Jubileum Leidsch Schaakgenootschap 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 21 Maart 1935 Derde Blad No. 23005 Nieuwe Gemeentesecretaris van Boskoop. FINANCIEN. 23 Maart 1895-23 Maart 1935. GEMENGD NIEUWS. Moeder heeft gelijk mBQELM|N Sproeten komen vroeg in VRAGENRUBRIEK. OE HEER W. TRAPMAN. W. Trapman. De Gemeenteraad van Boskoop heeft, gelijk wij reeds eerder meldden, tot Ge meentesecretaris benoemd de heer W. Trapman, Hoofdcommies ter Gemeente secretarie van StompwUk en Veur, No. 2 van de voordracht. De heer Trapman Is geboren te Voor burg 26 Februari 1900, doorliep de lagere school, daarna de 3-jarige HB S. en kwam op 15-Jarlgen leeftijd in dienst van de Gemeenten Stompwijk en Veur. Op 18- jarigen leeftijd behaalde hij de acte M. O. Staatsinrichting, gevolgd op 19-Jarigen leeftijd door de Acte Gemeentesecretaris. De heer Trapman, is lidmaat der Ned. Herv. Kerk, evenals lid van de Chr Hist. Partij. De Inwoners en de ambtenaren /.ijner gemeente zullen den steeds bereidwilllgen en hulpvaardigen ambtenaar zeker noode missen „DE NEDERLANDSCHE VAN 1894." Winst 1934 f. 142.277 (v.j. f. 144.573). Dividend 12 pCt. (onv.) Aan het verslag over het boekjaar 1934 der Levensverzekering-Maatschappij „De Nederlandsche van 1894", te Amsterdam ontleenen wij het volgende: Ondanks het feit, dat de economische omstandigheden ln 1934 weinig of mis schien niet in het minst' verbeterd zijn, zijn wij over de productie in 1934 zeer te vreden. Zij bedroeg f 3.716.199, is f 490.130 meer dan in 1933. Van een vermindering van het royement is dit jaar niets geble ken; er werd in 1934 f. 3.340.939 afge voerd, is f. 583 087 meer dan in 1933. De toestanden zijn dus nog buitengewoon slecht. Wij mochten een vooruitgang boeken van f. 375.260 verzekerd kapitaal. Het to tale verzekerd kapitaal, met Inbegrip van de gekapitaliseerde lijfrente, bedroeg op ultimo 1934 f. 22.155.549 met f. 830.483 Jaar lijksche premie. De jaarlijks te ontvangen premie gaf over 1934 een vermindering te zien van f.8260. Het maximum eigen risico werd bepaald op 12.000 gulden. Het sterftecijfer was zeer gunstig. Er werd een kapitaalssterfte verwacht (voor Levens- en Volksverzekering tezamen) van f. 169.719. terwijl de werkelijke sterfte f. 82.994, is 48.90 pCt., bedroeg. Voor lijf renteverzekering werd verwacht, dat f. 2.948 rente zou vervallen. Er verviel ech ter f. 2.250, is 76.30 pCt. Onze premie-reserve werd geheel vol gens de zuivere netto-methode berekend, gedeeltelijk op 3>/j pCt. en 4 pCt. rente voet. De totale premiereserve bedroeg f. 4.214.739 Zooals bekend is onze geheele productie Levensverzekering na 1 Januari 1930 en die van de Volksverzekering na 1 Januari 1931 op 3Vj pCt. basis berekend. In 1934 is het nog niet omgerekende deel der portefeuille Levensverzekering overge bracht op een rentevoet van 31/.' pCt. Dit vorderde een extra-versterking ad f 2.264. Aan de omrekening der portefeuille Volksverzekering wordt gewerkt. Vanwege 't groote aantal polissen kon niets afge werkt worden. Echter hebben wij de re serve voor rentedaling opgevoerd tot f. 59.798, zoodat binnen enkele jaren de geheele premie-reserve berekend wordt met een rentevoet van 3Va pCt. Het totaal onzer rentegevende beleggin gen bedroeg uit. 1934 f. 4.936.099. waarover een gemiddelde rente werd gekweekt van 4 85 pCt terwijl de reserveberekening een rente eischte van gemiddeld 3.76 pCt, Er was dus een voordeelige marge van 1.09"',. Onze vaste eigendommen