U EISCHT 1007c ZUIVERHEID? 76,le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 1 Maart 1935 Zevende Blad No. 22988 HjjSTORISCHE FIGUREN^ JTIIi /Js Rook wwv w mum W a ri w w v^. SCHAKEN. AMERIKAANSCHE NOTITIES n»""»niiiiiiimnimiimiinininiiniinn lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllliu de populaire koning. V. De beslissing is voor den jongen prins tsJ1 Navarre gevallen. Zijn moeder. Jean- M d'Albret, heeft hem in het kamp der (Urinisten gebracht, waar haar oom. de «tos van Condé. het bevel voert en als pjiiüchef erkend wordt. Daarmede geeft ii] de lün aan voor de toekomst van haar tind: hij moet de leider worden der Huge noten. Zij. de moeder, beslist. Zij is sterk ran geest, krachtig in haar overtuiging, jast in haar geloof. Haar zoon, nu nog ttn kind van vijftien Jaren, doet wat zijn poeder wil. als is hij ook noch vast noch jcrachtlg van geloofsovertuiging. Hij zal dg ook nooit worden. Wie in den lateren Hendrik de Vierde een geloofsheld zou willen zien. schept zich een illusie. De po pulaire koning zal als Jongen en als man een geloof aanvaarden of afzweren met heUefde gemak. Hij zal zich laten leiden door overwegingen van practischen aard. Op den bodem van zijn ziel huist onver schilligheid; het maakt hem in hooge mate opportunistisch, steeds bereid om te ver anderen, al naardat de omstandigheden dit wenschelijk doen zijn. Hij gelijkt in dit opzicht op den lateren Frederik den Groote wiens zoogenaamde breede verdraagzaam heid. die hem deed zeggen, dat in zijn rijk een leder naar zijn eigen wijs zalig mocht wonden, naar het mij voorkomt, eerder onverschilligheid en scepticisme mag hecten. Maar onverschilligen en scep tici kunnen groot nut stichten, zoo hun macht en gelegenheid wordt geschonken om front te kiezen tegenover geloofsfana- tlci van welke partij ook. Zij werken ont nuchterend, herstellen een schokt even wicht. In den tiled, waarin Hendrik van Navarre groeide, was Frankrijk verscheurd door partijtwisten die politieke en gods dienstige motieven tot aanleiding hadden, doch welker gevolgen voor het land een ramp waren. De binnenlandsche oorlogen volgen elkaar op en tn die atmosfeer Is het begrijpelijk, dat een opportunist elk middel aangrijpt om die tweespalt te over bruggen. Dat moge niet erootsch schijnen, het kan een weldaad zijn voor een land en voor Frankrijk, dat zulk een opportu nist in macht zag toenemen, was het in derdaad zoo. Op een eerste religie-oorlog tusschen Katholieken en Protestanten was een tweede gevolgd. Hij duurde kort; in 1567 begonnen, eindigde hij weldra in het voor deel der Katholieken, die bij Saint-Denis de overwinning behaalden. Er is even eenlge verademing, maar de overwinnaars, gesteund door de houding van de konin gin-regentes Catharina de Médicis. die haren tot vrede en rust vermanende kan selier Michel de lHopital had ontslagen, foelen zich sterk en een nieuw krijg, de derde, ontbrandt, heviger dan de vorige. Weer lijden de Protestanten de neder laag; na den dag bij Jarnac schijnt hun raak verloren. Hun aavoerder en hoofd, Condé. sterft door een pistoolschot, na de overgave op hem afgevuurd. De Coligny tracht de zaak der Pr os testanten te red den. verzamelt de overgeblevenen doch na een kleine overwinning aan hunne zijde volgt wederom een ernstige neder laag bij Montcontour. Dan, eensklaps, geschiedt het niet-ge- dachte: de koningin-regentes stemt toe in Toor hen zeer gunstige vredesvoorwaarden, die te Saint-Germain den 8en Augustus 1570 worden onderteekend. Wat rechtvaardigt of wat verklaart deze toegevendheid van Catharine de Médicis? We moeten de oplossing zoeken bij de f i guur. die telkens achter den prins van Condé oprijst, wanneer de zege door de Calvinistische legers niet is bevochten en het er op aankomt, de verspreide, de uit eengeslagen en