Gouden echtvereenigingte Boskoop 768le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 Maart 1935 Derde Blad No. 22999 De nieuwe Burgemeester van Woubrugge. £ast van V&isfopping? JOoxejOT-ClJJcerfyes CRISIS-BERICHTEN. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BINNENLAND. VRAGENRUBRIEK. DE HEER H. B. N. MUMSEN. De heer H. B. N. Mumscn. Zooals wtj gisteren nog in een gedeelte ran onze oplage en voorts per bulletin te Woubrugge bekend maakten, is bij Kon. Besluit met ingang van 1 April 1935 be noemd tot burgemeester van Woubrugge de heer H. B. N. Mumsen, als opvolger van den heer J. E. Boddens Hosang. De heer Hendrik Bastiaan Nicolaas Mumsen werd geboren 12 Maart 1907 te 's-Gravenhage Hij volgde het Lager- en Middelbaar onderwijs en ontving vervol gens aan de Suikerschool te Amsterdam lijn opleiding voor de Cultures. In het voorjaar 1929 vertrok de heer Mumsen naar Java alwaar hij gedurende vier jaren aan een suikerfabriek werkzaam was, eerst als chemiker, daarna als fabricagechef. In Mei 1933 keerde de heer Mumsen uit Ned. Indië terug, waarna hij werd aangesteld als relscontroleur bij den Rijksdienst voor de Steunverleening bij het Departement van Sociale Zaken, in welke functie hij tot nu toe werkzaam was. Als zoodanig werd hij ook aangewezen als voorzitter van een der stembureaux in het Saargebied. De heer Mumsen is lidmaat der Neder- duitsch Hervormde Kerk en aangesloten bij de Chr. Hist. Unie; hij is verloofd. De inwoners van Woubrugge hebben langen tijd in spanning verkeerd over de benoeming van hun nieuwen burgemees ter. Wij mogen vertrouwen, dat de keuze een gelukkige is geweest! RECLAME. 903 Gebruik dan Laxeer-Akkertjes, de nieu we vinding van Apolheker Dumont. Ge proeft niets. Geen kramp, geen over matige ontlasting, géén nèr-constipatie. Ze herstellen de normale werking Uwer darmen en bevatten bovendien bestand- deelen, die heel Uw gestel verbeteren. Per 12 iluki 60 cent CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk. gekocht op Regeeringscon- tract, is voor de volgende week bepaald op 5 et. per Liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht yoor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk zal nader worden vastge steld. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Poot van Den Haag. VOOR VRIJDAG 15 MAART. AARLANDERVEEN. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Holt- tigter van Woerden. BOSKOOP. Geref. Gem. (Dwars Nieuwstr.): Nam. «alf acht, ds. Lamain, van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Raamsdonk (toez.) J. V. o. Heide te Minnertsga (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Drachten D. Biesma te Wogeham en P. Dijkstra te Broek onder Akkerwoude. GEREF KERKEN. Aangenomen: Naar Oldenzaal, Joh. Harsten, cand. te Meppel. HET VREEMDEUNGENKAMP IN FORT HONSWIJK. ONDERHOUD MET DEN HEER SMEETS. Bewaking door politietrocpen. (Van onzen relsredacteur). De minister van justitie heeft onlangs in de Staten-Generaal medegedeeld, welke plannen de regeering heeft met onge- wenschte, hier te lande vertoevende vreemdelingen, die onr practische of hu manitaire redenen niet kunnen worden uitgewezen. Ze zouden in een arbeidskamp worden bijeengebracht, waar ongetwijfeld hun anders voor de maatschappij zoo schadelijke activiteit in een meer vreed zame richting zou worden geleid. Het ge rucht over de stichting van zulk een vreemdelingenkamp was deze minlsterieele verklaring reeds vooruitgegaan. Volgens de eerste berichten zou dit kamp nabij Bellen