worden elke vijf jaar getaxeerd, terwijl sedert 1931 tus- sehentijds jaarlijks 2 pCt. van de taxatie waarde wordt afgeschreven. Twee onzer perceelen werden opnieuw getaxeerd en vorderden een afschrijving van f. 6500. In totaal werd f. 10.230 afgeschreven ten laste van de reserve voor geldbelegging. Hypotheken is onze voornaamste beleg ging. waarop wij nog nimmer eenig ver lies leden. Ook nu weer zijn de aflossin gen en interest heel goed binnengekomen. Slechts twee debiteuren hadden op uit. December nog niet betaald. Ook in 1934 behoefden wij niet tot executie over te gaan, waarbij wij er prijs op stellen mede te deelen, dat ook geen z.g. stille execu ties plaats vonden. De effecten werden gewaardeerd tegen den beurskeurs van 29 December 1934, tot een maximum van 100 pCt. Er werd een koerswinst behaald ten bedrage van f 15.088, welk bedrag, buiten de winst- en verliesrekening om, werd bijgeschreven op de reserve voor geldbelegging. Op reserve geldbelegging werd bijge schreven de koerswinst op effecten, ad f 15.008, terwijl daarna de waardevermin dering vaste eigendommen ad f. 10.230 daarvan werd afgeboekt. Uit de winst werd een bedrag ad f. 20.000 bijgeschreven zoodat deze reserve nu f. 248.453 bedraagt De winst- en verliesrekening gaf een batig saldo van f. 142 277. Een bedrag van f. 87.124 blijft in het bedrijf. Aan aandeel houders kan 12 pCt. dividend worden uit gekeerd. O Op 23 Maart 1895 werd hier ter stede op initiatief van dr. A. van Rhijn en eeni- ge anderen, naast de reeds alhier bestaan de schaakclub ..Palamedes", die waar schijnlijk de oudste club in het geheele land Is, een nieuwe club opgericht, het Leidsch Schaakgenootschap. Het zal dus a.s. Zaterdag 23 Maart 40 Jaren geleden zijn, dat de oprichting plaats vond en op dien datum zal dit feit herdacht worden op een des middags van 3—5 uren te hou den receptie in „In den Vergulden Turk". Dienzelfden avond zullen de leden, genoo- dlgden en oud-leden aan een z.g.n. blik- semwedstrijd deelnemen. Uit verschillen de plaatsen o.a. uit Baarn en uit Arnhem zijn reeds opgaven van deelname door oud-leden ingekomen. Voor de volgende weken staan nog op het programma een simultaanséance te geven door Jhr. mr. ar. J. H. O. van den Bosch op Dinsdag 2 April a.s. en een tweedaagschen wedstrijd in groepen van 4 op Zaterdag 6 April des avonds van 7 tot 11 uur. In dit 40-jarig jubileum vinden wij aanleiding het vol gende uit de geschiedenis van het Leidsch Schaakgenootschap mede te deelen. De oprichting en de eerste jaren. In het jaar 1894 werd de Ned. Schaak bond gereorganiseerd en door de be moeiingen van de heeren Heemskerk en Van Lennep overal in den lande leden aangenomen. die. voorzoover mogelijk plaatselijke afdeelingen vormden. Dit ge schiedde ook te Lelden, waar onder lei ding van dr. A. van Rhijn en eenige an deren, een aantal spelers elke maand te zamen kwamen, om te vergaderen en on derling te spelen. Hiervoor bleek zulk een groote belangstelling te bestaan, dat spoe dig tot stichting van het Genootschap kon worden overgegaan. Zooals straks reeds is gezegd, geschiedde dit op 23 Maart 1895. Het eerste bestuur was als volgt samenge steld. voorz. dr. A. van Rhijn, vice-voorv. dl- E F. van Dissel, seer. J. M. Felix, pen- ningm. C. T. Steffelaar, commissaris G. J. C Verkerk Het aantal leden bedroeg bij de oprichting 16. hetwelk echter ln korten lijd reeds steeg tot 26. In die eerste jaren viotte het echter niet zoo bijzonder goed in de