ONS 75-JARIG JUBILEUM „WW." ZEI HET MET MUZIEK. 76,te Jaargang MAANDAG 4 MAART 1935 No. 22990 Prijs dér advertenties: prijs dezer courantiij OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING TIJDENS DE RECEPTIE. Het voornaamste Nieuws van heden. STADSNIEUWS, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 ots. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager t>#r|pf. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling WoonsdSüP 01 Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden v,aj> 30. Ipcasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljni per 3 maanden f.2.35 per week 1.0.18 Franco per post t. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Na afloop der receptie ter gelegenheid van ons 75-jarig jubileum, zei „Werk- mans Wilskracht" het met muziek, waar toe het kranige corps zich voor ons gebouw had opgesteld, Een gedeelte er .van ziet men hierboven afgebeeld. „ZEER VELEN IN LEIDEN EN OMGEVING KUNNEN NOCH WILLEN HET „LEIDSCH DAGBLAD" MISSEN". Het is voor den verslaggever, die er steeds ernstig naar streeft den gulden weg der objectiviteit te bewandelen, een schier bovenmensdhelijke taak, die rol ook vol te houden, wanneer het een jubileum van bet Eigen Huis betreft. Niet zoozeer van wege het feit, dat het bloed nu eenmaal kruipt, waar het niet gaan kan als wel, omdat de feiten in het onderhavige geval werkelijk aanleiding geven tot enthou siasme. En het gevaar lijkt ons lang niet denkbeeldig, dat buitenstaanders geneigd lijn zulks al spoedig te beschouwen als sakelijk of persoonlijk chauvinisme. Met de hand op het hart wijzen wij die be schuldiging van de hand. Uit den aard van ons beroep zijn wij van zóóvele festivitei ten getuige, dat wij ons bevoegd mogen noemen onderscheid te maken tusschen recepties en recepties. Welnu, die welke Commissarissen en Directie van ons Blad Zaterdagmiddag Ji.. hielden ter gelegen heid van het 75-Jarlg bestaan, was een RECEPTIE. Niet dat wij daarop hoovaardlg zouden rijn. Integendeel: het karakter van een dag bladbedrijf ls nu eenmaal veelomvattend. Zou er wel één onderneming te noemen rijn, welke met zóóvele andere bedrijfs takken, corporaties of personen in aan raking komt als de onze? Maar daarom mogen wij tooh ook niet verzuimen op deze plaats andermaal een woord van diepgevoelde erkentelijkheid te laten hooren voor de over-talrijke blijken van waardeering, welke ons Zaterdag J! in stoffelijken of rtietorisohen vorm be reikten. Overweldigend was het aantal prachtige bloemstukken, dat onze kantoorgebouwen herschiep ln een kleurigen en geurigen lusthof; zeer groot het aantal geschenken van meer blijvende waarde, dat werd aan geboden; overstelpend groot het aantal vereenlglngen en personen, die persoon lijk hunne gelukwenschen kwamen aan bieden. Men verlangt van ons namen? Waarde lezer en lezeres, men vrage van ons niet het onmogelijke! Het is van 3 tot 5 uur een ononderbroken stroom geweest, waardoor het haast ondoenlijk is allen te noemen. Wanneer wij desondanks ln de volgende regelen namen gaan memoreeren, dan is dat geenszins een gebrek aan appreciatie onzerzijds jegens de anonymi, dodh uitsluitend een gevolg van de om standigheid, dat de omvang van het Blad, dat U hedenavond onder oogen komt, moet blijven beneden het kaliber van ons Jubileum-nummer van Vrijdag j.1.1 Een van de eersten, die zijn gelukwen schen kwam aanbieden, was onze burge meester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, die zijn erkentelijkheid betuigde voor de wijze, waarop het „L. D." steeds het ge meentebelang heeft gediend en daaraan den wensch toevoegde, dat ons Blad die taak nog vele jaren zal mogen vervullen. Na hem zagen wij ook nog den gemeente secretaris, mr. dr. van StrUen en den bur gemeester van Katwijk, mr. Woldringh