in Drente worden gevestigd. Men zal zich herinneren, dat wij om er iets naders over te vernemen naar Beilen zijn gegaan, doch dat men daar van niets bleek te weten. Dit is achteraf zoo'n wonder niet. want blij kens een later bericht, dat de lezers giste ren in ons blad hebben aangetroffen, zal het kamp komen in het fort Honswijk on der de gemeente Tuil en 't Waal in de pro vincie Utrecht. Dit fort ligt aan de overzijde van Kui lenburg aan de Lek. Het is in 1843 gebouwd op de plaats van een voormalig dorpje, dat indertijd een 200-tal inwoners telde, doch waarvan de laatste overblijfselen reeds lang zijn verdwenen. Het langste hebben nog een kerk en een toren er gestaan, doeh deze gebouwen zijn in 1837 gesloopt, omdat ze wegens hun bouw valligheid gevaar voor de omgeving ople verden. Het fort Honswijk is een der steun punten van de Hollandsche waterlinie; het heeft tot taak. de sluizen te beschermen, die daar ter plaatse voor de inundatie in oorlogstijd zijn gebouwd. In de mobilisatie is het fort in gebruik geweest. Men zal zich herinneren, dat er eenigen tijd geleden nog een reünie is gehouden van de toenmalige bezetting, ter herinnering aan den daar gezamenlijk doorgebrachten tijd. De regeering ontleent de bevoegdheid tot stichting van zulk een kamp aan het Vreemdellngenreglement van 16 Augustus 1918. Volgens artikel 19 van dit reglement kan de inspecteur der Koninklijke Mare chaussee om. aan een vreemdeling, die gevaarlijk wordt geacht voor de openbare orde. veiligheid, gezondheid of zedelijkheid of zich niet gedraagt naar de bepalingen, vastgesteld bij of krachtens dit reglement, een bepaalde verblijfplaats aanwijzen. Dit kan een kamp, vluchtoord of quarantaine station zijn. Blijkens artikel 22 staan zulke inrichtingen onder toezicht van den mi nister van justitie. Met de leiding van het te stichten vreemdelingenkamp zal worden belast mr. B. G. A. Smeets, de directeur van de tucht school te Nijmegen en o.m. lid van den gemeenteraad, aldaar voor de R.K. Staats partij. Wij zijn eens met den heer Smeets gaan praten over zijn nieuwe functie. Deze zeide echter, ons nog niet veel te kunnen mededeelen over de uitvoering der plan nen, die zoowel voor hem als voor de re geering nieuwe bemoeiingen mede bren gen. Wanneer zal het kamp geopend wor den, was onze eerste vraag. Zoo spoedig als het gereed is om de nieuwe gasten te ontvangen, antwoordde de heer Smeets. Dat wil zeggen: Zoo gauw mogelijk, maar er valt nog heelemaal niet te bepalen wanneer dit zijn zal. Wie zal het bewaken, vroegen we ver der. De bewaking zal aan politletroepen wor den opgedragen. Er zijn zoowel voor de be waking als voor administratieve werk zaamheden reeds eenige personen aange zocht. Natuurlijk verzochten we ook den heer Smeets ons iets te willen mededeelen over de werkzaamheden, die de gedetineerden in het kamp zullen te verrichten krijgen. Ook daarvan staat nog weinig vast, was het antwoord. Het zal wel een beetje graafwerk worden in de omgeving, of iets dergelijks. Het kamp zal omrasterd worden, doch de kampbewoners zullen wel degelijk, als ze goed oppassen, zich ook onder toezicht buiten het kamp mogen begeven. Dat zijn ook zaken die op den duur nader geregeld zullen worden. Het fort, dat tot het Nederlandsche ver dedigingsstelsel blijft behooren, is tijdelijk door het departement van defensie voor dit doel afgestaan. In oorlogstijd zal het natuurlijk ontruimd moeten worden. De voorbereidingen van de inrichting van het kamp vereischen begrijpelijker wijze