LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 1 Maart 1935 STADSNIEUWS. DE KANTOREN VAN DE N.V. LEIDSCH DAGBLAD AGENDA. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer G Neuteboom zijn zilveren jubileum bij de afdeellng straatverlichting der Stedelijke Licht fabrieken Hoewel de jubilans den wensch te ken nen had gegeven dezen dag onopge merkt te willen laten voorbijgaan, werd hij toch la tegenwoordigheid van zijn onmiddellljken chef door den directeur op waardeerende wijze toegesproken en ge- comptmenteerd Het personeel van de afdeellng had er voor gezorgd, dat de Jubilaris daarna bij thuiskomst een verrassing vond in den vorm van een plant in pot. LE1DSCHE HOUTSCHOOL. Ouderavond. Ondanks het minder gunstige weer had den bijna alle ouders van de leerlingen van bovengenoemde school gevolg gegeven aan de uitnoodiging tot bijwoning van den jaarlijkschen Ouderavond. De feestelijk versierde bovenzaal der school was om half acht geheel gevuld. Verschillende ouders hadden reeds ge- ruimen tijd doorgebracht in de beneden lokalen. welke nu alle in gebruik zijn en waar het personeel de ouders te woord stond over hun kinderen en het aan den wand en op de banken tentoongestelde werk. Na gemeenschappelijk gezang, lezing uit de H. Schrift en gebed sprak de voorzit ter een kort welkomstwoord, waarin hij in het bijzonder wees op de doorgevoerde splitsing der klassen, die het onderwijs ten goede komt. De volgende drie kwartier werden ge vuld door zang, voordracht en gymna stiek der leerlingen uit klassen 6 en 7, waarvan vele nummers een spontaan ap plaus der aanwezigen ontlokten. Om half negen werden de leerlingen grootendeels per auto naar huis gebracht. Tusschen half negen en half tien was het in de schoollokalen zeer druk door de belangstelling der ouders, die niet alleen het werk van hun eigen kinderen, maar ook dat der andere leerlingen in de ver- schillendeVclassen in oogenschouw namen. De lokaleflKmaakten een prettlgen indruk door het v^lsoortig kleur- en teekenwerk der kinderen aan den wand. Na de pauze vereenigden de meesten zich weer in het bovenlokaal waar de voorzitter een voordracht hield over: .Karaktervorming in het gezin en in de school". Hij besprak den aard en de beteekenis van het karakter voor leder persoonlijk en ging daarna na, waaruit het karakter is opgebouwd. Uit de verschillende weten schappelijke uitspraken hieromtrent koos hij er één als leidraad voor het belang rijkste deel van zijn rede, waarin hij dui delijk liet uitkomen: L dat het gezin No. 1 is en blijft, 2. dat de opvoeding begint in de wieg, 3. dat opvoeding en karakterontwikke ling op tallooze wijzen met elkaar cor- respondeeren, wat met vele voorbeelden werd geïllustreerd, 4 de hooge verantwoordelijkheid van Christenouders,, 5. de algemeene richtlijnen, die aan deze opvoeding ten grondslag bebooren te lig gen. Om even voor half elf werd de goed geslaagde avond na gemeenschappelijk zingen en dankgebed besloten. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER Algemeene ledenvergadering. Prof. dr. W. B. Keesom opende deze vergadering en deelde mede, dat de voorz. prof. dr. de Haas, wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Na voorlezing der notulen door dr. C. A. Crommelin, welke onveranderd werden goedgekeurd, deelde de commissie tot het nazien der rekening bij monde van den heer Tuyn mede, dat deze zooals gewoonlijk in orde was be vonden. Het punt bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op, aangezien de aftredende voorz. prof. de Haas, bij acclamatie werd herkozen. Aan het verslag dat vervolgens door den secretaris, dr. Crommelin werd uitgebracht, ontleenen wij het navolgende: Het ledenaantal vermeerderde met 26. zoodat het totaal aantal leden op 31 December '34, 242 bedroeg. In plaats van den heer