DUBBELSTER LE1DSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 20 Maart 1935 FINANCIEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. «TAKING LTTGEPROKEN. Bij een woningcomplex aan de Zeemanlaan. Hedenmorgen ls onder de bouwvakarbei ders. werkzaam bij den bouw van 80 wo ningen aan de Zeemanlaan. in uitvoering bij de firma H. P. Jansen alhier een sta king uitgebroken. Het betreft hier ongeveer 50 arbeiders, afkomstig uit Alphen. Roelofarendsveen en Leimuiden, terwijl slechts vier hier ter stede woonachtig zijn De actie wordt ondersteund door alle drie vakorganisaties. Vanmorgen hebben slechts 12 arbeiders het werk hervat De oorzaak van het conflict is gelegen in het loon. dat aanzienlijk minder be draagt dan het contractloon. De firma Jansen betaalde n.l. niet meer dan f. 20.per week, terwijl volgens be rekening met het contractloon ad 58 cent per uur. een weekloon van f. 28.kon worden bereikt Gisteravond heeft het personeel een vergadering gehouden, waarin besloten werd tot het stellen van een ultimatum met bovenstaand gevolg. Van werkgeverszijde wordt ons nog me degedeeld. dat de arbeiders eischen, dat ook niet-volwaardige werkkrachten weer in dienst zullen worden genomen en dat hun het volle loon wordt uitbetaald. Hiertoe zijn de werkgevers niet bereid: wél willen zij het contractloon uitbetalen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land zal worden gehouden a.s. Vrijdag des namiddags 2.30 u. in de vergaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. De agenda luidt: 1. Opening, 2. Notulen, 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen, 5. Goedkeuring rekening en verantwoor ding over 1934 6. Verkiezing lid Commis sie voor vervoer, post en telegrafie. 6a. Af halen van correspondentie des Zondags, van het Postkantoor te Leiden. 7. Vast stelling adres inzake verzoek om den export naar Duitschland van geheel Ne- derlandsche producten niet opzettelijk te belemmeren maar de clearing door andere middelen in evenwicht te brengen. 8. Splitsing van bedrijven van vergunning houders in tap- en slljtvergunnlngen. 9. Reisdevlezenovereenkomst met Duitsch land 10. Wetsontwerp op ultverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. 11. Rege ling spreekuur secretaris. 12. Rondvraag. 13. Huishoudelijke vergadering. 14. Slui ting BACHCONCERT FEIKE ASMA. Morgenavond «Donderdag 21 Maart Bach's geboortedatum! zal het eerste con cert der Bach-Handel herdenking worden gegeven op het orgel der Hooglandsche Kerk door den organist, den heer Feike Asma. In afwijking met de programma-uitvoe ring dar gewone Orgelavonden, is het pro gramma van morgenavond voorzien van duidelijke toelichtingen omtrent de te spelen werken. Toelichtingen die voor den hoorder ongetwijfeld van belang zijn. Hier mee is tevens gepoogd aan veler verzofk te voldoen. o Bij KB. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den reserve-eerste- lultenant P. J. van Hoeken van het 4e regi ment infanterie alhier en is hij benoemd tot reserve-eerste-luitenant voor speciale diensten bij het Vrijwillig Landstormkorps vaartuigendienst. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd mej. J. M Boer Waddinxveen) en A. Oudshoorn (Lelden). De plannen voor de versiering der Hoogewoerd gedurende het a.s. Lustrum zullen worden vastgesteld in een vergade ring van alle belangstellende bewoners op Dinsdag e.k. ten huize van den heer van Wijk. Hoogewoerd 87 Ten bate der Kinderbewaarplaats Langebrug alhier, zal Dinsdag 26 Maart a.s. des avonds te 8 uur een uitvoering ge geven worden van het tooneelstuk Joop van Dil—ter Heul, door een groot gedeelte der leden van de „Vadertje Langbeen"- club, met welwillende medewerking van de orkestvereeniging „Musica" onder leiding van den heer Noordanus. Vanwege de Stedelijke