KIEST de Hollandsche Sociëteit van 1807 DE FILMBRAND TE HILVERSUM LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 15 April 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SPORT. TWEE VERDACHTEN VOOR DE RECHTBANK Maandagavond 24 September woedde in Hilversum een brand, tengevolge waarvan 46 kinderen werden gewond Drie meisjes overleden enkele dagen na het ongeluk Op genoemden dag. in den vooravond brak brand uit ip het gebouwtje van de R.K. werkliedenvereniging aan de Bosch drift. In het lokaal werd een missiefilm voor kinderen, getiteld „Ria Rago" ver toond. Er bevonden zich ongeveer twee honderd kinderen ran 812 jaar. In het gebouw, toen plotseling de film in brand vloog en ook het Interieur der zaal vlam vatte. Onder de jeugdige toeschouwers ont stond. bij het zien van den vuurgloed, een verschrikkelijke paniek. Veertig kinderen en de pater-mlssionaris Buis. die met kracht aan het reddingswerk had deelge nomen. hadden brandwonden opgeloopen. Een aantal patiënten, w.o. pater Buis, an der wiens leiding de film werd vertoond, moest in het ziekenhuis worden opgeno men. Korten tijd later zijn twee meisjes. Anna Hilhorst en Adrians Reijnders aan de ver wondingen overleden. Tegen pater Buis en den operateur, broe der E J. Duimel, beiden woonachtig te Teterlngen werd rechtsingang verleend, wegens het veroorzaken van dood door schuld. Na een zeer uitvoerig vooronderzoek werd deze geruchtmakende strafzaak he den voor de vierde Kamer der arr -recht bank te Amsterdam onder presidium van mr. Thöne, behandeld. Beide verdachten staan terecht, omdat het aan hun beider grove schuld, of al thans aan de schuld van één hunner te wijten is, dat Barbera Hilhorst en Adriana Reynders zoodanige brandwonden hebben opgeloopen. dat zij na korten tijd zijn overleden. Subsidiair is de schuld van zwaar lichamelijk letsel ten laste gelegd. Bii deze filmvertooning in een daarvoor niet ingerichte zaal, zoo vervolgt de dag vaarding, hadden de verdachten in geza menlijk overleg twee film-projectie-toe- stellen op zeer ondoordachte wijze opge steld tusschen een houten buffet en den voorwand van de zaal op een brandbaar onderstuk, dat bovendien was bekleed met zeer brandbare stoffen. Door deze opstelling zoo vervolgt de zeer uitvoerige dagvaarding was de uit gang van de zaal versperd, terwijl bij brand tevens de trap naar het balcon bedreigd werd. Bovendien waren de projectie-appa raten zoo onoordeelkundig opgesteld, dat het onmogelijk was om bij brand de toestellen snel te verwijderen. De deuren waren op slot en de verdach ten hadden zich daarvan van tevoren geen rekenschap gegeven. Voorzorgmaatregelen zooals in de vergunning die door of namens B. en W. van Hilversum voor deze voorstelling was gegeven, waren voorge schreven. nl het bij de hand zetten van een emmer water en een dweil, waren niet getroffen. Tenslotte waren veel meer kin deren tot de voorstelling toegelaten, dan het aantal plaatsen in de zaal wettigde. Gebruikt werden licht ontvlambare films en een zeer sterke, brandende, electrische lamp van 1000 Watt in elk toestel. Zooals te voorzien was leverde ook dit groot ge vaar op voor het ontstaan van brand Gedurende de voorstelling waren onvoor zichtig en ondoordacht en In strijd met de voorwaarde gesteld in bovenvermelde af gegeven vergunning, eenige afgewerkte rollen film open en bloot gelegd op het buffet dicht bij de werkende toestellen. Toen dan ook plotseling, ongeveer aan het einde der voorstelling in een der toestellen brand ontstond en daaruit een steekvlam opsloeg, vloog de