76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 15 April 1935 Vierde Blad No. 23026 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VLIEGTUIGMOTOREN OP DE OPERATIETAFEL. DE MOTOREN- EN DE INSTRUMENTEN- AFPEELING DER K.L.M. Verplaatsing naar Schiphol. (Van onzen relsredacteur) Van den beginne af aan heeft de K.L.M. de motoren der vliegtuigen zelf in onder houd genomen en ze niet. zooals sommige andere luchtverkeersmaatschapnijen. op gezette tiiden naar de fabriek ter revisie gestuurd. Dat heeft het voordeel gehad, dat men de motoren beter leerde kennen, terwijl ook nog een besparing van kosten werd verkregen. Wat er bij de K.L.M. allemaal wel gedaan wordt, om aan de motoren een zoo groot mogelijke bedrijfs zekerheid te geven, hebben we Zaterdag kunnen constateeren. toen de directeur, de heer A Plesman ons rondleidde door de nieuwe motorafdeeling en de nieuwe ln- strumentenafdeellng van zijn maatschap pij. die onlangs op Schiphol in gebruik zijn genomen. Deze werkplaatsen (laboratoria kan men wel haast zeggen, met zulk een schier wetenschappelijke nauwkeurigheid wordt er gearbeid i waren oorspronkelijk op Waalhaven te Rotterdam gevestigd. De kl.M. heeft evenwel besloten, toen er aan uitbreiding moest worden gedacht, den ge- heelen technlschen dienst naar Schiphol over te brengen, waar de eigenares van het vliegveld, de gemeente Amsterdam, de noodige gebouwen beloofde neer te zetten, welke de KX.M. van haar huurt. De motor afdeeling en de lnstrumentenafdeellng zijn gereedgekomen en inmiddels in gebruik genomen; aan de groote reparatiewerk plaats voor vliegtuigen, die daarbij aan sluit, wordt hard gewerkt, zoodat men dit gebouw, waarvan het Ijzeren skelet gereed is. in September hoopt te betrekken. Er wordt nog meer gebouwd op Schiphol; om aan het steeds nijpender gebrek aan han garruimte tegemoet te komen. Is een nieuwe loods in aanbouw terwijl ook voor enkele andere gebouwtjes de fundamenten reeds zijn gelegd. Op den duur komen dan alle afdeelingen van deze Instelling in Amsterdam en zal alleen in Den Haag de directie met de hoofdboekhouding geves tigd blijven. Het mag de trots der motorafdeeling wezen, dat nog nimmer bij de K.L.M. een ongeluk met slechten afloop heeft plaats »ehad. dat te wijten was aan het slecht functloneeren van den motor. Men heeft we! eens met éénmotorige vliegtuigen een noodlanding moeten maken, doch dan ls alles steeds goed afgeloopen. In een toe spraak tot het daar werkende personeel heeft de heer Plesman op deze gelukkige omstandigheid gewezen, waarbij hij even memoreerde, dat de voortdriivlngsmldde- len met wat daaraan vastzit 30 der ge- heele exploitatiekosten opslokken. Dat geld is echter goed besteed. De motoren van de K.L.M zijn steeds in uitmuntenden Staat en de piloten kunnen erop vertrou wen. Men begon met om de 100 uur de vliegtuigmotoren in revisie te nemen, te genwoordig geschiedt dat om de 600 a 700 uur. Alleen op de Indiëroute worden de motoren eerder verwisseld, n 1. na twee reizen heen en weer. dus om de 360 vlieg uren. De tijd tusschen twee revisies kon langzamerhand verlengd worden door een betere materlalenkennls. een betere smeer- techniek en een beter Inzicht ln de ver- eischte brandstof. Dat er ln deze afdeeling veel te doen is. kan men begrllpen. als men bedenkt, dat de K1.M. ln 1934 bijna 75.000 draaiuren heeft gehad en dat het aantal P.K.