De revolutie in Griekenland. Het Witboek in het Engelsche Lagerhuis J LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 12 Maart 1935 BUITENLAND. nr griekscue: opstaup GROOT E MEERDERHEID VOOR DE REGEERING Gisteren heeft het belangrijke debat ln het Engelsche Lagerhuis plaats gehad over het zoo omstreden Witboek. Op de tribunes heerschte een zenuw achtige spanning. De voor het corps dlulo- matique en de pers gereserveerde plaat sen waren volledig bezet. De plaatsen, be stemd voor de leden van het Hoogerhuis, vertoonden daarentegen talrijke gapin gen. Labour tegen de regeering. Nadat verschillende vragen gesteld wa ren, verhief de vertegenwoordiger der oppositie, majoor Attlee, zich van zijn zetel, om zijn motie van wantrouwen ln te dienen. Hij begon met een scherpen aanval op de regeering, echter niet dan na zijn leed wezen over de ongesteldheid van minister president Mac Donald te hebben betuigd, wien hij een spoedig serstel toewenschte. Majoor Attlee noemde het Witboek een even merkwaardig als beklagenswaardig document. Het feit, zelde hij, dat onmid dellijk voor het bezoek van den minister van buitenlandsche zaken aan Berlijn het Witboek in dezen vorm gepubliceerd werd, is wel zeer ongewoon. Op het oogenbllk is nog niet te zien, of de aanwijzing, die het Witboek bevat inzake de Duitsche herbewapening, Juist is of niet. Het is echter wel merkwaardig, dat op hetzelfde moment dat de minister van buitenlandsche zaken vriendschap pelijke besprekingen met Duitschland gaat voeren, tegelijk een document als dit wordt gepubliceerd, waaraan Duitsch land zich noodzakelijk moet stooten. Nadat de spreker verschillende passa ges uit het Witboek aan critlek had on derworpen, zeide hij, bij de bespreking van dat gedeelte, dat op Duitschland be trekking heeft, dat de Labourpartij wel iswaar tegen het huidige systeem in Duitschland is, maar dat men zoo fair moest zijn, te durven zeggen, dat ook an dere landen hun jeugd volgens militaire regels opvoeden. Ontwapening is een aan gelegenheid, die alle landen evenzeer aangaat. Wat de Engelsche bewapening betreft, meende Attlee, dat men den duivel niet met Öeelzebub kon verdrijven. Hij was van meening. dat er tegen luchtaanval len geen afdoende verdedigingsmiddelen bestaan. Het Witboek beteekende een vol komen wijziging in de Engelsche politiek. Het bracht Engeland ln de vooroorlog- sche atmosfeer, in een systeem van bond genootschappen en rivaliteiten en in een bewapeningswedloop terug. Dit wenschte de Labourpartij echter niet en spreker geloofde, dat de jonge generatie der ge- heele wereld deze politiek van oude man hen zou van de hand wijzen. Antwoord van Baldwin. Na dezen aanval stond onder luiden bijval van de regeeringsbanken Baldwin op, om als eerste regeeringsspreker het standpunt van het kabinet inzake de Engelsche defensiepolitiek uiteen te zet ten. Zaldwin, die ongeveer 50 minuten sprak, begon met vast te stellen, dat het Wit boek volgens zijn overtuiging een docu ment van historisch belang zal worden. Ik ben van meening, zoo verklaarde hij vervolgens, dat de Britsche staatslieden van alle partijen sedert de oprichting van den Volkenband veel hebben gedaan, om de organisatie van Genève te behoe den tegen de oppositie van de landen, die den Volkenbond thans hebben verlaten. Engeland is nog steeds bereid door den Volkenbond voor de toekomst te arbeiden. Wij moeten er thans aan herinneren en dit wordt bij het spreken over collec tieve veiligheid en sanctie vaak vergeten dat tot den Volkenbond niet alle staten behooren en het collectieve systeem dien tengevolge niet volledig is. Twee groote mogendheden hebben verklaard, uit den Volkenbond te treden. Zij hebben daar mede het collectieve systeem een zwaren slag toegebracht. Wij wenschen van ganscher harte de universaliteit van den Volkenbond. Daar om hebben wij ook het toetreden van de sovjet-unie toegejuicht. In het kader van 't thans bestaande systeem hebben wij samengewerkt, om re gionale veiligheidsovereenkomsten op ba sis van wederzijdsche ondersteuning te bevorderen. Bij den tegenwoordigen toestand van den