Lichtfabrieken wordt momenteel een aardige brochure verppreid „Wij moderne menschen". waar in tal van fraaie foto's een indruk geven van de resultaten van de moderne weten schap en techniek. Vanzelfsprekend wordt daaraan de conclusie verbonden, dat wij het ook in het dagelüksch leven niet zon der electriciteit kunnen stellen. Welke mogelijkheden de huisvrouw daarbii ten dienste staan leert een bezoek aan den Toonwinkel aan de Hooigracht, waar deze brochure ook gratis verkrijgbaar is. Gistermiddag omstreeks halféén is de 54-jarige weduwe B.. die met een wagentje met koopwaar op den Zljlslngel reed, ter rechterzijde van den weg aangereden door een bakfiets, bestuurd door W. F. B., waardoor zij haar linkerpols brak. Per tram heeft zij zich naar het Acade misch Ziekenhuis begeven, waar zij is behandeld. NATIONALE HYPOTHEEKBANK. Uit het verslag der Nationale Hypo theekbank over 1934 blijkt, dat de rente betalingen der debiteuren niet tegen vie len, al nam de vertraging in de betalin gen toe. Het overgroote deel der debi teuren voldeed echter prompt aan de ver plichtingen Het bedrag aan uitstaande hypotheken en pandbrieven gaf een daling te zien. Dertien maal (v. J. 291 werd van de machtiging tot verkoop van een onder pand gebruik gemaakt. Na reserveerlng van een deel der bruto-winst bedragen de totale reserves f. 1 650.000 ongeacht het waarborgfonds ad f.5 mill. Hbld. DE ALGEMEENE TOESTAND. Koortsachtige politieke bedrijvigheid Het conflict tusschen Italië cn Abessynië. Een koortsachtige bedrijvigheid heerscht er in Londen. Parijs en Rome, waar de ministers van bultenl zaken geregeld con- fereeren met de diverse gezanten. Naar verluidt, zou er gedacht zijn aan een conferentie der drie ministers van bultenl zaken in Italië, opdat Mussolini persoonlijk daaraan zou kunnen deel nemen. doch wegens den grooten afstand zou men daarvan hebben afgezien en thans denken aan Parijs, waarheen Aloisl en Eden zich zouden kunnen begeven. Een beslissing is evenwel nog niet genomen. In Oostenrijk begint thans ook krach tige actie merkbaar te worden voor volko men rechtsgelijkheid en voor uitbreiding der weermacht. Uit particuliere brond wordt gemeld, dat in den vandaag te houden Franschen ministerraad de tekst zal worden opgesteld van het protest, dat de ambassadeur te Berlijn aan de Duitsche regeering zal over handlgen Politieke kringen achten de Duitsche besluiten in strijd met de meest elementaire principes van het volken recht. t.w. de nakoming van internationale verplichtingen, die slechts kunnen worden gewijzigd met goedvinden van alle signi- tarissen en langs minnelijken weg. Waarschijnlijk zal de ministerraad be sluiten, tegen het Duitsche besluit for meel te protesteeren, en zelfs verklaren, dat Frankrijk bij de a.s. onderhandelingen geen rekening kan houden met eenzijdig genomen besluiten. In den ministerraad zal Laval tegelijkertijd mededeeling doen van de uitnoodiging tot een bezoek aan Moskou. De Sovjet Unie zou gaarne zien, dat Laval nog begin April naar Moskou gaat. wanneer Eden nog te Moskou is. Er zijn echter nog omvangrijke diplomatieke voorbereidingen noodig. In den loop van een gesprek met den Berlijnschen correspondent van Reuteren ten antwoord op een vraag van dezen, zeide Von Neurath, dat het bezoek van Simon en Eden aan Berlijn ondernomen wordt ln een gunstige atmosfeer. De be sprekingen zullen misschien niet alle vlot van stapel loopen. maar zij waren vroeger evenmin makkelijk en thans is er ten minste een duidelijke basis. Wij zullen over realiteiten spreken ln plaats van over frazes. Het Volkenbondssecretariaat publiceert thans de reeds aangekond'gde nota van de Abessynische regeering aan den secreta ris-generaal van den Volkenbond In deze nota vraagt Abessynië, zich beroepende op art 15 van het