nog allerlei werk. De heer Smeets moet dit alles verrichten in den tijd, die zijn werkzaamheden als directeur van de tuchtschool hem overlaten. Voorioopig is deze nieuwe functie tijdelijk. Hoe het op den duur zal worden, zal zich in den loop der tijden moeten uitwijzen. DE HEER K. H. TUSENIUS UIT DE N.S.B. De vroegere liberale wethouder van Vel- sen. de heer K H. Tusenius, een der op richters van den kring IJmuiden der N.S.B heeft thans als lid van deze bewe ging bedankt. Zooals bekend, was de heer Tusenius te IJmuiden kringleider en daarna geweste lijk commissaris voor Noord-Holland van de N.S.B., tot hij het vorig Jaar, na kwes ties met de leiding, op zijn verzoek werd ontheven van deze laatste functie. EEN NATUURBAD IN HET NOORDEN. Eenige Groningers hebben het initiatief genomen tot het bouwen van een natuur bad aan het Zuldlaarder Meer, dat een totale oppervlakte van ongeveer 10 H.A. zal hebben. Men heeft voor dit doel het buiten Meerwijk aangekocht, waarvan het huis als restaurant zal worden ingericht. Het natuurbad, dat aan drie kanten zal zijn omgeven door een strand van onge veer 25.000 M2„ heeft in het ondiepe bas sin 'n oppervlakte van ongeveer 17.000 M2. RECLAME. 902 ALG. NED. CHR. AMBTENAARS BOND. Congres vakgroep Vcrplcgendcn. Onder presidium van den heer G. Ha- verhoek van Halsteren werd heden te Utrecht gehouden een congres van de vakgroep Verplegenden van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. De voorzitter opende de vergadering met het doen zingen van Ps 146 3, het lezen van 2 Kronieken 32 18 en gebed. Hierna hield hij de openingsrede. Vervolgens trad als referent op de heer L. Vermeulen van Den Haag, secr. van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond met het onderwerp: „De maatregelen ter bezuini ging op de verpleging en de gevolgen daarvan voor de verplegenden". Referent kwam aan het einde van zijn referaat tot de volgende conclusies: 1. De opleiding tot verplegende in de verplegingsinrichtingen hoewel van groote beteekenis voor de verpleging van patiën ten, is in den loop der jaren dermate in omvang toegenomen, dat zij niet meer in verhouding staat tot de behoefte aan ge diplomeerde verplegenden. 2. Het formatiesteisel in de verplegings inrichtingen. waardoor ieder jaar een groot aantal verplegenden na het behalen van het diploma ontslagen wordt, is er op gericht, het aantal gediplomeerde verple genden in de verplegingsinrichtingen tot het allernoodzakelijkste te beperken en aan te vullen met leerling-verplegenden. 3. De werkloosheid onder het corps ver plegenden neemt steeds in omvang toe tengevolge van de ongebreidelde opleiding en het formatiesteisel. 4. Aangezien in alle verplegingsinrich tingen, waar de opleiding beoefend wordt, het formatiestelsel bestaat, is de kans, dat een gediplomeerd verplegende na zijn ont slag in een andere verplegingsinrichting in dienst wordt genomen, uitermate gering. 5. De adresbureaux voor particuliere ver plegenden zijn in den loop der jaren steeds meer een personeelsreserve van de verple gingsinrichtingen geworden. Het meeren- deel dezer adresbureaux staat in nauw verband met den Nederl. bond voor ziekenverpleging. In het hoofdbestuur van dezen bond hebben leiding gevende perso nen van verplegingsinrichtingen zitting, die van deze personeelsreserve gebruik maken en daarmede rekening houden bij hun personeelsbezetting. 