U EISCHT 100% 17/1 ZUIVERHEID? LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 21 Maart 1935 m XTELEF.666 Rook dan BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LE1DSCHE CHR. ORANJE-VER EEN1GING De jaarvergadering. Gisteravond ls ln „Prediker" de jaarver gadering gehouden van de Leldsche Chr. Oranle-vereeniglng. Daar zoowel de eerste voorzitter ds H Thomas als de tweede voorziter. ds, J. C v Apeldoorn verhinderd waren aanwezig te zijn. stond de vergade ring onder leidinR van den heer H. van Cittert. die na. de opening od de gebrui kelijke wijze een kort welkomstwoord sprak De notulen werd goedgekeurd De secretaris de heer L. Boekkooi bracht daarna rttn jaarverslag uit. waarin geme moreerd werd het overlijden van H.M de Koningin-Moeder en Z.K.H. Prins Hendrik terwijl het verslag voorts een overzicht gaf van de verschillende samenkomsten en Feestelijkheden, welke door de Vereeni- glng lijn georganiseerd De secretaris wijd de vooral eenlge woorden aan de nage dachtenis van den heer Arnold Spoel met wien de vereenlging nauwe relaties onder hield. Het jaarverslag werd onder dank goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer H. v Cittert bleek, dat er over het afgeloopen jaar een belangrijk tekort te boeken valt. Ook dit verslag werd n3 gunstig advies van de kascommlssie bij monde van den heer Plu. goedgekeurd Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer W van Zwieten. die zich niet meer herkiesbaar stelde gekozen de heer W. Bink. De heer G Kuperus werd herkozen Medegedeeld werd. dat het in de bedoeling ligt in November eenige verkoopdagen te houden om het tekort der vereenlging te dekken. De vergadering werd door den heer Boo gaards met dankgebed gesloten. WAARSCHUWING. RECLAME. De secretaris van den Armenraad schrijjt ons: De heer H. J. R Egner, uitgever te Den Helder, laat colporteeren met bro chures waarin zich e$n circulaire be vindt van het Heldersche Reddings fonds. Het publiek krijgt daardoor den indruk, dat deze colportage geschiedt ten bate van het Reddingsfonds Evenwel is dit niet het geval. De op brengst van de boekjes is geheel voor den uitgever o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Wed. A. Ciere, Lammer markt 33. Lelden, slagerij. Volmacht verleend aan: J. Clere, Lelden o Gisterenmiddag heeft te Oardone (Italië) de teraardebestelling plaats ge had van wijlen onzen oud-stadgenoot, den heer M. H. van Waveren. De 2e ploeg der lichting 1934, van het bereden gedeelte van het 6e rai ment veldartillerie alhier (uitgezonderd zij. die bestemd zijn voor den dienst als treinsoldaatiwordt 29 Juni in het ge not van groot verlof gesteld. RECLAME- 1292 JEKERMEVk WIJ ZIJN Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Tengevolge van de sterk terugloopende consumptie van varkensvleesch, hadden we de vorige week reeds eenlge inzinking der varkensprij2ea verwacht en nu komt daar nog bij de plotselinge verlaging van de officieele ultbetallngsprijzen met 7 cent per KG. door de Veehouderij-Cen trale, hetgeen de Varkensmarkt zeer zeker weer 12 cent per pond zal druk&en. De Centrale zit met groote voorraden spek waarvoor direct geen afzetgebied is te vinden, tengevo%e waarvan deze maat regel noodig zal zijn geweest. Oogenschijn- lljk leek het er op dat de varkenshouderij de crisis te boven was, maar de mesters die in de laatste weken zulk duur Jong materiaal het magere mestgoed is immers heel duur hebben moeten in- koopen, kunnen wellicht