ZILVEREN JUBILEUM „DE EENDRACHT" f i -B* k i Onze Knipselprijsvraag 76,le Jaargang MAANDAG 11 MAART 1935 No. 22996 STADSNIEUWS. VERORDENING OP HET VERKEER TE LAND. Het voornaamste Nieuws van heden. x LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:, Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 3.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. De uitslag van onze Jubileum- knipselprijsvraag zal in ons Blad van yrijdag a.s. worden bekend gemaakt. Hedenmiddag om 12 uur waren inzendingen in ons bezit. De gelegenheid om oplossingen i te zenden is hedenmiddag om 5 uur gesloten. DE DIRECTIE. HET 150-JAR1G BESTAAN VAN M.S.G. DE FEESTPLANNEN. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, tal het Genootschap M.S.G. op 17 Septem- ta e.k. 150 jaar hebben bestaan. Vorig jaar werden uit de Vereenlging van Oud leerlingen van het Genootschap M.S.G. twee bestuurs- en twee gewone leden aan- Itwezen, met de opdracht alle oud-leer- Ingen op te wekken dit heugelijk Jubi leum feestelijk te herdenken en in een bij eenkomst van oud-leerlingen 18 Januari H34, werd een commissie benoemd, be staande uit de heeren O. S. Knottnerus, le voorz., O. A. M. Bik. 2e voorz., H. H. Verhulst, le secr., W. Oudshoorn Jr., 2c seer., J. W. Vreeswijk, le penningm., allen leden van genoemde vereeniging, St. Ouwerkerk, 2e penningm., Joh. de Niet, C Sweris en P C. v. Straaten, niet-leden. Deze Commissie noemde zich Comité 150-jaar M.S.G. Begin Maart 1934 zond het Comité aan de haar bekende oud leerlingen, pl.m. 2000, een circulaire, ver- Eeldende de beraamde plannen ter viering 'an het jubileum, met de uitnoodiging om «an de herdenking deel te willen nemen. 81echts 52 oud-leerlingen zonden bewijzen van instemming en deden toezegging tot «n bijdrage. In Sept. d.a.v. werd aan de achterblij vers een tweede circulaire gericht er. tot lusverre mocht het Comité van 22b oud erlingen blijken van instemming en me dewerking ontvangen. De penningmeester had reeds het meerendeel der toegezegde lelden ontvangen, dochwacht nog Beer en het Comité verwacht, dat nog «le oud-leerlingen een bijdrage zullen Korten en aan de herdenking zuilen deel- remen. Het Comité achtte den tijd gekomen «r de feestplannen vast te steiler., waar- loc het Zaterdagavond 1.1. de cud-leerlin- loi had opgeroepen tot een btieensomst ia den foyer van het Hotel „Den Burcht". Deze vergadering werd bijgewoond door Him 40 personen, allen oud-leerlingen "n Mathesis. De voorz. opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Daarna las de secr. de notulen van de eerste bij eenkomst, waarna de voorgeschiedenis uiteen gezet werd. Vervolgens consta teerde de voorz. met vreugde, dat het denkbeeld: het groote jubileum te vieren van de inrichting, waar de meesten hun ner vele nuttige en tevens aangename uren hadden doorgebracht, met sympathie was begroet en dat men er ook geldelijke offers voor over toont te hebben. Voorts gaf hij te kennen, dat de Vereenlging van Oud-leerlingen tot het Bestuur van M.S.G. een verzoek heeft gericht, tot het organi- seeren van een historische tentoonstelling van teekeningen en werkstukken, vervaar digd door oud-leerlingen in of vóór de school van het Genootschap. Het M.S.G.