OPENING SPEELTUIN „WESTERKWARTIER" 76$te Jaargang MAANDAG 18 MAART 1935 No. 23092 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT: STADSNIEUWS. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD BP" '3D cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 30 ets. porto te Ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z1Jbs!( per 3 maanden f. 2.3S per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer f. Breedeveld lijn 25-jarlg dienstverband bij de firma E. J. j. van der Linden, electrlsche boek en Uchtdrukkerij hier ter stede. Om 11 uur werd de jubilaris met zijn echtgenoote in het kantoor der firma ont vangen en in tegenwoordigheid van het voltallige personeel toegesproken door den firmant, die hem dank bracht voor de diensten door hem In de afgeloopen 25 jaar aan het bedrijf bewezen, en den ju bilaris schetste als iemand, die zich steeds wist aan te passen aan de immer hooger stijgende eischen van het bedrijf. Spr. liet zijn waardeerende woorden vergezeld gaan van de aanbieding van een enveloppe met inhoud, terwijl aan de echtgenoote van de jubilaresse bloemen werden aangeboden. Namens het personeel overhandigde de heer Van Remundt zijn collega een schil derij in lijst en diens vrouw een bloemen hulde. Vanzelfsprekend bracht de heer Bree develd den verderen dag ln feestelijke stemming thuis door. OPENING NIEUWE SPEELTUIN VEREENIGING „WESTERKWARTIER". Prachtige speelgelegenheid voor de jeugd. Het actieve bestuur der speeltuinvereen, „Westerkwartier", waarvan de voorzitter, de heer Lardée de ziel is, had velen Zater dagmiddag uitgenoodigd tot bijwoning van de opening van den nieuwen speeltuin, liggende aan het einde van de Da Costa- straat bij den Haagweg. Gelijk bekend, beschikte deze vereeniging sinds ongeveer drie jaren over een speeltuin ln den Bosch- huizerpolder, doch er waren verschillende factoren, die het wenschelijk maakte naar een anderen speeltuin uit te zien. Dank zij de energie van het bestuur kon deze nu feestelijk opengesteld worden. Wij heb ben deze openstelling met groot genoegen bijgewoond en kunnen volmondig ver klaren, dat „Westerkwartier" er in elk opzicht in geslaagd is, de jeugd van Haag- en Morschweg en omgeving een speelge legenheid te verschaffen, die aan hnoge eischen voldoet. Een en ander mag een prachtige verbetering genoemd worden: 't is werkelijk een genot den keurigen aanleg te bewonderen, alsmede de mooie collectie rekken, schommels, zweefpalen, de schit terende glijbaan, de loopton en wat dies meer zij, talrijke attributen, die de ge zondheid en lenigheid van het kind zoo zeer ten goede komen. De aanwezigen werden welkom geheeten door den heer Lardée, die speciaal wet houder Splinter, de hoofdbestuursleden der Ned. Unie van Speeltuïnvereenigingen, de heeren Ph. Selman en K. West, alsmede de vertegenwoordigers van de zusterver- eenigingen uit Alphen en HUlegom en di verse raadsleden begroette. Spr. wees ver volgens op de nadeelen, die aan den ouden speeltuin waren verbonden en releveerde de gebeurlijkheden, die in het 3-jarig be staan daarvan plaats vonden. Men kwam al spoedig tot de conclusie, dat de speel tuinkinderen een andere plaats moesten hebben. Spr. dankt het College van B. en W. voor de daarbij betoonde medewer king en voor het geschonken bedrag ad f. 800, alsmede het ambtenarencorps voor den aanleg. Hij wees op al hetgeen ge schied was ter versterking der financiën, o.a. de „Doe het nu actie" en de ingeko men giften, w.o. als eerste een van oud- burgemeester De Gijselaar, die voor deze opening bericht van verhindering had ge zonden. Spr. dankte allen, die medewerk ten den speeltuin te maken tot wat