bekleeding van het onderstel in brand en kon het bran dende toestel, dat aan een draaitafel was verbonden in strijd met de op dat toestel aangegeven aanwijzing, niet dadelijk uit de zaal worden verwijderd. Bovendien plaatste pater Buis grovelijk onvoorzichtig en onoordeelkundig dat toestel op den grond, op korten afstand van de balcontrap op welk balcon zich ook kinderen bevon den. die daardoor werden verhinderd om langs de trap te vluchten. Het niet te ver dedigen gebrek aan bluschmiddelen wreek te zich op dat oogenblik. De beide, aldus op oie plaatsen ontstane brandhaarden breid den zich in verband met de licht ontvlam bare stoffen in de buurt daarvan opgesteld, snel uit en ontnamen ook al wegens het gesloten zijn der achterdeur aan de kin deren de gelegenheid om zich in veiligheid te stellen. De beide slachtoffers liepen daardoor zoo zware brandwonden op, dat zij zijn over leden. Op 29 September overleed nog een derde slachtoffer, n.l. het 7-jarige meisje J. Magnm. Het O.M., waargenomen door den officier van justitie mr. Van Dullemen, heeft der tien getuigen a charge opgeroepen w o de deskundigen dr. J. P L Hulst en C. Gor dijn. commandant van de brandweer Verdediger is mr. Houben. De deskundige dr J. P. L. Hulst ver klaart dat de dood door brandwonden is ontstaan. Verdediger mr. Houben: Was dan meer dan een derde van den huid verbrand? Dr. Hulst: Er wordt dikwijls aangeno men dat 1/3 van de huid moet zijn ver brand voor de dood intreedt Doch dat :s niet juist. Die stelling is verouderd. In dit geval b.v. was niet meer van 1/5 gedeelte verbrand en toch trad de dood uitslui tend door verbranding in Verdediger: Is het iuist dat dit kind niet onmiddellijk op de juiste wijze behan deld ls? Getuige weet dat niet Pater Buiis' De moeder van het meisje is bü me geweekt, en heeft me vertelt, dat het kind niet direct naar 't ziekenhuis is gebracht Ze zei nog: Als m'n kind direct naar het ziekenhuis was gebracht, zou het er ook wel door zlin gekomen" Juffrouw van Os dip in bet vereenizings- eebouw dienct deeH toen dp film w°rd vertoond rpgt. dat direct -en -ani°k ont stond onder de kinde-en dip vlek bii 't toestel zaten, TY brspbt enkele van die kinderen buiten Toen ik weer terugkwam, stond Pater Buijs midden in de vlammen". Pres.: „Van wlen ging de vertooning uit?" Getuige meent van Pater Buijs. doch zij weet dit niet met zekerheid te verklaren. Om nog eenige punten te verduidelijken laat de deskundige Gordijn twee pfojectie- toestellen binnenbrengen waarmee hij demonstreert hoe de toestellen in de zaal waren opgesteld en hoe ze werken. Het ',s mogelijk, dat in het toestel vonkjes zijn overgesprongen, het is naar zijn oordeel mogelijk, dat getuige die vlammetjes ge zien heeft door het ruitje in den koffer. Officier: Was de koffer gesloten?" DetskJa. uit de brandresten konden we ODmaken dat de koffer gesloten was". Pater Buijs meent, dat het vrijwel uit gesloten mag worden geacht dat getuige de kleine vlammetjes uit de borstels in het toestel heeft gezien Dan wordt gehoord de onderwijzer L. P Welling, hij had de voorstelling bijgewoond om toezicht op de kinderen te houden. Er waren 146 kinderen zegt hij. Getuige vertelt dat hij even voor het einde achter in de zaal was gaan staan. Od zeker oogenblik werd er luid achter hem gepraat Getuige keek om en zag een roode gloed Van de zijde van het toestel kwam een oogenblik later een steekvlam. Even daarvoor waren nog vier kinderen naar buiten gegaan. Door de steekvlam en de daarop volgende brand kon die deur niet, meer worden