KARSOTE Het marktwezen vóór 75 jaar en thans LEIDSCH DAGBLAD - Achtste Blad Vrijdag 1 Maart 1935 door L. A. Mennes, De Leidsche Markt is zoo oud als de stad zelve. UIT DE BONTE WAERELD. Directeur van den Markt- en Havendienst. Het fraaie Waaggebouw aan de Aalmarkt, waar de Markt- en Havendienst ls onder gebracht. Het gebouw werd ln 1657 gebouwd volgens ontwerp van Pieter Post; de gevelsteen is van Rombout Verhulst en werd 6 Juni 1658 onthuld. Aan het verzoek van de Directie van het Leidsch Dagblad, om ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan harer courant, een artikel te willen schrijven over den Markt en Havendienst inclusief den Waagdienst van driekwart eeuw geleden, voldoe ik gaarne Zij, die de geschiedenis onzer stad ken nen en welke goede Leidenaar kent die niet? weten, dat hier al heel lang vóór 1860 markten werden gehouden, dat aan de Aalmarkt het Waaggebouw stond en dat de waterwegen en -wegjes te dezer stede talrijk waren. Al of niet administratief los van elkaar deden aan het begin van de onderwerpe- lijke 75-jarige periode door de stad daar toe aangestelde beambten dienst op de markten, in de Waag, aan de bruggen en langs het water. Zooals verder blijken zal, was er toen van een Markt- en Havendienst i waarvan ook de Waagdienst een onderdeel is), zooals we dien thans kennen, geen sprake. Het Marktwezen. In algemeenen zin is er van den oor sprong van het Marktwezen hier te lande weinig bekend: hij zal waarschijnlijk lig gen bij het begin der Chr. jaartelling. Het ontstaan der Sleutelstad zal van het Leidsche Marktwezen wel de vader zijn geweest. En als het waar is, dat de ont wikkeling van het marktwezen vele eeuwen de barometer is geweest van den welstand van ons volk. dan heeft ook deze stad, de moeder, aan dit kind waarschijnlijk veel te danken. Doch laten we niet te ver van huis gaan. Belangstellenden slaan er maar eens op na de Beschrijvingen der Stadt Leyden van J. J. Orlers. 1641 (eerste druk 1614) blz. 273 e. v.; zij zullen wel bemerken dat het getal markten destijds groot was. b Welke markten er dan 75 Jaar geleden bestonden? Deze: dagelijks den ganschen dag: een markt voor boomvruchten en verder ooft aan de Vischmarkt; een knollenmarkt aan de Nieuwe Varkensmarkt; een mosselen- markt aan de Apothekersdljk; een markt voor turf, hout en steenkolen aan de Turfmarkt, de Haven, de Kalvermarkt en de Heerengracht W.Z Des Maandags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.meen uitdragerij- en vodden markt op de Haven- en Kalvermarkt. Des Zaterdags van 10 uur v.m. tot 3 of 4 uur n.m een zelfde markt op de Hooglandsche Kerkgracht, Kerkhof en Nieuwstraat Des Woensdags en Zaterdags van 6 uur v.m. tot 12 uur s middags: een groenten- markt aan den Oude Singel; de warmoe- ziers en veenlleden gescheiden. Des Dinsdags en Vrijdags van 6 tot 9 uur v.m.: een groentenmarkt tezelfder plaatse. Op onbepaalde dagen en uren een z g. Westlandsche markt aan den Nieuwe Rijn. Des Zaterdags van 10 uur v.m. tot 4 uur n.m. een markt voor oud ijzer op de Hooi gracht; een klompen- en blokkenmarkt op het Hooglandsche Kerkhof; een manden markt aan den Nieuwe Rijn; een stoelen- markt aan de beide vleugels der Karne- melksbrug aan den Nieuwe Rijn, een markt voor de beschuitbakkers in de Beschuitsteeg; voor de zaadkoopers en schoenmakers aan den Nieuwe Rijn; voor de kuipers aan den Nieuwe Rijn over de fontein; een boter-, kaas- en eierenmarkt op de Botermarkt; een markt voor hon den, hoenders en ander gevogelte aan den Rijn bij de Vrouwensteegbrug; een bloem en boommarkt aan den Rijn van deze brug af tot aan de Nieuwe Varkensmarkt; voor kramers met byouteriën, galanteriën, Neurenburger waren, mutsen, kanten, lin ten en andere koopwaren op de Visch markt en Botermarkt. Dagelijks van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. Des Zaterdags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. graanmarkt op de Korenbrug. In den slachttijd des Woensdags en Zaterdags van 10 uur v.m. tot 1 uur n.m. varkensmarkt aan het einde van de Bloem- en Boommarkt en des Vrijdags biggen- en magere varkensmarkt op de Beestenmarkt nabij de