deze nu is en wees op den gevoerdeil strijd en de bestaande liefde voor de speeltuin kinderen. eindigend met een krachtigen oproep tot steun. Vervolgens bracht wethouder Splinter namens het College van B. en W. zijn gelukwenschen over. Hij stond vervolgens stil bij de totstandkoming van den eer sten speeltuin in den Boschhuizerpolder. Deze gaf slechts een voorloopige oplossing. De toegang was niet goed, er was geen waterleiding; kortom, hij voldeed niet aan de eischen des tijds. Spr. hoopte, dat. het streven van het bestuur met succes zou worden bekroond. Het kind heeft 'n speel tuin noodig onder deskundige leiding. Wet houder Splinter besloot met den wensch, dat vele leden zullen toetreden en dat de ver. moge groeien en bloeien. De voorzitter der Ned. Unie voor Speel tuinorganisaties betoonde zich verheugd over de opening van dezen vierden speel tuin. In de Sleutelstad is de sleutel gevon den, die gaat tot 't hart van de kinderen! Het werk, dat hier geschiedt, is waard ge steund te worden. Hier is een tuin tot stand gekomen, die spr. een der mooiste van Nederland acht. Namens alle speel tuinvrienden hoopte spr. dat het Bestuur zijn werk moge uitbouwen tot heil van de Leidsche jeugd. De heer West besprak uitvoerig de waar de van het speeltuinwerk. Door het toe nemende verkeer is er geen plaats meer voor het kind op de straat; men dient de kinderen voor lichaamsgevaar te bewaren. Nog overzag spr. de hygiënische en pae- dagogische waarde: het speeltuinwerk kweekt zelfvertrouwen, wilskracht, vast beradenheid, deugden die een goed ka rakter vormen. De bezigheid der kinderen moet ons brengen tot een geslacht, dat hooger staat dan het tegenwoordige. Spr. bracht hartelijk dank aan het Gemeente bestuur voor de medewerking, waarmee het zijn beloften zoo prachtig ls nageko men. Hij hoopte dat allen zich zullen ge ven voor het speeltuinwerk; de bewoners van Westerkwartier moeten een schuld goed maken aan de kinderen. Nog spraken o.a. de heeren D Vijlbrief namens de Leidsche Speeltuincentrale, Galjaart, voorzitter der Leidsche Bloe mistenver., die speciaal de activiteit van den voorzitter, den heer Lardeé memo reerde, C. P. de Jong namens „Bloemhof" uit Alphen, en Oschatz namens den speel tuin uit Hillegom. Zij allen wezen op de belangrijkheid van het speeltuinwerk, waarna de voorzitter, de heer Lardeé dank bracht voor het gesprokene. Inmiddels was de thee rondgediend en hoorde men de vroolijke tonen van het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht", dat de stoet kin déren begeleidde, die van den Morschweg kwamen om voor 't eerst den nieuwen speeltuin te betreden. Welk een vroolijk gezicht bood deze stoet feestelijk uitge doste kinderen met groen en bloemen, met mutsen en guirlande's, terwijl hun gezich ten van blijde verwachting straalden! Wethouder Splinter knipte het lint door dat tot dan toe den ingang „versperd" had en de drom kinderen betrad, aange vuurd door de feestelijke klanken der muziek, in keurige orde het speelterrein, waar onder groote belangstelling diverse spelen werden uitgevoerd. Deze gaven ruimschoots blijk van de voortreffelijke opvoedkundige resultaten, die onder des kundige leiding reeds zijn bereikt. Het waren, zoowel voor de ouders, belangstel lenden als kinderen, vroolijke uren, terwijl iedereen den nieuwen speeltuin en zijn uitstekende accomodatie van harte prees! Het Bestuur vgn „Westerkwartier" zij bij deze gelukgewenscht. met de belangrijke aanwinst, die in elk opzicht een ver betering beteekent! VEREENIGING GRONINGEN. Een uitnemend geslaagde tooneelavond. Na in Den Haag succes te hebben ge oogst, heeft de tooneelclub der Leidsche