Dobbelmann lekker...man? |T5ErU"«T WITTE fcP ANNA NEAGLE IN NELL GWYN VORST WORONZEFF Ij»|e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Maart 1935 Twaalfde Blad No. 22988 PARLEMENTAIR OVERZICHT Illlllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllll lllllllllllllllilillllllllllllllllllllllHIIIIIIIIII TWEEDE KAMER. ONDERNEMERS OVEREENKOMSTEN. Minister Steenberghe heeft het wets- intwerp inzake de ondernemers-overeen- jomsten verdedigd. Hij ls begonnen met ln te schakelen bij d; meening van wijlen de Savornln Loh- j,an door mr. De Geer ln herinnering gebracht dat, wanneer het algemeen belang zulks vordert, de staatsmacht ook in zaken als deze kan en moet worden jangewend, om het goede doel te berei- len. De Minister stelde echter dadelijk op den voorgrond, dat bij de particulieren, bij bet bedrijfsleven zelf, het initiatief moet ,ijn tot dergelijke overeenkomsten, en dus niet bi) de Regeering. Deze zal de over eenkomsten dus ook niet mogen uitlok ken, teneinde ze daarna verbindend te verklaren, behalve wellicht, wanneer het bedrijven geldt, die flnancleelen steun bomen vlagen: ln deze omstandigheid jou het maken van overeenkomsten tot voorwaarde kunnen worden gesteld, door Regeering. Men zal overigens deze aken steeds van geval tot geval bekijken, ook wat de opzeg-bepalingen betreft. Ver schillende punten, ln dit verband door den Minister besproken, laten wij rusten; en- tele daarvan zijn trouwens bij de artike len aan de orde. De Minister heeft, het karakter van het ontwerp besprekend, ln het licht gesteld dat het hier volstrekt geen tijdelijke cri sis-maatregel betreft, want het ontwerp houdt geen verband met conjunctuur verschijnselen, maar met structueele ver anderingen op economisch gebied, en ove rigens ook met gewijzigde opvattingen, die zich reeds vóór de crisis begonnen baan te breken. Daarom hebben we hier dan ook te doen met „een doelbewusten stap", zei de Minister, en niet met „een vreesachtigen stap", gelijk de heer Al- barda had gezegd, Intusschen gaat deze slap niet verder, dan op het oogenblik mogelijk is. De Regeering ontkent overi gens. dat dit ontwerp een schrede zou ijjnln de richting der socialisatie en be aamt dan ook niet de consequenties, die oe sociaal-democraten er uit trekken. Er gaapt hier een principieele kloof tusschcn hetgeen de Regeering en hetgeen de so- daal-deinocraten wenschen. De Regeering ril alleen sanctioneeren en stimuleeren, wat uit het vrije bedrijfsleven opbouwt: ordening dus van onder af en geen orde ning van boven af, zooals de socialisten willen. Ziedaar het verschil. Hiermee wees de Minister de conse quenties en bedoelingen der sociaal-demo craten met beslistheid af. Wat de toepassing van het ontwerp be treft heeft de Minister groote voorzichtig heid beloofd. RECLAME- 228 IBIS SHAG LICHTE PI1PTABAK Rookt Dobbelmann's Tabak on geen andere! Zeker kan het ingrijpen op het gebied van de prijzen niet worden uitgeschakeld, maar dit beteekent niet. dat bij alle bin dend-verklaringen de prijzen zullen zijn. Ook weersprak de Minister de meening van dr. Blerema, dat een ingrijpen in zake de prijzen ln strijd zou zijn met de aanpassings-politiek der Regeering, want deze politiek beteekent niet dat de prij zen altijd verlaagd zullen moeten worden, maar dat er evenwicht gebracht zal moe ten worden ln gestoorde verhoudingen en dit kan ook wel verhooging van prijzen tengevolge hebben. De Minister heeft voorts betoogd, dat bij de toepassing ook op de belangen der consumenten voldoen de zal worden gelet, evenals trouwens op de belangen van andere groepen, welke er bij betrokken zijn. De Regeering zal zoo lastig het algemeen belang kunnen be- oordeelen, had dr. Bierema gezegd. De Minister sprak het tegen: ik doe het van dag tot dag, zei hij. Zijn Excellentie heeft voorts duidelijk