Uit den Leidschen Raad 76»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 April 1935 Derde Blad No. 23027 In de richting van verlaging der electriciteitsprijzen. Motie de Reede aangenomen. INGEZONGEN /TIJKKIN VRAGENRUBRIEK. 12e. Voorstel tot het aanbrengen van een brandtrap aan het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat, waarin de Jongens school voor u.l.o. Is gevestigd en tot ver hooging van de voor de verbouwing van genoemd schoolgebouw beschikbaar ge stelde gelden. (83) Wethouder GOSLINGA heeft bezwaar tegen deze uitgave, daar deze z.l. niet onvermijdelijk ls, alleen gewenscht. De school bestaat al tgl van jaren zonder brandtrap en dat kon vooreerst z.i. nog wel zoo blijven zonder eenlg gevaar Een brandtrap lijkt hem zelfs gevaarlijker dan de gewone trap. De heer SCHtlLLER zegt, dat de C. v, F. eenparig met den wethouder deze brandtrap noodzakelijk oordeelt. Hij be grijpt niet, hoe de wethouder de verant woordelijkheid wil dragen voor hetgeen daar gebeuren kan, als deze trap er niet komt, daar de binnentrappen van hout zijn. De heer BERGERS meent, dat de ge meente moet zorgen, dat haar gebouwen geheel verzorgd zijn en z.l. is deze brand trap noodig. Wethouder SPLINTER sluit zich aan bil de heeren Schiiller en Bergers, er nog op wijzend hoe het hier een oude school betreft met houten trappen. Na repliek wordt het voorstel van B. en TV. aangenomen met 301 stem. Tegen de heer Goslinga. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag). DE ELECTRICITEITSPRIJZEN. 13e. Praeadvies op het voorstel: a. van den heer Schoneveld c.s. in zake verlaging van het enkeltarief voor elec- tricltelt; b. van den heer Tobé in zake vaststel ling van een uniform electrlclteitstarief voor winkels en daarmede gelijk te stellen Inrichtingen. (711 De heer SCHONEVELD oordeelt het praeadvies zeer sober. De voorstellers had den eenige hoop. gezien de gunstige posi tie van liet bedrijf die deze verlaging op zich zelf best kan dragen. Doch de ge meentehuishouding ls helaas zoo samen- geweven met de winst der bedrijven, dat er inderdaad bezwaren bestaan. Spr. be treurt deze nauwe relatie, want zoo ls verlaging vrijwel onmogelijk, trots meer dan normale winsten. Zoo blijft vermin dering van onkosten voor vele particulie ren uitgesloten, afgezien van het belang voor alle groepen der bevolking. Moet dan per se gewacht worden op scherpere concurrentie, die verlaging zou afdwingen, zooals bij de gasfabriek? Directe belasting ls z. 1. meer gewenscht, doch verhooging daarvan heet niet moge lijk en wenschelijk. Hoewel spr het daar mede niet geheel eens is, wil hij dit aan vaarden, daar z. 1. het bedrag is te vinden door de storting in het vernieuwingsfonds geheel of gedeeltelijk achterwege te laten. De fabriek is toch voldoende geoutilleerd. De voorstellers zijn bereid hun voorstel om te zetten in een motie, waardoor b.v. de ingang der verlaging zou kunnen wor den gesteld op 1 Juli. De heer v. ROSMALEN wijst op den druk der tijden en z. 1. kan de gemeente door dit voorstel eenlg licht verschaffen. De heer TOBé zal over de financiën niet veel zeggen, daar B. en W. zelf deze niet zoo erg zwaar wegen, in tegenstelling tot de idee. dat uniform tarief In strijd zou zijn met. een Juiste tariefspolitiek. Spr. betwist dit laatste Het winkeltarief houdt niet zoozeer rekening met den spertijd als met de idee van propageering van meer gebruik buiten dezen tijd. Van een win kelier mag toch niet verlangd worden dat hii geen licht brandt ln den spertijd, daar hij dan in het donker zou zitten! Dat uniform tarief lager zou zijn dan particulieren betalen, betwist SDr Inte gendeel profiteeren z. 1. de particulieren van de winkeliers. Dat B. en W. nog wel eens willen na gaan of er iets ls te doen, zonder eenige toezegging noemt spr. het toppunt van politieke voorzichtigheid. Laten B. en