DE GROOTE TREK nBülTENL WEEKOVERZICHT LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 6 April 1935 Derde Blad No. 23019 GEMENGD NIEUWS. NAAR GROOTE BESLISSINGEN. Eden. de Engelsche Lord Privy Seal, heeft zijn rondreis volbracht en is. als ■wij dit schrijven, %veer thuis! Moskou, Warschau en Praag zijn achtereenvolgens door hem „gedaan" en niet zonder succes. Althans wat de eerste en laatste hoofdstad betreft! „Ik hou van 'n man wat sij man kan staan ik hou van 'n arm wat 'n slag kan slaan, 'n oog wat nie wijk wat 'n bars kan kijk en 'n wil wat so vas soos 'n klipsteen staanI" (Jan F, E, Colliers) Eden. In Moskou is de Engelsche minister ont vangen met zeldzaam groot ceremonieel en hij ls er in de besprekingen met Lltwlnoff en Stalin in geslaagd om de bestaande Engelsch-Russische controversen vrijwel op te heffen! Moskou heeft weer vertrou wen in de Engelsche politiek gekregen! Warschau daarentegen heeft niet opge leverd, hetgeen Eden zich zal hebben voor- gesteld, al wordt dit natuurlijk niet zoo onomwonden gezegd. Polen heeft het Oost pact blijvend geweigerd, al heeft het zich ingespannen om t€ doen uitkomen, dat dit niet geschiedt onder Duitsche pressie, doch uit zuiver eigen oordeel. Practisch komt het er echter op neer. dat Polen naast Duitschland staat in de afwijzing van het Oostpact, afgezien van de motieven, die daartoe voeren.. Zal Laval's bezoek nog eenige wijziging kunnen teweeg brengen? Wij gelooven het niet, tenzij al bijzonder zwaar geschut van Fransche zijde in actie zou worden gebracht! In dit geval het stel len van Polen voor de keus om of het bondgenootschap met Frankrijk intact te houden door het Oost-pact te aanvaarden of het bondgenootschap als geëindigd te beschouwen Doch zoo'n vaart zal het wel niet loopen, want Frankrijk schijnt andere pijlen op zijn boog te hebben, die Polen niet afstooten! Frankrijk is blijkbaar voornemens, wan neer Duitschland en Polen dan niet mee willen doen, voor te stellen zonder beide landen In zee te gaan en Moskou en Praag, waar Benesj Eden volledig daarom trent heet te hebben ingelicht, zullen het Fransche standpunt volledig steunen! Zonder Duitschland wordt het pact dan ongeveer een bondgenootschap tegen Hitler. Frankrijk weet daarbij ook Italië aan j zijn zijde te hebben! Het is toch Mussolini, die feitelijk tot dusver het scherpste stand punt tegenover Duitschland inneemt en i, vanuit Rome klinken de somberste geruch- i. ten en voorspellingen. Het was de Duce in hoogst eigen persoon, die waarschuwde van Stresa groote verwachtingen te koeste- renHij zal daarvoor zijn goede redenen 5 hebben gehad, gebaseerd op hetgeen hij door middel der gezanten reeds heeft ver- li nomen omtrent de Engelsche reizen. Mus- solini voorziet, dat schemerde reeds wel door, dat een bewapeningswedloop niet meer te stuiten zal zijn, hetgeen geen ver- ■i, bazing zal wekken, als men ziet. hoe deze in wezen al in optima forma is ingezet En, zondert men Warschau uit, dan is over gansch Europa als het ware een web geweven tegen Berlijn dank zij het - optreden van Duitschland zelf. dat allen te hoop heeft gedreven! Rome zoekt zelfs zienderoogen toenadering tot Belgrado, waarmede de betrekkingen al stukken verbeterd zijn! Behoudens uit Moskou heet het overi gens, dat er geen direct oorlogsgevaar voorhanden is in ons werelddeel, doch Italië houdt 600.000 man onder de wape nen, Frankrijk brengt belangrijke strijd krachten, die totnutoe langs de Italiaan- sche grens waren gelegerd, naar den ves tinggordel, tegen Duitschland opgericht, over. Bepaald geruststellende verschijnselen - zijn dat toch niet! Oostenrijk heeft nu ook de volledige ge lijkstelling gevraagd als antwoord op den Duitschen stap en na een resolute ver klaring van vorst Starhemberg, dat ieder idee aangaande den „Anschluss" voortaan weggevaagd is, schijnt ons een inwilliging van hetgeen militair wordt gevraagd, neer komend op een verdubbeling, van het leger, n.l. van 30.000 op 60.000 man, heusch niet uitgesloten. Stresa nadert thans en na deze bijeen- komst volgt de behandeling van de Fran- j sche aanklacht tegen Duitschland voor den Volkenbondsraad, die waarschijnlijk nog belangrijker zal worden. Gewichtige dagen doemen op voor Europa! Naar verluidt, zou Mussolini zelfs een geheel nieuw