76*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 13 April 1935 Vierde Blad No. 23025 BINNENLAND. WASOIMACUINES WR1NGMACUINES lange levensduur lage prijs gratis proefwasch Crematie en Auto-Transport BerL! •'iriae oplaqe. BINNENLAND. de boskoopsche bloemen tentoonstelling. Bezoek van den Minister van Defensie. De bloemententoonstelling te Boskoop, idle thans na de catastrophe weder geheel in orde is, werd gistermiddag, gelijk ge meld, door den minister van Defensie, dr. Deckers, vergezeld van zijn adjudant, den kapitein Helens van den Generalen Staf, met een bezoek vereerd. Z.Exc. werd ontvangen door den heer J. H. van Straaten van Nes. voorz. der ten- toonstelllngsvereeniging, de verdere be stuursleden. alsmede door het gemeente bestuur met den heer e. Guldemond als loco-burgemeester. Het bezoek van den minister duurde ongeveer een uur, n.l. van halfvier tot halfvijf. Z.Exc. werd rondgeleid door den heer Van Straaten van Nes. De minister was een en al bewondering voor de schoone bloemenpracht, terwijl hij her haaldelijk informeerde naar de verschil lende cultures; voorts informeerde Z.Exc. belangstellend naar de plaats gehad heb bende débacle, en sprak er zijn vreugde over uit, dat alles zoo spoedig in orde was gekomen Zooals begrijpelijk heeft het tentoonstelllngsbestuur den minister har telijk dank gebracht voor diens krachtige hulp door het zenden van geniesoldaten met materiaal, om de aangerichte ver woesting te herstellen. Toen de minister na de rondwandeling in het restaurant verscheen, speelde het strijkje het Wilhelmus, dat staande door de aanwezigen werd aangehoord. Het bezoek aan de tentoonstelling was gisteren zeer goed. mutatie bu den radioraad. De heer Weber gaat heen als secretaris. Zooals men weet, was de heer E. P. Weber, ambtenaar bij het hoofdbestuur der P.T.T., sinds de oprichting gedeta cheerd bij den Radloraad als secretaris van dien Raad Naar wij thans vernemen, zal deze detacheering binnenkort een einde nemen en keert de heer Weber naar het hoofdbestuur der P.T.T. terug. De heer mr. De Gaay Fortman, tweede secretaris van den Radloraad, zal nu voorloopig de functie van eersten secre taris vervullen. het kanaal amsterdam—boven rijn. Werkzaamheden aan den zijtak Jutphaas Vreeswijk worden stilgelegd. Naar gemeld wordt, komt het kanaal- werk voor den zytak van het kanaal Am sterdam—Boven Ryn tusschen Jutphaas en Vreeswyk binnen enkele dagen stil te liggen, tengevolge van by de uitvoering van het werk gerezen moeiiykheden. De oorzaak van de moeiiykheden ls ge legen in een conflict tusschen den aan nemer van 't werk en de onderaanneem- ster. de fa. den Breejen van den Bout. Daar het werk is tegengevallen door ver zakkingen en andere tegenslagen, meent de onder-aanneemster, het niet tegen den vastgestelden prüs te kunnen voltooien, indien de aannemer, die inmiddels failliet is gegaan, niet voor de extra-kosten op komt. Door het stilleggen van het werk zal een groot aantal werklieden broodeloos worden. wijziging begrooting 1934 van financien. 1 Versterking Ned. Middenstandscrediet. By de Tweede Kamer ls ingediend een wetsontwerp wyziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B der Ryksbegroo- ting (departement v. Financiën) voor 1934. Met f. 1.040.000 wordt verhoogd artikel 86a: vergoeding aan de Nederlandsche Middenstandsbank wegens verliezen, door deze instelling geleden op na de totstand koming dezer wet verleende credieten aan in llquiditeitsmoeiiykeheden geraakte, ove rigens echter volwaardige middenstands- bedryven, en wegens kosten van maat regelen, door