binnenland! crisis-berichten. land- en tuinbouw. correspondentie. kerk- en sch00lnieuws faillissementen. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Maart 1935 Derde Blad "6|le Jaargang "koningin en prinses in unterwasser. het bezuinigingsplan der regeering. werkloosheid en loonpeil uit ned. oost-indie. No. 22991 STORM EN SNEEUW. jn verband met het gisteren te Unter- vasser heerschende slechte weer er «veelde een vrij krachtige sneeuwstorm Jjn H M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana met Haar gevolg gisteren in het totel gebleven, aangezien er geen gelegen heid tot wandelen ol sportbeoefening be- itond. o geruchten met een grond van waarheid. Het ontwerp nog niet bij den Raad van State. (Van onzen relsredacteur). Telkens wanneer de regeering bezuini gingsplannen aankondigt, duiken er weer geruchten op over objecten, waarop deze bezuiniging betrekking zal hebben. Zoo ook thans weer, nu geheel Nederland in spanning verkeert over het aangekondigde gioote bezuinigingsplan der regeering, waardoor de rljksbegrooting met ongeveer vijftig millioen gulden per jaar zal wor den verlicht. Er werd gesproken over de opheffing ren een der rijksuniversiteiten. In dien vorm was dit zeker niet juist en het be richt Is dan ook al tegengesproken. Be snoeiing van enkele faculteiten en con centratie van het academisch onderwijs ligt echter wel in de bedoeling. Er is hier over al eenlgen tijd overleg gaande, waar in ook 't gemeentebestuur van Amsterdam is betrokken met het oog op de hoofd stedelijke universiteit. Een dergelijke con centratie ligt in de rede: beziet men b.v. de „dure" faculteit der wis- en natuur kunde, dan bestaat de mogelijkheid wanneer men nog de opleiding tot mijn-ingenieur te Delft buiten beschou whig laat om geologie te studeeren te Amsterdam, te Leiden en te Utrecht. Voor bet handjevol geologen, dat hier te lande is Ingeschreven, is dit waarlijk in Jaren van schaarste „des Guten zu viel". Een ander onderwerp is de wijziging der rechtsgebieden van gerechtshoven, recht banken en kantongerechten. Ook deze kwestie is er niet een van den laatsten tijd. Men spreekt thans over de opheffing van de gerechtshoven te Leeuwarden en te Arnhem en de vestiging van een nieuw gerechtshof te Zwolle. Wij hebben ge tracht nadere Informaties hierover in te winnen, maar men is in regeeringskringen over het bezuinigingsplan zeer gesloten. Wel staat vast, dat het bezuiniglngs- ontwerp ook op sommige rechterlijke col leges zal betrekking hebben. Naast andere wijzigingen en opheffingen moet wel degelijk ook een soortgelijke concentratie als bovenvermeld op t programma staan. Het gansche bezuinigingsplan is echter thans nog niet in kannen en kruiken, Ln Maart zou het, naar de belofte der regee ring, bij de Staten Generaal worden in gediend, maar de toezending aan den Raad van State moet nog geschieden. Naar wij vernemen is deze toezending wel spoedig te verwachten, wellicht nog deze week. Momenteel wordt nog de laatste hand aan het ontwerp gelegd. Uiteraard staat dus nog niet volledig vast. hoe het er tenslotte uit zal zien en het is min of meer voorbarig om nu reeds tot bepaalde conclusies te komen. Bij de samenstelling is o.m. gebruik gemaakt van de rapporten van de com- missie-Welter en de commissie-van Bere- steyn, al wil dit niet zeggen, dat alle aanbevelingen van deze rapporten blin delings gevolgd zijn. De regeering wenscht het plan als een geheel beschouwd te zien, vandaar dan ook, dat zij zich over onder - deeien er van niet wil uitlaten. o wijziging der motor- en rijwiel wet. Instelling van hoofdwegen? Bij de behandeling van de Waterstaats- begrooting in de Eerste Kamer op 27 Fe bruari j.l. heeft minister Col ij n o.m. het volgende gezegd: „Wat de algemeene verkeerswet betreft, waarom gevraagd is, geloof ik dat als men straks