Groningers Zaterdagavond in de Burcht zaal opgevoerd het vlotte stuk van E. Marema „Op gevoarlijke poaden". Het ge geven is niet ingewikkeld, men kan steeds tevoren aanvoelen, waarheen het gaat, doch het is natuurgetrouw geschilderd in eoht Gronmgsche kleuren met menige fijn-Groningsche trek. Bovendien werd het stuk uitnemend vertolkt over vrijwel de gansohe linie. Wij zullen geen namen noemen, alleen constateeren, dat ook in Leiden het succes groot was en wel verdiend. De voorzitter, de heer H. A Vriend, was ongetwijfeld aller tolk, toen hij den leden der tooneelclub hartelijk dank zeide, welke dank voor de dames in bloemen werd om gezet. Na afloop bleef men nog gezellig bijeen. Het is een welgeslaagde avond geworden voor de vereeniging, die bovendien een viertal nieuwe leden bracht. Wanneer volgen de andere Groningers in de Sleu telstad? o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijvingen: Firma H. Siere en Zoon, Langegracht 159a, Leiden. Grossiers in groente en fruit. Vennooten: H. Siere en J. Siere, Leiden- E. N. R. 0„ Veurscheweg 45h, Voorscho ten. Verhuur van geluids-installaties. Eige naar: B. Th. Jonker, Voorschoten, Opheffing: J. Huisman, Hoogewoerd 63, Leiden. Aardappelen-, groente- en fruithandel. o LEIDSCHE BUITENSCHOOL. Het 12'/s-jarig bestaan herdacht. Een der lokalen van de Leidsche Buiten school te Katwijk-aan-Zee was Zaterdag middag ter gelegenheid van haar 12'/:- jarig bestaan feestelijk versierd met bloe men en dennegroen. Er had een huiselijke bijeenkomst plaats, welke door de ouders der kinderen was georganiseerd. Van de oprichters der vereeniging had prof. dr. E. Gorter bericht gegeven dat hij niet tegen woordig kon zijn; wel was aanwezig dr. M. D. Horst-, directeur van den Geneesk. en gezondheidsdienst hier te stede, secretaris van de vereeniging bij de oprichting. Van het tegenwoordige bestuur waren aanwezig de heeren ir. W. J. Modderman, voorzitter; mr. F. D L. Gunning, secretaris; E. H, Moens, 1ste penningmeester; dr. G. Brou wer, directeur van het consultatiebureau te Leiden; mevr. dr. Van DorpBeucker Andreae; mevr. M. Pijnacker Hordijk— Pijnacker Hordijk; mevr. mr. M. N. Gun ningvan Eijck; mevr. A. J. TomSpaan derman, mr. W. de Vries en de geneesheer van de Buitenschool, dr. H. D. Boer te Wassenaar. In het lokaal merkten we ook op de directrice mej. G. Grèvecoeur, het onderwijzend personeel en de directrice van de Kleuterschool mej. Tavenraat. Vele ouders gaven van hun belangstelling blijk. Toen allen hun plaats hadden ingeno men en de leerlingen met verheugde ge zichtjes binnengelaten waren, hieven dezen onder leiding van den onderwijzer J W. F, Verwer een feestlied aan. Wat klinken hun frissche stemmetjes fleurig in dit versierde lokaal. Daarna trad de directrice mej. Crève- coeur naar voren en sprak het bestuur toe. Het was haar een aangename taak het be stuur in deze feestelijke bijeenkomst ter herdenking van het 12'/!-jarig bestaan welkom te heeten. U hadt gemeend, zei spr. dezen dag in stilte te laten voorbij gaan. Maar wij waren met de ouders van oordeel, dat dit niet mocht. Spreekster dankte het bestuur voor de prettige samen werking. gedurende de 4 jaar, dat zij als directrice hier verbonden is. Gedurende één richting verkeer watersteeg. De regeling van het rij verkeer door de Watersteeg is veranderd. De Watersteeg is n.l. opengesteld voor alle rij verkeer (rijwielen, handwagens, rijtuigen, motorrij tuigen) vanaf de zijde Loogewoerd en gesloten eveneens voor alle rij- verkeer vanuit de richting Hooi gracht. Echter blijft de gesloten verklaring in de richting naar de Hooigracht gehandhaafd voor motorrijtuigen met een