haar getroffen ter verster king van het Nederlandsche middenstands crediet. Het bedrag, dat hier wordt be schikbaar gesteld, ls reeds genoemd in de memorie van antwoord betreffende hoofd stuk VII B der Ryksbegrooting voor 1935 by artikel 86 By art. 123a wordt aangeteekend, dat by de wet van 12 Januari 1933 aan de ministers van waterstaat en van financiën machtiging is verleend tot oprichting van de N.V. „Haven van Vlissingen" en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en haventerreinen en toekenning aan die vennootschap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Als gevolg hiervan heeft de staat deelgenomen in deze naam- looze vennootschap voor 55 aandeelen, elk groot f. 5000. Voor de volstorting dezer aandeelen heeft de staat ingebracht vaste goederen ter waarde van f. 258.500 en is verder gestort in contanten f 16.500. By art. 135a wordt vermeld, dat blykens art, 14 der acte van overeenkomst, aange gaan tusschen den Staat en de N.V. Kon. Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, aan deze N.V een leening werd toegezegd van f. 3.500.000 en haar de bevoegdheid werd verleend, dit bedrag in zyn geheel of in termynen van f. 100.000 of een veel voud daarvan op te nemen. Van deze be- voepdhe.d heeft „De Schelde" aanvanke- lyk tot een bedrag van 2 millioen gebruik gemaakt. In den loop van 1934 heeft zy "°8JW termynen. tot een totaal van t. 900.000, aangevraagd. RECLAME. 1039 MINISTER COLIJN NEEMT RUST OP DE VELUWE. Naar wij vernemen heeft de minister- President dr. H. Coiyn zyn intrek genomen hi hotel „De Zeiven" bij Loenen. De mi nister zal hier eenlgen tyd rust nemen voor herstel van krachten. „Tel." instelling van een inspectie der militaire luchtvaart. Res.-luit.-gencraal M. Raaymakcrs benoemd tot inspecteur. Bij Kon. Besluit is met ingang van 13 April ingesteld de inspectie der militaire luchtvaart, ter standplaats Soesterberg. De militaire luchtvaart bestaat uit den staf der militaire luchtvaart en het lucht- vaartbedryf. De staf van de militaire luchtvaart zal bestaan uit: 1 generaal-majoor of kolonel, inspecteur van de militaire luchtvaart (deze functie kan ook door een reserve- opperofficier worden vervuld). 1 luitenant kolonel, majoor, kapitein of ritmeester, 1 eerste luit.-adjudant (kan by bevordering tot kapitein of ritmeester in zyn functie worden gehandhaafd). Voor de laatstgenoemde twee betrekkin gen worden zoo mogeiyk officieren-vlieger of waarnemer bestemd, bij voorkeur 1 bffi- cler van elk van die kwaliteiten. Bij Kon. Besluit van 10 April is, geiyk wy bericht hebben, met ingang van 15 April, benoemd by den staf van de militaire luchtvaart, tot inspecteur der militaire luchtvaart, de reserve-luit.-generaal M. Raaymakers, van het wapen der genie. rotterdam en de devaluatie in belgië. Maatregelen bepleit in het belang van de haven. Dezer dagen heeft ten stadhuize te Rot terdam een byeenkomst plaats gevonden van den burgemeester met eenige ver tegenwoordigers uit de kringen van han del en scheepvaart ter bespreking van den toestand, die voor de Rotterdamsche haven is ontstaan ten gevolge van den val van den Belga. Hierbü bleek het eenparig oordeel, dat deze toestand zeer ernstig is, dat de ge meente en de bedryven niet in staat zul len zyn om zich met eigen middelen te weer te stellen en dat onder de gegeven omstandigheden een krachtig beroep op de regeering om steun gewettigd is. Uitvoering gevende aan de genomen IbesluSten, heeft de burgemeester van Rotterdam, vergezeld van de vertegen woordigers van de Kamer van Koop handel, van de Rotterdamsche