feCQVffo/ De Ontwapeningsconferentie. Goed uitgevoerd Schilderwerk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 26 Maart 193$ BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS ir THIJS IJS EN HET DAL DER NEVELS. Heeft Hitier thans alle kansen op een herleving der Ontwapenings conferentie vernietigd? Aller hoop thans nog op het bezoek van Sir John Simon aan Berlijn gevestigd. Gelukkig komt de Volkenbondsraad eerst na de Drie-Mogendheden-Conferentie van Stresa in buitengewone zitting bijeen. GENÈVE, 23 Maart 1935. Het Engelsch-Fransche aceoord van Londen van 3 Februari scheen nieuwe kan sen op de werkelijke herleving der Ontwa peningsconferentie geschapen te heb ben. Tot een ..ontwapening die ook nimmer in de bedoeling had gelegen, zou het weliswaar niet komen en zelfs een vermindering van bewapening", die wel het doel der Ontwapeningsconferentie ge weest was. scheen niet langer denkbaar. Doch de hoop was dan toch weder ge boren. dat een conventie tot stand zou komen, die althans een beperking (begren zing! der bewapening zou verzekeren, waardoor een ongebreidelde bewapenings wedloop nog juist op het laatste oogenbllk zou kunnen vermeden worden! Bij het accoord van Londen hadden Flandin en Laval toch principieel toege stemd in een schrapping der Duitschland opgelegde ontwapeningsbepallngen van Versailles. Een ontwapeningsconventie zou daarvoor in de plaats treden, die voor alle stater, de geoorloofde bewapening zou vaststellen. Over deze maximum-bewape ning zouden onderhandelingen ter Ont wapeningsconferentie tusschen alle staten op den voet van volkomen rechtsgelijkheid gevoerd worden. Te Londen had de tegen woordige Fransche regeerlng-Flandln- Laval dus aan het Duitschland van Hitier de veelbegeerde rechtsgelijkheid weder toegestaan, zooals een vorig Fransch kabinet-Herriot-Boncour in December 1932 aan den Rijkskanselier Brüning had toege kend. De moeilijkheden, ontstaan eerst door de zooveel bezorgdheid verwekt heb bende regeeringsaanvaarding van Hitier en daarna door het aan het bewind komen van het Fransche kabinet Doumergue- Barthou, schenen dus weder overwonnen. De staatslieden schenen weder te zijn teruggekeerd tot het accoord van Genève van December 1932 over rechtsgelijkheid, gepaard gaande met een stelsel van veilig heid. Natuurlijk was de weg nog niet heele- maal vrij voor een hervatting van het weik der Ontwapeningsconferentie. Want de Fransche toestemming tot de Duitsche rechtsgelijkheid was afhankelijk gesteld van het verkrijgen van overeenstemming over de veiligheid en op dit punt hadden de Fransche ministers vooral ten opzichte van het Oostelijk-Locarno-Pact nog elschen, die voor Duitschland bezwaarlijk aanneembaar waren. Doch de vindingrijke en plooibare Sir John Simon zou naar Berlijn gaan. om bemiddelend tusschen Duitschland en Frankrijk op te treden, hetgeen de hoop op een accoord toch in leven hield. Deze hoop is thans weder heel erg ver zwakt. doordat Hitier op 16 Maart door de afkondiging van de wet tot invoering van den algemeenen dienstplicht in Duitschland aan de wereld heeft kenbaar gemaakt, dat hij zich niet langer door de ontwapeningsbepalingen van het verdrag van Versailles gebonden achtte en zelf dus aan Duitschland de door den wereldoorlog verloren gegane rechtsgelijkheid teruggaf, die Frankrijk en de andere overwlnnaars- staten aan Duitschland tegen den prijs van eenige veiligheidswaarborgen hadden willen toekennen. Deze daad van Hitler is ongetwijfeld te veroordeelen Ook al wisten alle landen, dat Hitier zich sinds minstens een jaar niet meer naar de ontwapeningsbepalingen van Versailles gedroeg, zoodat feitelijk aan den toestand niet veel veranderde, zijn daad van 16 Maart, waardoor hij openlijk en eenzijdig de militaire bepalingn van Versailles opzegde, moest