weer voor niets mesten, of geld toeleggen. Geruchten doen de ronde dat er eenige weken 'n slachtver bod van varkens zal worden uitgevaar digd ten einde de voorraden bevroren varkensvleesch, dat nog in de vrieshuizen zit. te kunnen opruimen. De situatie is dus altijd nog moeilijk. De stemming op de varkensmarkt was dan ook begin dezer week zeer gedrukt en we verwach ten ook een verlaging van de magere varkens- en biggenprijzen. Op de rund- veeafd. was de toestand voor het goede gebruiksvee naar omstandigheden nogal redelijk te noemen en prijshoudend. Min dere soorten gedrukt. Slachtvee idem. Gust weidevee wat ruimer aangeboden, vooral gisterenmorgen in den aanvang te Rotterdam wat levendiger. De kooplui namen zoo goed als alles in handen en moesten later ondervinden dat het moei lijk was van de welders winst te maken. Intusschen bleven de prijzen te hoog al liep de handel ten slotte zeer traag en flauw af. Vette kalveren konden met 2 a 3 cent per pond lager, nog slechts met groote moeite worden geplaatst en ook de Nuch- tere-Kalveren moesten op de vorige weeksche prijzen wat inboeten. De aan voeren waren buitengewoon groot en daar bijna alles in het binnenland moet blijven drukt het vanzelfsprekend de andere vleeschprijzen. In 't bijzonder ook de mindere kwaliteiten schapenvleesch, die ook in hoofdzaak in 't binnenland moeten worden geplaatst. De wolveemarkt was dan ook voor die soorten heel traag. VAN DER S. HERDENKINGSCONCERT „TOONKUNST" In de Pauluskerk. In een geheel nieuwe omgeving heeft het Toonkunstkoor gisteravond zijn uit voering gegeven: men had ditmaal de Pauluskerk hiervoor uitverkoren Het con cert was bedoeld als een „In Memoriam HM de Koningin-Moeder: een prachtige foto van onze diepbetreurde Vorstinne, omgeven door bloemen prijkte voor den kansel. Richard Boer had een met het oog op deze herderking juist gekozen programma ontworpen. Helaas was men op 't ader laatste oogenblik teleurgesteld door plot selinge ongesteldheid van Anton Tierie die zich met de orgelsoli en -begeleidingen had belast Gelukkig vond men ln Aart Smink een alleszins tevredenstellenden plaatsvervanger. Het programma moest zoodoende echter eenlge wijzigingen onder gaan Martin Blumner's „Trauergesang" opende deze treffende herdenking: de woorden .Ruhe sanft ln ew'gen Frieden" hadden moeilijk passender kunnen zijn Het Toonkunstkoor bevindt zich. gelijk bekend op "t oogenblik in 'n moeilijk impasse moge het deze spoedig over winnen! waardoor ook de numerieke waarde achteruit ging. hetgeen niet in 't voordeel der klankverhoudingen ls geble ken Voor t' geven van concerten met or kest ontbreken de financiën: onze hulde aan den muzikalen dirigent voor 't feit dat hij vastberaden doorgaat, zijn koor omschakelt en zich nu op kleiner werk specialiseert. Ook met zijn kleiner ensemble streeft hij naar 't beste. Onmiddellijk wil len wij ons compliment maken voor de strikte zuiverheid die hij ln den a-capella zang niet alleen ln den treurzang, maar vooral in de interessante uitvoering van Bach's motet „Jesu melne Freude" wist te bewaren. In verband met deze welkome kennismaking een kort woord over de ont wikkeling van 't motet. Dit ontstond uit de motetus llSe eeuw). Men zong toen gelijktijdig verschillende teksten, waarbij dan elke stem een eigen rythme had. In de 15e eeuw kwam een nieuw type, rhytmisch minder gecompliceerd, wellui- dender van harmonie en met slechts één gewijde, meestal Latljnsche. bijbeltekst