- Bestuur heeft hare medewerking daartoe verleend en nadien is er een Commissie tot uitvoering benoemd bestaande uit de heeren P. M. J. v Oerle en dr. S. T. Holst Weber, bestuursleden van M.S.G. en de heeren L. Th. v. d. Laken en C. J. Nie- boer, bestuursleden van de Oud-leerlingen Ver. De kosten daaraan verbonden ko men niet voor rekening van het Comité. Binnen eenlge dagen zullen de oud-leer lingen een circulaire ontvangen met ver zoek de door hen vervaardigde teekenin gen enz. beschikbaar te stellen en de com missie verwacht, dat velen aan de roep stem gevolg zullen geven en dat d^ ten toonstelling een groot succes zal worden. Het hoofddoel van deze vergadering was haar een feestplan voor te leggen. Het Comité had daartoe een programma ont worpen. dat tot uitgangspunt kan dienen voor de openbare bespreking en vaststel ling. Het had met het Bestuur van M.S.G. overleg gepleegd, dat met dit plan zijn in stemming betuigde. De datum van het jubileum is Dinsdag 17 Sept. e.k., maar waar op dezen dag de opening der Staten-Generaal zal plaats hebben, zijn de dagen voor de herdenking vastgesteld op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Sept. e.k. Het program, door den voorzitter nader toegelicht, komt hierop neer: Vrijdag 20 September: Reünie in „Zo- merzorg" vanaf 11 uur. Matinée Musicale in „Zomerzorg" van 12 tot lVi. Te l'h uur: Optocht met muziek naar de Stadsge hoorzaal. Van 2 tot 3'/> uur: Receptie in de Stadszaal, alwaar aan het Bestuur van M.S.G. het blijvend aandenken zal aange boden worden. Te 3'/s uur: Optocht vanaf de Stadszaal naar Zomerzorg. Van 4 tot 6 uur: Gezellig samenzijn in Zomerzorg. Zaterdag 21 September: Te 10 uur v.m. Boottocht met muziek aan boord. Te on geveer 12'/t uur: In een of ander hotel of café gezamenlijk lunchen (met mu ziek). Te ongeveer 2 uur: terugkeer naar Leiden. (Aankomst te Leiden ruim 4 uur n.m.) 's Avonds te 8 uur: Groote feest avond met dames en genoodigden in de Stadszaal, met bal na. Dit program werd met bijvalsbetuigin gen ontvangen. Wat het blijvend aandenken betreft, het Comité wenscht in het gebouw van MSG. een bronzen gedenkplaat te plaatsen, in welke de oprichters van het Genootschap gehuldigd worden. De heer Biegman, oud- leeraar van Mathesis, zal belangloos het borstbeeld van den man, die den eersten stoot tot de oprichting heeft gegeven, den heer Pieter van Campen, daarvoor model- leeren. Tot besluit wees de voorz. er op, dat op den eersten dag van de herdenking na het gezellig samenzijn er vanwege de oud leerlingen niets is te doen. Het Comité zag gaarne, dat den oud-leerlingen, woonachtig buiten Leiden, een eenvoudig diner werd aangeboden, waaraan de oud-leerlingen, wonende te Leiden en omstreken, tegen den kostenden prijs kunnen deelnemer., doch het geld ontbreekt. Hij spoorde de aanwezigen aan in eigen kring mede-oud leerlingen warm te maken voor het idee der feestviering, opdat deze maaltijd aan het program kan toegevoegd worden. Nadien bracht de secr. de begrooting voor de uitgaven ter kennis, waaruit bleek, dat zoo allen de toegezegde bedragen vol doen, er na de herdenking nog f. 6.in kas zou wezen. Hierna had nog eenige discussie plaats over het feestprogram, waaraan deelna men de heeren v. Hest, Sala, Breebaart, Zaalberg, v. Straaten e.a. Wijziging bracht dit niet in het program en ten slotte werd het feestprogramma bij acclamatie goed gekeurd. Met een woord van dank en nogmaals met een woord tot opwekking om ln eigen kring mede-oud-leerlingen te bewerken aan de feestviering deel te nemen en daarvoor een geldelijke bijdrage te stor ten, sloot de voorz. te ongeveer 11 uur n.m. de zeer opgewekte vergadering. NIEUWE GRIEKSCHE PAPYRI IN LEIDEN. Een goede aanwinst. Onlangs is als zelfstandig onderdeel der Leidsche Universiteit in het leven geroe pen de stichting ,Het Leidsche Papyrolo- gisch Instituut". Zij staat onder beheer van de hoogleeraren mr. J. C. v. Oven en dr. B. A van Groningen en den privaatdocent dr M. David, en stelt zich ten doel om de studie der Grieksche Universiteit, te be vorderen. Het instituut is thans door schenking in het bezit gekomen van 21 origlneele stukken. Het betreft hier een collectie, destiids bevormd door wijlen den heer E. P. Warren uit