak. Als basisjaar is voor groep I genomen 1933 en voor groep II 1934. HET CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Gisteren zijn op het departement van Sociale Zaken de beide werkgeversorgani saties ln de sigarenindustrie onder leiding van den Rijksbemiddelaar prof. mr. P. J. M. Aalberse byeengekomen met de beide arbeidersorganisaties <de Katholieken en de Christelyket, die zich in beginsel voor arbitrage hadden uitgesproken, tot vast stelling van de actie van compromis. Bij deze zeer langdurige besprekingen bleek, dat de R.K. arbeidersorganisatie niet bereid was. ook de vaststelling van de loo- nen der sigarenmakers aan de arbitrage te onderwerpen. Echter was arbitrage, waarin deze loonen niet betrokken zouden worden, voor de werkgeversorganisaties onaanne- melyk. Nadat de vertegenwoordigers van de R.K. arbeidersorganisatie de vergadering verla ten hadden, kwamen de beide werkgevers organisaties en de Christelyke arbeiders organisatie tot overeenstemming over de redactie van de actie van compromis. De arbitrage zal de beide navolgende punten betreffen: 1. Is de economische toestand in de ge regelde sigarenindustrie in Nederland, en zijn de omstandigheden, waarin dienten gevolge werkgevers en werknemers ver- keeren, van dien aard, dat loonsverlaging noodzakeiyk en gewettigd moet worden geacht en zyn er overigens andere maat regelen len zoo ja, welke i, die aanbeveling verdienen om daarin verbetering te bren gen? 2. Indien beslist wordt, dat loonsverla ging noodzakeiyk en gewettigd is, met hoe veel percent of met welk bedrag moet het bestaande loon dan in de verschillende groepen verlaagd worden, met dien ver stande, dat de arbiters hun beslissing omtrent de loonen van de sigarenmakers en de arbeiders om en aan de machine zul len aanhouden, tot nadat de regeering een beslissing heeft genomen omtrent de brei deling van de mechanisatie in de sigaren industrie? o NAT, VRIJZ. CHR. JONGERENGROEP. Daar mr. F. G. van Dyk wegens per- sooniyke omstandigheden voorloopig ver hinderd zal zyn het algemeen voorzitter schap van het hoofdbestuur van de Na tionaal Vrijzinnig Christelyke Jongeren Groep waar te nemen en de algemeen secretaresse, mej. J. Nederburgh binnen kort voor studie buitenlands gaat zullen de hoofdbestuursleden mr. J. W. de Heer en de heer Th. H. de Meester, Frankenslag 149 Den Haag, van 15 April af optreden als waarnemend algemeen voorzitter en waar nemen algemeen secretaris van de Natio naal Vrijzinnig Christelyke Jongeren Groep. o TEGEN ONWELVOEGELUKE KLEEDING De Ned. reisvereeniging voor katholieken heeft tot de Koningin het volgende adres gericht: „Ondergeteekende, de Nederlandsche Reisvereeniging voor katholieken, met haar 25 afdeelingen in alle voorname plaatsen des lands, domicilie houdende ten kan tore van haar Centraal Bureau, Heeren gracht 215 te Amsterdam. heeft de eer, uwe Majesteit eerbiedig kennis te geven van haar ernstig protest tegen de steeds gTooter wordende schaamteloosheid in kleedy, die ln vele Nederlandsche plaatsen aan zee, aan het water en op het strand tot uiting komt. Vooral in de z.g. zonne baden gaat de schaamteloosheid op dit gebied alle perken te buiten, terwijl het zelfs meer en meer gewoonte wordt, zich' ln deze onwelvoegiyke kleedy midden tus schen het niet-zonnebadende publiek te begeven. Ook op onze mooie meren en plassen ziet men vaak dergelyke kleedy in het openbaar op het dek der booten. Wy doen een beroep op Uwe Majesteit, opdat van overheidswege maatregelen zul len worden genomen, dat God's schoone schepping voor Iedereen, die zich tot heden ergert aan en bedroeft over deze schaam teloosheid in de kleeding, wederom zonder ergernis zal zyn te genieten. Te meer, daar Verschenen ls het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot het in het leven roepen van een. Naamloozen Vennootschap ..Nederlandsche Omroep-Zender-Maatschappy Nozema) Verschelden leden uitten er hun voldoe ning over. dat de minister er ln geslaagd