ZIJ, DIE NIET VERSAGEN Hoe onze gulden belaagd wordt. Vrouwenhanden 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 April 1935 Derde Blad No. 23025 i BIHTENL, WEEKOVERZICHT BURG. STAND VAN LEI0FN dr. Colijn: ,,Ik ben weer fit, kan ik soms helpen?" mr. Trip: „Dank u wel, Excellentie, 't gaat best, uw hulp is niet noodig" X- HET ARSENAAL VAN DE BAISSIERS, Speculatie door goed bankbeleid geneutraliseerd VAN STRESA NAAR LONDEN EN VANDAAR NAAR Stresa is bijeen! Wegens ziekte van Eden is de Engelsche premier Mc Donald persoonlijk meegekomen, hetgeen tot di rect gevolg had, dat nu ook de Fransche premier Flandln naar Italië is gereisd om Laval terzijde te staan. Hoewel het uit den aard der zaak voor barig is om reeds conclusies te trekken, laat zich de horizon toch niet te gunstig aanzien en onwillekeurig vraagt de her haalde waarschuwing van Italiaansche zijde om vooral geen groote dingen te verwachten van deze bijeenkomst bijzon der de aandacht. Speciaal, waar daarbij werd herhaald, dat Italië 600.000 man onder de wapenen zal houden, tot er ont spanning is ingetreden over de gansche linie.... Italië gelooft derhalve slechts aan een politiek van machtsvertoon in de huidige omstandigheden! En, helaas, naar het schijnt niet ten onrechte. Beziet men de situatie'geheel nuchter, dan moet men constateeren. dat voorloo- pig Dultschland vrij spel heeft. Niet al leen ten aanzien van hetgeen is geschied, doch evenzeer bij verdere stappen op den ingeslagen weg. Dultschland heeft een zijdig zich onttrokken aan het. vijfde deel van het verdrag van Versailles, hoewel het had toegestemd om over het commu niqué van Londen van 3 Februari te con- fereeren, waartoe ook behoorde opheffing van dit vijfde deel Roerend zijn de drie nu te Stresa confereerende groote mogendheden het eens, dat dit Duitsche optreden moet worden gelaakt, doch ver dere eensgezindheid ontbreekt. Frankrijk plaatst zich op het standpunt, dat een zuiver platonisch protest geen uitwerking kan hebben en wil sancties verbinden aan een volgend optreden, dat Duitsch- land door een nieuwe schending van het vredesverdrag zou veroorzaken. Het is echter voornamelijk Engeland, dat van sancties niet wil weten, daar de Duitsche terugkeer naar Geneve dan als afgeschre ven kan worden beschouwd. Nu is dit laatste ongetwijfeld juist, maar even Juist is. dat door niets te verbinden aan het platonisch protest, Dultschland een vrij brief krijgt om kalm voort te gaan! Engeland's politiek is wederom van een gevaarlijke tweeslachtigheid, zooals in 1914, toen eerst op het laatste oogenblik klare wijn werd geschonken, hetgeen den oorlog in de kaart speelde.... En diezelfde tweeslachtigheid spreidt het ook ten toon inzake de verhoudingen in het Oosten van ons werelddeel. Het Oost-pact is ter ziele, zooals het te Lon den is voorgesteld, daar Dultschland en Polen het beslist weigeren; mede doordat Engeland beslist er voor bedankt, om daar garanties op zich te nemen. Op zich zelf begrijpelijk, doch hoe, wanneer daar het kruitvat eens mocht springen en Europa in vuur en vlam zetten? Zal Engeland dan afzijdig kunnen blijven? Wij zijn zoo vrij dat te betwijfelen.... Een Europee- sche oorlog zal Engeland mee sleepen in den krijg. Het aanvaarden van garanties had dan echter vermoedelijk juist baat kunnen geven. Men ziet, hoe in een vicieusen cirkel wordt rondgedraaid! Niettemin zal Stresa een homogeen front moeten toonen naar buiten en ver moedelijk zal daarvoor ook wel een for mule worden gevonden: maar wie zal deze formule voor ernst nemen? Italië staat zoo ongeveer tusschen het Fransche en Engelsche standpunt in, hoewel Frankrijk en Italië elkaar steeds nader komen! Van Fransche zijde wordt de toestand scherp ingezien en dientengevolge heeft het om zoo te zeggen aan den vooravond van Stresa aangekondigd, dat met sovjet- Rusland een accoord is bereikt, dat defi nitief bij Lavai's bezoek aan Moskou zal worden afgesloten. Goed beschouwd is dit acocord weinig minder dan herstel