GOEDE VOORUITZICHTEN VOOR DE JAARBEURS. LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Dinsdag 12 Maart 193} Krachtprestatie van onze Nederlandsche industrie. Aanpassing van het bedrijfsleven en samenwerking. GEMENGD NIEUWS. CRISIS-BERICHTEN. i VRAGENRUBRIEK. CORRESPONDENTIE. (Van onzen reisredacteur.) De voorjaarsbeurs die heden haar poor ten heeft geopend, is al weer de twee en dertigste jaarbeurs, die te Utrecht wordt gehouden. Wat al stormen heeft dit in stituut in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan over zijn hoofd zien gaan! En hoe is telkens weer opnieuw gebleken, dat handel en industrie dit belangrijke inter médiair niet willen missen en er in tijden van voor- en tegenspoed hun hoop op bouwen. Als dit ooit duidelijk naar voren is gekomen, dan is dat thans het geval. Op het gebruikelijke voorbezoek aan deze beurs, waartoe de Raad van Beheer we derom de pers had uitgenoodigd, heeft de secretaris-generaal, de heer W. Graadt van Roggen, ons het een en ander verteld van de vooruitzichten van deze jaarbeurs en van den internationalen toestand. Met 1691 deelnemers (vorig jaar 1725). 15062 vlerk. Meter verhuurde oppervlakte (vorig Jaar 14642) en een uitverkocht „huis met tuin'' maakt deze jaarbeurs geen slecht figuur. Niet alleen de vaste gebou wen zijn geheel gevuld, maar ook het Vredenburg (de „tuin") is weer geheel vol gebouwd. Ondanks de sterk verminderde buitenlandsche deelneming bleef men slechts met 34 deelnemers onder het tot nu toe bereikte maximum, terwijl het aan tal vierk. M. verhuurde exploitatieruimte zelfs is overtroffen. Dit noemde de heer oraadt van Roggen een krachtprestatie. inzon derheid van onze Nederlandsche industrie Voor deze prestatie in dezen tijd bracht hfj hulde aan het Nederlandsche bedrijfs leven en aan hen, die uit den vreemde gekomen de handelspolitieke prikkel draadversperringen hebben durven trot- seeren. Dit is een daad, die zwaar op weegt tegen den zondvloed van neer slachtige woorden. Het is een uiting van gezonde kracht en sterken wil. die niet nalaten zal op ons volk indruk te maken en, laat ons hopen, er ook toe zal medewerken, het zich op financieel gebied manifesteerend gebrek aan vertrouwen, dat in het alge meen in ons land jegens de industrie nog maar al te veel heerscht, te vervangen door een daadwerkelijke belangstelling, zich uitend in nieuwe kapltaalstnvestee- ringen door particulieren in onze natio nale bedrijven. Zorgelijke omstandigheden. Het bedrijfsleven verkeert in zorgelijke omstandigheden; de oogenblikkelijke si tuatie, internationaal door tal van hetero gene elementen van hoogspanning door kruist. blijft wankelbaar. Daarbij valt wel te bedenken, dat zoowel in het bedrijfs leven als op het terrein der overheid het niet meer de personen zijn, wier eigen in zicht de richting bepaalt, waarvoor zij aansprakelijk worden gesteld, maar dat het in hoofdzaak de blinde drang der om standigheden is, welke dwingt tot syste men, die de kwade kwalen van dezen zeer zieken tijd alleen maar schijnen te kun nen verergeren. Het praotische zakenleven juicht of treurt niet over hetgeen niet kan worden veranderd; het wordt beheerscht door den loop der feiten en het houdt rekening met het feit, dat het zakenleven over de heéle linie en over de heele wereld op losse schroeven staat en elk perspectief ontbreekt. Alles ligt in de wereld kris en kras door elkaar; de weg van Crisis naar Croesus ligt nog zwaar in den nevel. Onder steeds beklemmender beinvloeding van tusschen Scylla en Charibdls geslingerde overheden speelt de internationale han del blindemannetje en stuivertjeverwisse- len tegelijk. Dat daarvan botsingen het onvermijdelijke gevolg zijn, ligt voor de hand. Ten opzichte van nagenoeg alle facto ren, waarop eertijds het handelsverkeer tusschen de volkeren gebaseerd was en ook alleen gebaseerd kan zijn heer- schen onzekerheid, verwarring en wan trouwen. Het wegvallen van de oude nor men, die de trouwe steunsels waren van het zakenleven, bracht het