Engeland en door hem ter bewerking en ter publicatie toe vertrouwd aan den bekenden papyroloog A. S. Huni. Deze is echter in den loop van het voria jaar overleden Dank zij de medewerking van verschillende personen uit de Engelsche wetenschappelijke wereld, is de collectie nu in haar geheel aan het Leidsche instituut aangeboden, zulks onder voorwaarde, dat zij in haar geheel wordt gepubliceerd Deze voorwaarde is aanvaard zoodat vanaf heden de Leidsche Universi teit nog beter dan voorheen in staat is om haar studenten met de Grieksche Papyro logie vertrouwd te maken. Tevens is ons land daardoor een. weliswaar kleine, maar interessante verzameling rijker geworden. Zij bevat o.m, een verzoekschrift aan den prefect van Egypte, eenige contracten, ettelijke brieven en een magische papyrus met teekeningenen horoscopen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING, AFD. LEIDEN. Zondagochtendbijeenkomst. Ondanks het feit, dat vorige week een extra-bijeenkomst werd ingelegd, zulks wegens den grooten toeloop bij de vorige filmvertooning, was gistermorgen het Trianon-theater weer zoo goed als geheel gevuld met leden van bovengenoemde vereeniging. Na een welkomstwoord van den voor zitter der afdeeling werd onder leiding van den heer Wolfslag de sinds eenigen tijd gebruikelijke gemeenschapszang beoefend, een programma-nummer, dat zich gelei delijk een vaste plaats heeft veroverd bij de leden. In het voorprogramma was ditmaal op genomen een film, weergevende verschil lende belangrijke gebeurtenissen uit de historie der moderne arbeidersbeweging. Vooral de begrafenisplechtigheid van Mr. P. J. Troelstra maakte een diepen in druk op de aanwezigen, niet het minst door de uitnemende muzikale begeleiding. Na een korte pauze draaide de hoofd film, de Moderne Robinson Crusoè met Douglas Fairbanks in de hoofdrol een bui tengewoon onderhoudend en spannend verhaal van eenige tijgerjagers, op weg naar Sumatra. Varend langs talrijke eilan den, waarvan de meeste onbewoond zijn, gaat een van hen een weddenschap aan met de anderen om het bekende sprookje van Rdbinson Crusoë tot werkelijkheid te maken door zich zonder eenig hulpmiddel naar een dier eilanden te begeven en daar enkele maanden door te brengen. Op bewonderenswaardige wijze slaat de fantast zich door de vele moeilijkheden heen en wint de weddenschap. Ook nu viel het gebodene zeer ln den smaak van de aanwezigen. Foto Bleuzé, Leiden. vüi i VOOR RIJVERKEER AFGESLOTEN STRATEN. De Bloemmarkt, Boommarkt en Aalmarkt zijn afgesloten voor het verkeer met: motorrijtuigen op meer dan twee wielen, handwagens, rijtui gen, transportrijwielen op meer dan twee wielen in de richting naar de Vischmarkt. De bestuur ders van dit rijverkeer mogen ge noemde wegen derhalve slechts berijden in de richting naar het Kort-Rapenburg. HINDERLIJK PLAATSEN VAN MOTORRIJTUIGEN, RIJ WIELEN ENZ. Behalve het verbod dat men geen voertuig, motorrijtuig of rij wiel in stilstand mag hebben al dus, dat daardoor de passage be lemmerd wordt, is in de nieuwe verkeersverordening uitdrukkelijk voorgeschreven, dat men voertui gen, motorrijtuigen op meer dan twee wielen en rijwielen op meer dan twee wielen slechts in stil stand mag hebben aan den kant van en op de rijbaan. Dat wil zeg gen wanneer er een trottoir is, met de beide rechter- of linker- wielen vlak langs den trottoir band. Wilt ge Uw auto of voer tuig plaatsen op een gracht, waar geparkeerd mag worden, bedenkt dan. dat de plaatsing aan den huizenkant ais regel zeer veel ge vaar oplevert, in het bijzonder voor voetgangers en dat daarom plaatsing van Uw wagen op den walkant geheel terzijde van de rijbaan verre de voorkeur ver dient. Voorts verbiedt de verordening een voertuig, motorrijtuig of rij wiel op meer dan twee wielen tot stilstand te hebben voor een dwarsstraat, op den hoek van een straat of op korten afstand daar van, op een afstand van minder dan 5 Meter van een tramhalte. Wanneer ge bij een verkeersagent of door andere oorzaak moet wachten, al dan niet in een file, zorgt er dan voor met Uw motor rijtuig of ander voertuig geen dwarsstraat af te sluiten. Houdt derhalve den toegang tot de Morschstraat ruim vrij, als ge op de Steenstraat voor de gesloten Blauwpoortsbrug moet wachten. 