gemaakt dat de groote macht, welke door deze wet aan de Regeering zal worden ge geven, met allerlei waarborgen is omringd Er zal voor iedere overeenkomst, alvorens deze bindend wordt verklaard, een volle dig onderzoek door het departement moe ten plaats hebben; elke concept-bestuurs maatregel zal gezonden worden naar de te benoemen vaste commissie; daarna komt het concept in den Ministerraad; vervolgens gaat het voor den Raad van State; heeft deze bezwaar dan komt het opnieuw in den Ministerraad; eerst dan wordt het, eventueel, ter bekrachtiging aan de Koningin voorgelegd. Zijn dit geen waarborgen? vroeg de Minister. Hij acht te het volkomen onnoodig er nog nieuwe aan toe te voegen, en hij zette voorts uit een, dat ook de strafrechtelijke sancties, in 't ontwerp opgenomen, voldoende zijn. Er moet met deze wet worden gewerkt zei de Minister en daarom moet men er, ook wat de waarborgen betreft, niet al te hinderlijke bepalingen ln opnemen. De Minister heeft aan het eind van zijn rede tegen te hooge verwachtingen ge waarschuwd, maar het ontwerp zal zijn nut kunnen doen. Na 's Ministers rede heeft alleen de heer Blerema nog gerepliceerd. Wij vermelden zijn uitdrukkelijke er kenning, dat er liberale ondernemers zijn, die wenschen dat het ontwerp zal worden aangenomen, maar zei hij daarom behoeven de liberalen er nog niet voor te stemmen; deze houding is juist een be wijs, dat wij geen werkgeverspartij zijn. Het trok eenlgszlns de aandacht, dat Minister Steenberghe op de repliek van dr. Blerema niet antwoordde, evenmin als op een speechje van den heer Kersten bij art. 3, maar er is volgens ons geen en kele reden hierin een minder correct op treden te zien. Als een Minister niets te antwoorden heeft, waarom zal hij dan toch een poging daartoe doen? In het Engelsche parlement (bakermat van het parlementarisme) komt iets dergelijks herhaaldelijk voor; zelfs op zeer con crete vragen van afgevaardigden wordt daar meermalen niet geantwoord. Wij za gen in de houding van den Minister dan ook niets afkeurenswaardigs. De heer Rutgers heeft bij art. 3 een amendement verdedigd, waarvan de hoofdzaak was te bepalen: le. dat verbindend-verklaring alleen zou kunnen geschieden op verzoek van een of meer personen of vereenigingen, die daarbij partij zijn, en 2e dat zij geweigerd wordt, indien blijkt dat een belangrijke minderheid er zich tegen verklaart. Al dadelijk heeft de heer Goseling zich tegen dit tweede punt verzet: de critéria zei hij liggen in art. 2. („algemeen be lang" en „overwegende beteekenis voor de economische verhoudingen") en, zij zijn voldoende; hij achtte het onnoodig er nieuwe aan toe te voegen. Bovendien vroeg mr. Joekes wat is „een belang rijke minderheid"? Daarover kunnen de meeningen zeer uiteenloopen. De Minister verklaarde tegen het eerste punt van het amendement geen bezwaren te hebben, maar tegen het tweede punt wel. Het begrip „belangrijke minderheid" is inderdaad vaag en boven dien, als zij er ls, dan zal daarmede stellig bij het nemen van een beslissing rekening worden gehouden. Na welke mededeeling de heer Rutgers het tweede punt uit zijn amendement verwijderde; het eerste punt werd zonder stemming aangenomen, zoo dat een overeenkomst alleen dan verbin dend kan worden verklaard, als het ver zoek daartoe uit den kring der betrokken partijen is gekomen. De heer Smeenk heeft (bij amendement) een poging gedaan, om de verbindend verklaring steeds automatisch te doen eindigen, wanneer de overeenkomst zélf zou ophouden te bestaan, maar verschil lende leden en ook de Minister wezen er op, dat zoodoende niet alleen een kleine minderheid maar zelfs één onderteeke naar der overeenkomst het in de hand zou hebben haar, door zich terug te trek ken, definitief te doen eindigen; de Minister noemde dit „de terreur van een eenling". In verband