G. E. E. Kulntjes, die periodiek aftrad, zonder herkiesbaar te zijn, werd de heer A. L. Hengeveld in het bestuur gekozen. De toestand der geldmiddelen eischte bijzondere voorzichtigheid en zorg. Met ingang van 1 Januari 1935 werd den leeraar in het smeden, bankwerken en electrisch bedrijf, den heer Walstra op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pensioengerechtig den leeftijd. In hem verloor de instru mentmakersopleiding een voortreffelijk en plichtsgetrouw leeraar. Hij werd opgevolgd door den heer J. F. Groen, oud-leerling der Leidsche opleiding. Het aantal leerlin gen bedroeg bij den aanvang van het jaar 88, waarvan gedurende het jaar '34, 21 de opleiding verlieten Met voldoening kan vermeld worden, dat degenen, die den cursus volleerd verlieten, allen geplaatst werden. Hierdoor wordt de toekomst met eenig vertrouwen tegemoet gezien. 12 nieuwe leerlingen werden toegelaten. Door middel van het geven van een ondersteuning uit het door wijlen den heer P. W. Janssen gestichte Janssensfonds voor Vakopleidingsbeurzen", was het mogelijk menigen talentvollen, doch on- vermogenden leerling de opleiding te laten volgen of te laten blijven volgen in ge vallen, waarin dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. In September werden weer de verschillende practlsche instrument makersexamens afgenomen, waaraan in het totaal door 54 candidaten werd deel genomen en waarvan er 37 slaagden. Aan de vacantiecursussen ln instrumentmaken en glasblazen werd door 44 personen deel genomen. waaronder vele buitenlanders. Bovenstaand verslag, leidde evenmin als de rondvraag tot verdere besprekingen, zoodat prof. Keesom al weer spoedig deze korte vergadering, onder dankzegging kon sluiten. Na de pauze hield prof. dT. A. E. van Arkel een voordracht over: „De inwendige structuur van metalen." CONCERT „KUNST NA ARBEID" EN ..AD NOSTRAM UT1LITATEM Wat er toch in enkele Jaren véél ver anderen kan! Daar zijn nu de mannen- zangvereen. „Kunst na Arbeid" en het Leidsch DUettantenorkest „Ad Nostrum Utilltatem". resp. onder directie van de heeren v. d. Bos en Smolders en deze beide leiders verstonden de kunst om het aan hen toevertrouwde materiaal in weinige seizoenen op te voeren tot een zoodanige hoogte, dat zelfs critlsch aangelegde ooren er een oprechte vreugde aan beleven. Reeds meerdere malen hoorden wij beide gezelschappen en ieder keer trof ons de vooruitgang Maar deze keer spande het toch wel de kroon: de resultaten waren werkelijk boven onze verwachting. Onze stad mag zich gelukkig prijzen in „Ad Nostram Utilltatem" een strijkorkest te bezitten, bestaande uit een toegewijde groep dilettanten, w.o. opmerkelijk goede krachten schuilen. Wij waardeeren 't bui tengewoon, dat de heer Smolders zijn menschen begrip bijbrengt voor kleine werkjes der klassieken, als Mozart's ouver ture uit „Die Entfuhrung aus dem Serail". „Eine kleine Nachtmusik" en Schuberts ..Unvollendete.' Zij zijn overbekend, dat is zeker; desniettemin treft ieder keer op nieuw de melodleuse schoonheid, de open baring van romantisch gevoel, de harmo- nieuse bekoorlijkheid, de muzikale waarde. Welk een genot om deze heerlijke com posities te mogen spelen onder een man, die met liefde voor de oude meesters is bezield en daarin zijn ziel legt, zijn be doelingen reeds zoo uitstekend weet over te dragen, zijn menschen zoo correct tech nisch laat spelen en ook het geestelijke inzicht bijbrengt, zoodat een uitvoering als deze Avaarlijk ..niveau" krijgt. Het orkest is loffelijk bezet: de musici ontwikkelen een mooie, homogene klank; ook individueel, bijv. in de talrijke solo- trekjes der „Unvollendete", doen zij aller aardigste dingen Zoo hebben wij niets dan lof voor den fluitist, die door zijn gaven toon verrastte. Wij willen hier niet in on- derdeelen over het spel