Hotel „Het Oude Raedthuys" te Woubrugge. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 8 April 1935 GEDEELTELIJK DOOR BRAND VERWOEST. BINNENLAND. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllült LAND- EN TUINBOUW 12'/z-jarig Predikantsjubileum. FINANCIEN. O Foto Bleuzé, Zaterdagmiddag is Woubrugge getroffen door een brand, die een groote opschud ding teweegbracht en den Inwoners nog lang zal heugen! Deze werd ontdekt in het bekende hotel „Het Oude Raedthuys". gelegen in het centrum der gemeente tegenover het Gemeentehuis en bewoond door het gezin Swama, en ontstond op de slaapkamer van het woonhuis, waar een petroleumkachel stond. De heer Swama. bijgestaan door toege schoten hulpvaardigen, trachtte nog met emmers water den brand te blusschen, wat hem evenwel niet mocht gelukken. Met geschroeide haren moest hij zich terug trekken voor de vuurzee. De twee motor spuiten waren spoedig in actie en onder leiding van den opperbrandmeester. den heer E. van Luiing. werd met drie stralen het vuur bestreden. De bovenverdieping van het geheele hotel en van de woning brandde echter uit; de groote zaal en het koetshuis kon worden behouden, evenals het archief van den polder Vierambacht. geborgen in de Rechtzaal, dat veilig kon worden overgebracht. De sterke Noord westenwind was een groot gevaar voor het Gemeentehuis en in allerijl werd dan ook de hulp ingeroepen van de Alphensche brandweer, die buitengewoon vlug met twee motorspuiten en spuitgasten ter plaatse verscheen, alsmede de motorspuit uit de buurtschap Hoogmade; deze spui ten behoefden evenwel geen dienst te doen. Burgemeester Mumsen en de beide wethouders waren ter plaatse aanwezig. Verzekering dekt de schade. Dit „Oude Raedthuys" dateert uit het jaar 1660; hierin werd tot 1880 zitting gehouden door het Kantongerecht; tot voor eenige jaren was er het oude archief geborgen. Dit archief begint bij het jaar 1593 Doordat de Ambachtsheeren daar tot 1779 woon den, kon dit zoo zorgvuldig worden be waard. De groote schoorsteen van dit hotel, waarop sinds jaren het ooievaars nest prijkte, is omlaag gestort, zoodat de dorps-klepperaar, bij zijn komst als bode van de lente, wel vreemd zal opkijken! Vooral ook bij de vele watersportlief hebbers. schaatsenrijders en andere gas ten. die hier dikwijls toefden, zal de brand in dit bekende hotel diepen indruk maken. Er heerschte onder de gemeentenaren gToote belangstelling voor dit gebeuren. Hierboven een overzicht van den trooste- loozen chaos, ontstaan door de verwoes tende vuurzee. WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. RIJKSCOMMISSIE WORDT INGESTELD TER BEVORDERING VAN HET KAMPWERK. Eenige dagen geleden heeft de minister van Sociale Zaken met een enkel woord reeds medegedeeld, dat het in zijn voor nemen lag over te gaan tot de instelling van een commissie, waarin zooveel moge- zullen zijn vertegenwoordigd alle organi saties, die op het terrein van de jeugd werkloosheid van haar bijzondere belang stelling hebben doen blijken. Zoo zal o.a. de landelijke commissie tot bestrijding van de gevolgen der jeugdwerkloosheid in haar geheel in de nieuwe commissie wor den opgenomen. Naar wij thans vernemen, heeft de mi nister van Sociale Zaken aan een belang rijk aantal corporaties en personen een uitnoodiging gericht, om in de nieuw in te stellen rijkscommissie zitting te nemen. In deze utnoodiging schrijft de minister, dat, hoewel met groote voldoening mag worden vastgesteld, dat bij tal van ver- eenigingen levendige belangstelling be staat voor het vraagstuk van de jeugd werkloosheid, en de regeering voor dit streven veel waardeering heeft, zij echter een open oog heeft voor het verschijnsel, dat door de steeds toenemende moeilijk heden zich de noodzakelijkheid