gedecimeerde troepen te verzamelen, bijeen te houden en voor nieuwen krijg te stalen. Het is de groote figuur van admiraal de Coligny. Gaspar de Coligny. vader van Louise de Coligny, die de vrouw was van onzen Prins van Oranje. Gewond met een doorboorde wang en verbrijzelde kaak, liggend op een draag baar, had de oude krijgsman den terug tocht van Moncontour geleid. Dit was een zóó sterk stuk krijgsmanskunst, dat de opvoeder van den jongen hertog van Anjou (den lateren Hendrik UI1dien terugtocht ziende, tot de overtuiging en de bekentenis kwam: ..Het zou toch goed zijn. zoo wij vrede sloten met de Protes tanten". Want de Coligny. hoewel niet be schikkend over een troepenmacht, die zich ui sterkte met die van zijn tegenstanders kan meten, is een gevreesd leider van wat men „den kleinen oorlog" zou kunnen noemen. Hij is vlug in het kiezen van nieuwe punten van aanval; de bewegin gen zijn troepen zijn opmerkelijk door hare snelheid; hij verplaatst zijn strijd krachten bewonderenswaardig gezwind. Hij laat niet los en dwingt den vijand tot aanhoudende, uitputtende verdediging. De Katholieken vermoeid wenschen rust. De koningin-regentes is tevreden, nu haar lievelingszoon. de hertog van Anjou. alle j*v heeft verkregen van de overwinning "ij Montcontour. De koning. Karei IX. kan het beleg van Saint-Jean-d'Angély maar niet tot een bevredigend einde brengen. Kortom, allen willen vrede uit welbegre- M" eigenbelang. Zoo komen dan de ko ninklijke lasthebbers te Nimes, waar de Coligny zich bevindt, en bieden vredes voorwaarden aan. ,De Coligny weigert. Hij heeft andere Plannen Hij wil dwars door Frankrijk naar Parijs, daar zal hij zijn vijand aan vatten, Nieuwe onderhandelingen volgen, be Coligny's voorwaarden want nu is ni) het. die de voorwaarden stelt zijn zwaar. Doch Catherine de Médicis geeft we Coligny heeft geëischt: eewetensvrijheid voor ieder; vrijheid van godsdienstoefening voor Mie protestantsche steden en kasteelen; toelating van Protestanten tot alle pos ten en bedieningen; orkenning door den koning, dat allen, jio kriig tegen hem hebben gevoerd, zijn zeer loyale onderdanen zijn; Nos meer: Ten einde gewaarborgd te zijn, dat het toninklijk woord zal worden gehouden eiveht de Coligny dat vier versterkte fratsen gedurende twee iaren in het bezit Protestanten worden gesteld nl. La Koebelle met de zee la Charité Cognac t? Montauban vier groote steunpunten in Kn eventueel lateren oorlog. Dit zijn de voorwaarden van den vrede van Saint-Germain, voorwaarden, die den schijn hadden, een einde te zullen maken aan den godsdienstoorlog in Frankrijk. Religievrijheid en vrijheid van godsdienst oefening in de Protestantsche steden en kasteelen waren het doel geweest, dat de Hugenoten hadden nagejaagd Thans had den ze het bereikt en zelfs meer dan dat. Nu konden zij de wapens strekken. Frank rijk kon binnen zijn grenzen rust hebben en zijn vijand over de Pyreneën. Spanje, onder de oogen zien en eveneens Enge land. In den aanvang schijnt de binnenland sche vrede verzekerd. De koning, zich eenigszins ontworstelend aan den invloed zijner moeder, neemt tegenover de Huge noten een loyale houding aan, durft zelfs te Rouaan krachtig optreden tegen de be werkers van een vervolging der Protestan ten, waarbij ettelijke dooden waren geval len. Maar in het duister, vermoedelijk eerst bulten des konlngs weten en althans tegen zijn zin. daar hij zich tot de Coligny aangetrokken gevoelt en hem als een kostbaren steun beschouwt, bereidt zich de misdaad voor die in de Geschiedenis den bijnaam draagt van „Parijsche bloedbrui loft": de Bartholomeusnacht. waarin de Fransche Protestanten bij duizenden wer den vermoord Hendrik IV, nu nog prins van Nav-arre, heeft onder Condé zijn militaire loopbaan aangevangen en de nederlagen meege maakt, die aan den vrede van