onvermijdelijk een groote opwinding in Europa en vooral in Frankrijk verwekken. Hitler, die zoo menigmaal vredesboodschappen juist tot de Franschen had gericht, had moeilijk iets kunnen doen, dat de Franschen, die Immers zoo aan rechtsbegrippen vasthou den en veel minder realistisch gezind zijn dan de Engelschen en Italianen, zoo had kunnen verbitteren als deze daad van rechtsschending van 16 Maart! Gelukkig beoordeelen de Engelschen de In ternationale gebeurtenissen nuchterder en met meer practischen zin. Sir John Simon begreep onmiddellijk, welk groot gevaar voor een langdurige breuk tusschen Duitschland en Frankrijk en dus ook voor het behoud van den vrede in Europa ontstaan was en hoe dit gevaar slechts door Brltsche bemiddeling misschien nog zou kunnen worden afgewend Hij liet geen dag verloren gaan. om het doorgaan van zijn aangekondigd bezoek naar Berlijn, voor de onderhandelingen op den grond slag van het Engelsch-Fransche accoord van 3 Februari, nog mogelijk te maken Zijn bezoek dezer dagen aan Berlijn zal misschien nog kunnen maken, dat on danks de geen-Fransche-gevoelens-spa- rende daad van Hitier en ondanks de temperamentvolle reactie hierop van Fransche zijde toch nog een Europeesch accoord over bewapening en veiligheid «il kunnen tot st^i komen. Indien Hitler gemeend heeft zichzelf bij de onderhandelingen een voordeellger positie te verschaffen, doordat hij de rechtsgelijkheid zelf reeds „nam", zoodat hij voor de „toekenning daarvan geen veillgheidsprljs meer zou hebben te beta len, dan zullen de Fransche en Italiaan- sche protest-nota's hem intu6schen wel geleerd hebben, dat deze berekening on juist is geweest Want uitdrukkelijk is daarbij verklaard, dat zij bij de onderhan delingen over een Europeesch bewape- ningsaccoord, dat ook Hitier volgens zijn herhaaldelijk afgelegde verzekeringen wenscht. weigeren zich op het standpunt van het „voldongen feit" te plaatsen. Dit wil dus zeggen, dat Frankrijk en Italië (en ongetwijfeld ook Engeland' hun veilig- heidseischen niet zullen verminderen en niet een grootere bewapening aan Duitsch land zullen willen toekennen eenvoudig omdat Hitier openlijk tot de herbewape ning is overgegaan En daar voor een Europeesch accoord naast de vrije toestem ming van Duitschland toch ook de vrije toestemming van Engeland, Frankrijk en Italië onontbeerlijk is. heeft Hitier door zijn sensationeele en de wereld in op schudding brengende daad van 16 Maart zich volstrekt niet een gunstiger grond slag voor de onderhandelingen over een Europeesch accoord geschapen! De bemoeiingen van 81r John Simon, om een voor alle groote mogendheden van Europa aannemelljken grondslag voor een Europeesch accoord tot stand te brengen, zijn zeker niet vergemakke lijkt door het besluit der Fransche regee ring, om de Duitsche verdragschennis bij den Volkenbondsraad aanhangig te ma ken. Want een der voornaamste elemen ten van het Europeesche accoord zal stel lig de terugkeer van Duitschland naar den Volkenbond moeten worden. Indien Hitler niet zou toestemmen in een her vatting van de internationale samenwer king te Genève. zou de vorming van een antl-Duitsche statencoalltle met alle ver scherping der spanning bezwaarlijk langer te vermijden zijn. Sir John Simon zal dus zeker Duitschland's terugkeer naar Genève als een der voornaamste veilig heidswaarborgen. die Duitschland voor de toekenning zijner rechtsgelijkheid te geven heeft, bepleiten. Doch het is even eens duidelijk, dat heftige tegen Duitsch land gerichte woorden in den Volkenbonds raad en een dienovereenkomstige raads resolutie Hitler's weerzin tegen Genève nog zouden versterken! Daarom hebben velen onzer hier te Genève niet zonder huivering kennis ge nomen van Frankrljk's besluit de kwestie bij den Volkenbondsraad aanhangig te maken. Gelukkig kwam