treden. Consta- teeren slechts, dat onder den heer Smol ders een warm levend geheel is ontstaan, dat de mogelijkheid bezit voortreffelijk te nuanceeren, ruimschoots afwisseling weet te brengen in tempi en dynamische scha keeringen, levendig enfrisch.dan weer met veel gevoel speelt, in zeer beschaafde en goedgetroffer. opvattingen. De heer Smolders heeft met dit ensemble al véél bereikt er is een kern, die volkomen met hem vertrouwd is en steeds beter inge speeld raakt. Zoo iemand lust gevoelt voor „ensemble"-spel: hij kan bij dit gezelschap terecht en zal er een prachtige leerschool kunnen doorlooopen. Mevrouw Winkelman, een trouw medewerkster van het ensemble, onderscheidde zich weer aan den vleugel. Dezelfden vooruitgang constateerden wij bij het mannenkoor „Kunst na Arbeid". De heer v. d. Bos is eveneens iemand van goeden smaak. Maar dat niet alleen: hij verstaat het zijn mannen de techniek van het zingen bij te brengen, zoodat de stem men, zoowel in het forte als ln het pianis simo sonoor klinken. Nergens is sprake van forceeren of van hinderlijk knijpen: zij doorliepen een school', die al veel goéds tot stand bracht en die voor de verdere ontwikkeling nog schoone beloften in houdt. Wij hebben respect voor dezen diri gent, die het aan hem toevertrouwde ma teriaal zoo zorgzaam cultiveert. Prachtige, diepe bassen, licht aansprekende tenoren, schikkend over een zeer gelukkig mezza- voce zijn volop aanwezig. Kunst na Arbeid wordt góed geleid: alle hulde voor haar prestatie's zoowel in de verzameling Sehu- bertpaarlen als „Die Nacht", „Zum Ein- gang", „Zum Gloria", „Sanctus" dit vooral werd prachtig gezongen! en „Zum Agnus Dei". Het materiaal klinkt zóó natuurlijk, zóó rond, speciaal ook de tenoren ln dikwijls veeleischende passages, dat wij met volle overtuiging mogen spre ken van een allergelukkigste weergave van al deze juweeltjes uit Schubert's wonder wereld. Innerlijke bewogenheid, zielvolle overgave sprak uit het „Gott meine Zuver- sicht", terwijl men in het suggestieve „Landerkennung" van Grieg een bewonde renswaardige. dramatische kracht ontwik kelde. Het lid van het koor de heer v. Stokhuyzen vertolkte de imponeerende solo met overtuiging; hij beschikt over een mooie, klankrijke bas. In „Kunst na Arbeid" heeft de Sleutel stad weer eens een mannenkoor, waarmee zij voor den dag kan komen! De heer v. d. Bos wiens gaven wij reeds vroeger met waardeering besDraken. beleeft pleizier aan deze groep, gelijk de zangers aan hem. Zoo mogen wij spreken van een avond, die voor ons in elk opzicht een verrassing geworden is, resultaat van harde studie, des te meer verheugend in een tiid, waarin velen meenen, dat van de zèlfbeoefening der muziek wel afstand kan gedaan wor den. Neen: wanneer men deze gezelschap pen met overgave aan 't werk ziet, hun voldoening over een geslaagden avond als deze constateert dan zij het hier weer eens nadrukkelijk neergeschreven: slechts zij. die zélf spelen of zingen, weten wat muziek Is en welk een genot zij schenken kan. D eheeren Smolders en v. d. Bos zijn terecht met fraaie bloemenmanden ge huldigd: mannen als deze dient men dan ook in eere te houden! MONDACCORDEONCLUB „KUNST EN GENOT". Jéarlijksche Ouderavond. Voor den jaarlijkschen ouderavond, welke door de Mondaccordeonclub „Kunst en Genot" gisteravond in het wijkgebouw Levendaal werd gehouden, bestond groote be'an'stelllna. Oo het geïmproviseerde podium hadden voor deze gelegenheid de leden, die in hun witte costuums een aardlgen indruk maak ten plaats genomen De voorzitter de heer van den Broek, heeft aan 't begin van den avond allen hartelijk welkom geheeten in 't bijzonder den heer Hakkaart die het wükbestuur vertegenwoordigde en de afgevaardigden van de zustervereenlglngen. Het „muzikale woord" was hierna aan de leden der vereeniglng. die in een