DE BESPREKINGEN TE BERLIJN LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 26 Maart 1935 UIT DE RIJNSTREEK. Koerts mede gekozen werden, hoewel zl] op den voordracht niet voorkwamen. Vaststelling vergoeding bedoeld in art. 101 L. O. wet 2920 voor de bljz, scholen over 1931. De heer Zuldwljk meent dat de 50 cent administratievergoeding per leerling te hoog ls, daarnaast meent men dat het hootd der R K. Jongensschool dit bedrag in zijn zak krUgt, vorige maal ls deze ook in 't debat betrokken toen de administratie van deze school niet In orde was, boven dien ls er vlak bij een gemeente met name Voorburg waar 't schoolbestuur niets be rekent. De voorz. meent dat dit laatste als zijnde uit de derde hand niet juist ls. Voorts zegt hij dat de Idee van verlagen van den heer Z bewijst dat hij geen notie heeft van een dergelijke administratie. De heer Raaphorst is het eens met de heer Zuldwljk en vindt het antwoord van den voorz. onnoodlg scherp. In een vorige zitting ls wel degelijk een persoon ln 't ge ding gebracht n.l. de heer Kasbergen, daar deze meende dat men de administratie niet goed voerde. Als een raadslid iets naar voren brengt, ls dit zijn recht. De voorz. vraagt waar en wanneer de heer Kasber gen ln 't geding gebracht ls. De heer Raaphorst zegt dat het de pu blieke opinie was, dat 't deze betrof, daar de onderwijzer de administratie van de school voert. De voorz.: U weet er niets van, als de onderwijzers de administratie zouden voe ren waren we in den aap gelogeerd, het schoolbestuur doet de zaken De heer Raaphorst: Dit laatste in naam. De voorz. zegt dan dat hij persoonlijk de woorden van den heer R. aan 't school bestuur zal mededeelen. De heer Zuldwljk had de zaak beter moeten onderzoeken, bovendien behoeft de heer R. heusch niet voor dezen op te komen. Z. h. st. worden de vergoedingen vast gesteld. Eveneens de voorschotten voor 1935 volgens art. 101, L.O.-wet 1920 voor de bijzondere scholen. Voorstel aangaan kasgeldleenlng groot f. 20.000 a 2°/o a 3/8°/o provisie van de N.V. Cultuur Mij. Lawoe den Haag. bankiers Heldring en Pierson en f. 60 000 a 2°/o ii 3/8°/» provisie van de bankiers Heldring en Pierson te den Haag, loopende tot 1 Juli a s. De heer Zuidwij k Ls verheugd over het lage rentepercentage. Veur heeft blijkbaar zijn vertrouwen van voor 10 jaren weer te rug. Na nog eenlge besprekingen wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. De heer Zuidwijk bespreekt tenslotte nog den toestand van een sloot aan de Smitslaan en Veurschestraatweg, waarvan de voorzitter verbetering toezegde. Daarna sluiting. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. C. van Beek geb. Brandsma z. C. A. van der Helm geb. Vleveen d. Afd. verg. van den Chx. Nat. Werkmansbond. De afd. van den Ohrist. Nat. Werkmans bond hield ln het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk een goed bezochte leden- verg. De voorz. opende op de gebruikelijke wijze. De heer Zijlstra hield een inleiding over Lucas IV, waarop een aangename gedach- tenwisseling volgde. De notulen werden hierna goedgekeurd, evenals het verslag van den heer Evers, afgevaardigde naar de bijeenkomsten te Den Haag en Scheve- ningen. Voor den tijd van 1 jaar werden gekozen als afgevaardigde en plaatsvervanger naar de bijeenkomsten van den ring Den Haag resp. de heeren Evers en Spa De bijeenkomst werd hierna met dank gebed gesloten. In de gehouden verg. van de R.K. Klesvereeniging (Veenweg e. o.) ls inplaats van den heer C. Janssen tot voorz. gekozen de heer W. J. de Groot. In de gehouden verg. van de R.K. Kesver. „Kiesrecht en Kiesplicht", alhier, werd tot bestuurslid herkozen de heer P. v. d. Zon en gekozen de heer W. Boekraad. Voor de a.s. raadsverklezng van Stomp- wijk werden candldaat gesteld de heeren J. C. M v. Wijk. weth. aftr., J. de Lange, aftr., N. J. M. WUlemse, aftr., N. Bolle- boom, G. de Groot en C. Waaljer. Met 1 April a.s. zal het station Leid- sohendamVoorburg voor het stukgoede- renverkeer worden gesloten. Gevonden: 1 pak stroo, 1 voetpomp voor auto, 1 bruin lederen handschoen, 1 Jonge hond ras, zwarte Groenendaeler met wit vlekje aan de borst. Adres Bureau van Politie. VOORHOUT. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt morgen, des nam. te 8 uur ln openbare vergadering bijeen. 1. Notulen 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Onderzoek geloofs brieven van het nleuw-benoemde raadslid G C. P Prins 4. Verkiezing van een wethouder 5. Aanvulling stembureau 6. Wijziging gemeentebegrootlng 1935 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van het voorschot ex arti kel 101 der L.O. wet over 1935 8. Beslo ten zitting. o VOORSCHOTEN. De collecten voor het pl, Crisis comité met medewerking van de muziek- vereeniglngen heeft opgebracht f. 135. WARMOND. UITEENZETTING VAN HITLER VAN HET DUITSCHE STANDPUNT. VEUR—LEIDSCHENDAM. Bijeenkomst Chr. Hist. Kiesvcreeniging. In het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk sprak voor de Chr. Hist. Kiesvereen. de heer B. van Eesteren over de Chr. Hlst. beginselen bij de as. Statenverkiezing. Spr. wees o.a. op de enorme werkloos heid en de gevolgen daarvan. Men raakt ontevreden met het gevolg dat men terecht komt waar men eigenlijk niet hoort. Het beginsel der C.H. is, dat de overheid de dienaresse is van God; dit principe dient vooropgesteld. Gestreefd moet worden naar een Prot. Chr. Holland met den band van God-Nederland en Oranje. De Chr. Hist, staan voor de bevordering van den Zon dagsrust en -heiliging, bevordering van de Volksgezondheid en bestrijding van de onredelijkheid. De staat van dienst van de C.H. bewijst dat men niet aan den kant van de libe ralen staat. Ten opzichte van het onder wijs verwerpt spr. het niet-Chr. onderwijs dat dient gegeven aan alle kinderen, met slechts een uurtje godsdienstonderwijs per week; de pacificatie op onderwijsgebied Juicht spr. dan ook toe. In het bedrijfsleven mag de overheid niet meer ingrijpen, al is dit niet uit den booze en soms noodig. Op het terrein der sociale wetgeving is veel bereikt, Echter dient de vraag gesteld: gaat het niet te ver, wordt het bedrijfsleven niet te zwaar belast? Spr. meent persoonlijk „tot hier toe" Ook in deze moeilijke tijden moet het volk vertrouwen op God. Gesteund door de volksvertegenwoordiging kan onze re- geering vol vertrouwen voortgaan. De Statenverkiezingen staan m 't teeken van verkiezing van leden der Eerste Kamer en Ged. Staten, daar dit geschiedt door de Prov. Staten. In dit verband hebben de kiezers dus uit te kijken, wien zij kiezen. Nadat spr. het particulier Initiatief o.a. voor krankzinnigenverpleging en drink waterlevering had gesteld boven overheids- verzorging en enkele vragen waren be antwoord. werd de slechts matig bezochte bijeenkomst door ds. Vermet gesloten. De z.g. Dubbele Raad inzake de samen voeging StompwijkVeur. Voor de verkiezing van leden van de Commissie van Ingezetenen (z.g. Dubbele Raad) ln verband met de voorgestelde samenvoeging van Stompwijk en Veur is zoowel in Stompwijk als in Veur slechts één candldatenlijst ingeleverd met de vol gende namen: Stompwijk: Th. Schrader, R.K.; Ant. H. Haagen, R.K.; A P. v. d. Sande, R.K.; A. L. van Wijk. R.K.: P. Beekman, R.K.; F. J. Strampraat. R.K.; W. J. de Groot, R.K.; F. J. van Diepeningen, C.H.; W. J. van Kampen, A.R.; L. Wiegel. S.D.; H. G. van Kampen, Vrijh. Bond; leden. W. de Korten, R.K.; H. A. Smits, R.K.; A. M. Vis, C.H.; D. Visser. S.D.; M. G. Verdouw, A.R.; C. v. d. Dool, Vrljh. Bond. plv. leden. Veur: A. M. Otten, C H.; Oele. S.D.; J. van den Dool, Vrijh. Bond; D. P. v. d. Berg, R.K.; Th