in deze Kamer de geheel herziene Motor- en Rljwielwet te behandelen krijgt, dan zal blijken, dat het ontwerp tijdens de behandeling aan de overzijde, die door een speciale commissie geschiedt, zooda nige wijziging heeft ondergaan, dat de Motor- en Rljwielwet van een algemeene verkeerswet slechts heel weinig zal ver schillen. Ik geloof niet, voor zoover ik den stand van zaken op het oogenblik ken, dat de Motor- en Rljwielwet dan veel zal verschillen van den bekenden Code de la route in Frankrijk." Naar het „Vaderland" in verband hier mede verneemt, ligt het in het voornemen om alsnog ln de nieuwe Motor- en Rlj wielwet een wijziging aan te brengen ten aanzien van den voorrang van het ver- heer. De wegen zullen volgens deze veran dering worden ingedeeld in A en B wegen, waarbij de A wegen als hoofdwegen zullen worden aangemerkt, zoodat het verkeer daarop de voorrang wordt gegeven boven dat op de B wegen. Bij een kruising van twee A wegen blijft echter de bepaling van kracht, dat het verkeer van rechts den voorrang behoudt. o PROEFVAART MOTORSCHIP „RAPANA" Nieuwe tankboot der „Koninklijke/Shell" Gisteren vond met goed gevolg de proef tocht plaats van het m.s. „Rapana", dat JP de werf van Wilton/Feyenoord te Rot terdam voor rekening van de Koninklijke Shell Groep werd gebouwd. De voornaam- ate technische bijzonderheden van dit nieuwe tankschip zijn de volgende: De lengte tusschen de loodlijnen be draagt 460 voet, de breedte op buiten- kantspanten 59 voet en de holte van bo venkant dekbalk 34 voet. Het laadver mogen Is 12100 ton op 27.6 voet diepgang. DE HOUDING DER SOCIAAL. DEMOCRATEN. Open brief van mcj. dr. Van Dorp aan ir. J. W. Albarda. Mej. dr. E. C. van Dorp. Mej. dr, E. C. van Dorp te Bloemendaal heeft den volgenden „open brief" gericht aan lr. J. W. Albarda. voorzitter der S.-D. Tweede-Kamerfractie Met een belangstelling, geëvenredigd aan den grooten Invloed, dien gij op een belangrijk deel der Nederlandsche bevol king uitoefent, pleeg ik kennis te nemen van uw uitingen In woord en geschrift. Sta mij thans toe naar aanleiding van een rede van u voor de Federatie Den Haag enkele vragen tot u te richten, met welker be antwoording gij mij ten zeerste verplich ten zoudt. Ik meen d aarbij te mogen uitgaan van de veronderstelling, dat ook naar uw mee ning de huiveringwekkend groote werke loosheid het belangrijkste vraagstuk van het oogenblik oplevert; steun slechts een lapmiddel is en derhalve de verlossing van ons volk van dezen geesel allereerste taak is. Evenzoo meen ik te mogen aannemen, dat ook naar uw meening daarmede niet gewacht kan worden tot de invoering van het socialistisch stelsel. Begrijp ik toch het Nederlandsche socialisme goed, dan staat het, ongelijk aan het bolsjewisme, geens zins onverschillig tegenover de tegenwoor dige ellende der volksklasse, mits maar in de toekomst het socialisme wenkt, maar wenscht het integendeel ernstig te streven naar onmiddellijke verbetering van den toestand dier klasse. Mag ik ook aannemen, dat gij die oplos sing onmogelijk kunt vinden in de „orde ning" volgens het R.K. recept? Mij ver baast althans de gelijkenis, die gij schijnt aan te treffen tusschen deze ordening en de socialistische. Mij toch wil het voor komen, dat beide stelsels slechts den naam der „ordening" gemeen hebben. Beoogt het socialisme de winsten aan de gemeen schap te brengen en verwacht het tevens de productie te kunnen vergrooten ten bate der arbeiders; de tegenwoordig aan de politieke markt zijnde „ordening" be oogt juist een winstvergrooting van „kapi talisten" door middel van een verstarring van het bedrijfsleven, die iedere kans op vooruitgang, op vermindering der werke loosheid en od verhooging der totale loon som onverbiddelijk uitsluit. Op die gronden „verfoeien mistroostige liberalen", zooals gij elders geschreven