zestal nummers blijk gaven van gedegen studie en een zuiver aanvoelen van de te spelen stof De diriteent de heer H. P Roman Jr. weet veel met deze club. wie het spelen een lust is. te bereiken Vooral de solo's voor jongensstem vol deden zeer goed zoo ook Moment Mu sical" van Schubert en na de pauze het Wiegeliedje van Mozart waarmede de ver eeniglng bewijs afgelegd heeft te willen streven naar de beoefening van wat moei lijker stof. Heeft de voorzitter voor de pauze op gewekt als donateur!trice) toe te treden en voorts om de groote propaganda-bijeen- komst in April ln de Stadszaal bij te wonen de secretaris de heer van Leeuwen heeft na de pauze vanaf de K. en G - pyramide een overzicht van het vereeni- gingsleven gegeven, waaruit bleek, dat met een ledental van ongeveer 100, de ver eeniglng excelsior gaat. De Kadettenmarsch van Sousa en Avondlied besloten het programma, waar in wij voldoende kennis hebben kunnen maken met de goede muzikale scholing van K. en G. Vermelden wij nog. dat tusschen enkele nummers door verschillende leden gede clameerd hebben. R.K. DIOCESANE VROUWENBOND. Jaarfeestviering. De afdeeling Lelden van de R.K. Vrou wenbond in het Bisdom Haarlem vierde gisterenavond in een goed bezetten schouwburg haar jaarfeest. Te kwart over acht werd de feestverga- dering door de Presidente Mevr. Manders op de gebruikelijke wijze geopend. De R.K. Studententooneelclub A.G.A.B. voerde de klucht in 3 bedrijven „Reclame" van Arn. van Deenen op, welke zeer vlot gespeeld, algemeenen bijval verwierf. In de pauze tusschen het le en 2e bedrijf werd de nieuwe vlag der afdeeling Leiden ont huld en door den Geestelijk adviseur Prof. A. Cleophas gewijd. De presidente deed nog een mededeeling dat ook voor de zes on- derafdeelingen vlaggen van kleiner for maat zijn besteld waarvan nu zes vlagjes van miniatuur formaat aanwezig waren. De Entre acte muziek van „Piep en Kras' zorgde tusschen de pauzes voor een mu zikale afwisseling. Het derde bedrijf van .Reclame" deed met de eigenaardige verwikkelingen de aanwezigen in de zaal herhaaldelijk schudden van het lachen en een lang durig applaus, bloemen voor de dames die hun rollen al bijzonder goed hadden ver tolkt en een zilveren lauwerkrans A. G. A. B. door de presidente aangeboden, was alles te samen voor het gebodene wel ver diend. De R.K. Vrouwenbond kan op een goed geslaagd jaarfeest terugzien. CONCERT UITGESTELD. In verband met het plotseling overlijden van den student J. G. B„ lid van het Leidsche Studentencorps (zie onder „Ge mengd Nieuws") is het hedenavond te houden concert van „Sempre Crescendo" tot nader order uitgesteld. De heer G. Wolfslag. Langebrug 54, verbindt aan zijn kantoorboekhandel van af morgen een vulpen-reparatie-afdeeling, waarin alle merken pennen ter reparatie worden aangenomen Daar de heer W in een der groote vulpenfabrieken studie maakte, mag men aannemen, dat hier vakkundig gewerkt wordt Gisteren slaagden in Den Haag voor het examen voor coupeuse, de dames L. van Harteveld en T. van Noord; voor het examen voor costumière. de dames A. God- dijn en H. J. Swierstra en voor het lingerie-examen mej. I. Kleingeld. Alle geslaagden zijn leerlingen van mej. M. van Harteveld alhier. Tweede-luitenant L. W. C. Adank, van het 6e regiment veldartillerie alhier, is gedetacheerd bij de militaire gymna.stie.k- school aan de Kon. mil. academie te Breda tot het volgen van een cursus. Met ingang van heden is het filiaal der N.V. Schoenindustrie voorheen ge broeders Hoogenbosch te Amsterdam, ver plaatst van de Donkersteeg naar Haarlem- merstraat 131. het vroegere manufacturen- I magazijn van de firma Sanders. Alvorens dit pand zijn nieuwe bestemming kreeg, werd het door de aannemer Proper uit Oegstgeest, zoowel in als uitwendig grondig verbouwd en gemodernseerd. waarbij de eenvoudige, doch smaakvolle winkelinrich ting met de mooie verlichte vitrines en de ruime étalages harmonisch aansluiten. De N.V Iemco verzorgde de electrische lichtinstallatie, waarvan de Neon-verlich- ting boven de winkelpul het meest de aandacht trekt. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Februari 1935) ingelegd f. 480.053.18 en terugbetaald f. 543.423.68: 201 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 135 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18.608 inleggers, inclu sief 1.453 deelnemers aan den Afhaal- dienst, bedroeg einde Febr. f. 8.848.173.52. In 4.739 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 13.931 ontvangen. DE ARBEIDSBEURS Op den 28sten Februari 1935 waren 4495 (v. j. 3489) werkzoekenden ingeschreven. zijn iederen werkdag geopend vanal hall 9 des morgens tot half 6 namidd. Zaterdags vanal 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags. O Zondags den geheelcn dag gesloten DE ALGEMEENE TOESTAND. Sir John Simon te Parijs. De overdracht van het Saargcbied. Het program van sir John Simon's be zoek aan Parijs is volledig uitgevoerd, zoo als het was ontworpen. De politieke gedachtenwlsseling tus schen Simon, die gisteren juist 62 jaar werd. en Laval over alle door de Fransch- Engelsche verklaring opgeworpen vraag stukken, heeft meer dan twee uur ge duurd. Naar verluidt, zullen beide staats lieden geen verdere politieke bespreking hebben. In een door Havas over de bespreking gepubliceerd communiqué wordt gezegd: Ofschoon beide partijen zich verbonden hebben tot een volkomen stilzwijgen, mag men toch aannemen, dat de lucht-over- eenkomst, het Donaupact, de vooruitzich ten voor een terugkeer van Duit-schland naar Genève en het tot stand brengen van een overeenkomst tot beperking der wapening, evenals ten slotte het Noord oostelijke pact, waarover Laval nog tevo ren met den Sovjet-gezant onderhandeld heeft, aan een onderzoek onderworpen zijn. Wanneer een bevestiging der volko men overeenstemming van Frankrijk en Engeland over de noodzakelijke handha ving van alle in Londen opgestelde be ginselen noodzakelijk geweest zou zijn, dan zou de bespreking deze bevestiging verschaft hebben. Van het begin af aan heeft de Fransche regeering ln de Engel- sche regeering. wat de handhaving van het gemeenschappelijke standpunt aan gaat, volkomen vertrouwen gesteld. De persoonlijke verhouding van Sir John Simon tot Pierre Laval Is van dien aard, dat in den Engelschen minister van Bultenlandsche Zaken, wat de lastige taak aangaat, welke hij te Berlijn zal moeten vervullen, volle vertrouwen gesteld wordt. Sir Simon zal dus nu naar Berlijn kun nen gaan! Naar ln politieke kringen verluidt, zijn voor de besprekingen van Simon met Hit ier 2 en misschien ook 3 dagen voorzien. De dag van Simons vertrek uit Londen is nog niet bepaald. Een reis van Simon naar Warschau en Moskou wordt ln een be richt der „Associated Press" „hoogstwaar schijnlijk" genoemd. Men moet echter af wachten. of Simon niet, na zijn ontmoe ting met Hitier, vóór de reis naar Mos kou, nogmaals naar Londen terugkeeren zal, om persoonlijk het Engelsche Kabinet uitvoerig in te lichten. Het Engelsche Kabinet zal alsdan uit maken, of de minister van Bultenland sche Zaken zich naar Moskou begeven zal, dan wel of verdere diplomatieke voor bereiding noodig is. De vraag, of deLord- zegelbewaarder Eden den minister van Buit. Zaken naar Berlijn zal vergezellen, is evenmin beslecht. Daar de onderstaats secretaris van Bultenlandsche Zaken, Earl Stanhope, op het oogenblik te Ge nève verblijft, wordt te Londen de vraag thans overwogen, of een gelijktijdige af wezigheid dezer drie, voor de politiek van het Foreign Office verantwoordelijke menschen, van Londen geen bezwaar zou opleveren. Ter gelegenheid van den terugkeer van het Saargebled