J. Blokland, R.K.; W. G. Blonk, R.K., C. van Boheemen, R.K H. J Mol, R.K., G van Veen, R.K.; Jac. van Veen, R.K.; H. de Ruijter, A.R., leden; B. Langendoen, Vrijh Bond; A. Langeveld, R.K.; C. M v. d Heijden, R.K.; H. J. v, d. Helm, R.K H. Flinterman, C.H.; A. G. Slingerland A.R.; N. Gordijn, S:D. plv. leden Het Indienen van slechts 1 lijst is het gevolg van een compromis tusschen alle ter plaatse bestaande politieke partijen, ten einde een nuttelooze verkiezing achter wege te laten. De gemeenteraad besloot in haar laatste vergadering een nieuw aangelegde straat den naam te geven van dr. Amman- straat. Dr. Amman werd in 1669 te Schaff- hausen geboren, studeerde medicijnen en vond een methode uit om den doofstom men te leeren hooren en spreken. In 1715 kocht hij de thans nog bestaande en be kende buitenplaats Oostergeest. In 1724 overleed hü te dezer plaatse. Gevonden: Een huissleutel en een ge haakte sjaal. WASSENAAR. Benoemd tot lid en eersten secretaris der commissie belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt Nlxa. Nixb, Nx. Nxi, Ne, Nf, NI. Nm en Nn voor het Jaar 1935 de heer B. Th. de Hey alhier en tot lid van bovengenoemde commissie prof. dr. W. Martin eveneens alhier. Door B. uit Hillegom werd aangifte gedaan van mishandeling op een bouw werk aan de Burdhtstraat. B uit Voorburg wilde hem met een hamer te lijf en bracht hem verwondingen aan den arm toe. Hij werd door de politie verbonden. Proces verbaal werd opgemaakt. Gevonden: een partij moeren, zak. sleutel, een bosje sleutels, étui met pot- looden. bruine ceintuur, blauwe kiel, das, 3 paar heerensokken. 2 honden, honden halsband. vulpenhouder, gouden dames armband-horloge. portemonnaie met in houd, heerenhandschoen, 2 belastingmer- ken, kalkoen, sierspeld. o ZEVENHOVEN. In de Jaarverg. der Ohr. School bleek uit het verslag, dat de ontvangsten be droegen f. 5479.36; uitgaven f. 5332.291/i. De aftr. bestuursleden C. v. Baren en L. Kool werden herkozen. Gekozen vac. J. Brunt J. Vonk. Een collecte voor de Evangelisatie in Limburg en Brabant in de Geref. Kerk bracht op de som van f. 7.88. Voor het V.U.-plan 1937 der Oer. Kerk werd afgedragen de som van f. 7.66. o ZOETERWOUDE. Morgen en Donderdag a.s. zal door eenlge jongedames bereidwillig een speldje te koop worden aangeboden. De opbrengst is bestemd voor het Nat. Koningin Moe der Herdenkingsfonds, stichting tot steun van on- en minvermogende tuberculose lijders. Een ieder wordt verzocht een speldje te koopen en op deze wijze het mooie doel te steunen. Zaterdag a.s. zal op het Dorp alhier gelegenheid worden gegeven, in een lokaal der O. L. S. tot inenting en herinenting tegen de pokken. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Dinsdag 2 April a.s. om 10 uur v.m. wordt eveneens daartoe kosteloos ge legenheid gegeven in café „Ik leer nog" aan den Hooge Rijndijk. Onder de schapen van den veehouder D. in de Weipoort alhier is een geval van rotkreupel geconstateerd. Door de R.K. Klesver. op het Dorp alhier is bekend gemaakt, dat tot en met 2 April a.s. candidaten bij het bestuur kun nen worden ingediend voor den gemeente raad. ALPHEN. Dreigt een staking? Naar wij vernemen hebben de 3 bouw- vakarbeldersbonden in verband met ver laging van het uurloon beneden het con tractloon en Intrekking der vacantlebon- nen, na gehouden ledenvergadering de arbeiders in deze bedrijven per manifest geadviseerd bij de betrokken werkgevers 't werk neer te leggen. De staking die giste renmorgen zou Ingaan is echter uitgesteld, omdat alsnog hedenavond een conferentie plaats zal hebben tusschen werkgevers en werknemers, waarvan het resultaat de be trokken arbeiders nog hedenavond bekend zal worden gemaakt. Mocht geen overeen stemming worden bereikt, dan zal de sta king morgen ingaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Frans. z. van P. Houwellng en C. van Dam Jacooo, d. van A J. Roos en H. Scharloo Gerritje, d. van G Turken burg en H. Broker Cornelia, d. van D. Lekx en K, Hogervorst Johannes, z. v. J van den Bosch en A Burggraaf Ge- rarda Theresia, d. van A. J. J. van Engelen en M. de Jong Cornells Hendrik, z. van T. Versluis en N. N. Kom Cornelia, d. van M. van Muiswinkel en E. van Zwieten Adrianus, z. v. N. v. Vliet en A. van Vliet Cornells, z. van C. Kroes en G. van 't Oever Theodoras Hendrlcus, z. van H. Oostveen en A Maas Jan, z. van W. van Galen en W. Vos Arina, d. van P. Kol- ster en H Roozeboom. Gehuwd: Arie Koster 28 j. en Neeltje Blom 24 j. Cornells Willem van Donk 27 j. en Dlna van Rijsdam 27 j. Leendert van Berkel 24 j. en Francina Louisa Be vaart 20 j. Overleden: Antonie Boer 68 echtge noot van Geertrui van Vliet. Loop der Bevolking. Ingekomen: S, de Jong. dienstbode, van Rijnsburg, Kloosterschuur 1, n. Hoorn 111 J. Oliemans en echtgen., zonder beroep, van Jul. van Stolbergstr. 16 n. Steenstr. 16 W. J. Dam, boekh.-corresp., van Enk huizen, Davidstr. 7 naar Lindenhovenstr. 2 H. C. Bongers, echtgen, van P. J. v. d. Pol, zonder beroep, van Boskoop, Emma- kade 21 naar Groeneweg 9 W de Vries en gezin, landarbeider, van Koudekerk C-22. naar Hoorn 111 J T. Langelaar. landarbeider, van Zwammerdam B-12 naar Steekterweg 27 M. M. C. de Mik, huls houdster. van Hoogwoud, Noordeinde 75. n, Grijpesteinstr 33 P. Burgers en gezin, wegwerker, van Hellevoetsluis Kanaal- weg O.Z. 76, naar Dwarsstraat 3 J. C. van dei Tol. zonder beroep, van Water- mael België naar Hoorn 57 W. W van Harskamp, schipper, van Woubrugge A.-24, aan boord. Vertrokken: A. van Winden, dienstbode, naar Putten E-47 van Hoogedijk 7 H. IJpma, veehouderskn. naar Bodegraven, v. Kortsteekterw. 50 A D. Gróeneveld, schoenmaker, naar 'S-Gravenhage, Bos- schestr. 72 van Pr. Hendrikstr. 100 P. A. van Gelder, slagersknecht, naar Krom menie, Zuiderhoofstr. 25 van Jullanastraat 105. .^.SI- BODEGRAVEN. Ledenverg. der T.B.C.-Vereeniging. Alhier werd de gewone ledenvergadering gehouden van de T.B.G.-ver. thans in het eigen gebouw, dat tijdens het laatste boek jaar is gereed gekomen. De voorz. de heer K. Steijn opende; slechts weinig leden wa ren aanwezig. De secr. de heer E. A. Bog- gaart bracht het jaarverslag uit. 1934 was rustig geweest. In de vacature Lugtenburg was als bestuurslid gekozen de heer Kooi- stra 63 gezinnen stonden onder toezicht van Medici en zusters. Enkele woningver beteringen werden aangebracht en 1 lijder werd in een sanatorium opgenomen. Het dagsanatorium werd gemiddeld door 9 personen bezocht. Meer dan 100 personen bezochten het consultatiebureau. Uit het financieel verslag van de pen- nlngmeesteresse mej. L. P. J. Heijnsdijk bleek, dat aan contributie ontvangen was f. 544, aan subsidie's 1500. Het was ten slotte mogelijk een bedrag van f. 300 te re serveeren voor een Rontgenapparaat, waarna nog een klein batig saldo overbleef. Voorts bleek, dat de bouw van het con sultatiebureau, met inbegrip van de grond waarde heeft bedragen ruim f. 10.000. Vier duizend gulden was daarvoor beschikbaar aan giften, de rest moest worden geleend. Een exploitatie zonder tekort is echter mogelijk De boeken en bescheiden werden gecontroleerd door de heeren v. d. Giesen en Beijen en ln orde bevonden. De verga dering besloot het gebouw te verhuren voor zuigelingenbureau voor den prijs van 1.75 p. j, In het Beursgebouw vond een verga dering plaats der Kath Dem. Partij, die slechts door 16 personen bezocht was. met inbegrip van den spreker en de overgekomen Kath. Democaten. Het program der Kath. Dem. partij werd uiteengezet, waarbij de Staatspartij en de regeering bestreden werden. o BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Johan