76ste Jaargang DONDERDAG 4 APRIL 1935 No. 23017 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar (agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere 'advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.1 Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. TERAARDEBESTELLING A. VAN DER VELDEN VAN DER VLUGT. Groote belangstelling. Onder groote belangstelling is gistermid dag op de begraafplaats Nieuw Elk en Duinen te Den Haag het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer A. van der Velden van der Vlugt, secretaris van de afdeeling Lelden van het Verbond voor Nationaal Herstel, die dezer dagen plotseling te Weenen is overleden. Van hun belangstelling gaven door hun tegenwoordigheid o.m. blijk de heeren: J. A. Kattenbusch, voorzitter van de Leid- sche afdeeling van het Verbond van Nationaal Herstel, dr. P. van Dijk en D. Cossee, bestuursleden en mevr. nir. de VriesLabohm, wnd. secretaresse dier af deeling, mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, dnder-voorzitter Bond van Nationaal Herstel, dr. W. Emmens te Lei den, Joh. Ph. Lenz, secr. van de redactie van Nationaal Herstel, jhr. B. R. W. A. van Asch van Wijck te Doorn, mr .dr. W. Westerman, afgevaardigde van het Ver bond van Nationaal Herstel, mr. P. C. L. Eschauzier, algemeen secretaris Verbond van Nationaal Herstel, alsmede tal van dames. Ten huize van de moeder van den over ledene was door ds. Punselie een korte rouwdienst gehouden. In de rouwkapel op het kerkhof heeft, nadat de organist, de heer Gravelotte „Ases Tod" ten gehoore had gebracht, allereerst ds. A. R. Rutgers, Herv. predikant te Rotterdam naar aan leiding van Johannes XVI vers 7 den overledene herdacht. Aan de hand van dit bijbelwoord heeft spreker geschetst hoe met het plotseling en tragisch heengaan van den jeugdigen overledene, de moeder en de verloofde alles is ontnomen wat hun lief was op aarde. Hij was haar steun en bracht ln beider leven verkwikking. Verbijsterd staren wij bij dezen baar nu als door een raadsel op dit Jeugdige, veel belovende leven, dat zoo plotseling werd afgesneden. Trots zijn jeugd wist en doorvoelde de ontslapene, dat het leven een hoogeren zin had dan het gewone alledaagsche. Spr. kon den treurenden geen betere troost geven dan in deze uren heur toe vlucht bij God te zoeken. Nadat spr. zijn rede met een kort ge bed geëindigd had, heeft een oom op ge voelvolle wijze den overledene herdacht. Mr. dr. H. H A. van Gybland Ooster hoff heeft tenslotte een laatste groet na mens Nationaal Herstel aan den overleden makker gebracht. Onder het spelen van een koraal van Bach en het Slotkoor uit de Mattheus Passion werd de kist graf waarts gedragen. Nadat de aanwezigen bloemen in de groeve hadden gestrooid en vele dames bloemen op de kist hadden gelegd, dankte een familielid voor de be toonde belangstelling. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De heer P. Boot Sr. bedankt als lid. In de laatste huishoudelijke vergade ring der Kamer van Koophandel heeft de heer P. Boot Sr. mededeeling gedaan, dat hij wegens hoogen leeftijd en gezondheids toestand zich genoodzaakt gevoelde als lid der Kamer te bedanken. Alhoewel deze mededeeling niet geheel onverwachts kwam, trof het de leden ten zeerste. Met leedwezen nam de Kamer hiervan dan ook nota. Op de volgende vergadering der Kamer op 15 April a.s. zal er van den heer Boot, die van den aanvang af lid der gereorga niseerde Kamer van Koophandel en nage noeg van den aanvang af lid van het Bureau der Kamer is geweest, officieel afscheid worden genomen. DE A.S. LUSTRUMFEESTEN. De bewoners van den Witte Singel ver gaderden gisteravond ln „Oud-Hortus- zicht" ter bespreking van de versierings- plannen tijdens de a.s. Lustrumfeesten. Binnenkort zal aan de bewoners van dezen singel en de naaste omgeving een lijst ter teekening worden aangeboden, waarna de gisteren gevormde