W. hier eens den Midden stand te hulp komen in billijke verlan gens, die weinig kosten. De heer DE REEDE zegt. dat de lasten die op de bedrijven drukken, thans in deze tijden de grootste handicap zijn. Is dit praeadvies van B. en W. eigenlijk wel een praeadvies waar daarin wordt gegeven de beloften van een nader praeadvies? Hoewel spr. het met den heer Tobé niet eens is. dat vastrecht etc. zou kunnen worden gemist, is spr. het wel eens dat het part. tarief voordeeliger is dan het winkeltarief en dat is een wanverhouding. Spr. hoopt daarom op spoedige voorstellen van B. en W. ter ontlasting der diverse bedrijven. Wat het voorstel Schoneveld c.s. betreft, B. en W. weigeren dit, daar zij geen dekking weten, het aan den raad overlatend, deze te vinden; spr. be schouwt dit als een vlucht uit de verant woordelijkheid. Laten B. en W. zeggen: ja of neen! Zij blijven toch de leiders. Z. 1. is deze houding een bewijs, dat ver laging mogelijk is! Spr. geeft dan cijfers over de winsten uit de Lichtfabrieken, waarmede de gemeentehuishouding in derdaad nauw verbonden is. Hoewel de kostprijs van het product aanmerkelijk is gedaald, merkt de verbruiker daarvan niets! Zelfs bij particuliere zaken zou dit niet mogelijk zijn! De concurrentie zou daarvoor wel zorgen. De technische instal latie der Lichtfabrieken en de financleele positie Is volledig verantwoord. Dit kan zijn diensten bewijzen, doch het mag ook niet te ver gaan. De kas-positie der gemeente is goed en blijft goed, trots de tekorten op den ge wonen dienst. Er moet dus een opvanger zijn! Hoe zit dat, vraagt spr. In betere tijden had sor geen bezwaar tegen de gevoerde politiek, doch nu zijn er wel bezwaren en die ziet men niet aan de Langegracht. Daar wijst men alles onge motiveerd af en B. en W. sluiten zich daarbij klakkeloos aan. Nu er nog stcc-ds kapitaal wordt ge vormd door de fabrieken, oordeelt spr. In deze tijden, dat het niet ls verantwoord om niets te doen. Het voorstel-Schone- veld kan z.i gemakkelijk aan de fabrieken zelf worden opgevangen, de reserves zijn voldoende; belastlngverhooging ls on- noodig en trouwens ongewenscht. Alle reserveering en afschrijving aan de gasfabriek oordeelt spr. verder uit den booze. daar deze fabriek tot op bijkans 6°/n afgeschreven is Er kan zelfs nog meer af, doch dit zal nader grondig moeten wor den onderzocht en daaruit alleen is de ge vraagde prijsverlaging z.i. al te halen. Spr. dringt aan op het doen van zaken. Niet in de toekomst, doch nu. De heer COSTER vraagt toezegging van B. en W. voorstellen te zullen doen in den geest van het voorstel-Tobé, nu zli dit voorstel zelf onmogelijk noemen. De heer v. ECK wijst op het belang van goede financiën der gemeente, doch even zeer op het belang der Ingezetenen bij be hoorlijke tarieven In principe ls spr. voor den kostprijs, doch de laatste jaren heeft spr dit losgelaten gelet op de crisistoe standen. Waar de uitgaven der fabrieken dalen, dient echter ook de verbruiker te worden gebaat. Zeker, de wethouder heeft het geld noodig, doch in deze tijden mag een monopolie toch niet te scherp worden gehandhaafd, vooral niet, omdat er nog reserves zijn. De prijs mag niet hooger zijn dan beslist noodzakelijk is. Spr.'s fractie zal stemmen voor het voor- stel-Schoneveld c.s. Wat het voorstel-Tobé betreft, de mid denstand klaagt, dat thans niets precies is te berekenen en wijst er op, dat hij niet bezuinigen kan. zooals een particulier zij het ook moeilijk. Aan het voorstel-Tobé ziet spr. echter te groote bezwaren, doch laten B en W. inderdaad vlug een nader onderzoek instellen, wat voor den mid denstand te doen, zooals zij half en half toezeggen. De heer v. WELZEN zegt, dat uit hetgeen de heeren Schoneveld en De Reede ver klaarden, wel blijkt hoezeer een te be treuren politiek aan de Lichtfabrieken is gevoerd: een brandschatting der meeste