Joivü kood/&k tywut €H {MwCtmJjuvLl LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 8 April 1935 TC0NÏH NltUW/ BUITENLAND. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. IN DEN LEIDSHEN KOUT. PLANNEN VOOR EEN HERTENPARK. Mits er 100 nieuwe leden bijkomen 11 Een onzer lezers schrijft ons: Het weer lokt de laatste dagen niet erg uit tot een wandeling in den Hout. En toch begint het er al zoo mooi te worden: het is in het voorjaar al zoo gauw mooi voor wie oog heeft voor die kleine wonde ren in de natuur, die boden der lente. De croeussen zijn nu al weer zoo wat uitge bloeid evenals de aconletjes. doch nu schit teren er de gele dotterbloemen langs de slootkanten en treft men in het bosch de anemoontjes De wilgenkatjes hebben hun mooiaten tijd ook al weer gehad: de bloei tijd gaat snel voorbij. Maar gelukkig de natuur is rijk en kan steeds voor aanvul ling zorgen, want de amelanchier of kren- tenboom staat alweer op uitkomen, slecht» enkele mooie dagen, wat zachter weer en hij bloeit volop. Er staan er veel van in den Hout en de rijke sneeuwwitte bloei met het ontluikende bruinroode blad, biedt dan een schitterenden aanblik Rondom den vijver ziet de Hout er dan uit als een knap jong meisje in bruidstooi. Op mpn wandeling door den Hout. trof ik er ook den hoofd-tulnman. den heer de Jongh aan. die wat ontstemd bleek, omdat hij hoorde dat een paar verpleegsters heel wat anemoontjes hadden afgeplukt en meegenomen Het is zoo Jammer, dat men de schendende hand met kan afhouden van die bloemetjes, die in het voorjaar den Hout juist zoo aantrekkelijk maken. Op onze verdere wandeling vertelde de heer de Jongh. dat er bij het bestuur van den Hout reeds eenigen tijd plannen bestonden voor een hertenpark. Het groote grasveld rond om den laatst gegraven vijver, zou daar voor zijn te bestemmen. Een gift uit vroe ger dagen, zou het bestuur daarvoor wil len bestemmen, hoewel qjgt geheel toe reikend om daaruit alle kosten voor aan leg en voor onderhoud te bestrijden. Daar om wilde men trachten er van hier en daar nog wat bij te krijgen. Als u soms weer eens wat over den Hout in de courant mocht schrijven, voegde hij er glimlachend aan toe. schrijft u dat er dan ook eens bij. Het zou zoo aardig zijn, als dat park er nog dezen zomer kwam: het ls zoo'n geschikt punt en het zal de at tractie van den Hout stelhg nog vergroo- ten. Behalve herten, zouden er ook ver schillende vogels in komen Van den pen ningmeester hoorde ik dat, wanneer er 100 nieuwe leden van den Hout met een jaarlijksche bijdrage van f. 2.60 bijkwa men. de zaak voor elkander was. Zouden er in Leiden nu geen 100 menschen te vin den zijn die f 2.50 daarvoor jaarlijks zou den willen bijdragen? Ik meende aan de uitnoodiging van den hoofdtuinman, om in de courant te ver zoeken om lid te worden k raison van f. 2.50 ln het jaar, wel te moeten voldoen, als de redactie tenminste zoo vriendelijk zou willen zijn het stuk op te nemen. Een dierenpark rondom den laatsten vijver zou zeker een mooie afsluiting van den Hout zijn en zal zeker niet nalaten de belang stelling van velen te trekken. Doch nu die honderd nieuwe leden van den Leldschen Hout nog! Wie helpt mee? Een briefje aan den penningmeester is gauw geschre ven. want er behoeft niet veel in te staan. En mocht men diens giro-nummer willen weten? Dit ls No. 197437 staande op den naam „Penningmeester van den Leidschen Hout." Ik juich persoonlijk het plan van het bestuur van harte toe. Het bezoek aan den Hout wordt leder jaar grooter en de Hout wordt ieder Jaar mooier en voldoet steeds meer aan zijn roeping om te worden ons Leidsch Volkspark. Zorgt het bestuur weer voor nieuwe aan kleeding. dan gaat 't park weer een groo ter plaatsje Innemen ln het leven der be volking. Waren niet de verschillende wa tervogels ook een aankleeding van den vijver? Eerst genoten wij enkel van den vijver met de beplanting en nu zouden wij het verlevendigde beeld dat zwanen, ganzen en eenden brachten, al niet meer willen missen. Een verdere aankleeding met herten, pauwen en andere vogels zal opnieuw den aanblik verlevendigen en het park ver fraaien. Maar nu die 100 nieuwe leden nog! VEREENIGING VAN MATHESLANEN. Lezing en film over Radio in Ned. Oost-Indië. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniglng ln de collegezaal van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium haar achtste en laatste lezing van dit seizoen. Spreker was den heer L. Waasdorp, ing. bij den P T.T.-dlenst In N.O.I., terwijl na diens voordracht zou worden vertoond een film „Van het Radiobedrijf op de Bandoengsche Hoogvlakte", vervaardigd en vertoond door den heer ir. D C. Nop pen. oud-hoofd van het zendstation Ma labar bij Bandoeng De voorzitter de heer v d. Linden heette de vele aanwezigen hartelijk wel kom, ln het bijzonder de vele leeraren van het Genootschap M.S.G., en de sprekers, die spontaan bereid gevonden waren deze laatste lezing te verzorgen. Hierna was het woord aan den heer Waasdorp. Spr. begon zijn causerie met uiteen te zetten hoe de radiodienst in O.I. is ont staan. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op het feit, dat men in O.I. alleen maar korte golf zender kan gebruiken, omdat men zoo dicht bij de evenaar ls. Ten slotte hield spr. een smakelijk en uitgebreid betoog over de door Rem ge bouwde radio-zendinrichtlng op Nieuw- Guinea De spreker had een hartelijk en langdurig applaus ln ontvangst te nemen. Hierna kwam de bedrijfsfilm van den heer Noppen aan de beurt, welke eveneens lulde werd toegejuicht. De voorz. dankte de belde heeren na mens het bestuur en de aanwezigen voor dezen zeer Interessanten avond. Ook bracht spr. zijn oprechten dank aan prof Keesom, prof. de Haas en dr. Crommelin voor het bereidwillig afstaan der collegezaal. Tenslotte maakte hij be kend, dat de eerst volgende excursie zal worden gehouden op 23 April a.s. REMONSTKANTSCH SEMINARIUM. Tot proponent ls bevorderd de heer G. J. Hoenderdaal. RECLAME. 2857 INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Concert door het Haagsch-Arbeiders Svmphonle-Orkest. Voor ten uitstekend bezette zaal heelt het Haagsch-Arbeiders-Symphonie-Orkest een concert gegeven in het Trianon- Theater, welke tevens gold als sluitings- ochtend van de serie kunst-ochtenden die het „Instituut" voor haar leden ln den afgeloopen winter heeft georganiseerd. De vorige maal, dat wij dit orkest hoor den, konden we daarover al zeer waardee- rend schrijven en op dit concert was wederom groote vooruitgang te constatee- ren. Niet alleen, dat het luisteren naar dit orkest al een groot genot is. de kundige dirigent, de heer Leo Ruygrok heeft er zoo uitstekend slag van. om de te spelen wer ken op eenvoudige en zeer begrijpelijke wijze toe te lichten. Iets wat niet genoeg te waardeeren ls, daar hierdoor de leek eenlg inzicht krijgt, ln de voor hem too Ingewik kelde muziekleer. Op een prettige en onderhoudende wijze heeft Ruygrok gedoceerd over de veelzij dige ouverture-vormen over de diepere beteekenls van de muziek, gecomponeerd door Mozart, Beethoven en Haydn. Ook de door de „Peer Gynt" zoo nauw verwante Noren Ibsen en Grieg, werden door hem op zeer populaire wijze behan deld. om nog tenslotte ln verband met de walsen van Strauss, te belanden bij de hedendaagsche jazz-muzlek. Hej programma was vanzelfsprekend ge wijd aan de besproken componisten Zoo hoorden we de ouverture ..Raymond" van amb. Thomas, waarbij de groote vaardig heid van het orkest in al zijn groepeerin- gen kwam vast te staan Men kon zich uit den aard een gaver uitvoering van deze technisch lang niet gemakkelijke ouver ture indenken maar er viel hier heel