weldra hierop het geruststellende bericht, dat vooraf nog een conferentie tusschen Engeland, Frank rijk en Italië onder voorzitterschap van Mussolini in Noord-Itallë zal worden ge houden! Indien Sir John Simon uit Ber lijn bemoedigende indrukken over de mogelijkheid van een Europeesch bewa- peningsaccoord met terugkeer van Duitsch land naar den Volkenbond zal kunnen medebrengen, zal de Drle-Mogendheden- Conferentle van Stresa, naar men met het oog op de .verzoeningsgezinde persoonlijk heid van Pierre Lava! wel hopen mag. de huitengewone zitting van den Volken bondsraad wel zoo voorbereiden, dat deze de door Hitler en Simon eventueel te Berlijn geschapen kansen op overeenstem ming niet schaden zal. Alle hoop op een herleving der Ontwapeningsconferentie, hetgeen voor de handhaving van den vrede een zoo belangrijke winst zou uit maken. behoeven wij ondanks 16 Maart dus nog niet heelemaal op te geven. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Giethoorn (toez.) J. J. Ket C.M.zn., cand. te Amsterdam. Beroepen: Te Slddeburen S de Vries te Nleuw-Amsterdam. GEREF KERKEN. Beroepen: Te Loenen a. d. Vecht C. v. Nes. cand. te Amsterdam-Z.; Te Winsum (Fr.) (als hulppred.) J. Greldanus, cand. te Tzum (Fr.) Tweetal: Te Winterswijk M. Boukema te Leldschendam en Th. Delleman te Aalten. Aangenomen: Naar Veenendaal D. v. Enk te Smllde. Bedankt: Voor Driebergen W. de Graaf te Ommen; Voor Enschede D. v. Enk te Smllde. BERST. EVANG. LL'TH. KERK Tweetal: Te Den Helder W. F. ten Rou- welaar te Zwolle en J. J. Simon te Gouda, DOOPSGEZINDE SOCIËTEIT. Drietal: Te Sappemeer B Duf our te Ijlst J. ten Doornkaat Koolman te Davos Platz en 8. J. v. d. Meulen te Akkum (Fr.), RECLAME. IS HET VOORDEELIGST Draagt NU Uw Schilderwerk op aan een erkend PATROON, daardoor helpt gij de werkloosheid bestrijden. 6513 Bond v. Ned. Schilderspatroons, afd. Lelden PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 27 MAART. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam 7i/4" uur, de heer Schoonerbeek van Lunteren. BENTHUIZEN. Ned Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Vroeg in de Wey van Waddinxveen. BOSKOOP. Evangelisatie Chr. Bewaarschoql: Nam. half aait, de heer Schouten van Lelden. KATWIJK AAN ZEE Geref. Gem. (Remisestraat iNam. half acht, ds. G. H. Kersten van Rotterdam. LEIDERDORP. Ned. Herv, Kerk: Nam. half acht (Bid stond gewas), ds. G. J. streeder. SPOORLIJN AMSTERDAM ROTTERDAM. VERHOOGING VAN HET GEDEELTE HAARLEM—HEEMSTEDE. Object van werkverschaffing. (Van onzen relsredacteur). Er zijn plannen in overweging om te komen tot een gedeeltelijke ophooging van de spoorbaan tusschen Haarlem en Rotter dam. Komende van Amsterdam, verheft de spoorbaan zich al vóór Haarlem, waar zij met een hooge brug over het Spaame is gelegd. Het station Haarlem ligt op de zelfde hoogte, zoodat aan beide zijden viaducten gemaakt konden worden voor het wegverkeer. Voorbij Haarlem, naar het Zuiden toe, dalen de rails al spoedig, om weldra het gewone niveau, even boven het maaiveld, te bereiken. Thans overweegt men. de verhooging van de spoorlijn voort \e zetten tot voorbij de halte Heemstede Aardenhout. Dit plan is uitgegaan van het gemeente bestuur van Haarlem. Deze gemeente heeft binnen haar grenzen maar zeer beperkte mogelijkheden van werkverschaffing, doordat daarvoor geen terreinen aanwezig zijn en ook aan den aanleg van wegen nog weinig meer gedaan kan worden. Daarom heeft men uitgezien naar andere werken, die daarvoor in aanmerking zouden ko men Als zoodanig leek de ophooging van de spoorbaan ten Zuiden van de stad zeer geschikt. Er zijn daar eenige overgangen k niveau die door het drukke treinverkeer tamelijk belemmerd worden, waarvan de voornaamste zijn de Pijlslaan, de Wester gracht en de Zandvoortschelaan. Deze laatste is de toegangsweg