van der Hoop. Wethouder mr. Romljn kwam. vergezeld van de heeren v. Aggelen, Pehmers en Orommelm, in zijn kwaliteit van voorzitter vain het Leidsch Crisis- Oomité. Spr. trok daarbij een parallel tus- sdhen het dagelijksch bestuur van ge noemd oomité en de leiding van ons Blad. Eerstgenoemd college verlangt lederen dag naar het oogenblik, waarop het zijn werk zaamheid zal kunnen beëindigen, laatst genoemde wil niets lietver dan rijn bestaan onder zoo rooskleurlg-mogehjke omstan digheden te verlengen. Bovendien ls er nog een groot verschil tusschen spr. en de ove rige gasten, hier aanwezig. Komen de laatsten met bloemen en geschenken, spr. verschijnt met leege handen, doch met een hart vol van dankbaarheid, niet alleen voor den daadwerkelijken steun, welke het Comité dezer dagen heeft mogen ont vangen, doch ook voor de moreele mede werking, welke ons Blad bij tallooze ge legenheden aan het werk van het Comité heeft verleend. Spr. eindigde met den oprechten wensch, dat het „L. D." even hard moge bloeien als het L.C.C. kwijnen. Vervolgens versoheen het bestuur van de Ver. „De Nederlandsche Dagbladpers" in het receptlevertek, namens hetwelk de heer Nijgh het woord voerde. Spr. braoht aller eerst hulde aan de oudste vertegenwoordig ster van de familie Sljthoff, die dit bedrijf stichtte, mevrouw SijthoffPlemp en sprak den wensöh uit, dat het haar gegeven moge zijn nog vele jaren getuige te wezen van den toenemenden bloei van ons Blad. De Ned. Dagbladpers, aldus vervolgde spr., is trotsch op het Leidsch Dagblad en hoopt van harte, dat de bloei in de periode, welke het van zijn eeuwfeest scheldt, nog zal toenemen. Moge, zoo eindigde de heer H. Nljgh, de tegenwoordige directeur bij het 100-jarig bestaan met evenveel voldoening terugzien op den afgelegden levensweg als thans het geval ls. Als blijvend aandenken aan dezen dag bood spr. namens de N.D.P een zilveren aschbak voor de directietafel aan benevens als persoonlijk blijk ran sympathie en vriendschap jegens den directeur, een prachtige ets vanWeissenbruch Nadat de heeren J. Sprenger en A. J. Bothenius Brouwer namens de Ver. .De Locale Pérs" hun felicitaties hadden over gebracht, sprak de heer D. ten Cate Brouwer, die vergezeld was vain dr. P. G. I Knlbbe, in zijn hoedanigheid van voorzit ter der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland. Deze zeide, dat het Bureau der Kamer in zijn jongste vergadering spontaan be sloten had om aan het jubileerende „Leidsch Dagblad" de groote gouden eere penning der Kamer aan te bieden. Die onderscheiding ls bedoeld als een stille hulde aan den grondlegger van een bedrijf, dat dank zij de tegenwoordige leiding ls uitgegroeid tot een Blad, dat zeer velen ln onze stad en het district Rijnland niet meer zouden kunnen en willen missen. Het bestuur van het onlangs opgerichte Algemeen Nederlandech Persbureau bracht bij monde van den heer R Peereboom zijn gelukwenschen over. Spr. zeide, dat de eerste bloemen sedert de stichting bestemd zijn voor het „L.D." welks directeur een der voornaamste Initiatiefnemers was tot die stichting en verbond daaraan den wensch. dat het „LD." een der belang rijkste steunpilaren van het A.NP. zal blijven. De heer Holst, waarn. voorzitter van de Federatie van Werknemersorganisaties ln het Boekdrukkersbedrljf wees erop. hoe ons Blad zich onder de bekwame leiding van de heeren Sljthoff en Henny een vooraanstaande plaats onder de Neder landsche dagbladen heeft verworven en sprak de hoop en de verwachting uit. dat het die eervolle positie nog tal van jaren zal blijven innemen. Van de verdere corporaties noemen wij ln volgorde van binnenkomst: het bestuur van de Ver. van Erkende advertentle- bureaux. den heer Geytenbeek namens de Ned. Reisvereeniging afd. Leiden; de hee ren