'et bestuur van de jubileerende Leidsche afdeeling van den Textielarbeidersbond „De Eendracht". Zittend van rechts naar Hiks de heeren N. van der Klugt, F. P. Knaap, P. Kruit, W. van Putten en J. Duivesteyn. Daarachter staand de heerer W. Teske, P. Mulder en W. de Vrind/ ALG. NED. BOND v. TEXT1ELARB. „DE EENDRACHT". Een geslaagde jubileumviering van de afdeeling Leiden. Het heeft de afd. Leiden van genoemden bond, welke Zaterdag haar 25 jarig jubi leum vierde niet aan belangstelling ont broken. Dit bleek al dadelijk, toen het be stuur Zaterdagmiddag in het „Volksge bouw" recipieerde en daar een groote schaar afgevaardigden van verschillende organisaties van hun medeleven blijk gaf. Het bestuur, bij monde van zijn voorzitter, den heer P. Kruit, sprak er dan ook zijn vreugde over uit, dat de T.A.B. door de andere organisaties niet voorbij wordt ge zien. Weliswaar had men zich afgevraagd, of het gezien de huidige tijdsomstandig heden niet beter zou zijn, aan dit jubileum geen feestelijk karakter te verleenen, maar aan de andere zijde was er zooveel reden tot dankbaarheid, dat men meende een en ander toch niet onopgemerkt voor bij te mogen laten gaan, In het koit gaf de heer Kruit vervolgens een resumé van de gebeurtenissen in de afgeloopen 25 jaar, waarbij hij de sombere toestanden schil derde, waarin vroeger de arbeiders ver keerden, speciaal van die, welke in de textielindustrie werkzaam waren. Nadat in 1909 een poging van enkele katoenspin ners om tot een organisatie te dezer stede te komen was mislukt, had men in 1910 meer succes en kwam er al spoedig een afd. tot stand, welke weliswaar met groote moeilijkheden had te kampen, doch die door enthousiast werken vooral de naam van den heer de Bruin dient in dit ver band te worden genoemd zich wist te handhaven en langzamerhand uitgroeide tot een flinke organisatie. Vooral een jaar of 5 geleden, toen verschillende jongeren het bestuur binnentraden, kwam er een bloeiperiode en wist men dank zij een groote propaganda-actie vooral van de zijde der Vrouwen Propaganda-Comm een ledental van omstreeks 700 te bereiken. De slechte economische toestanden, alsmede de steeds verder doordringende rationa lisatie in de textielindustrie waren echter oorzaken, dat de laatste jaren weer een teruggang plaats vond. Desniettegenstaan de heeft men heden ten dage toch nog een levenskrachtige afd., welke ongeveer 550 leden telt. Omdat echter velen nog buiten de organisatie staan, besloot spr. BINNENLAND. Regeling van den huisarbeid (Binnen* land, 3e Blad). Huldiging van den heer W. J. M. Muiier (Binnenland, 3e Blad). 25.000 deelnemers aan den Stillen Om gang te Amsterdam (Binnenland, 3e BI.) Zonderlinge concurrentie te Rotterdam; vier personen gearresteerd (Gemengd, 2e Blad). Te Rumpt, bij Geldermalsen, is heden morgen een 70-jarige vrouw door haar 60-jarigen buurman gedood. (Laatste Be richten, le Blad). De roofmoord te Oyen; behandeling voor de rechtbank te Den Bosch. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Hitier voor 14 dagen naar Beieren. Daar na bezoek van sir John Simon (Buiten land, le Blad). Opleving van den Kerkstrijd in Duitsch- land (Buitenland, le Blad). De Grieksche regeeringstroepen rukken in Macedonië met succes op (Buitenland, en Tel., le Blad). zijn rede met den wensch, dat dit voor de leden aanleiding zou zijn om de volgende 25 jaar in te gaan met het besef, dat ver dere groei nog zeer wel mogelijk is. Zulk een steun zal het bestuur, dat steeds naar vermogen de belangen der textlelarbei- ders(sters) heeft behartigd en dit ook ln de toekomst zal doen, van de zijde der leden niet kunnen ontberen. Vervolgens sprak de heer v. Kampen als voorz. der feest-commissie. Namens de leden bood hij het bestuur een enveloppe met inhoud aan, alsmede een symbolische teekening voor de bestuurskamer. De voorz. der S.D.A.P. (afd. Leiden), mr. van Eek, vervolgens het woord voerend, legde er den nadruk op, dat hoewel de vakbe weging het socialisme langs den econo- misehen weg en de S.D.A.P. het socialisme langs den politieken weg tracht te berei ken, er toch verband ls tusschen beide methoden. En daarom moeten beide be wegingen vooral in den huidigen tijd vast beraden samen gaan en beseffen, dat zij elkander noodig hebben om tot het groote doel, het socialisme, te geraken Als ik U feliciteer, zoo besloot spr. en tevens de hoop uitspreek, dat ge op den ingeslagen weg zult voortgaan, dan feliciteer Ik U en de SD.A.P. niet alleen, maar dan feliciteer ik ons allen. Namens de Leidsche Bestuur- dersbond, alsmede namens de Leidsche Bouwarb.bond sprak vervolgens nog de heer Poeliejoe, terwijl mevr. Braggaar v d. Does haar gelukwenschen aanbood namens de Vrouwen Propag.-Cie. Ook veerde nog het woord de heer J. Vrede- veld (Stem des Volks), de heer F, Kooistra (Coöperatie „Vooruit") en de heer Vljlbrief (Arb. tooneelver. DO.S.). Als laatste kwam aan het woord de heer Hendriks, een der oprichters van de Leid sche organisatie, die er op wees welk een vreugdevolle dag het heden voor hem was. Een groot aantal bloemstukken ver hoogde het feestelijk karakter van dezen middag. Des avonds werd het feest voortgezet in de groote Stadszaal. waarin schier geen plaatsje onbezet was. De heer Kruit dank te nogmaals voor de medewerking en het medeleven, dat „De Eendracht" bij de vie ring van haar 25 jarig bestaan ondervond en deelde ten slotte mede, na nogmaals een krachtig propagandawoord te hebben gesproken, dat de baten van de op dezen avond te houden tombola geheel ten goede zouden komen aan de vereeniging „Zonnestraal" (T.B.C.-bestrijdlng). Van zelfsprekend oogstte deze mededeeling groot applaus. Vervolgens verkreeg de heer Rengelink, voorz, van het hoofdbestuur het woord, die in een zeer uitvoerige rede er o.a. op wees, dat het hoofdbestuur de afd. Leiden als een der beste van het land beschouwde en dan ook zeer erkentelijk is voor het werk, dat er door het Leidsche bestuur in den loop der jaren is verricht. Met een opwekking om de organisatie met alle mogelijke krachten te blijven steunen, eindigde spr. Na dit officieele gedeelte verscheen het Rotterdamse!) Kluchtgezel schap ten tooneele, dat met de door haar opgevoerde stukjes groot succes had. Met een bal werd de feestviering besloten, een feestviering waarop „De Eendracht" met voldane blikken kan terugzien. o EXCURSIE NAAR HET SPORTFONDSENBAD TE HAARLEM. Gisteren heeft de derde excursie naar het nieuwe Sportfondsenbad te Haarlem plaats gehad. Ondanks het koude weer hebben ruim 40 personen hieraan deelge nomen, hetgeen wel bewijst, dat de be langstelling voor het Sportfondsenbad bijzonder groot is. Wederom was de be wondering en het enthousiasme enorm. Allen wenschten zoo spoedig mogelijk een dergelijke inrichting in Leiden te hebben en velen traden als spaarder toe. De volgende excursie zal wederom ln ons blad per advertentie worden bekend ge maakt.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1