voor alle stemmen Ten tijde der eerste Nederlandsche school, waarvan Guillaume Dufay (14001474) het hoofd was, compo neerde men 't motet 4 stemmig (daarvoor meestal 3 stemmig), de schrijfwijze was veelal homophoon en dan nooit met imi taties Onder imitatie wejd verstaan de herhaling van een muzikale gedachte door de verschillende stemmen. Vervolgens legden de meesters van de derde Nederl. school, als Jacob Obrecht (144015Q5), die t eerste hoogtepunt ln de ontwikkeling der meerstemmigheid brachten, de z.g. „classiek" geworden motetvorm (kiem voor de fuga!) vast, die ook in zekeren zin den grondslag voor de motetten van Bach vormt. Zij verhieven de doorimitatie, bij de mannen der 2e Ned. School (o.a. Oke- chem 14301493) slechts episodisch ge bruikt, tot stijlprincipe: van toen al aan was het motet een vocaie, meerstemmige bewerking op meestal gewtjden tekst (psalmvers, bijbelspreuk), met voor elk onderdeel een nieuw motief, dat door- geïmiteerd werd. De ontwikkeling schreed verder o.a. vla Helnrlch Schütz en bij Bach vertoonde het motet, gelijk wij in onze Inleidende bespreking over „Jesu, meine Freude" reeds opmerkten, groote overeenkomst met zijn cantate's. In Bach's tijd toonde 't motet talrijke wijzigingen en verrijkingen; het was veel gecompliceerder van bouw. doch 't prin cipe bleef volledig gehandhaafd. Sterk spreekt uit de prachtige teksten van Franck's mystiek kerklied het innig Godsverlangen, de groote geloofsverzekerd- held, die ook geheel de wezenskenmerken van Bach waren. Hoe beslist en krachtig contrasteert, na het lieflijke aanvangs- koraal het woord uit de Romeinenbrief: „Zoo is dan nu geen verdoemenis voor degenen, die niet in het vleesch wandelen, maar «aar den Geest", gevolgd door an dere citaten, waarin de kern van het ge loofsleven van den dogmatlschen Christen en de beteekenis van het verlossingswerk door den „musicus" Bach in nieuwen vorm worden geopenbaard. Ziet: dit is weer een dier wondere predikatie's, door den groo- ten cantor met de macht der innerlijkste en krachtigste geloofsovertuiging tot op perste muzikale geloofsbelijdenis herscha pen en waarin woord en toon, geïnspireerd tot zuiverste en meest suggestieve harmo nie zijn versmolten. Rijk gevarieerd is de muzikale structuur, de Ingewikkelde contrapuntlek en rythmiek met haar veeleischende fuga's, de leven dige bewogenheid der in Bach's orgelmu ziek wortelende merkwaardige stemvoe ring, steunend op de wetten der harmo nisch voortschrijdende polyphonie. Boer heeft in dit motet waarin eenlge coupures en wijzigingen waren aan gebracht met zijn koor bewijs gegeven van de ernstigste studie: feilloos lag 't in 't geheugen, de strikte zuiverheid was be wonderenswaardig. Temeer viel zulks op, daar oorspronkelijk Tierie de orgelbege leiding zou verzorgen, zooals het o.i. eigen lijk behoort, hoewel hierover onder musi cologen nog steeds verschil van meening heerscht. Nü stond men plotseling voor 't „fait acompli" a capella te zingen. Aan uitspraak en gelijkheid van diverse inzetten moge men echter nog aandacht schenken. Helaas legde echter de althans zeker op onze plaats bepaald zeer ongunstige accoustiek een domper op deze uitvoering, gelijk op den ganschen avond, waardoor het ons zeer moeilijk werd een volledig juist oordeel te vormen. Charmeerende resonance en glans alsmede het door vloeien van den toon werden volkomen doodgeslagen. De indruk was dus niet, zoo als wij ons de gedacht hadden. Daarom zouden