76'te Jaargang VRIJDAG 22 MAART 1935 No. 23006 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN "OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 2D ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30, - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnr1 per 3 maanden f. 3.35 per week: f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.k Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. VER. „DE AMBACHTSSCHOOL" JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING. De overgangs- en eindexamens. In de bovenzaal van de voormalige Kweekschool voor Zeevaart is gistermid dag in tegenwoordigheid van bestuur, di recteur, onderwijzend personeel, ouders en leerlingen de jaarlijksche algemeene ver gadering van de Ver. „De Ambachtsschool" gehouden. De voorzitter, de heer ir. Jos. M. Rade maker, heette allen welkom en zeide, dat in het afgeloopen jaar geen schokkende gebeurtenissen voorkwamen. Spr. richtte vervolgens woorden van afscheid tot den heer L. van der Laan, die na een eervolle bestuursperiode van ruim 27 jaar zijn functie neerlegt. Spr. brengt hem gaarne hulde en dank voor aUes wat hij voor de Ambachtsschool heeft gedaan. Het aantal leden en begunstigers bedroeg op 31 Dec. 1.1. resp. 112 en 76. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1935 457 tegen 467 op 1 Januari j.l., waarvan 278 binnen en 189 leerlingen buiten Leiden woonachtig zijn. Het einddiploma verwierven 122 leerlingen, n.l. Timmerlieden (15): J. W. Beijersbergen, Chr. Briejer, J. A. A van Dongen, P. van Dijk, P. de Groot, Chr. Th. v. d. Horst, J. P. van Hoven, Th. J. Ketel, J. W. v. d. Linden, D. Nagtegaal. P. Oudshoorn, A. J. M. van de Ruit, Th. Stikvoort, J. de Water en A. de Wolf. Aan 2 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Meubelmakers i3>: J. G. J. Rodenburg, D. W. Visch en H. J. v. d. Woerd Schilders <61 :P. J. J. Duindam, J. Klink hamer, D. Munnik. F. D. Schoonenberg, I. J. Schoonenberg en G. M. Seijn. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uit gereikt. Machinebankwerkers (60): C. Barthen, J. W. v. d. Berg. M. v. Berkel, A. P. Blok, P. J. Boot, A. P. Brandhorst J. v. Damme, P Delver, Th. A. v. Duuren, W. van Ek, H M. Heemskerk, W. Jongejan. B. van Klinken, H. van Leeuwen. K F. H. Mors man, J Nuyèn, W. M. A. Oppelaar, J. Piket, H. A Prent. W. Reichwein, D Teske, E. van Vreedendaal, P. G. J. Belt, D. Braam zeel, C. van Duyn. S. van Gijn, J. T. Haan, P C. Hekker, A. Hoogeboom, J. G. Janssen, D. P. Kuyvenhoven, F. J. de Laaf, J. Ligt- voet, F. Mak, C. J. Roos, H. van Rosse, J. C. v. d. Steen, P. v d. Steen, H. J. Visser, J. A. Willemsen, Q. A. Wijsman, A. Blok, L. de Boer, A. de Bree, G. 'J. v. d. Burg, J. de la Bye, J. Cival, S. C. Dietz, C. Ie Febre, C. J. Fuchs, M. W. Galjaard, S. de Groot, Th. W. M. de Grijs, S. M. Hurkmans, J. Lina, H. C. Menger. H. Sie- brecht. A Verhoeven. A W. Visser en J. v. d. Wijngaard. Aan 2 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. Auto- en Motorherstellers (13): W. J. H. Aniba. G. H Heynes, J. W. de Jong, H. Laman, M. v. d. Meer, J. D. Mol, G. L. Palm, L. A. Plasschaert. N. W. Schouten, J. van Sonsbeek, Th. v. d. Veer, P. H. Ver kerk en L. C J. A. Volkers. Electriciens-Instrumentmakers (25): C. Baart, A. Beij, A. Breedeveld, C. v. Egmond. J. J Flamman. D. Flippo. E. de Heer, W. J. Hensing, C. K. Hoogeveen. J. L. Kan bier, J. A. Koevoet, C. Koster, G. R. E. Kuijntjes, J. N. C. van