Saint-Ger- maln voorafgingen. Hij vecht bü Jarnac. Na Condé's dood wordt hij de chef der partij onder voortdarenden bijstand van de Coligny; met dezen trekt hij na de nederlaag bij Montcontour naar het Zuiden en voert er den „kleinen oorlog", die met genoemde vrede zou eindigen. De verzoe ning met de Katholieken en de drang door den koning op de Coligny geoefend maken dat de prins zoowel als de oude Coligny zich laten verleiden om in te gaan op de uitnoodiging. ten hove te komen. Triom fantelijk, naast Karei IX. doen de chefs der Hugenoten hun ..blijde inkomste" in Parijs. De Parijzenaars zijn uit hun voe gen. Zij begrijpen er niets meer van. Daar, ter zijde van den koning van Frankrijk, rijdt de man, die met een klein legertje hem jarenlang heeft gebraveerd, die Pa rijs dreigde te veroveren, die de vijand was van hun Kerk! En hij rijdt er niet in dee moedige houding, maar als machthebben de. Welk een positie nam deze man in, dat hij aldus kon optreden! Weldra echter werd het hun duidelijk: geruchten deden de ronde, dat zijn Jonge partijchef, over wiens leven en handelingen zou waken, de hand des konings zuster zou erlangen. Vroeger bij de eerste verschijning van Hen drik van Navarre aan het Hof, was daartoe besloten. Nu zou. na jaren van vriendschap en krijg, die beslissing in vervulling gaan. Er was immers verzoening tusschen Huge noten en Katholieken. Het huwelijk tus schen Hendrik van Navarre en Marguerite van Valdis zou die verzoening bezegelen. De datum was vastgesteld op 23 Augus tus 1572 Een deel der natie beschouwt deze verbintenis tusschen den chef der Protes tanten en de katholieke prinses als een uittarting. Zij zal niet plaats hebben! En, zoo zij plaats heeft, zal er bloed vloeien. Vreemde geruchten doen de ronde: het heet. dat in de omgeving van den ouden hertog van Alva, die steeds de Spaansche politiek in Frankrijk wil doen zegevieren, den lOen Augustus een bedekte bedreiging of vermaning is gehoord, dat „binnen veertien dagen men wat moois zou bele ven!" Er zijn vage aanduidingen, voorge voelens. vermoedens van iets noodlottigs, dat te gebeuren staat. Inmiddels heeft Hendrik van Navnrre een zware slag getroffen. Jeanne d'Albret, zijn moeder, is gestorven Plotseling, op mysterieuze wijze. Den 4en Juni op een feest krijgt zij koorts. Vijf dagen later is zij dood. Men fluistert van geparfumeerde handschoenen, die vergiftigd waren Met haar verdwijnt een der hoofdfiguren uit den kring der Fransche Calvinisten en voor Hendrik van Navarre zijn groote, ernstige raadgeefster. Hij volgt haar op den troon. Nu is hij koning van Navarre. Het huwelijk op 23. Augustus wordt er be langrijker door. Maar de sombere geruch ten houden aan. De Paus, zoo had koning Karei verklaard, hechte zijn toestemming aan het huwelijk, hoewel de bruidegom een ketter was Het koninklijk woord wordt echter In twijfel getrokken. Een be klemmende stemming iegt zich over Parijs. Men wacht, men vreest, men is ongedul digDe Fransche hoofdstad vult zich met gasten: in het begin van de maand hebben de Guises, de bruiloft tot voor wendsel nemend, hun onderhoorige edelen met hunne bedienden Parijs doen binnen stroomen De edellieden komen met hun gewapend gevolg soms van tientallen manschappen Rondom het Louvre zijn zij onder dak gebracht, bij geloofsgenooten. Later komen de Protestantsche edellieden tn grooten getale, uit alle oorden des lands doch vooral uit het Zuiden. Zij worden verspreid door de groote stad. in particu liere woningen, welke adressen worden genoteerd. Het huwelijk is het onderwerp van het dagelijksch gesprek. Het is het eerste ge mengde huwelijk tusschen twee geloofs overtuigingen Velen schudden bedenkelijk het hoofd Op 17 Augustus heeft de officieele ver loving plaats. Parijs balt de vuisten. Gods toorn zal richten over deze