is. overeenstemming tusschen de vier om roeporganisaties ie verkrijgen. Met het denkbeeld van een gemengd bedrijf in den vorm van samenwerking tusschen den staat en de omroeporganisaties konden deze leden zich in beginsel vereenigen. Andere leden kon den niet inzien, waar om de minister niet den eenvoudigen weg gekozen heeft van een algeheele rijks- exploitatie der omroepzenders. Weer andere leden zouden er verre de voorkeur aan hebben gegeven, indien de omroeporganisaties, uit de vrije maat- schappu opgegroeid zelf in goede samen werking deze zaak hadden kunnen ter hand nemen door gezamenlijk een naam- looze vennootschap op te richten onder rijkstoezicht Nu dit echter niet mogelük bleek, heeft men dezen vorm te aan vaarden. Wanneer men intusschen. aldus deze leden, de zeggenschapsconstructie in den voorgelegden vorm beschouwt, ziet men. dat de staat 60 "'o d— aandeelen heeft, de omroeporganisaties hebben 40 o. In den raad van beheer benoemt de minister 5 of 6 leden, de organisaties tezamen 4. De leden, hier aan het woord, meenden, dat regeering en Kroon door het preventieve en repressieve toezicht van art 8 vol doende de belangen van den staat kunnen behartigen. Eenieen dezer leden achtten met name de positie van het staatsbedrijf der P.T.T. in den raad van beheer overmatig. Met den juridischen vorm van dit om- roepzenderbedrüf konden verschelden le den zich niet vereenigen. De Nozema zal formeel een naamlooze vennootschap zyn. maar de bepalingen der artikelen 3. 6 en 10 wyken van de bepalingen van het Wet boek van Koophandel zoo sterk af. dat deze naamlooze vennootschap ln haar wezen een rechtspersoon sul generis wordt. Verscheiden leden wezen er op. dat de Nozema een strikt monopolistisch karakter zal krijgen. In het byzonder hadden zy hierbij het oog op de eerste drie leden van art 2. Ztjn onder dit monopolie ook be grepen verrichtingen op radiogebied. niet vallende onder „zendinrichtingen voor den Nederlandschen radio-omroep?" Dit zou den deze leden bedenkelijk achten, omdat een vennootschap als deze niet de be voegdheid moet hebben, zulke verrichtin gen niet toe te laten, of ze aan zich te trekken. Verscheiden leden vroegen wel ken Invloed de voorgestelde regeling zal hebben op het voortbestaan van den kerk- zender te Bloemendaal. Als eerste bezwaar voerden zü hiertegen aan. dat niet mag worden geannexeerd, wat in het vrije leven Is opgekomen. A'.s tweede, dat de in het gemengde bedryf vertegenwoordigde omroepvereenigingen zich niet mogen gaan bemoeien met zaken, die buiten 't gebied van den Nederlandschen radio-omroep liggen. Eindeiyk merkten zy op. dat by net jongste Kamer-debat over de begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. duidelyk ls gebleken, dat de Kamer geen radio-distributie in handen van den staat, dat ls van de P.T.T. wenscht. Langs dezen omweg mag het probleem der radio distributie niet tot een oplossing worden gebracht. Verschelden leden waren voorshands de meening toegedaan, dat het in dit ont werp belichaamde compromis als zoodanig aanvaard moet worden. De omroep-orga- nisaties hebben vroeger herhaaldelyk scherp tegenover elkaar gestaan, doch thans is er samenwerking en deze kan langs den weg van dit ontwerp worden verstevigd en uitgebreid. Het bezwaar, dat wijziging der statuten tot ongewilde uit breiding van de taak der vennootschap zou leiden, deelden deze leden niet. Vescheidene leden meenden, dat het ontwerp omtrent de taak van het nieuwe bedryi veel in het onzekere laat. De ruime formuleering in het tweede lid van art. 1 deed deze leden vragen, of niet langs den weg van dit lid het ge mengd bedryf. dat is dus feitelyk ook de overheid en ln dit geval het P.T.T.-bedrijf, de radiodistributie aan zich kan trekken. Zij vreesden dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Tegen een der gelyke toepassing van de ruimte welke dit ontwerp geeft, zouden zij zich stellig ver zetten. Aangaande de exploitatie van radio-cen trales merkten deze leden op. dat de nieuwe vennootschap vrij moet zün. even tueel ook deze taak ter hand te nemen. De meening als zou de Nozema geen radio-centrales mogen explolteeren. omdat het P.TT.