Leeuwen, C. J. van Leeuwen, P. Loovens, A. de Meij, J. Over- duyn, J. dc Roo, H. Schoo, B. Schoote- meijer, P. G. Spierenburg, J. Taverne, L. van Veggel en B E. Zondervan. Aan 1 leerling kon het diploma niet worden uit gereikt. Het einddiploma der Vakavondschool kon worden uitgereikt aan 23 leerl., t.w.: F. de Boer, Hazerswoude, voor bouwkun dig teekenen; C. L. de Boer, Hazerswoude, voor Idem; G. Dantuma, Hazerswoude, voor Idem; J. W. Elstgeest, Hoogmade, voor idem; A. G. v. d Geer, Voorhout, voor idem; J. M. Groenewegen, Lelden, voor idem: J. Kort, Rijnsburg, voor idem; P. Noordhoek. Voorschoten, voor idem; D. Ouwehand. Katwijk aan Zee. voor idem; H v. d. Pompe, Leiden, voor idem: P. Chr. Riezevoort, Leiden, voor idem; J. F. Raar, Leiden, voor meubelteekenenA. v. Rossen, Leiden, voor idem; P. Simonis, Leiden, voor idem; P. J Admiraal, Nieuw-Vennep, voor schilderen; A. Bakker. Leiden, voor idem; G. v d Kwaak, Leiden, voor idem; C J. Lardé, Leiden, voor idem; G. H. Mijnders, Lisse. voor stoffeeren: L. Haas noot. Katwijk aan Zee, voor vakteekenen aan loodgieters; P. L. Kuyt, Katwijk aan Zee, voor idem; K. Pardon, Leiden, voor smids- en werktuigkundig teekenen; H. v. d. Pol, Voorschoten, voor idem. In verband met de beperkte ruimte overweegt het bestuur den bouw van een groote autowerkplaats De huisvesting in het oude gebouw blijft geb ekkig en be perkt. De Vakavondschool telt 309 leer lingen. In verband met den stand der fi- nantiën zal de dagcursus voor machinis ten op aandrang van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen niet meer worden gegeven. Zich richtende tot de scheidende leer lingen, wekte spr. op niet met het verwor ven diploma tevreden te zijn, maar naar vermeerdering der kennis te streven, het zij op de avondschool van het Genoot schap M. S. G., hetzij op een der avond cursussen van de Ambachtsschool zelve. Tenslotte richtte spr. woorden van waar deering tot den directeur en de leeraren voor de betoonde toewijding en plichts betrachting. Eerstgenoemde, de heer G E. E. Kuyntjes bracht daarvoor uit aller naam dank en voegde daaraan den wensch toe. dat geen verdere bezuinigingsmaat regelen het nijverheidsonderwijs in onze stad zullen schaden. Spr. nam vervolgens afscheid van den heer Meyer, die benoemd is tot leeraar aan de Ambachtsschool te Wagcningen en sprak tenslotte een per soonlijk woord tot de scheidende leerlin gen, hen aansporende tot verdere vakstu die en onder bereidverklaring hen, waar noodig, altijd met raad en daad ter zijde te willen staan. De leerling G. H. Heynes dankte tenslotte namens alle gediplo meerden voor het genoten onderwijs. De overgangsexamens hadden het volgende resultaat: Timmerliedenbevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 47 leerlingen. I. Arnoldus, T. Bax, Th v d. Berg, B. v. Berkel, K van Biezen, D. Bol, F. G. Bouhof, C. L de Bree, J. Dekker, D. van Delft, K. van Dijk, I. van Elk, N. v. d. Eist, J. v. d. Eng, H. J. van Eygen, E. Geitenbeek, L. Guijt, J. 