6. Teneinde een kostelooze arbeidsbemid deling en bovendien een juist beeld van de werkloosheid onder het corps verplegenden te verkrijgen, verdient het alleszins aan beveling, dat de verplegenden zich bij werkloosheid kunnen wenden tot de open bare arbeidsbeurzen. 7. De door de ministers van sociale zaken en binnenlandsche zaken getroffen maat regel, waardoor het aantal leerling- verplegenden kan worden beperkt, ver dient alleszins toejuichting, terwijl de poging van den medischen hoofdinspecteur der volksgezondheid om het ontslag van gediplomeerden te voorkomen eveneens op prijs wordt gesteld 8. Darentegen is de verlenging van den arbeidstijd van 48 tot 54 uren per week in een aantal gemeentelijke verplegings inrichtingen oorzaak, dat de werkloosheid gTooter afmetingen aannam. 9. Het is dringend noodzakelijk, dat de regeering de oprichting van een werkloos heidsverzekering voor verplegenden moge lijk maakt. 10. Het bevorderen van werkgelegenheid door steun aan verplegingsfondsen e. d. mag het eenige middel ter bestrijding der werkloosheid, namelijk beperking der op leiding, niet in gevaar brengen. 11. Het kan moeilijk worden ontkend, dat het verplegend personeel een te groot offer moet brengen tengevolge van de bezuini ging op de openbare uitgaven. Verschil lende bezuinigingsmaatregelen hebben tot gevolg, dat sociale verbeteringen, na vele Jaren van strijd verkregen, afgebroken worden; met name de 48-urige arbeids week en het uitwonen van ongehuwde verplegenden. 12. Meer dan ooit is het plicht van elke verplegende zich aan te sluiten bij een vakorganisatie, teneinde daardoor invloed uit te oefenen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij KB. is aan W. Meijer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente IJsselmuiden, Grafhorst en Wil- sum. met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën, zal op Maandag 18 Maart a.s. niet plaats hebben. HET ECHTPAAR VAN PRUISSEN GROENEVELD. Den 27sten Maart e.k. hoopt het echtpaar Jan van Pruissen en Pieternella Groene- veld. wonende aan de Nieuwstraat No. 84 te Boskoop, den dag te herdenken waar op het 50 jaren geleden zal zijn, dat het in den echt verbonden werd. Zij zijn bei den even oud, n.l. 71 jaar, en genieten een goede gezondheid. Vooral de bruidegom beweegt zich nog „jeugdig" langs de straat Jammer is, dat het a.s. bruidspaar het op den ouden dag niet ruim heeft. De brui degom is bijna 48 jaren dekknecht, of stuurman geweest op de Boskoopsche boot, varende tusschen Boskoop en Gouda en genoot daarvan een klein pensioen. Dit is nu eenigen tijd geleden opgehouden, doordat de dienst werd stilgelegd, in ver band met den spoorweg. Uit het huwelijk zijn nog 6 kinderen in leven, met 28 kleinkinderen. Wij wenschen het a.s. gouden paar, pret tige bruidsdagen en hopen, dat 27 Maart voor ae betreffenden een onvergetelijken dag mag worden! BURGEMEESTER A. J. W. MONNIK. Morgen viert de heer A. J. W. Monnik zijn zilveren jubileum als burgemeester van Aalten. Burgemeester Adriaan Johannes Willem Monnik werd 19 Nov. 1879 te Vorden waar zijn vader arts was, geboren. Hij studeerde aan de gymnasia te Zetten en te Zutphen en aan de Stedelijke Universiteit te Am sterdam. Vervolgens koos hij als zijn studie de richting der gemeente-administratie, waarvoor hij zijn practische opleiding ont ving ter gemeente-secretarie te Alphen a. d. Rijn. In Nov. 1906 werd hij ambtenaar ter secretarie te Warmond en in 1907 volgde zijn benoeming tot secretaris dier gemeente. 