Bankiers- vereeniging, van de Scheepvaartvereeniging Zuid" en van de Vereeniging van Rot terdamsche Cargadoors, mede namens de vereenlgingen van Rotterdamsche expedi teurs en van Rotterdamsche stuwadoors, in een audiëntie by den minister van eco nomische zaken met klem invoering op zoo kort mogelyken termyn bepleit van de volgende maatregelen: a. tydelyke verleening van een restitutie op de ryksloodsgelden, zoodat deze komen op het tegenwoordige Belgische peil, waar- by de bereidheid wordt uitgesproken tot verhooging, indien en zoodra ook België tot gelyken maatregel wil overgaan: b. tydelyke invoering van Rynvaart- premies voor over Nederlandsche havens getransporteerde goederen, van gelyken omvang en voor dezelfde goederencate gorieën. als waarvoor de Belgisohe re geering thans premies verleent ten bate van de Belgische havens, waarby de be reidheid wordt uitgesproken tot intrek king van den maatregel, zoodra en voor zoover de Belgische regeering bereid is de Rynvaartpremies af te schaffen; c. het beschikbaar stellen van middelen aan de gemeente Rotterdam tot het geven van een valutacompensatie in den vorm van een restitutie op de door haar gehe ven haven- en kadegelden en gevorderde huur voor kadeterreinen, evenredig aan de waardevermindering van den Belga. N.R.Crt. o TOEKOMSTIGE MIDDENSTAND POLITIEK. Wenschen van den Kon. Nederl. Middenstandsbond. In de dezer dagen te 'sGravenhage ge houden vergadering van den bondsraad van den Kon, Ned. Middenstandsbond werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: X>e Bondsraad, enz aanvaardende de richtiynen van het hoofdbestuur inzake de toekomstige middenstandspolitiek. noo- digt het hoofdbestuur uit om in het byzon- der te streven naar: a. het verwezeniyken op korten termyn van de invoering van vestigingseischen. waaraan de ondernemer in winkel- en ambachtsbedriif heeft te voldoen, met name: voldoende algemeene ontwikkeling en vakbekwaamheid, kennis van admini stratie en bedrijfsvoering en genoegzaam eigen aandeel in de financleele risico's; b. verzet tegen het streven naar invoe ring van een spertlid (vestigingsverbod); c. bevordering van reëele concurrentie- methoden met betrekking tot. midden- standsbedryf grootwlnkelbedryf en ver bruikscoöperatie. met vermyding van we- derzydsche protectionistische maatregelen: d. gelykstelline op belastinggebied van het middenstandsbedryf met concurree- rende bedrüfsvormen". nederlandsche appelen. Viagen van den heer Vos aan den minister van binnenlandsche zaken. Het lid van de Tweede Kamer de heer Vos, heeft den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat er na genoeg geen Nederlandsche appelen in ons land te verkrygen zyn? Is de minister niet vgn meening, dat het onder deze omstandigheden gewenscht is, in het belang van de volksvoeding, den invoer van buitcnlandsche appelen te ver gemakkelijken? Is de minister bereid, de heffing op ap pelen, zynde 4 ct. per K G. en betiteld met den populairen term van monopolierech ten, voorshands te verlagen tot 2 ct. per Kilogram? boter in de margarine. Het percentage wordt vooralsnog niet verhoogd. In verband met het vraagstuk van het mengpercentage voor de margarine hebben wii te bevoegder zyde inlichtingen inge wonnen omtrent het standpunt der Re- geeringsorganen. Men wees er ons op. dat het aspect, dat onze boterpositie vertoont, gedurende den laatsten tijd een grootere afwisseling heeft te zien gegeven. Het spreekt vanzelf, dat de loop der gebeurte nissen op dit terrein met groote aandacht wordt gevolgd Zooals bekend, werd met ingang van 