Volkenbondsstatuut, d5t de Volkenbondsraad zich zal bezig houden met het Abessynisch—Itallaansche con flict met het doel een volledig onderzoek en bestudeering van de aangelegenheid ln te stellen. De Abessynische regeering verklaart, dat zij in Januari zich in Genève slechts accoord verklaard heeft met de verdaging der aangelegenheid onder voorwaarde, dat een vriendschappelijke regeling mogelijk zou zijn. Abessynië heeft zich ingespannen van Italië de 'toepassing van art. 5 van het Itallaansch-Abessynisch verdrag van 1928, waarin arbitrage voorzien wordt, te verkrijgen. De Itallaansche regeering is echter nooit ingegaan op werkelijke on derhandelingen en heeft vóór het onder zoek van het conflict herstel verlangd. Onder deze omstandigheden moesten de directe onderhandelingen zonder succes blijven Ook de door Abessynië voorge stelde bemiddeling door de goede diensten van een derde mogendheid heeft de Itallaansche regeering afgewezen. De militaire maatregelen van Italië staan in de scherpste tegenstelling tot het verdrag van 1928 en tot de overeenkomst van Genève. van 19 Januari 1935 Onder deze omstandigheden moet de Abessynische regeering wijzen op 't onmiddellijk drei gende gevaar van een breuk. Op het oogenblik kan een plaatselijk incident reeds dienen tot voorwendsel voor een militaire actie. De onafhankelijkheid van Abessynië, een lid van den Volkenbond, is in gevaar. De Volkenbondsleden hebben echter op grond van artikel 10 van het Volkenbondsstatuut de verplichting op zich genomen de integriteit van het ge bied en de politieke onafhankelijkheid van zijn leden te respecteeren en te bescher men tegen lederen aanval. De Abessynische regeering refereert uitdrukkelijk op deze verplichting. Van Italiaansche zijde wordt deze ziens wijze beslist van de hand gewezen. Van een Itallaansche verwerping der Abessynische voorstellen, om een arbitra gecommissie in het leven te roepen, is geen sprake. Ook het verwijt, als zou Italië ver schillende Abessynische nota's niet heb ben beantwoord, heeft geen enkelen grond en wat de troepenzending van Italië naar Erithrea en Somaliland aangaat, dragen de maatregelen openlijk bekend gemaakt en even openlijk uitgevoerd, een culver defensief 'karakter. Het zenden van Itallaansche vlieger- troepen ls geheel ln overeenstemming met de samenstelling der belde naar Oost- Afrika verscheepte divisies. Overigens is de mobilisatie van Abessynië tegen Ita- liaansoh-Somaliland sedert lang aan den gang. Italië acht de directe onderhandelingen en haar mogelijkheden nog niet uitgeput, doch gelooft integendeel, dat slechts via directe besprekingen een snelle oplossing van het conflict gevonden kan worden. Italië wijst de arbitrage-commissie niet van de hand doch meent, dat dit proces veel te langzaam en te bezwaarlijk ls. Het doet daarom het tegenvoorstel, dat de Abessynische minister van bultenlandsche zaken en de Itallaansche gezant te Addis Abeba de geheele documentatie over de incidenten, hun voorgeschiedenis en ge volgen uitwisselen en gemeenschappelijk aan een nauwkeurig onderzoek onder werpen, om aldus de waarheid vast te stellen. ENGELAND. De luchtvaartbegrooting Herziening van maritieme vonnissen. De onderstaatssecretaris voor luchtvaart. Sir Philip Sassoon, heeft ln het Lagerhuis de luchtvaartbegrooting voor 1935 inge diend. welke loopt over een totaal van 23 851.100 p. st. benevens een kleine sup plementaire begrooting over 200.000 p. st. voor het loopende jaar. De onderstaats secretaris verklaarde, dat ten behoeve van de zaak van den vrede de Britsche regee ring gedurende de laatste tien jaar had uitgesteld, wat gelijk verklaard was. een minimumprogramma vormde voor de luchtverdediging van het Vereenlgd Ko ninkrijk. De Britsche zwakheid in de lucht is een gevaar voor den