't Hart, L. J. Snoeck, H. Swinkels, C. Th. Hille- brand, C. J. Hinderks. J. v. d Hoeven, J. J. de Jong, W. C. A. de Jong, J. Karstens, J. Klinkhamer, W. J. van Laar, L. v. d. Marei. W. Nievaart, J. P. Noest, D. Noord- hoek, H Outshoorn, K. Ouwerkerk, S. A. Pierot, P. M. du Prie, J. Schrier, G. N. Stikkelorum. H Stoeke, G. Uljee, C. Veer man, J. de Wolf, J. Leicher en R. J. Sirre. Voorwaardelijk: K. Dantuma en P. Mieloo. Van de le naar de 2e klasse: 23 leer lingen: H. v. d. Berg, L. v. Breda, P Brus- sée, W. D. Caspers, J. Dekker. H G. Der riks, J. Duindam, P. J. Graper, C. K. Hen sing. P. v. d. Horst, J. Kluit, H. Korswagen W. Korswagen, F. H. Langeveld, C. M. Langeveld, C. M. van Leeuwen, G. van Leeuwen. W. C. v. Osnabrugge, L. C. Otto, G. J. den Ouden, C. Voordouw en W. v. d. Willik. Voorwaardelijk: A. C. Krom. Niet bevorderd: 1 leerling. Meubelmakers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 6 leerlingen. W. van Beelen, H. S. v. Iterson, J. C. van Kempen, W. J. M. Kriek, C. Vreeken en H. v. Zanten Van de le naar de 2e klasse: 11 leer lingen. L. Brederveld, Th. G. Buis, W. G. den Houdijker, H. v. d. Kwaak, C A. M. Rosdorff, N. Stikkelorum, J. Veldhuijzen, J Zonneveld en C. v. d. Zwart. Voorwaar delijk: J. Bekooy. Schilders: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 7 leerlingen. JH. G. J. Hartevelt, M .G. Link, A. G. v. Maren, J. G. L. Ot- gaar, B. M. F. Prins, J. Riethoven en J. M. van Vliet. Van de le naar de 2e klasse: 9 leer lingen. R. Heidema, N. F. G. Lens. F. Piena, W. v. Polanen, L. C. van Rijn, L. C. Verdoes en A. W. Wtjling. Voorwaardelijk; G. Mieremet en A. Th. Tetteroo. Machinebankwerkers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: 62 leerlingen: J. C. van Apeldoorn, Th. M. Bakker, F. P. E. van Beek, D. J. van Bemmelen, A Chr. Beurse, A van Breda, B. M. van Brum- melen. W L. Buts, A. Buutfeld, S. Col- le, C. du Croix, Chr. Flippo, S. Fuchs, W. J J. Glasbergen, H. de Graaf. W de Haas. W. A. de Heer, H. Hageman. E. C van Heuzen, L den Hoed, D. Jasperse, C. E. de Jong, C. J. de Joode, M. Keereweer, C. Koordes, A. D J. Labordus, L. P. Lam- mersen, H. J. Larrewijn, J. van Leeuwen, J. van Leeuwen. H. Lieftink. H. Los, W. Mark. P. A. J de Nobel, W. Ober. T. H. Overdijk, J. A. Parlevliet, A. H. Ramak, C. Reichwein, C. Rhijnsburger. W. Rhijns- burger, L. de Romljn. W. Smit, A B. Star- kenburg, K. F van Venetiën, J. Dijkster- huis, W. van Laar, A. Lit, S. van Maanen, N. C. Mooijekind, C. E van Nierop, J. Tolsma, J. A. Versluis, B. Verstraten, J W. Visch, J. de Wagenaar, H. de Water, C. van Wezel en J. v. Zeijst. Voorwaardelijk: A. Hakkert, J. J. Rijnsburger en P. J. de Wolf. Niet bevorderd: 5 leerlingen. Van de le naar de 2e klasse: 54 leer lingen. M. Alberts, J. D. Beij, K. F. van de Broek, D. Coster, G. H. Dabroek, J, J. Dijk- sterhuis, M. C. Hansen, P. Holswilder, P. J. v. d. Klauw, W F. Knotter, L. Kramer, Chr. Larrewijn. W. F. Lepelaar. G van Maasdam, A. F Moseman. P. Mulder, N. de Rijk, C. Scheffel, P. Slootweg, J v. d. Stouwe, A. F. J. Strijk, J Tukker, C. van Vegten, P. F. Vincenten, P S. Wagenaar, J. Wouterloot, Ph. J Bakker, P de Best, J. J. van Biemen, L. J. Bos, J H. A. Bre- dewold, C. J. Christiaanse, J. M. van Cui- lenburg, G. v. d. Dool, J B H. Groten huis, D Haasnoot, A D Hakkenberg, H M. van Kimmenaede. M. de Klerk Wolters A H. J. Kooloos, J. A. Manceau, C. A. den Ouden, J. Oudshoorn, J. v. d. Peppel, J. Rakhorst, M. Scheffers, C. Schimmel, J. H. Schouten, N. Siraa, W. M. Suringbroek, A. v. d. Valk, J. Q. Vink, H. K. West, S. A. Westdijk. Niet bevorderd: 3 leerlingen. Auto- en motorherstellers: bevorderd van de 2e naar de 3e klasse; 13 leerlingen. J. v. d. Blom, C. v. d. Boon, C. Th. van Dorp. C Th. v. Egmond, P. J. Gouw. W. j van den Haak. J. F Kemp. H. de Reu G. Schalkers, P. Sjaardema. en P. Vei- beck. Voorwaardelijk: J. Boersma en