gebruikt. Pres.: ..Hebt u heel in 't begin nog vóór de steekvlam uit 't toestel kwam, vier kin deren naar buiten gebracht?" Getuige: „Ja de deur was vrij". Verdediger: Was U bekend met de nood- deur? Getuige was daar niet mee bekend, hij was nooit eerder in het gebouw geweest. Getuige R v. d. Mast was ook in het ge bouwtje tijdens de filmvoorstelling. HIJ had op het balcon gezeten. Hij was onmid dellijk naar beneden gegaan. Achter in de zaal waren stoelen omgevallen. Pater Buys had het toestel uit de cabine gehaald, plot seling stond dit in brand. Pres Was de achterdeur gesloten? Getuige: Ja, die was dicht Getuige vertelt dan. dat hij enkele kin deren naar buiten heeft gebracht. Toen hij terug wilde sloegen in de vestibule de vlammen hem tegemoet Door voorbijgan gers is de deur geforceerd en een raam in geslagen waardoor kinderen naar buiten werden getrokken Pater Buys: Het brandende toestel heeft niet gestaan vóór het buffet, ik wist dat er kinderen op het balcon waren en ik zou dan den toegang hebben afgesloten. Maar ik kon het toestel niet verder in de zaal dragen, dan zou ik bij de kinderen zijn ge komen. 't Was niet gemakkelijk het apparaat te verplaatsen, want door twee gaten sloegen de vlammen en schroeiden mijn handen. In de handleiding staat wel erg mooi beschreven, wat er bij brand moet gebeuren, maar in de practijk is het heel wat anders Het was onmogelijk de toestel len naar buiten te brengen ook al door den zwaren kabel. Pres.: Hoorde die erbij? Verd Ja. die was er bij geleverd. Vervolgens wordt de onderwijzeres Zr R. P. Aarsen gehoord Ook zij was bij de film voorstelling aanwezig geweest. Tegen het einde van de voorstelling werd een van de kinderen onwel Getuige had de kleine naar de vestibule gebracht. Zij kwam weer binnen en een moment later was de brand uitgebroken. Getuige had toen gezicht op het toestel gehad. Pres.: Wat zag U 't eerst? Get,: Kleine, lekkende vlammejtes bij het toestel, de pater poogde ze te dooven. maar plotseling schoot, een groote vlam naar boven. Pater Buys zegt dat hij aan de voor waarden heeft voldaan Een waterkraan was vlak bij de fjlm. Verder had hij een lap bij zich om even- tueelen brand te dooven. Vandaar, zegt hij, dat ik vier minuten stand kon hou den. Ik had de kraan open. President: Een natte doek had u niet. Pater Buys: Daar zou ik ook niets aan hebben gehad. De officier vraagt getuige agent Huy- gens wat pater Buys heeft gedaan. Hij deed aldus deze zijn uiterste best zoo vlug en zooveel mogelijk kinderen naar buiten te brengen. Nadat nog een agent van politie is ge hoord over enkele formeele quaestles wordt de zitting tot 2 uur geschorst. DE ALGEMEENE TOESTAND. NA STRESA. Stresa is ten einde! Het resultaat is na tuurlijk geweest een gemeenschappelijk front, dat kon uit den aard der zaak niet anders. Conferenties als deze mislukken nooit Wanneer men het resultaat eens goed beschouwt men zie het uitgebreide slot communiqué elders in dit blad dan blijkt, dat in hoofdzaak het protocol van 3 Febr. nog eens is herhaald, doch dat verder niet al te veel is bereikt. Alles zal in hoofdzaak verder nader moeten worden uitgewerkt. Het is in de eerste plaats Italië dat echter tenminste nog kan zeggen te Stresa succes te hebben gehad. Immers de kwestie van midden-Europa zal te Rome het eerst worden aangesneden. Tegen 20 Mei zal in de Italiaansche hoofdstad een Donau-con- ferentie worden gehouden, waar buiten Frankrijk en Italië, de Kleine Entente, Polen en Oostenrijk vertegenwoordigd zullen zijn. Een uitnoodiglng aan Duitschland zou