wereldvrede, zoowel als voor Engeland zelf en het kan niet worden toegestaan, dat de Engelsche luchtmacht de vijfde blijft onder de lucht machten van de eerste sterkte. Terzelfder tijd echter sprak Sassoon de overdreven berichten over de zwakheid van de Engel sche luchtstrijdkrachten tegen en wees er op dat alleen Frankrijk en Rusland een substantieel grootere eerste Uniesterkte be zaten, De Vereenigde Staten en Italië be zitten slechts een kleine superioriteits- marge in aantallen toestellen en zij heb ben op het oogenblik minder ervaren pi loten op de actieve lijst dan de Royal Air Force. De machines ter beschikking van de Royal Air Force, zlln in model en uit voering aan geen andere Inferieur, maar de technische vooruitgang is zoo snel, dat krachtige inspanning noodzakelijk ls, ter wijl fevens het aantal toestellen moet worden vergroot. Spr hoopte, dat het Sn de toekomst mogelijk zal zijn den tijd te verkorten, waarin nieuwe types van vlieg tuigen ln gebruik worden gesteld. De Brit sche vliegtuigindustrie handhaaft zich ten volle en de waarde van haar uitvoer ln 1934 ls met 31 gestegen. 29 vreemde landen gebruiken Britsche vliegtuigen en 33 landen gebruiken Britsche vliegtuig motoren. Intusschen maakt de uitbreiding van de Royal Air Force ln de eerste plaats een vergrooting noodig van het aantal luchtstations en vliegvelden en dit ls de oorzaak van het grootste gedeelte der vergrooting van ongeveer 3'/» millioen pond op de begrooting. Zijn rede voortzettende zelde Sir Philip Sassoon. dat de eerste liniesterkte van de Engelsche luchtvloot thans 890 machines bedraagt in de gewone eskaders en 130 machines ln de niet-gewone eskaders, in totaal dus 1020 vliegtuigen. Aan het einde van dit Jaar zal dit aantal stijgen tot 1170 en ln 1936 tot 1310 vliegtuigen De Engelsche regeering ls ervan over tuigd. dat op het tegenwoordige tijdstip zeker geen beperking kan plaats vinden van het het vorige jaar aangekondigde minimumprogram Het is noodzakelijk te allen tijde den toestand hier en in het buitenland met waakzaamheid te volgen en bereid te zijn het Engelsche program naar de omstandigheden te wijzigen. Voorts deelde Sassoon mede. dat op het oogenblik negen Engelsche eskaders vlie gen met kunstmatige brandstof, welke ge wonnen ls uit vloeibaar gemaakte Engel sche steenkool. Vervolgens ging hij uitvoerig ln op de ontwikkeling van dc Engelsche verkeers- luchtvaart. Het ministerie van luchtvaart wil zijn bijzonderen aandacht wijden aan de ontwikkeling van een snelle, middel matig groote en economische verkeers- machine gelijk die bijvoorbeeld in Amerika aanwezig ls. Tot dit doel ligt het in het voornemen een prijs uit te loven voor het beste toestel van dien aard. dat door een Engelsche firma binnen een zekeren ter mijn zal worden uitgebracht. De prijs zal 25000 pond bedragen. Verder zullen twee proefvliegtuigen worden gebouwd, een voor hoogte- het tweede voor lange afstand- vluchten. Ingeval deze toestellen bevredigende re sultaten opleveren zal Engeland trachten de wereldrecords hoogte-vlucht en lange- afstandsvlucht te breken. Bovendien maakt men voorbereidingen ter vermeer dering van het aantal verkeersvliegers in Engeland. In het verloop van de debatten over de luchtvaartbegrooting voerde de vertegen woordiger van de Labouroppositie Gren- fell. het woord, waarbij hij een aanval deed op het Engelsch-Fransche voorstel inzake een luchtpact. Dat is het onzaligste wat een verstandig mensch ook maar zou heb ben kunnen uitdenken. Churchill wees er op, dat in Duitschland ontzaglijke bedragen worden uitgegeven voor de militaire luchtvaart. Spreker ge looft dat de cijfers het Engelsche volk zou den verbazen. In geval van oorlog bezit Duitschland ontzaglijke mogelijkheden voor een snelle uitbreiding van de