commissie een nieuwe vergadering zal bijeenroepen, waarin de plannen nader zullen worden uiteengezet. FEESTAVOND KANOCLUB „ZWALKERS". Gisteravond hield bovenstaande club een feestavond in de bovenzaal van .De Harmonie". Te ongeveer half negen opende de voor zitter met een hartelijk welkomstwoord aan de talrijke aanwezigen dezen feest avond. Het verdere gedeelte van den avond werd afgewisseld door tooneel en muziek, terwijl ook nog eenige goocheltoeren werden verricht door den heer Clements. De muziek werd verzorgd door de Jumble Jokers. Met dit al kan de kanoclub op een zeer geslaagden feestavond terugzien. HERV. GEREF. STAATSPARTIJ. Rede van ds. H. K. E. Gravemeyer. De Herv Geref. Staatspartij had gister avond in de Graanbeurs een propaganda- bijeenkomst belegd, welke zeer goed be zocht was. De voorzitter, de heer A. Bouman. las bij opening een gedeelte uit Matth. 6 om ver volgens een kort Inleidend woord te spreken. Ds H K. E. Gravemeyer. herv. pred. te 's Gravenhage. die als spr. was uitgenoo- digd, kreeg hierna het woord. In het begin van zijn rede wees spr, op de schoone historie van Leiden om er dan op te wijzen dat de H.GJS. den vollen nadruk wil leggen op hetgeen God ln de historie heeft gedaan. Waar God groote dingen ln ons midden heeft gedaan, steeds zien wij weer menschen. die dit werk wil len wegbreken. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp: ..Niettegenstaande smaad en hoon vast houden aan Gods Woord en Kerk" wees spr. er op. dat de H.G.S veel smaad en hoon wordt aangedaan. Schouderophalend tracht men aan de H.G.S.. die een klein groepje genoemd wordt, voorbij te gaan. Vooral vinden wij dezen smaad bij de vol gelingen van Groen van Prinsterer. de anti-revolutionairen. Wij zien bij hen de doortrekking van de lijn van het oude liberalisme. Met dr. Hoedemaker blijven wij tegen de A.R zeggen „nu hebt gij uw eerst-geboorte recht verkocht voor een schotel linze-moes". Door persoonlijke aanvallen wil spr. de tegenstanders niet torpedeeren. Wel wil spr. zeggen, dat het toch in hoofdzaak dezen avond zal gaan tegen de tegenstan ders en dan niet over de bijzaken, maar over de hoofdzaken. Het gaat wel in hoofdzaak over hetgeen art. 36 van de geloofsbelijdenis zegt ten opzichte van de taak der Kerk. Na zün bewondering uitgesproken te hebben voor het werk en vooral voor de theologische inzichten van ds. Lingbeek en zijn van God ontvangen ootmoedig geloof, wetes spr. op de schandelijke bejegening, die ds. Lingbeek van zijn tegenstanders in woord en geschrift moet incasseeren. De Gereformeerde Kerk heeft van art. 36 aldus spr. voortgaande, gemaakt een hand zonder duim De seperatlstisch-gere- formeerden smaden den H.GB. omdat deze haar beginselverklaring art. 36. die zij hebben losgelaten, blijft belijden. Er is een wringen tusschen degenen, die prijs stel len op den naam van Calvinisten en zij, die vast houden aan art. 36 en de gerefor meerde belijdenis. Het werk van de SGP. beschouwende wees spr. erop. dat deze partij art. 36 wel in haar vaandel schrijft, maar feitelijk toch de Hervormde Kerk af breekt. De H.G.S. wil het niet zoeken in de partij, maar in het beginsel, dat zli be lijdt. Vasthouden zal zij aan het woord van Jezus Christus aan Wien alles moet onderworpen wezen, ook de overheid. De menschen wilen wij laten verstaan: wij hebben Christus noodlg. ook in Nederland. Het gaat inderdaad in den strijd dezer dagen om het Koningschap van Christus Er is opleving van het nationaal besef waarvoor spr. dankbaar is. De driekleur durft men weer op de straat te dragen, al is een bepaalde beweging hiertoe niet ge rechtigd in tegenstelling met de roode vlag. die wel geduld is. Spreekt de N.SB., waarvan de H.G.S. absoluut niets moet hebben, van een natio nale opleving, de H.G.S. wil een nationaal- gereformeerde opleving. Spr. gelooft dat mocht de N.S.B getoetst aan haar uitla tingen. ooit