van de voor-oorlogsche entente, waarbij Tsjecho-Slowakije zich zal aansluiten en misschien ook de drie Baltïsche landen, die door de sovjets daaromtrent reeds zijn gepolst. En de Kleine Entente zal daarbij goedkeurend knikken! Zoo dreigt toch een gevaralijke omsin geling van Duitschland. als gevolg van het niet aandurven van beslissingen. Sprak Baldwin niet van „het leven in een gekkenhuis"? Officieel wordt het Fransch-Russisch verdrag natuurlijk netjes binnengeloodst in het raam van den Volkenbond en zoo doende als onschadelijk voorgesteld! Het zijn de artikelen 10, 16 en 11, waarvan men eenvoudig de beteekenis versterkt, naar het heet, O. het is zoo simpel! Art. 10 behandelt het optreden van den Raad in geval van een geschil tusschen de leden en art. 16 is het vermaarde ar tikel i.z. de strafmaatregelen tegen een aanvaller. Het derde lid van dit artikel behelst o.a. dat de leden van den Bond „elkaar wederzijds steun verleenen om weerstand te bieden aan eiken speeialen maatregel, welke door den staat, die het pact schendt tegen een hunner wordt ge nomen". Art. 17 tenslotte schrijft voor. dat de Bondsleden dezelfde strafmaatregelen, die in art-, 16 zijn genoemd voor het geval een RECLAME. 367: blijven ondanksalle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door lid ten oorlog tijgt, zullen toepassen in dien een niet-lid zulks doet na geweigerd te hebben de Bondsvoorschriften voor het oplossen van geschillen te aanvaarden. En zelfs verluidt bij geruchte, dat Italië Frankrijk een verdrag heeft voorgesteld, waarbij de Oostenrijksche onafhankelijk heid wordt gegarandeerd! Terug naar de oude toestanden, dat is blijkbaar het parool geworden en zelfs landen als Zwitserland en Zweden, die men toch heusch niet kan verdenken van aanvalsplannen deinzen er niet voor terug om hun bewapening uit te breiden; laat staan hetgeen elders plaats vindt. Europa wordt weer een wapen-arsenaal en wee .ons werelddeel, wanneer ergens ontijdig of per ongeluk vuur daarmee in aanraking komt! Maar Stresa zal officieel „goed afloo- pen". Vandaar gaat het vermoedelijk via Genève naar een nieuwe conferentie te Londen, waar ook Duitschland, sovjet- Rusland e.a. aanwezig zullen zijn en van daar naar Europa wordt gesleept van de eene con ferentie naar de andere (Van onzen reisredacteur I De jongste aanval op den gulden is al weer afgeslagen. Onze munt-eenheid staat weer stevig als weleer en de aanvallers hebben met groote verliezen den aftocht moeten blazen Heel Nederland juicht! Maar waarom juichen we eigenlijk? Wat beteekent een aanval op den gulden en hoe slaat men zoo'n aanval af? Deze vra gen leken ons interessant genoeg, om er voor onze lezers nader op in te gaan Vlucht uit den gulden. Beginnen we met een normaal geval, dat geen speculatief karakter draagt: de z.g. vlucht uit den gulden. Zoo iets doet zich voor. wanneer Nederlanders, die bang zijn dat over eenigen tijd de gulden zijn oude waarde zal verliezen, hun saldi bij hun bankiers opvragen en daarvoor vreem de waarden (bijv. ponden, dollars en Fransche francs' koopen. Hierdoor ont staat vraag naar alle mogelijke valuta's, die daardoor in waarde zullen stijgen. Het gevolg zal zijn een daling van den (steeds aangeboden i gulden ten opzichte van an dere waarden Er ontstaat een sfeer van onrust, die bewerkt, dat guldens tegen een steeds lageren prijs worden aangeboden. Wanneer echter het vértrouwen terug keert, zal men van zelf weer guldens terug- koopen (vooral in dezen tijd, nu buiten- landsche valuta's zoo weinig houvast bie den) Daarbij worden natuurlijk verliezen geboekt, omdat men eerst guldens tegen afbraak-prijzen heeft verkocht en daarna weer duurdere terugkoopt. In een dergelijke handelwijze zit niets immoreels: men verkoopt iets, wat men contant heeft en koopt er andere contante waarden voor in de plaats. Het kan echter wel speculatief zijn, omdat men tenslotte rekent op de omstandigheid, dat onze gul den het niet zal houden. Ook het buiten land kan op