geheele eco nomische leven successievelijk op drijf zand, waarin het bij eiken stap vooruit, achterwaarts of bezijden, dieper wegzonk. Zullen inderdaad de nieuwe tijden de oude normen kunnen ontberen, die nu klakkeloos over boord worden geworpen, of wacht het aanbreken van den nieuwen dageraad juist op het verkleinen van de door den wereldoorlog ingeleide, door de crisis vergroote afwijkingen dier oude normen? Het bedrijfsleven. Merkwaardig in tusschen blijft de wijze, waarop het bedrijfsleven ten onzent op dit alles reageert, Het blijkt in sterke mate immuun te zijn geworden voor excessieve fluctuaties. Een jaar geleden had men nog wel eenig vertrouwen in de als geneesmid del aanbevolen drankjes en pillen der economische pharmaceutics. Thans is men ervan overtuigd, dat al die wondermidde len slechts kwade reacties hebben opge wekt, die in het zieke lichaam nog lang niet uitgewerkt zijn en een grondig reini gingsproces op langeren temljri zullen noodig maken. Sterker is men geworden in de overtui ging, dat alle krachten voorlooplg gecon centreerd moeten worden op het keeren van het onmiddellijke gevaar. Het bedrijfs leven heeft met deze taak reeds loonende resultaten verkregen, die den moed leven dig houden. Het is of men, te midden van het drijfzand op de plaats waar men staat, iets meer vasten grond onder de voeten krijgt. De toestand is vooral verwarder gewor den door de doorvoering en doorwerking van crisismaatregelen, met name van het contingenteerlngs- en cleaüngsysteem. De blinde drang der omstandigheden heeft ons land afweerwapenen in de hand ge drukt, waarmede wij van nature niet wel weten om te gaan. De klachten van het bedrijfsleven over systeem en toepassing zijn zoowel van de zijde van de Industrie als van den handel in het laatste halfjaar grooter ln aantal en ernstiger van Inhoud geworden. Tegen voordeelen eenerzijds staan nadeelen anderzijds, de moeilijk heden, ze tegen elkander te kunnen afwe gen, wisselen en vermeerderen met den dag. Hoopgevende verschijnselen. Er zijn echter ook hoopgevende ver schijnselen. Alom in de wereld openbaart zich een groei en versterking van de krachten, die naar het slechten der han delsbarrières streven. Er gaat een kreet naar „export" over de wereld en men gaat inzien, dat ook nu nog evenals in de zoo zeer gesmade „oude" wereld export zonder import niet kan bestaan. Speciaal daar, waar men zich in het buitenland gouden-standaard-bergen ervan had voor gesteld, beginnen de termen „contingen- teering" en „autarkie" geladen te geraken met gevoelens van afkeer, terwijl ook op ander gebied incldenteele teekenen erop wijzen, dat men over het algemeen, wat het experimenteeren met ldeologieëen be treft, tot bezinning komt. Als een ander hoopgevend verschijnsel beschouwde de heer Graadt van Roggen het natuurlijke aanpassen van het be drijfsleven aan de veranderde omstandig heden, een aanpassen, dat wel met groote verliezen en offers gepaard is gegaan, maar nu ook reeds blijkt een basis te kun nen zijn voor een langzame en geleidelijke verbetering. Als zoodanig kan ook be schouwd worden de zich meer en meer openbarende, uit het particulier initiatief geboren, practisehe samenwerking ten op zichte van bepaalde belangrijke export objecten, die voor de lndustrieele onder nemingen alleen te omvangrijk zouden zijn. Er is de laatste maanden bij her haling melding gemaakt van verschillende belangrijke orders, voor Russische, Turk- sche en Zuld-Amerlkaansche rekening, die voor de Nederlandsche industrie behouden zijn gebleven door een aaneengesloten en gecoördineerd optreden. De dalende kapi taalrente, die het bedrijfsleven een steun in den rug geeft, mag eveneens als een- waardevolle stimulans-factor worden ge memoreerd. Deelneming aan de jaarbeurs. BIJ de voorbereiding van deze voorjaars beurs zijn twee dingen wel heel duidelijk aan het licht gekomen; de ontzaglijke krachtsinspanning van het Nederlandsche bedrijfsleven om zich ln den onbarmhartig zwaren economlschen strijd te willen