van Hamersveld en Wilmer. respec tievelijk directeur en hoofdredacteur van de „Leidsche Courant", den heer van Seventer namens de „Nieuwe Leidsche Courant'" de heeren Planjer en van Gln- kel namens het bestuur van „A.S.C.": het bestuur van het Genootschap voor Reclame; de heeren Hageman en de Wilde namens „Lltteris Sacrum"; de redactie van het Gymnasiastenmaandblad „Soclus"; mej. van Voorthuyzen als presidente van den „Een kwartiertjes-Bond", als buur vrouw en als trouw lezeres gedurende meer dan 35 jaren: den heer L. Boekkooi namens de Leidsche Chr Oranjevereeni- ging en de Ver. ..Koninginnedag"; het bestuur van de Fed. van Boekdrukkers patroons, district Leiden; den heer D Hans voorzitter van den Ned. Journalistenkring; mr. Ji. R. Goudsmit namens den Leidschen Schouwburg en als voorzitter der Leidsche Zwemclub; mevr. Dieben—Konings en mej. Snel namens de Dames-Athletick- en Gymnastiekver „Brunhllde"; een depu tatie van het Hoofdbestuur der Ned. Ver. van Huisvrouwen; de heeren Vijgh en Groen, resp. voorz. en secr. der Maat schappij voor Toonkunst, die bij monde van eerstgenoemde dank bracht voor de wijze, waarop het ,,L. D." steeds het mu ziekleven in onze stad heeft gesteund; de heeren Ballego en Kriest. voorzitter en secretaris van de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde, afd. Leiden; de heeren Cor. A. Mulder, W. Brouwer en W. Zwart namens het bestuur der Neutrale Mlddenstandsvereeniglng; den heer N. C. F. van Ginkel namens de Mij. voor Nijver heid en Handel, departement Leiden; de Foto VAN VLIET, Leiden. heeren W. van der Laan en R. de Wilde namens het bestuur der 3 October-vereen.; een deputatie van het bestuur der Leid sche Vereen, van Industriëelen;; idem uit de Lustrum-Commissie van het Leidsche Studentencorps; de heeren Collin en mr. Uittenbroek namens den Ned, Bond voor Lichamelijke Opvoeding, afd. Leiden en dr. Borgerhoff Mulder, namens het Leidsche Dierenasyl. Voorts den heer D. van Lith, waarn. commandant van de Leidsche Brandweer; de heeren de Tombe Sr. en Jr., accoun tants hier ter stede, die een keurig uit gevoerde jubileumplaat overhandigden; den heer R. J. Meyer, commissaris van politie; de heeren Janssen en Leman na mens de plaatselijke correspondenten van de N. R. C., Alg. Handelsblad en Telegraaf; den heer de Blauw, directeur van Ge meentewerken; den heer A. J. Llevegoed, chef van den regeeringspersdienst, den heer F. G. Rosier, oud-referendaris ter ge meente-secretarie; den heer v. d. Eelaart, directeur van het P.T.T.-kantoor; admi- Taal Gooszen; den heer Kuyntjes, direc teur van de Ambachtsschool; prof. dr. L. Knappert; dr. J. W. Verburgt, gemeente archivaris; den heer ir. W. J. Modderman, chef van exploitatie der N.Z.H.T.M.; schout-bij-nacht C. L. van Buuren; prof. mr. A. S. de Blécourt; mr. P. A. Pijnacker Hordijk, dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Rijnland; den heer L. A. Men nes, directeur van den Markt- en Haven dienst; den heer Levisson, directeur van de Ned. Rotogravure Maatschappij, die een fraaie litho aanbod, benevens vele voor aanstaande personen uit de uitgeverswe reld; tal van directeuren van dagbladbe drijven en advertentiebureaux; zeer vele Industriëelen, fabrikanten, leiders van middenstandsbedrijven en adverteerders, correspondenten en agenten van ons Blad, zoomede een zeer groot aantal vooraan staande personen uit de Leidsche samen leving, teveel om op te noemen. Onze opsomming wil allerminst aan spraak maken op volledigheid. Wie hier boven niet werd vermeld, hij denke niet, dat zijn gelukwensch in mindere mate werd gewaardeerd, doch bedenke welk een moeilijke taak het voor uwen verslaggever was uit „de veelheid der massa" een keuze te moeten doen! De directeur, de heer J. W. Henny vond op alle toespraken een