Volkenbond is het moeilijk een vol ledige collectieve veiligheid in het leven te roepen. Zoolang de tijd daarvoor nog niet rijp is, moet gepoogd worden een af schrikwekkend middel tegen eventueele aanvallers te vinden, dat sterk genoeg is, om het oorlogsgevaar te verminderen. Wat betreft die passages van het Wit boek, die over den omvang van onze be wapening handelen, de voorstellen van dit document gaan niet verder dan waar toe verleden zomer met betrekking tot versterking van de luchtstrijdkrachten besloten is. Het Huis zal zich misschien herinneren, zoo ging Baldwin voort, dat kort na mijn rede in het Lagerhuis in November J.I., toen wij de kwestie der Duitsche bewa pening bespraken, de meening tot uit drukking werd gebracht, dat ik met te groote openhartigheid had gesproken. Het is een feit, dat de Europeesche baro meter zeer korten tijd na deze redevoe ring steeg en dat de algemeene stemming in Europa weliswaar niet op „mooi weer" maar toch op „beter weer" stond. De Britsche regeering hoopte aldus ging Baldwin voort in dit verband weer eens het neteligste aller problemen, n.L dat der veiligheid en der wapening te berde te kunnen brengen. Tot dit doel juichten wij het bezoek der Fransche mi nisters in Februari toe. Het drukte de hoop der beide regeeringen uit, dat de in de afgeloopen beide maanden bereikte vooruitgang zou kunnen worden voortge zet door een directe, effectieve samenwer king met Duitschland. Aan dit communiqué houden wij vast. Voortgaande memoreerde Baldwin het voorstel betreffende het afsluiten van egn luchtconventle tusschen de Locarno-mo- gendheden, dat ten doel heeft, het mis bruiken van de moderne techniek in de lucht te verhinderen. Volgens de opvattig van de Fransche en Britsche regeering was het refereeren van directe samenwerking met Duitschland van bijzonder belang en daarop werden voorbereidingen gemaakt voor een En- gelsch ministerieel bezoek aan Berlijn. Er is geen reden, zeide Baldwin, waarom de onderhandelingen die in Parijs en Rome begonnen zijn, en die men hoopt in andere hoofdsteden te kunnen voortzetten, niet zullen leiden tot een nieuw tijdperk in Europa. De regeering wenscht, dat dit het geval zal zijn en is bereid, haar deel daar toe bij te dragen. In antwoord op de gedachte, die is uitge sproken, als zouden de Britsche defensie- voorstellen leiden tot herbewapening van anderen, noemde Baldwin openlijk feiten en cijfers betreffende groote uitbreidingen van strijdkrachten bij andere volkeren met Inbegrip van de Vereenigde Staten, Japan en Rusland. Ook maakte hij er melding van, dat in vele landen en vooral in de autoritair ge regeerde landen, alomvattende plannen gemaakt waren voor de mobilisatie van het geheele volk in tijden van oorlog. Engeland heeft nooit de leiding geno men bij de herbewapening. Zijn lucht macht stond nog slechts op de vijfde plaats en afgescheiden van de luchtverde diging, was geen uitbreiding der gewa pende strijdkrachten van leger en vloot voorgesteld. Groot-Brittannië heeft het vlootverdrag van Washington als oudste en grootste vlootmogendheid afgesloten, om den an deren mogendheden een voorbeeld te ge ven. In dien tusschentijd heeft Japan zijn vloot aanzienlijk uitgebreid en spreker ge loofde, dat het zijn vloot nog verder zou vergrooten. Japan, dat een veel modernere vloot heeft dan Engeland en de Vereenigde Staten, bouwt tot aan de limiet, die ln het verdrag is vastgelegd, hetgeen Engeland niet heeft gedaan. Wat de landmacht betreft, zeide spreker een oogenblik naar Rusland te willen kij ken. In dit geval zou men toch hebben moeten denken, dat een regeering van het proletariaat de geheele overige wereld een voorbeeld zou hebben moeten geven. In plaats daarvan is het leger, dat vier jaar geleden nog 600.000 man bedroeg, vergroot tot 9 40.000 De legerkosten in Japan zijn in de laatste vier jaren meer dan verdub beld. Ook in Italië is de luchtvloot met meer dan 35 pCt. uitgebreid. In de Ver eenigde Staten toonen de begrootingen van leger en luchtvloot een vergrooting van 39 millloen dollar, waarvan 76 pCt. voqr materiaal. Wat de autarkie in