naar Duitschiand heeft de Duitsche rijksregeering een amnestiewet uitgevaardigd. Voor politieke vergrijpen was reeds eerder een verklaring afgelegd. De Saar-amnestie geeft bovendien vrij dom van straf voor vergrijpen van alge meenen aard Gevangenisstraffen tot I jaar worden kwijtgescholden. Processen, waarbij geen hoogere straf verwacht wordt worden gestaakt. Zij, die reeds eerder ern stige straffen hebben ondergaan, worden echter uitgesloten. Vrijheidsstraffen tot 3 maanden en geld boeten worden echter voor allen kwijtge scholden. De amnestie beperkt zich tot daden, die door inwoners van het Saargebied zijn ge pleegd. Gisteren werd In het „Kreisstandehaus" de politiemacht van het Saargebied, door den voorzitter van de regeeringscommissle, Knox, aan den zaakgelastigde van de rijks regeering, regeeringspresident dr. Saassen, overgedragen. Na de overdracht werden de nieuwe chefs der politie door den regeeringspresi dent in hun ambt bevestigd, waarbij een drievoudig Sieg-Heil op den Fiihrer werd uitgebracht. Knox is bevorderd tot Knight Comman der in de orde van St. Michael en St. George. Voorts heeft Knox de regeering gisteren overgedragen aan de Commissie van Drie, dat op haar beurt hedenmorgen deze overdroeg aan den Duitschen minister Frick. Er is groot feest in de Saar. gelijk gemeld! Hitier heeft tot de Commissie van Drie een uitnoodiging gericht om na de over dracht van het bestuur aan Duitschiand hem te komen bezoeken opdat hij hun persoonlijk zijn dank kan uitspreken voor hetgeen de commissie Aloisi voor ae ge lukkige oplossing van het Saarvraagstuk heeft gedaan. Het schijnt thans, dat baron Aloisi en zijn Argentijnsche en Spaansche medeleden de uitnoodiging van Hitier heb ben aangenomen en in de eerste dagen van Maart naar Berlijn zullen gaan. FRANKRIJK. De voordracht van Simon over het Britsche parlementaire stelsel. Gisteravond heeft Sir John Simon te Parijs een lezing gehouden over het Brit sche parlementaire stelsel. Simon zette uiteen de meening, dat elke constitutie neiging heeft nationale deugden en ge breken in zich op te nemen. Het kan zijn, dat het Engelsche constltutioneele stelsel licht werpt op zekere Britsche eigenaar digheden, de behoefe aan logica, een ze kere afschuw voor formaliteiten, groote eerbied voor de lessen van het verleden, een diep gevoel voor de werkelijkheid en bovenal gematigdheid, wat ten gevolge heeft, dat zij nergens de letterlijke vervul ling vraagt van al hun rechten buiten de grenzen, die door het gezond verstand ge steld worden. Strikt genomen bestaat er geen Engel sche constitutie, doch alleen een ongeco- difJeerd resultaat van langdurige ervaring met een parlementaire regeering. Dit biedt Zaterdag. Ambachtsschool: Alg. ledenvergadering 5 uur nam. Hortulanus Rapenburg: Jaarverg. Leid. sche Ver. voor School- en Werktuinen 8 1/4 uur nam. Zondag. Schouwburg: Groot Ned. Tooneel „Du hulzen van den weduwnaar", 8'/i uur nam, BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam. „De dubbelganger van Woronzeff." Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. Breestraat, 8 uur nam, „De familie van mijn vrouw". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49.8u.nm, „20.000.000 sweethearts." Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater, Steenstraat 39. 8i/i u. nam, ,Nell Gwyn". Zondag nam. 2 uur, 4Vi uur en 8 u. 15, Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/t uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v. h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Febr, tot en met Zondag 3 Maart as. waarge nomen door de apotheken: W. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, C. B. de Metz. Korevaarstraat 51. telef. 