K.L.M.-vliegtuig, de „Leeuwerik" verongelukt. w- In het Sauerland tegen een bergweide gevlogen 76,lc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 8 April 1935 Vierde Blad No. 23020 De zeven inzittenden om het leven gekomen. Een pionier is gesneuveld. IJSAFZETTING IN SNEEUW STORM VERMOEDELIJK DE OORZAAK. Het K.L.M.-vliegtuig „De Leeuwerik", gezagvoerder P. Soer, is Zaterdag op weg van Praag naar Amsterdam, bij Briion, op 80 K.M. ten Oosten van Dortmund ver ongelukt. Alle zeven opvarenden: de uit vijf kop pen bestaande bemanning en 2 passa giers, zijn gedood. Het toestel deed dienst op de juist geopende luchtlijn AmsterdamPraag. Het was om 12 uur 34 min. (Amst. tijd) uit HalleLeipzig —waar een derde pas sagier was uitgestapt vertrokken op weg naar Essen. Om 2 uur meldde het zich draadloos op 10 K.M. benoorden Kas sei, dus Juist op de route Halle—Leipzig— Essen. Vier minuten later werd het radio station Keulen geseind: „Antenne wordt Ingehaald wegens onweer". Te ongeveer 3 uur werd het veronge lukte vliegtuig gevonden. Commandant van de Leeuwerik was de bekende piloot Piet Soer Als tweede be stuurder deed dienst de heer Prillewitz, vliegtuigbestuurder bij de K.N.I.L.M., met Europeesch verlof. Marconist was de heer Van der Klein, boordwerktuigkundigen de lieeren Weiman en Wingelaar. Een van de beide passagiers was een zoon van den burgemeester van Amsterdam, De Vlugt. De tweede passagier was de heer Briel, hoofdprocuratiehouder van de A.K.U. woonachtig te Arnhem. HET VLIEGTUIG IN EEN SNEEUWSTORM. NA DE BOTSING GEHEEL VERBRAND. Een correspondent van het Persbureau Vaz Dias in Westfalen is een half uur na het vreeselijk ongeluk met de „Leeuwerik" op de plaats des onheils nabij Briion aangekomen. Zooals reeds gezegd, heeft de ramp plaats gevonden even voor drie uur. Op dat oogenbllk woedde boven de omgeving een zeer zware sneeuwstorm, die in dicht heid zeer ongelijk was. maar toch in de minst hevige momenten niet meer dan hoogstens 200 M. zicht mogelijk maakte. Waarschijnlijk is het aan deze omstandig heid en mede aan ijsafzetting toe te schrij ven, dat „De Leeuwerik" midden in de vlucht tegen een berg is aangevlogen. Deze berg is de Burgberg nabij het ge hucht Roesenbeck in het Sauerland, een uur rijden van Briion, een plaatsje van 6000 Inwoners. De streek daar is buiten gewoon eenzaam zoodat het ongeveer een kwartier duurde alvorens degenen die het vreeselijk ongeluk zagen gebeuren ter plaatse konden zijn. Behalve de Landrat Jansen begaf zich ook een kleine politiemacht, voornamelijk manschappen van de te Brillon gedeta cheerde gendarmerie, naar de plaats van de ramp. Het was een afschuwelijk schouwspel dat zich daar aan hen voordeed. De Leeuwerik was na de botsing over den kop geslagen en in brand gevlogen. Dicht bij het bosch aan den voet van den berg was het ge vaarte neergestort en geheel uitgebrand. Van de prachtige F 18 was niets meer over dan het kromgetrokken Ijzeren ge raamte en verkoolde resten van het hout werk en de bekleedingsstoffen. De drie motoren zaten nog in het geraamte doch waren geheel vernield Ook de bagage was zoo goed als geheel door het vuur ver teerd, met uitzondering van een aantal sieraden, die in een der koffers hadden gezeten en het vuur hadden kunnen weer staan. Merkwaardigerwijze werden midden tus- schen de verbrande resten nog een aantal door het vuur vrijwel geheel gespaarde papieren gevonden waaruit de identiteit van het toestel kon worden opgemaakt. Een deerniswekkend schouwspel boden de lijken der zeven inzittenden. Geen hun ner had kans gezien uit het brandende vliegtuig te ontsnappen, waarschijnlijk doordat het reeds voor het in brand vloog over den kop is geslagen. De lijken waren geheel verkoold en volkomen onherken baar. Onder