eveneens in de bedoeling liggen. Engeland en Zwitserland zouden, naar verluidt, slechts waarnemers zenden. Maar Oosten- rijk's onafhankelijkheid is nu reeds veilig gesteld! Dit heeft de Duce ronduit ver klaard. Zaterdagavond is ook gesproken over de kwestie van voortzetting of liquidatie der Ontwapeningsconferentie. Daarbij zou En geland ervoor gepleit hebben, toch nog te trachten, een overeenkomst over den be wapeningsstand te bewerken. Frankrijk RECLAME 277t voor alle vormen var», levensverzekering zöïrTjTröpgêïTmS^vööTTïïïïtTn^^ë^ör^ ferentle en voor verandering in een vei ligheidsconferentie. Verder wordt gezegd, dat Mussolini op de bres zou hebben gestaan voor de mili taire gelijkgerechtigdheid voor Hongarije. Daarbij zou Franluljk ook namens de Kleine Entente verklaard hebben, dat deze gelijkgerechtigdheid slechts overwogen kan worden, wanneer tegelijkertijd zekert garanties worden gegeven. Te Stresa is tenslotte nog 't gerucht ver breid, dat Polen het standpunt van Duitschland ten aanzien der Oostpacten zou goedkeuren en den mogendheden te Stresa zou hebben medegedeeld, dat Polen hetzelfde standpunt Inneemt. Voor Duitschland is aan Stresa dit succes dat de herbewapening feitelijk is erkend. Weliswaar heeft Frankrijk te Genève de protestnota ingediend, die door Engeland en Italië gesteund zal worden, doch deze bevat slechts een moreele veroordtellng, meer niet. Alleen voor verdere schending van het vredesverdrag zullen te Genève sancties moeten worden uitgewerkt. Dus: de Dultsche herbewapening is er en blijft er Engeland en Italië hebben juist om die sancties bij verdere schending te accentueeren. nog eens nadrukkelijk ver klaard. dat zij het Locarno-verdrag ge heel zullen nakomen. Over den aard der sancties is blijkbaar daarentegen geen eenheid bereikt, weshalve men deze kwesties overlaat aan Genève De Dultsche concessies inzake het Oost pact heeft slechts de stemming bevor derd, want in wezen beteekent deze toch niet veel. Men zie daarover de nadere Dultsche preciseering. Alle aandacht wordt nu naar Genève verlegd, waar reeds een aantal dele gaties is De Russische Volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwlnoff, vergezeld van den Parijschen ambassadeur Potem- kin en den Tsjechischen minister van buitenlandsche zaken BenesJ. arriveerden gistermiddag, terwijl hun Roemeensche collega Titulescu 's avonds is gearriveerd. De Grieksche gedelegeerde Polltls komt heden vroeg evenals de voorzitter, de Turksche minister van buitenlandsche zaken. Rosydi Aras. De uit Stresa komen de Engelsche. Fransche en Italiaansche vertegenwoordigers arriveerden eveneens hedenmorgen o BELG1E. Tegen de prijsopdrijving - Spaak herkozen. De politie van het parket te Brussel, vergezeld van verscheidene accountants, heeft Zaterdag weer een aantal huiszoe kingen gedaan, verbandhoudend met de campagne tegen den franc, die aanlei ding zou hebben gegeven tot devaluatie. Deze huiszoekingen hadden plaats bij fir ma's, welke zich bezig houden met den aankoop van goud. Op talrijke documen ten is beslag gelegd. De regeerlng heeft Zaterdag besloten tot tijdelijke afschaffing van de speciale taxe voor verstrekking van consenten voor invoer van tarwe Dit ten einde de stijging van den broodprijs, tegen heden aangekondigd, zooveel mogelijk te bener ken. Deze was gesteld op 15 oCt. Ook is van ambtswege bepaald, dat de meelprijs met ingang van heden niet hóoger mag zijn dan 115 francs. Bii de verkiezingen in Brussel, welke noodig waren door het aftreden van den socialist Spaak, de huidige minister van transport en P.T.T die was afgetreden als protest tegen het verbieden van de socialistische demonstratie, is Spaak her kozen met 120.784 stemmen Bii de vorige verkiezing haalde Spaak 107.624 stemmen. De katholieken en liberalen hadden ge"n canöidaat gesteld. De Nationale Vlamingen b-'-aalden 32 550 tegen 13 693 stemmen ln 1932. De communisten verkregen 18.757 stem men tegen 12.601 ln 1932 o DUITSCHLAND R.