hebt, het wetsont werp op de verbindendverklaring van ondernemersovereenkomsten. Nu heb ik met belangstelling uit uw rede opgeteekend. dat ook uws inziens in het verleden de loonaanpassingsmethode doel treffend geweest is; schoon zij destijds wreed was (althans scheen te zijn)en dat loonsverlaging onder bepaalde omstandig heden noodzakelijk is. Dit nu is het punt, waarop liberaal en socialist het inzake de genezing der werkeloosheid principieel oneens schenen te zijn. Dit verschil is thans dus van een principieel tot een gradueel verschil teruggebracht. Hieraan kan niet afdoen, dat volgens u het loon (en derhalve ook de loonarbeid) tegenwoordig ln verhouding tot de kapi taalgoederen een minder belangrijke rol zou spelen dan vroeger. Immers, iedere ondernemer werkt zoolang hij zijn loo- pende kosten goed kan maken. Hij schrijft desnoods zijn kapitaalgoederen tot den laatsten cent toe af. Evenmin kan hieraan afdoen, dat men, volgens u, de loonaanpassing niet mag voorstellen ais middel om de crisis te over winnen. Immers, wij houden ons hier slechts met de bestrijding der werkloosheid bezig en beschouwen ze als middel om deze althans te verminderen. Vaststaat toch dat, wan neer loonsverlaging onder bepaalde om standigheden noodzakelijk is en niet plaats vindt, werkloosheid ontstaat, die er anders niet zou zijn. Nog minder kan hieraan afdoen, dat, volgens u, loonsverlaging de koopkracht der gezamenlijke arbeiders vermindert. Dit is immers juist niet het geval wanneer zij noodzakelijk is en dient om arbeiders, die anders werkloos zouden worden, of blij ven, werk en derhalve loon te verschaffen. Er blijft dus slechts één vraag te be antwoorden: hoe de compasnaald te vin den, die precies aanwijst wanneer loons verlaging noodzakelijk is en welk het juiste loonpeil is. Dit is de alles beslissende vraag van welker juiste beantwoording het wel en wee onzer arbeidersbevolking voor een groot deel afhankelijk is. Wie den arbei der aanzet om noodzakelijke loonsverlaging te weigeren, is oorzaak van groot onheil. Ik moet aannemen, dat gij blijkens uwe eigen uiting, dit met mij eens zijt. En nu heeft reeds bijna driekwart eeuw geleden de groote theoreticus van het socialisme, Marx. betoogd, dal het ant woord op deze en dergelijke vragen slechts te geven is na doordenken van den samen hang der economische verschijnselen onder het kapitalistisch stelsel; slechts te vinden is in de economische theorie. En het socialisme heeft in zijn leus „Van de utopie naar de wetenschap" ge- toond de juistheid hiervan te beseffen Nu berust de liberale opvatting van de 1 noodzakelijkheid der loonaanpassing voor de vrije werking van vraag en aanbod op een wetenschappelijke theorie, welker juistheid ook van socialistische zijde er kend is. Zoo zou ik u deze vraag willen stellen: Gij ziet toch met mij den grooten ernst der zaak in? Waarop berust dan toch uwe afwijzing van de houding der liberalen, wier gedragslijn geen ander doel en wensen kent dan een zoo hoog mogelijk loon? Gij zelf hebt toch, zoomin als eenig ander socialist, volgens den eisch van Marx een andere wetenschappelijke op lossing van dit vraagstuk gegeven? En noch volgens den tegenwoordlgen stand der wetenschap, noch volgens de weten schappelijk verouderde economische theo rie van Marx is het mogelijk met ver- waarloozing van economische wetten loon- actie te voeren, zonder de grootste ge varen voor de arbeidersklasse op te roepen. De tegenwoordige werkloosheid heeft het bewijs hiervan geleverd. Eischt dan niet ook volgens u de ernst van den tijd, dat niet langer gesmaald wordt op het liberalisme, dat de bron der democratische gedachte nog steeds de tradltioneele vertegenwoordiging der gees telijke vrijheid is? Is het dan niet beter gezamenlijk met dat liberalisme naar de bevrijding van den geesel der werkloos