vele landen en vooral in de autoritair geregeerde landen betreft, zeide Baldwin, dat dit naar zijn meening een der bedroevendste verschijnselen was in dezen zeer verontrustenden toestand. Ik zelf, aldus de spreker, keur dit mis schien nog meer af dan welk ander ook der overige feiten, die ik zooeven het Huis heb medegedeeld. In geen enkel der genoemde gevallen heeft Engeland de leiding genomen bij de herbewapening en het is zeer belangrijk, dat wij ons deze feiten voor oogen houden. Wij blijven vasthouden aan het stand punt, dat ik meer dan eens in het Huis heb uiteengezet, n.l gelijk met elke mo gendheid die op effectieven afstand van Engeland gelegen is. Afgezien van de lucht-afweermaatregelen, kan niet ge sproken worden van vergrooting der En gelsche luchtvloot en legerstrijdkrachten. In het verdere verloop van zijn redevoe ring behandelde Baldwin de behoeften van Engeland op het gebied der bewapening. Van militair-technisch ooenunt bezien, besprak hij de verschillende wapens. Hij noemde de mechaniseering van het leger en de uitbreiding van de kustverdediging een der eerste eischen voor de bescherming van de Britsche scheepvaart. Wanneer het Engelsche volk de voor stellen van het Witboek laat uitvoeren, al dus besloot Baldwin, zal het niet alleen voor den vrede werken, doch den vrede in de toekomst verzekeren. Een land, dat niet bereid is de noodige voorzorgsmaatregelen voor zijn eigen verdediging te treffen, zal nimmer moreele noch materieele macht in de wereld bezitten. Laat ons daarom, zoo mogelijk unaniem, stemmen voor het voorstel en laat ons wenschen, dat onze vertegenwoordigers, die in de volgende twee of drie weken naar de Europeesche hoofdsteden zullen vertrekken, bij hun werk zullen worden begunstigd en dat zij ons nader zullen brengen tot de veiligheid, waarvoor wij zoo lang hebben gestreden. Standpunt van anderen. Herbert Samuel (liberaal) zeide, dat al gemeene ontwapening de ware weg tot veiligheid is, maar regeering begint een nieuwen strijd in bewapening, die slechts kan leiden tot bankroet of oorlog. Samuel is van meening, dat de zinspeling op Duitschland in het Witboek de onhan digste diplomatieke daad is. Wedgwood (onafhankelijke arbeiders partij l gaf in overweging om, als 't lucht- vlootverdrag zal zijn gesloten, een lucht macht, samengesteld uit contingenten van alle deelnemende landen, in elk dezer lan den te posteeren. Tijdens de rede van den volgenden spre ker, admiraal Kleyes, wierpen twee vrou wen van de publieke tribune vlugschriften in de zaal onder het uiten van anti-mili- tairistische woorden. Zij werden op staan- den voet verwijderd. Austen Chamberlain dient amendement in. Bij de indiening van zijn aangekondigd amendement ten gunste der regeering, zelde Austen Chamberlain, dat, in geval van een Westelijken oorlog, de Volkenbond een enorme veiligheid oplevert, maar het is niet die soort van oorlog, welke den geest der menschen heden verontrust en een toeneming der bewapeningen veroor- Het ware gevaar is thans, dat er een oogenblik kan komen, waarop eenige natie opzettelijk een oorlog zal ontketenen, op een haar gelegen komend oogenbllk, ten einde een nationale ambitie te verwezen lijken van uitbreiding van grondgebied of wraak, die zij niet door vreedzame mid delen zou kunnen bereiken. Het is verkeerd te zeggen, dat tegen een aanval van dien aard de Volkenbond thans of binnen een afzienbare toekomst het slachtoffer van den aanval of de wereld ln haar geheel zou kunnen beveiligen. Cham berlain verklaarde, dat de eenige wijze om een dergelijken oorlpg te voorkomen is, om aan den mogelijken aanvaller duidelijk te maken, dat er een zoo verpletterende kracht tegen hem zou worden opgehoopt, dat dit hem elk vooruitzicht op een over winning zou ontnemen. Austen Chamberlain verdedigde vervol gens het Witboek, zeggendeIn dit opelcht ben ik het eens met Baldwin, om te ver klaren. dat men veel goed kan doen door de waarheid te zeggen. Simon sluit bet debat. Sir John Simon, die het debat sloot, zeide dat het doel waarmede Eden en hij bin nenkort op reis zullen gaan, was de voor waarden