nieuwe club. Meeningsverschlllen tusschen bestuursleden en leden onder ling hadden b.v. tot gevolg, dat in een jaar tljds 3 leden achtereenvolgens elkaar als secretaris opvolgden. Door de krach tige houding van den voorzitter werd ech ter het gevaar intijds bezworen, de on derlinge verhoudingen werden veel beter en zoo kwam de club ongeschokt door de eerste moeilijke jaren heen. Het bestuur. De oprichter der club, dr. A. van Rhijn, was tal van jaren de ziel der vereemging en tevens voorzitter tot 1902. In dat jaar gaf hij den wensch te kennen af te willen treden en nam daarop de functie van se cretaris op zich. In zijn plaats werd toen dr. A. Oppenheim tot voorzitter gekozen. Als secretarissen vermelden we uit die ja ren- prof dr. J. F. S. Esser, jhr. Strick v. Linschoten, Enderlé en Leembruggen. In 1905 werd D. Beuth voorzitter en J. W. Schoor secretaris, in 1909 nam mr. Ph. B. Libourel de functie van voorzitter op zich, daarna weer van 1910 tot 1922 dr. A. van Rhijn, vervolgens dr. C. R. Rijnenberg. Bij diens vertrek uit Leiden werd ir. J J p- van Hoek als voorzitter verkozen, welke functie hij ook thans nog bekleedt. Secre tarissen waren in die Jaren o.a. B Vies, L Ruygrok. S. W. Weisfeit, G. Bosscha. Th. J. de Bruyn en ten slotte tot heden dr. J. F Sirks Jarenlang was H. F. Hessing. penning meester, daarna o.m. B. Vies, G. Bosscha en M. M. Segaar. Laatstgenoemde beheert ook thans nog de financiën. Verband met Ned. Schaakbond en andere vereenigingen. Het valt licht te begrijpen, dat het Ge- nootschap, hetwelk eigenlijk zijn ontstaan te danken had aan den Ned. Schaakbond, met dit centrale lichaam verbonden werd en hiervan tot op den huidigen dag lid is gebleven. Zelfs was de voorzitter dl'. A. van Rhijn eenige jaren voorzitter van den Ned, Schaakbond en oefende in deze functie grooten invloed uit op het schaak- leven in geheel Nederland. In 1897 reeds werden hier ter stede de jaarlijksche groote bondswedstrijden ge houden, voor de tweede maal in 1911. Toen enkele jaren geleden de Nederl. Schaak bond wederom gereorganiseerd werd en zich oploste in eenige onderbonden, werd het Leidsch Schaakgenootschap lid van den Haagschen Schaakbond. In 1929 werd de Schaakbond voor Leiden en Omstreken opgericht. Eenige vooraanstaande leden van het Genootsohap namen in deze op richting een werkzaam aandeel en ook bij dezen Bond, die vooralsnog los staat van den Ned. Schaakbond, sloot het Leidsch Schaakgenootschap zich aan. Het ledental en wie o.m. lid waren. In de 40 jaren, die het Genootschap nu bestaat, zijn in totaal 318 personen, kor- teren of langeren tijd lid .geweest. Daar onder was slechts 1 dame, mej. S. Splinter. Het gemiddelde aantal leden per jaar varieerde van het laagste cijfer 16 tot het hoogste 55. Thans telt de club 35 leden. Onder die 318 namen lezen wij die van een aantal spelers, die in de Nederl. Schaakwereld een zeer goeden klank ge had hebben of nog hebben. Wij vonden in het ledenregister de volgende namen ver meld in chronologische volgorde: Dr. A. van Rhijn t, Prof. Dr. J. F. S. Esser, R. van Dam, B Leussen A. C. Splinter t, B. Vies, B. J. M. Marx, Dr A. Oppenheim t. Jhr. H. Strick van Linschoten, Mr. Dr. A. Rueb, Dr. M Steffelaar t. p F. van Hoorn, G. Bosscha, Prof. Dr J. Droste. J. P. Hooge- veen t, Mr. G. S. Fontein, Prof. Dr. H Baudets, Prof Dr. W. v. d. Woude, W. Demmendal, Dr. G Bol. W. H. Bosscha, D Noteboom v, Ir J. J G. van Hoek. Mr. P. L. J. Rassers. Mr. J. G. van