veel goeds te waardeeren, zooals mooie stem ming en 't nimmer domineeren van enkele instrumenten bij het ensemble-spel. Mej Johanna de Geus en mr. Harm Smeding hebben het vocalistlsch gedeelte van dit concert verzorgd. Mr. Harm Sme ding zong een aria uit ..Die Schöpfung" van Haydn. waarbij bleek, dat dit een dilettant is. die zijn sohreden al op een der hoogste sporten der muzikale ladder gezet heeft. Een voortreffelijk tenor met een bijzonder warm getimbreerde stem, een alles omvattend geluid, zuiver van het laagste tot het hoogste register! Mej. de Geus deed in haar genre niet veel onder voor haar partner. Met veel gevoel en een innerlijk ondergaan der beteekenls van den tekst, heeft zü de twee Solveig's lie deren uit de Peer-Gynt-Suite gezongen. Bij verdere ontwikkeling en studie, zal deze zangeres zeker meer van zich doen hooren. In de uiterst moeilijke taak van begeleiden heeft het orkest prachtig werk verricht, al was ln Haydn alles nog niet in orde Met twee deelen uit de „Arleslenne-Suite" van Bizet en Joh. Strausss Morgenblatter". werd dit concert beëindigd. De Haagsche arbeidersbeweging kan met recht trotsch zijn op het bezit van een orkest, dat zich door ernstige en toege wijde studie al heeft weten te verheffen tot een peil. dat verre uitgaat boven het alledaagsch dilettantisme, iets wat het naast de genoemde studie, te danken heeft aan de voortreffelijke leiding van Leo Ruygrok. Met genoegen zien wt) uit naar hun weder-optreden in het volgend seizoen o DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. De Doezastraat-Commissie heeft ln haar laatste vergadering besloten, van de inge komen ontwerpen dat van Reclame Studio „Succes" iPoels en Swaan) te laten uit voeren. NEDERL. BOND VAN ABSTINENT STUDEERENDEN. Lezing over Mussolini. De afdeeling Leiden van de N.B.A.S. or ganiseerde Zaterdag jJ. een vergadering, waarin de heer J W. Segaar uit Amster dam sprak over Mussolini. De afwezigen hadden dezen keer heel erg ongelijk. Spr. ving aan met de opmerking, dat het Juist voor hem zoo aantrekkelijk was met jonge ren van gedachten te wisselen vooral ook omdat de hedendaagsche jeugd in een tijd leeft, waarin baanbrekende dingen gebeu ren. Vervolgens werd behandeld het ont staan van het Italiaansche fascisme ln den tijd, dat sovjet-vlaggen op de fabrie ken gehesohen werden en georganiseerde burgerwachtstroepen het tegen de strij dende revolutionairen moesten afleggen. Hier pas laschte spr. het leven van Mus solini in, beschreef zijn jeugd, zijn politieke loopbaan en zijn houding in de socialis tische partij, welke ten duidelijkste symp tomen van een dictatorsgeest vertoonde. Nadat hij onder heftige scènes uit de partij gezet was. richtte hij het blad „Popoio dTtalla" op, waarin hij een machtige actie voor het deelnemen van Italië aan den oorlog opende In Maart 1919 kwam Mussolini zeil ge wond van het front terug en richtte de eerste „fasclo dl Combattemento" op. welke in drie maanden tijds uitgroeide van 70 tot 1000 leden. Die eerste groepen fas cisten vertoonden wel een groote verschel- denheid. In Triest waren het nationalisten ln het Po-gebled traden zij op onder de agrarische kopstukken. In Bologna was het een verdedlgingspartlj tegen den vroot- handel, in Pisa waren het professoren en studenten. Elders katholieken, weer elders anti-clericalen, die de zwarthemden toe spraken en temidden van dat alles stond Mussolini. Vervolgens schetste spr. uitvoe rig den verderen ontwikkelingsgang van het fascisme en hij besloot zijn interes sante lezing met de vraag, of het fascisme in Nederland een toekomst hebben kan, welke vraag als opening van het debat bedoeld was. Na de pauze werden eenlge vragen be antwoord en trad nog een spreker op. die meer interne aangelegenheden van den N B A.S. behandelde en op de noodzake lijkheid wees