naar Zandvoort voor alle verkeer, dat niet van den Zeeweg gebruik maakt. De spoorwegen hebben bij deze werken dus weinig belang. Naar wij vernemen hebben zij echter wel alle medewerking toegezegd. De mogelijkheid tot het uitvoe ren ervan, waarbij vele werkloozen eenlgen tijd aan arbeid geholpen zouden zijn, be staat reeds, sinds eenige Jaren geleden de daartoe benoodigde strooken grond langs de spoorbaan zijn onteigend Voor het wegverkeer zou deze ophooging van groot nut zijn, speciaal ten aanzien van de Zandvoortschelaan. waarop vooral in de zomermaanden het vervoer bijzonder druk is. De electrische tram van Haarlem naar Zandvoort, die thans met een viaduct over de spoorbaan heengeleid is, zal dan, als deze plannen wonden verwezenlijkt, even eens onder de spoorlijn doorgaan Voor de uitvoering dezer plannen heeft men gedacht aan het 60 millioen-fonds ten bate der werkverschaffing. Ook hoopt de gemeente op steun van de provincie. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat men tracht de drie partijen; rijk, provincie en gemeente bij elkaar te brengen. Wan neer dat lukt. zal een verbeterlngswerk van meer dan plaatselijk belang in uitvoe ring kunnen worden gebracht. HET CONGRES VAN DEN VRIJHEIDSBOND. INVOER VAN HAARDEN EN KACHELS. Geen wijziging in de contingenteering. Verschenen zijn eenige nota's naar aan leiding van verslagen over contingentee- rlngswetsontwerpen. Ontleend is daaraan: Haarden en kachels. Het is den minister bekend dat de zachte winter een ongun- stlgen Invloed heeft uitgeoefend op den afzet van sommige artikelen o.a. ook op dien van haarden en kachels Het is even wel niet mogelijk deze nadeelen op te hef fen door middel van fluctueerende invoer contingenten. daar afgezien van andere bezwaren, als b.v. de onzekerheid, waarin de importhandel zou komen te verkeeren de invoer vóór het winterseizoen moet plaats hebben. De minister is derhalve van meening, dat het thans gevolgde systeem, om aan andere landen vaste ln- vcerkwanta te verleenen, dient te worden gehandhaafd De toestand in de gletcilj-lndustrle en de eventueel te treffen maatregelen tot verbetering hebben voorts de aandacht van den minister. Ten aanzien van den geldig heidsduur der invoervergunningen wordt medegedeeld, dat een regeling is getrof fen. krachtens welke de Invoer zooveel mogelijk in de zomermaanden zal kun nen plaats hebben. Voor zoover importeurs hun toewijzingen voor het eerste kwartaal van dit jaar niet hebben benut, zullen zij over het ongebruikte gedeelte ook nog kunnen beschikken in de volgende toe wijzingsperiode. Geëmailleerde gegoten badkuipen en closetreservoirs. De contingenteering heeft in zooverre aan haar doel beantwoord, dat zij een verdere toeneming van den invoer heelt belemmerd en dat zoodoende het deel der blnnenlandsche markt, waarin tct kort vóór de afkondiging der contin genteering door de Nederlandsche indus trie werd voorzien, voor haar kon worden behouden. Dat de Nederlandsche fabriek van bad kuipen dientengevolge eenig Drofijt van ae getroffen maatregelen heeft ondervonden, staat, gezien de ontwikkeling van den in voer in de periode, welke aan de contin genteering vooraf ging, wel vast. Dit komt ook tot uitdrukking in het feit, dat de arbeidsgelegenheid sinds de afkondiging der contingenteering !;on worden gehand haafd en zelfs een weinig kon worden uit gebreid. NIET UITSTAPPEN VOOR DE TREIN STILSTAAT. Naar de „Tel." vernomen heeft, is door de directie van de Nederlandsche Spoor wegen aan alle stationschefs opdracht ge geven met ingang van gisteren proces- baal te doen opmaken tegen de reizigers, die op een in beweging zijnden trein springen, of wel een nog niet geheel stll- staanden trein verlaten. Reizigers, die wenschen uit te stappen mogen de por tiers niet openen, voor de trein geheel