Provinciale Statenverkiezingen. Uitslag van Drente en Overijssel 76gle Jaargang WOENSDAG 17 APRIL 1935 No. 23028 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GOEDE VRIJDAG. DE STEMMINGSUITSLAG. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. binnenland. buitenland. Hotel Kasteel Oud-Wassenaar 9® LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ctsT per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd atjSï, per 3 maanden f.2.35. per week f. 0.18 Franco per post f. 2-35 per 3 maanden -f- portokosten- (voor binnenland f. 0.80 per 3 mndjr. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ■Til Op Vrijdag 19 April, Goeden Vrijdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze bureaux den geheelen dag ge sloten zijn. Adverteerders gelieven advertenties voor ons blad van Zaterdag reeds morgen Donderdag aan ons op te geven. Hedenavond zullen wij den uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten op de welbekende wijze op borden voor ons gebouw bekend maken. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUX, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger en het Stedelijk Muteum „de Lakenhal" op Goeden Vrijdag. 19 April a.s„ zulen ztin gesloten, en dat het bureau van den Burgerlijken Stand op dien dac slechts zal zijn geopend van des voormiddags 9 tot 10 uur. A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 2966 o AFSLUITING RIJVERKEER ZOETERWOUDSCHESINGEL. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het ge deelte van den Zoeterwoudschesingel. ge legen tusschen den Hoogen Rijndijk en de Fruinlaan. met ingang van Donderdag 18 April a.s tot nadere aankondiging voor alle rijverkeer zal zlin afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris Leiden. 17 April 1935. 2967 o STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. De Directeur der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit brengt ter alge meene kennis, dat de kantoren Lange- gracht 70 en Hooigracht 14. op 19 April a.s. (Goede Vrijdag! den geheelen dag gesloten ztin terwijl op dien dag ook geen aflevering van cokes zal plaats hebben. Voor klachten inzake gas- of electrici- teitslevering kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Lan- gegracht 70 (Tel. 1220). De Directeur voornoemd, G. A. VAN KLINKENBERG. Leiden. 17 April 1935. 2965 MUZIEKGEZELSCHAP „ORPHEUS'. De heer de Vries benoemd tot directeur. Op de gisterenavond gehouden vergade ring van het Muziekgezelschap Orpheus" werd in de plaats van den heer P. de Rook, die door werkzaamheden genoodzaakt was het muziekgezelschap „Orpheus" te verla ten, de heer W. Chr. P. de Vries uit Haar lem als directeur benoemd. De heer de Vries is een oud-stadgenoot. In 1899 kwam hij als leerling bij de Stafmuziek van het 4e R.I. om later overgeplaatst te worden als eerste hoornist bij het 10e R.I. Hier werd hij bevorderd tot onderkapelmeester om daarna in dezelfde rang overgeplaatst te worden naar de Kon. Mi], Kapel. In 1923 werd hij in deze rang gepensionneerd. Tot heden is hij solo-trompettist bij de H.O.V. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: P Ouwehand en Co., Roest v. Limburg straat 26, Katwijk a.'Zee. Schelpenmaal- «erij en drogerij en -handel. Vennooten: P Ouwehand en W. Ouwehand, Katwijk a/Zee. Opheffing: Firma W. A. Affourtit, Hoogewoerd 153, Leiden. Handel in koloniale waren. Veref fenaar: J. R. Affourtit, Leiden. Wijzigingen: s.elier. Lange Mare 49, Leiden. Handel m huishoudelijke artikelen en emaille- waren. Overleden Eigenaar: R. Selier, dd 8 April 1935. p- Corba. Lange Mare 96. Leiden. Ban ketbakkerij. Overleden Eigenaar: R. Selier, Leiden, dd. 