IJzerengTacht. Kersenmarkt dagelijks aan den Rijn, tusschen de kraan en de Vischmarkt; rlviervlsch- en pallngmarkt dagelijks aan den Rijn nabij het St. Catharlna Cast huls. Kaasmarkt op den 2en Dinsdag ln Juli van 7 uur v.m. tot 3 uur n.m. op de Bree- straat tusschen Maarsmanssteeg en Mandenmaker ssteeg. St. Nicolaasmarkt op de Vischmarkt en Hoogstraat. Paardenmarkt op den len Maandag in Mei en des daags na de Valkenburgsche paardenmarkt, op de Breestraat. De aanvang en het einde der onder scheidene markten werden door het lui den eener klok of bel aangeduid. Niemand vjerd toegelaten eenige waren op de markt te koop te stellen, dan voor zien van een ..behoorlijk patent'' en tegen betaling van het daarvoor gestelde markt- geld Vaartuigen, waarin de onder den naam van ventjagers bekende kooplieden waren ter markt brachten, moesten na afloop der markt na de binnen- of buitenhaven verlegd worden Afslag van visch op de markt geschiedde door den daartoe aangestelden afslager, die ontstane geschillen beslechten moest. Zij die van buiten, aardappelen ten ver koop inbrachten waren verplicht daarvan aan den marktmeester kennis te geven. Voor aflevering aan particulieren hadden zij nog een schriftelijke toestemming van dezen noodig De maten moesten zuiver van aarde en kiel zijn en behoorlijk wor den gevuld Graan, erwten e.d. moesten in mudszakken worden aangevoerd. Indien de marktmeester vermoedde dat eenige zak niet op maat was, was hij bevoegd de geheele partij door een beëedlgden meter te doen nameten Degenen die visch ter markt brachten van uit Katwijk en Noordwljk, moesten zich vooraf aan de Stadspoorten, waar de ambtenaren der gemeentebelasting kantoor hielden, melden, teneinde tegen consigna tie een keurbiljet te bekomen. De kermis of jaarmarkt ving aan op den Maandag der laatste volle week van de maand Juli en eindigde op den daarop- volgenden Zaterdag; diverse voorschriften bestonden ter zake van de kermis, even als dit trouwens het geval was ten op zichte van de onderscheidene markten. Voor het Innemen van een gewoon plaatsje in de stad met een kar was zelfs een schriftelijke vergunning van B en W. noodig. Op de markten deden dienst: de alge- meene marktmeester, marktmeesters, keur meesters, beambten van politie en ambte naren der gemeentebelastingen: ik heb althans de titels dezer functionarissen uit dien tijd aangetroffen Als merkwaardigheid meld ik nog, dat den markt- of rooimeesters tevens speciaal was opgedragen het toezicht op de ge trouwe nakoming der le afdeeling van de voorschriften der Brandpolicie; zij hadden uit dien hoofde bevoegdheid om woningen en vaartuigen binnen te treden. Het marktgeld werd op de markten ingevor derd door de marktmeesters al of niet geassisteerd door de ambtenaren der plaatselijke belastingen. Deze belasting was ingevoerd met ingang van 1 Juli 1856. De Waagdienst. In 1351 is al gemeld, dat Leyden van ouds het waagrecht had De oude Waag, een van hout opgetrokken aanzienlijk gebouw, was een soort koopmansbeurs. Op 4 September 1657 besloot de Stadsregee- ring een nieuwe Waag te bouwen. Pieter Post was de bouwmeester. Alvorens nu naar 1860 te gaan, voor wat dit onderdeel betreft, moge ik nog even De verplaatsing van de Kaasmarkt van het Waaggebouw naar het tegenwoordige Kaasmarkt-terrein beteekende voor den marktdienst een groote verbetering. Boven staande foto werd genomen bij de officieele opening op 15 Juli 1927. of van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m. naar gelang van zomer- of winterseizoen een markt voor zeevisch en zalm, op de Visch markt, de Vischbrug en de Hoogstraat. Des Vrijdags van 1 Maart tot en met 31 October van 8 uur v.m. tot 2 uur n.m. en van 1 November tot en met den laatsten Februari van 8'/i v.m. tot 1 uur n.m. een veemarkt op de Beestenmarkt; de Kalve- renmarkt uur en de groote lammer markten l uur eerder te beginnen. Dagelijks een aardappelmarkt op den Oude Singel. er aan herinneren, dat aan de instelling der openbare wagen ten grondslag lag, de bezorgdheid, ter wille van de rust en de vrede, dat ieder het zijne kreeg; de over heid wilde bedrog in den koophandel voorkomen. Behalve