13 Januari 1.1. het mengper centage van boter in de margarine terug gebracht van 25 op 15 pet. Deze maatregel was eenerzijds het gevolg van de (overigens geheel normale) sterke daling van de boterproductie en anderzyds gegrond op de overweging, dat het zeer wenscheiyk moest worden geoordeeld, het op de Engelsche markt verworven afzetgebied te biyven voorzien, teneinde het gewonnen terrein aldaar niet meer te verliezen. Sindsdien steeg de boterproductie aan merkelijk en werd er van verschillende zijden by herhaling op aangedrongen het mengpercentage voor de margarine weer op 25 pet. te brengen. Hiertoe werd voor alsnog echte niet overgegaan. Verwerkt, in de margarine toch brengt de boter feitelijk niet meer op dan den prlis van de grond stoffen van eerstgenoemd product, zynde een aanmerkeiyk geringer bedrag dan by export van de boter wordt verkregen. Met het oog op de inkomsten van het Landbouw Crisis Fonds dient dus de ver hooging van het mengpercentage zoo lang mogeiyk uitgesteld te worden, waarbij nog komt. dat handhaving en zoo mogelijke uitbreiding van den boterexport naar En geland om de reeds genoemde redenen aanbeveling verdient. Bovendien heeft onze boterpositie. gelijk wij dezer dagen meldden, ondanks de zelfs boven het normale uitgaande seizoensty- ging eenige verbetering ondergaan door het in de markt komen van Amerika voor ons product. De export daarheen heeft be duidende afmetingen aangenomen het geen zich weerspiegelt in het oploopen van de zoogenaamde Leeuwarder Commissie- noteering. Als gevolg hiervan kan het tyd- stlp om tot verhooging van liet meng percentage over te gaan op dit oogenblik nog niet als aangebroken worden be schouwd. De situatie wordt evenwel van dag tot dag nagegaan om. zoodra de noodzakelijk heid dwingt, tot verhooging van het meng percentage te besluiten. industriebank in limburg. In Mei a.s. benoeming van den raad van beheer. Nadat gisteren in het Gouvernements gebouw te Maastricht de acte van oprich ting der N.V. Industriebank in Limburg was gepasseerd, werd onder voorzitter schap van den Commissaris der Koningin in Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, die voorzitter is van den voorloopigen raad van beheer der Industriebank, een vergadering gehouden van reeds toegetreden aandeelhouders der nieuwe N.V. Nadat de voorzitter een rede had gehou den, waarin hy een overzicht gaf van de historische ontwikkeling der Industrie bank, deelde hy aan de vergadering mede, dat op 3 Mei a.s. een algemeene vergade ring van aandeelhouders zal worden ge houden, waarin tot benoeming van den definitieven raad van beheer zal worden overgegaan. Als leden van dezen raad zullen dan ter benoeming worden voorgesteld de navol gende heeren: mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier, voorzitter; prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, H. A. M. Hermans, prof. H. A. Kaag, ir. J. Rieter, prof. mr. G. M. G. H. Russel en mr. R. Koole. Laatst genoemde werd, nadat hieromtrent over eenstemming was verkregen met de groo tere Nederlandsche bankinstellingen, aan gewezen door den president van De Ne derlandsche Bank. In het college van toezicht, dat genoemd is „Raad van Bystand", zullen vertegen woordigers der aandeelhouders worden opgenomen. De vergadering werd door een 74-tal aandeelhouders bygewoond. Den voorzitter werd namens de Lim- burgsche gemeenten dank gebracht door den burgemeester van Maastricht en na mens de Llmburgsche Kamers van Koop handel door den voorzitter van de Kamer te Maastricht, voor"het vele werk, dat door hem reeds ls