8 April 1935. De volmacht van P- Corba is ingetrokken. Nieuwe Eigenaar: p- Corba, Leiden. OUDERAVOND O. L. SCHOOL ZUIDSINGEL B. Gisteravond had de tweede ouderavond van dit cursusjaar plaats. Aanwezig wa ren ongeveer 100 ouders en het voltallige personeel der school. Een uitstekend man doline ensemble, dat zich bereidwillig voor dezen avond beschikbaar had gesteld, zorgde ervoor, dat reeds bij den aanvang de juiste sfeer geschapen werd. Nadat het hoofd der school, de heer Alb. van der Hoogt, allen hartelijk welkom had geheeten, werden de notulen van se cretaris en penningmeester voorgelezen, waarna twee leden van het mandoline- ensemble zeer goede Hawaïan muziek ten gehoore brachten. Hierna nam de heer van der Hoogt wederom het woord en wekte alle ouders in de eerste plaats op het schoolfonds te helpen steunen, ten einde dit jaar de kinderen uit de 5e en 6e klasse een schoolreisje te kunnen aan bieden. In de tweede plaats vertelde spreker, dat het personeel zich ijverig toelegde op het geven van verkeersonderwijs, niet alleen in de klasse met behulp van nage- teekende verkeersborden, maar ook in de praktijk door het maken van schoolwan- delingen naar de drukke verkeerspunten. Verder zei spreker te rekenen op de hulp van alle ouders om hun kinderen toch te waarschuwen voor het gevaarlijke mee rijden op auto's trams en wat dies meer zij. Dc kinderen van de 5e klasse kwamen nu in de gelegenheid eenige liedjes ten beste te geven onder de gevoelvolle lei ding van den heer N. J. Swierstra. Blijkens het langdurig handgeklap wer den de prestaties van onderwijzer en kin deren zeer op prijs gesteld. Na een pauze, waarin versnaperingen werden rondgedeeld, kwamen de jongens van de 5e en 6e klasse onder leiding van hun gymnastiekleraar, den heer H. Kuhler, keurig gekleed in turnpakjes, de zaal ingemarcheerd. De verschillende oefeningen, die een goede kijk gaven op het wezen van de moderne gymnastiek, vleien bij de aanwezigen zeer in den smaak. Toen de jongens weer keurig in den stand stonden bedankte de heer van der Hoogt den heer Ktihler voor zijn toe wijding waarmee hij den jongens in zijn vrijen tijd de moeilijke oefeningen had geleerd en gaf den kinderen een pluimpje voor hun werk. Ook bracht spreker een woord van dank aan het mandoline-ge zelschap. hopende het nog eens teiug te mogen zien en hooren. terwijl de voorzit ter van de oudercommissie het gezelschap tot dank mooie rood-witte mandoline linten aanbood. De oudercommissie mag terugblikken op een zeer geslaagden avond. GEREFORMEERDE U.L.O.-KOPSCHOOL. Hoogl. Kcrkgracht 20 A. Ouderavond. Gisteravond had weer de jaarlijksche ouderavond plaats van bovengenoemde school; als steeds had die bijeenkomst een zeer prettig verloop. Te ruim acht uur opende de Voorzitter, de heer A. B. Mulder, de goed bezochte samenkomst, met het doen zingen van Gezang 83 vers 1 en 4. Na schriftlezing en gebed heette hij daarna de aanwezigen welkom, die niet alleen uit Leiden zelf, maar ook uit de omringende gemeenten waren opgekomen om hun belangstelling in en medeleven met het op de U.L.O. school aan hun kinderen gegeven onder wijs te toonen. Na een kernachtig woord verklaarde de heer Mulder daarna de ver gadering geopend en kon begonnen wor den met het afwerken der agendapunten. Onder leiding van den heer v. d. Wildt werden eenige gymnastische oefeningen uitgevoerd door jongens en meisjes der hoogste klassen. Het groote verschil in oefeningen voor vrouwelijke en mannelijke leerlingen kwam daarin wel duidelijk uit. Het krachtige tegenover het bevallige stel lende, deed de leider goed tot zijn recht komen, dat toch, bij