De conferentie van Stresa gesloten. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 15 April 193Ü Het slotcommuniqué. De Fransche nota aan Genève. L.S. AGENDA. BURG. STAND VAN LEIDEN GEVEILDE PERCEELEN. FAILLISSEMENTEN. O1 N Nadat Zaterdag van half tien tot één uur en van vier uur tot half acht was ge confereerd, waarbij alle punten van het Londensch accoord van 3 Februari zijn be handeld. is de zitting tot gisteren ver daagd Zaterdagavond werd in 't Scala-theater te Milaan een feestvoorstelling gegeven. Gisteren is de conferentie beëindigd. Om 2 uur was het slot daar. nadat Flandln een noenmaal had aangeboden, waaraan alle leiders deelnamen, behalve Sir Simon, die zich naar de Rivièra had begeven om daar lijn zoon te ontmoeten, die na een verblijf van 4 Jaren in Indië. Juist repa trieerde. BU het sluiten der conferentie heeft Mussolini verklaard, dat de waakzame en actieve solidariteit der drie mogendheden den vrede in Europa kon verzekeren. Mac Donald en Flandin bedankten Mussolini en elkaar voor den geest van wederzijdsche samenwerking welke ge- heerscht had Alvorens Stresa te verlaten heeft Laval een rede voor de radio gehouden, waarin hij OA zeide: Het eenige doel van de conferentie was de handhaving van den vrede Onze internationale politiek, zooals wy die zoo juist met onze Engelsche en Italiaansche vrienden hebben bewerkstel ligd. :s tegen geen enkel land gericht. tvy eischen veiligheid voor allen. Wij willen de noodzakelijke verzoening van alle volken. Alvorens Stresa te verlaten zoo be sloot Laval, wensch ik te zeggen, dat mijn vurige hoop is: den vrede, die zoo moeilijk op te bouwen is, weldra werkelijkheid te zien worden. De premier Flandin verklaarde het vol gende: Wellicht verrijzen er nieuwe moei lijkheden in Europa, maar wij zullen deze te boven komen door de nauwe samen werking welke in Stresa is vastgelegd Mac Donald verklaarde voor de radio: Ik geloof dat de conferentie een duurzame bijdrage beteekent voor den vrede. Zij heeft de diplomatieke solidariteit aange toond in de bedoelingen en de doeleinden. Tijdens een receptie van Fransche in- dustrieelen die een studiereis door Italië maken, sprak Mussolini over de conferen tie van Stresa. Deze conferentie, aldus de Duce, heeft de verzoening gemarkeerd in de denkbeel den der drie mogendheden en heeft aan getoond. dat dit voldoende zal zijn om den vrede in Europa te verzekeren. De premier Flandin verklaarde nog het volgende: Wanneer Engeland. Italië en Frankrijk één zijn en vastbesloten, betee- kenen deze landen een materieele kracht, waardoor de wereld zich gerust voelt. Het slotcommuniqué. Het slot-communiqué van Stresa houdt om. in: De vertegenwoordigers van de regeerin gen van Italië, Frankrijk en Engeland hebben te Stresa den algemeenen toe stand van Europa onderzocht in het licht der resultaten van de gedachtenwisseling, welke in de afgeloopen weken heeft plaats gevonden, zoomede van de beslissing, welke op 16 Maart door de Duitsche re geering is genomen en ten slotte op grond van de informaties, welke door de Brit- sche ministers tijdens hun recent bezoek aan verschillende Europeesche hoofdste den. zijn verkregen. Nadat de invloed van dezen toestand op de politiek zooals deze in de overeen komsten van Rome en Londen is bepaald, was in aanmerking genomen, bestond volledige overeenstemming over de ver schillende kwesties, welke besproken wer den. Ten eerste: Zij kwamen tot overeen stemming over een gemeenschappelijke lijn, welke gevolgd zal worden, wanneer het Fransche beroep op den Volkenbonds raad ter sprake zal komen. Ten tweede: De informaties, welke zij hebben verkregen, hebben hen versterkt in de meening, dat de onderhandelingen moeten worden voortgezet met