gebruikers. De positie onzer stad is zoo danig, dat de lasten voor de meest ge troffenen verlaagd kunnen worden! De heer BERGERS meent, dat het grootste bezwaar van den middenstand is, dat door bezuiniging per KW, de prijs stijgt. Vandaar het voorstel-Tobé. Spr. houdt zich, gelet op het pleidooi-De Reede, voor straks te pleiten voor verla ging der slachthuistarieven. ANTWOORD VAN B. en W. Wethouder GOSLINGA betreurt, dat deze kwestie der tarieven niet is besproken bij de begrooting, want dan heeft men duidelijker beeld over uitgaven en inkom sten. De heer Schoneveld gaf groote winst cijfers, doch daartegenover staan de hooge crisis-uitgaven I De overschotten op de begrooting zijn steeds gedaald en over 1934 zal daarvan wel geen sprake meer zijn! Ontneemt men B. en W. inkomsten, dat moeten daar andere inkomsten tegen over staan of verlaging van uitgaven Spr. protesteert ten sterkste, dat B. en W zouden vluchten uit de verantwoorde lijkheid. B. en W. zeggen: dat kan niet. Wil de raad toch verlagen, dan moet hij dekking vinden. Dat is toch logisch. Ernstige bezwaren tegen de gevoerde be- drijfspolitiek zijn nooit aangevoerd. Men voelde, dat alleen zoo nog veel was te doen. De burgerij heeft van deze goede politiek veel vruchten geplukt Het voorstel-Scho- neveld zal over een vol jaar f. 100130.000 kosten, dat wascht alle water van de zee niet af. De gemeente zal dit bedrag dus voortaan minder kunnen uitgeven. Stel eens, dat van hoogerhand aantasting der reserves zou worden toegelaten, hetgeen spr. betwijfelt, dan is dat nog niet anders dan verschuiving van posten, meer niet. De gemeente zal het bedrag minder kun nen uitgeven, dat is de slotsom. Toch moe ten er zijn de personeelslasten en de steun regeling, die steeds hooger wordt, zelfs verontrustend. Spr. oordeelt het bedrag slechts te vinden op werkverruiming, op onderhoud en hier en daar op onderwijs of door belastingverhooging. Wil men dit laatste? Voorts wijst spr. er op. hoe uit de reser ves al is geput: vernieuwingsfondsen zijn aangesproken en de gasprijs is pas in Sept. verlaagdEn uit reserves kan niet worden voortgeputi De tarieven zijn hier laag, zie b.v. naar Utrecht en elders. Hier profiteeren wij van het wijs beleid onzer voorouders! Spr. oordeelt het onverantwoordelijk om de gevoerde politiek thans los te laten, voor al voor de electrische centrale en ont raadt ernstig een der voorstellen te aan vaarden. Bovendien: wie garandeert, dat de toekomst nog niet donkerder zal zijn? En 1/3 der verlaging zou de buitenge meenten ten goede komen. Een goede tariefspolitiek is niet moge lijk volgens het voorstel Tobé, spr. zet dit nader uiteen. Alleen verlaging van het vastrecht of van de K.W. komt ln aan merking, zoo verlaging mogelijk zou zijn. De heer Tobé maakt ook geen onder scheid tusschen groot of klein verbruik bij winkeliers, hetgeen al zeer onjuist is. zooals spr. uiteenzet. En waarom moet de verlaging alleen gelden voor winkeliers? Natuurlijk vindt de idee Tobé weerklank bij den middenstand! De kosten zouden ook niet zoo gering zijn, daar de winkeliers die thans geen winkeltarief hebben, het dan zouden ne men. B. en W. doen zelf geen voorstellen, daar zij verlangen, dat de raad eerst zal uitspreken of hij volledige tariefswijziging wil Wel willen B. en W later nagaan, of niet te verlagen is in hun lijn. d.w.z. op het vastrecht. De heer De Reede hield een gevaarlijke rede, zie hoe de heeren v. Weizen en Ber gers daarop reageerden. De gunstige kaspositle der gemeente komt door den kapitaalsdienst, zegt spr. REPLIEKEN De heer SCHONEVELD vindt een tegen strijdigheid in de bestrijding van den wethouder, die zelf het putten uit de re serves verdedigde, voor het sluitend ma ken der begrooting! Wanneer spr. dus ook uit de reserves wil putten, doet hij dit op dezelfde gronden als de wethouder. Wethouder GOSLINGA: Maar stelde ik tariefsverlaging voor? Die ieder jaar te rugkomt? De heer SCHONEVELD Moeten de prij zen dan steeds dezelfde blijven, al daalt alles? De financieele positie der bedrijven is kern-gezond! Dat elders de tarieven hooger zijn. zegt niets, integendeel, hoe lager hier de tarieven, hoe meer dit pleit voor Leiden Zoo groot is de verliespost van zijn voorstel ook niet en best op te vangen volgens door hem aangegeven wijze. Spr. is bereid zijn voorstel te wijzigen in een motie, waarbij B. en W. wordt ge vraagd binnen 2 maanden zoo mogelijk voorstellen te doen in den geest van het voorstel, te dekken uit de fabrieken of haar reserves. De heer DE REEDE betwist, dat zijn woorden gevaarlijk waren, omdat de heer v. Weizen zich op hem beriep. De heer v. Weizen deed dit ten onrechte! Wat betreft niet-goedkeuring door hoo gerhand. Ged. Staten grepen in de auto nomie der gemeente al In bij het vast stellen der presentie-gelden voor de raads leden, en zij zouden dat nog sterker doen door een raadsbesluit tot verlaging der tarieven, waardoor geen enkel gemeente belang wordt geschaad, niet goed te keu ren. Spr. betwijfelt ook, dat dit zou ge beuren. Deze prijsverlaging is mogelijk zonder aantasting der reserves, waar spr. ook niet voor is. Hij is alleen tegen verdere reserveering. De bedrijven blijven er vol komen gelijk door. Spr. stelt voor een mo tie, om door eenige wijziging in de finan ciering aan de lichtfabrieken f. 50.000 ter beschikking te stellen over 1935 van B. en W om met 1 Juli a.s. een verlaging der tarieven in te voeren. De heer WILMER meent, dat het prae advies weinig houvast biedt, zoodat het niet gemakkelijk is een beslissing te ne men. Gelet op de loftuiting bij de begroo ting van den wethouder aan het adres van den heer De Reede, zou men geneigd zijn den heer De Reede te steunen. De WETHOUDER: Jawel, toen sprak hij heel anders De heer WILMER erkent dit en daarom voelt spr. meer voor het voorstel Scho neveld om de kwestie later nog eens te kunnen bezien. De heer SCHULLER: Tot na de verkie zingen dus? De heer WILMER: Deze opmerking doet uitkomen, dat er minderwaardige elemen ten in den raad zetelen, die aannemen dat een lid een andere houding zou aan nemen voor en na de verkiezingen. Hij zal voor hgt voorstel-De Reede stemmen. De VOORZITTER vraagt het woord I minderwaardige elementen terug te nemen De heer WILMER wil dan zeggen, dat blijkbaar leden minderwaardige ideëen uiten Spr. geeft den heer Tobé in over weging zijn voorstel terug te nemen en B. en W te vragen ook binnen 2 maanden een wijziging van het winkeltarief voor te bereiden. De heer BOSMAN voelt op zich zelf wel voor verlaging voor den winkelier, doch de voorgestelde wijze bevredigt hem niet. Zonder meer uit de reserves te putten, heeft niet zijn sympathie. Iets anders is het idee de Reede. doch spr. wil verlaging alleen door bezuiniging waartoe de raad niet wil overgaan. Spr is daarom tegen het voorstel Tobé, doch zal voor de motie Schoneveld stemmen De heer TOBÉ zegt, dat het tarief inge steld moest zijn om het gebruik zooveel mogelijk te bevorderen, doch dit is niet het geval. Wanneer B. en W willen toe zeggen, dat zij gunstiger cijfers zullen voorstellen binnen 2 maanden, zal hij te vreden zijn met uitstel van behandeling van zijn voorstel. DUPLIEK. Wethouder GOSLINGA wijst, erkennend het dalen van den kostprijs, nogmaals op het nauwe verband tusschen gemeentere kening en fabrieksrekening. De Lange gracht begrijpt den toestand niet, spr is om zoo te zeggen de boosdoener! Wij steunen op de winsten der fabrieken en in principe gaat het, volgens de voorsteller, de richting uit dien steun op te geven. De heer DE REEDE betwist dat voor zijn standpunt Er is genoeg gereserveerd! De WETHOUDER zegt. dat f. 50.000 voor 1935 wil zeggen f. 100.000 voor 1936 te vin den door niet meer te reserveeren