3553 i en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegst geest. telefoon 274. gelegenheid tot het nemen van zekere vrijheden als zich nieuwe omstandigheden voordoen, waarbij het gevaar voor mis bruik wordt belet door een ingewortelden eerbied voor de overlevering. Sir John Simon vroeg voor het Britsche I stelsel geen andere waardeering dan dat het Britsche volks past en het resultaat ls van een langdurige ervaring van Brit sche omstandigheden. Het is als een oud pak, dat zijn eigenaar ls gaan zitten, maar dat niet nagemaakt en met hetzelfde ge mak gedragen kan worden door iedereen, I Simon wees er ten slotte nog op, dat En geland en Frankrijk de beide groote Euro-1 peesche landen zijn, welke ln een tijd van I verandering het democratische en parle- mentalre stelsel behouden hebben. ENGELAND. Verhooging der begrooting. In den loop van de komende dagen zul len de verschillende ramingen van uit gaven der verschillende departementen voor het komende financieele jaar, dat per 1 April a.s. begint, worden bekend ge maakt. Reeds zijn de geraamde uitgaven voor de burgerlijke diensten gepubliceerd. Zij bedragen 430.210.024 pond sterling, tegen verleden jaar een raming van 408.676.223 pond sterling. Een verdere voteering van een bedrag van 7.600.000 pond sterling was echter toen noodig na de verklaring bij het in dienen van de begrooting, dat de salaris verlagingen en de verlagingen der werk- loozensteunuitkeering, die tijdens de crisis 1931 in werking waren getreden, zouden worden opgeheven. Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. zul len resp. de ramingen voor de ministeries van oorlog, van luchtvaart en van marine worden gepubliceerd. Reeds thans wordt aangekondigd, dat deze begrootingen hooger zullen zijn, dan men verwacht had, aangezien de door de regeering gekoesterde hoop, dat ten aan zien van de ontwapening internationale overeenstemming zbu worden bereikt, niet in vervulling is gegaan, terwijl gebleken zwakke plekken in de luchtverdediging versterkt dienen te worden. Gisteren heeft te Portsmouth de laatste der drie zaken gediend, die het gev waren van de aanvaring tusschen de Iiood en Renown bij de manoeuvres bi] Gi braltar. Kapitein E. Tower van de Hood werd niet beschuldigd van het in gevaar bren gen van zijn schip, maar of hij, toen hij zag dat de Renown verkeerd manoeu vreerde, de aanvaring nog had kunnen voorkomen. Na eenige getuigenverklarin gen bleek dat dit niet het geval was ge- I weest en na een beraadslaging van slechts een half uur werd dé kapitein vrijgespro ken en zijn zwaard hem door den voorzit ter van den krijgsraad teruggegeven. ITALIË. Het conflict met Abeseynië De 40-uren-week. De Britsche vertegenwoordigers te Rome en Addis Abeba gaan voort, bij beide mogendheden aan te dringen op de nood zakelijkheid om te onderhandelen, zooals de Volkenbond heeft voorgesteld, maar het is niet juist, te zeggen, dat zij speciaal verwezen hebben naar de drieledige over eenkomst tusschen Engeland, Italic en Frankrijk, waarbij elk dezer mogend heden verplicht is, alvorens tot een acne tegenover Abessynlë over te gaan, de beide andere te raadplegen. 1 De passus in de verklaring gisteren te Rome afgelegd door den vertegenwoor diger van Ethiopië, waarin gewezen worn' op 's Keizers gehechtheid aan den Volken bond, wordt in internationale kringen op gevat als een aanwijzing, dat de Abessijn- sche regeering het voornemen niet opge geven heeft om gebruik te maken van w» rechten, die de hoedanigheid van Volken bondslid haar toekent. De Hooge Raad van het Fascisme. lrecJ?, genomen hebbende van de gunstige ge™" gen van de toepassing der 40-unge weg week, verordent, dat deze arbeidsregeling onafhankelijk van internationale ov.cree"j komsten in het geheele koninkrijk worden doorgevoerd. De militairew» oefeningen zullen uitsluitend gehouue worden des Zaterdagsvoormiddags.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6