het oog op de ontwikkeling, welke wordt nage streefd nopens de veiligheid van Oost- Europa. Ten derde: De vertegenwoordigers der drie mogendheden bestudeerden opnieuw den toestand van Oostenrijk. Zij bevestigden de Engelsch-Fransch- ïtaliaansche verklaringen van 17 Fe bruari en 27 September 1934, waarbij de drie regeeringen de noodzakelijkheid er kenden de onafhankelijkheid en onschend baarheid van Oostenrijk te handhaven, welke ook in de toekomst hun gemeen schappelijke politiek zal leiden. Nopens het Fransch-Italiaansche pro tocol van 7 Januari 1935 en de Fransch- Engelsche verklaringen van 3 Februari 1935, kwamen zij overeen voor te stellen, dat vertegenwoordigers van alle regeerin gen, welke in het protocol van Rome wor den opgenoemd, op een zoo spoedig moge lijk tijdstip moeten bijeenkomen, met het ooel de overeenkomsten voor Midden- Europa te sluiten. Ten vierde: De drie staten bevestigen de grondslagen van de procedure vervat in het op 3 Februari te Londen uitgegeven communique en besluiten de studie der kwestie van het luchtpact actief voort te zetten met de bedoeling een pact te sluiten tusschen de vijf mogendheden, welke in het communique van Londen worden op genoemd, zoomede van alle bilaterale over eenkomsten, welke dit zou kunnen bege leiden. Ten vijfde: Toen zij de bewapenings kwestie bespraken, hebben de vertegen woordigers der drie mogendheden zich voor oogen gehouden, dat het communique van Londen voorzag in een overeenkomst waarover vrij met Duitschland moet wor den onderhandeld, welke zou moeten tre den in de plaats van de overeenkomstige clausules van deel vijf van het Verdrag van Versailles. Zij hebben voorts de handelingen der Duitsche regeering en het rapport van Sir John Simon over zijn besprekingen met den Duitschen Rijkskanselier over dit onderwerp zorgvuldig bestudeerd. Met leedwezen constateeren zij, dat de methode der eenzijdige opzegging, welke is toegepast door de Duitsche regeering op een oogenblik, dat juist stappen werden ondernomen om te geraken tot een over eenstemming in de kwestie der bewape ning, het publieke vertrouwen in de veilig heid van een vreedzame ordening heeft ondermijnd. Niettemin bevestigen de vertegenwoordi gers dér drie mogendheden hun ernstlgen wensch den vrede te handhaven door het herstellen van een gevoel van veiligheid en zij verklaren voor zich zelf, dat zij er ernstig naar zullen blijven streven deel te nemen aan iedere practische poging, waar bij de internationale overeenstemming kan worden bevorderd door een beperking der bewapening. Ten zesde: De vertegenwoordigers der drie mogendheden hebben voorts bespro ken den wensch, welke is gemotiveerd door de staten, welker wapening is vastgesteld bij de vredesverdragen van St. Germain, Trianon en Neuilly. revisie van dezen stand van zaken te verkrijgen. Zij besloten, dat de andere staten, welke bij deze kwestie betrokken zijn, langs diplomatieken weg hiervan op de hoogte zullen worden gesteld. Zij kwamen overeen deze andere staten de bestudeering van deze kwestie aan te bevelen met het doel haar door weder zijdsche overeenstemming te regelen bin nen het kader van algemeene en regionale veiligheidsgaranties. Engelsch-Italiaansche verklaring. Op het communiqué volgde een Britsch- Italiaansche verklaring met den volgenden inhoud: De volgende gemeenschappelijke verkla ring is door de vertegenwoordigers van Italië en Engeland afgelegd met betrekking tot het verdrag van Looarno: „De vertegenwoordigers van Italië en Engeland, als mogendheden, die slechts als garandeerende mogendheden deelnemen aan het verdrag van Locarno, bevestigen formeel alle verplichtingen, welke uit dit verdrag voor hun landen voortvloeien en verklaren voornemens te