DE FILMBRAND TE HILVERSUM 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 16 April 1935 Vierde Blad No. 23027 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Tegen beide verdachten is een geldboete geëischt. FAILLISSEMENTEN. SPREEKCEL. H.KH. PRINSES JULIANA OPENT EEN NIEUWEN WEG TE AMSTERDAM. Groot enthousiasme. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Ju liana Amsterdam's nieuwen wandelweg, die door jonge werkloozen op den Ring spoordijk is aangelegd, geopend. Eenige jaren geleden reeds bleek, dat de Ringspoorbaan, die zich als een wijde gordel rond de stad slingert, als zoodanig vooreerst niet gebruikt zou worden. On geveer een Jaar geleden werd toen de stichting „De Stadswallen" ln het leven geroepen, teneinde van deze spoorbaan een wandelweg te maken. In ongeveer acht maanden hebben een zeshonderdtal Jonge werkloozen den spoordijk veranderd Ineen wandelweg, bestaande uit klinkers, waar op sintels met kalk zijn gewalst, zoodat een hard wegdek ontstond, waarvan twee meter voor fietsers en drie meter voor wan delaars Is bestemd. Met vele vlaggen was de dijk vanaf den Amstelveenschenweg tot aan de Nieuwe Meer versierd. Om drie uur arriveerde H. KH. in gezelschap van mr. G. Kropman, waarnemend burgemeester, in de witte motorboot van het havenbeheer, geëscor teerd door booten van den politie- en havendienst, aan den speciaal gelegden steiger aan de Nieuwe Meer. De Prinses was per auto uit Den Haag gekomen en vla den Haarlemmerweg en den Hoofdweg naar de Zellstraat gegaan, waar de booten gemeerd lagen. Bij de aankomst speelde het „Postharmonlecorps" het Wilhelmus. De Prinses werd ontvangen door de hee- ren dr. J. Eykman, directeur van de A. M. V J„ en H van der Masch Spakler, voor zitter van de stichting „De Stadswallen". Het dochtertje van den heer J. W. Wil- lemsen bood bloemen aan. Door een haag van Jonge werkloozen, die in hun „over-all's" langs den opgang stonden geposteerd, schreed prinses Ju liana den dijk op, waar zij door de ver schillende comitéleden en autoriteiten werd verwelkomd. Behalve een vertegen woordiger van het Stadsbestuur, de heer G. Baas Kzn waren hier tevens de heeren A van Geelen, directeur-generaal van Werkverschaffing en steunverleening aan wezig. namens den minister van sociale zaken. en de heer Meier de Vries, hoofd- jrspecteur van de werkverschaffing. De heer J. W. Willemsen, voorzitter van het Amsterdamsch Centraal Comité voor Jongere Werkloozen, hield een toespraak. Nadat ook nog gesproken was door den heer Van der Masch Spakler, werd aan de Prinses verzocht het lint door te knippen. Onder groot enthousiasme voldeed H.K.H. aan dit verzoek, waarna zij in gezelschap van de autoriteiten en comité-leden een wandeling over den nieuwen weg maakte, tot aan den Amstelveenschen weg. Daarna stapte H.K.H, in de gereed staande auto en vertrok naar Den Haag. HET CONFLICT IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Arbitrage-voorstel niet door alle partijen aanvaard. Naar aanleiding van het op 12 April j.l. door den rljksbemiddelaar prof. mr. Aal- berse aan de partijen, betrokken bij het dreigend conflict in de sigarenindustrie gedane voorstel om, nadat gebleken was, dat er op geen enkele wijze tusschen par tijen overeenstemming te bereiken viel, het geschil aan arbitrage te onderwerpen, vernemen wij, dat dit voorstel aanvaard is door de belde patroons-organisaties en de Chr. en Katholieke arbeiders-organisa ties, doch afgewezen door den Modernen Bond en de Federatie. Heden