768te Jaargang MAANDAG 25 MAART 1935 No. 23008 STADSNIEUWS. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd z»n. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden *van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET NIEUWE RAADSLID. De heer G. Lekkcrkerker. Heden ls beëedigd en geïnstalleerd als raadslid de heer G. Lekkerkerker. GOUDEN DOCTORAAT. Donderdag as. zal het 50 jaar geleden zijn. dat mr. R H. A. M Romme te Den Haag. lid van den Raad van State, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechten. VERfEN'IGING VAN MATHESIANEN. Lezing over „Meting van clectrische energie". Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver- eeniging In de collegezaal van het Kamer- lingh Onnes-laboratorlum haar zesde lezing van dit seizoen. Spreker was de heer ir. W. Th. H. Stlbbe uit Den Haag, met als onderwerp „Meting van electrische energie". De voorzitter, de heer v. d. Linden heette de vele aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder den heer Stibbe, die zoo spontaan bereid gevonden was een lezing te houden. Hierna was het woord aan den spreker. Spr. begon met er op te wijzen, dat de electriciteit tegenwoordig bijna overal is doorgedrongen, zoodat de meting daarvan Van groot gewicht is. Door de belangen van de centrales en van de stroomafnemers zijn de verschil lende tarieven ontstaan. Daarbij komt nog dat zoowel stoomcentrales als waterkracht centrales op bepaalde tijden van 'n etmaal goedkooper stroom kunnen leveren dan op andere tijden. Spr. wijdt daarover uit voerig uit aan de hand van diagrammen. De belangrijkste tarieven woren bespro ken aan de hand van apparaten; wij noe men slechts enkele en wel meters voor de meting van enkeltarief, dubbetarief. drie- voudigtarief, maximum, blindverbruik, munttarief, vastrechtmunttarlef. Verder schrijvende maximummeters (Maxigraph). kilovoltampère-urenmeters Trivector 1. in cassoschakelaars, stroombegrenzers, relais, sommeermeters. Verder nog diverse soor ten electrische schakelklokken en tijd- schakelaars. Daarna worden nog besproken en ver toond ijkstations en draagbare ijkmeters. Ten slotte wordt nagegaan, welke fou- tenkrommen in het algemeen de bespro ken apparaten kunnen hebben. Deze belangrijke voordracht op dit spe ciaal gebied werd nog met, een serie prachtige lantaarnplaatjes verduidelijkt. De heer Stibbe had een hartelijk applaus In ontvangst te nemen voor zijn interessante en leerame lezing. De voorzitter bracht tevens dank aan prof. Keesom, prof. de Haas en dr. Crom- melin voor het wederom bereidwillig af staan der Collegezaal. Tevens maakte de voorzitter bekend, dat de eerst volgende lezing zal worden zal worden gehouden op 6 April a.s. CHR. MONDACCORDEONVEREEN. „LUCTOR ET EMERGO". De Chr. Mondaccordeonver. „Luctor et Emergo" heeft in haar repetitielokaal „Nathanaël" een ouderavond gegeven on der leiding van den directeur den heer J. J. van Waas. De eere-voorzitter opende dezen avond met gemeenschappelijk te laten zingen Psalm 25 1, waarna hij voorging in gebed Daarna opende de voor zitter de heet H. Tisseur met een wel komstwoord tot alle aanwezigen. Spreker hoopte, dat deze avond een steun zal zijn voor de vereenlging en dat alle ouders hun medewerking zullen geven om den bloei der vereenlging te bevorderen Spr. dankte den heer J J van Waas voor de prachtige vereenigingsmarsch, waarna de club aan de beurt kwam. De verschillen de nummers werden goed gespeeld. Ook werden er eenige voordrachten gehouden Tenslottp sprak de voorzitte) een woord van dank tot allen die aan dezen welge slaagden avond hadden medegewerkt, waarna werd gezongen Psalm 42 en de voorzitter voorging in dankgebed. HET JUBILEUM VAN DEN LEIDSCHEN CHR. BESTURENBOND. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE. Gezellige feestavond. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van den Leidschen Chr. Besturen bond recepleerde het bestuur Zaterdag middag in de foyer van de Stadsgehoor zaal. Talrijke bloemstukken, waaronder van nagenoeg alle bij den bond aangesloten vereenigingen en voorts van de zusteror ganisaties te Alphen a. d. Rijn en te Noordwijk aan Zee, van het Chr. Nat. Vakverbond, van de Chr. Hist. Jongeren groep, van de Woningbouwver. Eensge zindheid. van de Chr. Middenstandsver., van de Chr. Dem. Unie, den R.-K. Volks bond en van enkele particulieren, legden getuigenis af van de groote sympathie en en waardeering, die de Jubileerende bond zich in den loop der jaren heeft we ten te verzekeren. Achter de bestuurstafel hadden behalve het bestuur ook enkele leden van de feest commissie plaats genomen, terwijl de heer H Wetselaar, van Dordrecht, oud-voor zitter van den Leidschen Chr. Besturen bond, dezen middag als voorzitter fun geerde. De vaandels van den Bond van Chr. Pol.-ambtn., den Bond v. Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders en van den den Chr. Nat. Werkmansbond waren voor deze gelegenheid tusschen het groen ach ter de bestuurstafel opgesteld. De heer Wetselaar opende deze recep tie met gebed en een kort openingswoord, waarna de afgevaardigden In volgorde van binnenkomst gelegenheid kregen om het bestuur te complimenteeren. Als eerste spreker voerde de heer Sta pelkamp, namens het dagelijksch bestuur van het C. N. V. het woord, die herinner de aan den hechten band. die van groote beteekenls ls, tusschen C.N.V. en L.C.B.B. Moge deze band ook in de toekomst nog lang blijven bestaan en geve God Zijnen zegen op het mooie werk, dat door den bond wordt verricht. Namens de Chr. Hist, raadsfractie sprak de heer Jac Wilbrink. Om het zoover te brengen als gij het gebracht hebt, aldus spr., heeft veel strijd en veel krachtsin spanning gekost. Uw strijd was een strijd op twee fronten. Moge de waardeering voor uw arbeid steeds grooter worden en de bloei steeds toenemen. Voorts sprak de heer F. Eikerbout, een der oprichters van den jubileerenden bond. Het stemt tot dankbaarheid aan God, aldus spr., dat Hij den bond steeds goed en nabij is geweest. Moge verder de Bond tot Gods eer en tot zegen der ar beiders werkzaam zijn. Ds. Locher en ds. D Kuilman voor de Ned. Herv. Gem. en ds. Wierslnga en de heer De Koning voor de Geref. Kerk toon den door hun gelukwensch het kerkelijk medeleven met den Bond. Een afgevaardigde namens de Chr. Dem. Unie bood vervolgens de gelukwenschen aan waarna de heer K. Wassenaar in een hartelijk gemeend speechje. namens de Woningbouwver. „Eensgezindheid" tot de oprichting van welke vereeniging de L.C. B B. indertijd den stoot heeft gegeven, felicitaties overbracht. Namens de A.R. raadsfractie bood dr. Van Es de beste wenschen aan. De voorzitter van den jubileerenden bond, de heer Schoneveld, sprak woorden van dank, allereerst tot de kerkeraden van de Ned. Herv. Gem. en Geref. Ker ken. Op een dag als deze voelen wij de geestelijke gemeenschap, die de Kelk en den Bond tezamen bindt. Ook in de Kerk