-uren van 1 millioen in 1921 is gestegen tot 32 mlllioen in 1934, wegens de enorme toe name van het vermogen der in gebruik zijnde motoren. Het personeel ls niet even redig toegenomen, hetgeen samenhangt met een betere werkmethode Het zijn meest jonge menschen die hier werken, zóó van de ambachtsschool. De meeste boordwerktuigkundigen kregen hier hun opleiding en dat de maatschappij bh de aanwijzing daarvan niet over één nacht ijs gaat blijkt uit de omstandigheid, dat de jongens dat niet eerder dan na vijf jaar werken ln de werkplaats worden. Op gezette tijden wordt elke motor hier eerst volledig uit elkaar genomen. Daarna worden de onderdeelen gereinigd en met zand (of eigenlijk een soort, ijzerpoederl schoon geblazen Vervolgens komen ze in de controle-afdeeling. waar elk stukje met het bloote oog en microscopisch op scheu ren wordt onderzocht Om eventucele slijtage te constateeren wordt alles met fijne instrumenten nagemeten. Waar maar een klein foutje gevonden wordt, neemt men onherroepelijk een nieuw onderdeel ervoor in de plaats. Elders worden nog kleppen geschuurd en lagers nagemeten, waarna de motor tenslotte weer in elkaar gezet wordt. In de z.g. proefbank. die zoo gemaakt is. dat het geluid voor de omge ving gedempt wordt, wordt de motor nog eerst geprobeerd, alvorens hij op zijn oude plaats in het vliegtuig terugkomt. Een even nauwkeurige controle wordt uit geoefend op de verschillende instrumenten in de instrumentenafdeeling. Bij de moder ne aviatiek hangt daar immers zoo veel van af! De heele vlucht van een vliegtuig kan hier met elk instrument afzonderlijk worden nagebootst Als alles klaar ls kan weer veilig aan een nieuwe serie vlieguren begonnen worden. o GROOTE BELANGSTELLING VOOR FLORA-DRIE. Lange rijen wachtenden voor het bloemenpaieis. De publieke belangstelling voor Flora drie te Heemstede was gisteren zeer groot. De parkeerterreinen bleken bijna te klein om alle auto's, motoren en fietsen te ber gen. terwijl men bij duizenden in de rij stond voor het bloemenpaieis waar Bos- koopsche en Gentsche culturen geëxpo seerd ziin. Menigeen zal gistermiddag een uur of langer hebben staan wachten al vorens hij tot het schitterende bloemen paieis kon worden toegelaten. Om en od de uitgestrekte en zeer fraai aangelegde terreinen rondom het hoofdge bouw was het enorm druk. doch de rege- hng was voortreffelijk. GEEN TRIPTIEKEN MEER VOOR FRANKRIJK. Faciliteiten voor autorijders. Met het doel het Internationaal toerisme te bevorderen, zal het bezitters van auto's en motorrijwielen uit Groot-Brittannië. België. Luxemburg. Dultschland. Zwitser land. Spanje Ierland Oostenrijk. Hongarije Portugal. Nederland en Tsjechoslowakije vergund zijn bil wijze van proef ln Frank rijk te rijden op vertoon van papieren hunner nationale politie De maatregel zal 15 April ln werking treden. o TWENTHE—RIJNKANAAL. Gedeeltelijk geopend. Zaterdagmiddag had te Goor de offi- cleele opening plaats van het gereed geko men gedeelte van het TwentheRijnka naal. Tevens werd de los- en laadplaats aldaar geopend. Aan een en ander was een feestelijk karakter gegeven. Des middags had in de groote sociëteit vanwege de gemeente een bijeenkomst plaats van tal van genoodlg- den. Aanwezig waren o.a. de Commissaris der Koningin in de provincie Overljsel, mr. A E. baron van Voorst tot Voorst, dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van het TwenteRijnkanaal te Zutphen en tal van afgevaardigden van gemeentebesturen uit den omtrek. Nadat de genoodigden zich ln een groot aantal auto's naar