deze wijze onze munt belagen, foor de hier aanwezige saldi op te vragen. Tegen dit alles is weinig te doen. De waarde van een valuta is nu eenmaal denkbeeldig en als men er minder voor gaat geven zal die waarde vanzelf dalen. Dat kan al het goud in de kelders der banken niet verhinderen. Het eenige, wat in zoo'n geval nog succes kan hebben, ls disconto-verhooging, d.w.z. verhooging van de rente voor bedragen, die men van de Nederlandsche Bank krijgt voorgeschoten op zekere onderpanden. De banken in Ne derland zijn meerendeels zeer liquide, ze hebben groote saldi te goed bij De Neder landsche Bank. Doordat echter vraag naar guldens komt, raken die saldi op en moe ten de banken gaan leenen. Willen ze nu het benoodigde goud koopen bij de Neder landsche Bank. dan moeten ze een debet positie gaan innemen. Wanneer daar echter een hooge rente voor moet betaald worden, kan het vcordeel voor de cliënten zoo verminderen, dat ze er niets meer aan hebben. Langs dezen weg heeft de Neder landsche Bank een erooten invloed op den toestand op de geldmarkt. Speculatie. Een geheel speculatief karakter draagt een aanval op den- gulden, wanneer het geval zich voordoet, dat een Nederlander, die geen vertrouwen heeft in den gulden, „in den wind gaat", d.w.z hij koopt op termijn een andere valuta. Niet contant, omdat hij veelal het benoodigde geld niet zal hebben en omdat dan ook de marge te klein is Wie nu ponden op termijn koopt betaalt al een koers, die 20 cent hooger is dan de contante koers De speculant in kwestie verwacht echter, dat de gulden intusschen van het goud afraakt en dat hij de ponden, die hij te zijner tijd ge leverd krijgt, van de hand kan doen tegen een koers die nog belangrijk hooger ;s. Voor een dergelijke transactie is even wel een tegenpartij noodig Nu hebben de voornaamste banken in Nederland zich echter verbonden, om bij zulke affaires niet als tegenpartij op te treden, hetgeen het totstandkomen van zulk een specula tieve affaire natuurlijk zeer bemoeilijkt. Het bezwaar hiervan is evenwel, dat het verschil tusschen contante ponden en pon den op termijn steeds grooter wordt door de voortdurende vraag Dat op zichzelf werkt echter weer remmend op de specu latie. omdat indien te ziiner tijd de be rekening van den lager genoteerden gul den niet doorgaat, de klap voor de specu lanten des te harder zal zijn Ze moeten dan immers over drie maanden de reeds voor een hooger bedrag gekochte ponden afnemen en betalen, terwijl ze er dan zelf maar een lagere koers voor krijgen, omdat de gulden zich heeft gehandhaafd en het pond ten opzichte van den gulden zijn oude waarde heeft behouden. De reden waarom de Nederlandsche bank niet wenscht, dat de banken als tegenpartri optreden, is de volgende. Wan neer een bank wel zulk een transactie aangaat, verplicht zü zich dus. over drie maanden het overeengekomen aantal pon den te leveren. De bankier, die het zekere voor het onzekere wil nemen, zal zich dus dekken, door nu reeds op de contante markt, de benoodigde ponden te koopen. Het gevolg is een grootere vraag naar con tante ponden, waardoor deze zullen stij gen en de gulden dalen. Er heeft dan dus een verschuiving plaats van de termijn- koers naar de contante koers. Het behoeven geen Nederlanders te zijn, die zich aan dergelijke speculaties schul dig maken. Ook een buitenlander kan het doen. door guldens op termijn te verkoo- pen In het algemeen zal het voor hem niet gemakkelijk zijn om daarvoor in zijn eigen land een tegenpartij te vinden, dus zoekt hij in Nederland iemand, die bereid is per drie maanden van hem ponden te koopen. Ook hier zal zich het zelfde geval voordoen en zal geen Nederlandsche ban kier als tegenpartij willen optreden. Door die termijnaankoopen wordt het vertrouwen geschokt de gulden kan het niet houden en de waarde vermindert. De speculant heeft zijn vermogen niet on aanzienlijk vermeerderd en de Nederland sche bevolking ziet alle prijzen stijgen doordat de gulden in waarde is gedaald. Er is