monsterlijke vereeniging. God zal haar verhinderen of haar in stroomen bloeds wrekenZelfs de koning, die een vriend is van de Coligny God betere het!, zal niet worden ontzien. Op een kasteel wordt gedreigd, dat zoo hij dit huwelijk laat doorgaan. God zijin eerst geboorterecht van hem zou afnemen, zoo als aan Ezau geschiedde, en het zou geven aan Jacob (in dit geval den hertog van Anjou) Zoo broeit, zoo gist. zoo dreigt het in Parijs. Den 22en wordt op de Coligny een aanslag gepleegd die hem een vinger van den rechterhand ontneemd en een schot wond in den linkerarm toebrengt. De dader. Maurevert ontkomt op een paard uit een der stallen van de Guises. De spannine stijgt; er komt ongerustheid bij je Hugenoten. Dan komt de groote dag. Op een verhevenheid vóór Notre-Dame, n de open lucht heeft de kerkelijke eehtigheid Dlaat' Op de verzekering van den koning dat de Paus dispensatie had verleend, durft de kardinaal de Bourbon KNIPSELPRIJSVRAAG 184 fry CHIEF WHIP Goede oplossingen van de problemen Kraemer en Daniel van den heer P. C. Segaar. De oplossing van het probleem van Hall- ström is 1 Dli8. Er dreigt dan Da8, ge volgd door Da3:t. Na toren f3 volgt ook Da8; na Te3 kan Dd4:. De toren kan niet ontsnappen. De oplossing van het pro bleem van Larsen is 1 Td2 met de eenvou dige dreiging Dd3t. De varianten zijn aar dig. De oplossing van het eindspel van Kling en Honvitz is: Dhl, Dc8f, Kb6t, Kb8, Dh2t, Ka8, Dg2t, Kb8 enz. tot De4t. Kb8, De7! B. G. LAWS British Chess Magazine 1929. Wit begint en geeft mat in drie zetten. Wit: Kgl, Dc2, Pf2 en g6, pi a3, f5, g2 en h4. Zwart: Kd4, pi b5. d5, d7, f6 en h5. Een van de sensaties van het tournool te Hastings was de verliespartij van Capa- blanca tegen Lüiënthal. Dat men tegen Capa zijn dame gaat offeren moet wel een aparte gewaarwording genoemd worden! Liliënthal Capablanca 1. d4 Pf6 2. c4 e6 3. Pc3 Lb4 De Nimzowitsch variant. Wit kan met Dc2 of Db3 de afruildreiging pareeren of met e3 of Pf3 dezelve negeeren. Tot verklaring dwingt: 4. a3 Lc3:i Tegenwoordig vindt men de dubbelpion niet gevaarlijk meer. 5. bc3: b6 Beter lijkt d5. 6. f3 d5 7. Lg5 h6 8. Lh4 La6 9. e4 Le4: de4:, fe4: zou wit mooi spel verschaffen. Nu moet wit eerst de pion terug winnen. 10. Lc4: dc4: 11. Da4t Dd7 12. Dc4: Dc6 Om Pbd7 te spelen. 13. Dd3 9 Pbd7 14. Pe2 Tad8 Hier verdiende 0—00 overweging. 15. 0—0 a5 16. Dc2 Dc4 Zwart dreigde *e5. 17. f4 Tc8 Wit dreigde e5. 18. f5 e5 Na 00 vfclgt e5 en f6. Ook ef5:, Tf5: is niet prettig. 19. de5: De4: Nu volgt de vuurpijl: 20. ef6: Dc2: Na Dh4: kan fg7:, Tg8, f6, Pf6:, Df5, Ke7, Pf4. 21. fg7: Tg8 22. Pd4 De4 Er drc igt Telt en daar aan is niet veel te doen. 23. Tael Pc5 24. Te4: Pe4: 25. Tel Tg7: 26. Te4:t Opgegeven. Er volgt K£8. L£6, Th7, Pc6, Te8, Le7t, Kg8, Tg4t, Tg7. Tg7:, Kg7:. f6. Sch. Na Pe5 volgt Tb3t In probleem Daniel. DR. P. FEENSTRA KUIPER. zijn dienst niet weigeren. De bruidegom, de jonge koning van Navarre, is opgewekt en prompt met zijn jawoord; de konink lijke bruid schijnt te weigeren, het hare uit te spreken. Doch, zoo vertellen histo rici en kroniek-schrijvers, de koning drukte door een snelle beweging haar hoofd naar beneden, zoodat het den schijn had of zij eveneens haar iawoord gaf. De ceremonie was geëindigd. De feesten zouden beginnen. Vóór Notre-Dame drom men verontwaardigde katholieken bijeen. Zij geven luide lucht aan hun ergenis en dreigen de Protestanten: „Jullie zult wel dra de kerk binnengaan of ge wilt of niet!" De officieele ..verzoening", is wel zeer officieel gebleven. Zij is niet in de harten der katholieken, nocht bij laag. noch bij boog. Het zal morgen wel binken. Nu gaat het Hof met zijn hooge gehuw den. met zijn hooge gasten, met zijn hooge waardigheidsbekleeders aan de feesttafels in het Louvre; het bruiloftsmaal is aan gericht, maaltijd