verricht ten bate der Indus triebank. De Maastrichtsche Kamer van Koophandel verleende den voorzitter den gouden eerepenning der Kamer. nederlandsche deelneming aan de wereld-pluimveetentoon stelling te brussel. Ter organisatie van de Nederlandsche deelneming aan de Wereld-Pluimveeten toonstelling te Brussel zyn door het be stuur der Algemeene Wereldtentoonstel ling de volgende Nederlanders uitgenoo- digd om zitting te nemen in de werk- commlssie van genoemde tentoonstelling: G. F. Wttewaal, voorzitter; c. S. Th. van Gink, secretaris; A. c. M. Dolk. P. Ker sten, J. Mantel, E. Osterman, F. Schaedt- ler en P. de Vries. Er bestaat voor deze van 18 tot 22 Oct. a.s. te houden Wereld-Pluimveetentoon stelling groote belangstelling in de kringen der Nederlandsche pluimvee- en konynen- llefhebbers. In haar vergadering van 16 April a s. zal de commissie een plan ont werpen ter verwezeniyking van een zoo groot mcgeiy.:e deelneming der vereeni- glngen op pluimvee- en konynenfokgebied aan deze tentoonstelling. urker noordzee-visschers. Kans op moeiiykheden bij hun vestiging in Noordzeehavens. De heer Van der Zaal heeft den Minis ter van Waterstaat de volgende vragen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te deelen of de bepalingen volgens Ministerieele be schikking van 26 Maart 1934 voor de Ur ker Noordzeevisschers gunstig hebben ge werkt; hoeveel van hen hebben hierdoor hun eiland verlaten, om zich te vestigen in een der Noordzeehavens? 2. Acht de Minister niet. dat tegenover de voordeelen. welke by hun verhuizing in uitzicht gesteld werden, groote nadee- len bestaan, die de uitoefening van het bedryf in hooge mate zullen bemoei lyken? 3. Welke maatregelen denkt de Minister tc treffen, wanneer de Urker Noordzee visschers hun bedryf verplaatsen naar een der Noordzeevisschershavens ter ver goeding van de duurdere woningen, die zij dan moeten betrekken? 4. Acht de Minister het gevaar niet aanwezig, dat by verhuizing, zooals in de voorgaande vraag werd bedoeld, de schul den, welke bestaan by zeilmakers, olie handelaars, scheepswerven, winkeliers en anderen terstond vereffend moeten wor den? Welke zullen hiervan de gevolgen zyn voor de betrokken visschers? 5. Op welke wyze meent de Minister, dat by verhuizing het dan moeiiyke per- soneelvraagstuk zal worden opgelost, zoo dat de Urker Noordzeevisschers in nor male omstandigheden zyn bedryf behoor ïyk kan blyven uitoefenen? hE regeling van postvluchten. de Trajecten en tijden. De K.L.M. opent, zooals bekend, 12 Juni haar dubbelen weekdienst op Indië met Douglassen. Shell Aviation News weet daaromtrent het volgende te melden. Drie weken voor 12 Juni zullen reeds Douglas-vliegtuigen naar Indië vertrek ken in den gewonen weekdienst, om van Indië uit den dubbelen weekdienst te kunnen beginnen. De volgende trajecten zyn opgemaakt le dag. Woensdag en Zaterdag; van Amsterdam naar Athene, via Leipzig en Boedapest. 2310 km in 10 10 min., ver trek van Amsterdam om 5 u. 40 G.M.T. (6 uur A.T.), van Athene 15 u. 50 G.M.T (17 u. 50 pl. t.). 2e dag. Donderdag en Zondag, van Athene naar Bagdad via Mersa Matroe, Cairo, Gaza, 2540 km, in 11 u. 20 G.M.T., vertrek Athene 4 u. G.M.T. (6 u. pl. t.)v. Bagdad 15 u. 20 G.M.T. (18 u. 20 pl. t.) 3e dag. Vrydag en Maandag; van Bag dad naar Jodpoer via Boesjir, Jask, Ka ratsji; 3158 km in 13 u. 30; vertrek Bag' dad 0 u. 0 G.M.T. (3 u. pl. t.), aankomst Jodpoer 13 u. 30 GM.T. (19 u. pl. t.). 