H. ten Braak. Van de le naar de 2e klasse: 25 leer lingen. S. Abelman, W. F. Barendse, J. Beij C. Boeijenga, J. H. Boom, C. F. J. Brouwer, J. H. Buitenhuis, M. Derogee, L. N. van Duuren, J. F. Francken, Th. H. Grelve, J. A. de Haas, L. A. Hazevoet. J. R. de Hoog, J. v. Kampen, E. J. M. Knelange, O. J. van Leeuwen, D. v. d. Meij, J. Roskam, J. J. Stichter, J Verbeek. J. Verbooog. C. Visser, P. Zuijderduln. Voorwaardelijk: A. van den Ouweelen. Niet bevorderd: 2 leer lingen. Electriciens-instrumentmakersbevor derd van de 2e naar de 3e klasse: 26 leer- leerlingen. W. Arnoldus. A. H. M. Bakker, A. van den Bos, N. F. A. Broeken, J. v. d. Burg, H. J. du Chateau, F. P. C. Cornelis- sen, P. Crama, J. Delfos, H. Guijt, L. Heij- boer, J. Hollander, Chr. Houtholf, G. J. v. Kempen, H. A. C de Koning, H. J. Kop- pler, J. W. van Laar, H. v. d. Lelie, J. Limburg, H. W. Onderwater, W. A. Prins, W. J. van Rooijen, D Sajtos, C. J. v. d. Voort, C. Voorzaat en C. A. Warmendam. Van de le naar de 2e klasse: 26 leerlin gen. A. van Aalst, C. Bier, J. v. d. Boo gaard, J. J. van Deenen, J. de Graaf, W. M. van Hartevelt, D. Keyser, F. v. Kouwen- hoven, C. G. Kriek. G Kromhout, J. v. d. Lee, P. A. Pover, F. Rietkerken, W. J. van Rooijen, M, G. Rijgersberg, A. Smit, J. Splinter, A. Steinmeier, F. Tegelaar, L. F. W. Thoolen, D. W. Wansink, C. N. van Wel, C. van 't Zelfde, L. Zitman en C. Zwanenburg. Voorwaardelijk: J. H. Wou terloot. Niet bevorderd: 2 leerlingen. OPENBARE VERGADERING N.S.B. Propaganda-rede van den heer Nije. De heer H. C. Nije uit Voorburg, lijst aanvoerder der N.S.B. in Zuid-Holland voor de a.s. Statenverkiezingen, heeft gisteravond in de geheel gevulde groote Stadsgehoorzaal een propaganda-rede gehouden. Na een kort inleidend woord van den kringleider, verkreeg de heer Nije het woord. Deze wees erop, dat iedereen, die niet ziende blind en niet hoerende doof ls. zal moeten erkennen, dat de huidige toe stand niet bestendigd kan worden. Ons volk slaat bekend ais uitermate lank moedig. doch het toppunt is wel, dat de leider van het onlangs opgerichte inter- neeringskamp een beroep doet op het Nederlandsche publiek om door het zen den van lectuur als anderszins het Duit- schen communisten zoo aangenaam mo gelijk re maken. Niemand minder dan dr. Walter Schück durfde te schrijven, dat ons volk dank baar is jegens de uitgeweken Duitsche Joden, omdat zij zooyeel kapitaal in ons land hebben gebracht. Minister Marchani kan gemakkelijk zeggen: „houdt de humor hoog" Maar waar blijft de humor, wanneer de jonge intellectueeler. de deur der maatschap pelijke tcekomst hermetisch gesloten vin den. Wij, jonge menschen, hebben andere idealen Het .-.bidt en werkt" van onze voorouders is geworden tot een „bidt en berust." Wij willen een einde maken aan het systeem der verdeeldheid en daarvoor in de plaats de eenheid van het Nederland sche volk stellen. Zeker, ook wij erkennen de kracht van Godsvertrouwen, doch vóór alles willen wij de kracht zoeken in cnszelven, zooals de oude Geuzen het deden en daarnaast vertrouwen op God. Door allerlei leuzen als devaluatie, in flatie e.d. verliezen wij de diepere gees telijke oorzaken van de huidige crisis vol komen uit het oog. Met christelijke beginselen, ook al zijn ze oprecht gemeend, bestrijdt men geen economische crisis. In den kring der in- dustrieelen bepleit minister-president Co- lijn dan ook een zuiver liberaal-econo mische politiek zonder zich