een kerk in ons vaderland ontmoeten, die vast houdt aan hare be lijdenis en hiervan niet zal -'wijken, hier van een botsing het gevolg zal zijn. Na in het kort over de reformatie, die weer werd gevolgd door de deformatie, het een en ander te hebben gememoreerd, wees spr. op de neutraliteit van de over heid die geheel geen christelijke is. Er is groote economische nood. die men tracht op te lossen, maar laten wij toch denken, dat het zal moeten komen tot het diepe besef dat achter de economische ellende een geestelijke ellende ligt. Daarom ook moet er zijn een vasthouden aan Gods Woord Met het zingen van het „Houdt Christus Zijne Kerk in stand" ging men over tot een korte pauze, waarna ds. Gravemeyer het tweede gedeelte van zijn rede uitsprak. Met alle dingen aldus spr.. hebben wij met God te maken. Wij zullen hiervan dan ook het volk overtuigen. Maar zien wij rondom ons dan zouden wij zeggen, men wil 't niet. Want zien wij naar de grond wet. dan komt deze alleen op voor de rechten van den mensch. maar niet voor de eer van God. Ook de overheid heeft haar roeping niet vervuld, omdat zij op het publieke terrein des levens niet het volk wil bekend maken met het woord van God. Het kan niet in orde komen indien 't volk van Nederland niet terugkeert op den weg van het Woord van God. Wij houden vast aan de nationale Kerk en zeggen met Hoedemaker. héél de Kerk voor héél het volk Tegen alle smaad en hoon blijven wij vast houden aan de vaderlandsche kerk die door Gods won dere genade is gereformeerd. De kerk ook zal de overheid den weg moeten wijzen, haar geteekend in Gods Woord. Als een wachtwoord wil sor het in deze bijeenkomst doorgeven: hou vast aan Gods Woord en Kerk. De vergadering werd door ds. Grave meyer met gebed gesloten, waarna nog ps. 1 89 7 werd gezongen. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE BOEKENWEEK. De K.L.M.-piloot W. van Veenendaal spreekt. Het is zonder twijfel een gelukkige ge dachte geweest van de Leidsche boekhan delaren, om ter gelegenheid van de alom in den lande te houden Boekenweek, den K.L.M.-gezagvoerder-schrijver W. van Veenendaal uit te noodigen hier ter stede een causerie te komen houden. Immers de belangstelling voor de luchtvaart beweegt zich de laatste jaren in een dergelijke mate crescendo een gebeuren, waartoe de K.L.M. niet weinig bijdroeg dat van te voren reeds een groote belangstelling voor een dergelijken avond te voorspellen viel. Het spreekt vanzelf, dat de heer Blitz gisteravond, in den vrijwel geheel gevuiden foyer, bij zijn inleiding, deze ge legenheid aangreep, om een warm propa- gandawoord te spreken voor het Boek. Daarvóór had hij den heer van Veenen daal welkom geheeten, die op zijn beurt een woord van welkom sprak tot de hoofd ingenieur van den Rijksradiodienst, den heer Waasdorp, die voor 's heeren v. Vee- nendaal's lezing speciaal uit Ede was over gekomen. De heer van Veenendaal gaf al spoedig blijk, dat hij naast zijn vliegers-capaci teiten ook andere goede hoedanigheden bezit, want het duurde niet lang of door de boeiende wijze, waarop hij zijn causerie hield, was het gehoor er geheel „in". Spr. begon met te vertellen, waardoor z. i. de Nederlandsche luchtvaart een zoo groote en snelle vlucht heeft genomen. Hij ziet hiervoor materieele en moreele oorzaken, waarop hij nader ingaat. De groei der luchtvaart Nederlandsche is dusda nig, dat zij die erin opgroeiden, het zich nauwelijks kunnen realiseeren. De K.L.M. begon met 12 man, nu zijn er.850! In de ordening van den Nederlandschen staat neemt de luchtvaart thans reeds een der eerste plaatsen in en spr. ziet, dat in de toekomst het accent er steeds zwaarder op zal vallen. Die groote groei deed tevens het com- mercieele element steeds weer op den voorgrond treden en het romantische steeds meer op den achtergrond. Als Je in het begin der Indië-lijn-periode den vlieg- tijd verkortte, werd