Jozeph, z. van A. C. Looman en J M. de Wit Jacoba, d. van G. Geers en D. Boon Cornelis, z. van J. Koolj en N. Koolj. Ondertrouwd: J. den Bleker en A Bak- huijzen K. J. v. Triet en L. C. de Vos K. V W. Wensveen en W. v. Beek J. v. Helden en G. J. v. Beek. Getrouwd: A. Verdonk, 30 j. en N. Boere 29 jaar Overleden: Adrianus Loeve, 31 j. Gevonden: Sleutels, handschoenen, scheerapparaat. belastingmerk, handbe schermer, slinger van een auto. zaklan taarn, ring met sleutels, kinderschoen, zak mes en bos met boomen. Inlichtingen politiebureau. HAZERSWOUDE. Intrede van ds. M. Henzeveldt. Ds M. Henzeveldt van Nieuwerkerk iZ.) cie het beroep naar de Geref. Kerk alhier heeft aanv .oen hooDt 28 April a.s. van zijn. gemeente afscheid te nemen can op Gisteren ls in totaal zes uur te Berlijn geconfereerd en wel des ochtends drie-en- een-half uur, waarna de Britsche minis ters naar de Engeische ambassade terug keerden, alvorens tezamen met Hitier en zijn mede-ministers het déjeuner te ge bruiken. De besprekingen van den middag duurden wederom ongeveer drie uur Hitier heeft tegenover de Britsche ministers het Duitsche standpunt uiteen gezet ten opzichte van de problemen van Europeesühe politiek. Hitler zou zijn vre delievende bedoelingen hebben bekrach tigd en zich bereid hebben verklaard tot onmiddellijke afsluiting van een algemeen verdrag tot beperking der bewapeningen op een basis van rechtsgelijkheid en ge waarborgde veiligheid voor allen. Voorts zou hij hebben doen opmerken, dat tenge volge van de geografische ligging de Duit sche grenzen open staan voor alle inval len en dat er op het oogenblik een offen sief en defensief verbond bestaat, waar mede Duitschland rekening moet houden. Voorts zou Hitler toespelingen hebben ge maakt op de Fransch-Poolsche verdragen, op de Russisch-Fransche toenadering en zou hU hebben verklaard, dat het Duitsche Rijk bereid is non-agressiepacten af te sluiten met alle naburen, evenals een luchtconventie. gelijk die in het commu niqué van 3 Februari is opgesteld, maar zich niet wil verbinden ln een veiligheids systeem, waarin Rusland opgenomen is. Wat Hitler's standpunt betreft, is een domineerende factor de Duitsche argwaan jegens Rusland, dat ln moreel en politiek opzicht als den onverzoenlijken vijand der Westelijke staten wordt beschouwd. Gemeld wordt, dat Hitier onlangs ver klaard heeft, dat pacten sluiten met sovjet-Rusland een misdaad zou zijn tegen de beschaving. Of dit waar ls, of niet, er is geen twijfel aan, dat bij de Duitsche buitenlandsche besprekingen van 't oogenblik Rusland wordt voorgesteld als een bedreiging en Duitschland als Europa's beste verdediging tegen deze bedreiging. De kwestie der bewapeningen en van den algemeenen dienstplicht Is tot dus verre nog nauwelijks ter sprake gebracht, en zal naar men meent te weten, worden aangesneden in de besprekingen, die hedenochtend om halfelf zullen aan vangen. In officieele Britsche kringen neigde de stemming naar optimisme. Van Duitsche zijde ls men algemeen van meening, dat de voornaamste bedoeling van Hitler was den Brltschen bezoekers de huidige Duit sche politiek te doen begrijpen, waarvan het overheerschende punt naar men meent te weten, argwaan jegens Rusland is. Reuter heeft den indruk, dat de be sprekingen van den middag voornamelijk gewijd waren aan een uiteenzetting van Hitler over de houding van Duitschland ten opzichte van het Donaupact. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, heeft gister avond ter eere van de vertegenwoordigers der Engeische regeering een maaltijd aan geboden. Ongeveer 80 personen zaten aan. Aan wezig waren o.m. Adolf Hitler en alle leden van het Rijkskabinet. voorts voor aanstaande figuren uit de N.S.D.A P van de weermacht en de leden der Britsohe ambassade. Een Duitsche beschouwing. Inzake de beteekenis van de Berlijnsche besprekingen schrijft de „Diplomatische Politische Korrespondenz" o.a.: Al kunnen uiteraard van deze gedichte- wisselingen geen verrassende resultaten verwacht worden, zij vormen toch een be langrijke schakel in een keten, die naar gehoopt mag worden, niet gelijk dit reeds vroeger geschied is, voortijdig zal afbreken. Reeds op zichzelf is het een te verwelko men omstandigheid, dat juist in de tegen woordige, niet zoo eenvoudige situatie van Europa onder de voornaamste belangheb benden actief wordt onderhandeld ten be hoeve van wederzijdsche inlichting en objectieve opheldering van alle belangrijke omstandigheden. Deze inlichtingen vor men een voorwaarde voor het ontwarren van den Europeeschen toestand. Wanneer zij vanzelfsprekend vruchtbaar willen zijn, komt het niet alleen aan op de openhar tigheid der woorden, maar ook op het ver mogen van beide kanten zich in te den ken in de behoeften van den ander. Wie den toestand van Duitschland slechts oppervlakkig of schematisch beschouwt, kan den indruk krijgen, dat het Duitsche Rijk bijzondere voordeelen zoekt of zich niet wil voegen in het algemeene kader. In werkelijkheid is het echter zoo, dat alle groote Europeesche problemen reeds om geografische redenen onder een bijzonder Maandag 6 Mei des avonds te half acht alhier zijn intrede te houden, nn vooraf Zondag 5 Mei bevestigd te zijn door ds. Unger van Bruinisse. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Pieter, z. van K. G. Kaste lein en J. v. d Hoek Teunis, z. van J. v. Dorp en C. Stam Carolus Josephus, z. van C. J. Vertegaal en A. M. den Biggelaar Maria Cornelia Petronella, d. van C. J. Vreeburg en C. M. P. Schakenbos Johan na Josephina, d. van H. v. Meurs en G. M. Vertegaal. Gehuwd: C. F. Ouwerllng, 19 jaar en W. M. Straver, 21 jaar L. Polderman, 24 J. en A. v. Veen. 23 jaar. Ondertrouwd: N. Cok 28 Jaar en M. W. Vogelenzang de Jong 26 jaar. o KOUDEKERK. Bijbellezing door ds. Siegers. In de zaal van café „de Bruin" werd door ds. H Siegers pred. der Geref. gemeente te Utrecht een Bijbellezing gehouden over het onderwerp: „Is de komst van Jezus aan staande?" Spr. behandelde zijn onderwerp naar aanleiding van 1 Thess. 4 13—18 en daglicht staan, waar rekening mee moet worden gehouden, wanneer de gelijkmatige en rechtvaardige beoordeeling der Duit sche politiek niet alleen een programpunt maar een feit moet zijn. Het communiqué van Londen van 3 Fe bruari bevatte een reeks voorstellen bij welker bespreking blijken zal, dat wan neer twee hetzelfde doen willen, het voor hen niet hetzelfde moet zijn. Het ls der halve niet voldoende, dat men zich duide lijk uitspreekt. Men moet zich ook bewust worden van dat, wat men van den ander verwachten kan en wat men zelf bereid ls toe te staan. Ook mag het op de verschillende gebie den reeds voorhandene niet eenvoudig geïgnoreerd worden. Duitschland heeft het niet noodig zich te verdedigen tegen het steeds weer in de buitenlandsche pers op geworpen verwijt, dat het bezield is door veroverings- en heerscherslusten. Het be dreigt niemand, noch thans, noch ln de toekomst. Wel echter moet het ln het buitenland op vele plaatsen de merkwaardige tenden tie opmernen. dat tegenover Duitschland de reeds lang verschuldigde verwerke lijking van zijn rechtsgelijkheid beant woord wordt met de meest verschillende geweldsdreigementen. Deze methode be looft geen positief succes, want dreige menten vormen geen geschikt argument om in den gewenschten zin op Duitsche opvattingen invloed uit te oefenen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Waarover te Berlijn gesproken wordt is bekend uit het communique van Londen. Ook het Duitsche standpunt tegenover deze problemen ls duidelijk. In de kwestie der bewapeningen mag er