grooteren wieldru'k dan 900 K G. In de Wa tersteeg is derhalve het één-rich ting-verkeer ingevoerd met dien verstande, dat het verbod in de toegestane rijrichting blijft be staan voor zware en lange motor rijtuigen. Het Utrechtsohe Veer tusschen den Zijlsingel en de Utrechtsche Brug mag slechts bereden worden in de richting naar de Utrecht- sche-brug met handwagens. Overi gens is alle rijverkeer (rijwielen, rijtuigen, motorrijtuigen) in ge noemde richting verboden. OVER DEN OPENBAREN WEG MAG NIET BESCHIKT WORDEN ALS GARAGE OF BERGPLAATS. Zonder speciale vergunning mag men niet meer onbeheerd op den openbaren weg laten staan, tenzij voor het onmiddellijk laden of lossen: a. handwagens, rijtuigen en rij- vielen op meer dan twee wielen. b. motorrijtuigen op meer dan twee wielen, uitsluitend of in hoofdzaak bestemd voor het ver- ■oer van goederen. Er dient dus een eind te komen aan de practijken, dat expediteurs, garagehouders, rijwielhandelaren, enz., voertuigen, driewielige rijwie len en vrachtauto's op den open baren weg laten staan, wanneer dit met noodig is voor het onmid dellijk laden of lossen. De weg heeft een verkeersbestemming en is geen garage of bergplaats. Eveneens is het verboden een personenauto op den openharen weg te laten staan, wanneer dit kennelijk het karakter heeft van het gebruiken van den openbaren weg als bergplaats. Laat daarom 's nachts uw personenauto niet buiten staan. Een groep genoodigder. ,a de officieele opening van den speeltuin „Westerkwa:tier "Mde.v de rede van den heer Lardee. Men ziet op de voorste rij o.a. van links naar rechts de heeren West, Selman, Splinter, mevr, BraggaarDe Does en mevr. De Cler—De Bruyn. Foto Van Vliet, Leiden. deze 4 jaar had zij niet anders als grooten steun ondervonden en ook volledige vrij heid van handelen in het belang van de Buitenschool. Zij hoopte, dat op deze 12'/: jaar nog menig jaar in vollen bloei zal mo gen volgen, maar dan onder gunstiger om standigheden. Ais souvenir bood zij een mooie schilderij in lijst aan voor de nieuwe eetzaal en bloemen aan mevr. Gunning. Namens de ouders sprak de heer H. J. Neuteboom een zeer waardeerend woord tot het bestuur voor het onderwijs en de verpleging die de kinderen hier op zoo voortreffelijke wijze ondervonden; als huldeblijk bood hij een vlag aan met de letters L.B.S. en een klok, terwijl door kin deren bloemstukken en een mand met fruit werden aangeboden. De voorzitter de heer Modderman zeide, dat het bestuur zeer verrast is door de ont vangst hier door de ouders op touw gezet. Aan den eenen kant is 12'/: jaar kort, maar aan den anderen kant lang om in de moei lijke jaren van dezen tijd door te worste len. Wel groote dankbaarheid is er voor de personen, die indertijd het initiatief voor de oprichting hebben genomen Spreker noemde wijlen den heer D. J. J. de Kos ter, die „Duinlust" schonk, prof. Gorter, die e een groot aandeel in had en wist door te zetten, de doctoren, directrice, onderwij zers en onderwijzeres, die hun beste krach ten geven, Spr. was geroerd door 't feit. dat zoovele ouders aanwezig zijn. De kinderen wees hij erop, dat zij niet beter kunnen doen, dan op school goed te leeren en buiten goed te spelen. Hierna noodigde spreker uit om de vlag te gaan hijschen. Na een klau- terpartij boven op de villa, werd de vader- landsche driekleur met de letters L.B.S. in de witte baan geheschen. De leerlingen stonden aan den voet van het duin en zon gen: „O, schitterende kleuren, enz.". Toen allen weer in de zaal aanwezig waren liet de onderwijzer B. W. Schippers een „Speel- liedje" zingen door de kinderen met het slot: „dr. Boer geneest je weer". Nadat de