-K. bisschop veroordeeld. De R -K. bisschop Muller te Paderhorn is tot vijf maanden gevangenisstraf ver oordeeld. onder beschuldiging onjuiste geruchten verspreid te hebben over de Nazi-jeugdbeweging in Dortmund en Bochum. FRANKRIJK. Ongeregeldheden te Parijs en elders. Gisteren is het te Parijs tot verschil lende opstootjes gekomen in verband met communistische betoogingen tegen den tweejarigen militairen diensttijd. Negen communisten moesten na vechtpartijen met leden der Action Francaise in een ziekenhuis worden opgenomen. 22 Leden van een patriotten-bond te Norgang sur Orge, die een protestdemon stratie wilde houden tegen het benoemen van een communistischen onderwijzer, zijn tijdens een schermutseling met de politie gewond. Te Carpentras Zuid-Oost-Frankrijk) werden demonstraties gehouden door Marxisten om te protesteeren tegen den verlengden diensttijd. In een botsing met de politie werden talrijke personen gewond, de politie ver richtte een aantal arrestaties. GRIEKENLAND. Nieuwe vonnissen. Verscheidene rebellen, die deel uit maakten van den Generalen Staf te Serres, zijn veroordeeld. Zoo kregen twee officieren levenslange opsluiting, vier anderen twintig Jaar gevangenisstraf en nog zes anderen gevangenisstraffen van vijf tot tien Jaar. Alle veroordeelden zullen gedegradeerd worden. Zes zijn vrijgesproken. NA STRESA. STRESA, 15 April. IV.D.) Van bevoegde Engelsche zijde wordt nopens het resul taat van Stresa het volgende medege deeld: Engeland heeft geen nieuwe verplich tingen op zich genomen en evenmin zijn bestaande verplichtingen uitgebreid. De conferentie heeft vooral ten doel gehad den vrede te dienen. De voorwaarden voor den vrede wisselen zeer vaak Aldus heeft de Dultsche verklaring van 16 Maart een nieuwen toestand geschapen, welke het noodig heeft gemaakt het geloof aan den vrede, welks basis het vertrouwen ls te herstellen. Met betrekking tot de houding van En geland ter conferentie werd vervolgens verklaard: Men moet het duidelijk doen blijken, dat men de eenzijdige opzegging van verdragen, welke een principieel ka rakter hebben, niet kan toelaten: tegen een dergelijk optreden moet worden ge protesteerd. Deze stap is des te gevaar lijker geweest omdat hij gedaan werd op het oogenblik. dat men midden in de be sprekingen zat. Daardoor heeft de samen werking een onderbreking ondergaan. En geland blUft zijn vrienden trouw, doch het wenscht tegelijkertijd zlin vrienden kring uit te breiden De Engelsche re geering ls voor en tijdens de conferentie door deze Idee bezield geweest en zal er zich ook verder door laten lelden. PARIJS 15 April. (V.D.) De Parljsche avondbladen geven nog een zeer opper vlakkig commentaar op het slotcommuni qué der conferentie van Stresa en be schouwen het resultaat als een succes voor Frankrijk De officleuse .Temps" spreekt van een groot succes. Stresa, aldus het blad, is geen informatieve vergadering geweest, doch een echte conferentie van drie, wel ke het heeft veroorloofd de zaken onder de knie te krijgen. De bevestiging der so lidariteit die men ondanks de doctrinaire tegenstellingen en ondanks verschillende Interessen moet constateeren. heeft een buitengewoon groote beteekenls. LONDEN. 