stil staat. De opdracht aan de stationschefs gaat vergezeld van de bijvoeging, dat des noods politiek ulp moet worden inge roepen. Naar het blad verneemt zijn gisteren op j verschillende stations reeds processen- I verbaal opgemaakt. MOTIE-LEIDEN INZAKE PRINCIPIEELE HERZIENING LAND-* EN TUINBOUW- POLITIEK AANGENOMEN. Het congres van de Liberale Staats partij de Vrijheidsbond is des Zaterdags avonds en Zondag geheel in besloten zit tingen voortgezet, onder leiding van mr. M H. de Boer uit Utrecht. Na zeer langdurige discussies over het beleid der belde Kamerfracties werd een motie van de afdeellng Lelden aangeno men waarin uitgesproken wordt, dat uiterst urgent geacht moet worden, dat de liberale Kamerfracties met klem bij de regeering aandringen op een principieele herziening van de tot nu toe gevolgde poli tiek ten aanzien van den steun aan den land- en tuinbouw, hot overige bedrijfs leven en aan de werkloozen. ten einde te komen tot een geleidelijke inkrimping van de steunverleening. Er werd vervolgens gediscussieerd over de cumulatie van inkomsten uit overheids kassen. Het congres nam met algemeene stemmen een motie van de afdeeling Heemstede aan. waarin als zijn oordeel wordt uitgesproken, dat de totstandko ming van èen wettelijke regeling tot be perking van cumulatie van inkomsten uit de overheidskassen urgent is en waarin de liberale Tweede Kamerfractie wordt verzocht bij de regeering op spoedige in lossing van haar toezegging aan te drin gen en zoo noodig zelf het initiatief te nemen door Indiening van een voorstel. Voorts werd het hoofdbestuur uitgenoo- digd aan de liberale Tweede Kamerfractie aan te bevelen een zoo spoedig mogelijke indiening van een wetsontwerp tot wijzi ging van de Kieswet met toelichting, ont worpen door de kiesrechtcommissie-Drost. Voor het dringend noodig geachte behoud van het parlementaire stelsel wordt het noodzakelijk geacht den kiezer grootere vrijheid te schenken Uitvoerig is op het congres de positie van de Nederlandsche weermacht bespro ken Met groote meerderheid van stem men werd te dien aanzien een motie der afdeeling Amsterdam aangenomen, lui dende als volgt: De algemeene vergadering, overwegende, dat het peil van onze nationale weer macht, zoowel hier te lande, als in de overzeesche gewesten, zoo hoog moet wor den opgevoerd als redelijkerwijze van ons land kan worden verwacht, verzoekt het hoofdbestuur een commis sie te benoemen, welke het op korten termijn te dier zake inlicht en zoo moge lijk voorstellen ontwerpt, welke kunnen lelden tot eventueele verbetering van onze weermacht. De agenda vermelde voorts o.a ook nog een voorstel tot behandeling van het vap- Dcrt van de commissie, ingesteld door het hoofdbestuur voor het uitbrengen van advies omtrent de vraag of het wenschelijk is wijziging te brengen in de samenstel ling en regeling van de bevoegdheden van de verschillende bestuursorganen en over de plaats, welke de gemeentebesturen in de tegenwoordige staatsinrichting inne men. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten het rapport thans niet te behan delen. doch terug te zenden naar den Partijraad, na ook de meening te hebben vernomen van de Vereenlglng van Libe rale Gemeenteraadsleden. Tenslotte nam het congres nog een mo tie aan. waarin hoofdbestuur en Tweede Kamerfractie worden ultgenoodigd naar middelen te streven om de liberale partij ln het middelpunt der algemeene belang stelling te brengen. Verschillende voorstellen zijn verder nog behandeld, doch als zijnde van strikt, huls- houdelijken aard. niet voor publicatie ge schikt geoordeeld. In het hoofdbestuur werden gekozen ln de plaats van mevr. Mr. E. A J Schel- tema—Conradl en de heeren prof. dr. B. D Eerdmans. H. A Stheeman en J. M. van Bommel van Vloten, mej dr. E. C. van Dorp, te Bloemendaal en