voor het wegen van de „weeg bare stoffen" werd een 75 Jaar terug de Waag ook gebruikt voor het keuren van slachtvee. Dit vee mocht n.l„ met uitzon dering van nuchtere kalveren, niet gedood worden, tenzij het vooraf door keur meesters was gekeurd en gemerkt. Wan- RECLAME. CHRONISCHE VERKOUDHEID. BINNEN ENKELE UREN VERLICHT. Karsote Inhalatie Middel ls een nieuw preparaat, dat chronische of hardnekkige verkoudheden binnen 24 uur verdrijft. Sprenkel enkele druppels Karsote op een zakdoek en snuif dan goed op. - De aan gename, desinfecteerende damp verspreidt zich nu in Uw ademhallngs-organen waar bacteriën van verkoudheid of griep on middellijk vernietigd worden. Uw neus wordt weer geopend, vastzittend slijm komt los, ge kunt weer onbelemmerd ademen. is verkrijgbaar bij apothekers en drogis ten a f. 0,90 per flacon i zakformaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting inbegrepen. 182 tarief voor den dag en een voor dn nacht. Bij weigering van betaling de verdere doorvaart eenvoudig belet. Het liggeld was al twee Jaar eerder, dus jn 1857, ingevoerd. Dit werd geheven voor alle vaartuigen aan welke door B. en tv een vaste ligplaats was aangewezen; ook marktschepen, woonschepen en brand- stoffenschepen vielen onder de heffing Al deze categorlën worden ook thans nog ln de verordening afzonderlijk genoemd In de berekening van het liggeld bestond een differentiatie in overdekte en niet- overdekte vaartuigen. Het liggeld werd hoofdzakelijk door den algemeenen marktmeester en door het kantoor van toezicht en invordering aan de Zijlpoort ontvangen. Van 1857 af was men ook belasting verschuldigd voor het leggen van een schuit onder een brug. een vlschbon, een los werkvlot, een houtvlot of een schuitenhuls in het openbare wa ter. Deze werd bij den Gemeente-ontvan ger voldaan. Het is nog eigenaardig te vernemen, dat de bruggen door particu lieren werden bediend; schoenmakers, bakkers en dergelijke thuls-werkers, ja zelfs vrouwen hebben vroeger, volgens de overlevering, onze bruggen voor de scheepvaart geopend en gesloten. Zij kre- Een kijkje op de Vrijdagse he veemarkt, die voorloopig nog op dezelfde plaats ge handhaafd blijft, doch binnenkort toch aanzienlijke verbeteringen zal ondergaan. Al was het alleen maar, dat de tegenover de Turfmarkt gelegen ruimte als parkeer terrein wordt ingericht! neer dan vergunning tot slachten werd verkregen, moest dit binnen bepaalden tijd geschieden. Voorts belastte het Waag- personeel zich met het lossen van schepen door middel van de kraan, die vóór de Waag op het Waaghoofd stond. Deze kraan is aanleiding geweest, dat dit personeel, hetwelk reeds in de middeleeuwen uit een gilde bestond onder den naam van het „Kraenkinderen- en Weetwerckersgild", nog in den tijd waarover we het hier heb ben de kraan- en waagwerkslieden wer den genoemd. In 1863, hetzelfde jaar waarin de kraan vóór de Waag werd weg genomen, werd voor deze menschen bij gemeente-verordening een reglement vast gesteld. Zij werden door B. en W. be noemd en waren ondergeschikt aan den Waagmeester, die een geheel zelfstandige functie bekleedde. Voor alle werkzaam heden welke door den Waagdienst ge schiedden, moest vergoeding betaald wor den volgens een officieel tarief, dat 1 Januari 1859 in werking was getreden. Men zal zich herinneren, dat ten vorige Jare aan het bestaan van het Waagwer- kersgilde een einde is gemaakt om bezui nigingsreden. Of het ijken der botervaten dat zeer minitieus geregeld was (en nog is) in een gemeente-verordening, werd verricht door den waagmeester. wiens titel later verlengd werd met „ijkmeester", en of dit evenals later in de Waag plaats had, is mij niet bekend. Ik heb reden om aan te nemen dat de Waagmeester toen reeds tevens ijker was In 1865 was hij het in ieder geval wel. Blijkens bovenstaande opsomming der plaatsen waar de diverse markten werden gehouden, ben ik geneigd ook aan te nemen dat de botermarkt niet zooals thans in het Boterhuis achter de Waag plaats had In 1864 kwamen vaten boter echter wel ln de Waag. De Havendienst. Dat voor het gebruik van het openbare vaarwater, hetwelk minder uitgestrekt was dan