15 April (V.D.) De belang rijkste bladen zijn van meening, dat te Stresa niet feitelijk tastbare resultaten zijn bereikt en dat de beteekenls der con ferentie veeleer ligt ln de voorbereidende werkzaamheden voor a.s. grootere beslis singen. „Sunday Chronicle" meent, dat de con ferentie van drie. de lucht in Europa heeft opgeklaard. ..Sunday Express" zet de vooruitzichten op een Europeeschen vrede uiteen en waarschuwt tegelijkertijd voor verdere verplichtingen van Engeland op het Con tinent. GENEVE, 15 April. IV.D.) De buitenge wone zitting van den Volkenbondsraad zou hedenochtend beginnen met een geheime zitting, waarin de agenda zou worden vastgesteld. Deze is echter uitgesteld tot 3'/i uur. Vervolgens zal een openbare zit ting worden gehouden. Gisteren hebben te Geneve de aanwe zige gedelegeerden reeds gesproken over de conferentie van Stresa en de a.s. Raadszitting. Vooral BenesJ en Titulescu hebben een groote activiteit ontplooid. BERLIJN. 15 April. (V.D) „Voelklsche Beobachter" wijst op de stappen, waar mede Duitschland steeds weer zou hebben geprobeerd de algemeene ontwapening te verkrijgen. Versailles wordt door de Fransche di plomatie tot een belachelijk papier, dat er slechts toe dient de dommen ln Europa via de brutaliteit van het Fransche na- oorlogsche imperialisme met eenige hon derden paragrafen te misleiden. Duitsch land protesteert voor den aanvang van deze Raadsbijeenkomst tegen het bedrog, dat in Europa sedert de veertien punten van Wilson wordt gepleegd, tegen de ge wetenloosheid waarmede Parijs recht en wet verkracht en tot object maakt van de sterkere kanonnen. Duitschland weet. dat Juist zijn wet van 16 Maart 1935 de stap is waarmede eindelijk weer het al gemeene en gelijke recht in Europa wordt hersteld. Versailles is verscheurd en wel door den Franschen generalen staf en zijn trawanten ln de Fransche Kamer. GENEVE, 15 April. iHavasi. De minis ters van de staten van de Kleine Entente hebben Laval gelukgewenscht met zijn werk te Stresa. Zij dankten de Fransche regeering de welsprekerde woordvoerdster te zijn ge weest voor de belangen van de Kleine Entente en het hieraan verbinden ran den Europeeschen vrede. De zitting van den Volkenbondsraad zal vermoedelijk niet langer dan tot Woens dag a.s. duren, aangezien Laval zijn reis naar Warschau en Moskou moet voorbe reiden. GENEVE, 15 April. (Reuter). Hedenmid dag heeft Litwinoff een bespreking ge had met den Tsjecho-Slowaakschen mi nister van buitenlandsche zaken dr. Be nesJ, waarna een bespreking van Litwi noff en Titulescu zal plaats vinden, ter wijl Litwlnoff morgen met Laval de re sultaten van de conferentie te Stresa zal bespreken. o TREINBOTSING IN RUSLAND. MOSKOU. 15 April. (Reuter). Uit Kief wordt gemeld, dat de goederentrein op de lijn SekelnitsjkayaIcubny in botsing is gekomen met een anderen trein. Een man werd gedood, drie werden gewond. EEN STRATOSFEERVLUCHT. LOS ANGELES, 14 April. (Reuter), De vlieger Wiley Post is opgestegen om een stratosfeer-vlucht te maken naar New- York. VOETBAL. HET BONDSELFTAL TEGEN FIRST VIENNE. Op Woensdag 24 April a.s. speelt te Rot terdam des middags een Bondselftal tegen First Vienna uit Weenen. Het Bondselftal voor dezen wedstrijd ls als volgt samen gesteld Doel: Cohen (Sparta), aanvoerder. Achter: Blom (N.A.C.) en Chouffour (A.D.O.) Midden: De la Mar (Haarlem); Van Houtum (Longai en Mallee (N.A.C.) Voor: Wels (Unltas), Broeken (Longa), Bakliuys (Z.A.C.), Smit (Haarlem) en van Nellen (D.H.C.) Als