wij persoonlijk ondanks de uiterst aantrekkelijke omgeving ln den vervolge een ander kerkgebouw preferee- ren. Dit accoustische nadeel wreekte zich ook op de andere prestatie's: zoowel bij het orgelspel van Aart Smink, wiens organis- tisch kunnen wij vroeger reeds konden prijzen en wien wij speciaal hulde brengen voor de meesterlijke vertolking van Reger's warm - levende pastorale en Toccata, clle CHIEF WHIP DE ALGEMEENE TOESTAND. Na de Dultsche herbewapening. De door de Dultsche herbewapening ge schapen situatie spitst zich langzaam maar zeker toe tot beslissingen. Heden is de Fransche protestnota te verwachten en Italië zal zich daarbij groo- tendeels aansluiten. Bovendien heeft Frankrijk reeds aangekondigd de aangele genheid te zullen brengen voor den Vol kenbond. Zulks met instemming van Italië, dat momenteel overtuigd is„ dat zijn con flict met Abessynië voorloopig nog wat terzijde zal blijven geschoven, doch feite lijk tegen den zin van Engeland in, dat daarvan een benadeeling van de reis van sir John Simon en Eden naar Berlijn vreest. De Berlijnsche avondbladen voorzien de bekendmaking van den Franschen stap bij den Volkenbond van scherp commentaar en de Angriff spreekt zelfs al weer van Frankrijk als den vermoedelijken verstoor der van den vrede. Alleen het Berliner Tageblatt schrijft dat deze stap van Frankrijk, hoe belang rijk ook op zich zelf, door Dultschland kalm moet worden afgewacht De rol dien de Volkenbond heeft gespeeld ln Duitsche aangelegenheden is niet geschikt om het vertrouwen van het Duitsche volk ln dit instituut te rechtvaardigen, maar mis schien neemt de Bond nu de gelegenheid waar om Frankrijk binnen de perken te houden. Gaat men van de gedachten uit, dat Frankrijk nog altijd het uitdrukkelijk ver langen koester Duitschland naar den Vol kenbond terug te brengen, dan begaat men te Parijs, aldus redeneert men ln Berlijn sche regeeringskringen. weer de gebrui kelijke fout de dingen zuiver uit advoca ten- in plaats van uit politici-oogpunt te bezien en overheerscht daar weer de zucht alles naar paragrafen te willen afwikkelen. Men verzuimt n.l. te bedenken, dat een behandeling van de Dultsche legerorganl- satle voor den Volkenbondsraad het Duitschland volkomen onmogelijk zou ma ken een terugkeer tot den Bond ook maar te overwegen. Men ziet hoe grof geschut langzamer hand in actie wordt •gebracht over en weer. Men leze ook dé groote rede van den Franschen premier Flandln in het 2e blad. Het oude spreekwoord: als twee kijven, hebben twee schuld, lijkt ons volledig van toepassing op het Dultsche en Fransche standpunt! Engeland heeft ook moeten buigen voor den wil van Frankrijk en Italië te Parijs te komen confereeren voor het bezoek aan Berlijn. Eden zal Zaterdag Parijs bezoeken. De besprekingen te Berlijn zullen twee dagen duren, nl. Maandag en Dinsdag a.s. Simon keert dan naar Londen terug, Eden gaat naar Moskou, waar hij 28 dezer aankomt. Hij vertrekt 31 Maart uit Moskou naar Warschau en blijft daar tot 3 April, Na zijn terugkeer volgt dan een nieuwe bespreking met Frankrijk en Italië, ver moedelijk te Stre5a! RUSLAND. De Chemie in dienst der landsverdediging De regeering heeft een nieuwe vereeni- glng in het leven geroepen, welke de chemie in dienst der landsverdediging zal nemen. Aan het hoofd wordt gesteld de voorzitter van de Ossoavlachlm. voor ons hoogtepunten van den avond werden. Doch ook nu klonken forti en cli maxen te plotseling afgehakt en te