verzekeren, waaronder Duitsoh- land zou kunnen terugkeeren tot d«n Volkenbond. Wij zijn er van overtuigd, al dus Simon, dat geen veiligheid ter wereld vergelijkbaar is bij een afdoend functio- neerenden Volkenbond, die universeel is. Het uiteindelijk doel, dat wij allen pogen te verwezenlijken is den vrede in de ge heele wereld op een blijvende basis te ves tigen door samenwerking en betere over eenstemming tusschen de naties. Tot dat doel is niets van meer belang dan de be gunstiging van het vertrouwen ln den Europeeschen vrede. Dat was het doel, dat ook duidelijk in de verklaring van Londen was neergelegd. Wij verheugen ons er zeer op te mogen vaststellen, dat de Duitsche regeering een gunstige ontvangst bereidde aan den rechtvaardigen en vrlendschappelljken geest van deze verklaring. Niets wat hier en elders gezegd is verandert dezen toe stand ook maar in de geringste mate. Het is in dien geest, dat wij onze reis zullen aanvaarden. Overwinning van de regeering. Het debat is met een overwinning van de regeering geëindigd. De labour-motle werd met 424 tegen 79 stemmen verwor pen. Het amendement van Austen Cham berlain werd vervolgens aanvaard als mo tie van vertrouwen met 387 tegen 76 stem men. Opwinding vóór het Parlements gebouw. Tijdens het defensie-debat hadden zich in de voorhal van het Engelsche Lagerhuis honderden personen, meest vrouwen, ver zameld, die een reeks van afgevaardigden wenschten te zien. om tegen de bewape ningspolitiek der Engelsche regeering te protesteeren. De toegangen tot het Lager huis waren bijzonder druk bezet en de politie vroeg verdere versterkingen aan, daar zij tegen den avond groote betoogin gen verwachtte. Duitsch commentaar. De Völkische Beobachter schrijft o.a.: Met voldoening constateeren wij, dat Baldwin van meening is, dat de uiteen zettingen in het Witboek tegenover alle landen en ook Duitschland in vriend- schappelijken geest is geweest. Het blijft evenwel te betreuren, dat van dezen vriendschappelijken geest weinig te be speuren is geweest, maar dat nu ook, vol gens de meening van bijna de geheele wereld, hier moet worden geconstateerd, dat men terugvalt tot de methodes van Versailles en de wijze van denken van 1919. Indien Baldwin thans ook verder denkt te onderhandelen in vriendschappelijken geest, zal niemand dat met grootere vol doening ontvangen dan wij, wel is waarop voorwaarde van rechtsgelijkheid en op een wijze dat deze vriendschappelijke geest ook practisch tot uitdrukking komt en de rechtsgelijkheid van Duitschland noch theorethisch noch in feite aantast. Met de landen, die de bestaande ver dragen willen wijzigen, is blijkbaar ook Duitschland bedoeld. Wij juichen het toe, wanneer Baldwin het verzuim van het Witboek herstelt en in zijn redevoering thans ook heeft ge sproken over de zwaarbewapende staten en met name ook over de Sovjet Unie, welke thans de sterkste strijdmacht ter wereld bezit. Ten slotte juicht het blad het toe, dat officieel dingen zijn gecon stateerd, wairop van Duitsche zijde moest worden gewezen. Wij gelooven, dat wanneer in dezen geest de onderhandelingen zullen worden gevoerd, een juiste beoordeeling van den algemeenen toestand veel gemakkelijker mogelijk schijnt. DE OPSTAND IN MACEDONIË OVERWONNEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontspanning. Het debat in het Engelsche Lagerhuis over het Witboek heeft gewerkt als een verademing. Labour en Liberalen hebben hun ontstemming geuit over de h.i. ontij dige publicatie en voorts over den Inhoud, waarin zij zien een terugval tot den ouden bewapeningswedloop. Baldwin heeft nog eens uitvoerig het standpunt der regee ring verdedigd en nu goedgemaakt wat het Witboek bedierf; hij noemde thans ook de bewapening van andere landen dan Duitschland en releveerde den geest, onder andere dan Duitsche jeugd! Ware dit ter stond gedaan, het Witboek zou niet geleid hebben tot de veertiendaagsche verstar ring van den toestand, die er nu het ge volg van is geweest! Doch laten wij ons verheugen, dat geen blijvend nadeel is toegebracht, dat het Duitsch-Engelsche contact is hersteld en dat de