Eybergen en anderen. Simultaanseances en Blind- voors tellingen. Vele schaakmeesters, zoowel uit het Bui tenland, als uit ons land, zijn voor en na de gast geweest van het Leidsch Schaak genootschap tot het geven van simultaan- voorstellingen of blindséances. Simultaan speelden Dr. E. Lasker, J. Mieses, D Ja- nowski, O. Diiras, F. J. Marshall, J. R. Capablanca, A. Albin, Dr. A. Aljechin, Dr. A. Tartakower en onze landgenooten Dr. M Euwe, Dr. A. G. Olland, A. Speyer en Jhr A E. van Foreest. Blirtdséances werden gegeven door Richard Réti en onze landgenoot R. J. Laman. Wedstrijden. Het aantal wedstrijden, waaraan clubs- gewijs, of door de leden persoonlijk, werd deelgenomen, is natuurlijk legio geweest. In de eerste jaren onderscheiden zich daarbij vooral Dr A. van Rhijn. B. Leus sen en Dr Esser. Leussen werd zelfs mees ter van den Nederl. Schaakbond, later wa ren het Strick van Linschoten. Rueb en Fontein, die lauweren oogstten en die ook thans nog steeds in de le klasse van den Nederl. Schaakbond voor het Haagsche Schaakgenootschap: Discendo Disclmis uitkomen. In de eerste jaren telde de club zulk een groot getal sterke spelers, dat vele malen de strijd werd aangebonden met de groote, thans le klasse clubs, enkele malen zelfs met succes. Zoo werd op 12 Mei 1901 he t Vereenigd Amsterdamsch Schaakge nootschap met 81/;77i verslagen, op 8 Dec. 1907 het Haagsche Disc. Disc, met 4'/, 3'/! en op 20 April 1912 het Rotterdamsch Schaakgenootschap met 11—8. Natuurlijk moest het Genootschap ook vele malen de meerderheid dezer clubs erkennen. Toen ongeveer 10 Jaren geleden de competitie wedstrijden werden ingesteld, deed ook het Leidsch Schaakgenootschap hieraan mede, meestal met één, ook wel met twee, een enkele maal zelfs met drie tientallen. Bijna elk jaar eindigde het eerste tiental op de le of de 2e plaats, slechts 'n enkele maal op de 3e of de 4e plaats. Degradatiewedstrij den behoefden echter nooit gespeeld te worden Eigenaardig daarbij was wel, dat de stryd om de le of de 2e plaats bijna elk jaar ging tusschen L.S.G. I en Disc. Disc. II. Werd deze wedstrijd in Leiden gespeeld, dan wonnen de Leidenaars, in Den Haag gingen de D. D.ers met de eerste plaats weg. Als de wedstrijd te Leiden gespeeld werd. riep men ook wel eens de hulp der Professoren-leden in. Deze werd, zoo mo gelijk, steeds welwillend verleend. Driema len werd aan de bevorderingswedstrijden naar de le klasse deelgenomen, waarbij 2 x de strijd werd aangebonden tegen No. laatst der le klasse, éénmaal tegen Bussum en éénmaal tegen de N. Rotterd. Schaak- vereeniging. Vroeger hebben wij reeds ver meld, dat het tot dusver niet gelukte le klasser te worden. Dit jaar, het Jubileum jaar heeft het le tiental zich geweerd als nooit te voren. Het versloeg al zijn Haagsche tegenstanders met een gemid delde van ruim 6'/>. Het is wel eigenaardig, dat het tweede tiental, dat in den Schaak bond voor Leiden en Omstreken speelt, dit jaar juist, voor de eerste maal degradatie wedstrijden moet spelen Toch is ook dit tiental niet zoo zwak, het werd reeds een paar malen kampioen in zijn groep en ver sloeg éénmaal met 64 het le tiental van het Haagsche Westerkwartier, dat thans in de eerste klasse uitkomt. Het slechte resul taat in 't afgeloopen jaar is dan ook voor namelijk te wijten aan het niet mededoen van eenige goede spelers. De eerste degra datiewedstrijd werd echter van Zoeter- woude reeds met 64 gewonnen (allen waren nu opgekomen) en het