beiderlei kunne, de het meest ervoor in aanmerking komende spieren werden geoefend. Als toegift werd hierbij nog gegeven een „Niemendalletje", dat allen deed schudden van het lachen, vooral door de mimiek van de pseudo- stijve-Zweedsche boertjes. Het woord van dank en lof aan den heer v. d. W. zoowel als aan zijn medewerkers(stersl was dan ook ten volle verdiend. Nadat ververschingen waren rondge diend, was er voor de ouders gelegenheid om met de onderwijzers hunner kinderen te spreken en kennis te nemen van hetgeen er op de handwerkles gedaan wordt. Ook sommige heeren schenen daarin belang te stellen. Na deze pauze was het woord aan den heer Smid. één der onderwijzers aan de school, die een kort referaat hield over „Afkijken", Verschillende soorten van dit euvel werden door hem onderscheiden, welke één voor één door hem nader werden besproken en met voorbeelden toegelicht. Om des tijds wille sprak de voorzitter slechts een kort slotwoord, waarin hij den heer Smid dankte voor zijn geleverde „Inleiding" en constateerde, dat we weer op een goedgeslaagde vergadering moch ten terugzien. Toen viel de hamer, die ook dezen avond was „ingewijd", een geschenk aan de ver- eenieing van het personeel der scholen, bij gelegenheid van het onlangs gevierde 40- jarig jubileum. Hierna sloot de heer Aldershoff met dankzegging. o o (Nadruk verboden. Auteursrecht Verkiezingsdienst N.D.P.-V.D.) DRENTE stemmen (86759). Aldus verdeeld: Vrijz. Dem. Bond 9232 (11574) Vrijheidsbond 8371 (14713) S D. A. P 22652 (24649) Comm. Partij Holland 2136 Rev. Soc. Arb. Partij 1323 N. S B 10473 Plattelanders 2286) Neutrale Partij 4194 Anti Rev. Partij (17336) R K. Staatspartij 4067 4122) Christ. Hist Unie 10915 (11935) Christ. Dem. Unie 2408 Lijst G. H. Arling 510 Lijst K. Koekoek Jr. 218 Kiesdeeler 2674 2479) Gekozen zijn: Vrijz. Dem. Bond 4 leden 5) Vrijheidsbond 6 S. D. A. P 10 9 Comm. Partij Holland 0 (0) Rev. Soc. Arb. Partij 0 1 N. S. B 4 0 1 0 Anti Rev. Partij 7 R-K. Staatspartij 1 1 4 5 Christ. Dem. Unie..... 0 Lijst G. H. Arling H 0 Lijst K. Koekoek Jr. 0 0 (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de Statenverkiezing in 19ol). Gekozen zijn: S. D. A. P.: K. Brok, Assen; L. E. Kla- sen, Annen; L. C A. Franken, Assen; H. Zilverberg, Coevorden; H. Sikkens, Mep- pel; M. Nijenhuis, Fluitenberg; J. Ruchtie, Veenhuizen; P. J. Duinkerken, Barger- compascuum; G. Akkerman, Emmen; W. Hulshof, Drouwenerveert. Vrijheidsbond: J. Hugees, Assen; J. L. Nysingh, De Wijk; J. Kamping Hzn., Sleen. Vrijz. Dem. Bond: G. C. Lunsingh Meyer Asseii; M. S. Kalma, Assen; J. ter Haar Jzn., De Wijk; J. Engelsman, Emmen. Anti Rev. Partij: J. Buning, Assen; K. Gerrits. Smilde; J. Middelveld Jr., Rui- nerwold; J. Tjelma, Hoogeveen; G. J. Wilms, Schoonebeek; J. Gorter Kzn., N. Amsterdam; Jac. Roffel, 2e Exloërmond. Chr. Hist. Unie: J. A Kramer, Assen; J. Knoppers, Meppel; T. Froentjes, Beilen; J. G. Lodder, Nieuw Weerdinge. R.-K. Staatspartij: J. B. Hemel, Coe vorden. Christ. Dem. Unie: S, Brandsma, Mep pel. N. S. B.: G. Dieters Jr., Annerveen; K. Boesjes. Roswinkel; F. de Leeuw, Uffelte; J L. van Ommen, Barger-Oosterveen. Neutrale Partij: W. Ottermans, Wach- tum. OVERIJSSEL Uitgebracht werden in totaal 244.007 stemmen (225014) aldus verdeeld: R.-K. Staatspartij 56600 (57170) Anti Rev. Partij 27833 (30137) Crist. Hist. Unie 31145 (35681) Staatk. Geref. Partij 7265 6023) Crist. Dem. Unie 9973 Kath. Dem. Partij 5983 13193 (18864) Vrijz. Dem. Bond 11894 (12226) S. D. A. P 48567 (53802) N. S. B 15672 2987 Comm. Partij Holland 5661 4669) Rev. Soc. Arb. Partij 6300 Herv. Ger. Staatspartij 934 940) 5192 4787) Gekozen zijn; R.