geen discrimi- neerende behandeling zijn Wij zijn zoowel bereid tot ontwapening als tot begrenzing der bewapeningen. Slechts moet het voor allen hetzelfde gelden. Het Oostpact ls in zijn verbinding met de gedachte van een wederzijdsche assistentie een bron van ge varen. Wij willen niet het risico loopen in vreemde conflicten verwikkeld te raken. Wij willen ook niet. dat in een regionale overeenkomst staten vertegenwoordigd zijn, die volgens hun geografische ligging daar niet bij behooren Het ontworpen Donaupact mag niet verhinderen, dat zich tusschen Oostenrijk en Duitschland na tuurlijke betrekkingen ontwikkelen. Het mag derhalve ook niet de tegenwoordige verhouding onder een garantie stellen. Over het algemeen bevat dit plan het ge vaar. dat zich andere staten mengen in de binnenlandsch Oostenrijksche toestan den. Wij hebben ons reeds bereid verklaard tot afsluiting van een luchtpact. Wat ten slotte den Volkenbond betreft, zal een nieuwe situatie eerst bestaan, na de bevre digende oplossing van de principieele pro blemen van veiligheid en rechtsgelijkheid. De Volkenbond mag niet gebruikt worden als eenzijdig machtsinstrument van be paalde staten. Het is dus een groot pro gram voor onderhandelingen en men zal er aan moeten denken, dat het gesprek te Berlijn in de eerste plaats dient tot infor matie. Een rede van Flandin. Minister-president Flandin heeft bij de inwijding van het nieuwe stadhuis van Vincennes een rede gehouden, waarin hij een beroep op de natie deed in verband met de a.s. gemeenteraadsverkiezingen, om de eenheid te bewaren Het zou niet moeilijk zijn een donker tafreel van het oogenblik op te hangen, doch men moet ook vertrouwen koeste ren in de eerste plaats in de eigen kracht, die grooter is dan sommige critici het doen voorkomen. De minister-president verklaarde, dat hij gerust is. wat betreft het materieele. Sedert 15 jaren zijn vele milliarden toe gestaan, die niet verspild zijn Ook ten opzichte van de moreele krachten is de minister-president gerust, want de vader landsliefde is in Frankrijk grooter dan ooit tevoren. Ook in 1913 en 1914 bestonden er poli tieke hartstochten, doch bij 't uitbreken van den oorlog toonde het volk zijn een heid. Het schip van den staat is niet zon der kapitein. De republiek en haar vrij heid zullen door de regeering verdedigd worden. Een persoonlijke macht, waaraan de rem van de democratie ontbreekt, vindt in Frankrijk geen bodem. Vervolgens bracht de minister-presi dent hulde aan Laval, die zijn pogingen voortzet, om medewerkers en bondgenoo- ten te vinden om den vrede in Europa te handhaven. Men moet zich wachten voor een geest van verdachtmakingen en van tuchteloosheid. De Fransche jeugd wordt nog steeds ontstoken door de vlam van geestdrift en men mag met vertrouwen de toekomst van Frankrijk tegemoet zien. schetste de blijde heerlijke toekomst, ver wachting der gemeente als de bruid van Christus. Hij spoorde aan tot biddend en geloovig Schriftonderzoek en wekte op om vooral in dezen tijd van verwarring nu juist acht te geven op het Profetisch woord. Met een woord van vermaan om als Maranatha-christenen die deze zaligen hoop bezitten dit ook te openbaren in ge heel hun levenshouding en een ernstig woord gericht te hebben tot degenen die dezen troost nog missen besloot spr. zijn helder Schriftuurlijk betoog. Mej. van der Reijden bracht op verdien stelijke wijze eenlge toepasselijke liederen ten gehoore, terwijl de leiding van deze bijeenkomst berustte bij den heer Schouten uit Leiden welke ook den avond op de gebruikelijke wijze had geopend. Ds. Sie gers sloot met dankgebed. o NIEUWKOOP. Burgerlijke Stand. ua.ouwd: A. Stuivenberg 29 j. en M. S. Schellingerhout 22 j. Overleden: W. de Roolj I maand. 3—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7