23 Febr. 1910 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Aalten en 15 Maart, nadat hij 2 Maart tevoren was beëedigd, werd hij als zoodanig geïnstal leerd. Als burgemeester van Aalten trad de heer Monnik in het huwelijk met een dochter van den toenmaligen minister van koloniën ,den lateren burgemeester van Katwijk aan Zee, den heer J. H. de Waal Malefijt. De gemeente Aalten is onder het bewind van den heer Monnik zeer vooruit gegaan en tal van verbeteringen kwamen onder zijn leiding tot stand. De heer Mon nik behoort tot de antl-rev. partij maar trad op politiek gebied nimmer op den voorgrond aangezien hij dat niet vereenig- baar acht met zijn ambt. Hij is penning meester van den bond van besturen van Chr. scholen in den Geld. Achterhoek en bestuurslid van de Groen van Prlnsterer- kweekschool te Doetinchem. Voorts is hij commissaris van de N.V. Waterleiding „Oostelijk Gelderland" en lid van den Raad van toezicht van de N.V. drukkerij en uitgeverij De Graafschap te Aalten. In een buitengewone zitting van den ge meenteraad morgenmiddag om halfdrie in het feestgebouw te Aalten te houden, zal de jubilaris worden gehuldigd. DE NOORD-OOST POLDER. Audiëntie van vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit Overijsel en Friesland bij Minister Colijn. In een audiëntie, die minister Colijn verleend heeft aan vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit Overijssel en Fries land, die belang hebben bh de drooglegging van den Noord-Oost Polder, heeft de minister medegedeeld, dat de f. 2 mlllioen van 't Zuiderzeefonds zijn teruggenomen, omdat de regeering de credietwaardigheid van den staat zeker wil stellen alvorens met de werkzaamheden wordt begonnen. Zoolang nog met een tekort van f. 50 mll lioen oo den gewonen dienst der begroo ting moet worden gerekend, acht de regee ring het niet gewenscht telkens met aan vragen van enkele millioenen bij de Sta ten-Generaal te komen Het groote bezui nigingsplan is Dinsdag naar den Raad van State gezonden, en zoodra het plan door de Kamers zal zijn aanvaard, is zelfs de kans groot, dat onverwijld een suppletoire begrooting zal worden ingediend voor de werkzaamheden aan den Noord-Oost Pol der. De minister zeide. dat eerst wanneer de huishouding van den staat op een vol komen gezonde basis zal zijn gesteld, de tijd gekomen is om voor het geheele be drag. noodig voor de werkzaamheden, ge schat op f. 120 millioen, te leenen. Inmiddels zullen de plannen nog eenige wijziging moeten ondergaan, o.a. wat be treft de aansluiting van den Zuidelijken dijk aan de kust van Overijssel bij de Rampspol bü Kanmen De landbouwkun dige. de sociaal-economische en de tech nische afdeelingen der leiding zullen con tact houden met de betrokken departe menten Ten aanzien van de werkloosheid in N.W. Overijssel en Friesland zegde de minister toe. gaarna advies te zullen geven, voordat met de werkzaamheden van den polder begonnen wordt. N.R.Crt. LUCHTSCHIPVERBINDING MET INDIË. HEROPENING VAN „TRIANON" TE AMSTERDAM. Het bekende café-restaurant Trianon" aan het Leidscheplein te Amsterdam, waarvan de plotselinge sluiting onge veer 7 weken geleden wederom een schel licht wierp op den noodtoestand, waarin het café- en restaurantbedrijf ten gevolge van de zware lasten, die op dit bedrijf drukken, verkeert, zal Zaterdag worden heropend Naar de directeur, de heer Th. Meerman, ons mededeelde, is een nieuwe combinatie gevormd, die de verdere exploitatie op zioh neemt. Conclusies van de heeren Van Tyen en Hoffmann. „Mededeelingen", het officieel orgaan van het Comité Vliegtocht Nederland Indië vermeldt de resultaten van het onderzoek, dat door den heer v. Tyen en ir. G. H. Hoffmann ingesteld is naar de mogelijkheid van een luchtschipverbin ding met Ned. Indië. Dezen zijn tot de volgende conclusies gekomen: le. Het luchtschip kan niet alleen in de meeste gevallen slecht weer ontwijken, doch dit bovendien zonder bezwaar van belang doorstaan 2e. Een rendabele exploitatie van lucht schepen voor het vervoer van passagiers, post en vracht is mogelijk. 