voor de oudere jeugd de maatschappelijke toes'anden bestu- deeren, hetgeen uitvoerig gemotiveerd werd De voorzitter dankte den inleldei voor zijn belangwekkende lezing. LEIDSCHE SCHOUWBURG. K. V. LITTERIS SACRUM. Muggen om de kaars Tragi-komische verwikkeling ln 3 bedrijven van H. de Wilde. Het is niet iedere vereeniglng gegeven, om onder zijn leden iemand te hebben, die in staat ls om zelf een tooneelstuk te vervaardigen, dat alleszins speelbaar tsi In deze gelukkige omstandigheden ver- keèrt Litterls, want de „eersteling" van' den heer H. de Wilde durven wij zonder eenige terughouding „geslaagd" noemen. Het is niet diepgaand, integendeel, doch dit volkomen pretentieloos blijspel want dat is het in wezen toch! houdt het publiek een avond allergezelligst bezig. Het gegeven is ook niet nieuw, doch de uitwerking is zeer gelukkig en de dialoog is vlot, logisch en komisch. Al met al: vol komen tooneelfahig en wij fellciteeren den jeugdigen auteur van harte met zijn succes. Het thema is in 't kort het volgende', een drietal verstokte vrijgezellen. Frans, Gerard en Toon, ondervindt, wat het zeg gen wil, als er geen gedienstige ls, om voor het huishouden te zorgen. Alles gaat glad verkeerd. Besloten wordt dan ook om een nieuwe hulp te nemen en uit een viertal sollicitanten wordt gekozen de Ideale: lieftallig, geestig, behulpzaam. Alle drie krijgen het dik te pakken van deze innemende hulshoudster en alle drie vra gen haar ten huwelijk Alle drie worden geaccepteerd en met ieder wordt een af spraak gemaakt buitenshuls om de „ver loving" voor het eerst samen te vieren. Als dan het terrein veilig ls, laat de aan minnige „verloofde" haar baas binnen, die de brandkast pijnloos forceert en samen gaan zij heen, het drietal een bittere ont goocheling en een droeve illusie slechts latend. Men ziet. een nieuwe vondst ls het niet, doch de uitwerking ls van dien aard, dat, zooals gezegd, een kostelijk licht moussee rend blijspel ls „gefabriekt". En Litteris heeft aan het geesteskind van zijn als speler reeds zoo gewaardeerd medelid, alles gegeven, wat Litteris geven kan. Men weet. wat dit zeggen wil! Een opvoering, èf tot in de finesses. Litteris schonk al zijn kunnen naast groote overgave! Een prachtig trio was het stelletje oude vrijers, resp. vertolkt door den auteur, den heer Hageman en den heer P A. Wisse. Speciaal de Gerard van den heer Hage man was een allèrkosteUjkkt type welk waarbij beide Als genoemd mevr. Hageman—Verhagen als de aan beden doch zóózeer de liefde hoonende huishoudster. Alles even natuurlijk, en goed afgestemd, werd door hen werkelijk een hoogtepunt bereikt! De bijrollen werden daarnevens ruim schoots voldoende vertolkt Litteris en de heer de Wilde kunnen beide met de grootste voldoening terugzien op het ten tooneele brengen van deze „Muggen om de kaars....", die allen zich schroeiden aan de vlam. Na afloop had een huldiging plaats van den auteur Naast diverse bloemstukken waarbij ook de dames niet vergeten wer den, werd den heer de Wilde namens Lit teris een krans aangeboden. Zulks bij monde van den heer Hageman, die ln een geestig speechje verklaarde, dat het succes hem nog meegevallen was en hij wenschte den heer de Wilde van harte geluk met het slagen van zijn „eersteling" De heer de Wilde dankte bestuur, den „baas" den heer Hageman als regis seur, en tenslotte nog speciaal mevr. Hageman. De als altijd vrijwel geheel gevulde schouwburg heeft zeer hartelijk gerea geerd en op niet te miskennen wijze van groote ingenomenheid getuigenis afgelegd. Langdurig en warm klaterde telkens het applaus op. TOONEELVEREEN. „TOT IEDERS GENOEGEN". Zaterdagavond gaf bovengenoemde ver- eeniging voor een goed gevulde zaal ln „Zomerlust" een groote openbare uitvoe ring met bal Het programma werd ge opend door Gé Hofenk en zijn Melody Ma kers, waarna