vliegtuigproductie. Reeds thans beschikt Duitschland over een veel grooter percentage bombardements vliegtuigen dan Engeland Daarenboven hebben deze machnes volgens Churchill een grooter actieradius. Terwijl de geheele Duitsche bombardeer- vloot de Engelsche hoofdstad met een groote lading bommen zou kunnen berei ken. zijn slechts weinig Britsche toestellen ln staat Berlijn te bereiken met een vol doende aantal bommen. Churchill verklaarde dat Engeland in veel grooter mate moet wapenen. Hij be sloot zijn verklaringen met den uitroep: WIJ zijn een tijd van zeer ernstig gevaar Ingetreden. Wij staan voor het vooruitzicht dat zich zoo Iets als een hervatting van den wereldoorlog zou kunnen voordoen. Ik hoop en geloof nog steeds, dat dit kan worden verhinderd. Maar de toestand is veel ernstiger dan in 1914. MacDonald deelde mee, dat de regeering besloten had naast de de vorige week, be noemde commissie van deskundigen van het departement van luchtverdediging nog een parlementaire sub-commissie te be noemen aan welke eerstgenoemde hun rapporten en voorstellen ter behandeling zou Indienen. De eerste commissie was haar werkzaamheden reeds met succes be gonnen, zoodat samenwerking met de commissie van rijksdefensie een gebod van het oogenblik was. Het Lagerhuis heeft tenslotte de lucht vaartbegrooting, na verwerping van een motie van de oppositie, die vermindering van het aantal manschappen elsehte, aan genomen. De „Board of Admiralty" heeft het pro ces van de krijgsraden te Portsmouth we gens de botsing tusschen de Hood en de Renown op 23 Januari, aan een herziening onderworpen. Na nauwgezet onderzoek kwam de Board tot een uitspraak afwij kend van die van den krijgsraad gehouden voor het proces tegen schout-bij-nacht Balley. De Board besliste, dat Balley een ongebruikelijke procedure had toegepast door de Hood en de Renown te gelasten, bepaalde routes te varen om zich te ver- eenlgen. Daar hij deze order had gegeven, rustte de verantwoordelijkheid voor de manoeuvre op hem en had hij den plicht om op een gegeven oogenblik een nieuw sein te geven om zijn eskader een andere formatie te geven Het feit. dat hij dit heeft nagelaten, liet zijn uiteindelijke be doeling in twijfel. Het sein voor de Hood en de Renown om een enkele linie vooruit te vormen, was te laat gegeven. Om deze reden kon de Board schout-bij-nacht Bal ley niet van alle schuld ontslaan. De Board stemt in met de uitspraak van den krijgsraad in het proces tegen kapitein ter zee Sawbrldge, doch heeft besloten de straf te verminderen tot een ernstige be risping. Sawbridge zal derhalve het com mando van de Renown hernemen De Board is van meening, dat kapitein ter zee Tower van de Hood sneller had moeten overgaan tot ingrijpen om de bot sing te voorkomen, zoodat zij hem niet van alle schuld kan vrijpleiten. (Schout-blJ-nacht Balley was oorspron kelijk vrijgesproken, kapitein ter zee Saw bridge werd schuldig bevonden, omdat hij de Renown in gevaar had gebracht en van zijn commando ontheven Kapteln ter zee Tower werd vrijgesproken). DUITSCHLAND. Het herstel der weermacht - De Kerkstrijd. Generaal Goering heeft aan de moeder van den bekenden, doch tenslotte gesneu velden oorlogsvlieger Manfred von Richt- hofen den 'volgenden brief geschreven: „Mevrouw. In opdracht van den leider en Rijks kanselier heb ik de eer en het genoegen u te melden, dat het eerste lucht-eskader, dat weer beschermend zijn vleugels boven het vrije Duitschland zal uitbreiden, den naam van uw onvergetelljken zoon zal dragen, wiens kameraad lk ln den oorlog geweest ben Met deze daad vervul lk tevens een heiligen destijds door mij op genomen plicht." De Thuerlngsche minister van onder wijs heeft bepaald, dat tot het einde van het loopende schooljaar in alle scholen van Thueringen, van het zesde