-K. Staatspartij 12 leden (121 Anti Rev. Partij 6 7 l Christ. Hist. Unie 6 8 Staatk. Geref. Partij 1 1 1 Christ. Dem. Unie 2 0 Kath. Dem. Partij 1 0 Vrijheidsbond 2 4 Vrijz. Dem. Bond 2 3 S. D. A. P10 GD N. S. B3 0 Plattelanders 0 0 Comm. Partij Holland 1 Cl) Rev, Soc. Arb. Partij 1 0 Herv. Ger. Staatspartij 0 0 (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de Statenverkiezing in 1931). Gekozen zijn: R.-K. Staatspartij: R. J. J. M. Teilegen, Zwolle; H. J. van Bergen, Kampen; H. J. Schoemaker, Deventer; J. Th. Everts, Raai te: mr. dr. J. W. Schneider. Hengelo; G. Kamp, Hengelo; Th. J Thien, Borne; J. B. M. Bloemen, Stad Delden; J. L. Lo- huis, Bornerbroek; G. H. P. Bloemen, Ol- denzaal: J. L Bosch, Rossum; Th. H. Nij- kamp. Glanerbrug. Christ. Hist. Unie: J. Weitkamp, Stad Hardenberg; mr. D. te Winkel, Enschedé; J. C. Wolthuis. Vroomshoop; ir M. J. IJzerman. Almelo; H. W. ten Kate, Kam pen; P. Jouwsma, Enschedé. Anti Rev. Partij: J Kloosterziel. Zwol lerkerspel; J. J. Beukenkamp, Den Ham; J G. Hamer, Genemuiden; Chr. F. Bra- mer, Stad Hardenberg; G. Elhorst, En schedé; mr. G. J. Sijbrandij, Almelo. Staatk. Geref. Partij: P. van der Meu- len, Genemuiden. S. D. A. P.: W. van der Sluis. Goor; J. E. Vogt. Zwolle; J. Bevers, Enschedé: mevr. G. A. Leenderts geb. Ladenius, Al melo: B. H. van Ruijven, Deventer; H. Voogdgeert, Hengelo; B. F. Hilberink, De venter; H. de Vroome. Steenwijk; H. J. van der Vegt. Zwolle; L. Bieringa, De- demsvaart. VrijheidsbondMr. J. A. W. Gratama, Zwolle; mr. J. C. Th. Resius, Deventer. Vrijz. Dem. Bond: Dr. H. A. Zwijnen- berg, Enschedé; A. Kelderman, Deventer. Comm. Partij: H. J. Geesling, Enschedé. Christ. Dem. Unie: J Gorselink, Almelo; J. Riemersma, Enschedé. Kath. Dem. Partij: A. W. van Wetter, Zwolle. N. S. B.: J. B. van der Sluis, Olst; G. J. B. Albrink, Denekamp; H. H. Meyerink, Enschedé. R. S. A. P.: J. H. E. Roebers, Deventer. SANDERS' ZEEPFABRIEK. In de gistermiddag gehouden jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Stoom-, Zeep-, Eau de Cologne en Parfumerieënfabriek voorheen Sanders en Co. werden de jaarverslagen en balans en verlies- en winstrekening onveranderd vastgesteld. Besloten werd om. evenals het vorige boekjaar, geen di vidend uit te keeren. De aftredende commissaris, mr. A. J. N. M. Struycken uit Den Haag werd herko zen. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. De presidente, mevrouw T. Kranenburg- Siemens opende gisteravond te ruim 8 uur de laatste bijeenkomst van dit seizoen en heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom inzonderheid den heer J. A. Christiaanse die wederom bereid gevon den was met de aanwezigen zii het dan ook aan de hand van mooie lantaarn- plaattes door stad en land te reizen. Vóór de heer Chr aan het woord kwam. had de pres. nog eenige mededeelingen. Ten eerste maakte zij bekend, dat deze maand de afd. 15 jaar bestaat, maar dat het bestuur gemeend heeft de herdenkin te vieren oo de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen, dus in September van dit jaar. De pres. zag gaarne, dat het ledental nog vóór dat feest groeide tot 300; de propaganda-commissie doet al haar best en heeft mooie resultaten doch mevr, Kr. doet ook een beroep op de leden Er is wel eens door introducé's de op merking tot. het bestuur gekomen dat zij zich bezwaard gevoelen, van deze avonden te genieten, zonder daarvoor tegemoet te kunnen komen. Daarom was aan den uit gang van de zaal een bus geD'aatst. D:e opbrengst wil mevr Kr. echter niet alleen gebruikt zien om de avonden feestelijker te kunnen inrichten maar zit moet tevens het