tegenwoordig (de grens der stad viel over 't algemeen samen met de singel- slooten). toen reeds bepalingen beston den. is begrijpelijk. Deze waren vervat in: „Policie op de Gemeentewateren". Het toezicht op de naleving er van schijnt grootendeels aan de Politie te zijn toever trouwd. hoewel ook de marktmeesters hiermede belast waren. Een groot deel der artikelen was aan het baggeren ge wijd. Dat de Haven destijds werkelijk de haven van Leiden was, blijkt hieruit, dat de schepen waarvoor door B en W geen vaste ligplaatsen waren verstrekt, in de wateren dezer gemeente niet langer dan drie dagen mochten liggen (het geval van laden of lossen uitgezonderd), behalve in de Haven. Havengeld werd er in die dagen niet gevraagd; dit gebeurde eerst vele jaren later, n.l. met Ingang van 1 Januari 1895. Bruggeld en liggeld echter wel. Het eerste werd Ingesteld ln 1859 op grond van art 232 der wet van 29 Juni 1851, St. 85 (de nieuwe gemeentewet, waar op ook andere gem. belastingverordeningen steunen) voor het ophalen of openen van alle losse bruggen. Er werd onderscheid gemaakt tusschen het wippen en het op halen van een ophaalbrug; voor het op halen werd tweemaal zooveel betaald als voor het wippen. Ook kwam er direct een gen daarvoor een kleine vergoeding of pachtten dit werk tegen ontvangst der bruggelden. Terzijde merk ik op, dat het brugwachterskorps in zijn tegenwoordigen vorm werd opgericht 1 April 1881; het heeft ongeveer vier jaar geleden in alle stilte dus zijn 50-jarig bestaan herdacht. Tot de organisatie van den Markt- en Havendienst werd overgegaan op 1 Jan. 1895; deze dienst, waarbij op l Augustus 1920 door pensionneering van den toen- maligen waag- en ijkmeester ook de Waagdienst werd gevoegd en waarvoor in 1922 kantoorruimte werd ingericht in het Waaggebouw, heeft dus alweer zijn 8e lustrum achter den rug. RECLAME 181 *eVtw k r V) C° V-.W OP°" HIJ HEEFT HET BUSKRUIT NIET UITGEVONDEN. Friedrich Kunze geeft na bronnenstudie te kennen, dat Berthold Schwarz. dien wij gewoonlijk als dé uitvinder vah het buskruit beschouwen, dit kruit niet ge ïnviteerd heeft, maar zicih bezighield met de vervaardiging van wapens. In het tijdschrift „Kugel und Schrot" schrijft Kunze, hoe een zekere Felix Ham- merlein ln 1450 melding maakte van de toendertijd tweehonderd jaar geleden plaats gehad hebbende proeven en pogin gen des heeren Berthold pogingen van Niger Bertholdus aan de hand van toenmaals bekende mengsels van salpeter, kool en lijnolie". Het hierbij gebruikte mortier spatte uit elkaar. Na deze gebeurtenis ging de zwarte Berthold over tot de vervaardiging van vaten, waaruit hij steenen kogels, ijzer en stukken lood kon slingeren. Tenslotte stel de hij een buks samen. In de analen van de stad Gent uit het jaar 1313 staat: „Verder werd in dit jaar het gebruik van de buks door een monnik gevonden". Sebastian Frank von Wiirth verlegt deze gebeurtenis naar het jaar 1380 Dat doet ook de Thiiringsche kro niekschrijver Binhard Uit alles blijkt, dat het kruit toen al bekend moet zijn geweest en door Berthold alleen vei-beterd, d.i. schadelijker gemaakt, werd. Verder stelde de monnik buksen samen, die voor algemeen gebruik ge schikt waren. HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE REVOLVER. Bij het doorbladeren van oude actes heeft men dezer dagen te Brussel kunnen vaststellen, dat de revolver dit jaar een eeuw bestaat. De Amerikaan Samuel Colt had een schietwapen vervaardigd en bood zijn uitvinding in dat jaar te Londen. Parijs en Brussel te koop aan. Men stond even wel zeer sceptisch tegenover de nieuwe uitvinding en het eind van het liedje was, dat niemand er aan wilde. Colt besloot toen om zelf een fabriekje op te zetten dat in 1842 failliet ging. Pas in 1847 herinnerde de Amerikaan- sche staat zich zijn uitvinding. Colt werd te Washington ontboden en nu begon men met de massafabricatie. Zoo kwajn het. dat dit schietwapen ten lange leste toch nog de noodige inkomsten aanbracht, hoewel de vervaardiger nu honderd jaar geleden uit vertwijfeling bijna de eerste revolver-zelfmoordenaar geworden was. 2-8

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 30