zooiets met champagne geëerd en Plesman in eigen persoon be groette je. Toen je een jaar later weer zooiets flikte, werd je begroet door den onder-directeur en kreeg je thee. En thans.ontvangen de douanen je. Spr. verhaalde dan verschillende anecdoten, vertelde van de bijnamen der verschillen de piloten en verdere eigenaardigheden uit het dagelij ksche vllegersleven. We hoorden hoe Smirnoff en Geyssendorffer beiden den Londen-dienst wilden hebben in die dagen kon je je eigen dienst uit zoeken en door een handig trucje van een derden gegadigde beiden in Parijs te rechtkwamen! Zooals gezegd, is die ro mantiek echter meerendeels verdwenen, al leeft zij hier en daar een enkele keer nog voort. Maar daarnaast staan ook de tra gische dingen. Spr. geeft er een voor beeld van. Uit de oorlogsvliegers, zijn de eerste ver keersvliegers voortgekomen. Ondanks Ne derlands neutraliteit hebben onze militaire vliegers in oorlogstijd langs de Zuidgrens toch nog prestaties verricht, die vaak aan het wonderbaarlijke grensden. Zij ook waren de pioniers voor de burgerlijke luchtvaart in ons land. Tot slot vertelde spr. dan nog van den vliegenier, die 's morgens zijn hotel te Londen verliet, terwijl de portier in de telefooncel stond. Hoe hij dienzelfden dag moest invallen voor den Malmö-dienst en 's avonds weer naar Londen ging, opnieuw het hotel binnenging, de portier weer in de telefooncel zag staan en zich tenslotte afvroeg, of hij werkelijk wel weg was ge weest. Na de pauze las de heer van Veenen daal enkele hoofdstukken voor uit het boek „Alles O. K Draaien!" van Viruly en uit zijn eigen werk „Cockpit". Een langdurig applaus bewees, hoe de vele aanwezigen waaronder het jeugdig ele ment sterk domineerde zijn causerie op prijs hadden gesteld! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N.V. De Handelswetenschap- pelijke Bibliotheek Drukkerij, Rijnsburger- weg 171173, Leiden. Op bevel van den Kantonrechter te Leiden, van 28 Februari 1935. is de opgave d d 22 Juli 1932. dossier 5724, gedaan, betreffende omzetting van de zaak: Handelswetenschappelijke Biblio theek in een naamlooze vennootsohap, doorgehaald. Distilleerderij „De Fransche Kroon", voorheen Hartevelt en Zoon. Langegracht 55/67, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Distilleer derij „De Fransche Kroon", voorheen Har tevelt en Zoon. J. Gerritsen en Zoon, Veurscheweg 27, Voorschoten. Kweeken van en handel in bloembollen enz. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den neam. J. Gerritsen en Zoon ■Beperkende Bepalingen). Vennooten: J. A. Gerritsen en J. P. Gerritsen. Voor schoten. o OPENBARE LEESZAAL „REUVENS". De jaarvergadering. Gistermiddag werd de jaarlij ksche al- gemeene vergadering gehouden van de openbare leeszaal en bibliotheek „Reu- vens", onder presidium van mevr. de wed. prof. W. KuenenWlcksteed. De notulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer F. C. Rauwenhoff, ontleenen wij, dat het ledental verminderde met 79, dat der buitenlezers met 16. Het agent schap Kooipark en 't correspondentschap Wassenaar werden opgeheven. Desondanks werd het aantal uitgeleende boeken groo- ter, n.I. 101539 tegen 95835 in 1933, hetgeen een stijging be teekent van ongeveer 6 pet. In de kinderbibliotheek steeg het aantal gelezen boeken van 12194 tot 15435. Aan werkloozen werd weer gratis boe ken uitgeleend; het aantal ingeschrevenen vermeerderde van 1270 in 1933 tot 1446 in 1934, het aantal uitgeleende boekdeelen van 11.057 tot 11.879 Het boekenbezit werd uitgebreid en steeg van 15720 tot 26349 boekdeelen; 340 banden werden opgeruimd, zoodat er een feitelijke vermeerdering is van 969 boek deelen Aan de directrice, mej. A. C. Berends werd met ingang van 1 Juli 1934 op haar verzoek een jaar verlof verleend. Bij haar afscheid werd haar een welverdiende hulde gebracht. Ook de secretaris brengt haar in zijn verslag dank voor de vele diensten aan de O. L. en B. bewezen. Met ingang van 1 April 1934 werd mej. H. B. A. Heyse, voor den duur van 1 jaar, als adj.