heid te streven? Ik weet, dat dit alles oneindig moeilijker is dan onvervulbare loonelschen te wek ken; maar ik zou aan uw ernst en recht schapenheid te kort doen wanneer ik maar één oogenblik aannam, dat hierop uw bereidwilligheid om den arbeider in dezen moeilijken tijd door waarheid te dienen zou afstuiten. Is het niet veel schooner ook, recht doende wedervaren juist aan het beste deel van Marx' leeringen, een wetenschap- pelijken grondslag te zoeken voor het sociale streven dan bondgenootschappen te begeeren met diegenen, die nimmer de geestelijke vrijheid in hun vaandel schre ven, ter voortzetting eener werkloosheids- politiek, welker mislukking reeds vaststaat om tenslotte waarschijnlijk den grootsten belager van alle vrijheid, die reeds in hinderlaag zijn kans ligt af te wachten, als politiek erfgenaam te moeten inhalen? o jhr. w. f. a. van pestelt Oud-notaris te 's-Gravenhage. In den ouderdom van 70 jaar te Den Haag overleden jhr. W. F. a. van Pestel, oud-notaris in Den Haag. In den Haag, waar hij gedurende 32 jaar het notariaat uitoefende, was hij een be kende persoonlijkheid op het gebied van het vereenigingsleven. Van verschillende besturen was hij voorzitter, o.m. van de 's-Gravenhaagsche vakschool voor meisjes, van de Haagsche IJsclub, van het sport terrein Houtrust; voorts was hij penning meester van het kinderziekenhuis en re gent van het Heilige Geesthofje. Ook was Jhr. van Pestel vele jaren schat meester van de commenderij Nederland der Johanniteorde. De ter aardebestelling zal plaats hebben op Donderdag a.s. om 12 uur op Oud Elk en Duinen. —o algemeen mijnwerkersfonds. Onderzoek door twee deskundigen inzake een regeeringsbijdrage? Naar „De Maasbode" verneemt, heeft de Regeering thans aan een tweetal deskun digen, namelijk aan de wiskundige advi seurs van de Rijksverzekeringsbank en van het Algemeen Mijnwerkersfonds, op gedragen te berekenen hoeveel door de Regeering zou moeten worden bijgedragen in het A. M, F., om hetgeen de werkgevers en werknemers in het fonds moeten be talen, te kunnen beperken tot het wette lijk verplichte. Wanneer de Regeering dit rapport zal hebben ontvangen, zal zij beslissen, of en in hoever zij die bijdragen zal kunnen verleenen. Wanneer de beslissing der Regeering bekend is, zal de Rijksbemiddelaar de be sprekingen met de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het mijnbedrijf voortzetten. o NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Te Rotterdam vergaderden de leden van de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren, onder ipresidium van den heer D. Fonkert, ge meente-ontvanger van OudBeyerland. De heer Fonkert werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. De secretaris der afdeeling, de heer K. de Boer, secretaris van Hardinxveld, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Hieruit bleek o.m., dat het ledental der afdeeling tot 940 is opge- loopen. Nadat de penningmeester, de heer A. P. Tolk, hoofdambtenaar ter secretarie van Alphen aan den Rijn rekening en verant woording had gedaan werd uitvoerig be raadslaagd over het examen B, het hooger vakexamen. Aangenomen werd een door den heer Kammerraat, verificateur der gemeentefinanciën van Overschie inge diend voorstel om het hoofdbestuur uit te noodige prae-advies uit te brengen over de intrekking van het onlangs vastgesteld reglement voor examen B en handhaving van het oude reglement, zij het dan ook met eenige wijzigingen. o PROVINCIALE STATEN VAN Z.