stug: van eenig doorklinken kon geen sprake zijn. waaraan deze kundige, Jonge organist echter geenerlei schuld had. Van het slotnummer „Sweelinck's jui chend motet in miniatuurformaat „Hodie Christus natus est" heeft het koor een machtigen indruk geschonken. Hierin deed de vereenlging zich van een zijde kennen, harer volkomen waardig Welwillende medewerking verleenden mevr. Martha de GroothStam en mej. Joh. de Geus (sopraani, mevr. Anna Stroink (alt), Kees Smulders (tenor) en de heeren A. F. de Braai (bas), die inviel voor den heer W v. Santen Zij allen gaven een consciëntieuze vertolking der veeleischende motet-ensembles, hoewel de uitspraak veel te wenschen overliet. Mevr. De GroothStam zong een recita tief en aria uit Bach's „Trauerode", ge componeerd voor prinses Eberhardine van Saksen (1724): wij konden weer haar prachtig materiaal bewonderen, hoewel ook hkar stem onder de accoustiek te lijden had en in een andere omgeving stellig meer indruk gemaakt zou hebben. In mevr Anna Stroink leerden wij een alt van bijzondere kwaliteiten kennen, die in een aria uit Bach's cantate „Gothes Zeit" het verlangen opriep, haar méér te hooren De tenor Kees Smulders zong het „O amantlssimi sponce Jesu": van Chr. Ritter. Zijn timbre klonk ons onaantrek kelijk in de ooren. Voordracht noch tech niek (speciaal vocaalvorming en toon plaatsing) waren van dien aard, dat hij aan door ons te stellen eischen op een avond als deze, kon voldoen. Tenslotte een woord van hartelijke waar deering aan den heer Richard Boer, die ondanks de moeilijkheden van dezen tijd. tracht den roemruchten naam van het Leidsche Toonkunst-koor dapper hoog te houden! BELGIE. De crisis Van Cauwelaert gerehabiliteerd. Koning Leopold heeft de besprekingen inzake de oplossing der regecringscrlsls voortgezet in aangegeven richting. Naast de politici hoorde hij toch ook de voorzit ters der K. v K. te Brussel en Antwerpen, en eenige leiders van vakvereenigingen. Doel schijnt te zijn een kabinet te vormen van nationale eenheid tot redding van den franc. Van devaluatie zal geen sprake zijn De socialistische partijraad besloot om deel te nemen aan besprekingen, welke ten doel hebben een regeering te vormen, die in staat is een parlementaire meerder heid te vormen en het vertrouwen in het land te herstellen. De commissie, die belast was met het onderzoek van het geval Van Cauwelaert heeft met algemeene stemmen geconclu deerd, dat den oud-minister niet de min ste blaam treft en dat dc tegen hem ge voerde campagne geen steek houdt. DUITSCHLAND. Luchtaanval op Berlijn. In aanwezigheid van den minister van luchtvaart Goerlng en talrijke officieele persoonlijkheden is in een groot woon- kwartier van het luchtafweergebied Kreuz- berg een luchtbeschermtngsoefenlng ge houden, die ongeveer vijf uur duurde en waaraan de geheele bevolking deelnam. Het geheele stadskwartier was van des morgens 9 tot des middags 2 uur van de rest van de stad afgesneden door een dubbele keten politiemannen. Aangenomen werd. dat het stadsdeel Kreuzberg door een escadrille bommen werpers aangevallen werd, die brandbom men, brisantgranaten en gasbommen af wierpen. Precies om tien uur gaven de alarm toestellen groot alarm. De bewoners der hulzen zochten onmiddellijk de lucht- beschermingsvertrekken op. De straten werden ontruimd, de voertuigen werden door de passagiers haastig verlaten. Wie niet in het kwartier woonde zocht de ge meenschappelijke vluchtruimten op. Plotseling