zal ln verband hiermee op het departement van sociale zaken onder lei ding van prof. Aalberse een bijeenkomst plaats hebben van vertegenwoordigers der organlsties, die het voorstel van den rijksbemiddelaar hebben aangenomen. In deze bijeenkomst zal een acte van com promis worden opgemaakt. VRAGEN VAN DEN HEER WIJNKOOP OVER DE N.S.B. De heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gericht tot den minister van jus titie: Is het den minister bekend, dat bij de NBB. een voortdurende bewapening en smokkelhandel in wapens plaats heeft en dat de N.S.B., ondanks alle pogingen tot verdoezeling daarvan, over een weer-corps, een motor-brigade en een ruiterafdeeling beschikt? Weet de regeering dat de kringhuizen van de N.S.B. deels wapen-opslagplaatsen Hjn, deels tot kazerneering van gewapende mannen, de zoogenaamde W.A.-troepen en tot oefening in den wapenhandel dienen, dit laatste vooral wanneer de kringhuizen ook over terrein beschikken, zoodat in dergelijke gevallen de W.A.-troepen zelfs o.a. in loopgraven formeel en militair worden geschoold? Weet de regeering dat uit in de pers gepubliceerde verklaringen o.a. uitdruk kelijk is gebleken: dat in sommige kringhulzen revolvers voor den verkoop onder de W.A.-leden ter beschikking liggen; dat deze kringhuizen tevens inderdaad als munitie-depots dienen; dat er met deze wapens ook reeds wer kelijk is geschoten zonder dat tot dusver de politie of de Justitie zich ermee hebben bemoeid; en dat officieel of Inofficieel, maar in werkelijkheid ln opdracht van de N.S.B., 2oowel over de Belgische als over de Duit- sche grens een smokkelhandel in wapens, bijv. van Antwerpen uit, ten gunste van de N.S.B. wordt gedreven? Wil de regeering mededeelen, wat zij denkt te doen om aan een en ander een eind te maken? GEEN ROODE VLAGGEN BIJ BETOOGINGEN. Wij vernemen dat, tengevolge van het resultaat van gevoerde proefprocessen het in den vervolge verboden zal zijn in de monstraties en optochten roode vlaggen mee te dragen. De politie zal dus ook niet toestaan dat op 1 Mei a.s. in S.D.A.P.-, communistische- of andere revolution aire betoogingen, roode vlaggen worden ontplooid. IHbld.) DE MECHANISATIE IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Vóór of tegen beperking. Ter bespreking van den machtnalen ar beid in de sigarenindustrie was gistermid dag ln het Jaarbeursgebouw te Utrecht door de vakgroep „Tabak en sigaren" der Ned. R.K Vereeniging van Handelsreizi gers en Handelsagenten ..St. Christoffel" een algemeene vergadering uitgeschreven, die goed bezocht was. De agenda vermeldde een drietal spre kers. waarvan twee het vóór en één het tegen der beperking van mechanisatie zou den behandelen. De heer H ,v d Putt, lid van de Tweede Kamer wees er als voorstander der beper king op dat de machine er od gericht ls den menscli uit te snaren; zij is een ge vaar. zeker zoolang zij het product niet verbet ert of de Drijs verlaagt. De machines die produceeren, moeten vervaardigd worden en daarvoor zijn ar beidskrachten noodlg die eertijds niet be stonden. Voorts wordt de productie door de machines sterk vergroot, waardoor de prijs kan dalen en dus het verbruik toenemen, zoodat er vanzelf meer vraag komt. Tal van machines zijn dan ook nuttig, maar volstrekt niet in alle gevallen wordt men voldoende gecompenseerd. Nooit kan de compensatie zich voltrekken binnen de enge grenzen van een enkel land. De arbeider ls als slachtoffer te beschou wen van de machine, die door het men- schelUk vernuft geschapen