de heeren A. A. Barendregt, te Barendrecht. mr. A. N. Molenaar te Wassenaar en prof. mr. C. W. de Vries te Den Haag. RECLAME- 1599 Jecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 p. flacon DE ZUIDERZEEWERKEN. Bond van Technische ambtenaren dringt op voortzetting der inpoldering aan. De bondsraad van den Bond van Tech nische ambtenaren in overhelds- en in semi-overheidsdienst te Den Haag in ver gadering bijeen, heelt aan de Eegeering en de Twetgie Kamer telegrafisch mede- deellng gedaan van een resolutie, waarin adr. zegt, met groote teleurstelling kennis genomen te hebben van het voorstel van de Regeering tot het terugnemen van den post op de begrooting van het Zuiderzee- fonds ten behoeve van den verderen inpol- deringsarbeid ln de voormalige Zuiderzee. Gelet op de groote werkloosheid in het algemeen en die onder de technici in het bijzonder, ziet adr. ln den lnpolderlngs- arbeid een zeer belangrijk en bij uitstek geschikt object voor openbare werkverrui ming. Hij is van oordeel, dat de tijdsom standigheden voor de uitvoering van dit werk in financieel opzicht het meest ge schikt zijn, en doet op de Regeering en de Tweede Kamer een zeer klemmend beroep, het daarheen te willen leiden, dat de tn- polderingsarbeid ononderbroken en met grooten spoed worde voortgezet. BEGRAFENIS OUD-COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSSEL. Gistermiddag heeft de plechtige bijzet ting van het stoffelijk overschot van den oud-commissaris van de Koningin in Over ijssel, mr. A. F. L. Graaf van Rechteren Limpurg Almelo plaats gehad ln de fami liegrafkelder ln de grafelijke bosschen bil Almelo. Een groote stoet van genoodlgden volgde de lijkkoets, waaronder ln de eerste plaats de vertegenwoordiger der Koningin, Kamerheer ln buitengewonen dienst, Mr. J. F. Baron van Haersolte. verder tal van familieleden en voorts vele leden der eer ste aristocratische families uit Nederland. Bij den grafkelder waren ook de Commis saris der Koningin ln Overijssel, Baron van Voorst tot Voorst, en de Griffier aanwezig. Voor de uitvaart begon, had een korte rouwdienst plaats in het kasteel, welke ge leld werd door Ds. van Zwet. By den grafkelder werd op verzoek van den over ledene niet gesproken. Alleen sprak de predikant het Onze Vader uit, waarna een schoonzoon van den ont slapene, kapitein ter zee Baron C. de Vos van Steenwijk, dankte voor de "bewezen eer. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rott. Lloyd Raplde ln aansluiting op het m.s. „Dempo" wordt morgen te 8.44 uur in Den Haag verwacht. UIT NED. OOST-INDIE. OFFICIEELS MUTATIES. BUITENZORG, 25 Maart. (Aneta). Met Ingang van 27 Maart is eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de den Lande bewezen diensten aan den Presi dent van de Algemeene Volkscredletbank, Mr. Th. A. Fruln. Benoemd is met Ingang van 27 Maart tot President van de Algemeene Volkscredlet bank Mr. F. J. Muller, thans directeur. Verleend is met ingang van 8 April acht maanden verlof naar Europa aan den Gouverneur van Solo M. J. J. Treur. 6. Kyk Thys klom onvermoeid maar door het was een vreeselijke hoogte hoor. Maar nu eerst kan hy zyn oogen niet gelooven, want onverwacht is hy hier boven. Voorlooplg is het met dat klimmen uit voldoening glanst om Thysje's snuit. Wel is hier de grond nog ruw en moeilijk te begaan, maar men kan er toch op beide voeten etaan! Dooh Thysje ziet, wat hy al eerder had gedacht; nameUJk, dat deze tocht hem lang nog niet naar 't binnenste van 't eiland heeft gebracht want vlak vóór Thys begint een heel diep dal. „Aha"! denkt hy. „dat dacht ik al. Dit is een uitgedoofde krater." (Wat dat nu is een krater leer Je nog op school wel, later; het is zoo iets als een vulkaan, als je dat soms beter kunt verstaan).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10