reizen van Sir John Simon en Eden thans zijn verzekerd. OOSTENRIJK. Het Rintelen-proces. Het Rintelen-proces is gisteren wegens ongesteldheid van den verdediger, dr. Klee. tot heden uitgesteld. Het gerecht heeft besloten. Ingeval de verdediger heden nog niet hersteld mocht zijn, ambtshalve een nieuwen vejdejjjger te nemen. V i? SAtOMlKl r 7 ,»drrtu --'H u SECtb A- OtOFAMTiJj KA WAL A TRiKWlA COifü THES5ALlÈ( ct ZiW VL TRlPOUS f.ctf IIMNOS rGeibcue ZEE d' Ptl/OPONI IffTuiOA CMtoS sIJZS f O fös 4 NATOS O MttOt KANIA miodeU*wo«he Kandia 3P De regeeringstroepen hebben hun op- marsch voortgezet en 't pleit is beslecht: Macedonië is van opstandelingen vrijwel gezuiverd. De leider, generaal Kamenos Is met zijn staf naar Bulgarije gevlucht. Toen de vluchtelingen ln vier auto's dicht bij de Bulgaarsche grens waren, bleven de wagens steken in den drassi- gen bodem. Op dat oogenblik naderde een Grieksche grenspatrouille, welke der regeering trouw is gebleven. Deze pa trouille had blijkbaar opdracht ontvan gen de vlucht der revolutionnaire officie ren naar Bulgarije te verhinderen. Toen de officieren de grensbewakers bemerkten, vluchtten zij in wilden haast met medeneming van het hoognoodlge. Slechts drie hunner bleven in den wa gen achter en gaven zich over. Toen de wacht hen wilde ontwapenen, pleegde een der officieren met zijn pistool zelfmoord. Vervolgens zetten de Grieksche soldaten de vluchtende officieren na, die reeds Bulgaarsch gebied hadden bereikt en bij de Bulgaarsche grenspost stonden. Toen de achtervolgers aanstalten maak ten op de officieren te schieten, verklaar de de commandant van de Bulgaarsche wacht, dat zijn manschappen het vuur der Grieken direct zouden beantwoorden, waarna de Grieksche soldaten aftrokken. Na dit incident legitimeerden generaal Kamenos en zijn officieren zicli, die zich eerst voor regeeringscommissarissen had den uitgegeven. Daar zij verklaarden, dat zij den gehee- len dag geen voedsel tot zich genomen hadden, werden zij naar het naastbij- zijnde dorp gebracht, waar zij van het noodige werden voorzien. Vandaag zullen de vluchtelingen naar Sofia gebracht worden. In een gesprek met officieren, verklaarde generaal Ka menos, dat bij een groot deel van zijn troepen muiterijen waren uitgebroken die hem tenslotte gedwongen hadden tot den algeheelen terugtocht. Voorts zeide hij, dat de regeering er in geslaagd was bij Dedeagatsj troepen aan wal te zetten en de opstandelingen on verwachts in de flank aan te vallen. Daar door was vrijwel alle kans verkeken ge weest en elke verdere strijd nutteloos ge worden. Volgens particuliere berichten heeft Kamenos er nog aan toegevoegd, dat de hoofdoorzaak van zijn nederlaag aan het gebrek aan luchtstrijdkrachten te wijten was. Ook hadden zijn troepen sterk on der gebrek aan munitie te iijden gehad. Daarbij kwam dan nog, dat het der re geering gelukt was oak bij Kawala troe pen aan wal te zetten en de linkerflank van zijn positie op te rollen. Zijn troepen waren volkomen gedemoraliseerd en zou den de wapens hebben weggeworpen. Verdere berichten voegen hieraan toe, dat de nederlaag der opstandelingen voor al ln het optreden van generaal Kamenos zelf te zoeken valt, die in het dooi hem bezette deel van Macedonië en ThracF op niets ontziende wijze een algemeene mobilisatie liet uitvoeren. Daardoor kwa men er veel communistische elementen onder de troepen terecht, die in hooge mate tot de desorganisatie en demorali satie van de rebellen hadden bijgedragen. De Bulgaarsche regeering deelt mede, dat de Grieksche vluchtelingen diep in het land zullen worden geïnterneerd. Feitelijk is hiermee op het Grieksche vasteland de opstand beëindigd. Generaal Kondylis keert heden naar Athene terug. Nog slechts enkele plaatselijke maatre gelen moeten genomen worden. Over blijft nu nog de opstand op Kreta en een paar eilanden. Of deze zich nu nog lang zal kunnen handhaven? Vooral, n de vlootmacht der regeering is ultgebre door de overgave van den kruiser „Helle"? Volgens een nader bericht ls het tijdens de afwezigheid van den commandant van den kruiser, dat de bemanning