geeft men blijk het leven van de arbei ders te kennen. Woorden van dank richtte spr. ook tot de vertegenwoordigers voor de raadsfrac ties en de politieke partijen. Bij het be pleiten van de arbeidersbelangen vindt de bond steeds een gewillig oor bij de on derscheidene, verwante raadsfracties. Dankbaar constateerde spr. dat, dank zij de medewerking van deze fracties, veel voor de arbeiders is verbeterd. Wethouder T. S. Goslinga. die met den gemeente-secretaris, mr. Van Strijen het gemeentebestuur vertegenwoordigde, com plimenteerde vervolgens het bestuur. Namens de Chr. Historische Jongeren groep bood de heer Groot Enzerink de gelukwenschen aan. De heer Looman. sprekende namens den Chr Graf. Bond en enkele andere organisaties, wees op den strijd, die naar twee fronten niet alleen is, maar nog steeds wordt gevoerd. De heer Wetselaar. wnd voorzitter, wees in aansluiting op deze rede op de noodzakelijkheid dat nu en in de toe komst wij staande zullen blijven tegen over hen die ons de geestelijke vrijheden willen ontnemen. Tegen elke greep naar revolutie zullen wij al onze kracht geven om te bewaren wat wij hebben. Wij wil len ons scharen rondom het iluis van Oranje en de vrijheid van codsd enst be sehermen Gezamenlhk sullen wii trouw blijver arbeider voor God, Nedevland en Oranje. De heer Kuivenhoven voerde hierna namens den Chr, Nat Werkmansbond het woord. Dr. Rozemond, directeur van Maatschap pelijk hulpbetoon, wenschte den bond toe dat in de nieuwe periode, als de strijd weer noodig mocht zijn, de bond bereid is ln christelijken zin dezen strijd te voeren. De heer Knetsch, voorzitter van den Haagschen Chr. Besturenbond memo reerde de bijzondere banden, die tusschen de beide bonden bestaan. Het door beide bonden geredigeerde vereenigingsblad draagt hier al zeer toe bij. Namens Patrimonium feliciteerde de heer Slegtenhorst het bestuur. De voorzitter van den Katwijkschen Chr. Besturenbond bood hierna de geluk wenschen aan. Achtereenvolgens werden daarna nog felicitaties aangeboden door den heer K. Siljee namens de Geref. Jeugd Centrale, den heer J. Wassenaar, eere-voorzitter van Unitas, den heer Schout namens de Chr. Middenstandsvereeniging, den heer Karstens voor de A.R. Kiesvereenigtng. Voorts door afgevaardigden van den Chr. Besturenbond te Voorschoten, Lei derdorp en Alphen aan den Rijn, den R.-K. Volksbond, den Chr. Vrouwenbond en de Herv. Jongeren Organisatie. De heer Wetselaar heeft steeds met een enkel woord alle toespraken beantwoord, waarna, aan het einde van de receptie, hij nog een kort dankwoord sprak om vervolgens in gebed voor te gaan. De feestavond. Met leden en belangstellenden ls des avonds in de Stadsgehoorzaal, die geheel gevuld was, het jubileum herdacht. De Chr. Harmonie-Vereeniging, direc teur de heer Van der Veld, verleende op dezen avond medewerking. Met een pittige openingsmarsch bracht dit corps al dadelijk de juiste stemming voor een dergelijke feestuitvoering er in. De voorzitter van de feestcommissie, de heer F. Eikerbout, heette allen hartelijk welkom, waarna hij herinnerde aan de oprichting van den bond, klein voor vijf- en-twintig jaar met enkele honderden leden begonnen, mag hij nu enkele dui zenden in zich vereenigd zlen.Spr. noemde de namen van de heeren Snel, Venetlën, Van Rosmalen en wijlen den heer Van der Zeeuw, die met spr. tot de mede-op richters van den Bond behooren. Hebben wij steeds op de bres gestaan, ook voor de komende