of te storten in het vernieuwingsfonds. De raad moet dat weten, doch spr. is verplicht daartegen te waarschuwen. Spr. heeft geen bezwaar tegen de motie Schoneveld, gezien den voorzichtigen vorm Reserves is goed om te kunnen ver nieuwen zonder tariefsverhooging! Zie waar deze ontbrak! Het voorstel Tobé zou nog meer ontevre denheid wekken door zijn onrecht. Aan houden ontraadt spr. echter, Iaat de raad zich uitspreken. De VOORZITTER wijst er nog op hoe bij het voorstel Schoneveld ieder toelich ting ontbrak; vandaar het sobere prae advies. Tegen de motie Schoneveld ziet spr. geen bezwaren, integendeel lijkt hem deze gewenscht. opdat de raad straks dan in staat zal zijn aan de hand van volle dige voorlichting een oordeel te vellen op goed gefundeerd praeadvies. STEMMINGEN. Na eenig gediscussieer over de vraag welke motie het eerst in stemming zal worden gebracht, wordt besloten eerst over de motie de Reede te stemmen. De motie de Reede wordt aangenomen met 267 stemmen. Tegen de wethouders, en de heeren van Eecke, Bosman en Eikerbout. De motie-Schoneveld wordt aangehouden Het voorstel-Tobé wordt ingetrokken, a. Voorstel tot verkoop van een gedeelte bouwterrein, gelegen aan de P. J. Blok- straat, kad. bekend gemeente Leiden, Sec tie M nis 850 en 5095 (ged.) aan Gebrs. A. en N. Mol te Leiderdorp (85) Conform besloten. b. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, regelende de heffing van een belas ting onder den naam van „Marktgeld" in de gemeente Lelden. (86) Conform besloten. DE STADHUISBOUW. De VOORZITTER stelt voor het verzoek van de heeren Duindam en De Zeeuw nog eerst te mogen blijven wonen in hun voor den Stadhuisbouw bestemde perceelen in handen van B. en W. te stellen ter afdoe ning Spr. leest voor een uitgebreid advies van architect Blaauw, dat zeer ongunstig luidt, daar bewoond blijven van dit per ceel het werk zeer zou belemmeren en f. 1000 per maand vermoedelijk aan de gemeente zou kosten Tot uiterlijk 20 April kan men blijven. 26 April zal aanbeste ding van het slooperswerk plaats vinden, waarmede 29 April zal begonnen worden, waarna begin Mei de aanbesteding van den onderbouw zal volgen. Bovendien is reeds bij het vaststellen der vergoeding rekening gehouden met de bewaren der heeren. Zij zijn dus betaald. De heer LOMBART is van meening. dat toch ook niet uit het oog mogen worden verloren de belangen der betrokkenen naast de belangen der gemeente. De tijd na de rechterlijke uitspraak was te kort om iets te vinden; moeten zij den winkel dan sluiten? Wethouder SPLINTER zegt, dat toch bekend was. dat zij weg moesten en boven dien zijn zij betaald voor deze maanden tot 1 Juli. De heer BERGERS stelt nog voor uitstel tot 1 Juni. De heer SCHÜLLER meent, dat de con sequenties voor 't blijven zitten voor den heer Duindam zijn. Hij wist. dat hij weg moest en had zich eerder moeten voorzien. De heer BERGERS: hii wist toch de schadevergoeding niet eerder. De heer SCHÜLLER: hij is gebleven om den prijs te verhoogen. De consequenties zijn voor hem en hij is bovendien schade loos gesteld. Z.h.st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. INTERPELLATIE MEVR. BRAGGAAR- DE DOES. Mevr. BRAGGAAR-DE DOES wijst op de heerschende groote ontstemming in alle kringen van betrokkenen Vandaar haar vragen, zooals wij die Zaterdag hebben vermeld. Nader licht zij deze nog kort toe. B. en W. zullen volgende zitting antwoorden. INTERPELLATIE MEVR. DE CLER. Mevr. DE CLER stelt volgende vragen: 1. Is het juist, dat zonder de bedrijfs- en beheercommissies gehoord te hebben. B. en W. besloten hebben het schoonmaken van gemeentegebouwen in uitbesteding te doen plaats hebben? 2. Is het juist, dat voor bovenbedoeld doel een concept-bestek gereed is. waarnaar de uitbesteding zal plaats hebben? 