3e. Post-luohtrechten kunnen, zoowei voor de route Europa—Vereenigde Staten als voor de route EuropaNederlandsch- Indië aanzienlijk liggen beneden de thans geldende. 4e. Passage-tarieven behoeven slechts weinig te liggen boven de eerste klasse tarieven van passagiersschepen. Eventueele staats- of andere subsidies zijn onontbeerlijk. 6e. Luchtschepen bieden in vergelijking tot luxe-passagiersschepen redelijk com fort. Luchtziekte komt niet voor. In het slot van het rapport, dat zich ook uitgestrekt heeft over de vraag hoe de or ganisatie van de internationale lucht scheepvaart moet worden ingericht en hoe daarbij een hevige concurrentie, die vooral in het ontwikkelingsstadium van dit lucht verkeer hoogst ongewenscht zou zijn. zoo veel mogelijk voorkomen kan worden, wordt geadviseerd in Duitschland, Neder land en Amerika en eventueel in Engeland, een nationale luchtschlpreederij te stich ten, die elk één of meer luchtschepen in eigendom zullen hebben en welke schepen onder de vlag van het betrokken land zullen varen. Voorts ligt het in de bedoeling een in ternationale exploitatie-maatschappij te vormen, waarvan de zetel te Amsterdam is gedacht. Een meteorologisch onderzoek heeft voorts aangetoond, dat ook in bepaalde deelen van ons land het stichten van een luchtschiphaven niet tot de onmogelijk heden moet worden gerekend. K T. T„ te L. Ter afdeeling Militaire Zaken, Breestraat, kan men U volledig in lichten. P. B. te B. Misschien kunt U baat vinden door zeer warme doeken om den rand der flesschen te houden en dan voor zichtig te probeeren te openen. J. B. Wiesje Bouwmeester is een nichtje van mevr. Mann—Bouwmeester. Er bestaan te veel revues om alle te vermel den. De derde vraag kunnen wij niet be antwoorden. IJ. v. d. P. Hoe ze komen, kunnen wij zoo niet beoordeelen. Ter bestrijding raden wij U aan gebruik te maken van petro leum. C. J. Th. S. te L. en L. A. de W. te K. Het tapijt met grauw papier beleggen en met een warm strijkijzer er overheen stro ken. Zoo noodig nawrijven met verwarmde terpentijn en borstelen. E. C. N. G. M. te L. Ver. Kerk en Vrede, voorzitter prof. Heeling te Leiden, secretaris ds. Hugenholtz te Ammerstol; Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, voorzitter prof. Rutgers, te Amsterdam, secretaris de heer v. d. Mandere, te den Haag; R.K. Vredesbond in Nederland, voorzitter prof. Kors te Nijmegen, mr. Beaufort, te Utrecht. M. v. V. te L. Natuurlijk is „Flora 1935" te Heemstede voor het publiek toe gankelijk tegen entrée. Zoowel spoor als tram hebben speciale tarieven vastgesteld (entrée tot de tentoonstelling Inbegrepen). In onze advertentie-pagina's vindt U daar over dezer dagen waarschijnlijk nog wel nadere mededeelingen. Aan het station of bij de N.Z.H.T.M, zal men U trouwens gaarne gegevens daaromtrent verschaffen. H. M N. de K. te L. Ons is slechts bekend Betrekkinggids (dagelijksch) voor Nederland en Indië. uitgave Vijzelstraat 3 Amsterdam, f. 20 p. jaar en De Betrek kinggids iwekelijks). uitgave L. v Dijk te Vianen, f.6 p. jaar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9