gevaar voor degradatie der tweede ploeg is dus al vrij wat verminderd. Ook aan den wedstrijd om het Kam pioenschap van Leden en Omstreken na men elk jaar een aantal leden van het Genootschap deel en met succes, want tot dusverre was de kampioen nog steeds een lid van L.S.G.n.L in 1929 Mr. C. J. Goud smit, in 1930 G. Bosscha, ln 1931 W. H. Bosscha, in 1932 Mr. P. L. J. Rassers, in 1933 G. Bosscha en in 1934 Mr. A. G. de Blécourt. Aan de onderlinge wedstrijden werd door vele leden met animo deelgenomen, het aantal varieerde van 15 tot 40. De uitsla gen dezer wedstrijden waren tevens een maatstaf voor de rangschikking der spe lers in de tientallen. Het zou te veel van onze plaatsruimte vergen de namen der winnaars in al deze wedstrijden te vermel den. Onder de namen straks vermeld, tref fen wij velen aan. die den eersten prijs in de winterwedstrijden behaalden. Werd er dus veel gestreden op de 64 velden, ook werd veel strijd gevoerd op de vergaderin gen. In het begin hebben we daarvan al iets vermeld, neen, de onderlinge verstand houding was niet altijd bijzonder goed te noemen. Gelukkig is daarin een kentering ten goede gekomen, want ln het afgeloo pen tiental jaren en ook nu nog steeds, heerscht er op de club een prettige geest en de velen die de club door vertrek of om andere redenen verlieten, denken nog steeds aan de prettige uren. die zij op de bijeenkomsten van het Leidsch Schaakge nootschap doorbrachten Hiervan zijn de bewijzen voorhanden. Ook de verhouding tot de andere clubs in Leiden en omgeving, in Den Haag en verder gelegen plaatsen, is bijzonder goed te noemen en de wedstrij den tegen L.S.G.. hetzij hier of elders ge speeld, behooren tot de prettigste, die ge houden worden. L.S.G is ook één van de clubs, die in geheel Nederland bekend is. gedeeltelijk door het sterke spel zijne leden en oud-leden, maar vooral ook, doordat zoovele studenten lid geweest zijn, die na het voltooien hunner studiën naar elders vertrokken, doch steeds vrienden van het Leidsch Schaakgenootschap gebleven zijn. Het clublokaal. Tenslotte kunnen we nog vermelden, dat de club sedert vele jaren gevestigd Is in het Café-Restaurant „In den Vergulden Turk". Wel trok men af en toe naar andere gele genheden. o.a naar „Place Royale" in het Noordeinde of naar ,JDen Burcht", maar TWEE WONINGEN UITGEBRAND TE NULAND. Brandweer had geen water. Gisteren is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van den steenkolenhandelaar en vrachtrijder L. v. Drunen, gelegen aan den Rijksstraatweg Den Bosch-Grave onder Nuland-Rosmalen. De brand nam een aanvang in een achter 't huis gelegen schuurtje, doch de vlam men sloegen weldra over naar het woon huis. De inboedel ging totaal in de vlam men op. In het achterhuis bevond zich een voorraad steenkolen en een vrachtauto, die eveneens een prooi der vlammen wer den. De brandweer is niet uitgerukt, daar wegens gebrek aan water toch niets ver richt kon worden. Door den Zuid-Westen wind sloegen de vlammen over op de landbouwerswoning van den heer W. van ZoggeL Hier kon nog een en ander naar buiten worden gedra gen, doch de inboedel ging toch grooten- deels verloren. Het vee kon gered worden. De schade wordt in beide gevallen door verzekering gedekt. De naast de boerderij van den heer van Zoggel gelegen villa „Nederveen" kon voor het vuur gevrijwaard worden. Het verkeer dat op dén Rijksweg zeer druk is, was geruimen tijd gestremd. OVERVAL TE LUTTERADE. In den afgeloopen nacht