3. Zoo de vragen 1 en 2 bevestigend moe ten worden beantwoord waarom zijn dan de bedrijfs-, advies-, beheercommissies en de Raad over dit voornemen van Burgemees ter en Wethouders niet gehoord? Wethouder SPLINTER erkent, dat een concept-bestek wordt opgemaakt, doch een besluit is niet genomen. Alvorens verder te gaan zal eerst de C. v F. worden gehoord. Andere commissies te hooren heeft geen zin, dat gebeurt niet. Bovendien is reke ning gehouden met overneming der werk- De heer SCHULLER meent, dat het feit, dat er nog geen besluit zou genomen zijn, zuiver een formaliteit is. B. en W. hebben voor zich zelf beslist. De VOORZITTER: Er is geen besluit ge nomen. Wethouder SPLINTER: alleen is een onderzoek gevraagd van de vraag of uit besteding beter is. De heer SCHULLER: waarom word ik als lid van de C. v. F. dan niet volledig inge licht over de gevolgen, ook voor het vaste personeel? Z. i. is wel degelijk een beslissing geno men, zooals hij nader uiteenzet en heeft de raad geen zeggenschap straks meer, hoewel z i. de raad er prijs op stelt zelf te beslissen. De heer v. ECK heeft met verbazing ge hoord, dat de commissie van beheer niet gekend is. Wethouder SPLINTER: dat geschiedt nooit. De heer v. ECK: daarvoor is geen reden als alles gewoon gaat doch bij verandering is er toch alle reden voor de commissie wel te hooren. Mevr. DE CLER dient een motie in om alsnog de advies- en beheerscommissie te hooren en tenslotte den raad te doen beslis sen. Het debat wordt daarop geschorst tot volgende zitting. RONDVRAAG. De heer .GROENEVELD miste tot zijn verbazing op deze agenda een voorstel tot aanleg van een nieuwe Rijnbrug en dringt op spoed aan De heer COSTER vraagt bij de afgraving van het groote bolwerk betere maatregelen te nemen dan bij het kleine bolwerk, waar met beenderen is gesold. Hierna 6.20 uur sluiting. RECLAME SLAPELOOZE NACHTEN DOOR SPIT. Na drie weken Kruschen werd het beter, „Een Jaar lang heb ik gesukkeld met spit in den rug en hevige pijnen in de beenen. Zelfs zoo erg, dat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb hiervoor alle middelen aan gewend, maar niets hielp, totdat ik er eindelijk toe overging om eens Kruschen Salts te gebruiken. En ik had het nog geen' drie weken gebruikt, toen kon ik al weten, dat het gaandeweg beter werd. En nu kam ik er beslist niet meer buiten, want ik had het een week niet gebruikt en de pijnen kwamen weer terug. Daarom heb ik dan ook weer een potje aangeschaft. Ik kan Kruschen Salts dan ook ten zeerste aan bevelen.'* B. J. W. te B, Indien de afvoerorganen niet behoorlijk functionneeren, ontstaat in het lichaam een ophooping van schadelijke afvalstoffen en urinezuur, wat de ondragelijke rheuma- tisohe pijnen kan veroorzaken. De zes ver schillende zouten in Kruschen drijven deze afvalstoffen en urinezuur langs den na tuurlijken weg zachtjes en volkomen uit het lichaam; de „dagelijksche dosis" Kru schen zal daarna de afvoerorganen blijven aansporen om alle schadelijke stoffen geregeld uit het lichaam te verwijderen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesdh, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam, voorkomt. 2844 Mej. J. S. te L. De Ver. voor Interna tionaal Jeugdverkeer (secretariaat Witte Rozenstraat 48) schrijft ons het volgende: „Hieronder geven wij U het gevraagde adres op en verzoeken U, zoo gauw moge lijk hieraan te schrijven. Naam en adres: Miss Grace Novotny, c/o Sheriff Office, Le Center, Le Sueur County. Minnesota. U.S.A Leeftijd: 16 jaar. Geslacht: vrouwelijk. Taal: Engelsch. Bijzonderheden: Interested in music, stamps collecting e.t.c. Schrijf het buitenlandsche en Uw eigen adres steeds heel duidelijk op de enveloppe om zoek raken van brieven te voorkomen. Gaarne zouden wij later vernemen, of de briefwisseling naar wensch Is." (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE DOODSKLOK LUIDT..., Zeer velen onder de bloembollenkweekers werden den