reserves zijn aangewezen: Beun (H.D.V.S.), Weber (A.G.O.V.V.), Kammeyer (Haarlem), Vrauwdount (Feyenoord) en M. Simons (N.A.C.) DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. De uitslagen van de laatste ronde zijn: v. d Boschv. d, Reek 02; Ter Haar— Blom afgebr.; TelengKleer 0—2; Bern- senMastrlgt 02 (regl.); Klinkenberg Wijngaard 2—0; OptendreesReek uitgest. gesp. gew. rem. verl. pnt. v. d. Blom 7 5 2 0 12 Gastelaar 7 4 3 0 11 Optendrees 6 5 0 1 10 Kleer 7 4 2 1 10 E. Sladek 8 4 2 2 10 J. Klinkenberg 8 3 3 2 9 Reek 8 4 0 4 8 v d. Wijngaard 8 3 14 7 Ligtvoet 9 3 15 7 Teleng 9 14 4 6 Ter Haar 7 2 14 5 Bernsen 7 2 14 5 de Water 7 13 3 5 v. d. Bosch 8 13 4 5 Mastrigt 9 2 16 5 De stand der tweede klasse ls thans: Huisman 5 5 0 0 10 v Heeringen 5 5 0 0 10 A. Sladek 6 3 0 3 6 P. Lepelaer 5 2 12 5 v. d. Voort 6 2 13 5 J. Dreef 6 2 13 5 C. Klinkenberg 4 2 0 2 4 Zaalberg 5 1 i 3 3 Langezaal 6 114 3 C. Teunlssen 6 114 3 Aan de afgeloopen competitie-wedstri)- den was een lauwertak verbonden voor het hoogst aantal punten De uitslag hier van is: J. Hulsman 8 6 2 0 14 J. Be ij 8 5 2 1 12 J. Dreef 8 6 0 2 12 P. Lepelaer 8 5 2 1 12 A. Sladek 8 5 1 2 11 J. de Bree(res) 7 4 2 1 10 J. Zaalberg 7 3 3 1 9 C Klinkenberg 7 4 0 3 8 Teunissen 7 4 0 3 8 A. J. v. Heeringen 7 -O 3 1 3 7 SCHAKEN. LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTÉGEËS". De sinds eenige jaren opgeheven schaak- afdeeling van bovengen, vereeniging was dit jaar voor 't eerst weer in het leven ge roepen. Bij 't begin van het jaar was beslo ten een competitie te houden, die een groot succes bleek te zijn. Aan deze competitie namen aanvankelijk 8 leden deel, welk aantal zich in de loop van het jaar tot 12 heeft uitgebreid. De competitie had een spannend verloop. In de eerste helft werd een felle strijd om de eerste plaats gevoerd tusschen Meyer- aan, Hins en v. d. Mey. Toen Meyeraan echter tweemaal achtereen van v. d. Mey won, terwijl deze twee keer over Hins had gezegevierd, was eerstgenoemde zeker van de eerste Dlaats. De strijd om de 2de plaats werd voortgezet tusschen Hins en v, d. Mey doordat deze van Crabbendam had verlo ren, die daardoor ook niet geheel kansloos was. Hi) verloor echter zUn partUen tegen Hins. De laatste partij tusschen Hins en Meyeraan moest nu de beslissing brengen voor de 2de platas. Alleen bU winnen van Hins stond deze gelijk met v, d. Mey. Hij slaagde hier niet, maar smaakte het ge noegen, de eenige te zijn, die tegen Meyer aan remise wist te behalen. Doordat eenige deelnemers zich terug trokken ls de eindstand geworden: 1. J. F. Meyeraan 13'/! uit 14. 2, A. v. d. Mey 10 uit 14. 3 H. Hins 9'/i uit 14. 4. O. Crabbendam 4 uit 10. 5. J. Favier 6 uit 14, 6. B Harteveld 5Vi uit 14, 7 G. Delfos 2>h uit 12, 8. J. Duyvendak 1 uit 12. DUITSCHLAND EN LITHAUEN. RIGA. 15 April. (Havas). De Dultsche regeering heeft 5 April een nota gezonden aan Lithauen, waarin zU verklaart geen agressieve bedoelingen te hebben ten aan zien van het Memelgebied. Het schUnt dat deze nota den weg opent voor besprekingen tusschen Duitschland en Lithauen om te komen tot een non agressie-pact. EEN IERSCH REFERENDUM OVER DE AFSCHEIDING VAN HET BRITSCHE RIJK. DUBLIN, 15 April. (V.D.), Minister- President De Valera heeft aangekondigd dat een referendum zal worden gehouden in den lerschen Vrijstaat ter beantwoor ding van de vraag of de Vrijstaat deel zal blUven uitmaken van het Britsche RUk, of zich zal afschelden en een onafhanke lijke republiek zal vormen. 1—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2