algemeen belang dienen: Steun voor liplezen kinderen naar de school voor S.H. zenden enz. Na deze bekendmakingen werd een kwartiertje aan 't liolezen besteed, onder leiding van mei M. Driessen waarna de heer Chr aan het woord kwam. Sne'ler nog dan me: een vMe°marb(ne moeeliik is. bracht hij de aanwezigen naar Iso'a Bella de Oostenriiksrhe Alpen Zwitserland om ons plotseling in eigen stad of land weer terug te brengen en daarmede duidelijk te ar***' De provinciale Statenverkiezing iif Drenthe en Overijssel (1ste Blad). De Nederlandsche Omroep-Zender- Maatschappij voorloopig verslag der Tweede Kamer (3de Blad). De ordening van het verkeer; rede van minister Van Lidth de Jeude (Binnenland, 3de Blad). Gas verstikking te Botterdam en Tilburg?; drie dooden (Gemengd, 4de Blad). De moord te Schiedam; tegen den hoofd* agent is 12 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken, 3de Blad). Gasverstikking te Veur-Leidschendam; een 34-jarige man om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad). Frankrijk heeft te Genève de resolutie tegen Duitschland ingediend. Het debat daarover is geopend. Tenslotte is de reso lutie aanvaard (2de Blad en Tel., Ie Blad). Henderson en de Ontwapeningsconfe rentie (Buitenland, 1ste Blad). Weer Duitsche dominé's naar een con centratiekamp gezonden (Buitenland, lstë Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN lste BLAD. RECLAME viert met Paschen zijn 25-jarig bestaan waaraan groote feestelijkheden verbonden zijn. 2917 doen uitkomen, dat niet alleen in het bui tenland veel moois te zien is, maar dat ook ons eigen land. ia onze naaste omge ving van Leiden rfjk is aan mooie plekjes. Als men er maar oog voor heeft is het. niet noodzakelijk verre en kostbare reizen te maken. Hoe velen doen dat niet alleen om te kunnen zeggen hier of daar geweest te zijn en van alles te genieten behalve van de natuur. Ook na de pauze reisde de heer Chr. nog wat door stad en land bracht de Kaag en ook het eigen Landhuis te Lunteren een bezoek. Het applaus aan het einde van zijn lezing bewees wel. dat hij er volkomen in geslaagd was het gezelschap een zeer aangenaam uur te bereiden De pres bracht, hem uit naam van dë afd. hartelijk hank niet. alleen voor dezen avond, maar tevens voor wat hij den ge heelen winter weer voor de vereeniging gedaan had. Hierna werd de geslaagde bijeenkomst gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het candidaatsexameri Wis- en Natuurkunde, letter I de heer F. G. Engelberts (Den Haag). Tot besluit van haar verkiezingsac tie had de N.S.B. gisteravond in de Staös- zaal een propaganda-vergadering belegd, waarin als sprekers optraden onze stad genoot, de heer J J. M. Meyers en de heer Van der Roer. Na afloop werd een aantal schriftelijke vragen ingediend, welke door den heer Van der Roer werden beantwoord. De goed bezochte vergadering werd besloten met het zingen van het Wilhelmus, na dat eenige honderden bezoekers tevoren de zaal hadden verlaten. Met ingang van Donderdag 2 Mei a.s. wordt de wagenmeester der Ned. Spoorwegen H. Westerdijk van het station alhier overgeplaatst naar Den Haag H. S. M. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat onze stadgenoot de heer P. J. Wijn- nobel. als wegwerker bij de Ned. Spoor wegen in dienst trad. Voor een zeer matig bezetten Schouwburg, heeft het Vereenigd Rotter- damsch Hofstadtooneel gisteravond een reprise gegeven van het bekende blijspel Amor in de Pastorie", van Jac. Ballings. De kleine schare aanwezigen was gul met applaus, dat vooral het spel van Anton Roemer en Johan Elsensohn gold.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1