-bedrijf een grooten invloed heeft in den raad van beheer, konden deze leden niet deelen. Verschillende leden wezen erop, dat ook in ander opzicht dit ontwerp geen klaar heid brengt omtrent de taak van het nieuwe bedryf. Uit de formuleering van de considerans en art 1 en 2 zou kunnen worden afgeleid, dat de Nozema den aanleg van de zenderapparatuur ln eigen bedrijf zou moeten nemen. Aanleg in eigen beheer zou practisch hierop neerkomen, dat het P.T.T-bedrijf dit werk zou uitvoeren. Daaraan zouden deze leden de Nozema niet willen binden. Verschillende leden vroegen nadere in lichtingen omtrent de aan de K R.O. en de N.C R.V. verleende machtiging tot exploi tatie van den zender te Huizen. Waar een sterke zender alleen des avonds tegenover den Roemeenschen zender noodig is. acht ten verscheiden leden het wenscheliik. den zender te Huizen overdag in gebruik te houden. Eenige leden meenden, dat de raad van beheer een te groote vryheid verkrijgt, indien besluiten tot, het aangaan van geld- leeningen tot een bedrag van f. 100.000 niet aan de goedkeuring van den minister ztjn onderworpen. Zü gaven daarom in overweging, te bepalen dat alle besluiten, tot het aangaan van geldleeningen aan de goedkeuring van den minister zün onderworpen. RECLAME 2914 Eén deel der menschheid kauw» op kauwgom, Eén deel snoep» ui» een snoepgoedzak, Een ander deel bijt op een houtje, Geef mij maar BLACK- BOY PRUIM-TABAK het o.m. voor onze Reisvereeniging en haar 25 afdeelingen onmogelyk is, in het aan staande seizoen excursies en reizen te organiseeren naar de plaatsen waar deze onwelvoegelijke kleeding in het openbaar wordt geduld. o UIT NED. OOST-INDIE. MOEILIJKHEDEN IN DE BLOEMBOLLEN CULTUUR. AARDSCHOKKEN. DJOCJA. 16 April (Aneta), Gisteren te circa halfvier in den middag zyn te Djocja twee vrij zware aardschokken gevoeld, welke vijftig seconden aanhielden. De richting der schokken was Oost-West. Voor zoover bekend is geen schade aangericht. BATAVIA. 16 April iAneta). Het Ob servatorium te Batavia constateerde een beving te 14 uur 27 op een afstand van 350 a 375 kilometers. De beving was te zwak om de richting aan te geven. HOOFD DER ZOUTREG1E. BUITENZORG 16 April. (Aneta). Met de waarneming van de functie van hoofd der Zoutregie is tiideliik belast de heer G. W. A Brouwer de van verlof terug wordt verwacht en laatstelük de functie be kleedde van inspecteur bü dezen dienst. BENOEMING BUITENGEWOON HOOGLEERAAR. BUITENZORG. 16 April (Aneta). Tot buitengewoon hoogleeraar aan de Genees kundige Hoogeschool te Batavia is be noemd dr. B. K. Boedün plantkundige te Buitenzorg. Vergadering te Coxdorp. Gisteravond hebben 170 leden van het Hollandsche Bloembollen Genootschap en de Algemeene Nederl. Vereeniging voor Bloembollencultuur onder voorzitterschap van Dr. Ir. Dyt te Coxdorp een gecombi neerde vergadering gehouden naar aan leiding van een circulaire van de Sier teeltcentrale te 's Gravenhage, waarby de kweekers zich moeten accoord verklaren met een teeltbeperking met 50"/o en be taling van f. 3.per Rynlandsche Roe van het resteerende bouwland. De aanwe zigen hebben 42.849 Rijnl. Roe in exploi tatie. Zij besloten aan H. M. de Koningin een telegram te zenden, waarin zy ontheffing vragen van de beraamde maatregelen, terwyi zy bovendien aan de andere plaat- selyke en landelüke organisaties telegra fisch zullen verzoeken adhaesie aan hun actie te willen betuigen. DE K.N.I.L.M.-PROEFDIENST SOERABAJAMAKASSAR. BATAVIA, 16 April (Aneta) De proef- dienst van de K.N.I.L.M. SoerabajaDen PassarMakassar zal worden geopend. Het vertrek van Soerabaja is vastgesteld op Maandag en Zaterdag, dat van Makas sar op Dinsdag. Het eerste vliegtuig zal 6 Mei van Soerabaja vertrekken, het tweede op 11 Mei,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9