periodes zullen wij de hand aan den ploeg slaan. Dankbaar gedenken wij Gods zegenin gen. Al zijn de moeilijkheden ook in de toekomst velerlei en pakken donkere wol ken aan den horizon samen. Eén is er die regeert en die het wereldbestel in handen heeft. Ons vertrouwen zullen wij dan ook op Hem stellen. Doen wij dit, dan zal er bij ons geen verslapping aan den dag treden. Het vast verbond met God. zal grondslag zijn van onze beginselen. En kel en alleen in Zijn kracht zullen wij kloeke daden doen. In al onzen arbeid zullen wij steeds aan het woord eens door onze Koningin uit gesproken denken: Christus vóór alles. Spr. eindigde met het jubileerende be stuur Gods zegen toe te wenschen. De heer Stapelkamp, secretaris van het C.N.V. voerde hierna het woord. In het begin wees spr. er op, dat niet alleen de Chr. Besturenbond is groot ge worden, ook het C.N.V. heeft zijn leden tal van 5000 in 1909 zien oploopen tot 113.000 in 1934. En nog staat het C.N.V. op het funda ment van het Chr. beginsel als een schild voor de sociaal zwakkeren. Vasthoudende aan het beginsel zullen wij voortbouwen in het geloof, dat God regeert. Als hoofdschotel prijkte op het feest- menu de opvoering van het tooneelstuk „Janus Tulp" van Justus van Maurik. Op lofwaardige wijze hebben de medespelen den hün rol vertolkt. Zlefs werd enkele malen bij open doek geapplaudisseerd. Vooral de Amsterdamsche barbier (Ja nus Tulp) met zijn bediende Barend, die toch zoo'n hekel aan loopen had, munt ten uit in dit stuk. waarmede allen zich kostelijk geamuseerd hebben Jammer was het, dat de damesstemmen, vooral achter in de zaal, zoo zacht doorkwamen. Ove rigens een heel goede, vlotte opvoering van dit ernstig willend amateur-gezel schap. Aan de dames werden bloemen aangeboden. Tusschen de bedrijven door heeft het muziekgezelschap zich op verdienstelijke wiize een en andermaal laten hooren. De feestvergadering, geopend met Ps. 89 1, werd te ^cwart voor twaalf geslo ten met het staande zingen van „Dankt-, dankt nu allen God," waarna de heer Schoneveld deze bijeenkomst, die door wethouder T. S. Goslinga namens het ge meente-bestuur werd bijgewoond, met dankgebed sloot. Aan den uitgane werd een collecte ge houden voor de Chr. Werkloozen. In verband met het groot aantal aan vragen voor kaarten van bovenstaanden avond, vindt hedenavond een tweede op voering plaats, waarvoor eveneens alic p'natsbf wijzen zrjn uitverkocht. En hiermede '"honr1 het jubileun a" den Leidscbrr Chr. Besturenbond dat onder zoo groote belangstelling heef' plaats gevonden, tot het verleden Zorgt ook bij laden en lossen, dat doorgaand rijverkeer kan plaats vinden. De bestuurders van stilstaande voertuigen, motorrijtuigen en rij wielen op meer dan twee wielen zijn verplicht in smalle straten op te rijden, wanneer zulks voor ander verkeer noodig is. Dit geldt ook wanneer in of uit den stilstaanden wagen geladen of gelost wordt. Derhalve zal, om een voorbeeld te noemen, het niet mogen voorko men, dat in de Mandenmakersteeg of Burgsteeg door een wagen, die stilstaat oni te laden of te lossen, het doorgaand rijverkeer is ge stremd. De bestuurder van den stilstaanden wagen zal moeten op rijden om aan het ander verkeer gelegenheid te geven tot door rijden. RIJDEN MET VOERTUIGEN OF LADING, WELKE HET UITZICHT BELEMMEREN. Het is voor een veilig verkeer van het grootste belang dat de be stuurders vrij uitzicht op den weg hebben. Het is dan ook verboden: op den openbaren weg te rijden met een handwagen of met een rijwiel op meer dan twee wielen, indien de wagen of het rijwiel zoo danig beladen is, dat het vrije uit zicht van den bestuurder op den weg vóór den wagen of het rijwiel belemmerd wordt. Zoodra het uitzicht voor de be stuurders vóór den wagen of het rijwiel niet geheel vrij is, is er sprake van uitzichtbelemmering. Niet in de eerste plaats mag men zich afvragen: wat is de maximum hoeveelheid, die de wagen of het rijwiel kan dragen, doch: hoeveel kan ik opladen en toch nog een vrij uitzicht hebben. Ook meerdere driewielige trans portfietsen en handwagens zijn van een zoodanige opbouw voor zien, dat niet meer gezegd kan worden dat de bestuurders een onbelemmerd uitzicht hebben. Daarom houdt ook bij de aan schaffing rekening met de nieuwe voorschriften. Het is immers Uw bedoeling den wagen of de trans portdriewieler te gebruiken zonder gevaar voor de verkeersveiligheid te veroorzaken en zonder in con flict te komen met de politie. Loopt iemand vóór den hand wagen of het rijwiel uit ter waar schuwing van het publiek, of wordt de handwagen getrokken, dan is men niet strafbaar al is het voertuig of rijwiel of de lading hoog of breed. De bestuurder kan dan voldoende met het andere verkeer rekening houden. HET 25STE NED. NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES. Op 23, 24 en 25 April a.s. Aan het officiëele programma betref fende bovengenoemd congres ontleenen wij, dat het congres zal worden geopend met een rede van den voorzitter, prof. dr. J. van der Hoeve over „Samenwerking en grenzen" in de aula van het administratie gebouw van het Academisch Ziekenhuis op Dinsdag 23 April des nam. te halfdrie. Dr. J. A. Bierens de Haan uit Amsterdam spreekt daarna over „Problemen van het dierlijk instinct". In de daarop volgende huishoudelijke vergadering worden de jaarverslagen uit gebracht en heeft de verkiezing van den lsten secretaris plaats, wegens periodieke aftreding van den heer D. Coelingh. Des avonds worden de deelnemers aan het congres door het gemeentebestuur in de Lakenhal ontvangen. De Woensdag- en Donderdagmorgen worden geheel ln beslag genomen door een groot aantal afdeelingsvergaderingen. Woensdagmiddag is er gelegenheid tot bezichtiging van ziekenhuis, laboratoria, musea en andere bezienswaardigheden. De meeste tentoonstellingen zijn met het oog op het congres ingericht. Des avonds bieden dames- en heeren studenten den congressisten in den Schouw burg een variëté-programma aan. Donderdagmiddag wordt een tweede al- gemeene vergadering gehouden, waarin dr. A. J. Haagen Smit uit Utrecht en prof. dr. J. Clay uit Amsterdam respectievelijk zul len spreken over „Auxinen" en over „De werking van de kosmische straling op de materie", waarna het congres wordt ge sloten Er >'olgt. dan nog een gemeenschap pelijk- maaltijd voor leden en tijdelijke leden in de sociëteit „Minerva", terwijl hun op Vrijdag 26 April nog een tocht naar de Bloemententoonstelling „Flora" te Heem stede wordt aangeboden. BINNENLAND. Het jaarlijksche congres van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond, (4e Blad.) De algemeene vergadering van „Bloem bollencultuur" te Haarlem. (4e Blad.) Britsche diplomaten op Schiphol. (Bin* land, 4e Blad.) De werkzaamheden aan het Amsterdam- Rijnkanaal. (Binnenland, 4e Blad.) Te Den Haag is een 21-jarig meisje door haar verloofde gedood. (Gemengd, 4e BI.), Ernstige ontploffing