handhaven, en het sterke vertrouwen, dat een groot deel van dit bedrijfsleven stelt in het economisch nut van het Jaarbeurs- intermediair. De internationale en nationale handels politieke maatregelen van' het laatste halfjaar zijn voor de buitenlandsche be langstelling niet direct bevorderlijk ge weest. De deelneming uit het buitenland vertoont terugloopende cijfers. Met des te grooter waardeertng moge vermeld worden de aanwezigheid van een Belgische, een Zwltsersche en een Dultsche offlcieele groep. Het internationale karakter van het Nederlandsche jaarbeursinstituut blijft dus gehandhaafd. Wat de prestatie van het Nederlandsche bedrijfsleven betreft, hebben alle belang rijke afdeellngen en groepen van bedrijfs takken op deze beurs een vergrooting on dergaan en hebben zij in compactheid ge wonnen. Deze voorjaarsbeurs levert het bewijs voor het technisch aanpassings vermogen van een groot deel van onze industrie. Uit alles, ook uit de prijzen der goederen, blijkt, dat de Nederlandsche in dustrie een open oog en oor heeft voor wat de tijdsomstandigheden eischen. Het aantal nieuwe deelnemers is ditmaal verheugend groot. Ook onze overzeesche gewesten ontbreken daarbij natuurlijk niet. Voorts is aanwezig een „Zulderzee- groep", een gemeenschappelijke inzending van de industrieën, die gevestigd zl] rond om het XJsselmeer. waarbij zich aansluit een inzending van de afdeeling Zoetwater- visscherij van de Nederlandsche Heide maatschappij en een afdeeling op het ge bied van vreemdelingenverkeer Voor het eerst textiel. Een groote nieuwigheid is de gezamen lijke demonstratie op deze voorjaarsbeurs van Nederlandsche textiel-industrieën, voor zoo ver zij kunstzijden en met kunst zijde verwerkte stoffen vervaardigen. De bedoeling van deze demonstratie, welke een oppervlakte van 900 M2 vult, is: een overzicht te geven van hetgeen onze bij uitstek nationale textlel-lndustrie op dit gebied presteert. Deze demonstratie, uiting van een gemeenschappelijk optreden van concurreerende firma's ter bereiking van eenzelfde algemeen doel, beoogt vooral een einde te maken aan de nog al te veel heerschende meening, dat de Nederland sche textlel-industrie slechts de van ouds bekende stoffen maakt en aan de moderne, met kunstzijde verwerkte stoffen geen vol doende aandacht zou schenken. Een open baring zal deze demonstratie iederen be zoeker van deze voorjaarsbeurs zeker zijn. De vooruitzichten voor het bezoek aan deze beurs zijn gunstig. Uit het buitenland worden vele bezoekers verwacht, terwijl uit het binnenland wederom vele excursies naar de Jaarbeurs zijn georganiseerd. Voor de eerste maal zullen ook de leden van de Eerste en de Tweede Kamer een collec tief bezoek aan de jaarbeurs brengen. WARDENIER LAAT WEER VAN ZICH HOOREN. EEN DEMONSTRATIE MET DEN BRANDSTOFLOOZEN MOTOR, DIE NIET DOORGING. Het is nog slechts weinige maanden geleden, dat de algemeene belangstelling zich concentreerde op het Friesche plaatsje Wolvega, waar een onbekende Jongeman, Wardenier genaamd, de wereld ln op schudding braoht door zijn mededeellng, dat hij een brandstofloozen motor zou hebben uitgevonden. Men herinnert zich hoe de belangstelling na eenlge dagen weer ineenstortte, toen de heer Wardenier geen zweem van bewijs voor het bestaan van zijn uitvinding kon geven, zoodat een leder tenslotte de overtuiging had, dat men te doen had met een fantast, wiens uitvinding slechts ln zijn verbeelding be stond. De verwachting, dat de uitvinding hier mede voor goed in de doofpot zou ver dwijnen is echter niet bewaarheid. Dezer dagen kondigde de heer Wardenier plot seling aan, dat zijn motor gereed was en gedemonstreerd zou worden. De demonstratie zou gistermiddag in café Dragt te Wolvega plaats hebben. Niettegenstaande het gToote nieuws was er in het stille dorp weinig bijzonders te bespeuren. Slechts enkele persmenschen hadden zich van te voren in het café ver zameld. Op het gemeentehuis werd mede gedeeld, dat de vergunning tot het geven van een demonstratie was verleend; meer