zijn, deze getrouw te vervullen, wanneer dit noodig zou zijn. Voor zoover deze beide mogendheden deze verplichtingen aanvaard hebben met be trekking tot alle andere deelnemers aan het verdrag van Locarno, zal deze ge meenschappelijke verklaring, welke op de conferentie van Stresa, waaraan ook Frankrijk deelnam, werd afgelegd, ook for meel ter kennis worden gebracht van de regeeringen van Duitschland en België." Het communiqué behelst dan nog de volgende slotverklaring: „De drie mogendheden, welker politiek ten doel heeft, gemeensdhappelij k binnen het kader van den Volkenbond den vrede te handhaven, zijn het volkomen met elkaar eens, wanneer zij zich met alle practische middelen verzetten tegen een eenzijdige opzegging van verdragen, welke den vrede van Europa in gevaar kan bren gen, en zij zullen derhalve met dit doel in nauwe en vriendschappelijke samen werking handelen". Italiaansch oordeel. De resultaten van de onderhandelingen te Stresa worden door de Romeinsche bla den als volgt samengevat: In de kwestie van het Fransche beroep op den Volkenbond is een compromis be reikt tusschen Frankrijk en Engeland. Engeland heeft niet toegestemd in de voorgestelde sancties en door Simon een eigen ontwerp-resolutie laten indienen. De ontwerp-resolutie van Stresa veroordeelt iedere eenzijdige verdragsschending. Hij beveelt den Raad aan over te gaan tot uitwerking van bepalingen ter voorkoming van verdere sancties Volkenbondscommis- sies zouden met die uitwerkingen belast worden. Mussolini heeft, met bijzonderen nadruk gepleit voor duidelijke maatregelen tegen mogelijke nieuwe verdragsschendingen. Evenzoo heeft hij met veel ernst gespro ken over de gevaren, die de onafhankelijk heid van Oostenrijk bedreigen. Die geva ren zijn minder aan den Brenner dan in het geheele Donaubekken te zien. Het slui ten van het Donaupact met of zonder Duitschland kan als zeker worden be schouwd. De daarbij geïnteresseerde staten zullen bijeen komen in een conferentie te Rome. die waarschijnlijk tegen 20 Mei zal plaatsvinden. De kwestie van een accoord tot vaststel ling der bewapening en betreffende de wederzijdsche luchtbeschermingsdienst der Westersche mogendheden, alsmede die van Duitschland's terugkeer in den Volkenbond zijn voorlooolg op den achtergrond ge drongen. Tot de op 20 Mei te Rome plaats vin dende Donau-conferentie zullen de vol gende landen worden uitgenoodlgd: Duitschland. Frankrijk Italië. Oostenrijk, Hongarije Joego-Slavië, Roemenië. Tsjecho Slowakije en Polen De conferentie zal een zuiver politiek karakter dragen, dus geen economische kwesties behandelen. In dit kader zal ook de herbewapening van Oostenrijk worden besproken. Verder moet besloten zijn, dat de lucht- pacten als twee-zijdige verdragen zullen worden afgesloten, dus EngelandFrank rijk. FrankrijkItalië en ItaliëEngeland. Voor het geval Duitschland later deel neemt, zal het ook twee-zijdige verdragen met de genoemde landen afsluiten. Een Duitsche preciseering. Van Duitsche zijde wordt het Duitsche standpunt Inzake het Oostpact als volgt gepresiseerd I. Bij de Berlijnsche besprekingen heeft de „Fuehrer" en rijkskanselier de Brttsche delegatie medegedeeld, dat de Duitsche re geering tot haar leedwezen niet in staat is, zich aan te sluiten aan het Oostpact in den voorgestelden vorm. De Duitsche regeering is daartegen wel bereid, een dergelijk col lectief veiligheidspact te aanvaarden, in dien dit: 1. Wordt opgebouwd op wederzijdsche en algemeene non-agressie-verplichtingen en arbitrage; 2. In het geval van verstoring van den vrede een. consultatieve procedure wordt gevolgd; 3. In dit geval is de Duitsche rijksregee- ring bereid, terwijl de nadruk gelegd wordt op de moeilijkheden van een absolute