in godsdien stige principes te verdiepen. Te weinig is nog het besef doorgedron gen, dat wij tezamen één volk vormen en dat het een volslagen onmogelijkheid is, dat de eene helft te gronde gaat, terwijl de andere helft nog in betrekkelijke weel de verkeert. Niet een bepaalde politieke richting kan ons volk redden van den ondergang, ook de N.S.B. niet, doch het eenige mid del is om het Nederlandsche volk te over tuigen van de noodzakelijkheid om zich een eenheid te voelen. Men verwijt de N.S.B., dat zij geen eigen positief programma heeft en dat zij slechts afbreekt wat andere partijen trachten op te bouwen. In dit verband citeert spr. eenige verkiezingsblaadjes, waarin vrijwel geen woord geschreven wordt over de eigen partij, doch uitslui tend wordt afgegeven op politiek anders denkenden. Als frappant voorbeeld van moedwillig onjuiste voorlichting toonde spr. een afbeelding uit „Vrijheid, Arbeid, Brood", voorstellende het portret van een man. die blijkens het onderschrift zucht in een der Duitsche concentratie-kam pen. Tot sprekers groote verbazing zag hij kort daarna in een filmblad precies dezelfde foto en toen bleek, dat de foto ontleend was aan de film „Cavalcade"! i Daarbij wordt niets of niemand ont- zien; overal wordt de politiek bijgehaald; zelfs het vorstenhuis, dat naar het oor- Jee! der N.S.B. verr> boven het politiek "konkel verhïven is wordt erin betrok ken En ook rie kerk. ia zelfs fce'. psalm boek wordt dienstbaar gemaakt aan de oolltieke propaganda. Zoozeer is onze samenleving verpoli tiekt, dat er geen repareeren meer aan is. Daarom wil de N.S.B. als kleine groep van 40.000 menschen van onderop begin nen te bouwen aan de nieuwe Nederland sche natie. Zij weet zich in dien strijd te staan tegenover alle partijen van uiterst links tot uiterst rechts, maar zij put de kracht voor dien strijd, omdat zij terug grijpt in de traditie, naar wat in het ver leden goed en mooi was In ons volk. Wij vechten niet voor een systeem, maar voor een nieuwen geest, welke is verwezenlijkt ln den corporatieven staatsvorm. Onze tijd wordt beheerscht door problemen, doch de geest, die noodig is om resulta ten te bereiken ontbreekt ten eenenmale. Er is geen innig contact tusschen volk en regeering, ondanks alle democratische be ginselen. Daartegenover stelt spr. den corporatieven staat, waarin het christe lijk levensbeginsel en de souvereiniteit Gods volledig worden erkend, doch waar in politiek en godsdienst van elkaar ge scheiden zullen zijn. Spr. waarschuwt vervolgens met klem om ervoor te waken, dat Indië losge scheurd wordt van Nederland. De N.S.B. is zich bewust, dat er maar één middel bestaat om haar doel te be reiken,n .1. den legalen weg. Daarom wekt spr. niet alleen op om bij de komende verkiezingen de lijst der N.S.B. te steunen, maar om dat vooral bewust te doen als eerlijk Nederlander, die bereid is zijn eigen belang achter te stellen bij het algemeen belang. Wie uit andere overwegingen aan de nattonaal-socialistische beweging zijn stem geeft, bedriegt niet alleen zich zelf, aldus besloot spr., maar ook de partij, die hij meent te steunen. Na de pauze beantwoordde spr. een aantal schriftelijk ingediende vragen, waarna omstreeks halftwaalf de verga dering werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. ADRES AAN DEN RAAD. Inzake het gemeentelijk drukwerk. Aan den Raad der Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, H. W. Wittenaar en