Ls, doch het is te hopen, dat hij niet geheel ten onder zal gaan. De heer W. v. d Hoeven, secretaris van den Ned. Sigarenmakers- en Tabaksbe- werkersbond. sprak zich eveneens uit vóór beperking van de mechanisatie. De arbeids loosheid is ln de laatste jaren sterk toe genomen en de economische nuttigheid van de machines is ook niet regelmatig tot uiting gekomen in den prijs der pro ducten Het zal dan ook noodig zUn. wil men ieder weer inschakelen in het pro ductieproces. de mechanisatie te beperken. De heer J. H. van Lonkhuyzen voorzit ter der Kamer van Koophandel voor de Geldersche Vallei, is tegenstander der be perking van mechanisatie. Door de mechansatie wordt voor bepaal de groepen de werkgelegenheid grooter, anderzijds worden arbeiders buiten het productieproces gesloten. Zü zullen echter niet altijd arbeidsloos behoeven te blijven, want in een andere richting zal voor hen werk gevonden kunnen worden. Momenteel is de werkloosheid in de si garenindustrie ook niet grooter dan in het gemiddeld bedrijf. De werkloosheid zal dan ook niet als contra-argument bij de mechanisatie gebruikt kunnen worden, zoo dat de regeering zich ernstig zal moeten bedenken alvorens toe te geven aan den drang voor beperking van het machine- gebruik. De mechanisatie heeft in de sigaren- industrie een even rustig en normaal ver loop als in de andere bedrijven en waarom moet bij ons dan ook tegen bepaalde machines gestreden worden? Zij kunnen ons helpen om met kracht te kunnen con- curreeren op de wereldmarkt en de roem van onze Hollandsche sigaren zal door het verlaten van den handenarbeid niet ge schaad worden De belemmering van het machinale be drijf zal dan ook de werkgelegenheid ver minderen. daar de rooker van sigaar op sigaret zal overgaan, daar de sigaar te duur wordt. Sabotage van de sociale wetten en benadeeling der hygiëne zijn tevens het gevolg terwijl voorts de Holalndsche sigaar achtergesteld zal worden op de wereld markt. Nadat de sprekers nog van gedachten ge wisseld hadden, sloot de voorzitter, de heer C. G. Bekkering, de bijeenkomst onder dankzegging voor de betoonde belang stelling. DE FRANSCH-NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. Heden onderteekening der overeenkomst? Reuter meldt ons uit Parijs, dat de Fransch-Nederlandsche handelsbesprekin gen bijna ten einde zijn gebracht. De Nederlandsche gedelegeerden onder leiding van den heer Lamping zullen he den in het gebouw van het ministerie van Handel een bijeenkomst hebben met de Fransche deskundigen onder voorzitter schap van den heer Delowyriac, onder directeur van de afdeeling Handelsover eenkomsten. Men verwacht dan de onder teekening van de overeenkomst. ADVIESCOMMISSIE VOOR HET VERKEERS FONDS. Bij K.B. zijn in de Centrale Commissie van advies en bijstand voor het Verkeers- fonds benoemd: tot lid en voorzitter: prof. mr. F. de Vries te Rotterdam: tot lid en plaatsvervangend voorzitter: dr. ir. J. A. Ringers, directeur-generaal van den Rijkswaterstaat; tot leden: mr. H. van Manen te Zeist. Ir. A. Groothoff te Amersfoort. P. A. Arriëns, directeur van de Hollandsche Stoomboot Mij. te Hilversum, prof. ir. H. van Breente den Haag; W. B K. Verster directeur van de N V. Reederü Van der Schuyt te Rotter dam; ir. H. W. Sebbelee. directeur van de N.V. Geldersche Tramweg Mij. te Doetin- chem, J, P. F. van Dooren industrieel te Tilburg, ir Th M B. van Marle. inspec teur-generaal der Spoor- en Tramwegen, ir. G. J van den Broek, hoofd-ingenleur- directeur van den Rijkswaterstaat en de directie Wegenverbetering, mr. dr. A. van Doorninck thesaurier-generaal van het departement van Financiën ir. M H. Damme. drecteur-generaal der P.T.T.. tot secretaris ir J. Zyderlaan, rijksinspecteur der Spoor- en Tramwegen. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Veendam is. 5? Jaar oud, overle den de heer H. J. Wilkens. oudste direc teur van de N.V. K. en J. Wilkens aard appelmeel- en dextrinefabriek aldaar. Bij K B. ls benoemd tot Gedelegeerde van de Nederlandsche Regeering bij het 10e Internationaal congres voor de geschie denis der geneeskunde, dat van 23 tot 29 September te Madrid zal worden gehouden, dr. M. A van Andel arts te Gorinchem. Bij K.B. is de titulaire rang van gene- raal-majoor verleend aan den gepension- neerden kolonel der infanterie J. W. van Alphen. MET DE BRANDKAST OP STAP. Nachtelijke inbraak bij Utrecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag aldus de Tel. hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een woning aan het Houtensche pad, te Utrecht, waar zij een klein model brandkast hebben wegge haald. In het huis sliepen twee personen, de be woner en een jongeman, die bij hem in den kost is. De inbrekers moeten er van op de hoogte geweest zijn hoe de oude man zijn geld bewaarde, dat onder den vloer van zijn woning geborgen ls in een kleine brand kast. Hierin bevond zich ongeveer f. 300 aan spaardulten. Dat de dieven van de situatie op de hoogte waren, blijkt wel uit het feit, dat zij onmiddellijk de planken van den vloer hebben opgebroken waarna zij de brandkast uit de woning hebben ge sleept. Dit alles gebeurde terwijl ln een aangrenzend vertrek de beide mannen rus tig doorsliepen. Door een raam aan de achterzijde van het huis te verbreken, heeft men zich toe gang tot de woning weten te verschaffen. De brandkast is, op een kruiwagen, terug gevonden op een stuk land een eind voorbij de woning waar ze ontvreemd was. Ver moedelijk zijn de daders bij hun transport gestoord, waardoor zij de brandkast, die ongeopend en ook niet geforceerd was, hebben moeten achterlaten. Het geld was nog aanwezig. De beide bewoners van het huisje aan het Houtenschepad zijn eerst wakker geworden, zooals zij hebben ver klaard, toen de brandkast reeds uit de woning was. Van het breekwerk hebben zij blijkbaar niets gehoord. De politie stelt een onderzoek in. ERNSTIGE AANRIJDING TE WASSENAAR Op den Rijksstraatweg ter hoogte van de Eikelaan te Wassenaar had een ern stige aanrijding plaats tusschen een auto en een motor. Van de auto van den 46-jarigen v. d. M. uit Rijswijk liep door het breken van een as het linkerachterwiel af. De auto kwam hierdoor dwars over den weg te staan. Toen v. d. M. zich naar garage Jansen had begeven passeerde de motorrijder H. uit Rijswijk. Deze heeft de auto door de duis ternis waarschijnlijk niet of te laat gezien, zoodat hij met zijn stuur de auto raakte, waardoor H. zeer ernstig gewond werd. Dr. Hubbeling verleende de eerste hulp, terwijl ook geestelijke hulp werd verleend. In zorgwekkenden toestand werd hij door een ziekenauto van Oostrum naar het Ziekenhuis „Westeinde" in Den Haag ver voerd. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De autobestuurder J. P. M. S. uit Den Haag. die verleden week bij een botsing op den Nieuwen Rijksweg onder de ge meente Pijnacker een ernstige beenwonde opliep, toen zijn auto over den kop sloeg, ls in het Gasthuis te Delft aan de gevol gen van het bekomen letsel overleden. INBRAKEN TE AMSTERDAM. In de Anjelierstraat te Amsterdam heb ben inbrekers zich door opensluiting toe gang verschaft tot een woning, waar de bewoners niet thuis waren. Er is f. 150 aan gouden en zilveren sieraden ont vreemd alsmede f. 96 aan geld. In een woning aan de Da Costakade is ingebroken. Daar zijn twee spaarbank boekjes alsmede gouden en zilveren voor werpen gestolen. VAN EEN ZOLDER GEVALLEN. Gisternamiddag te 3 uur viel de 20- Jarige .C v. H„ werkzaam op den bakkerij- zolder der Gebr. Ouwerling te Breda van dezen zolder en bleef bewusteloos liggen. Hij werd naar het St. Ignatiusziekenhuis overgebracht en was gisteravond nog niet bij kennis. o OPROEPING. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt bij herhaling allen, die ter ver krijging van een crediet, geld hebben af gedragen of gezonden aan de „Onderlinge Spaarinstelling", de „Spaar- en Crediet- verzekerlng Eigen Hulp" of „De Vereenig- de Spaar-Credietbank", alle te Schiedam (houder M. van Weerden), zich ten spoe digste te wenden tot de politie van hun woonplaats tot het geven van inlichtin gen. o BUITENLANDSCH GEMENGD. SNEEUWSTORMEN. Boven een deel van NOord-West Rusland heeft een hevige sneeuwstorm gewoed. Het telefoonverkeer is onderbroken. Uit Petrosawodsk (Onega-meer) wordt gemeld dat deze plaats reeds 24 uur lang ge ïsoleerd ligt. Troepen zijn gerequireerd om hulp te bieden. Het district Zbarez (Oost-Galiclë) is eveneens door een hevigen storm geteis terd. 62 huizen zijn verwoest. Het tele- graafverkeer is onderbroken. Omtrent de behandeling door de Am- sterdamsche rechtbank van de strafzaak tegen de beide R.K. geestelijken, die be trokken waren bij den noodlottigen film- brand te Hilversum, kunnen wij nog het volgende melden: Na de pauze worden getuigen a déchar ge gehoord. De heer J. Sikking is voorzitter van de vereeniging, waaraan het gebouw aan de Boschdrift behoort. Getuige had de sleu tels in zijn bezit van voor- en achterdeur. In den morgen van 24 September had men de sleutels bij hem thuis gehaald, 's Mid dags was getuige in het gebouwtje gaan kijken met het oog op het timmeren. HIJ wilde niet, dat er iets beschadigd werd. Pres.: „Hoeveel menschen mochten er volgens de bouwverordening in?" Getuige: „Die bouwvergunning heb ik nooit gezien maar ik wist niet beter of er mochten 130 zitplaatsen zijn. beneden." Verdediger: „Stond er aangegeven waar de nooddeur was?" Getuige „Neen, dat was niet te zien." Op een vraag van den president ver klaart getuige, dat er ook geen lampje boven brandde. Pres.: „Dan was het nut van de deur ook maar betrekkelijk." Getuige J. M. J. van der Hoek, bestuurs lid van de propagandaclub zegt, dat de voorstelling in de zaal van de werklieden- vereeniging zou worden gegeven. In overleg met getuige is het toestel op gesteld: „Het was vlak bij de waterkraan en dat vond ik heel mooi". Pres.: „Is daar over gepraat? Getuige: „Ja, door de heeren van de film. Met het oog op brand vonden ze dat veilig, vooral omdat de afstand tot de kraan niet grooter was dan hoogstens l'/i Meter." Aan de hand van teekeningen zet ge tuige uiteen waar precies de stoelen en de toestellen stonden. Pater Buys vestigt er nog eens de aandacht op, dat de instal latie zoo dicht mogelijk bij de waterkraan was opgesteld. Tenslotte wordt de deskundige C. Gor dijn gehoord. Hij is den volgenden dag met den Officier naar Hilversum gegaan voor het instellen van een onderzoek. Van een vuurvrije cabine was geen sprake geweest en de stoelen stonden los in de zaal. Deskundige had een groot