vast stelling van den aanvaller, zich bij alge meene maatregelen van steunverleenlng aan te sluiten. Dit aanbod handhaaft de Duitsche re geering ook thans nog. i II. De „Fuehrer" en rijkskanselier heeft in deze bespreking verder medegedeeld, dat de Duitsche regeering niet in staat is, een pactvoorstel te aanvaarden, dat, hetzij voor alle of afzonderlijke staten, meerdere of mindere automatische verplichtingen van militairen bijstand Inhoudt. Zij ziet daarin n.l. niet een element tot behoud van den vrede, doch eerder een element van vredes- bedreiging. De Duitsche rijksregeering handhaaft ook thans deze opvatting en de daaruit voortvloeiende houding. Hl. De rijksregeering heeft onmiddellijk na het aanvaarden van de macht haar wensch uitgedrukt, met de omliggende sta ten niet-aanvalsverdragen te sluiten. Zij deed dit voorstel zonder een diepgaande kennis van de bestaande twee- of meer zijdige militaire afspraken van afzonder lijke staten te, bezitten en zonder eenig verband daarmede. Daar zij zelf geen agressieve bedoelingen koestert, voelt zij zich door werkelijk de fensieve. afspraken niet getroffen. Ook dit standpunt neemt de Duitsche regeering nog heden in. Evenmin als zij daarom in staat is. tot een pact toe te treden, dat zulke militaire verplichtingen als een hoofdelement bevat, evenmin kunnen zulke bulten dit pact ge legen overeenkomsten de Duitsche rijksre geering er van weerhouden, harerzijds niet- aanvalsverdragen op bovengenoemde basis af te sluiten. De Fransche regeering herinnert vervol gens aan de verkorting van den militairen diensttijd van 3 tot 1 jaar en de verminde ring van de Fransche legersterkte, zoo mede andere maatregelen en voorstellen tot vermindering der bewapening. Het is waar, dat de Rijksregeering het in October 1933 noodig heeft geacht, na kennis te hebben genomen van een arbeidsprogram Genève te verlaten en het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond mede te deelen. Dit is een geste, welke door niets gerechtvaardigd wordt zooals de president der conferentie zelf heeft geconstateerd. Doch ook na deze geste is het werk niet opgegeven. Op 3 Februari J.l. werd op initiatief van de Fransche en Engelsche regeering een program opgesteld, dat door alle den vrede dienende mogendheden met voldoening werd ontvangen. Zelfs de Rijksregeering kwam dit program na. Haar besluiten van 16 Maart hebben het intus- schen in gevaar gebracht. Het zou nutte loos zijn. zich te willen beroepen op de maatregelen, welke de andere regeeringen zich genoodzaakt hebben gezien te nemen in hun eigen land, omdat deze maatrege len gerechtvaardigd werden door de ont wikkeling van de Duitsche bewapening. Het zou nutteloos zijn zich in het bijzon der te beroepen op de maatregelen der Fransche regeering. die, om tegemoet te komen aan de uit den oorlog voortvloeien de moeilijkheden der recruteering ten aanzien van dén duur van den militairen diensttijd genomen waren en reeds 5 jaren geleden door de voorbereidende ontwape ningsconferentie als rechtvaardig werden erkend. Duitschland heeft een internationaal probleem een eenzijdige oplossing willen geven. De methode van onderhandelen heeft het vervangen door de methode van het fait accompli Haar besluiten, die on- vereenlgbaar rijn (het het geheele systeem der bewapeningsbeperking, hebben voor geheel Europa de kwestie der algemeene herbewapening in vollen omvang opgewor pen. De Volkenbondsraad heeft den plicht zich uit te spreken over de verantwoor delijkheid van den aldus geschapen toe stand en over de gevolgen welke deze me debrengt. Een nog belangrijker vraag moet wor den gesteld. In een Europa, waarin de methode van eenzijdige onttrekking aan algemeene verplichtingen algemeen zou