was het gewone alledaagsche leven afgeloopen. In een oogenblik lagen de straten verlaten. Slechts polltie-agenten met een donkere overtrek over hun helm stonden voor de ingangen der hulzen. Geen venster bleef geopend. Weldra werd ook het aanzwellende gebrom der onheilbren gende vijandelijke vliegtuigen hoorbaar. Het oorverdoovende gedonder van mortie ren op de hoeken der straten stelde het inslaan van bommen voor. De uitwerking der bommen was weldra te zien aan bran dende auto's en hulzen, die daartoe met roode vaantjes werden aangeduid. Halt instortende huizen werden aangeduid door zwarte vlaggen. Waterbuizen sprongen, gasbuizen stonden ln brand. Alles was zoo aanschouwelijk mogelijk gemaakt. Zelfs golfde uit sommige hulzen rook naar bul ten en waren reeds tevoren gemaakte granaattrechters ln het plaveisel zicht baar. De huisbrandweer kwaan in actie, soms ondersteund door de brandweer van andere hulzen. Voor gewonde en door gas bedwelmde personen was een modellazaret ingericht. De militaire attaché's van verscheidene landen waren bij de oefening aanwezig. FRANKRIJK. Versterking der luchtmacht. De Kamer-commissie voor Luchtvaart heeft den minister voor luchtvaart gewe zen op de noodzakelijkheid van versnel ling' van het tempo van den bouw van luchtmaterlaal, speciaal voor wat zware toestellen betreft. De minister kondigde de onmiddellijke Indiening van een ontwerp aan, waarbij nieuwe credleten worden ge opend, naast die, reeds vervat in het pro gram van de vernieuwing van materiaal. Volgens inlichtingen van eenlge leden der commissie zou de regeering voor de vervolmaking van de militaire luchtvaart 1600 millloen franc vragen, waarvan het leeuwendeel bestemd zou zijn voor bom bardementsvliegtuigen. Zooals bekend, was reeds 2 milliard toe gestaan ITALIË. Een nieuwe overval in Somaliland. Een groep van een Abessynlschen stam overviel een legerkamp der Italiaansche Somali's bij Agable, ten Zuiden van Uubus- cebeli en roofde eenige honderden ka- meelen. Italiaansche lnlandsche Somail- troepen zetten een vervolging ln, doch konden de roovers, die zich over de Abes- synische grens ln veiligheid gesteld had den, niet meer Inhalen. Om een nieuw Incident te vermijden, ga ven de troepen de vervolging op. Dc Ita liaansche gezant ln Addis Abeda diende een protest ln en verlangde schadeloos stelling. o GRIEKENLAND. Nieuwe ministers beëedigd. In tegenwoordigheid van minister-presi dent Tsaldaris heeft de president van Grie kenland Zaimis de volgende nieuwe ministers beëedigd. Perikles Rhallys (binnenl. zaken), Ohloros (Justitie). Petros Mavromichalls (zonder portefeuille) en Theotokis (land bouw). DE DUITSCHE HERBEWAPENING. PARIJS, 21 Maart (Reuter) De Lon- densche correspondent van de Echo de Paris bericht, dat het Dultsche leger-ef- fectlef ln vredestijd niet 500.000 doch 800.000 man zal bedragen. De SS en de SA zullen drie zoogenaamde velllgheidscorp- sen vormen. Het hulpcorps-noord, west en zuid, met als centra resp. Berlijn, Frank fort en München. Deze corpsen zullen in totaal zes divisies met een regiment lucht- vaarttroepen en een regiment spoorweg troepen omvatten. Met ingang van 1 April 1935 zal het Oostenrijksche Legioen „tweede brigade van de zesde divisie van het hulp-corps-zuid" heeten. De staf zetelen te Bad Albllng. De Fransche Nota overhandigd, BERLIJN, 21 Maart (Reuter). De Duit sche minister van bultenlandsche zaken v. Neurath, heeft een Fransche nota van den Franschen gezant