hiermede verklaarde de Minister nog, op een desbetreffende vraag van den heer Schouten, dat 'n bin dend-verklaring gehandhaafd kan blij ven ook als de overeenkomst zelf (doordat één of meer der partijen zich terugtrekken) zou zijn vervallen Het amendement is tenslotte met 47/27 stemmen verworpen. Er werden nog verschillende andere amendementen behandeld. De heer van den Tempel zag eenige daarvan, die geen principieele beteekenis hadden, maar strekten tot het eenigszins uitbreiden van de adviezen der vaste commissie en het hooren der organisaties van werknemers, zonder stemming goedgekeurd. By het debat over een amendement- Smeenk inzake het publiceeren de;r motieven, welke tot bindend- of onver- bindend-verkiaren hebben geleid, werd de behandeling van het ontwerp tot heden verdaagd. ANDERE ONTWERPEN. De Kamer heeft nog eenige andere ontwerpen goedgekeurd: de wüziging van de Boterwet; het contingenteeren van den invoer van linoleum en naaigaren; de wyziging van de begrooting van hiet Burgeriyk Pensioenfonds Tegen het ontwerp tot wijziging der Ambtenarenwet rezen enkele bezwaren; daarby kwamen ook eenige amendemen ten aan de orde; de stemming heeft later plaats. EERSTE KAMER. BEGROOTING VOOR SOCIALE ZAKEN. Gisteren zat minister Slotemaker de Bruine achter de regeeringstafel, om zijn begrooting te verdedigen. Verscheidene leden hebben hun wen schen en verlangens doen kennen en met elkaar vormden ze ook aan deze zyde van het Binnenhof een respectabele lyst. Men zal ons ten goede houden dat wij er niet meer dan een greep uit doen; het is prac- tisch onmogelijk al deze onderwerpen (die stuk voor stuk in het begrootings-debat in de Tweede Kamer ook al aan de orde zijn geweest i afzonderiyk te gaan vermelden. Wij vatten dus zoowel onderwerpen als sprekers samen in een kort lijstje. Bindend-verklaren van collectieve ar beidscontracten; credieten voor de bevor dering van goedkoopen woningbouw; werk- loosheid-verzekeringbetere maatregelen inzake de steunverleening; hoogere steun; steun aan groote gezinnen; nog verdere armslag voor de particuliere liefdadigheid; maatregelen tegen het dreigende gevaar van ondervoeding; verkorting van den werktyd om werkloozen aan arbeid te hel pen; ln ieder geval algemeen maken van de 48-uren-week; speciale maatregelen voor de Jeugdige werkloozen; mildere be palingen inzake vervoer van versch brood; betere loonen in de werkverschaffing; steun aan kleine boeren; aankoop van het landgoed de Hooge Veluwe.... enzoo- voorts, enzoovoorts, enzoovoorts. De heer Danz verklaarde namens de sociaal-democraten, dat zy (met het oog op de onvoldoende steunbepalingen) tegen de begrooting zouden stemmen. Minister Slotemaker heeft natuuriyk be loofd allerlei punten te zullen bestudeeren en overwegen! Bindend-verklaren van col lectieve contracten en ratificatie der Con ventie van Washington gaat niet in dezen tijd. Een vóór-ontwerp Inzake kindertoe slagen Is by den Hoogen Raad van Arbeid. De maatregelen der Regeering hebben reeds tot een „aller-geweldigste, hier en daar' zelfs catastrofale" huurdallng geleid". De Minister zette zijn woning-politiek in den breede uiteen en beloofde een goeden woningbouw te zullen bevorderen. Huur- toeslag voor werkende arbeiders wees hy echter af. Voor werkverruiming zal het mogeiyke worden gedaan; inkomende voor stellen daartoe zullen ernstig worden over wogen. De Regeering moet op het stand punt biyven staan, dat aankoop van het landgoed „De Hooge Veluwe" niet ge- wenscht is. Evenals in de Tweede Kamer, heeft de Minister ook hier nog eens de steunregeling verdedigd; nieuwe mededee- lingen of argumenten bracht hy daarvoor echter niet in het geding. Wie zoo zeide hy om de steunregeling tegen de be grooting stemt, stemt tegen de politiek van het geheele kabinet. De zaak van de onder-voeding (inderdaad zyn hier en daar gevallen by werkloozen geconsta teerd) heeft 's Ministers volle aandacht. De Kamer heeft de Begrooting zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De socialisten stemden tegen. HAGENAAR. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. De Britsehe filmindustrie wydt tegen- woréig speciale aandacht aan de hista- 'ische film Deze week wordt hier „Nell 0»yn" vertoond: de geschiedenis van Karei II van Engeland en zyn geliefde van dien naam. Anna Neagle wist zich in de titelrol on- Wddeliyk sterk op den voorgrond te kaatsen. Karei II vindt in Sir Cedric Jardwlcke, die bekend ls door zyn spel in ré lilm Jud Süss. een uitstekend karak- lerspeler. Er ls hier sprake van een uiterst 'oorname, zoowel naar innerlyk als naar ®«rl(jk aristocratische costuumfilm. zon- rér eenige overdaad en waarin de gansche entourage buitengewoon getrouw is uitge beeld. In de sobere décors, waarin rust, sfeer, nauwkeurigheid en goede smaak donlmeeren, krygt men o.a. tevens een uitnemenden indruk van het geheel ge reconstrueerde Drury Lane theater, zoo als het er in vroeger eeuwen uitzag. Zoo is deze film speciaal uit geschiedkundig oogpunt een bijzonder interessante gewor den: daarnaast zal ook de inhoud boeien, terwijl het geheel wederom 'n schitterende getuigenis aflegt van den vooruitgang der Engelsche filmindustrie. Hierboven de beide hoofdpersonen in een der indrukwekkende scènes uit dit opmerkelijk filmwerk FILMNIEUWS. Norman Taurog, de regisseur van o.a. Chavalierfilm „The Way To Love" zal "or Paramount „The Big Broadcast 1935" "tlsseeren. In deze film zullen o.a. optre- Richard Tauber, Carlos Gardel, Joe MorrisonLyda Roberti en de vermaarde ■"'ener Sangerknaben". Mevrouw Bing Crosby (Dixie Lee) zal een afwezigheid van drie jaar binnen- tet weer op het witte doek verschynen. 1,1 de Paramount-musical „Win or Lose" rij met Joe Morrison, den bekenden ~Jerikaanschen „crooner", optreden. De ""Ss in deze film zyn van Mack Gordon, •urry Revel en van Ray Noble, de Engel- ®e jazz-beroemdheid die onlangs door "amount naar Hollywood werd gebracht. EEN FILMEXPERIMENT „CRIME WITHOUT PASSION" De film „Misdaad zonder hartstocht" (Crime without Passion i ls het geestes kind van de scenarioschryvers Ben Hecht en Charles Mac Arthur De eerste schreef o.a. het scenario voor „Viva Villa", tezamen schreven zy o.a. Sternberg's „Underworld" de hier verboden film „Searface", voorts Lubltsch' „Design for living". „Mathattan Melody", ,.20th Century" „Frontpage" etc. Voor „Crime without Passion" schreven zy niet slechts het scenario, maar zy regis seerden en financierden dit werkwaardige werk eveneens geheel zelf. De?e eigen aardige geschiedenis, waarin zij getracht hebben iets volkomen nieuws te geven, is opgedragen aan de drie Furiën, de godinnen des kwaads, die in een indruk wekkende proloog ook op het doek ver schynen. De hoofdrollen worden vervuld door Claude Rains (die ,J3e onzichtbare man" speelde); Whitney Bourne en Margo (een jeugdige actrice uit de society en een Mexicaansche danseres, die hier mee hun filmdebuut maken). Er is dus door hen gebroken met het „star" systeem vrywel alle spelers zyn nieuwelingen. Maar zy werden met inzicht gekozen en droegen er in groote mate toe by „Misdaad zonder hartstocht" tot het opzienbarende werk te maken, dat nu in de kringen der fllmdeskundigen byzonder druk bespro ken wordt. Zij engageerden o.a. ook Slavko Vorkapich, de beste Europeesche „truc" man van de Europeesche avant- garde, alsook Lee Garmes, een der beste camera-man, die men kent. Zij allen werkten vyf weken lang gemiddeld 14 uur per dag: de film, die aanvankeiyk geen opgang maakte, wordt nu als de beste van den nieuwsten tyd geprezen. Zy werd door Paramount aangekocht en zal ook in ons land ongetwyfeld den grootsten Indruk maken. BING