van vreugde en ergenis, van mooie woorden en slechte gedachten, van beloften en meineeden. Straks als de zon is ondergegaan, de gasten vertrokken en de feesttafels opgeruimd zijn als Parijs slaapt en de nacht voor een deel is voorbij gegaan zal een klokje kleopen van het torentje van Sainb-Germain l'Auxerrois. tegenover de calonnade van het Louvre- paleis. Het is twaalf uur. De herdenkings dag van den Heiligen Bartholomeus breekt aan. Dan begint de RloedbrurtoU nasnel van de groote eebeuri»>ve«pn on den vori- gen dag. A J BOTHENIUS BROUWER. (Van onzen correspondent.) de vreemdelingen. NEW YORK, Vorige maand stond er een bericht in de krant omtrent een inval door de politie in een klein plaatsje van New Jersey, dat nog eens goed het licht deed vallen op een typisch Amerikaansche bijzonderheid. Federale ambtenaren hadden een wenk gekregen omtrent het smokkelen van een groote partij opium door een vrachtschip, dat een tijd geleden uit China vertrokken was. Bovendien was hen meegedeeld waar de buit was opgeslagen in een verlaten huis ergens aan den buitenkant van een plaatsje langs de kust van New Jersey. Dadelijk toog de politie op weg en vond op de aangegeven plek het huis, dat be waakt werd door een reusachtigen neger met een paar revolvers in zijn riem en een viertal uiterst vriendelijke herders honden. Het huis werd aan een onderzoek onderworpen en er was geen spoor van opium te bekennen. Maar een van de ambtenaren vond een verborgen luik in de vloer, brak het open en hier was een ingang naar een keldertje, waarin een tiental Chineezen in duisternis en vuil op eengepakt zaten. Licht en lucht kregen zij door een klein, zwaar getralied venster en midden op den vloer stond een pot rijst bij wijze van voedsel. Een trieste geschiedenis. Een van de Chineezen, die Engelsch had geleerd in Shanghai, vertelde, dat zij al eenige weken in den kelder gevangen waren gehouden, totdat vrienden of fa milie de bedongen passageprijs zouden betaald hebben. In China waren een vijf tiental aan boord genomen om Amerika binnengesmokkeld te worden de kosten per man zouden duizend dollar zijn. On derweg werden een paar ziek, die zonder vorm van proces overboord werden gezet. Eindelijk werd de Amerikaansche kust be reikt, waar zij in het holste van den nacht in aardappelzakken gepakt op een vracht auto werden vervoerd naar dit huis. Die de som gelds betaald hadden of hier lieten betalen werden losgelaten, de anderen bleven gevangen tot tijd en wijle zij ook aan hun verplichtingen hadden voldaan. En waarvoor? Om hier in een Chineesch restaurant of een wasscherij te werken, waar zij hun schuld met dubbeltjes tege lijk moeten afdoen en volgens de bereke ning der beambten dikwijls van 20 tot 30 jaar zouden moeten zwoegen alvorens zij vrij man waren geworden. Het was maar een klein berichtje, maar het zegt genoeg en het geeft een klein be wijs van den smokkelhandel in vreemde lingen, die niettegenstaande alle werk loosheid hier en achteruitgang van zaken toch nog in het ideale Amerika probeeren te komen gaat het niet met toestem ming van de immigratïe-overheid, dan maar op ongeoorloofde manier. Aan de twee zeekusten en aan de Canadeesche en Mexicaansche grenzen, bij elkaar tien dui zenden kilometers lengte, wordt zoo hard mogelijk in deze levende waar gesmokkeld en van Amerikaansche zijde wordt er na tuurlijk zoo hard mogelijk tegen gevochten Maar wat de smokkelwaar, wanneer het Chineezen of Mexicanen betreft, gewillig verduurt om heelhuids in het land van belofte aan te komen is iets waar zelfs de immigratie-ambtenaar telkens op nieuw verstomd van staat. Wie er binnenkomen. Niemand in Washington durft te schat ten hoeveel vreemdelingen onwettig in dit land wonen, d.w.z. die hier binnengesmok keld zijn, als tijdelijk bezoeker kwamen en niet meer teruggingen