de los- en laadplaatsen hadden begeven, had de officieele opening plaats door den Commissaris van de Koningin. Ook de burgemeester van Goor, de heer W. van der Sluijs, en Ir. Wentholt voerden het woord. o ALGEMEENE JAARVERGADERING N.V. ,,'S ZOMERS BUITEN". Gevestigd te Rotterdam. Op de onder leiding van den president- commissaris. den heer G. L. M. van Es. te Rotterdam gehouden algemeene jaarver gadering van aandeelhouders, heeft de directeur, de heer H. A. C. v. d. Kraan verslag over het afgeloopen boekjaar uit gebracht. waaruit bleek, dat ook 's Zomers Buiten door het nog veel te veel gaan van velen naar het Buitenland, extra in de ongunst der tijden moet deelen. Toch hebben in 1934 nog ruim 300 gezin nen ln de vacantle-woningen tevens vaak voor rust of herstel hun vrije weken doorgebracht Het resultaat van een gehouden enquete toonde aan, dat de bewoners reden hadden tot tevredenheid. De heer A. J. Beugelink, mede commis saris der N.V. deelde daaromtrent persoon lijke ervaringen mede. die van waardeering door huurders getuigden. Korter huurtijd. inderdaad lage prijzen en wel een 100 ge zinnen minder dan voorheen, maakten toch de exploitatie-uitkomst teleurstellend, zli het ook dat het tekort dat dreigde, door sympathieke steun van enkele H.H. patroons en gfoote medewerking van den notaris e.a„ grootendeels kon worden weg gewerkt. Op de panden is dit jaar niet afgeschre ven; deze staan nog op de balans met f. 236.750. De vernieuwing op meubilair werd geheel afgeboekt, op onkosten, reclame en drukwerken werd sterk bezui nigd. De belastingen, de kosten voor licht, gas- en water blijven feitelijk een veel te groot bedrag elk jaar vorderen; vooral Zandvoort blijkt b.v. wat het water be treft. ontzaglijk duur. In het najaar is de directie ertoe over gegaan. een gedeelte der woningen, voor- loopig althans, meer permanent te ver huren Deze pogingen hebben tot een rede lijk resultaat geleld. In het bijzonder In dische gasten (repatrlëerenden) profitee- ren daarvan. De schuld aan Crediteuren gaat de f500 niet te bovende totale hypotheek- last bedraagt f. 100.650. in normale om standigheden een tot dank stemmend ge ring percentage. Het onderhoud der bezittingen gaf over 1934 geen reden tot klacht; de restauratie te Oud-Leusden is bijna voltooid', die te Zandvoort is in vollen gang: inOostvoorne. Katwijk. Ulvenhout en Scheveningen. ls die eveneens klaargekomen. De commissie tot het nazien der boeken adviseerde in haar rapport tot goedkeu ring van de balans met verlies- en winst rekening. waartoe door de aanwezigen met algemeene stemmen werd besloten. Van den heer notaris G H Lambert was bericht Ingekomen, dat over 1935 de rente op verschillende hypotheken werd ver laagd van welke mededeeling de vergade ring met waardeering kennis nam. Met de begrooting voor 1935, gingen de aanwezigen accoord. Den directeur werd dank gebracht voor zijn nog immer niet verslapte energie en ter vergadering werd het uitgesproken, dat als het daar alleen van af hing, dat dan gewis ,,'s Zomers Bui ten" weer betere tiiden tegemoet gaat. De heer A. J. Beugelink werd bij accla matie tot commissaris herkozen welke herbenoeming hij aanvaardde, waarna de president hem dank bracht voor de in het verleden aan de N.V. bewezen diensten. Voor zoover door hen wordt gehuurd buiten de gewone vacantietijden, zal ge durende 1935 aan aandeelhouders 10 ®/o extra reductie over het huurbedrag wor den toegestaan DEFILE LANGS HET GRAF VAN DE K.L.M.