plan hebben opgesteld om Europa's veiligheid te waarborgen! Het gevaar schuilt in het Oosten, daar- i over is men het eens! Duitschland schijnt vrij openlijk te kennen te hebben gegeven, 1 dat het in die richting expansie wenscht, wat op zich zelf niet een verrassing is! Het is echter reden te meer om bijzonder scherp toe te zien naar hetgeen zich gaat fi afspelen in Danzig en Memel. In Danzig staat men voor verkiezingen en daarbij worden alle bekende Nazi methoden ruimschoots in werking ge bracht en met Lithauen verkeert Duitsch land vrijwel op gewapenden voet van vrede. De nieuwe Belgische premier van Zee land heeft zich weten te handhaven, zij het met ingrijpen van koning Leopold, die op den Senaat allen invloed heeft geoefend, waarover hij kon beschikken, zoodat de regeering daar een beduidend grootere meerderheid verwierf. Doch nu de devaluatie eenmaal een feit is. begint voor de regeering de strijd pas goed om prijs stijgingen te voorkomen en alles, wat daaraan vastzit! Elders zal men daarover uitgebreider worden ingelicht! Gemakkelijk zal het der regeering niet Wat de eigenaar van het schip vertelde. Gistermiddag is in de Rotterdamsche haven aangekomen de trawler „Hoop II IJm. 40", het geheimzinnige smokkelschip waarover den laatsten tijd reeds een en ander werd gemeld en dat te Dover was aangehouden. De eigenaar van het schip de heer E. de Groot uit IJmulden ls zijn schip uit Dover gaan terughalen. Toen het schip gisteren te Rotterdam aankwam is het onder geleide van de rivierpolitie en de douane naar de entrepothaven gebracht, waar de lading spiritus, waarvan men den eigenaar niet kent, zal worden gelost. In een kort onderhoud, dat wij met den heer De Groot hadden, vertelde deze ons, dat hij het schip op 4 October voor 3 maanden had verhuurd aan mannen die er mee zouden gaan visschen. Nadien heeft hij maandenlang niets meer van het schip gehoord totdat geruchten en berichten mededeelden, dat het schip een smokkelschip was geworden met een la ding spiritus aan boord. Kolengebrek heeft de smokkelaars genoodzaakt Dover binnen te vallen. Toen heeft de eigenaar ervoor gezorgd, dat het schip werd vastgehou den. Waar hij het schip voor drie maan den had verhuurd is het dus thans drie maanden te lang weggebleven. Van de smokkelaars-bemanning waren in Dover nog maar vier personen aan boord. De heer De Groot heeft met een eigen be manning het schip teruggebracht. De vier leden van de smokkelaarsbemanning zijn mee teruggekomen. Zij zullen door de douane verhoord worden. Vermoedelijk zal het schip wanneer de lading smokkelwaar, die door de smok laars dus in den steek gelaten is en zoo doende in handen van de douane is ge vallen, te Rotterdam gelost is aan den eigenaar worden teruggegeven. H. M. Onderzeeboot K, XVIII is te Kaapstad aangekomen. DIJKDOORBRAAK TE GOUDA. 200.000 KUB. METER WATER WEGGELOOPEN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is bij het werk voor den aanleg van de nieuwe verbinding tusschen den Holland- schen IJssel en De Gouwe op de grens van Gouda bij een proefneming een bin nendijk doorgebroken, waardoor meer dan tweehonderdduizend kubieke meter water is weggestroomd. Het groote, in 1927 aangevangen werk, ter verbetering van de scheepvaartver binding AmsterdamGoudaRotterdam en ter vervanging van de Mallegatsluls te Gouda verkeert in een laatste stadium. De sluiswerken en de verbinding van deze sluizen naar de Gouwe zijn gereed en er rest nog de voltooiing van de zoogenaam de Voorhaven, waarna ten laatste de lJsseldijk zal worden doorgestoken. Deze Voorhaven, 500 M. lang en 75 tot 1000 M. breed, is aan weerszijden afge zet door binnendijken. Om deze te beproe ven was in de haven water ingelaten en het peil op 3 40 M. plus N.A.P. gebracht. Meer dan 200 000 kub. M water is weg gevloeid, terwijl een stuk beschoeiing stuk scheurde. Er is vrij groote schade en de vertra ging in het werk zal wel aanzienlijk zijn. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL TE AALTEN Bij de houtzagerij der firma Te Paske te Aalten is de werkman Derksen met drijf werk in aanraking gekomen en gewond. De man die vermoedelijk twee gebroken bee- nen heeft is naar het ziekenhuis te Win terswijk overgebracht. PAKHUISBRAND TE ROTTERDAM. GROOTE PARTIJ OLIE, VETTEN EN TEER VERLOREN GEGAAN. nield. Een groote partij olie, vetten en teer is verloren gegaan. De schade ls dan ook zeer aanzienlijk. Deze wordt door verzekering gedekt. De nablusschlng nam nog den geheelen avond in beslag. NIEUW SOORT OPLICHTERIJ. Een tiental personen gearresteerd. De Groningsche recherche is een com plot op het spoor gekomen, dat er op uit was om door middel van gefingeerde aan rijdingen een aantal verzekeringsmaat schappijen op te lichten. Een tiental per sonen is in verband hiermede gear resteerd. o BUITENLANDSCH GEMENGD. TWEE DUITSCHERS VEROORDEELD- Twee Duitsche zeelui van het s.s. „Lich- tenfels" zijn te Calcutta tot drje jaar zware kerkerstraf veroordeeld, omdat zij een poging hebben gedaan, vuurwapenen in Indië binnen te smokkelen. De beide zeelui haden zes revolvers en twee pakketten munitie te koop aangebo den aan een vermomden beambte der douane Toen zii hun vergissing bemerk ten hadden ze de pakketten in de Ganges geworpen De rechter die het vonnis velde, ver klaarde. dat alles, wat het terrorisme in de hand werkte als een zeer ernstige misdaad1 moest worden beschouwd. vallen, evenmin als in Spanje het herboren kabinet Lerroux voor een benijdenswaar dige taak staat. Lerroux heeft toch slechts een minderheidsregeering kunnen vormen, die ongetwijfeld de eerste maal de beste, dat zij voor de Cortes treedt, zal worden weggevaagd. President Zamora was daar van ook zoo overtuigd, dat hij de Cortes een maand heeft verdaagd, doch dit be- teekent slechts uitstel van executie, meer niet; vooral niet, waar de rechtsche leider Gil Robles de campagne tegen de regee ring reeds heeft ingezet en al zijn leden heeft doen bedanken voor de gemeente raden en provinciale staten, zoodat daar verkiezingen beslist noodig zijn! Dit als inleiding voor Cortes-verkiezingen, waar van rechts belangrijke versterking van zijn gelederen verwacht en blijkbaar niet ten onrechte! Geconsolideerd ls de toestand ln Spanje nog lang niet. dat is zeker en het ls on doenlijk om te voorspellen, hoe daar de afloop zal zijn! Gisteravond te half zeven is een brand ontdekt m het pand No. 81 aan de Nas- saukade te Rotterdam, waarin is gevestigd de N.V. F. Astenroth, in Scheeps- en In dustrie-artikelen, handel in olie, vetten en teer, tevens oliemengerij. Deze brand nam al dadelijk een zeer ruamen omvang aan. De vlammen sloegen hoog boven het dak uit en waren in den verren omtrek te zien. Vrijwel het geheele pand, dat 37 Meter diep is en dat uit één hooge verdieping bestaat, bedekt door een grootendeels glazen dak. geraakte in vuur. De brand is vrijwel op hetzelfde oogen- blik van verschillende kanten tegelijk ont dekt. Een der ontdekkers was een adspl- rant-brandweerman, die juist met zijn fiets voor het pand stond en toen vlam men zag Hij wilde het pand binnengaan, maar de deur was gesloten, daar het per soneel dit om zes uur had verlaten. Ook de meesterknecht, wiens woning naast «het pand is gelegen, had vlamme ont dekt. Bovendien kreeg de brandweer een melding van een bakkerij, die aan den achterkant grenst aan het pand, waarin de brand was uitgebroken. De brandweer stond voor een zeer moei lijke taak. Er bevonden zich in het pand groote partijen vaten olie. vetten en teer en er ontwikkelde zich zooveel rook. dat men aanvankelijk het pand niet kon bin nengaan Al spoedig werd er met tien stralen gewerkt en wel zeven van slan genwagens en drie van een motorspuit. Eenige stralen werden door de groote voordeur geleid, andere via de aangren zende woningen aan de achterzijde en via de daken Op deze manier kon men den brand vrijwel omsingelen. Gevaarlijk was het. vooral omdat er op zij van het diepe pand een opslagplaats van de firma is voor olie en teer. Dit heeft men met groote moeite weten te sparen Bovendien hebben eenige panden, o.a. een feestzaal, die aan de achterzijde grenzen, gevaar geloopen en tenslotte liep gevaar een modelmakerij en een gieterij, die naast het pand van de firma Asteroth ls gelegen. Men heeft nog tijdig een vrachtauto, die voor in het pand stond, naar bulten gereden. De ontzaggelijke rookontwikkeling be lemmerde het binnengaan van het pand. Toen men een uur gespoten had met tien stralen was het. mogeliik om, voorzien van rookmaskers. het pand een klein eindje binnen te gaan. Daarna