in opstand is gekomen, de officieren geboeid en aan de regeering getelegrafeerd heelt, dat zij zich overgaf. De „Helle" is te Saloniki aangekomen. Piastiras tegen Venizelos, Piastiras heeft van de Italiaansche Rivièra uit zijn aanhangers aangespoord, om Venizelos in den steek te laten. Volgens Piastiras had men te doen met twee afzonderlijke bewegingen: één doet hem en één. door Venizelos geleid. Begin Januari, toen Piastiras in Bul garije reisde, had hij met afgevaardig den van Venizelos onderhandeld, om een gemeenschappelijke eensgezinde operatie te ontwerpen. Maar Venizelos verklaarde, dat de tijd daarvoor nog iniet gekomen was. Daarop had Piastiras in alle bijzonder heden een nieuw Putsch-plan uitgewerkt. Hij koos den 25sten Maart uit als den vieringsdag van de Grieklsche onafhan kelijkheid, waarop alle regeeringsleden in de kathedraal verzameld zouden zijn voor de plechtige godsdienstoefeningen. Op dit tijdstip wilde hij zijn slag slaan. Na de gevangennemine der regeerings leden zouden de garnizoens naad de rebel len zijn overgeloopen. Venizelos echter had zijn plannen ge dwarsboomd en had te vroeg erop los ge slagen. ENGELAND. De buitenlandsche politiek der Labour-Party. De voorzitter der Engelsche Labour Party, Lansbury, heeft voor den specialen correspondent van de „Matin" het pro gramma van zijn partij uiteengezet. Hij verklaarde, dat de kansen bij de verkie zingen buitengewoon gunstig staan. Ten aanzien van den buitenlandsch-poUtieken toestand zeide hij o.m.: „Wij kunnen geen definitief oordeel vellen, daar wij niet beschikken over de noodige gegevens, maar wij gelooven, dat alle vredes- en ontwapeningskwesties in Genève behandeld moeten worden. De mogendheden zouden alle aanvalswapenen moeten afschaffen, die Duitschland ver boden zijn. Op het oogenblik is iedereen bang voor zijn buurman, en dat zal zoo blijven zoolang niet een natie den moed heeft, duidelijker en vast omlijnde voor stellen voor een algemeene ontwapening te doen. De regeeringen zouden dan hun standpunt moetefl bepalen en de volken zouden kunnen zien, waar de werkelijke oorlogsophitsers zitten. Indien Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten in dezen zin zouden willen voorgaan, zou de toestand zeer opgehelderd worden. Ons streven moet in de eerste plaats de kwes tie der luchtstrijdkrachten betreffen. Wij moeten een controle invoeren, de han delsluchtvaart internationaliseeren, de na tionale luchtstrijdkrachten afschaffen en een Internationale luchtmacht vormen Wie echter meent, dat te Genève een soort autonome luchtvloot zou kunnen worden gevormd, is een dwaas. De samenwerking van Engelsche, Italiaan- sofee «D Nederiwidsehe troepen in ï#t Saargebied wijst duidelijk genoeg den weg, die moet worden ingeslagen". Tenslotte verklaarde Lansbury, dat den tegenwoordigen toestand het ridder lijke Frankrijk een groote rol heeft te spelen. UIT HET VERRE OOSTEN. De Oost-Chineesche spoorweg. De verdragen over den verkoop van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn gister avond te Tokio voorloopig onderteekend, nadat de overeenstemming tusschen drie betrokken partijen tot stand was gekomen. De verdragen werden onderteekend voor Japan door den minister van Buitenland sche Zaken, Hlrotavoor Rusland door den Russischen ambassadeur Joerenef en voor Mandsjoekwo door den gezant Ting. Bij de onderteekening waren verder de ambte naren, die betrokken waren geweest bij de onderhandelingen, aanwezig. De minister van Buitenl. Zaken, Hirota, wenschte de vertegenwoordigers van Rusland en Mandsjoekwo geluk met het resultaat, dat na onderhandelingen, die 21 maanden hebben geduurd, verkregen is. De definitieve onderteekening znl Maart plaats hebben. China heeft echter krachtig geprotes teerd bij de Sovjet-regeering tegen den verkoop van den Chineeschen Oosterspoor weg. De Chineesche regeering, die mede- eigenares is van den spoorweg, beschouwt de transactie als onwettig. De verkoop, u* dus wordt verder gezegd, raakt in geen en kel opzicht aan de Chineesche rechten et belangen,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12