leerjaar af, de rijkswet over den heropbouw van de weermacht ln het middelpunt van het ge schiedenis-onderricht moet worden ge plaatst en dat hierbij, naast de geschie denis der Duitsche weermacht, de groot heid van da daad van den „Fuehrer" en de hooge politieke en zedelijke waarde, welke de algemeene dienstplicht ln zich draagt, naar voren moeten worden ge bracht. In de jeugd moet het diep geluk brengende bewustzijn wakker worden ge maakt, dat haar het. beleven van de aller grootste en wereldhistorische beslissingen beschoren is en dat de strijd om de Duit sche eer en vrijheid tot een heerlijke overwinning is gevoerd. Op grond van een ministerieele veror dening zijn alle gearresteerde dominees weer op vrije voeten gesteld, terwijl ook het hulsarrest werd opgeheven. Politieke persoonlijkheden zouden ten behoeve van de dominees geïntervenieerd hebben, om te vermijden, dat bij de spanningen op het gebied der bultenland sche politiek ook nog binnenlandsche op winding komt. Het verluidt, dat de leiders der belijde- niskerk dezer dagen op het ministerie van binnenlandsche zaken zullen worden ont vangen. FRANKRIJK. Incident in de Kamer. Tegen het einde der zitting van gisteren ln de Kamer deed de afg. Franklin Bouil lon zulk een heftigen uitval, dat de voor zitter de zitting moest schorsen. Franklin Bouillon verlangde de onmid dellijke bepaling van een datum voor het debat over zijn interpellatie over „de ge varen, waarin de vrede verkeert, ten ge volge der voortdurende politiek van verzaking der Fransche regeering". Toen minister-president Flandin zweeg en de voorzitter er Franklin Bouillon op wees, dat hij hetn eerst op het einde der zitting het woord opnieuw kon verleenen, stond Franklin Bouillon met des te meer energie op zijn verzoek en sprak verder, zonder dat de voorzitter hem het woord had ver leend. Een oorverdoovend lawaai brak los, daar de linkerzijde tegen Franklin Bouil lon positie koos, zoodat de voorzitter ten Slotte niets overbleef, dan de zitting te schorsen, terwijl Franklin Bouillon voort ging met er tegen te protesteeren. dat de regeering geen antwoord gaf op zijn ver zoek. Hij betoogde, dat hij zijn plicht als volksvertegenwoordiger gedaan had en hij wees de verantwoordelijkheid van de hand voor wat er gebeuren zou, wanneer zijne interpellatie niet vóór Zaterdag ter sprake kwam. Hij wenscht, dat Frankrijks stem vóór Zondag weerklinken zal, want op dezen dag zal ln Berlijn het lot van den vrede bedisseld worden. Later heeft Franklin Bouillon het ver- elschte aantal handteekeningen verzameld, om de directe behandeling van zijn inter pellatie te kunnen eischen. RUSLAND. Meer dan 1000 verbanningen te Leningrad. Steun aan de luchtvaart. Op last van het volkscommissariaat voor Binnenlandsche Zaken is men te Leningrad overgegaan tot de arrestatie en de ver banning van 1074 personen, o.w. 41 prin sen, 33 graven, 76 baronnen, 142 voorma lige ministers en staatssecretarissen van de Tsaristische regeeringen en het daarop volgende voorlooplge bewind, alsmede 547 vroegere leden van het leger en de marine uit den Tsarentijd, en 113 politiebeambten uit die dagen. Men verklaart van offiiceele zijde hieromtrent, dat genoemde personen te midden der bevolking een groep onte vredenen vormden, die her-sovjet-regime i vijandig gezind waren. Deze actie heeft veel opzien gebaard. 