in een machinefa briek te Breda; zeven gewonden, waarvan twee ernstig. (Laatste Berichten, le Blad). De roofmoord te Oyen; verdachte v. O. tot 15 en verdachte De B. tot Vit jaar ge vangenisstraf veroordeeld. (Rechtzaken, le Blad.) BUITENLAND. Het bezoek van sir Johan Simon en Eden aan Berlijn (3e Blad) Tegen 15 April buitengewone bijeen komst van de Volkenbondsraad. (3e Blad) Bewapening van Italië om op alles voor bereid te zijn (3e Blad.) In België naar een kabinet Paul van Zee land. (Buitenland, le Blad.) DE OORSPRONG EN BEHANDELING DE PSALMMELODIEËN. Lezing van den heer Leo Mens. Op uitnoodiging van de afd. Leiden en. Omstreken der Unie van Chr. Onderwij- zersiessen) in Nederland en de Ver. van Chr Onderwljzers(essen) in Nederland en Overzeesche gewesten hield de heer Leo Mens, organist der St. Pieterskerk Zater dagavond in het Nut een lezing over ..De oorsprong en behandeling der psalm melodieën" Na de gebruikelijke opening verkreeg de heer Mens het woord, die allereerst de aanwezigen erbij bepaalde, dat het psalm zingen voor menigeen in den lande de eenige uiting is van muzikaal leven. Door het gegalm zijn de melodieën veelszins in dlscrediet geraakt. Toch aarzelt, aldus spr.. een man van gezag niet de bewerkers der psalmmelodieën genieën te noemen. Vervolgens wees de heer Mens op den oorsprong der melodieën, op hun verwant schap met een vorig toonsysteem en op hun rhytme. Calvijn's invloed op de psalmmelodieën tijdens zlin verblijf te Straatsburg is van groot belang geweest. In dit verband noemde spr nog andere namen en be sprak vergelijkenderwijs tekst en wijs van Ps. 36 en 68 en ps. 119 De eigenlijke melodieën zijn gewone volksliedjes, maar een Bourgeois bijv. wist er stoere melodieën van te maken. De oorspronkelijke kerktoonaard en rhytme brengen aldus spr. ook voor ons consequenties met zich mee. 't Is vrij zeker, dat onze voorvaderen de heele en halve noten in hun kerken zongen, getuige de vele Souterliedekens, wier rhytme veel moeilijker lag. Ook Sweelinck bewerkte de psalmen met lange en korte noten. Met klem drong spr voorts aan op her stel der oude melodieën en hun rhytme hetgeen muzikaal vandalisme is. Juist in. rythme aldus eindigde spr zijn de melo dieën dragers van de gedachte van den tekst en wekken zij geestkracht. Ook de I school heeft hierin een taak Een klein koor dat medewerking ver leende. verduidelukte sprekers betoog op uitstekende wijze. Na sluiting van deze openbare vergade- ring had nog een huishoudelijke ver- I gadering van de Ver. van Chr. Onder wijzers (essen i in Ned. en Overzeesche Ge westen plaats. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: H. Jonkers (filiaal) Hugo de Grootstraat 8, Leiden, hoofdzetel: van Echtenstraat 30, Hooge- veen, verkoop van kruidengeneesmiddelen. Beheerder filiaal: L. den Bak, Leiden. Belfi en Co. Klikstraat 9, Leiden, con sumptie-ijsfabriek. Vennooten: C. B. Belfi en C. A. Belfi, Leiden. Wijzigingen: Leidsche Gramofoonpla- ten Centrale, Stationsweg 14. Leiden. De vennootschap onder firma is ont bonden. d.d. 15 Maart 1935, De zaak wordt voortgezet door: Th. Groeneboom, te 's-Gravenhage, als eenig eigenaar onder den ouden naam. Joh. Schakenbos. B. 134, Warmond, s c comaker». De zaak is m 1 r. anz v: n 5 Febr. 1935 rmgezet ir een vennootschap onder firma onder den naam: J. Schakenbos. Vennooten' A. Schakenbos en A. M. Schakenbos, Warmond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1