leiding van den Gendarmerie- Obermeister Nledrlg werden de eerste maatregelen genomen. Enkele voorwerpen als sleutels en horloges werden van labels voorzien terwijl op de slachtoffers gevon den papieren werden verzameld. In op dracht van den Gendarmerle-Obermelster Nledrlg werden eenlge foto's van de situa tie gemaakt, waarna de lijken met wagens naar het dorpje Roesenbeck werden over gebracht. Tegen acht uur des avonds werd de gen- darmeriewacht van Briion teruggetrokken, terwijl daarvoor in de plaats de wacht werd betrokken door manschappen van het Arbeidsdienstkamp Bredelar, die den geheelen nacht de wacht hielden en gisterochtend vroeg weer door de gendar merie van Briion werden afgelost. Tegen acht uur Zaterdagavond arriveer den per trein uit Dortmund de leden van de Flugwache aldaar om het eerste offi- cleele deskundigen-onderzoek ln te stellen, aan het station Messlnghausen, vanwaar zij zich per auto naar de plaats van de ramp begaven. Onmiddellijk na het vernemen van het rampspoedig bericht ln ons land zijn bovendien de deskundigen van de K.L.M., de heeren Patist en van der Muien, naar de plaats van het ongeluk vertrokken voor het instellen van een nader onderzoek. DE SLACHTOFFERS. Piet Soer, de eerste bestuurder van de verongelukte „Leeuwerik", gold als eender bekwaamste piloten van de K.L.M. Hij werd op 4 Januari 1903 te Havelte gebo ren en kwam op 10 Maart 1927 in dienst bij de K.L.M. Vóór dien tijd was hij mili tair vlieger op Soesterberg. HIJ had in totaal ruim 7.000 vlieguren bij de K.L.M. en heeft ongeveer 17 vluchten naar Indië gemaakt. Soer, die gehuwd was en een dochtertje had, is vooral bekend gewor den door zijn vlucht met de „Pelikaan", in 1933 met Smirnoff ondernomen. De tweede bestuurder, E. A. J. Prillewitz, werkzaam bij de K.N.I.L.M. en met Euro peesch verlof hier te lande, zou, na eenige maanden bij de K.L.M. dienst te hebben gedaan, dezen zomer met een nieuwe machine voor de Indische luchtvaart maatschappij naar Java terugkeeren. Prillewitz is een van de vliegers geweest, die in 1928 een F VII b-3m voor de K.N.I.L.M. naar Indië heeft gevlogen. De marconist Th. van der Klein is op 5 October 1910 te Rotterdam geboren en trad 1 Juni 1934 in dienst bij de K.L.M. Voordien was hij dienstplichtig sergeant en vliegtuig-mitrailllst. Hij heeft een vlucht naar Indië gemaakt: het totaal van zijn vlieguren bedraagt 561. De mecanicien P. Weiman was 25 jaar oud en ongehuwd en in 1930 in dienst van de K.L.M. getreden. Hij deed speciaal dienst als mecanicien op de Indië-lijn en zou dan ook op 25 April met Hondong naar Indië vertrekken. Weiman stond bekend als een zeer bekwaam mecanicien. Weiman zou dezer dagen in het huwelijk treden. De mecanicien H. Wingelaar maakte de thuisreis niet in dienstverband mee maar als passagier. Er waren op deze lijn nog weinig passagiers en de K.L.M. benutte deze gelegenheid om haar personeel aan dezen dienst te wennen. Hij was pas kort in dienst van de K.L.M., n.l. sedert 1 Maart 1934 Werktuigkundige Wingelaar is 26 Juni 1904 te Bussum geboren. Toen hij bij de K.L.M. in dienst kwam was hij sergeant-monteur te Soesterberg. VMfcelaar was sedert vier weken gehuwd. Wl bij de ramp van de Leeuwerik om het leven gekomen heer H. L. A. Briel was 49 Jaar oud. Hij was hoofd-procuratiehou- der van de gecombineerde verkoopafdee- ling van het A.K.U.