4e dag. Zaterdag en Dinsdag, van Jod poer naar Rangoon, via Allahabad en Calcutta, 2700 km in 11 u. 30, vertrek Jodpoer 0 u. 0 G.M.T. (5 u. 30 pl. t.) aan Rangoon 11 u. 30 G.M.T. (18 u. pl. t 5e dag. Zondag en Woensdag, van Ran goon naar Singapore via Bangkok. Alor- star, Medan. 2470 km in 11 u. 15 min. Vertrek Rangoon 23 u. 30 G.M.T. (6 u. pl. t.) aan Singapore 10 u. 45 G.M.T. (18 u. 5 pl. t.l. 6e dag. Maandag en Donderdag van Singapore naar Batavia via Palembang, 932 km in 5 uur, vertrek Singapore 23 u. GM.T. (6 u. 20 pl. t.l, aankomst Batavia 4 u. G.M.T. (11 u. 30 pl. t.). In omgekeerde richting zyn de zelfde trajecten voorzien. De dagtrajecten zyn zyn 2310 km. 2540 km, 3158 km, 2700 km, 2470 km en 932 km, totaal 14110 km. De vliegtyd voor het geheele traject bedraagt byna 52 uur; de reistijd ruim 118. Voor zien is dus een vliegsnelheid van 272 km/h en een reissnelheid van 112 km/h. Er zy speciaal de aandacht op geves tigd, dat deze reisschema's niet meer dan schema's zyn en dat een definitieve dienstregeling uiteraard eerst kan wor den opgemaakt, zoodra ervaring is opge daan. manifest der s.d.a.p. verboden. Naar „Het Volk" meldt, heeft de mi nister van Justitie aan de politie last ge geven tegen verspreiders van het mani fest, dat de S.D.A.P. wilde laten versprei den als antwoord op een N.S.B.-manifest, proces-verbaal op te maken en de mani festen in beslag te nemen Bedoeld manifest van de S.D.A.P. bevat een scherpe veroordeeling van Duitsche toestanden en is geheel gericht tegen de verkiezingspropaganda der N. S. B. Het partybestuur verzocht den afdeelingsbe- sturen tot nader order het manifest, dat in het bezit is van de afdeeltngsbesturen, niet te verspreiden. Verspreide berichten. By K.B. is benoemd tot notaris te Harlingen H. IJpma, candidaat-notaris te Huizum en tot notaris te Medemblik p. E. J. van de Stadt, candidaat-notaris te Am sterdam. De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft dr. Hamburger te Boskoop benoemd tot geneesheer by het zieken en ondersteuningsfonds der Ned. Spoor wegen. UIT NED. OOST-INDIE. beslaglegging op nederlandsch tankschip door japan. BATAVIA, 12 April (Aneta). De kwes tie van het vasthouden van de Neder landsche tankboot „Juno" door Japansche autoriteiten, wegens het bevaren van ver boden gebieden, is door de Bataafsche Petroleum My. aanhangig gemaakt bij 't Ministerie van Buitenlandsghe Zaken te 's-Gravenhage. (De „Juno" was, gely'k gemeld, gedwon gen wegens slecht weer de versterkte zóne van Mako binnen te varen, waarop het schip werd aangehouden en door Japan sche kruisers naar Takao werd opgebracht. De „Juno" was het vierde buitenlandsche schip dat dit reeds overkwam.) RECLAME- 274# Begrafenisonderneming G M. SEUGLING Kosterij Evang. Lufh Gem. Middelweg 36Tel 310i Leiden geen ontbinding arbeids overeenkomst. POERWOREDJO. 12 April. (Aneta). De residentie-rechter ontzegde op 11 April aan de Algemeene Volkscredietbank. als liquldatrice van de Volkscredietbank te Poerworedjo, het beroep op art. 1603 van het Burgeriyk Wetboek tot ontbinding van de arbeidsovereenkomsten, door laatst genoemde bank aangegaan. Als gevolg hiervan zal de Algemeene Volkscredietbank aan den oud-administra teur der Volksbank te Poerworedjo nog tien jaar salaris en emolumenten uitbe talen, welke inkomsten byna 1000 gulden per maand bedragen. Hiertegenover zyn tegenprestaties practisch niet te eischen. De arbeidsovereenkomst met den heer, Pompe werd in 1929 gesloten voor den duur van twintig jaren, met terugwerkende kracht tot 1925, zoodat deze overeenkomst eerst 1 October 1945 expireert. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. vreemde arbeidskrachten. Met betrekking tot de uitvoering van het Koninklyk Besluit van 3 April, waarin is bepaald, dat werkgevers arbeid in den zin van artikel 1 van de wet van 16 Mei 1934 zonder schriftelyke vergunning van den directeur van den Ryksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling niet mogen doen verrichten door vreemdelingen in de beroepen en be dryven, welke in de Staatscourant en in de bladen van 9 April jl. werden gepubli ceerd, deelt de directeur van genoemden Ryksdienst nog het volgende mede: Werkgevers, die reeds op 9 April 1935 vreemdelingen, werkzaam in bedoelde beroepen of bedryven, in dienst hadden en die vreemdelingen in dienst zouden wil len houden, moeten zorg dragen, dat zij uiterlyk 1 Juli 1935 in het bezit zyn van de vereischte vergunningen. Geen toezegging kan worden gedaan, dat op aanvragen om vergunning, die niet vóór 1 Juni e.k. by den directeur van den Ryksdienst zyn ingediend, tydig kan worden beslist. Ten aanzien van vreemdelingen, die na 9 April 1935 in dienst zyn getreden voor de uitoefening van werkzaamheden als bovenbedoeld, moet de werkgever na 1 Mei 1935 in het bezit van een vergunning zyn. De aanvragen om vergunning moeten geschieden op daartoe vastgestelde formu lieren, welke kosteloos verkrijgbaar zyn by de organen der openbare arbeidsbemid deling (gemeentelyke arbeidsbeurzen en agentschappen der arbeidsbemiddeling). De ingevulde formulieren dienen recht streeks en gefrankeerd te worden gezon den aan den directeur van den Ryksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling te 's-Gravenhage. de moeilijkheden in het diamantbedrijf. Op het Departement van Financiën heeft gisteren een conferentie plaats gehad in verband met de moeilijkheden, die voor onze diamantindustrie zoozeer vergroot zyn door de Belgische devaluatie. De moeiiykheden van deze industrie zyn uitvoerig besproken. De regeering zal nagaan of en zoo ja welke maatregelen ten deze kunnen worden genomen. Een en ander zou ook afhangen van het besluit der Belgische regeering inzake de door de Belgische werkgevers toegestane loons- verhooging van 30 pet., welk besluit heden zou worden genomen. verkeerstellingen op de over gangen over de groote rivieren. Van 17 April tot 1 Mei. Ingevolge den door de Tweede Kamer uitgesproken wensch zal de Regeering op eenige rivierovergangen verkeerstellingen doen houden tusschen 17 April en 1 Mei, ten einde vast te stellen, vanwaar de brug- of veergebruikers komen en waar heen zy gaan. Die telling zal plaats heb ben op 9 bruggen en 3 ponten. Op de bruggen by Katerveer, Arnhem, Wester voort, Grave, Hedel, Heusden, Keizersveer, Zalt-Bommel en Vianen. En op de ponten Moerdyk, Nymegen en Hendrik Ido Am bacht. het dreigend conflict in de sigaren-industrie. Door de vier organisaties der arbeiders in de Sigaren-industrie, welke het in de vorige conferentie door den rijks-bemia- delaar prof. mr. Aalberse gedane voorstel niet hebben aanvaard, werd onder diens leidirg op het departement van Sociale Zaken een 3e conferentie gehouden, na dat gebleken was dat er op geen enxele wyze tusschen de partyen een overeen stemming te bereiken viel en dus het uit breken van een conflict op 22 April a.s. niet meer te voorkomen scheen, gaf de rijks-bemiddelaar in overweging het ver schil aan arbitrage te onderwerpen Alle aanwezigen verklaarden zich gereid deze gedachte uiterlijk Maandag a.s in hun hoofdbesturen ter sprake te brengen. Mochten de uitslagen gunstig zyn dan zal Dinsdag a.s. nader geconfereerd wor den voor de opstelling van de acte van gen compromis.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13