-VLIEGERS. Hoe groot de indruk ls geweest, die het ontzettende ongeluk van „de Leeuwerik" op de bevolking heeft gemaakt, is gister middag gebleken. Gedurende de middag uren hebben op de begraafplaats Zorgvlied, te Amsterdam, meer dan 2000 personen langs het nog met bloemen overdekte ge meenschappelijke graf van de omgeko men vliegers gedéfileerd. o PECH VAN DE „PELIKAAN". De middelste motor van het vliegtuig de „Pelikaan", dat zich thans te Calcutta be vindt, is defect en zal moeten worden ver vangen. De „Oehoe" is met een nieuwen motor voor de Pelikaan onderweg. Zij zal post en passagiers overnemen. DRAMA IN DE BORGERSTRAAT TE AMSTERDAM. Alleen wonende oude vrouw verbrand. Op de 4e etage van het perceel Borger- straat 8, te Amsterdam, ls gistermorgen tusschen 8 en 9 uur een alleen wonende 76 Jarige vrouw, de wed. G. Schenk, op gru welijke wijze verbrand. Het was de 6 jarige kleinzoon van het slachtoffer, die ontdekte, dat er in de kleine armelijke woning, waar zich het drama heeft afgespeeld, iets niet ln orde was. Zooals lederen Zondag was hij ook gistermorgen te ongeveer 9 uur naar het huls van zijn grootmoeder gegaan. Toen de knaap, op de 4e verdieping gekomen, de deur naar het gangetje wilde openen, be merkte hij dat daar iemand achter lag, terwijl hij ook een brandlucht waarnam. Hij liep ijlings terug naar de woning van zijn aan den overkant wonende ouders en deed tiaar mededeeling van hetgeen hij gezien had. In het gangetje lag voor de geopende W.C.-deur. de wed. S. op haar knieën. De kleeren waren nagenoeg geheel van het lichaam weggeschroeid, terwijl de rug zwaar gewond was. Voor de oude vrouw mocht geen hulp meer baten; de dood moest reeds eenigen tijd zijn Ingetreden. De reconstructie van het drama wees uit dat een lap, welke uit den oven van het fornuis, dat in het kleine achterkeukentje staat, stak aan het smeulen was geraakt. BIJ haar poging om deze lap te verwijderen moeten de kleeren van de vrouw in brand zijn geraakt. In haar doodsangst heeft zij zich toen naar de W.C. begeven, waarna zij voorover in het gangetje is gevallen en zóó den dood heeft gevonden. Daar de brandlucht omhoog was getrokken, en op den zolder was blijven hangen, hebben de buren niet bemerkt, welk vreeselijk drama zich boven hun hoofden had voltrokken. o AUTO-ONGELUK TE HEEMSTEDE. Oude man gegrepen en gedood. Op de Heemsteedsche dreef te Heem stede heeft gistermiddag een ernstig auto ongeval plaats gevonden met doodelijken afloop. De 75-jarige M. den O. uit Haar lem liep daar te wandelen en werd toen aangereden door den automobilist H. F. B. uit Haarlemmermeer. M. den O. was bijna op slag dood. Mej. L. B. uit Haarlem, die naast den chauffeur was gezeten, werd door den schok tengevolge van het remmen door de voorruit geslingerd en kreeg een ernstige hoofdwonde. De officier van justi tie heeft tegen H. F. B. proces-verbaal opgemaakt. AUTO GESLIPT TE TETERINGEN. Fietser het slachtoffer. Gistermiddag te half vier is de personen auto van den heer B. uit Breda, die in de richting Oosterhout reed, door de glad heid van den weg komen te slippen. Het ongeluk geschiedde ln de nabijheid van de uitspanning „Het Zwaantje" te Teterin- gen. De wagen raakte een boom en kwam tegen een anderen boom tot stilstand. De heer Jansen uit Oosterhout, die met zijn rijwiel op het fietspad reed, werd door de auto gegrepen en geraakte bekneld tus schen den wagen en den boom Hij werd zwaar gewond en is naar