doet ge voelen tot een nog krachtiger samentrek ken in organisatorisch verband van alle lichamen, die geacht kunnen worden op dit terrein een verantwoordelijke plaats in te nemen. De taak van de nieuwe rijkscommissie zal o.a. zijn, het bestudeeren van het vraagstuk der opneming van de jongeren in het bedrijfsleven; het bevorderen van centrale werkverschaffingen voor jeug dige werkloozen en daarbij het noodige te doen voor het kampwerk, terwijl ook het aanmoedigen van plaatselijke werkver schaffingen voor jongeren tot haar taak zal behooren. Bovendien zal de commissie niet minder groote aandacht dienen te schenken aan vraagstukken van paedago- gischen en cultureelen aard op dit terrein. De nieuwe commissie zal zich met groote kracht aan het kampwerk voor de jon geren wijden en verder door deze centra lisatie de bemoeienissen met het Werk fonds 1934 ten opzichte van de bestrijding van de jeugdwerkloosheid inschakelen. De commissie, zooals deze door den mi nister van Sociale Zaken is gedacht, zal een dagelijksche leiding hebben met als voorzitter de minister persoonlijk, en als ondervoorzitters, zoo deze daartoe bereid zijn, prof. F. Frencken, thans voorzitter der landelijke commissie en de heer A. v. Geelen, directeur-generaal voor de werk verschaffing en steunverleening. In deze dagelijksche leiding zullen verder zitting hebben de heeren Deelen, thans secre taris van de landelijke commissie als pae- dagogisch adviseur, en Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing als secretaris. Het bureau der commissie is gevestigd bij de afd. werkverschaffing en steunverleening bij het departement van Sociale Zaken. Teneinde vooral in staat te zijn het kampwerk voor de jongeren met kracht ter hand te nemen, zal haar arbeid wor den gesteund door eenige centrales, welke als collectiviteit de belangrijkste groepen van ons volk vertegenwoordigen Er valt op te rekenen, dat er vier van deze cen trales zullen zijn, nl. van de R.K. richting, de Protestantsch Christelijke richting, de moderne richting en de neutrale richting. Bij deze centrale zijn de gelijkgezinde vak centrales en jeugdvereenigingen aange sloten. Hierdoor zijn zij in de nieuwe com missie vertegenwoordigd. Bovendien opent deze opzet de mogelijkheid, dat vereeni- gingen. die zich voor het vraagstuk van de bestrijding der Jeugdwerkloosheid inte resseeren, zooals vrouwenvereenigingen, religieuze genootschappen en dergelijke, zich bij één der centrales, die in de rijks commissie vertegenwoordigd zijn, aan sluiten. Indien aan de uitnoodiging van den mi nister wordt gevolg gegeven, zullen verder in de nieuwe commissie zitting krijgen vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap- pen, van de contactcommissie uit de ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, van het Nationaal Crisiscomité, de groote werkgeversorganisaties en voorts de direc teur-generaal van den Arbeid en de di recteur van den rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. DREIGEND CONFLICT IN DE SIGARENINDUSTRIE. Te Nijmegen is Zaterdag een buitenge woon congres gehouden van den Nederl. Bond van Tabaksbewerkers, waarin werd beraadslaagd over de l<vn- en werktijd regeling in het sigarenmakersbedrijf. Het congres werd bijgewoond door 130 afge vaardigden, vertegenwoordigende ruim 90 afdeelingen. Na afloop werd een communiqué uitge geven waarin werd medegedeeld, dat het congres conform het voorstel van het hoofdbestuur met algemeene stemmen heeft besloten het voorstel van den Rijks bemiddelaar te verwerpen. Dit voorstel hield in handhaving van de bestaande loonen totdat door de regeering maatre gelen zijn genomen tot beperking van de machinale productie en onmiddellijke aan vaarding van een verlaging van uc bij- loopen. CONGRES KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ Rede van prof. dr. J. A. Veraart. De Kath. Dem. Partij heeft haar con gres gehouden te Rotterdam. Zaterdag was de bijeenkomst huishoudelijk. Gisteren heeft de voorzitter, prof. dr. J. A. Veraart, een rede uitgesproken, welke tot titel droeg „De Katholieke Democratie in slag orde!" Spr. begon met de vraag te beantwoor den, waarom zoovele honderdtallen uit alle deelen des lands naar Rotterdam waren gestroomd. Gij zij t gekomen, aldus spr om eikaars geestdrift te meten. De Limburger wil den Fries, de Noord-Hol lander den Noord-Brabander ontmoeten, om te voelen hoe hoog het vuur is gegaan, dat in de afgeloopen maanden door onze besten in alle deelen van het land is ont stoken. En gij vindt, wat gij zocht: de laaiende geestdrift voor den verkiezings strijd, waarin het katholiek-democratisch beginsel door ons is geworpen! Van Noord tot Zuid kennen en begrijpen wij de ge weldige leuze: „Tegen het kabinet Colijn". Wij weten nu allen, wat dit omvat. Het beteekent onzen onverzoenlijken strijd tegen de organisatie van de nationale ar moede Het beteekent ons onwrikbaar verzet tegen de lamlendige aanpassings politiek. Het beteekent nu reeds ons ver zet tegen het zeventig millioen bezuini gingsplan, dat men angstvallig tot na de verkiezingen verborgen houdt! Maar die geweldige strijd tegen het Kabinet-Colijn beteekent ook de strijd tegen de politieke partijen, door wie dit kabinet mogelijk is geworden en gebleven. En dus allereerst beteekent het strijd tegen de R.K. Staatspartij, die wij op dit Congres nog eens ten volle aan sprakelijk stellen voor Colijn's politiek. Zoo gaarne zou zij zich aan de verant woordelijkheid onttrekken, maar alle po gingen baten haar niets. Zij, de R.K. Staatspartij, is de hoofdschuldige, zij die het parlementair stelsel met de extra parlementaire kabinetten heeft verraden zij, die al het afbraakwerk van Colijn heeft gesteund en geen enkel initiatief nam em de schade voor het maatschappe- lijk-zwakke te herstellen! Katholieke democraten zijn echter vóór alles positief. En dus verklaren wij op dit CongTes in de eerste plaats onze trouw aan het Nationale Werkplan. Wij eischen dat eindelijk de hand zal worden geslagen aan een zoo schandelijk lang verzuimde conjunctuurpolitiek. Wij eischen uitvoe ring van de grootsche plannen, die onze beste denkers en werkers zoo lang reeds hebben ontworpen, om eindelijk de hon derd duizenden werkloozen te helpen aan arbeid en brood en menschwaardigheid. Wij weten, dat dit geen verspilling en geen „potverteren" is, zooals lichtvaardige en bekrompen politici het durven noemen Wij weten, dat het slechts kan beteekenen verhooging van de economische weerbaar heid van het Nederlandsche volk, aan stonds en in de nabije toekomst. Dat is wat anders dan de groeps-bevoorrech- tingspolitiek, die door listige belangenver tegenwoordigers „„steeds verder wordt voortgezet en die tot niets anders heeft geleid dan het omhoog vliegen van ons werkloozencijfer. Dit nationale werkplan willen wij ech ter in vaste vormen, de vormen dus, waar door particulier initiatief en gemeen- schapswerk ten nauwste worden verbon den, en wij, Katholiek-Democraten weten, dat dit maar op één wijze mogelijk is, het onverwijld aanpakken der Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. Het congres betuigde adhaesie met een telegram aan de bisschoppen, waarin tus- schenkomst verzocht wordt in een ver zoek. door R.K. propagandaclubs gericht aan de pastoors, om op palmzondag in de kerk een aanbeveling te geven voor de lijst van de R.K. Staatspartij. Men ver zoekt deze aanbevelingen te verbieden of te bewerkstelligen, dat slechts een aanbe veling gegeven wordt voor een der Katho lieke lijsten. Met gebed