P. J. van Duuren, respectievelijk voorzitter en secre taris van het bestuur der samenwerkende werknemersorganisatiën in de Typografie en Rasterdiepdrukbedrijf te-Leiden: afzonderlijk vernoemd als Nederlandsche Katholieke Grafische Bond, Nederlandsche Christelijke Grafische Bond, Nederlandsche Grafische Bond, Algemeene Nederlandsche Typografen Bond en Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemigrafenbond, domicilie hou dende de Genestetstraat 100; dat zij met instemming kennis hebben genomen van den inhoud van een adres, gericht aan Uwen Raad, betreffende het voor de Gemeente benoodigde drukwerk uitsluitend te laten vervaardigen op geor ganiseerde drukkerijen, welke daardoor mede-onderteekenaars zijn van de Collec tieve Arbeids-Overeenkomst in de Typo grafie en het Rasterdiepdrukbedrijf in Nederland; dat het ten volle onderschrijft hetgeen in bedoeld adres en in de memorie van toe lichting door de Federatie van Werk- geversorganisatiën wordt betoogd; redenen waarom het bestuur in opdracht handelende, zich de vrijheid veroorlooft Uw geacht College beleefd doch dringend te verzoeken, aan den ter dezer zake ken baar gemaakte wenschen, in het toege- zonder adres wel te willen voldoen. DE ARBEIDSBEURS. Op den 2Isten Maart 1935 waren 4409 (v. j. 3355) werkzoekenden ingeschreven. EX ORIENTE LUX. BINNENLAND. Verdubbeling van den Iuchtdienst Am sterdamB.-.tavia ingaande 12 Juni uit sluitend met Douglasvliegtuigenreisduur wordt 5'/! dag (4e Blad). Minister Marchant wint den spelling strijd in de Eerste Kamer. (Pari. Over zicht, 5e Blad). Uitsluiting in de sigarenindustrie tot 22 April uitgesteld. (Binnenland, 3e Blad). Gouverneur Van Slobbe, van Curacao, zou begin 1936 ontslag vragen. (Binnen land, 3e Blad). Wardenier aan het woord. (Gemengd, 3e Blad). Alexander de Groote in de Siwa-Oase. Het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Oriente Lux" heeft gisteravond in het Rijksprentenkabinet een bijeenkomst ge houden, waarin Prof. Dr. D. Cohen, hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam als spreker is opgetreden met het onderwerp: „Alexander de Groote in de Siwa-Oase". Hieraan is het volgende ontleend: Reeds de antieke bronnen zijn in twij fel omtrent de beteekenis van Alexander's bezoek aan het orakel van Zeus-Ammon. Onze oudste bron is het fragment van Kallisthenes bij Strabo XVII c. 814 (be sproken door Wilcken in Alexanders Zug in die Oase Siwa, en Alexanders Zug zum Ammon), die zegt dat Alexander alleen vernam van de prophetes, dat Alexander Zeus' zoon was. Arrianus III, deelt niet mede wat precies gevraagd of gezegd is: Diodorus en Plutarchos geven nauwkeurig vraag en antwoord weer. waarbij dan de climax ligt in het Zeus' zoon genoemd worden. Van de modernen meent Wilcken. dat het bezoek aan Alexander de wereldheer schappij voorspelde en dat zijn zending door de verdubbeling van het Gods zoon zijn voor de Grieksche wereld en Egypte hoogere wijding verkreeg. Ehrenberg meent, dat door het syncretisme van i Amoen en Zeus Alexander naar eenheid in zijn rijk sireefde; W. Weber, dat Alexander god wilde zijn, opdat zijn han delingen wettig zouden zijn; H. Berve, dat I Alexander gods zoon wilde heeten als de Grieksche Koningen uit den voortijd. In 1 BUITENLAND. De inhoud der Fransche en Italiaansche protestnota's, die te Berlijn zijn over handigd. (3e Blad). Debat in net Engelsche Lagerhuis over de reis van sir John Simon en Eden (3e