is er nog gerui- men tijd eespoten. waarna gezegd kon worden dat men den brand onder de knie had. Het groote pand is geheel uitgebrand en het dak is voor het grootste deel ver ARBEIDSONGEVAL TE AMSTERDAM. Een arbeider gedood. Gisteravond omstreeks negen uur is in de Leidschestraat op den hoek van de Prinsengracht een ongeluk geschied, dat aan een arbeider het leven gekost heeft. Een gemeentewerkman was aldaar in een kuil van omstreeks 1 M. diep herstellingen aan het verrichten aan een waterleiding buis Eén auto, nomende uit de richting van het Koningsplein reeds met beide voor wielen in den kuil. De werkman, die de auto blijkbaar niet had zien aankomen, kon zich niet meer tijdig in veiligheid stellen Hij werd zeer zwaar gewond en overleed enkele oogenblikken na het onge val. Het lijk is naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. De kuil was van voldoende waar- schuwingslichten voorzien. De automobi list is op het bureau Leidscheplein door de politie verhoord. TWEE ZWAAR GEWONDE JONGEMANNEN GEVONDEN. Bekneld tusschen brokstukken van een vernielde auto. In het ziekenhuis te Weert werden gis terochtend twee jongemannen opgeno men. die door dienstdoende kommiezen op den weg naar Kelpen (Limburg) ge vonden waren tusschen de brokstukken van een totaal vernielde auto. Zij waren zeer ernstig gewond en gisteravond waren zij nog bulten bewustzijn. Omtrent het gebeurde is nog niets be kend. Men vermoedt, dat het ongeluk des nachts is geschied. De slachtoffers zijn de 28-jarlge F. Claessen en de 21-jarige J. Caris. beiden uit Heythuizen. (Msb.) DOODELIJKE VAL. Door het breken van een paar planken op een zoldertje, waarop zij zich bevond, is de 44-jarige vrouw Pouw te Schalkwijk r.aar beneden gestort en op het hoofd te recht gekomen. In bewusteloozen toestand is zij met een schedelbreuk naar het St. Barbara- ziekenhuis te Culemborg vervoerd, waar zij aan de gevolgen overleden is. Zij laat een man achter met drie jeug dige kinderen. (Vad.) DE DOOD DER TWEE DUITSCHE DAMES TE LONDEN. Naar Reuter meldt zal het geval van de vergiftiging van de Duitsche dames Fabian en Wurm voor den lijkschouwer komen. De politie schijnt thans over te hellen tot de meening. dat de beide vrouwen in onder linge afspraak zelfmoord hebben gepleegd Maar zij tast nog in het duister omtrent de reden Veronal schijnt het gif te zijn, dat den dood veroorzaakte. In het Lagerhuis heeft een der leden gevraagd om een onderzoek naar dit geval en om duidelijk te maken, dat politieke misdaden In Engeland niet geduld zullen worden. Crookshank de onderstaatssecre taris van Binnenlandsche Zaken, ant woordde. dat zulks zou geschieden. Het onderzoek voor den lijkschouwer is er juist, om dergelijke feiten aan het licht te brengen. Reuter meldt nog. dat Scotland Yard meent dat de Duitsche vrouwen bang ztin geweest dat zij naar Duitschland moesten terugkeeren daar haar verblijfsvergunning in Engeland bijna was afgeloopen en zij nog geen antwoord hadden gekregen op haar verzoek om verlenging Een vriend der beide Duitsche vrouwen meldde dat brieven gevonden ziin in het domicilie der vrouwen, welke een bevesti ging zijn voor de zelfmoord-thesis. EEN MOOIE VONDST. Een boer ln Zuld-Italië heeft op een stuk land. dat vroeger tot de antieke stad Metaponto behoorde, een kostbare schat gevonden bestaande uit zes honderd gou den munten die afkomstig zijn van de oude Grleksche steden in Zuld-Italië. BEDREIGING VAN ROOSEVELT. Geheime bondspolitle heeft in de Bos- tonsche stadswijk Cambridge den 29-jari- gen werklooze Thomas F Murphy gearres teerd. die ervan beschuldigd wordt een moord-aanslag oo president Roosevelt te hebben voorbereid Naar de autoriteiten meedeelen. heeft genoemde werklooze den 27sten Maart j.i. een dreigbrief van drie kantjes aan Roose velt geschreven, waarin hii zijn nood klaagt dat hii geen vterk kan vinden Tot zoover was alles in orde. maar het schrijven besloot met den volgenden zin: Ik zal u vermoorden als ik geen ant woord krijg". WERVELSTORM IN AMERIKA. In West Texas heeft een met regen en hagel gepaard gaande wervelstorm te Quemadotal aanzienlijke schade aange richt. Honderden huizen zijn verwoest. Een man werd gedood; er zijn een paar hon derd gewonden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9