het Sint Igna tius Ziekenhuis te Breda vervoerd. De heer v. d. Pluim uit Breda, die naast den heer B. was gezeten, kreeg een diepe wonde aan het dijbeen. Dokter Sluyters uit Teteringen verleende de eerste hulp. EEN ONJUIST BERICHT. De K.L.M. bericht ons: Het in de dagbladen verschenen bericht omtrent de botsing tusschen twee vliegtui gen nabij Praag behoeft eenlge verbete ring. De beide vliegtuigen behoorden na melijk niet aan de Tsjechische luchtver- keersmaatschappij Ceskoslovenska Letecka Spolecnost, doch aan de Avlafabriek. De om het leven gekomen piloot Novotny was een der invliegers van deze fabriek. De in ons land zeer bekende vliegtulgbestuur- der Novotny der Tsjechische luchtverkeers- maatschappij Ceskoslovenska Letecka Spo lecnost is dus niet onder de slachtoffers. AUTO- STERRIT NAAR FLORA. Zaterdag hield de K.N.A.C. een sterrlt naar de Floratentoonstelling te Heem stede. Uit Den Haag, Hilversum en Alk maar vertrokken des morgens 10 uur de talrijke deelnemers. Het eerst arriveerde de groep uit de Residentie die om ongeveer kwart over elf Heemstede binnenreed. Enkele oogenbllkken later arriveerden de andere ploegen ook. Om kwart voor twaalf verzamelden de sterrijders zich terwijl zij door den voorzit ter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, den heer E. H. Krelagc werden toegesproken. Deze wees op het contact, dat de bloembollenwereld steeds heeft gehad met het automobilisme en herinnerde in dit verband aan zijn eersten autotocht in 1901 langs de bloemenvelden, die tot aller verwondering zonder ongeluk ken afliep. De heer Krelage gaf vervolgens een be knopt historisch overzicht van het ont staan van de tentoonstelling. De voorzitter der K.N.A.C., mr. J. Lint horst Homan, dankte den heer Krelage voor de ontvangst en overhandigde hem een speciale Flora-plaquette. De deelnemers maakten vervolgens een rondgang over het terrein. In het Volendammer restaurant werd de lunch gebruikt, waar mr. Linthorst Homan de speciaal voor deze gelegenheid vervaar digde Flora-plaquette uitreikte aan eiken deelnemer. o Dr. H. J. KIEWIET DE JONGEt Te Nyon, waar hij de laatste jaren woonde, is op den leeftijd van ruim 87 jaar overleden dr. H. J. Kiewiet de Jonge, oud rector van het gymnasium te Dordrecht I en oprichter van het Algemeen Neder- i Iansch Verbond. Hbld. ONPRINCIPIEELE HONGER. De Dultsche communisten op Honswljk hebben nu ook. evenals te Amsterdam, zeer onprincipieelen honger gekregen, waar door de principleele hongerstaking is afge loopen. o WEG BIJ DEVENTER DOOR BEEK ONDERMIJND. Zaterdagavond bemerkte een voorbij ganger dat een verzakking was ontstaan in het wegdek van den rijksweg Deventer Apeldoqrn, in de onmiddellijke nabijheid van de overbrugging van de Twellosche beek. Terstond waarschuwde hij de politie, die er zorg voor droeg, dat het verkeer werd omgeleid door het dorp. Een onder zoek werd ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat tengevolge van een verstopping in de beek het water de fundamenten van de brug omspoeld had en onder het weg dek door was gedrongen, waar een gat van naar schatting 40 M3. was ontstaan. In de gemetselde overbrugging vertoonden zich bovendien een aantal groote en gevaarlijke scheuren. Onder leiding van een opzichter van den Rijkswaterstaat heeft men onmid dellijk een aanvang gemaakt met het vol- gooien van het gat. Door de oplettendheid van genoemden voorbijganger zijn zonder twijfel ernstige ongelukken voorkomen. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Geruimen tijd reeds zijn groote streken van den Achterhoek door veelvuldige in braken onveilig gemaakt, met het gevolg, dat vele plaatsen er toe zijn overgegaan een versterkte bewaking in het leven te roepen. Zoo was de burgemeester van Steenderen ln overleg getreden met de maréchaussée van Zutphen, waardoor ook voor zijn plaats bewakmgsversterking kon worden ingevoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men hiermede succes kunnen boe ken. Men slaagde er n.l. in een inbraak bij de Coöperatieve Zuivelfabriek te Steenderen te verijdelen. Tegen twee uur in den nacht waren de inbrekers, in totaal drie man, per auto naar hun operatieterrein gekomen. Een hunner bleef in de auto zitten, de twee anderen gingen tot den aanval over. Dank zij de extra-surveillance echter liepen de heeren in den val. Zoodra zij zich ontdekt zagen, kozen zij het hazenpad, waarbij echter een hunner door een revolverschot van de achtervolgende maréchausée ln den arm getroffen werd, waarop hij kon worden gearresteerd. De tweede Inbreker kon eenigen tijd later met behulp van den politiehond van den rijksveldwachter van Steenderen worden opgespoord. De man, die ln de auto zijn makkers had opgewacht, was, zoodra hij onraad bespeurde, weggereden. Hij kon tot dus verre nog niet worden opgespoord. BEKNELD GERAAKT TUSSCHEN BRUG EN SCHUIT. Jongen van elf jaar gedood te Gouda. Zaterdagmorgen moest te Gouda een ge laden schuit, de Tlendewegbrug, die den overgang vormt tusschen den Bleekersingel en den Fluweelensingel passeeren. Ten einde de schuit te verzwaren om onder de vaste brug door te varen, ging een aantal jongens aan boord. Eén van hen, de elfjarige Henny Barbier, ls daarbij tusschen de brug en de schuit be kneld geraakt en zoodanig aan hoofd en rug gewond, dat hij kort daarna is over leden. GEWOND DOOR KOKEND WATER. Zaterdag was in het achterste gedeelte van de chemische fabriek van beenzwart- producten (firma wed. P. Smits en Zonen) aan de Hoogelanden te Utrecht een 62- jarige arbeider werkzaam bij een ketel, waarin afvalproducten werden gekookt. De arbeider heeft een hoeveelheid kokend water over het lichaam gekregen en is in zorgwekkenden toestand naar de Rijks klinieken vervoerd. Van twee arbeiders die hun kameraad na het ongeluk terstond hulp verleenden, werd een vry zwaar aan den voet verwond. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrouw bij Tiel gegrepen en gedood. Op den onbewaakten overweg aan de Medelsohestraat te Tiel, is Zaterdagmid dag de 26-jarige mej. M. toen zij over dezen overweg, in welks onmiddellijke nabijheid zij woont, fietste, gegrepen door den per sonentrein, die om ongeveer zes uur uit Tiel vertrekt. Zij werd ongeveer 30 meter meegesleurd. Toen de trein, die ter plaatse nog geen groote snelheid heeft, tot stil stand was gebracht, bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. Volgens ooggetuigen kwam de vrouw uit een vlak bij den overweg gelegen huls. waar zij petroleum was gaan halen. Ver moedelijk heeft zij geen aandacht aan den naderenden trein geschonken en is zij pardoes tegen de locomotief gereden. Het zicht is ter plaatse vrij behoorlijk. De vrouw, die gehuwd was, is moeder van twee kinderen. BUITENLANDSCH GEMENGD. PARIJSCH INDUSTRIEEL GEARRESTEERD. De rechter van instructie te Versailles heeft den Parijsohen industrieel Schwob doen arresteeren, die als directeur van een suikeronderneming in de jaren 