-directrice benoemd. Het tekort over 1933 werd door een be langstellend lid aangezuiverd. Als onvoorziene inkomsten konden ge hoekt worden een tweetal giften, resp. van f. 200.— en f. 100.— van het Leidsch Cri siscomité. Aan het financieel verslag, uitgebracht door den heer dr. I. M. v d Vlerk, ont leenen we de volgende cijfers. Aan gewone inkomsten (contributie en subsidie) werd ontvangen f. 12.488.22, uit andere bronnen (eigendommen, huren enz.) f. 2564.90, totaal f. 15053.12. De uitgaven bedroegen: woninghuur enz. f. 658.96, exploitatie gebouw f. 984 17, personeel f. 10806.64. boekaanschafflng f. 2429.54, techn. administratie f. 807 57. huish. administratie f 592.61, totaal f. 16476.48, zoodat er een nadeeltg saldo is van f. 1423.36. Namens de kascommissie bracht de heer Brouwer gunstig rapport uit. waarop den penningmeester décharge werd ver leend. Naar aanleiding van enkele posten o.m. belasting werden nog vragen gesteld, waarna de vergadering werd gesloten. SOC. DEM. VROUWEN-PROPAGANDA COMMISSIE. Rede van Mevr. Adri Pompcr. Bovengenoemde commissie had gister avond in de groote Stadszaal een propa- ganda-bijeenkomst belegd, welke door de medewerking van het muziekgezelschap „The Micky Mouse Players" en de Ar- beiderstooneeiver. „D.O.S." een feestelijk tintje droeg. Te ruim acht uur heette de presidente, mevr. BraggaarDe Does de talrijke aan wezigen, die de zaai geheel vulden, har telijk welkom, in het bijzonder de spreek ster en de vertegenwoordigsters uit de buitengemeenten n.I Hillegom, Sassen- heim, Lisse, Alphen, Oegstgeest, Warmond Boskoop. Katwijk, Voorschoten, Voorhout en Leiderdorp, tezamen 175 vrouwen. Spr. wees vervolgens op het belang van de ko mende periode, welke in dubbel opzicht belangrijk is en constateerde met voldoe ning de successen, welke door de sociaal democratische partij in de Scandinavische landen zijn bereikt. Met klem wekte zij op om krachtig mede te werken aan het pro- paganda-werk, niet alleen door huisbe zoek, maar ook door het ophangen van raambiljetten, waardoor een ontsierende reclame van het stadsbeeld wordt voor komen en het beoogde doel niettemin wordt bereikt. Nadat door alle aanwezigen staande de Internationale was gezongen, was het woord aan mevr. Pomper uit Rotterdam, die voor hetzelfde auditorium reeds eer der optrad. Spr. wilde zich allereerst bepalen tot de Statenverkiezingen, waarvoor de belang stelling over het algemeen niet zoo groot is als voor de raads- of Kamerverkiezin gen. En toch is dit, hoewel begrijpelijk, onjuist. Immers de Provinciale Staten kiezen de leden der Eerste Kamer, welk laatste college, hoewel geen rechtstreek- sche volksvertegenwoordiging, de bevoegd heid bezit om de na rijp beraad genomen besluiten der Tweede Kamer, teniet te doen. Daarom is het van belang, dat de S.D.A.P. op de samenstelling der Eerste Kamer invloed uitoefent door de Provin ciale Staten zooveel mogelijk in sociaal- democratischen zin samen te stellen. Spr. noemde eenige voorbeelden, waar bij de E. K. van haar bovengenoemde bevoegdheid heeft gebruik gemaakt. Uit. en door de Prov. Staten wordt ook het college van Ged. Staten gekozen dat rechtstreeksche controle uitoefent op de gemeentebesturen, hetgeen vooral in de laatste jaren van zeer groot belang is ge bleken, zooals spr. wederom met eenige BINNENLAND. Het executieverbod voor landbouwhypo- theken is slechts een tijdelijke maatregel; een wettelijke regeling is in voorbereiding (3e Blad). De spellingstrijd: antwoord van prof. Taverne aan mr. Catz. (2e Blad). Het peil op het IJsselmeer; rapport van de commissie van onderzoek uit de Zui- derzeevereeniging. (Binnenland, 3e Blad). De feestelijke intocht van burgemeester H. B. N. Mumsen te Woubmgge. (3e Blad). BUITENLAND. Eden