aantal half verbrande onderdeelen in beslag genomen. Op het bureau van de brandweer is de toe stand zooveel mogelijk gereconstrueerd. Aan de hand hiervan heeft desk. nage gaan waaraan de brand te wijten was. Pater Buys en broeder Duimel misten de meest elementaire kennis omtrent de gevaren bij de vertooning van een derge lijke brandbare film. Deskundige vertelt van een geval van brand ln een kofferfilmapparaat, dat hij zelf heeft meegemaakt. Toen werd de kof fer direct in den tuin gebracht, zoodat alles goed afliep. Deskundige acht het dan ook een fout. dat de installatie hier zoo danig was. dat de koffer niet onmiddel lijk naar buiten kon worden gebracht, doch vast zat op een draaitafel. Pater Buys: „Ik moet er de aandacht op vestigen, dat alle normaal films, die in kofferapparaten worden vertoond, brand baar zijn; niet 1 procent is onbrandbaar" Verdachte toont dan een film, waarmee hij proeven heeft genomen. Zeven en der tig maal heeft hij een klein gedeelte van de film zoodanig verwarmd bij het vertoo- nen, dat die plek verbrandde. Het vuur plantte zich echter niet voort. Deskundige Gordijn is het hier niet mee eens; legio is het aantal malen, dat liet vuur wél verder gaat. Spr. toont eveneens een stukje film, om dit te bewijzen. Ook heeft desk. proeven genomen met een toe stel, zooals dat in Hilversum werd ge bruikt. De film brandde bij die proeven wel door. De techniek houdt daar dan ook rekening mee. In het onderhavige geval is waarschijnlijk de film voor het „venster tje" in brand geraakt door het breken van de film. De omstandigheden waren blijkbaar on gunstig en de film brandde door. Requisitoir! Nadat nog de beide verdachten zijn ge hoord, is het woord aan den Officier, mr. van Dullemen. De verdachten hebben onachtzaam en onoordeelkundig gehandeld. Spreker refe reert zich in dit opzicht in hoofdzaak aan het rapport van commandant Gordijn. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de toestellen niet hadden mogen worden opgesteld bij trap en deur en in een zoo brandbare cabine. Verdachten hebben blijk gegeven de meest elementaire kennis te missen be treffende de vertooning van films en het daarbij optredende brandgevaar. Maatre gelen bij brand zijn door verdachten on derling nooit besproken. Pater Buys noemt zich deskundige, dus de maatstaf tegen over hem zal wat strenger moeten zijn dan bij een gewonen particulier. Men zal de vraag kunnen opwerpen of beide personen aansprakelijk zijn, of slechts de leider, pater Buys. Doch ook broeder Duimel is naar sprekers meening medeschuldig, daar hij de cabine en de toestellen opstelde en medewerkte aan de vertooning. Verdachte Buys had zeer zeker moeten onderzoeken of een achterdeur open was. Ook mag speciaal hem een verwijt worden gemaaakt van het feit, dat er geen emmer water aanwezig was. De verleende vergunning en het ontbre ken van toezicht van de brandweer zijn merkwaardig. Voor vergunning werd ver leend had de brandweer een onderzoek in moeten stellen. Deze feiten ontlasten de verdachten echter niet, medeschuld van anderen ontheft de eigen aansprakelijk heid niet. Moreel zijn beide verdachten en speciaal pater Buys, die zelf ernstig ge wond werd, reeds zwaar gestraft. Wegens veroorzaken van dood door schuld requireerde spreker tegen Pater Buys f. 500.boete, subs, twee maanden hechtenis en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden met een êroeftijd van drie jaar. Tegen broeder uimel requireerde spreker f.100.boete subs, een maand hechtenis, benevens