thee was rondgediend, sprak de voorzitter nog een woord tot slot. Het bestuur, aldus spreker, is verblijd met de keurige uitvoeringen van dezen middag en brengt daarvoor hartelijk dank. Namens alle aanwezigen werd nog een telegram aan Prof. Gorter gezonden om hem met dr. Horst als oprichters dank te brengen en geluk te wenschen met het mooie werk, dat door hun initiatief is tot stand gekomen. BINNENLAND. De hypotheekcommissie door minister Steenberghe geïnstalleerd (Binnenland, 4de Blad). Wijziging van de Beroepswet; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (Binnenland, 4de Blad). Rondvlucht van de F 36, Nederland'» grootste vliegtuig (Binnenland, 4e Blad), Felle brand in een stoomspinnerij te Veenendaal (Gemengd, 4de Blad). BUITENLAND. DUITSCHLAND VOERT DEN ALGE- MEENEN DIENSTPLICHT IN. OPROEP TOT HET VOLK. HULDIGING DER OOR LOGSHELDEN (2de Blad, Buitenland en Tel., 1ste Blad). De Belgische regeering handhaaft den franc (Buitenland, 1ste Blad). Laval naar Moskou genoodigd (Buiten land, 1ste Blad). Opleving van den Duitschen Kerkstrijd (Tel., ie Blad). FEESTAVOND L. V. V. „H. D. K.". Ter gelegenheid van het één-jarig bestaan. Bovengenoemde vereeniging heeft Za terdagavond in „Zomerlust" op vroolijke wijze haar eenjarig bestaan herdacht met een feestavond, waaraan behalve The Blue Rhythm Boys, het Eerste Leidsche Kluoht- en Revuegezelschap en de acrobatenclub „The young fellows" medewerking ver leenden. Er bestond voor dezen avond een belangstelling als slechts weinig babies op hun eersten verjaardag ten deel valt. Voorzitter Mieremet sprak een kort wel komstwoord en gaf daarna allereerst de Blue Rhythm Boys onder leiding van Jack Smit gelegenheid van hun muzikale pres taties te doen blijken. Dit troepje trad op temidden van welverzorgde, fleurige décors, kennelijk een imitatie van Kovacs Lajos' band. waarbij Ot van Donkersgoed de rol van Bob Scholte had overgenomen en de tenor Ton Paul een gasfcvoorstelling van Richard Tau'oer nabootste door met groot succes diens bekende Schlager „Dein ist mein ganzes Herz" te zingen. De refreinzanger houde zich alleen wat meer op den achtergrond tijdens het solis tisch optreden van een zijner collega's. Thans werkte zijn heen en weer geloop in hooge mate storend, vooral tijdens de saxoohoonsoli van den orkestleider. „The young fellows", in een andere samenstelling als wij ze vroeger wel eens zagen, gaven vervolgens een reeks uitste kende acrobatische oefeningen ten beste. O i is nog niet het peil van voorheen be- rpikt. doch het materiaal daarvoor is aan wezig en bij ernstige oefening zal het oude niveau wel weer spoedig bereikt worden. Der Dritte im Bunde, het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelsohap bracht een tweetal kluchten over het voetlicht, n.l. voor de nauze „Da's goed bekeken" en daarna „De macht der vrouw", terwijl ook The Blue Rhythm Boys en „The young fellows" nogmaals acte de presence gaven. Alle drie vereenigingen deelden een drachtiglijk het succes van den avond, die, zooals te doen gebruikelijk, besloten werd met een dansje. Een tombola deed bovendien nog menigeen met een blijvend aandenken naar huis gaan. DE „LEIHUTENTO". De prijsuitdeeling zal plaats hebben op Dinsdagavond om half negen in de Stads gehoorzaal. Met ingang van heden is de bekende taxi-onderneming „Ideaal-tax" verplaatst van Kruisstraat naar Narmstraat 2, voor heen de „Latax". In de Stedelijke Werkinrichting wa ren opgenomen: Maandag 11 Maart 58 volw. personen Dinsdag 12 Maart 61 Woensdag 13 Maart 60 Donderdag 14 Maart 60 Vrijdag 15 Maart 62 I Zaterdag 16 Maart 61 J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1