worden, zou slechts nog plaats zijn voor een machtspositie. Een onderhandeling is onmogelijk, wanneer in den loop van deze onderhandelingen een der deelnemers dat gene willekeurig behandelt, wat voorwerp der onderhandelingen is. Bovendien is geen enkele onderhande ling nuttig, wanneer de resultaten ,om 't even iftn welken aard, door den wil van een der betrokken partijen zouden kunnen worden verstoord Dan zou men bij de in ternationale betrekkingen bij voorbaat het begrip verdrag of verplichting moeten uit schakelen. Is het de moeite waard deze pogingen voort te zetten, wanneer toege geven wordt, dat het vergrijp tegen een aangegane verplichting hoe plechtig ook, geen andere gevolgen medebrengt, dan een moreele weigering en men geen risico op zich neemt, wanneer men zich van zijn verplichtingen bevrijdt en de overtredende staat in de onstrafbaarheid een aanmoe diging voor nieuwe schendingen vindt? De Volkenbondsraad kan niet onver schillig staan tegenover een dergelijke be dreiging van de internationale ordening zonder in zijn taak tekort te schieten. Hij heeft den plicht ertegen op te komen, door gepaste maatregelen te nemen om den thans geschapen toestand te verhelpen en een herhaling te verhinderen. De Fransche nota aan Genève. Het Fransche memorandum aan den Volkenbondsraad houdt o.m. in: Op 16 Maart heeft Rijkskanselier Hitier de ambassadeurs der Europeesche mogend heden te Berlijn, ontboden om hen in kennis te stellen van den tekst van een wet, waarbij Duitschland den algemeenen i dienstplicht herstelt en welke voorziet in een nieuwe indeeling van het leger ln 12 legerkorpsen en 36 divisies. Deze maat regel was reeds op 9 Maart voorafgegaan door het herstel van de Duitsche militaire luchtvaart. De clausules van het vredes verdrag zijn hiermede in twee van hun belangrijkste bepalingen verloochend. Hit ler levert het bewijs van de beteekenis van de ln Duitschland reeds volbrachte ïerbewapening. nog geheel afgezien van iet plan, dat verder zal gevolgd worden. Het is niet alleen de verkondiging van de politiek, het is reeds een feit. In een andere nota, welke de rijksminister van bultenlandsche zaken op 11 April aan den RECLAME. LEIDEN, 15 April 1985 H«t Tandheelkundig Initituut, Breestraat 65 bericht UEd. in verblind met de vestiging van een nieuw instituut, dat 2803 ons Tandheelkundig Instituut ge vestigd blijft: BREESTRAAT 65 In verband met een daling van verschillende inateriaalprijzen, berichten wij levens dat i wij onze prjjzen in belangrijke mate kunnen herzien, en berekenen voor een Geheel gebit, inclusief pijnloos trekken f. 35. Hnlfjaarlijkscke mondcontrole. Voor alle garanties, door ons instituut afge geven, blijlt. alléén het Tandheelkundig Instituut, Breestraat 66, aansprakelijk. De patiënten, die volgens ons oude tarief een prijsafspraak gemaakt hebben, kunnen op vertoon van dit bericht, voor zoover het nog te verrichten werkzaamheden betrett, hun prijzen volgens bovenstaand tarief laten herzien Engelschen ambassadeur heeft overhan digd. wordt de toeneming der uitgaven gemotiveerd, door de noodzakelijkheid der voorbereidingen van de wijziging van het leger in een mllltleleger met korten diensttijd verder voort te zetten en werd ertegen geprotesteerd, dat de begrooting van het ministerie van luchtvaart als be- wapeningsbegrootlng werd aangezien. Nog op 29 December bestreed de minister van luchtvaart, dat het rijk meer dan eenige oefentoestellen zou bezitten. Sindsdien zijn 3 maanden verstreken en Hitler is ln staat den Brltschen staatssecretaris op de hoogte te stellen, dat het rijk op het gebied van de luchtvaart reeds de pariteit met Engeland heeft bereikt Hetzij veroorloofd te constateeren, dat teneinde een dergelijk