een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van 3 jaar. Voorts requireerde spreker t. a. v. beide verdachten een verbod tot verdere vertoo ning van films. Pleidooi. De verdediger, mr. Houben vindt de les uit deze ramp getrokken, wel zeer duur betaald met de levens van de slachtoffers. Spreker betuigt zijn innige deelneming met de ramp, waardoor verschillende ge zinnen zijn getroffen. Vervolgens bespreekt pleiter uitvoerig de getuigenverklaringen en de feiten, zooals ze zich op den bewusten dag hebben vóór- gedaan. Pleiter betoogt, dar, waar de over heid vergunning moest verleenen voor het geven van de filmvertooning in een zoo slecht ingericht gebouw, de verantwoorde lijkheid ook is voor de overheid, die im mers plaatselijk op de hoogte dient te zijn. Pater Buys meende, dat de koffertoe stellen ongevaarlijk wareu, Jarenlang im mers had hij er mee gewerkt, zonder dat er iets gebeurde. De aanwezigheid van een kraan en een spoelbak mogen we niet over het hoofd zien. Pater Buys heef dus beschikt over water en natte doeken. Daaraan was ook te danken, dat hij het vuur ongeveer vijf minuten in bedwang kon houden, zoodat de kinderen zich in veiligheid konden stellen. Tot het soort films komende, merkte spr. op, dat in Nederland vrijwel uitslui tend snel brandende films worden gebruikt Bij het koopen is pater Buys verzekerd, dat het brandgevaar uiterst gering is. Ook dient men niet te vergeten, dat verdachte nooit brand in een toestel heeft gehad, in de zeven jaar waarin hij films vertoont. Pleiter concludeert tot vrijspraak t. a. v. beide verdachten. Vonnis 29 April. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nabij Karachi is een particulier vlieg tuig neergevallen. Van de drie inzittenden werden twee zwaar gewond en één ge dood. NIEUWE VERVOLGING VAN DE INSULLS De Attorney-general Commings heeft besloten tot de in staat yan beschuldiging stelling van Samuel Insull, Samuel Insull Jr., Martin Insull en acht anderen, op grond van het feit, dat zij waarden van een onder hun beheer staande maat schappij hebben overgebracht, toen zij wisten, dat de instorting daarvan voor de deur stond. GROOTE FABRIEKSBRAND. Een geweldige brand heeft gisteren de fabrieken van Alstermo, nabij Oskars- hamm in Zuid-" .veden vernield. De mate- rieele schade is zeer groot. UITBREIDING VAN HET VLIEGNET DER SOVJET-UNIE. De hoofddirectie van de civiele lucht vaart heeft besloten, het luchtnet der sovjet-unie dit Jaar te verlengen met 14.500 K.M. Nieuwe lijnen van groote economische en ook strategische beteekenis zouden worden geopend. Uitgesproken: J. de Best. Voorstraat. Katwijk aan Zee; cur. mr. A. J. Romijn, Rapenburg 32, Leiden. OpgehevenN.V. Bloembollenkweekerij en -handel Gebrs. Bader. Sasseaheim; cur. mr. A. J. Romijn, Rapenburg 32, Lei den, RECLAME- 2839 DE SUMATRASTRAAT ALS VUILNISBELT. Een bewoner van de Sumatrastraat maakt de bevoegde autoriteiten opmerk zaam op het gedeelte "braakliggende grond tusschen Javastraat en Ambonstraat, aan gezien dit gebruikt wordt om oude kisten, groentenafval, oude emmers en bedden enz. neer te werpen. GEEN KRACHTTERMEN. Een bewoner van de Morschkade zou eenige stuurlieden van Njord dringend willen verzoeken zich voortaan te matigen in hun uitdrukkingen gedurende de trai ning. Er worden daarbij meer dan eens krachttermen gebruikt, waaraan het pu bliek zich ergert, terwijl zij bovendien ook gehoord worden door tal van kinderen langs den kant.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13