-concern te Arnhem en Breda. In deze functie was hij veel op reis, waarbij hij bij voorkeur gebruik maakte van de vliegdiensten. Hij was veertien dagen geleden naar Weenen ver-« trokken, had zich vandaar naar Praag be geven en bevond zich thans op thuisreis. De heer W de Vlugt studeerde te Am sterdam aan de Vrije Universiteit, waar hij den graad van meester in de rechten heeft behaald. Hij was 31 jaar oud Na het beëindigen van zijn universitaire studie is mr. de Vlugt te Amsterdam werk zaam geweest op het hoofdleentoor van de Nederlandsch-Indische handelsbank. Spoe dig werd hij uitgezonden door de Neder landsch-Indische handelsbank eerst naar Shanghai, van waaruit hij later op enkele kantoren van genoemde bank heeft ge werkt. In totaal gedurende 7 Jaren. Het laatste was hij werkzaam in Soerabaya, waar hij enkele jaren algemeen procura tiehouder was. In 1933 keerde mr. de Vlugt met verlof naar Nederland terug. Hij is daarna niet meer naar Indië teruggekeerd. In Januari 1935 werd hij campagnon van de effectenfirma Ingwersen en Co. GEMEENSCHAPPELIJK GRAF TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen heeft de directie der K.L.M. aan de firma Innemee van de Begrafenis Onderneming Siur-Ucltas" te Den Haag opdracht gegeven het transport van de lijken der slachtoffers naar Neder land te verzorgen. Een der leden van de directie dezer begrafenisonderneming Is Zaterdag per auto naar Briion vertrokken. Het stoffelijk overschot van mr. de Vlugt zal afzonderlijk worden begraven. De zes overige slachtoffers zullen in een ge meenschappelijk graf worden begraven, allen waarschijnlijk te Amsterdam. IJSAFZETTING DE OORZAAK VAN DE RAMP? In een kort onderhoud, dat wij met den heer Plesman hadden, deelde deze ons mede. dat naar zijn meening de waar schijnlijkheid groot is, dat het ongeluk aan ijsafzetting op de vleugels moet worden geweten. Het gewicht van het vliegtuig zou daardoor zoo zün toegenomen dat het voor den piloot niet mogelijk was de machine boven de gevaarlijke zóne uit te krijgen. In dit verband herinnerde de heer Plesman aan een noodlanding welke Duimelaar Jaren geleden in dezelfde omgeving heeft moeten maken. Hij constateerde toen ook ijsafzetting en zakte al lager en lager. Duimelaar slaagde er echter in zijn machine wonder boven wonder veilig op den grond te krijgen. Toen de nacht, waar in dit gebeurde, verstreken was en de piloot zag. waar hij terecht was gekomen en waar hij overal langs was gevlogen, kreeg hij eerst recht een denkbeeld van het risico dat hit geloopen had. Soer heeft echter zooveel veine niet ge had. Een van de vele heuvels is hem nood lottig geworden. De dienst op Praag zal door het droevige gebeuren geen oponthoud hebben. BIJ de K.L.M. is een stroom van betui gingen van deelneming binnengekomen. r* AUTORITEITEN AAN HET WOORD. In het restaurant op Schiphol hebben wij een oogenbllk gepraat met den heer ir. Oldrich Ruzicka. leider van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij, dit in samenwer king met de K.LM. de diensten op Praag onderhoudt Het is een harde slag die de K.L M. heeft getroffen zeide hij maar wij weten, dat zli onversaagd voort zullen gaan. dat zij de tanden op elkaar zal zetten. Het vertrouwen zal volkomen ongeschokt blij ven. Misschien zal het passagiersvervoer de eerste dagen wat geringer zijn, maar weldra zal dit zich herstellen. De Hol- landsche maatschappij heeft vliegers die in heel de wereld beroemd zijn om hun kunde en voorzichtigheid. „Het heeft zoo moeten zijn" zelde de heer Ruzicka .dat Soer een uwer be kwaamste eiloten. die nog geen week ge leden met de Hollandsche autoriteiten de openingsvlucht met dezelfde Leeuwerik naar Praag maakte thans is omgekomen.. Wat het weer betreft is het traject ta melijk ongunstig: het is lang geen gemak kelijk werk in dezen tiid het toestel veilig over te brengen Tk zelf ben een paar dagen geleden met de ..Uil" naar Neder land gekomen om de ..Kwartel" over te nemen. Ook toen was het zwaar vliegweer. Tusschen Kbely (het vliegveld van Praag) en Leipzle-Halle zijn we op 2000 M. hoogte gebleven van Leipzie af op 150J M. Bijna oo dezelfde plaats waar Zaterdag de ramp met de