CROSBY ALS VADER. Bing Crosby, de populaire zingende filmacteur werd eenigen tyd geleden ver- blyd met de geboorte van een weliswaar luidruchtige, maar fiksche, gezonde twee ling. Crosby bekleedt sindsdien de verant- woordeiyke positie van vader over drie zoons; hy had nameiyk al een zoon van twee jaar: Gary Evans Crosby. Geen wonder, dat onlangs een journa list juist Crosby uitkoos, toen hy een arti kel over fllmsterkinderen, vaderplichten, opvoedingssystemen enz. wilde publiceeren. Van Crosby's verklaringen geven wy het volgende weer: „Myn zoons moeten als het kan flinke kerels worden en vooral geen verwende rykeluis-zoontjes. Ik zou niet graag zien dat het hun voornaamste verdienste werd een „zoontje van Bing Crosby" te zyn. Ik hoop dat zy zich als echte jongens zullen ontwikkelen.... als het zoo uitvalt: ini 'shemelsnaam maar tot kwajongens. Lie ver dan dat zy tot blasé dandy's worden, die zich steeds en overal de „stamhouders van een flimster" voelen. „Zy zullen hun eigen boontjes moeten doppen en ze moeten zelf zich een weg zien te banen. Misschien zullen zy het op school by hun kameraden juist extra las,- tig hebben, omdat hun vader maar een zanger is. Dit weinig manhaftige beroeb van hun vader zal het voor hun misschieii noodig maken te bewijzen ,dat zy „kerel3" zyn, die hun mannetje staan. Ik hoop djit hun dit zal lukken. Gevoelige tikken zullqn ze daarby wel oploopen, maar daar moeten ze maar tegen kunnen. „Als het aan my ligt, zullen ze leeren boksen en zwemmen. En baseball of voet bal spelen ln een van de schoolelftallen. Het is heusch niet myn bedoeling ze tot krachtpatsers of woestelingen op te lei den, maar ik wil ze zien opgroeien tot ke rels die op zichzelf kunnen passen. Ik zou graag zien, dat ze populair werden bij hun kameraden door hun eigen kwaliteiten en niet vanwege hun ruime zakgeld of hun beroemde naam. „Ik zou het natuurlyk aardig vinden als een van myn jongens ook nog eens zanger werd. Maar lk zweer dat ik ze in Brigitte Helm en Albrecht Schoenhals zyn de voornaamste acteurs in de span nende Duitsche film „De Dubbelganger van Woronzeff", die onder regie van Arthur Robinson vervaardigd werd. Hansi KnotAck, Willy Birgel en Edwin Jürgen- sen trekken hier eveneens de aandacht: zti die van sensatie houden, kunnen by dit verhaal hun hart ophalen. hun beroepskeuze vry zal laten. Ikzelf ben door myn vader aanvankeiyk tot een stu die in de rechten gedwongen, waar lk heelemaal geen zin in had en heb dus aan den ïyve ondervonden hoe erg het is als ouders de toekomst van hun kinderen wil len regelen. Myn zoons zullen de richting mogen kiezen, die hen het meeste aanlokt" De vader werkt. De laatste film van Crosby, die wy zagen was „College Humor". Hy heeft sindsdien een nieuwe film („Boemelstudenten") vol tooid, waarin Miriam Hopkins en Kitty Carlisle zyn tegenspeelsters zyn. Deze comedie, waaruit o.a. het bekende lied „Love in Bloom" stamt, wordt spoedig in ons land verwacht. En intusschen is Bing alweer begonnen aan zijn volgende succes: „Here is my heart", opieuw in samenwer king met Kitty Carlisle. TIEN JAREN GELEDEN.... waren Lillian Gish, May Murray, Lon Chaney en Ramon Novarro Metro-Goldwyn Mayer stars; speelde Greta Garbo nog in Zweedsche films; trad Wallace Beery op met Raymond Hatton als komisch tweetal in eer.tge „shorts"; was Joan Crawford danseres in Broad way revues: speelde Maurice Chevalier nog in de Parysche music-halls; was Clark Gable nog onbekend als ac teur, en handelde hy in effecten; zong Jeanette MacDonald in Broadway- operettes; was Jean Harlow nog een schoolmeisje, die er niet aan dacht ooit filmactrice te worden was Gloria Swanson reeds een gevierde fimster; streed Norma Shearer nog om een plaatsje als filmactrice te New York.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 45