ontvangen. Hij verklaarde, dat de Fransche regeering bij haar protest geen rekening hield met den daadwerkelijken toestand. Derhalve moet van Dultsche zijde het protest van de hand worden gewezen. Ook Italiaansche protestnota BERLIJN, 21 Maart (Reuter). Ook de Italiaansche gezant heeft een protestnota aan minister von Neurath overhandigd, die den gezant hetzelfde antwoord gaf als aan den Franschen gezant. De bljeenroeping van den Volkenbondsraad. GENEVE, 21 Mrt. (Reuter). Het Volken bondssecretariaat heeft hedenmorgen een telegram ontvangen van de Fransche re geering, waarin bijeenroeping van den Volkenbondsraad wordt geëischt. Het tele gram beroept zich op artikel 11 van het Volgenbondsstatuut en elscht bijeenroe ping van een buitengewone zitting van den Raad ln verband met de Dultsche verkla ring van 16 Maart j.l. Naar men op het Volkenbondssecreta riaat verklaart kan de Raad op zijn vroegst tegen het einde van de volgende week bij eenkomen. o DE WERELDHANDEL IN WAPENEN EN MUNITIE. BERLIJN, 21 Mrt. (Reuter). Volgens de berekeningen van het Instituut voor Con Junctuuronderzoek. is de wereldhandel ln vuurwapens, munitie en ander oorlogstuig in het afgeloopen jaar met rond 12°/o g3 stegen. In den loop van het afgeloopen jaar is de uitvoer van oorlogsmateriaal uit Tsje cho-Slowakije quantltatief verdrievoudigd De uitvoer uit Japan is met, 2/3, uit Italië en de Vereenigde Staten met meer dan 1 gestegen. In totaal is de internationale handel ln oorlogsmateriaal van 1933 op 1934 met 1/5 gestegen, terwijl ln dezelfde periode de Industrieele wereldproductie slechts met 9°/o, de omvang van den totalen wereldexport zelfs met slechts l°/o ls ge stegen. De internationale handel in oor logsmateriaal is dus 20 maal sneller toe genomen dan de omvang van den totalen wereldhandel. GASONTPLOFFING TE BRESLAU. BRESLAU, 21 Mrt. (Reuter). Hedenmor gen had ln een kelder van een huls in de Dessauerstrasse een gasontploffing plaats, waardoor het geheele kelderplafond naar beneden stortte De bewoners der beide in den kelder gelegen woningen werden door de puinhoopen bedolven. De brandweer wist vijf personen en een kind met min of meer ernstige verwondingen uit de puin hoopen te bergen. Zij werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar een vrouw kort na aankomst overleed. De ontplof fing ls vermoedelijk ontstaan door een lek in de gasleiding. ZESTIEN VLIEGTUIGEN VOOR HET ROODE LEGER. MOSKOU, 21 Mrt. (Reuter). De Vereenl ging van voqrmallge politieke gevangenen onder het Tsaristisch regime, waartoe o.a. ook Stalin, Worosjiiow, Kalinin en de meeste andere oudere partijleiders behoo- ren, heeft besloten het Roode Leger een luchteskader, bestaande uit 16 vliegtuigen, te schenken. ZANDSTORMEN IN AMERIKA. NEW YORK, 21 Maart (Reuter) De staten Kansas, Oklahoma en Nebraska zijn door een hevigen zandstorm geteisterd. Sinds menschenheugenis heeft men niet zulk een hevigen storm gekend. Naar men vreest, zijn talrijke menschen den verstik kingsdood gestorven. De inwoners hebben overal bevel gekregen ln de huizen te blu- ven en natte doeken voor deuren en ramen te hangen. Officieel wordt de schade, welke aan de graanoogst van Oklahoma ls toegebracht op 10 millloen dollar geschat. Landbouwdeskundigen in Nebraska zun van oordeel, dat tengevolge van de ver woesting, welke de storm hier heeft aan gericht, het winterkoren opnieuw moet worden uitgezaaid. 2—1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2