Leeuwerik heeft plaats gehad, heb ben we toen blikseminslag gehad. Toen is gelukkig ales goed afgeloogpn ofschoon het toestel op verschillende plaatsen is beschadigd Geen van de inzittenden werd gewond. Merkwaardig was het dat de radio-telegrafist Mika zoowel in zlfn linker als in zijn rechterjaszak glassplinters aantrof na het. gebeurde. In de cockpit hing een lichte rook en de koker van de antenne was b v. beschadigd. Ook het kom pas vertoonde ernstige afwijkingen. Toen Waar de ramp van de Leeuwerik plaats vond. Men ziet de lijn, waarlangs het toestel van Leipzig via Essen naar Nederland vliegen zou. Het kruisje geeft aan waar het toestel is verongelukt. Weer is Nederland opgeschrikt door een ramp, die aan zeven landgenooten het leven heeft gekost! De „Leeuwerik" verongelukt op de nieu we luchtlijn van Praag naar Amster dam Het kostte moeite de beteekenis te be grijpen van het eerste korte bericht, dat Zaterdagavond van de zijde der K.L.M. werd verstrekt. Weer een vliegramp! De Leeuwerik, worstelend in een sneeuwstorm, verplet terd tegen een bergweide in het Sauer land. Soer gedood, en Prillewitz, met 3 man personeel en twee passagiers Met van schrik vertrokken gezichten heeft ons volk geluisterd aan de radio of getuurd naar de bulletins, die vertelden van het nieuwe onheil dat over Neder land gekomen was. En ontdaan heeft men woorden van diepgevoelde deernis gefluisterd met het ongeluk dier kranige jonge kerels, die daar zijn omgekomen bij het uitoefenen van hun plicht, deernis met het leed der onpeilbaar zwaar ge troffen nabestaanden, deernis ook met de K L.M. en haar leiding, die met zoovele tegenslagen te kampen heeft. Het succes in de Londen-Melbourne- race had zoo schoone perspectieven ge opend voor onze luchtvaart. Toen kwam de ramp met de „Uiver". Thans slechts enkele maanden daar na het verpletterende bericht van het vergaan van de „Leeuwerik" op een lucht lijn, die pas op 1 April was geopend. Ge opend door een vliegtuig met autoritei ten. dat bestuurd werd door denzelfden piloot, Piet Soer, die nu Zaterdag om het leven gekomen is. De tragiek Is meedoogenloos. Soer was, met Iwan Smirnoff, de held van den be- faamden Pelikaan-tocht in December van 1933. Soer was een voorbeeld van den kal- men, talentvollen verkeersvlieger, be kwaam in z'n vak als slechts weinigen, bewust van de groote verantwoordelijk heid. die op hem rustte. Soer was het Ideaal van duizenden jongeren, die voor al in het laatste Jaar enthousiast zijn ge worden voor de luchtvaart en voor de vliegtechniek Een pionier is gesneuveld! Een ridder der lucht! De slag had nauwelijks harder kunnen zijn. Ook niet voor dr. De Vlugt, den Amsterdamschen burgemeester, die zoo sterk geijverd heeft voor het tot-stand- komen van de luchtlijn naar Praag en die een zijner zoons thans vindt onder de eerste slachtoffers van deze nieuwe ver binding! Het leven van allen dag heeft z'n rech ten en z'n plichten. Het stelt ook z'n eischen en vraagt z'n offers. Na de „Ulver"-ramp heeft dit ongeluk met de „Leeuwerik" er andermaal de aandacht op gevestigd. Toch zal de luchtvaart, zal de K.L.M., voortgaan, móéten voortgaan op den ingeslagen weg. Ook dat eischt het jachtende leven. Het wonder der vlieg-techniek mag nu en dan falen, te stuiten in z'n opmarsch is het nimmer. En bij alle droef'nis, die in deze dagen zwaar en triest over Ne derland hangt, zal ons volk vertrouwen blijven stellen in onze luchtvaart-diensten, in de energieke leiding der K.L.M. en ln de bekwaamheid van zijn piloten, die het kleine Holland op luchtvaartgebied aan den spits hebben gebracht van alle naties der wereld we op 't vliegveld Leipzig landden, hoorden we dat ook een toestel van de Lufthansa door de bliksem was getroffen". Zooals u weet vliegen wij het