werd de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN. Naar wij vernemen, zal dezer dagen een Kon. Besluit verschijnen, waarbij voor de tewerkstelling van verschillende nieuwe groepen van buitenlandsche arbeids krachten het vergunningstelsel wordt in gevoerd. Tot de nieuwe groepen, waarvoor dan ook vergunning noodlg zal zijn, behooren om. de metaalbewerkers, kappers, meu belmakers. arbeiders in schoenfabrieken, handels- en kantoorbedienden enz. tMsb.) UIT NED. OOST-INDIE. LUCIFERSSMOKKEL. SOERABAJA, 6 April (Aneta) Door officieele nasporingen is aan het licht ge bracht dat op Bali een luciferssmokkel op groote schaal werd uitgeoefend. De Resi dent heeft hiertegen maatregelen geno men, o.a. het verbod tot vervoer van meer dan 120 doosjes tegelijk binnen een be paalde zone. Intusschen zijn enkele accijnsontduikers geverbaliseerd, onder wie 1 persoon niet van Bali afkomstig, die het Gouvernement trachtten voor accijns tot een bedrag van f. 1000.te benadeelen. De z.g. reizende Landraad te Denpassar veroordeelde de betrokkene tot f. 400.boete met de be paling dat hij bij betaling van die boete de in beslag genomen lucifers terugkrijgt. De betrokken autoriteiten zijn ten zeerste ontsticht over dit vonnis. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN. Algemeene vergadering te Gouda. De Nederlandsche vereentglng van kaas handelaren heeft Zaterdagmiddag te Gouda haar 115de algemeene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A H. van der Most, constateerde ln zijn openingsrede dat de toestanden voor den kaashandel in het afgeloopen Jaar verre van rooskleurig zijn geweest. De omstandigheden hebben aan getoond, dat er geen tegenstelling is tus- schen exporteurs en binnenlandsche han delaars. Indien het den exporteur goed gaat. is er ook voor den binnenlandschen handelaar reden tot tevredenheid. De tijdsomstandigheden drukken den handel, doch met de bestaande middelen is er, volgens spr., nog wel een en ander te ver beteren voor den kaashandel, o.a. door het tegengaan van den verkoop door produ centen aan particulieren Voor de kleine handelaars en de winkeliers wordt door deze practijken het bestaan onmogelijk ge maakt, en ten slotte zal ook de boer zelf de dupe worden De kwestie is herhaaldelijk ter kennis gebracht van de Zuivelcentrale. Spr. hoopte, dat men ten slotte maatrege len zal weten te treffen. In de C.Z.C. heeft spreker het standpunt verdedigd, dat er oude kaas uit de markt moest worden genomen ter distributie aan de werkloozen. hoewel sommigen in de kringen van de handelaars zich daartegen verzetten ten einde den prijs voor de pro ducenten te drukken. De Nederlandsche vereeniglng is hier echter ook weer voor het algemeen belang opgetreden. Wat den buitenlandschen handel op Frankrijk betreft, er is sterke stijging van de administratiekosten. Tengevolge van een vergissing werd er voor den Duitschen export gedurende de drie eerste maanden van dit Jaar een kleiner betallngscontin- gent toegewezen dan waarop men recht had. De garantiebepaling bU de clearing ontbreekt nog. Er is thans een achterstand van 24 millioen gulden bij de clearing, en men moet drie maanden op afrekening wachten. Spr. meent dat dit ten slotte spaak moet loopen. Er is getracht het risico van de clearing te verzekeren, doch geen verzekeraar werd bereid gevonden. Hieruit trok de heer v. d. Most de conclusie dat het beroep van kaashandelaar gevaarlijker is dan dat van parachutist, aangezien diens risico nog tegen 84 pet. te verzekeren is. De C.Z.C. heeft krachtig medegewerkt de pogingen tot garantieverzekering te doen slagen. De bevoegde instanties beseffen blijkbaar niet, dat men in dit geval van de regeering niets anders vraagt dan gedu rende bepaalden tijd de door de hande laren