Blad). Italië houdt een half millioen man onder de wapenen. (Buitenland, 3e Blad). Ernstig vliegongeval bij Brest, in Frank rijk. 6 dooden. (Tel., le Blad). het algemeen acht men het zeker, dat het orakel Alexander zoon van Zeus-Ammon genoemd heeft. Terwijl echter Wilcken e.z_ gelooven, dat Alexander niet naar het orakel was gegaan om dit te vernemen, maar om te raadplegen over zijn tocht, meenen anderen, dat alles opzet is ge weest. De meesten (met name Ehrenberg en Wilcken) brengen sterk het Egyptische karakter van den tempeldienst naar voren. J. Grilton Milne betoogt, dat van den Egyptischen god Amoen geen sprake kan zijn. Hij heeft, door den nadruk op Kyrene te leggen, hieruit een verkeerde conclusie getrokken ten opzichte van Alexander's tocht. Reeds Hekataios en flerodotos onder scheiden tusscher. den Egyptischen Amoen en den Li'oyscher. Ammon. Dit wordt door de lateren niet volgehouden; de meesten noemen ook den Egyptischen god Ammon, slechts enkelen (origenes b.v.) spreken van Amoes en Amoen, terwijl ook in het Koptlsche en de Papyri beide vor men voorkomen. De Eomeinsche schrij vers spreken steeds van Hammon of Am mon. Merkwaardig is nu, dat Curtius in zijn beschrijving vermeldt, dat een steen wordt aanbeden, die in een ark wordt rondgedragen. In de tweede plaats zijn de ramshorens op de z.g. Alexandermun- ten van anderen vorm, dan die van de Egyptische ram van Amoen. In de derde plaats is het orakel in Siwa vanuit Laco- nië en elders zoo vroeg geraadpleegd, dat eer een verbinding over Kyrene dar. over Egypte waarschijnlijk moet worden ge acht. Maar ook de oudste schrijfwijze wijst erop, dat veeleer moet worden gedacht aan een verbinding met den Baal Ham mon, die van elders bekend is dan aan den Egyptischen god, die ook in het Oude Testament en de Amamabrieven anders wordt getranscribeerd. Een belangrijk argument is daarnaast, dat de oase van Siwa in Egyptische tek sten tot en met het Nieuwe Rvjk niet voor - komet en dat Sethes opmerking, dat daar een soort filiaal van Thebe zou zijn ge weest, volkomen op fantasie berust. Bo vendien laten ook enkele plaatsen bij Pausanius nog zien, dat de god er in de gedaante van een zuil vereerd is. Men heeft dus veeleer met den Libyschen god te doen, die ook in Kyrene vereerd werd. Daar is dan de verbinding met Zeus tot stand gekomen, die in de Grieksche wereld een zoo sterke verbreiding heeft gevonden. Alexander heeft er dus geen verbinding met Egypte gezocht en alle meeningen, die daarop berustten, staan op onjuiste basis. Veeleer heeft hij ook in dezen het voorbeeld gevolgd van vroegere Goden en heroën, Dionysos, Herakles, Perseus, die het orakel hadden bezocht, terwijl ook de mislukking van Cambyses' tocht hem een aansporing is geweest Hij speelt tijdens Alexander's leven slechts een geringe rol, en heeft pas in de latere traditie betee kenis gekregen. Toen was het orakel van Siwa ook in Egypte beroemd. De „Egyp tische kleur" van de verhalen is daaraan te danken. Tegen deze, reeds eenige jaren geleden uit de litteratuur opgebouwde hypothese verzette zich het onderzoek der ruïnes in de oase, die uitwezen, dat de tempels echte Egyptische waren Thans heeft nader on derzoek aangetoond, dat. dit niet het geval is, gelijk Steindorff onlangs in de Aegyp- tlsche Zeitschrift heeft uiteengezet. Daar door is het laatste en vrijwel eenige bezwaar er tegen vervallen,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1