project PraagRotterdam v.v. reeds acht jaar en de laatste vier Jaar was de lijn doorge trokken naar Amsterdam. Zes jaar geleden, óp 9 Mei 1929, hebben we op hetzelfde traject, ln de nabijheid, nl. bij Kassei, een dergelijk ongeluk ge had- Een eenmotorig toestel, dat door atmospherische toestanden gedwongen werd laag in een dal te vliegen, is toen met vol gas tegen een bergwand gevlogen. De drie inzittenden, twee leden van de bemanning en een passagier, zijn daarbij om het leven gekomen. Ijsafzetting maakte óok toen het op groote hoogte vliegen onmogelijk en evenals thans was oriëntatie door sneeuwstorm bijzonder moeilijk. Onderhoud met den heer Aler. Op het bureau van den vliegdienst heb ben we nog een kort onderhoud met den chef, den heer Aler, gehad. Hij had een telef gesprek gehad, met de K.L.M.-mannen, die naar Briion waren vertrokken. Uit verschillende verklaringen van ooggetuigen staat wel vast, dat Soer eenigen tijd in den omtrek heeft rond gecirkeld. Soms werd het motorgeronk veraf gehoord en dan weer dichterbij. De koers werd dus niet normaal gevlogen. Soer had blijkbaar een reden om een ge schikt landingsterrein - te zoeken. Wat hiervoor de aanleiding wa6 is natuurlijk nog volkomen onbekend. Er stond een hevipe sneeuwstormen er zal ongetwijfeld op de vleugels ijsafzetting hebben plaats gehad, wat ook al een re den was om lager te gaan vliegen. Wordt er rekening gehouden met de mogelijkheid van blikseminslag? „Neen", meende de heer A4er,»„bij blik seminslag cirkelt men niet rond" Het toestel vloog in een vallei, het dal van het riviertje de Diemei. een zijstjoom van den Weser. Door het tlal loopt een weg eWfcpa. spoorweg. Zoover wij op de kaarten hebben kunnen nagaan, is Soer daar ln een sneeuwstorm terecht gekomen en toen tegen de steile helling'opgevlo- gen. De Burgberg is tusschen-400 en 500 m. hoog. Tenslotte deelde de heer Aler ons mede, dat de lijken van de slachtoffers hoogst waarschijnlijk morgen in Nederland zul len aankomen. De verschillendeformali teiten hiervoojf worden verricht door den heer Lapond*. vertegenwoordiger van de K.L.M. in Dffitschland, die zich onmiddel lijk na het bekend worden van het tra gisch bericht vanuit Berlijn naar Briion heeft gespoed. Voorts zijn reeds opnamen en teekeningen gemaakt van de wrak stukken van het toestel, Obk de technische commissie kan bin nen korten tijd in het vaderland worden Deelneming uit Indië, terugverwacht -VERO HET -VERONGELUKTE TOESTEL. De Leeuwerik, die in 1931 zijn eerste vlucht maakte, behoorde tot het type Fokker F XII, welke voorzien zijn van drie Waspmot<M||^^en type, dat door de Nederlandsche^^^etuigenfabriek was uitgebracht n^^^Hij de F IX en de F XIV laat^^^^Hide niet hier had geconstrueerd, j Het vliegtuig wV ingericht voor zestien passagiers en had gewoonlijk vier man equipage; twee vliegers, een mecanicien en een marconist. De breedte v%n het vliegtuig "bedroeg 23 meter, de lehgte over alles 17.5 m. De op pervlakte van vleugels bedroeg 83 vler kante meter. Het toestel had tanks voor 2000 liter benzine. Het leeggewicht van een F XII bedraagt 4300 kg., de nuttige last 3150 kg., de maximum snelheid vol- belast, is 230 km. per uur, de kruissnel heid 195 km. per uur. De Leeuwerik, was het toestel, dat en kele maanden geleden op Waalhaven plot seling moest worden uitgerust om te trachten de vermiste Uivai» op te sporen. De „Leeuwerik" had Zaterdag na zijn vertrek uit Halle--Leipzig te Essen moe ten landen. De plaats van het ongeluk ligt geheel m de route, die voor de Indië- vliegers goed bekend is. omdat het dezelf de route is, welke ook de Indië-vliegtui- gen volgen, wanneer zijn naar Boedapest vliegen. Aneta meldt uit Soerabaja: De gou verneur-generaal seinde het volgende aan den directeur der