zelf betaalde uitvoerheffingen te re serveeren voor het geval Duitschland niet betaalt. Dit verzoek is in het belang van den geheelen Nederlandschen export, en wordt het niet ingewilligd, dan vreest spre ker, dat de uitvoer ten slotte stop loopt. Een groote grief is. dat de zuivelhandel niet vertegenwoordigd is in de crisisexport lichamen Üit het antwoord van den minis ter van oeconomische zaken op de vragen van ir. Louwes blijkt, dat thans een be roepsinstantie voor de behandeling van boetenkwesties enz. zal worden ingesteld. Zijn taak als vertegenwoordiger van den handel in de afdeeling steun van de C.Z.C. heeft spreker steeds zoo opgevat, dat hij ook de belangen van de producenten had te behartigen De heer J. J. Beljen (Bodegraveni bracht den voorzitter hierna onder instemming van de vergadering hulde voor zijn inge spannen arbeid in het belang van den kaashandel. Hierna bracht de secretaris, mr. C. Jon ker, het jaarverslag uit. Veel last veroor zaakten de bepalingen van de FranscHe regeering inzake het kleuren van de kaas en de hooge heffingen welke daar worden toegepast. Het aantal leden bleef statio nair Wat den verkoop door producenten rechtstreeks aan particulieren betreft, werd besloten te trachten den verkoop van „D-kazen" tegen te gaan, indien de betrokken producent zijn bijslag blijft ge nieten. Inzake de clearing betoogde de heer Van der Most, dat niet de insolventie van de Duitsche afnemers, doch de wederzijdsche regeeringsmaatregelen hier het grootste obstakel vormen. De bedragen worden steeds regelmatig door de Duitsche afne mers betaald, doch blijven hangen bij de clearinginstellingen. In antwoord op een vraag, of men van Belgische afnemers bij termijnleveringen in francs bijbetaling kan vorderen op grond van de nieuwe pariteit, antwoordde de voorzitter, dat het precedent inzake de sterllng-transacties het tegendeel heeft doen blijken. Klachten werden geuit fcver de hooge heffingen bij export, die niet steeds in overeenstemming zijn met de regels van het betrokken Kon. besluit. De vergadering sprak ten slotte met al gemeene stemmen opnieuw de wenschelijk- heid uit. dat aan den handel een plaats wordt toegewezen in de crisisexportlicha- men. die de beslissingen over de export zaken nemen. N.R.Crt. VAN DS. H. P. FORTGENS TE VOORSCHOTEN. Ds. Fortgens. Gistermorgen is in de godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk te Voorscho ten het 12Vj-]arig ambtsjubileum, in die gemeente, van ds. H. P. Fortgens, her dacht. Het is n.l. heden !2'/i jaar geleden, dat deze predikant te Voorschoten zijn in trede deed. na een 7-jarige werkzaamheid te Lage Zwaluwe. Alvorens ds. Fortgens tot zijn tekst kwam, die hij gistermorgen met zijn ge meente zou oeluisteren en overdenken, herinnerde hij aan de woorden ln Mat- theus 17, „en de oogen opheffende zagen zij niemand dan Jezus" en deelde hij mede na vele overdenkingen, mede in verband met de 12'/: jaar, die hij in deze gemeente had doorgebracht, tot tekst woord te hebben gekozen de woorden uit 2 Tim. 2 vs. 13, „Indien wij ontrouw zijn, hij blijft getrouw." Na de predicatie heeft de heer Th. J. Broers Sr., oudci^ML de gevoelens van de gemeente verto^^k te midden van de 1 kerkgangers he^^Bg herdacht dat heden, Maandag, vóór 12*1 jaar, ds. Fortgens als herder en leeraar zijn intrede deed en zijn arbeid aanving, waarbij spr. tevens gelegenheid vond om te gewagen van den steun, dien de jubilaris had ondervonden van zijn echtgenoote, mevr. Fortgens De Haan. Spr. wenschte hem toe dat 't onder Gods zegen nog wel 2 maal 12'/t jaar mocht zijn; hij verzocht tenslotte de ge meente gezamenlijk te zingen ps. 133 vs. 3, „Waar liefde woont, gebiedt de Heer den zegen." Hedenmorgen omstreeks 11 uur begaven zich vertegenwoordigers