morgen van 9 April opgeschrikt door het zoo vroeg luiden van de doods klok, die men reeds lang verwacht had te zullen hooren, doch, zooals iedere dren keling zich vastklampt zelfs aan een stroo- halm, zoo ook hield iedere kweeker nog een klein sprankje hoop. dat het groote drei gende gevaar nog voorbij zou gaan. Alle hoop bleek ijdel! De ochtendbladen van 9 April gaven be richten, door de regeering gepubliceerd, dat de guillotine voor een massa bloem bollenkweekers in gereedheid is gebracht. Hoe zit het toch met onze regeerings- menschen, vraagt men zich af. Is dan niet voor een maand terug door dezelfde regeering een commissie benoemd tot het tegengaan van executie en desnoods door dwangmaatregelen zelfstandige bedrijven te behouden? Een maatregel, die door de kweekers vooral zeer sympathiek is be groet. En nu? Nu vaardigt diezelfde regeering een decreet uit: Wie mij de roeheffing niet betaalt, die onthouden wij teeltver gunning, m.a.w. dien verwijzen wij naar de guillotine. Wij denken hier onwillekeu rig aan het spreekwoord: Wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook aan and'ren niet. Wel zegt de regeering: als gij de hooge pachten niet kunt betalen, zullen wij U in bescherming nemen, doch ons.ons moet gij betalen, gij zljt toch vrijwillig met ons overeengekomen Doch ook onze pachten en renten komen wij vrijwillig overeen, maar wij moeten zwichten voor overmacht. Wie onzer zou niet gaarne zijn aange gane verplichtingen nakomen, ook de roe heffing? Doch het is, vooral voor ons kleine kweekers, onmogelijk te betalen: wij moeten nu onzen ondergang tegemoet zien. Wij moeten echter toegeven, dat onze regeerine zich verkeerd heeft laten voor lichten door menschen, wier trots een be lemmering was voor een juist oordeel. Als wij zien. wat pracht en praal in Heemstede door het vak aan den leek wordt geboden, dan verwondert het ons niet dat deze zich afvraagt of het wel waar kan zijn dat in zoo'n vak armoede kan heerschen. Inder daad heerscht er armoede en ondraaglijke zorg achter deze schijnweelde bij de dui zenden kleine luiden, die zich in alle krom mingen moeten wringen tot behoud hun ner zelfstandigheid; die met vrouw en kinderen dag en nacht werken en sjouwen en zich aan alles aanpassen, zonder echter in staat te zijn hun gezin een behoorlijk bestaan te bezorgen. Wie slechts Heemstede bezoekt, vergaat het als hem. die, door een bosch wande lend. vooral oog heeft voor de grootste boomen. doch de veel talrijker kleine stammetjes over het. hoofd ziet. Beter dan door een bezoek aan „Flora" te Heem stede zou onze reeeerlne door een rond gang langs de vele kleine bedrijven een juist idee krijgen van den nood der bollen- bedrijven en overtuigd kunnen worden van het gToote onrecht, dat in het opvorderen der roebelasting schuilt Noz blijven wij overtuigd, dat onze Christelijke regeering niet. noodeloos de riien werklcozen. die naar de stempel lokalen trekken, wil vergrooten en een uitweg in deze moeilijkheid zal vinden, waardoor vooral de Kleine Kweekers staande kunnen blijven Wij begrijpen ten volle de ontstemming van velen over dezen maatregel dat zij door hun handteekenine zich verplichten de roeheffine te betalen. Zii teekenen a.h.w. hun eigen doodvonnis ep wensrhen ltever niet uit eigen vrijen wil te worden geguil lotineerd. Voor het bestuur van den Bond van Zuid-Fnll Kleine Kweekers P. v. d. NOULAND, voorzitter. J. P. v. BUIJTENEN secretaris. P.S. Bovenstaande meenden wii te moeten publiceeren. daar vele buiten staanders nog in de meening verkeeren, dat het Bloembollenbedrlif regeeringssteun geniet on de wijze als andere takken van land- en tuinbouw. Deze steun heeft sleebts het karakter van leenen uit het Landbouw-Crisisfonds om als voorschot op korten termijn te dienen aan het bloembollenbedrij f

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9