-HOLLAND De voorzitter van het centrale stem bureau voor de verkiezing van de leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft tot leden van de Staten benoemd verklaard: in de vacature G. R. Sterk den heer A. Pierhagen te Streefkerk en in de vacature J, Reijers dr. J. Schokking ln Den Haag. o NIEUW LID DER EERSTE KAMER. In de zitting van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard de heer G. Kolff te Geldermalsen. RECLAME- 428 VRAAGT ONS GRATIS VISBOEKJE nederlandsche veehouderij centrale. Te Leiden zal op Vrijdag 29 Maart, van 810 uur gelegenheid worden gegeven tot het aanbieden van runderen in de ge vraagde soorten. de directie van den landbouw. Een afdeeling voor economische voor lichting onder leiding van ir. Stevens. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Aan de directie van den landbouw te 's-Gravenhage zal een afdeeling voor eco nomische voorlichting worden toegevoegd, waarvan als hoofd zal optreden ir. Const. Stevens, rijkslandbouwconsulent voor Zeeland, gedetacheerd te 'sGravenhage. De benoeming kan binnen eenige dagen tege moet worden gezien. Hierdoor zal de heer Stevens, die toch reeds gedurende eenige jaren geheel door werkzaamheden voor den crisisdienst in beslag werd genomen, voorgoed Zeeland verlaten en zich blijvend in Den Haag vestigen. o HOLLANDSCH BLOEMBOLLEN KWEEKERS-GENOOTSCHAP. (Vervolg van gisteren). In de gisteren te Haarlem voortgezette vergadering is bij acclamatie aangenomen het voorstel van den voorzitter om het voorstel-Hillegom en de motie-Lisse te be spreken met den Bond van Kleine Kwee kers en den L. T. B„ waarna het bestuur deze aangelegenheid verder zal afhande len, om te komen tot een adres aan re geering en parlement. Na afloop der vergadering hield dr. ir. M. D. Dijk een inleiding waarbij hij aan de hand van grafieken devaluatie be pleitte. Van Z. te A. De twee andere vragen zijn reeds door ons beantwoord. Toontje en de zanger op het tooneel zijn inder daad dezelfde persoon, n.l. Lou Bandy. GENERAAL-MAJOOR DOORMAN 75 JAAR. Heden viert de gep. generaal-majoor R. G. Doorman, te Den Haag, oud-chef van het wapen der infanterie in Ned, Oost- Indié, zijn 75sten verjaardag. ———o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij KB is benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. K P. van der Mandele, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. te Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 8 Maart niet plaats hebben. o de samenstelling der delegatie voor de nederl.-jajpan'sche besprekingen. BATAVIA, 4 Maart (Aneta). In ant woord op de schriftelijke vraag van het Volksraadslid H. H. Kan ten aanzien van de wensohelijkheid om Chineesche des kundigen toe te voegen aan de Neder landsche delegatie voor de Nederlandsoh- Japansohe handelsbesprekingen, ant woordde de Regeering dat de Nederland sche delegatie tijdens de onderhandelingen wordt voorgelicht door personen met bij- zonderen kennis omtrent de belangen van de Ohineesche bevolkingsgroep De be hoefte werd echter niet gevoeld om deze deskundigen aan de Nederlandsche dele gatie toe te voegen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd dat de geraadpleegde personen, toe gerust met bijzondere kennis omtrent de belangen van de Inheemsche bevolkings groep niet als deskundigen werden toege voegd, doch dat hun was verzocht zich be schikbaar te houden om de delegatie bij te staan De Regeermg is bereid bij eventueele verdere onderhandelingen met Japan de aanwijzing van bepaalde vertegenwoor digers der Ohineesche belangen nader te overwegen. PREDIKBEURTEN. voor woensdag 6 maart. alphen aan den rijn. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7.15 uur, de heer Wynen van Oldebroek. bodegraven. Geref. Gem.: Nam, 7 uur (Biddag ge was), ds. M. Heikoop van Utrecht. boskoop. Evangelisatie Chr. Bewaarschool: Nam. halfacht, ds. Siegers van Utrecht. hazerswoude. Geref. Kerk: Nam. 7 uur (Biddag ge was), ds. Petersen van Boskoop. hillegom. Chr. Geref. Kerk: Nam. halfacht, ds. Hendriksen. rijnsburg. Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. K. H. E. Gravemeyer van Den Haag. sassenheim. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur (Biddag gewas), ds. Bijleveld van Haarlem. ter aar. Ned Herv. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Hoeufft van Velsen. o— ned. herv. kerk. Beroepen: te Andijk (Evang.) J. T. Vee- nen, cand. en hulppred. te Enkhuizen; te Nes op Ameland D. Oosten, cand. te Sneek. Aangenomen: naar de Krim (toez.) a. v. d. Lee. cand. te Vreeland, die bedankte voor Piershil; naar Loenen (toez.), G. J. v. d. Burgt te Sellingen. Bedankt: voor Paramaribo h. a. C. Snethiage, em. pred. te Voorburg; voor Ridderkerk w. Vroegindewey te Zegveld. geref. kerken. Beroepen: te Rijswijk (Z.H.) H. Pestman te Grijpskerke (Z.) Aangenomen: naar Geesteren-Gelselaar O C Broek Roelofs, cand. en hulppred. te Nijverdal; naar Hazerswoude W. Heuze- veldt te Nieuwerkerk (Z.). Drietal: te Veenendaal Th. Delleman te Aalten; D. v. Enk te Smilde en D. Veen- huizen te Valthermond. ver. van vrijz. hervormden. Aangenomen: naar Hillegersberg H. a. C. Snethiage, em. pred. te Voorburg. o ds. h. kwint. a.s. Zaterdag herdenkt ds. H. Kwint, Ned. Herv. predikant te Utrecht, den dag waarop hij zich voor 25 jaar aan deze ge meente verbond. Hendrik Kwint werd 18 Oct. 1863 te Gro ningen geboren en studeerde aan het gym nasium te Assen en aan de Rijksuniversi teit te Groningen. In 1896 candldaat ge worden voor het Prov. kerkbestuur van Groningen aanvaardde de jubilaris 25 April 1897 het predikambt te Nieuw- en St. Joosland <Z.), na tevoren te zijn bevestigd door ds. B. Lütge. In 1901 vertrok ds. Kwint naar Gorinchem, waar ds. J. v. Toorenenbergen van Dordrecht hem be vestigde; 9 Maart 1910 preekte ds. Kwint zijn intrede te Utrecht met Hebr. 13 20 en 21. Ds. Kwint heeft zich in al de jaren van zijn ambtelijke bediening onthouden van het geven van zijn krachten aan eenig ander ding dan zijn ambtelijk werk. Daar om bekleedt hij nergens een bestuursfunc tie en zag van zijn hand eenig geschrift nimmer het licht. Hij is als met de Oude Bisschopsstad, waar hij op één na de oudste der Herv. predikanten is, en waar hij in het bijzonder rondom de Maliebaan zijn arbeidsveld heeft, als samengegroeid. Als hij morgen Woensdag in zijn pastorie op het Janskerkhof reclpieert, zal wel overduidelijk blijken hoezeer velen den toegewijden pastor achten om zijn trouwen arbeid. Ds Kwint zal a.s. Zondagmorgen in de Jacobikerk een gedachtenisrede uitspre ken. o Dr. b. l. ritter. Vandaag viert dr. B. L. Ritter, oud- opperrabbijn van de Ned. Israel. Gemeente te Rotterdam, thans wonend te Borgen- hout bij Antwerpen, zijn 80sten verjaar dag. Dr. Ritter werd 5 Maart te Reinersdorf in Pruisen geboren. Hij promoveerde in 1879 aan de universiteit te Halle op een dissertatie getiteld: .Philo und die Halacha"; 4 jaar was hij vervolgens als rabbijn werkzaam ln Prenzlau, om ln 1884 opperrabbijn te Rotterdam te worden; 45 jaar is hij als zoodanig werkzaam ge weest. In 1928 nam hij zijn ontslag wegens een conflict dat tusschen hem en den ker- keraad was gerezen in betrekking tot de zaak van het gemengde huwelijk, waar mede het Joodsche geweten van dr. Ritter zich niet vereenigen kon. Dr. Ritter ves tigde zich daarop metterwoon te Borgen- hout (België). o de toestand! Het Zendingsbureau te Oegstgeest (post rekening No. 6074) vraagt ons plaats voor het volgende. De toestand aan het eind van de eerste twee maanden is momenteel zóó, dat er f. 84.000 is ontvangen, terwijl er f150.000 noodig was. zoodat. de achterstand dit jaar reeds weer f. j6.000,bedraagt. Wij be hoeven daaraan niets toe te voegen. Over ruim 14 dagen moet er ook voor het werk in Indlë weer ongeveer f. 80.000 bijeen gebracht zijn. Zoo gaat de arbeid onder zegen, maar ook onder zorgen verder. Opgeheven: Joh. P. Meijers, Leiden: cur. mr. M. T. Moolenburgh, Rapenburg 68. Leiden, door verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9