van alle kerke lijke colleges naar de pastorie om ds. Fortgens ter gelegenheid van zijn jubi'eum als herinnering aan dezen dag een ge schenk aan te bieden namens de leden van de Ned. Herv. Kerk. Hedenmiddag bestond er gelegenheid om persoonlijk den jubilaris geluk te wen- schen; zulks kan ook nog hedenavond ge schieden. m In deze 12*/i jaar Is ds. H. P. Fortgens ook op velerlei ander terrein met vrucht werkzaam geweest. O.m. is hij voorzitter van de Herv. school, van de Voorschoten- sche zendingsvereeniging, de ver. voor Ziekenhuisverpleging. de Prot. wijkver pleging. In die jaren werd tevens liet Ge bouw voor Chr. Belangen gezet, waardoor tegemoet werd gekomen aan de vraag naar zaalruimte voor diverse vergaderin- gen. Aan warme belangstelling zal het den jubilaris vandaag stellig niet ontbreken! NEDERLANDSCHE BOTER NAAR AMERIKA. Het Correspondentiebureau meldt: „Naar ons ter oore komt, is de boter- positie in ons land in de laatste weken eenlgszins verbeterd, vooral ten gevolge van het feit. dat enkele exporteurs zich veel moeite hebben gegeven, beduidende quanta boter naar Amerika te verkoopen. In de laatste weken zijn twaalf a 15000 vaten boter naar Amerika verzonden (elk vat is 50 K.G.). Naar verwacht mag wor den, zal er in de naaste toekomst nog meer boter naar Amerika gaan De afzet van Nederlandsche boter in de Ver. Staten trekt des te meer de aandacht, omdat onze export daarheen in de laatste Jaren niets te beteekenen had. In 1920 werd er nog een behoorlijke hoeveelheid verkocht, doch geleidelijk werd dit minder en na 1927 stond de uitvoer van Nederlandsche boter naar Amerika practisch stop". VERKLARING VAN MR. TRIP, In het gebouw der Bank voor Interna tionale Betalingen te Bazel vond gisteren een bijeenkomst van gouverneurs en presi denten der centrale banken van de goud bloklanden plaats O.nj. werd deze bijeen komst bijgewoond door mr. L. J. A. Trip, den president van de Nederlandsche Bank, prof. Bachmann, den president der Zwit- sersche Nationale Bank en Tannery, den gouverneur der Bank van Frankrijk. De leiders der centrale banken bespra ken de situatie die is ontstaan door de devaluatie van den Belga. Door mr. Trip werd medegedeeld dat de jongste aanval op den Nederlandschen gulden met succes is afgeslagen, zonder dat de gouddekking van de Nederlandsche Bank een aanmerkelijke vermindering heeft ondergaan. De uiteenzetting van den gouverneur der Bank van Frankrijk. Tannery, liet er geen twijfel over bestaan dat de vaste wil aan wezig is om den Franschen frank op de huidige pariteit te handhaven, ondanks het feit dat thans één lid uit het goudblok is uitgetreden. N.V. HEEMAF. In het jaarverslag der N.V. Heemaf wordt meegedeeld dat ook in het afgeloo pen boekjaar aan liquiditeit den voorrang werd verleend boven rentabiliteit. Dank zij de uitbreiding van het fabricageprogram en de stijging der exportomzetten was de productie 7"/n hooger dan was geraamd. Voornamelijk de ongunstige exportprijzen hebben aanleiding gegeven tot de nog be trekkelijk ongunstige resultaten. De omzet ten in electromotoren waren in 1934 weer grooter dan in 1933. De resultaten in Ne- derlandsch-Indië waren minder ongunstig dan in het vorige boekjaar. De onkosten zijn niettegenstaande de grootere produc tie de raming niet te boven gegaan. Het verliessaldo bedraagt (inclusief de statutaire afschrijving a f153.000) f. 72.900 Het verlies inclusief afschrijvingen be droeg over 1933 f. 380 000 en over 1932 f. 751 000. Het personeel omvat, evenals het vorig jaar, in totaal rond 1000 directe medewer kers. terwijl indirect aan een belangrijk grooter aantal werknemers hier te lande werk wordt verstrekt, o.a. in Nederland sche gieterijen. 4—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12