1 RECLAME- 1231 THEODORUS NIEMEIJER - GRONINGEN ROND DE DUITSCHE HERBEWAPENING. PARIJS, 20 Maart (Reuter) De bui- tenlandsch-politleke medewerkster van het blad „Oeuvre" meent te weten, dat Sir John Simon zich aanvankelijk tegen het houden van een gemeenschappelijke con ferentie voor zijn vertrek naar Berlijn zou hebben verzet. Een dergelijke conferentie zou, naar Simon den Franschen ambassa deur zou hebben medegedeeld, zijn be sprekingen te Berlijn ongunstig kunnen beïnvloeden. Hierop zouden Laval en Mussolini een gelijkluidende nota naar Londen hebben gezonden, waarin zij op zeer scherpen toon nogmaals hun wensch tot een gemeen schappelijke bespreking herhaalden. Na het laatste onderhoud tusschen den En- gelschen zaakgelastigde te Parijs en mi nister Laval zou het er naar hebben uit gezien, dat men het spoedig eens zou zijn, en het is volgens het blad niet uitgesloten dat de besprekingen ln Parijs plaats vinden. WASHINGTON. 20 Maart iReuter) Roosevelt handhaaft zijn politiek van ob servatie ten aanzien van den Europeeschen toestand. Het schijnt, dat Huil en Norman Davls veel voelden voor een protest aan Duitschland, doch de ministers van oorlog en marine vreezen, dat Amerika dan te veel gevaar loopt in eventueele conflicten in Europa betrokken te worden. Roosevelt zelf is voor een actie in het kadèr van de Ontwapeningsconferentie. BERLIJN, 20 Maart (V.-D.) De Rijks minister voor de Weerbaarheid, generaal v. Blomberg, publiceert in Voelkische Beo- bachter een artikel over den Dultschen algemeenen dienstplicht. Gen v. Blom berg verklaart o.m., dat de dienstplicht weer allen zal omvatten en zal worden op gebouwd op de basis der wereldbeschou wing van den nationaal-socialistlschen staat. Hij zal geen privileges meer kennen Hoogere ontwikkeling geeft niet meer, zoo als eens, het recht op een korteren dienst tijd. Slechts karakter en prestaties zullen in het vervolg den doorslag geven. Disci pline en moed zijn het hoogste goed van den staat. De jonge weerbare mannen zullen deze school medemaken. Het ver trouwen, dat de weermacht geniet zal zij zich ook verder waardig betoonen en zij gevoelt zich in leven en dood verbonden aan den schepper en leider van het nieuwe Duitschland, VERSTERKING VAN DE SOVJET-MARINE MOSKOU, 20 Maart. (Reuter). De Sovjet-regeering schijnt voornemens ook de Russische marine in sneller tempo te gaan uitbreiden. De Ossoavlachim heeft thans een oproep tot de jeugd gericht zich vertrouwd te maken met het denkbeeld van het soheppen van een sterke Russische marine. Er zullen zeevaartscholen voor de jeugd worden opgericht. Alleen te Moskou zullen reeds elf van deze scholen komen, terwijl in andere steden tezamen 48 marinescholen zullen worden opgericht. o VORMING VAN EEN „BRAIN-TRUST" IN JAPAN. TOKIO, 20 Maart. (V.D.). In een bui tengewone zitting heeft het Japansche kabinet besloten de reeds lang bestaande plannen om naar het voorbeeld van de Vereenigde Staten een „brain-trust" te vormen, te verwezenlijken De z.g. trust zal bestaan uit twee afdeelingen, een raad voor de staatspolitiek en een departement van onderzoek. o VIJF PERSONEN BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD. NEW-YORK, 20 Maart. (V.D.). Bij Lynchburg (Ver. Staten i werden ten ge volge van een botsing tusschen een auto en een zware vrachtauto vijf personen, waarvan vier studenten gedood. BRAND IN MANDSJOEKWO. TOKIO, 20 Maart (Reuter). Te Liuho, ongeveer 200 K.M. ten oosten van Moek- den zijn 835 huizen door brand vernield. Men vermoedt, dat de brand door com munistische elementen is gesticht. Tusschen het bestuur der communisti sche jeugd-organisaties en de Russische luchtvaart-maatschappij „Ossoaviachim" ls een overeenkomst tot stand gekomen, welke uitgebreide maatregelen inhoudt voor de militaire luchtvaart-opleiding der Russische dorpsjeugd. In 1935 zullen 140.000 Jonge boeren wor den opgeleid. Bovendien zullen 30.000 jonge meisjes verband-cursussen volgen en z(jn voorbe reidende maatregelen genomen om de be langstelling der bevolking voor de lucht vaart te bevorderen. Dc regeering en de communistische partij hebben voor dit doel ruime geld middelen beschikbaar gesteld. 2-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2