zijn te Lutte- rade twee tot nu toe onbekende mannen binnengedrongen in een perceel aan de Tunnelstraat, bewoond door den heer C. M. en zijn zuster, beiden bejaarde lieden. Nadat de indringers zich door een raam aan de voorzijde toegang tot de wonig hadden verschaft, doorzochten zij het ge heele huis. Doordat een taffellade wat stroef open ging werd de zuster van M. wakker. Op hetzelfde moment trad een der mannen haar slaapkamer binnen, die haar met een zaklantaarn belichtte en geld opeischte. De vrouw riep om hulp, doch haar hardhoorende broer werd niet wakker. Even daarna echter ontwaakte hij toen de andere indringer zijn kamer bin nenkwam. Toen M. naar diens zaklantaarn wilde grijpen, kreeg hij een tik met een hard voorwerp, zoodat hij weer op het bed viel. De onverlaten gingen er toen van door langs denzelfden weg als zij gekomen waren. Zij werden een eind achtervolgd door de beide ontstelde bewoners. Een van de mannen loste daarbij een schot, dat echter geen doel trof. Het bleek, dat de mannen, die spoorloos zijn verdwenen, niets hebben ontvreemd. Gouden sieraden, die voor het grijpen lagen, bleven onaangeroerd. Blijkbaar was het hun alleen om geld te doen en dit hebben zij niet kunnen vinden. De politie stelt een onderzoek in. IN EEN PUT GEVALLEN. Gistermiddag omstreeks 2 uur heeft aan den Houtschen Parallelweg te Helmond 'n doodelijk ongeluk plaats gehad. Toen de bijna 70-jarige wed. H. v. Schayk uit een regenwaterputje een emmer water wilde scheppen is zij gevallen en kwam met het hoofd in het putje terecht. Daar de vrouw alleen thuis was is de ongelukkige gestikt. Toen men haar later vond, waren de levensgeesten geweken. EEN GELUKSVOGEL. Eergisteravond is te Colmschate bij De venter een autobestuurder op een onbe- waakten overweg op wonderlijke wijze aan den dood ontsnapt. De heer W. uit Schalkhaar passeerde met z'n auto den overweg en werd door een trein gegrepen, die de auto meesleurde. Even verder kreeg de auto nog een klap van een an deren passeerenden trein, die den motor meenam. De heer W. werd pas 200 meter verder uit zijn voertuig geslingerd en kwam, met den hoed nog op het hoofd, vrij ongedeerd op de spoorbaan terecht. (N.R.Crt.) BOERENHOFSTEDE AFGEBRAND BIJ OSS. Gistermorgen omstreeks elf uur brak brand uit in de landbouwerswoning van J. van Rodeinen op het Hei-eind te Ber- chem bij Oss. In minder dan geen tijd stond de heele boerderij ln lichter laaie. Van de inventaris, bestaande uit een in boedel en veel landbouwgereedschap, kon niets gered worden. Het vee kon nog tij dig uit de stallen worden gehaald. Daar er in de buurt geen water te krijgen is, kon de brandweer niet blusschen. Dank zij de gunstige windrichting bleven de boerde rijen in de omgeving gespaard. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. RECLAME. 1291 Zusje zal vast een charmante, bekoorlijke vrouw worden I Daarom is het zoo goed gezien, dat Moeder met hulp van Castella er nü al voor zorgt, dat Zusje haar perzik-zachte huid je houden zall Castella is een schoonheids- zeep, die de teint verjongt I P Q GOEDE ZEEP STAAT BUITENLANDSCH GEMENGD. NEGERRELLETJES IN AMERIKA. In de negerwijk Harlem in 't noorden van New York heeft 'n vechtpartij plaats gehad, waaraan eenige duizenden negers deelnamen. De politie, welke enkele duizenden man schappen naar deze wijk had gezonden, werd met steenen geworpen. Ook zag men communistische plakkaten met beschuldigingen van lynch-moord. Volksredenaars hitsten