uit Warschau te Praag gearriveerd (Buitenland, le Blad). Weinig optimisme over het resultaat van Eden's bezoek aan Warschau. (Buitenland en Tel., le Blad). Vragen over de Duitsche Iuchtbewape- ning in het Engelsche Lagerhuis. (Buiten land. le Blad). De Ieren geen Britsche staatsburgers meer. (Buitenland, le Blad). voorbeelden aantoonde. Evenals de Eerste Kamer is ook dit college in sterke mate reactionair. Spr. kwam vervolgens tot de gemeenteraadsverkiezingen welke door gaans de meeste belangstelling trekken, omdat de gemeente-aangelegenheden meer direct tot het volk spreken. Toen twee jaar geleden de „Zeven Pro vinciën" er vandoor ging, wekte de A.-R. Partij de kiezers op hun stem uit te bren gen op deze partij, omdat zij alleen in staat was de werkloosheid te doen ver minderen. Aan de hand van cijfers bewees spr. het tegendeel. En waartoe heeft de door haar gepropageerde en gevoerde aanpassingspolitiek gevoerd? Tot verre gaande verarming van de arbeidersklasse en tot algemeene vermindering van de koopkracht! De S.D.A.P., aldus spr., is niet principieel afkeerig van een zoodanige politiek,- doch wel wanneer zij, zooals thans geschiedt, eenzijdig wordt toege past ten koste van de arbeiders-klasse. Wie mocht meenen, dat de belangen dier klasse ook nog door politiek-anders- denkenden worden behartigd, bijv. door de vrijzinnig-democraten, ga maar eens na welke slagen minister Marchant aan het volksonderwijs heeft toegebracht on danks schoon-klinkende leuzen alï: wie het volksonderwijs aantast, tast de volks ontwikkeling aan. Bij de komende verkiezingen gaat het niet om de directe resultaten, maar om de vraag: wilt gij de politiek van Colijn en zijn ministerie voortzetten of wilt gij wat anders? Wilt, gij een einde maken aan de voortdurend toenemende knechting van het proletariaat of wilt gij medewerken aan steeds nieuwe bezuinigingen, waartoe al weer een nieuw groot regeeringsplan gereed ligt? Tenslotte nam spr. stelling tegen het streven van overheidswege om de vrouw uit het openbare leven te elimineeren, vooral wanneer dat gaat onder bedriege- lijke leuzen, als zou daardoor de werkloos heid kunnen worden opgeheven! Ook in dit streven ziet spr. slechts een symptoom van de hierboven gewraakte aanpassings politiek. Zou de vrouw door de crisis niet nog veel zwaarder getroffen worden dan haar werklooze echtgenoot? Spr. eindigde met een krachtige opwek king tot de aanwezige vrouwen om niet alleen in de komende verkiezingsperiode, maar ook daarna pal te staan voor de be ginselen der sociaal-democratie en een einde te helpen maken aan de misstanden onder het kapitalistische régime. (Ap plaus). Het verdere gedeelte van den avond werd gevuld door muziek, zang en too- neelspel; het laatste door „D.O.S.", dat voor de pauze het sterk gespeelde mili taristisch spel „De Leugen" van Otto Zee- gers opvoerde en daarna de klucht „De macht der vrouw", door J. J. Rentmees ter, waarmede de executanten veel succes oogstten. o CHR. METAALBEWERKEKSBOND. 32ste jaarfeestviering. Gisteravond hield bovenstaande vereeni- ging in de geheel gevulde zaal van „Zo- merlust" haar 32ste jaarfeest. Precies 8 uur opende de voorz., de heer Verhoeven, met gebed en dankte de mede werkers aan dezen avond, n.I. de heer Plu met zijn strijkje en den heer Spaander man. Hierna liet het strijkje eenige num mers hooren en was het woord aan den heer Eikerbout, bezoldigd hoofdbestuur der, die in een lange toesprhak den groei en bloei van de Vereeniging schetste, als mede de moeilijkheden bij de oprichting in 1903. De heer Elkerbout. stond voor het laatst in zijn kwaliteit van hoofdbestuurder op de Dlanken, want hij gaat den bond met pensioen veriaten. Vervolgens gaf de heer Spaanderman eenige voorbrachten ten beste. Om precies halftwaalf sloot de heer Eikerbout deze jaarfeestviering met dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1