verder de baisse-speculatie, die we als volgenden vorm van aanval op den gulden hier willen beschrijven en die zich onlangs ook heeft voorgedaan. Een buitenlander wil guldens verkoopen. Hij wil echter liever op de contante markt verkoopen dan op de termijnmarkt. omdat hij. indien hij die guldens op de contante markt verkoopt, meer voordeel heeft, daar de termijnmarkt zelf al hooger ligt. het geen ztin winst bij verkoop op de termijn markt vermindert. HU heeft echter geen guldens en moet dus nu een bank bereid vinden om zijn crediet beschikbaar te stel len voor een dergellike transactie. Bij de voorgaande transacties was van credlet- verleening van de zijde der tegenpartli geen sprake. In dit geval echter legt de credietverleenende bank. die als tegenpartij fungeert den baisse-speculant contante guldens voor. die deze op de contante markt kan verkoopen en die hij te zijner tiid bij depreciatie aanzienlijk lager hoopt in te dekken. D.w.z. hli hoopt, deze -cbuld in guldens aan de bank na afloop der ter mijn in guldens van lagere waarde te kunnen voldoen Hij leent dus contante guldens op termijn. De bankier draagt daarbU geen risico, want hii krUgt zijn guldens met de ver schuldigde rente. Nationaal-economisch is deze handelswijze echter funest en geen enkele bank in Nederland, die zich respec teert, zal aan een dergelijke affaire mee doen. Daarom is deze handelwijze immo reel. omdat het kapitaal zich dekt .en voordeel geniet van een affaire waarvan de volkomen weerlooze bevolking het slachtoffer is. Rente-arbitrage. Tenslotte kan er ook nog een verzwak king van onze munteenheid volgen uit een veelvuldig gebruik van rente-arbitrage. Dit gaat op de volgende wiize in zijn werk. Op het oogenblik is het particulier disconto in Londen 2 "/od.w z. oer 3 maanden moet men een rente van 2 "l« oer jaar betalen voor wat men op bankrekeningen debet ls). Daarentegen staan ponden op de Amster- damsche markt Per 3 maanden ongeveer 20 cent hooger dan contante ponden. Het disconto te Amsterdam ls ook hooger en bedraagt thans 5 °/o Rente-arbitrage nu ls het gebruik maken van het verschil in disconto-voet in ver schillende landen, waarbij tegelijkertijd ernaar gestreefd wordt om het daaruit resulteerende valuto-risico te elimineeren. Men koopt te Londen treasury-bills a con tant en wil over 3 maanden zijn ponden thuis hebben. Tegelijkertijd wil men zich, voor het koers-risico dekken Daarom ver koopt men ziin ponden te Amsterdam per 3 maanden, waarbij op elk pond een winst zit van 20 cent. (Contante ponden doen n.l. 120 en termUn-ponden 740). Een winst van 20 cent per 3 maanden betee kent 80 per jaar dat is op basis van de contante koers van 720 11 per jaar. Onder deze verhoudingen geeft de rente arbitrage een voordeel van 11 °/o 3 "In 14 Doordat de speculatie de termijn- ponden zoo hoog aanslaat wordt deze han delwijze een attractie voor rentebeleggers. Daardoor komt echter van dien kant ook weer een druk oo de contante koers van den gulden die dan ook neiging zal heb ben tot dalen Deze laatste soort van speculatie is wel iswaar geen bewuste druk od den gulden, doch het resultaat kan hetzelfde ziin. Ook bij dergelijke transacties weigeren de ban ken in Nederland als tegenpartij op te treden. In het algemeen zullen de banken hier te lande niet medewerken aan mani pulaties die op het on onzen gulden ge munt. hebben Dank zij een goede samen werking en een doelbewuste banknolitiek kon tot dusver eiken aanval op onze munt eenheid worden afgeslagen De baisse speculanten van de afgeloopen weken hebben dat ondervonden GEBOREN. George Cornells, z v. G. Kok en C. v. Maris Hendrika Jannetje, d .v. C v d. Burg en A. M Flippo Petrus Johannes, z. v. J. Bekkering en C. P Seters Pie- ter. z v. P Pijnnaken en G Hartevelt Cornells Johannes Leonardus, z. v. C. J. L Bousie en R. Blok. ONDERTROUWD, G. Wiersma jm 26 j. en W. S, J. Ver meer id 26 j. o OVERLEDEN J. P. v. d. Zwet, m. 40 j.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9