de woedende me nigte op. Aanvankelijk moest de politie zich be palen tot het terugdringen van de negers, die uit andere wijken naar Harlem wilden gaan. Te middernacht s'aagae zij er evenwel in de orde grootendce.s ie herstellen. De onlusten zijn ontstaan doordat een negerjongetje in een winkel een bonbon had gestolen en hiervoor door den blanken eigenaar was meegenomen om onder vraagd te worden. Eenige agitatoren hebben daarop het gerucht verspreid dat het kind vermoord was, hetwelk versterkt werd door het ver schijnen van een lijkstoet eenige huizen verder. De negers begonnen de blanke voorbijgangers lastig te vallen en winkels te plunderen. Hierdoor was de politie ge noodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. De negers gooiden van de daken met steenen naar de politie. Eenige honderden personen zijn gewond. FAMILIEDRAMA BIJ WORMS. Te Herrnsheim bij Worms heeft de gen darmerie 'n verschrikkelijk familiedrama ontdekt. Bij het openmaken van de wo ning van een zekeren Zinnel. die sedert eenige dagen niet op zijn werk was ver schenen, vond men zijn vrouw vermoord in bed. het 6-jarig kind was eveneens dood. waarschijnlijk gewurgd. De man had zich opgehangen. De reden van deze wanhoopsdaad is niet bekend. RECLAME. 1280 het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten. na niet al te langen tijd, keerde men steeds weer naar „De Turk" terug. De verstand houding met de Directie c.s. was dan ook zeer goed te noemen en voorzoover dit mo gelijk was. werd, vooral door den tegen- woordigen eigenaar, den heer Couwenberg, steeds met de wenschen van bestuur en leden van het Leidsch Schaakgenootschap rekening gehouden. Bij al de gelukwenschen, die het be stuur dezer Leidsche Schaakclub a.s. Za terdag zeker zal ontvangen, voegen wij de onze. Wij spreken daarbij tevens den wensch uit. dat. wanneer de club mocht besluiten ook dit jaar aan de bevorde ringswedstrijden deel te nemen, dit nieuwe successen voor de club zal opleveren en we wenschen bestuur en leden ook toe, dat de goede geest en de prettige verstandhou ding onderling steeds gehandhaafd moge blijven. YERKIEZINGSRELLETJES IN HONGARIJE. In de Hongaarsche gemeente Endroed in het kiesdistrict Bekes is het tot een bloedig incident gekomen. De autoriteiten wilden een verkiezingsvergadering ontbin den, waarop de menigte de gendarmes aanviel, zoodat dezen van hun vuurwape nen gebruik moesten maken. Vijf perso nen, onder wie een vrouw, waren op slag dood, een zesde stierf op weg naar het ziekenhuis, tewijl een zevende ernstig werd gewond. Er werd terstond een streng onderzoek naar het incident ingesteld. Dc minister van binnenlandsche zaken, Kozma. zal zich persoonlijk van het gebeurde op de hoogte stellen. GOUDEN MEDAILLE AAN DE KONINGIN-WEDUWE VAN ZUID-SLAVLE De groote gouden medaille, die de stad Parijs speciaal heeft laten vervaardigen om deze aan te bieden aan koning Alexan der van Joegoslavië, ter herinering aan het bezoek, dat hij aan de Fransche hoofd stad zou hebben gebracht, zal als een sou- venb- aan zijn weduwe, koningin Maria worden aangeboden. de G. te L. Wanneer u een juiste verhouding, visschen en planten in een aquarium hebt, zult gij de minste last on dervinden van troebel worden van het water U ververscht te veel en brengt daar door telkens nieuw voedsel voor het troe bel worden. Een zandbodem van gezui verd en uitgewasschen rivierzand is eèa der beste. o

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9