K.L.M.: „Diep onder den Indruk van den ramp, welke ander maal de Kon. Luchtvaart Mij. trof, betuig ik haar directie en haar personeel mijn hartelijke sympathie. Wil aan de nabe staanden van de zoo smartelijk om het leven gekomen vliegeniers en technici de verzekering geven van mijn oprechte deelneming De Jonge, gouverneur- generaal. De eenige ooggetuige. De arbeider Imhof, een bezadigd ver standig man is een van de eersten geweest die bi) de „Leeuwerik" is gekomen, toen het ongeluk gebeurd was. Hij vertelde er o.m. het volgende van aan „De Courant"; „Het was een geweldig ïmodweer dien Zaterdagmiddag. Ik was met de fiets op- weg, vlak onder den Enkenberg door. Maar de sneeuw was zoo hevig; dat ik mijn oogen haast niet open kon houdèn. Zoo nu en dan moest ik stilstaan en als ik dan omkeek zag ik zelfs de sporen van mijn fiets niet meer. Ge kunt u het beste den toestand voorstellen als ge bedenkt, dat het dien middag drie uur op dezen heuvel zoo donker was als an'ders om acht uur 's avonds. Men kon ternauwernood drie meter voor zich uitzien. Wild joeg de sneeuwstorm de vlokken voor zich uit cn men hoorde den wind door de boomen gieren. Zoo nu en dan was er een blik semstraal. te zien, en rolde zwaar de donder. Terwijl ik tegen dit weer inworstelde, werd mijn oor getroffen door het geluid van een zwaren motor. Onmiddellijk be greep ik. dat er een vliegmachine boven mij vloog. Het was een onheilspellend sinister ge luid, dit gebrom boven mij. Ik bleef stil staan en eensklaps, #a, daar zag ik wat. Uit de duisternis van de sneeuwjacht doemde de schaduw van een groote vlieg machine ?bor mij op. Zóö groot als ik nog zelden had gezifc». En zij moest al vlak bij zijn want ik kon haar vormen duide lijk waarnemen. Het was maar even, toen zweefde zij voorbij, met davdrend geweld. Het was een angstwekkend gezicht, het toestel zoo vlak over mijn hoofd te zien scheren en ik begreep onmiddellijk het ge vaar, want het moest toch wel heel laag zijn. Doch meteen was het weer verdwe nen in den sneeuwstorm. Ik hoorde het geluid van de motoren iets verderaf en toen ineens vernam ik duidelijk, dat de piloot geen gas meer gaf. Even zwegen de motoren, dan begonnen ze ineens weer te brommen. Ik'stond doodstil. Aan het geluid kon ik merken, dat het vliegtuig een bocht maakte, het naderde mij eensklaps weer en ja, nog dichter boven mijn hoofd dan zooeven, vloog het voorbij. Toen zag ik eensklaps de schaduw een geweldige beweging maken. De vliegma chine maakte een prachtige bocht, bijna horizontaal stond zij op den eenen vleugel en zwenkte om, zij hing er heelemaal scheef bij. toen verdween de machine achter een boschje, ik hoorde ineens even het afzetten van de motoren en het zingen wat er dan op volgt, een hoog-zingend ge luid weet u. ik kan dit niet beter uitdruk ken. en toen opeens een zwaren slag. De schrik sloeg mij om het hart. Ik roieef even stilstaan en ben toen door de sneeuw naar boven gerend zoo hard als ik kon. Maar voordat ik er was zag ik al op de plaats waar zij ongeveer moest zijn neergekomen, een vuurzuil opstijgen, ik hoorde een paar doffe klappen en begreep dat het vliegtuig in brand stond. Wat ik toen gerend heb. Ik vloog er naar toe, dwars door de sneeuw zag ik den rossen gloed. Groote vlammen stegen er uit op. korte droge knallen waren hoor baar. De machine stond in lichtelaaie. Er was geen denken aan. haar dichter dan op vijf meter naderbij te komen Met enkele mannen, die uit een naburige boerderij waren toegeschoten, hebben wij getracht er nog sneeuw op te gooien, maar dat hielp niet veel. Wel is het ons nog gelukt bij den achterkant te komen en daaruit nog een verbandkist te trekken Maar dat was alles wat wij konden redden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13