passend weder woord. Door personeel van café-restaurant „In den Vergulden Turk" was in de hall een buffet aangericht, waar gelegenheid be stond om te bekomen van de vermoeie nissen van het vaak langdurig in de file staan! Wij mogen dit verslag niet besluiten zonder melding te maken van de feeste lijke verrassing, waarvoor „Werkman's' Wilskracht" na afloop der receptie zorgde door het brengen van een sere nade. Behoeft het nog gezegd, dat de vroolijke muziek van dit kranige corps de toch reeds zeer opgewekte stemming nog verhoogde en wekt het verwondering, dat zulks tot gevolg had, dat het personeel in letterlijken zin de handen ineensloeg en in blije feestvreugde een rondedans maakte? Ach neen, ons aller .Leidsch Dagblad" telt toch ook medewerkers en medewerk sters, die den 75-jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt! De talrijke toeschouwers en -hoorders voor ons gebouw amuseerden zich kostelijk, welk genoegen volkomen wederkeerig was. Vanzelfsprekend kwamen de wakkere leden van „Werkmans Wils kracht" zich ook nog even in het gebouw verpoozen, waarbij nog eenlge daverende marschen werden geblazen! Zoo werd deze muzikale serenade een waardig besluit van een feest, dat bij allen, die aan ons Blad verbonden zijn, nog lange jaren ln de meest aangename herinnering bal blijven voortleven Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Algemeene vergadering te Haarlem van het Hollandsch BloemboUenkweekers- Genootschap: openingsrede van den heer S. Schoneveld. (4e Blad en Laatste Be richten, le Blad). De uitvaart van Staatsraad Idenburg (Binnenland, 4e Blad). De piloot Hondong uit de West in ons land teruggekeerd. (Binnenland, 4e Blad). Felle brand te Rotterdam. (Gemengd, 4e Blad) Een moeilijke reis van de „Costa Rica" (Gemengd, 4e Blad). De heer D. Gijsberti Hodenpijl nationaal degenkampioen voor professeurs. (Sport, le Blad). Kerkgebouw te Leerbroek door brand verwoest. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Revolutie in Griekenland. Venizelos schijnt meester te zijn van Kreta. (Bui tenland, 2e Blad en Tel., le Blad). Het proces tegen dr. Rintelen te Weenen (Buitenland, 2e Blad). De financiering van China. (Buitenland, 2e Blad). Sir John Simon 7 Maart naar Berlijn (Buitenland, 2e Blad). De koning van Siam is afgetreden. (Buitenland, 2e Blad en Tel., le Blad). Kabinetswijziging in Hongarije. Gömbös blijft echter premier. (Tel., le Blad). „DAT ZOU JE WEL WILLEN". Een weinig beteekenende revue. De N.V. Nationale Revue uit Amsterdam ls hier een drietal dagen neergestreken in de Stadszaal en heeft het den eersten avond goed getroffen; gisteravond was de zaal vrijwel geheel bezet en bovendienhet goedlachsche publiek heeft zich zeer in genomen getoond met het gebodene, al stond dit o.i. niet bepaald op hoog revue- peil. Erkend zij, dat Lou Bandy er wel gang in wist te brengen en menigmaal de lach spieren in beweging zette, doch daarmede is dan ook vrijwel alle goeds gezegd. Noch zang, noch dans uitgezonderd het solo- trap-nummer! noch aankleeding, de verdere Ingrediënten van een revue naast „den komiek", halen het langzamerhand heel gewoon gewordene. De tijd. dat door een revue een verbin dingsschakel liep. is lang vcorbij, daarcii zijn we gewend geraakt. De scènes volgen tegenwoordig elkaar ln bonte verzameling op en dat heeft ook zijn bekoring, doch ditmaal is men er niet in geslaagd uit te komen boven het middelmatige en vroe gere vondsten zijn al te gretig benut. Het publiek heeft zich gisteravond zoo als gezegd, echter wel geamuseerd en daarop komt het tenslotte toch maar aan. De vertooning loopt zeer vlot van stapel. Een zegr bescheide^on^^eé1 Vj^den^eraeidigei^ten^l^i^a^^^^e^Zaterj^; wjr kaA^rgebomran vulde en die

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1