de heer A. Arentsen, Voor zitter van bovengenoemde vereeniglng het openingswoord sprak. Deze heette alle aan wezigen donateurs, donatrices en afgevaar digden der Zustervereenlglngen welkom en wenschte allen een genoegelijke avond toe. Hierna werd een aanvang gemaakt met de. uitvoering. Opgevoerd werd „Voogd te gen wil en dank" ln 3 bedrijven door A. Arentsen. Het stuk werd op goede wijze gespeeld en bracht de lachspieren danig ln beweging. Na afloop van de opvoering werd door den Voorzitter aan de adspirant- leden, N. v. d. Horst een horloge-armband en aan T. v d. Horst een boekwerk ter hand gesteld, daar zij dien avond voor het eerst hun medewerking verleenden en zich van hun taak goed gekweten hadden. Een bal onder leiding van Anton de Groot besloot dezen avond, waarvan de gezelligheid nog werd verhoogd door een tombola. In verschillende kerken ln onze stad werd gistermorgen door de voorgangers de ramp van de „Leeuwerik" herdacht en voor de nabestaanden van de slachtoffers ge beden. Zaterdagavond is de 13-jarige G P. wonende aan den Mareslngel, op den Heerensingel van zijn fiets gevallen door dat de ketting brak. Het bleek, dat hl) zijn linkerelleboog gebroken had. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. DE ALGEMEENE TOESTAND. Eden moet rust houden. De Lord geheimzegel-bewaarder Eden zal niet in staat zijn de bijeengeroepen speciale zitting van het kabinet bij te wonen, noch zich naar Stresa te begeven. Zijn dokter heeft na consultatie met een specialist, hem absolute rust voorgeschre ven voor den tijd van vier a zes weken. Omtrent den gezondheidstoestand van Eden werd het volgende offlcleele com muniqué uitgegeven: „Eden is lijdende aan een hartaandoe- ning, als gevolg van zijn luchtreis die vooral tusschen Praag en Keulen zeer moeilijk was." Men acht het onder deze omstandig heden zoo goed als zeker, dat de premier MacDonald zal besluiten zelf aan het hoofd van de Britsche delegatie naar Stresa te gaan. Omtrent de Stresa-bijeenkomst wordt overigens natuurlijk reeds veel voorspeld, doch beteekenls hebben deze proefbalon- netjes niet. Morgen zal de Fransche regeering de laatste hand leggen aan het memorandum dat bij den Volkenbond zal worden inge diend en de desbetreffende ontwerp-reso- lutie. Het memorandum best. uit 10 getypte vel len waarin 't protest van 20 Maart nader wordt uitgewerkt en gewezen wordt op het feit, dat Dultschland zijn beslissing nam na de verklaring van Londen van 3 Febr., welke ingegeven was door het verlangen dat het den wettelijken weg weder zou be treden en juist aan den vooravond van Sir John Simon's bezoek en dat Dultschland dus verantwoordelijk ls voor den ontsta llen toestand. Het memorandum vraagt, de moreele veroordeeling vrfi het eenzijdig optneden van Dultschland in strijd met de verdragen. In den ministerraad zullen waarschijn lijk wel wijzigingen in het document wor den aangebracht, opdat het in Stresa zal kunnen dienen als onderwerp voor een ge meenschappelijke verklaring der drie mogendheden Men meent te weten, dat Laval 23 April naar Moskou zal gaan, en daar 3 dagen zal vertoeven, alvorens naar Warschau te vertrekken. - -o BELGIE. Het handelsaccoord met Frankrijk. Het FranschBelgisch accoord zegt, dat de regeeringen het gemeenschappe lijk verlangen koesteren, geen storing te zien ontstaan ln de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk, Belglé en Luxemburg, als gevolg van de devaluatie van de Bel gische en de Luxemburgsche munt. Ver der ls overeen gekomen, dat, wat de goe deren betreft, die het voorwerp waren van een particulier accoord tusschen pro ducenten, welk accoord door de betrok ken regeeringen ls erkend, alle noodlge maatregelen zullen worden getroffen om tc beletten, dat tengevolge van de deva luatie een zoo aanzienlijke toevloed van goederen op de