1930 en '31 schuldbrieven tot een bedrag van acht millioen francs in omloop heeft gebracht, terwijl het maatschappelijk kapitaal zoo goed als geheel niet meer bestond. De onderneming stortte in 1934 ineen. De oplichting betreft een bedrag van onge veer vier mlllioen francs. o DE ZAAK-HAUPTMANN. Binkas Fisch, de broer van Isidor Fisch, die volgens Bruno Hauptmann degene zou zijn geweest, die hem het losgeld voor de baby van Lindbergh in bewaring zou heb ben gegeven, heeft vanuit Leipzig in Dultschland tot den staat New-Jersey de eisch gericht tot schadevergoeding, tot een bedrag van 2800 dollar, aangezien zijn zaak in Duitschland te gronde is gegaan in den tijd, dien hij gedwongen in de V. S. heeft doorgebracht om als getuige op te treden. Het merkwaardige van de zaak is, dat Pinkas Fisch als getuige nooit aan het woord ls gekomen. o MOORD IN DE ONDERWERELD. De 24-jarige Sanford Rosenbaum, bijge naamd de Gimp, vroeger lid van de lijf wacht van den gangster Edward O'Donnell, is te Chicago door drie kogels gedood, die door een ander Ud van de onderwereld op hem werden afgevuurd, terwijl eenlge hon derden Zaterdagavondsche winkelende personen toekeken. De aanvaller ontkwam. o DE LETITIA WEER VLOT GEKOMEN. Het 13.475 ton metende Engelsche ss. Letltia, dat in de nabijheid van Patras aan den grond was geloopen en aan boord waarvan zich 356 passagiers bevonden. 13 weer vlot geraakt. HUIZEN ONVOLDOENDE GEDESINFECTEERD, Een tragisch ongeluk is geschied in de Engelsche garnizoensstad Aldershot. Daar waren Donderdag op bevel der autoritei ten vier huizen door rookgas gedesin fecteerd. Blijkbaar is den bewoners toege staan zich weer in hun huizen te bege ven, vóór de giftige gassen volledig waren weggetrokken. Aan deze onvoorzichtigheid zijn twee kinderen ten offer gevallen; zij zijn overleden, terwijl tien personen in be- denkelijken toestand- naar het ziekenhuis zün gebracht. De voor de desinfecteering verantwoor delijke firma beweert, dat Vrijdag alles in orde was en dat nog slechts een zeer zwakke reuk was waar te nemen. Zij heeft dergelijke desinfecteeringen reeds duizen den keeren verricht, zonder dat zich ooit een ongeluk heeft voorgedaan. o ONTVOERING V*f EEN LUK! Ook de Egyptische gangsters hebben zich thans de Amerikaansche ontvoerings methoden eigen gemaakt en hier zelfs nog plaatselijke „verbeteringen" in aange bracht. In plaats van een kind of een rijken man te ontvoeren hebben zij zich- meester ge maakt van een lijk. De erfgenamen van een der rijke nota belen in een dorpje in Boven-Egypte, die pas overleden was. ontvingen kort na de begrafenis een briefje, waarin werd mede gedeeld, dat het lijk gestolen was en dat het voor een losprijs van 1000 pond aan de familie zou worden teruggegeven. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld en na lang zoeken vond men het lijk aan den oever van de NiJI, bedekt met steenen en half onder water. De ontvoer ders ontvingen geen losgeld, doch werden ln plaats daarvan gearresteerd. SPOORWEGONGELUK BIJ BORDEAUX, Drie dooden. De sneltrein BayonneParijs, rijdende met een normale snelheid van 108 K.M. per uur, is op 35 K.M. voor Bordeaux ont spoord. Drie reizigers werden gedood en tien ge wond. Dank zij het snelle ingrijpepn der ambtenaren is een ernstiger ongeluk voorkomen, want een extra-trein die een groot aantal gendarmen vervoerde, volgde den sneltrein op slechts enkele minuten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13