kon men ons niet zeggen. Wel gingen er geruchten, dat terstond bi) het begin der demonstratie de geheele motor ln beslag zou worden genomen. De personen, die den vorlgen keer bij deze zaak betrokken waren, wilden er thans niets van weten. Zelfs wethouder Muurling, die even gepolst werd, zeide niets met de zaak meer uit staande te hebben. De caféhouder zelf moet, naar ons werd medegedeeld gezegd hebben, dat hij geen demonstratie kon toestaan, indien bleek, dat er slechts van boerenbedrog sprake was. Hij wilde vooraf den motor geheel zien. Zoo werd dan met spanning het uur waarop de demonstratie zou beginnen afgewacht. Intusschen werd medegedeeld, dat de heer Wardenier met zijn motor was gearriveerd en dat de politie reeds een kijkje had genomen, evenals wethouder Muurling. Men liet zelfs een foto zien, die een voorstelling van den motor ln kwestie moest geven. Om 1 uur was het café al voller en er heerschte werkelijk eenlge spanning onder de aanwezigen. De entreeprijs van f. 2,50 scheen de nieuwsgierigen dus niet af te schrikken en dat de heer Wardenier op een groot publiek gerekend had bleek uit de mededeellng dat er 1500 kaarten gedrukt waren voor de belde dagen, waarop ver gunning voor de demonstratie was ver leend. Wat echter de sceptici verwaoht had den geschiedde: Tegen 2 urn kwam de heer Wardenier vertellen, dat de demon stratie niet kon doorgaan. Als oorzaak daarvan gaf hij aan, dat de motor nog niet gepatenteerd was. wat hij van tevoren had kunnen weten en dat hij met het oog op de Veiligheidswet zelf alle risico voor de veiligheid zou moeten dragen, wat hij niet wilde doen. De heer Wardenier vertelde tevens, dat de vorige maal de zaak ontijdig was afgebroken en dat men hem tegen rijn wil en zelfs zon der zijn medeweten naar een kliniek te Groningen had vervoerd. Nadat hij uit de kliniek teruggekeerd was had hij, naar zijn zeggen, hulp van vele zijden ontvan gen, ook uit het buitenland, o.a. van den Italiaanschen militairen attaché en van een maatschappij uit Amerika, waarbij ook een minister betrokken zou zijn. Deze maatschappij zou hem met eenige millioe- nen dollars hebben willen steunen. Ondanks zijn geheimzinnigheid was de heer Wardenier ditmaal bereid den aan wezige Journalisten de onderdeelen van zijn motor te toonen. De verschillende werkstukken bieden geen bijzonderen aan blik en zeggen weinig omtrent de beweerde eigenschappen van den motor, die zij volgens den heer Wardenier zouden vor men. In de tank, die een inhoud van 40 50 Liter heeft kan een gasmengsel ge borgen worden van 100 atmosferen druk, bestaande uit samengeperste lucht en waterstofgas met een Italiaansch poeder product. De heer Wardenier zelf verklaarde echter sleohts met vijftien atmosfeer druk te zullen demonstreeren. Een metalen kist bevatte naar zijn mededeellng vijf schuif- cyllnders, die geleverd zijn door de firma J. de Jonge's IJzer-Constructie te Steen- wijk. De kist dient zoowel voor beveiliging als voor oliebak. Op 30 atmosferen druk kan ik, aldus de uitvinder, met een liter van een gas mengsel wel drie maanden onafgebroken werken. De motor heeft reeds geruimen tijd gedraald zonder merkbaar verlies. De heer Wardenier verklaarde, binnen kort te zullen demonstreeren, waarbij een centrifugaalpomp of een andere machine als tegenstand zal dienen. Ook deelde hij mede, dat de heer Koolhoven, de bekende vliegtuigbouwer, had toegezegd den motor te komen zien. Het patent was aange vraagd bij een particulier octrooi-bureau. AUTO RIJDT TEGEN EEN LICHTPAAL. Vijf Inzittende militairen gewond. Gistermiddag, omstreeks halfdrie, heeft op den Rijksstraatweg, even buiten de kom van Enmelo, een auto-ongeluk plaats ge had, waarbij vijf militairen werden ge wond. Door het springen van een der ban den van een personenauto, waarin de militairen waren gezeten, is de wagen tegen een lichtpaal gereden. Bij de botsing werden de inzittenden allen aan het gelaat gewond. Nadat zij door dr. Holtrop ter plaatse verbonden waren, zijn zij met een militairen