resultaat te ver krijgen, een inspanning gedurende eenige weken, ja, zelfs van eenige maanden niet voldoende zal zijn geweest. De initiatieven waaraan hier is herin nerd. zijn een formeele schending der be langrijkste clausules van deel V van het verdrag van Versailles en van het later over haar toepassing tuschen de Duitsche regeering en de regeeringen der voor naamste geallieerde mogendheden op de ambassadeursconferentie gesloten ver drag. Aan het systematisch overschrijden van deze verdragsartikelen was reeds lang geen twijfel meer, doch deze overschrij dingen waren zoo goed mogelijk verbor gen. Thans is de schending openlijk, zij wordt niet bestreden. De Volkenbond heeft dé taak zich ermede te bemoeien. De Volkenbond, die is gegrondvest op eer bied van de internationale verplichtingen en handhaver van een pact. welks pream bule erkent, dat de staten die de samen werking tusschen de naties moeten ont wikkelen, en hun den vrede en de veilig heid willen garandeeren. scrupuleus alle verplichtingen der verdragen In de we derzijdsche betrekkingen tusschen de ge organiseerde volken, moeten erkennen, kan niet onverschillig blijven bij de handhaving van een politieke methode, die direct ln strijd is met de grondslagen, waarop hij berust en het doel, dat hij nastreeft. Bij de toelating van Duitschland tot den Volkenbond heeft de Assemble zich nadrukkelijk beroepen op deel V van het verdrag om het militaire, maritieme en luchtvaartstatuut vast te stellen waaraan het Rijk moest beantwoorden. Door de bepalingen, welke haar militair statuut- regelen voor nul en nietig verklaren, heeft de Duitsche regeering met voor bedachten rade een der factoren vernie tigd, waarop haar medewerking aan het instituut van Genève berust Door dat te doen, heeft de regeering van het Rijk het resultaat der Internatio nale onderhandelingen inzake de beper king der bewapeningen, ernstig in gevaar gebracht, hoewel de mogendheden vele bewijzen hebben geleverd van hun wil om tegemoet te komen aan de bepalingen van het artikel 8 van het Voikenbonds- statuut. Dit is de Inhoud van het antwoord van de Duitsche rijksregeering op de vraag van den Britschen ambassadeur, of Duitschland bereid is, een Oostpact op den door hem aangeduiden grondslag af te sluiten, ook voor het geval, dat andere staten onderling nog bijzondere afspra ken zouden getroffen hebben, of alsnog maken zouden. De Duitsche rijksregeering wil echter op deze plaats nog uiting geven aan de vol gende opmerkingen: De door verschillende regeeringen nood zakelijk geachte aanvulling van niet-aan- valspacten en pacten tot uitsluiting van geweld door militaire bijstandsverplich tingen, berust op een Innerlijke tegen spraak. Of men gelooft aan de vrijwillig op zich genomen verplichtingen, óf men gelooft er niet aan Gelooft men er aan, dan is de noodzakelijkheid van zulke mili taire afspraken niet in te zien. Twijfelt men echter aan de oprechte vervulling der niet-aanvalsverpllchtlng, dan ls deze twijfel precies even toepasselijk op de parallel loopende vervulling van de aan vullende militaire verplichtingen van zulke vredes-pacten. Als het mogelijk is, dat uit de niet-aan valsverdragen oorlog ontstaat, dan is het eveneens mogelijk, dat uit pacten van de fensieven bijstand offensieve aanvalshan- delingen voortvloeien. Slechts schijnt het aan de Duitsche re geering, dat de weg van een pact tot af wijzing van geweld naar een gewelddadige vredesbreuk een langere is dan de weg van militaire verplichtingen van defen sieven aard naar dien van een offensieve militaire houding. De Duitsche regeering ziet echter even als tot nu toe in deze ontwikkeling van militaire bondgenootschappen in Europa geen element van collectieve vreedzame ontwikkeling, of zelfs van een vredes-ga- rantie. Zij ls daardoor ook niet in staat, pacten te onderteekenen, waarvan zulke verplich tingen een integreerend bestanddeel uit maken. om het even of dit geldt voor alle of voor enkele deelnemers. Het hierboven uiteengezette standpunt ls den Britschen staatssecretaris van bul tenlandsche zaken door bemiddeling van de Brltsche ambassade officieel medege deeld. HEDEN Den Burcht: Lib. Staatspartij de Vrij heidsbond. Sprekers: lr. Wolterbeek en nu. dr. de Witt Wijnen. 