Fransche markt zou plaats nebben, dat zij tengevolge van een da ling der prijzen de Fransche economie zouden ontredderen. De belanghebbende groepen wordt verzocht zich naar deze principes te gedragen. Wat de bij den Invoer ln Frankrijk ge- contlngenteerde producten betreft, zou de verstrekking van certificaten en consen ten afhankelijk worden gemaakt van een schriftelijke verklaring, waarbij de Impor teur de verbintenis aangaat geen prijzen te vragen, die lager zouden zijn dan de courante prijzen, welke op de Fransche markt zouden gelden, Indien er geen de valuatie was geweest. Iedere ontduiking van deze verbintenis zal leiden tot het onttrekken aan de belanghebbenden voor den duur van een jaar van alle deelne ming aan de contingenten. De Belgische en Luxemburgsche regee ringen hebben verder besloten voor de producten, die niet onder de vorige ru brieken vallen, desnoods consenten af te geven met hetzelfde doel als hierboven is uiteengezet. De huidige overeenkomst is geldig voor 6 maanden, en kan leder oogenblik wor den opgezegd, indien de regeeringen tot de overtuiging komen, dat een voldoende aanpassing van de prijzen is bereikt. De regeeringen zullen ln elk geval elkaar raadplegen vóór het verstrijken van den termijn van zes maanden over de even- tueele verlenging van het accoord. ABESSYNIE. Weer een nota aan den Volkenbond. Interview met generaal de Bono. Avenol, de secretaris-generaal van den Volkenbond heeft een nota van de regee ring van Abessynië ontvangen, waarin hem verzocht wordt het Italiaansch-Abes- synisch geschil te plaatsen op de agenda der bijzondere zitting van den Volken- bondsraad, welke op vijftien April te Genève aanvangt. Avenol heeft de regee ring van Abessynië geantwoord, dat dit verzoek niet zonder meer voor inwilliging vatbaar is, omdat de Raad zelf over zijn agenda heeft te beslissen. Vermoedelijk zal de Raad dat verzoek afwijzen, van oordeel dat alle middelen om het conflict rechtstreeks bij te leggen, nog niet uitgeput zijn. Een bijzondere correspondent van de „Paris Soit"' heeft een onderhoud gehad met den opperbevelhebber der Italiaan sche strijdkrachten, generaal de Bono. De generaal wees de beweringen en geruch ten over een voor de deur staand gewa pend conflict met Abessynië van de hand. De officieren zullen een sterk, Italië waardig, leger van inheemschen, africh ten. Bovendien zal een wegennet worden aangelegd. Voorts verklaarde de Bono: De onrust van Abessynië is ons onverschillig. Zeer spoedig zal men overeenkomsten moeten treffen om onze verhouding van nabuurstaten te regelen. Wij willen graag een gemeenschappelijke grens met een nauwkeurig afgebakend door een verant woordelijke regeering bestuurd onafhan kelijk land. Maar wij kunnen geen buren hebben met barbaarsche streken, waarin prac- tisch onafhankelijke opperhoofden volken tyrannlseeren, die aanspraak hebben op de vrucht van hun arbeid. VEREISCHTE LEEFTIJD VOOR HET BESTUREN VAN RIJTUIGEN EN HANDWAGENS. Om een rijtuig te besturen of een rijdier te berijden moet men den leeftijd van 16 Jaar hebben bereikt. Voor het besturen van een hand wagen of het geleiden van een rij- of trekdier wordt verplacht, dat men 14 jaar oud ls. De strafbaarheid vervalt, wan neer de handeling verricht wordt onder voldoend toezicht, waaron der moet wordefi verstaan dat de gene, die toezicht houdt, elk oogen blik kan Ingrijpen, b.v. het bestu ren of geleiden kan overnemen of andere maatregelen kan nemen om de schadelijke gevolgen te voorko men of af te wenden. Geen kinderen mogen derhalve zelfstandig een rijtuig of handwa gen besturen, of een rijdier berij den of geleiden, wanneer zU niet een bepaalden leeftijd hebben bereikt. VERVOER VAN BREEDE OF LANOE LASTEN MET VOERTUIGEN. Utulgen en handwagens, waar mede gereden wordt, mogen met ibegrip van de lading niet