zieken wagen naar Amersfoort overgebracht. De auto is totaal vernield. HONDERDJARIGE TE NIJMEGEN OVERLEDEN. Te Nijmegen is gisteren overleden mevr. P. MeyerMazzuchi, die ln het afgeloopen jaar haar honderdsten verjaardag heelt gevierd. RECLAME- ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK Dacht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatlek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten ophouden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nomen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met eiken morgen pre cies de kleine dosis ln mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoo vele bekenden aanbevolen, dat enkelen dachten, dat ik het verkoopen moest." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaardig urinezuur verdTiJven, dat de kwellende rheurruatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook verder bewaren voor de verschrik kingen van rheumatlek. Want de „d&ge- lijksche dosis" zal zijn organisme in een perfecte conditie houden, zoodat schade lijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. 789 Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en 1.1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Gistermiddag is te Rotterdam de 61-ja rige W. A. Ge eve, wonende aan den Oppert, bij het oversteken van den Goudsche- Singel nabij het Oostplein, aangereden door een auto, bestuurd door den heer M. W. uit Voorburg. G. bleef bewusteloos liggen en is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Bij aankomst bleek hij overleden te rijn. KINDJE VERBRAND. In de Twijnstraat te Utrecht heeft giste ren in een kamer achter een banketbak kerswinkel een wiegje vlam gevat, dat vlak bij een brandend petroleumstel stond. In de wieg lag een kind van een Jaar. De moe der nam het kind uit de brandende wieg en wikkelde het in een deken, doch ook deze geraakte in brand. Tot overmaat van ellende ging ook de kleeding van de moe der branden. Een oude man, die boven de kamer woonde, waar het ongeval plaats had, kwam haastig hulp bieden en trachtte met een deken de vlammen te blusschen. Het kind viel daarbij op den grond en is waar schijnlijk onmiddellijk daarop aan de be komen brandwonden overleden. Met em mers water ls het begin van brand door de buren gebluscht. VISSCHERSVAARTUIG OP HET IJSELMEER GEZONKEN. Gistermorgen te ongeveer halfzeven waren de visscher Jacob Hannessen en rijn 19-Jarige zoon uit Harderwijk ter vlsch- vangst gegaan met de HK. 90, eigenaar B. van Meer, ondanks het ruwe weer. Eenige kilometers uit de kust ging het kuilnet overboord en gingen de visschers sleepende weer op de haven aan. Plotse ling kwamen groote schollen drijlijs opzet ten, zoo scherp, dat in het houten vaar tuig een diepe snede werd gemaakt. Het begon onmiddellijk te zinken. Ze waren toen ongeveer 300 meter van den haven mond. De visschers heschen in allerijl de fouragemand, waaraan ze roode zakdoe ken hadden gebonden ln den mast, het geen gelukkig ln de haven werd opge merkt. Voor echter hulp kwam opdagen maakten de visschers angstige oogenblik- ken door. Het schip zonk steeds dieper en ten slotte was er nog maar een klein stukje van den steven boven water, waar op beide mannen zaten. Het gelukte de H.K. 17 van de gebroeders Petersen, die in de buurt vischten, de schipbreukelingen te redden. Nauwelijks waren de menschen van het vaartuig af, of het verdween geheel ln de diepte, waarna nog slechts de mast boven water uitstak. SLACHTOFFER VAN DE ZIEKTE VAN WEIL. Te Zuid-Beijerland heeft zich wederom een geval voorgedaan van de riekte van Weil, met doodelijken afloop. Het slacht offer, een 38-Jarlge landarbeider, was werkzaam geweest bij het uitdiepen van polderslooten en ihad daarbij een kleine verwonding aan de hand opgeloopen. VRACHTAUTO VERBRAND. Gisteravond te zeven uur geraakte de vrachtauto van de firma Puyn uit Nijme gen, geladen met stroo en op weg van Groesbeek "naar Nijmegen, op den z.g. Nieuwen Weg, vermoedelijk door kortslui ting in brand. De chauffeur kon nog bij tijds uit de cabine komen en bleef onge deerd. De auto ging geheel in vlammen op. De Groesbeeksche brandweer heeft de na- blusschlng verricht. De schade wordt door verzekering gedekt. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag om half vier is de 42-jarige wielrijder Vfolthekker uit Muntendam, koopman van beroep, op de Verlengde Heerengraoht, toen hij plotseling den weg overstak, door een auto aangereden. De man werd zeer ernstig gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het R.K. Ziekenhui* te Groningen vervoerd. NEDERLANDSCHE VEEHOUDERIJ. CENTRALE. Het ligt in de bedoeling de laatste af leveringen van runderen aan de Neder- landsche VeehouderijcentraJe te doen plaats hebben ln de week van 7—13 AprlL Rundveehouders, die tegen dien tijd het door hen te leveren aantal stuks rundvee niet geleverd hebben, worden geacht er de voorkeur aan te geven, dat het aantal kalveren, dat hun voor het Jaar 1935 is toegewezen, wordt verlaagd. Hetzelfde geldt voor rundveehouders die een of meer run- deren hebben geleverd, welke niet aan de voor levering gestelde eischen voldeden, en daarvoor in de plaats geen andere runde ren hebben geleverd. Rundveehouders, die alsnog van de ge boden gelegenheid tot levering gebruik wenschen te maken moeten de door hen te leveren runderen ten spoedigste en ln elk geval vóór 1 April as. op de gebruike lijke wijze ter levering opgeven. Ook per sonen. die nog runderen, lijdende aan tuberculose of paratuberculose onder de vastgestelde voorwaarden wenschen te leveren, zullen deze vóór den genoemden datum ter levering hebben op te geven, M. J. S. te N. Nader willen wij U be richten, dat U zich hiertoe wenden moet tot het atelier van den heer E. Anchu~ Hendschuch, Papenstraat 3, Lelden. H. B. te K Wij stelden ons met de politie over Uw geval in verbinding. Het bleek, dat het bericht Juist was, zoodat er geen reden tot rectificatie bestaat. VILLA TE HAREN AFGEBRAND. Gistermiddag te half drie ls, vermoede lijk door een vullen schoorsteen, een felle brand uitgebroken in de villa „Esserhoevé te Haren bij Groningen, ln de onmiddel lljke nabijheid van het Be Quick-terrein De vlammen werden door den felltn Oos tenwind aangewakkerd, met het gevolg dat de villa, die het eigendom is van en bewoond wordt door de familie mr. L. B. Lohman, geheel een prooi der vlammen werd. De brandweer van Haren en Gro ningen bestreed het vuur met verschel dene stralen op de waterleiding. De schade wordt door verzekering gedekt. BUITENLANDSCH GEMENGD. STAD DOOR BANDIETEN VERBRAND. Uit Charbin wordt gemeld, dat vijfhon derd Mandsjoerijsche bandieten een aanval hebben gedaan op de stad Fang Tsjeng bij Oharbin. De stad is door brand ver woest. OUD NOORDPOOL-REIZIGER OVERLEDEN. De vroegere Noordpoolreiriger Grant, naar wien Grantland genoemd is en die Franz Joseph-land heeft gedoopt, ls op 83-jarigen leeftijd te Cullompton in Enge land overleden. HITTEGOLF TE BOMBAY. In de stad Bombay heersoht op het oogenblik een hittegolf. De laatste drie dagen ls de temperatuur gestegen tot 161 graden, hetwelk 16 graden boven normaal is. Bovendien ls de vochtigheid gering, waardoor een droge hitte ontstaat, die voor Bombay zeer ongewoon is. LAWINE EISCHT 3 SLACHTOFFERS. Door een lawine zijn ln Oostenrijk 6 per sonen bedolven, waarvan er 3 konden worden gered. De anderen kwamen om het leven. DOOR EEN WINDMOLEN ONTHOOFD. De 15-jarlge Tilipetz klom in Stradist (Tsjecho-Slowaklje) op het dak van een windmolen om een wiek te repareeren. On verwachts begon de molen te draalen er, de wieken sloegen den jongen letterlijk het hoold van den romp. NEGER MAAKT AMOK. Een Senegalneger, in dienst van 't Fran- sche koloniale leger in Beireuth (Syrië), ie plotseling krankzinnig geworden en heeft vijf zijner vrienden gedood. Daarop rende hij de straat op en doodde daar vier bur gers, wondde nog twee andere burgers, tot men er eindelijk in slaagde hem te over meesteren. 2—5

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10