8 1/4 uur nam. Leger des Hetls: Samenkomst te 8 uur nam. Stadszaal. S.D.A.P. Sprekers van Eek en v. d. Kleft. 8 uur nam. Volksgebouw: Prop.verg. A.N.G.O.B, afd Leiden. 8 uur nam. K a twljk-aan-Zee (Gemeentezaali; Herv. Staatspartij. Spr. de heer Peere boom. 8 uur nam Dinsdag. Morschweg: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. N.V. Stoom-Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerleënfabrlek vh. Sanders en Co Jaarl. alg. verg. van aandeelhouders. 3 uur nam. Stadszaal:- NSB. Sprekers de heeren Meyers en v. d. Roer. 8'/i uur nam. A a r 1 a n der ve e n (Wed. Delfos); N.S.B. 7'/i uur nam. A1 p h e n (Nutszaal)NS B. 8 uur nam. Bodegraven (Beurs)N.S.B, Vit uur nam. Hazerswoude (café Natzell): N.S.B. Spr, de heer Stett. 7.30 uur nam. Hillegom (v. Dril): N.S.B. 81/4 uur nam. Katw||k->an-Zee (du Rhln)N.S.B, 8 1/4 uur nam. Katwijk aan Zee (Hotel du Rhln); C. H. Klesver. Spr. H. van Boeyen. 8 uur nam. Koudekerk (zaal de Bruin)N.S.B. Vit uur nam. Leiderdorp (Ramaker): N.S.B. 8Vt uur nam. Llsse (Witte Zwaan); N.S.B. 81/4 uur nam. Nieuw koop (Wlersma); N.S.B. VU uur nam. Nieuwveen (hotel Schreuder)N.S.B, 8 uur nam. Noordwijk (Royal)N.S.B. 8 1/4 uur nam. Noordwijk (Julianaweg): Spr. F. Luytjes. 8 uur nam. Oegstgeest (Witte Huls)N.S.B. 8'/i uur nam. Rijnsaterwoude (zaal Jachthaven), N.S.B. Vit uur nam. Ter Aar (v. d. Akker); N.S.B. Vit uur nam. Voorschoten (Deurloo)N.S.B. 8'/» uur nam. Woubrugge (Swama)N.S.B. Vh u. nam. Zoeterwoude (Witte Huis): N.S.B. 8V> uur nam. De apotheek Hooigracht 48 ls dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot vjn. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 15 tot en met Zondag 21 April isten Paaschdag) a s. waargenomen door apotheek: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telef. 552. Maandag 22 April (2den Paaschdag) nemen waar de apothe ken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, telef. 274. GEBOREN. Eddy, Z. van L. Kanbier en G. Smlnk. ONDERTROUWD. A vom Hofe jm. en J de Ridder jd. 23 j. A. Bronsgeest Jm. 28 j, en E. Blok jd. 25 J. W. Kaagman Jm 37 j. en C. Snel jd. 19 j. J. Jasper Jm. 26 j. en H. E. M. Kruit jd. 23 j. P. Massaar jm. 25 j. en C. J den Daas jd. 24 J. M Habraken jm. 23 j. en P. M. Lumme jd. 23 J. G. C Naves Jm. 23 j. en W. C. Warnaar jd. 22 jaar. OVERLEDEN J. J. Boer, M. 73 j. Ten overstaan van den Notaris B, J. J. N. Troost te Lelden: Het woon- en winkelhuls met boven woning, tuin en pakhuis te Lelden aan de Hoogewoerd 53 en aan de Krauwelsteeg, groot pl.m. 8,55 Are, tezamen in bod op f. 6060, gemijnd op f. 1200. Deze perceelen zijn niet gegund. Het heerenhuls met tuin te Lelden a. d. Zoeterwoudschen Singel 104, ln bod op f. 5400, kooper de heer J. van Riet q.q. te Leiden voor f. 5520. Uitgesproken B. Pennlngs, koopman, Wassenaar, Raaphorstlaan 30 R.-c. mr. J. R. Thor- becke. Cur. mr. J. J. Schokking, Wasse naar. J. de Best, Katwijk aan Zee, Voorstraat. R.-c mr. J. L. L. Wery. Cur. mr. A. J. Komijn, Lelden. In de week van 8 t/m. 13 April werden in Nederland 113 faillissementen uitge sproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: P. v. Leeuwen, Leiden en Oegstgeest. 2—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6