bree der zijn dan 2,35 M. Wanneer daarmede lasten wor den vervoerd, mogen deze aan voor- of achterzijde niet meer uit steken dan 2 M. Een dergelijk ver voer ls wel toegelaten, als aan het gedeelte van de last. waar deze meer dan 2 Meter bulten het voer tuig uitsteekt. Iemand zich bevindt, die de last aan dat einde geleidt of bestuurt. Glazenwasschers en schilders ln het bijzonder zullen er aan moeten denken, dat minstens 2 personen belast zijn met vervoeren van lange ladders, als deze meer dan 2 Meter uitsteken buiten de voor- of achterzijde van het voertuig. In deze richting gaat een groote en schoone humanitaire missie, die even edel ls als Indertijd de strijd tegen de slavernij is geweest. Ik spreek thans niet van slavernij in Abessynië. De Abessynlërs be handelen hun slaven beter dan de onge lukkige volken, die zij tot dienstbaarheid dwingen. Aan deze denk lk. De wereld kent hun toestand nog niet. Tien mlllloen zielen zijn er toe gedoemd het leven te leiden van arme duivels, want de Abessynlsche opvatting ontneemt hun bijna alles. Indien Italië er ooit toe geroe pen zal worden dit werk ten uitvoer te leggen, zal het zijn vollen plicht doen. Doch voorlooplg is geen sprake van oor log. e FRANKRIJK. De verlenging van den diensttijd. De regeering heeft besloten dat de lich ting. die in den loop van deze maand den militairen dienst met groot verlof zou ver laten, onder de wapenen blijft tot uiter lijk 14 Juli a.s. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor de soldaten van de oudste recruten-klasse, die op 13 April a.s. den dienst mogen verlaten. De minister van oorlog heeft aan de militaire gouverneurs een order gezonden, zeggend o.a.: „Het besluit om de lichting onder de wapens te houden, ls eenvoudig een voorzorgsmaatregel. Frankrijk heeft l'/i mlllloen van zijn kinderen verloren, het wil een dergelijk offer niet opnieuw riskeeren. Het moet zijn grondgebied vei lig stellen voor elke verrassing. In af wachting, dat de nieuwe recruten vol doende geoefend zijn, heeft Frankrijk alle gedrilde manschappen noodlg om de vei ligheid en rust van zijn haarden te verzekeren." VEREENIGDE STATEN. Dienstplicht aanvaard. Het Huis van Afgevaardigden heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp aan genomen, waarbij de president wordt ge machtigd, ln geval van oorlog .alle finan- cieele en monetaire hulpmiddelen der na tie te mobillseeren. De president is gemachtigd, de conscrip tie af te kondigen, doch de onder de wape nen geroepen manschappen, zullen een soldij ontvangen, ten minste gelijkstaande aan het loon van ongeschoolde arbeiders. De president kan voor alle Industrieën met uitzondering van het dagbladbedrijf en de boekdrukkerijen een stelsel van licenties Invoeren. Het Huis nam een amendement aan, voorziende in de confiscatie door middel van belastingheffing van de oorlogswin sten. JAPAN. Het bezoek van keizer Kang Teh. Ter eere van den keizer van Mantsjoekwo Kang Teh, is een feestmaaltijd gehouden in den loop waarvan zoowel de keizer van Mantsjoekwo als die van Japan het woord hebben gevoerd. De keizer van Japan begroette den kei zer van Mantsjoekwo met hartelijke woor den als bondgenoot, waarop keizer Kang Teh antwoordde, dat Mantsjoekwo trouw achter Japan staat, jegens welk land het steeds tot dankbaarheid verplicht is. Het bondgenootschap tusschen Japan en Mantsjoekwo, dat onverbrekelijk is. draagt ln hooge mate bij tot de instandhouding van den vrede ln Oost-Azië en in de wereld. De politie heeft gisteren te Tokio nabij het slot Akasaki, waar de Keizer van Mantsjoekwo verblijft, drie Koreanen ge arresteerd, op wie revolvers en dolken werden gevonden. Naar het polltle-onder- zoek vaststelde behooren de arrestanten tot een geheime Koreaansche organlsatl#. X

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2