en vooral zeelieden, die van hun schip gedeserteerd zijn. Er behooren veel Russen onder en zelfs veel filmsterren in Hollywood, Duitsche vluch telingen voor het Hitlerregiem e.d. Niet allen kunnen gedeporteerd worden, wan neer de Immigratiedienst achter hun ver blijfplaats komt. Een buitenlander, die hier vóór 1921 onwettig het land bin nenkwam, geen vonnis op zijn geweten heeft en blijven wil, kan zich bij Ellis Is land gaan opgeven en daar alsnog recht matig ingeschreven worden. Die hetzelfde deed tusschen 1921 en 1924 kan geen bur ger worden maar evenmin gedeporteerd hij is bij wijze van spreken een man zon der eigen land. Die na 1924 binnenkwam wordt gedeporteerd, wanneer hij ontdekt wordt. Het vorige Jaar werden er 20.000 het land uitgezet. Verder zijn nog twee andere groepen buitenlanders in de termen vallend voor deportatie: die verzoeken teruggestuurd te worden en die gestraft zijn voor een be gane misdaad. Wat de eerste groep be treft, zegt de wet, dat een buitenlander, die binnen drie jaar geen kans heeft ge zien behoorlijk zijn broodwinning te ma ken de regeering kan verzoeken op haar kosten teruggestuurd te worden. Iedere maand gaan er ongeveer vijftig van deze lieden van uit Ellis Island terug naar hun geboorteland armer aan geld, maar rijker aan ervaringen. Vooral sinds de laatste vijf jaar is deze aanvraag sterk toegenomen, zoo sterk, dat het de regee ring een massa geld kost. Voor de tweede groep zegt de wet, dat een buitenlander, die nog geen vijf jaar hier is en een straf heeft ondergaan van meer dan een jaar of iemand, die twee straffen op zijn ge weten heeft automatisch in aanmerking komt voor deportatie. Wanneer hij uit de gevangenis ontslagen wordt, vindt hij een inspecteur van den immigratiedienst op hem wachten, die hem onverwijld naar Ellis Island brengt. Tragische gevallen. De zaak wordt ingewikkelder, om niet te zeggen tragisch, wanneer de deporteer- bare buitenlander met een Amerikaansche vrouw is getrouwd en in dit land geboren kinderen heeft. Deze familie kan niet ge deporteerd worden, maar dat maakt het feit niets minder erg. Niet alleen moeten de onwettig verblijvende buitenlanders hier voortdurend in angst voor ontdek king leven van de zijde der immigratie ambtenaren, maar zij, die binnenge smokkeld zijn of hun geheim aan anderen verraden hebben, zijn heel dikwijls het slachtoffer van de zwarste chantage. In vroeger jaren werden er ware klopjachten gehouden door de ambtenaren en waren de heeren zich zoo van hun macht bewust, dat zij ook het systeem toepasten van buitenlandsche vereenigingen, groepen en clubs een vaste cijns te laten opbrengen met de belofte hen met rust te zullen laten Op een goeden dag werd in Brooklyn een inval gedaan op een groot bal van Fin nen en Lithauers, waar de raiders al heel ver buiten hun boekje gingen en onrecht matig tot een massa-arrestatie overgingen. Dat was de laatste keer. Tegenwoordig zoeken de Inspecteurs minder zelf op, maar wachten af wat zich voordoet: een bui tenlander, die in contact komt met de politie als de dader of als getuige, die een huwelijksvergunning aanvraagt of publi citeit in de pers krijgt. Maar het grootste aantal wordt gepakt door verklikken. El- ken dag komen de noodige brieven op Ellis Island aan, waarin anoniem meegedeeld wordt, dat die en die daar en daar wo nend ongeoorloofd In het land woont. Vooral sinds de malaise komt het meer en meer voor, dat werklooze burgers uit ja- louzie een man, die wel een baantje heeft, verklappen aan de autoriteiten. Zelfs ko men er brieven van bulten Amerika als onlangs van een Italiaansche moeder, die verzocht haar zoon terug te zenden, aan gezien zij hem nooddg had voor haar eigen levensonderhoud en zoonlief kwam ook force majeure terug. Hartbrekende gevallen. De problemen van deportatie zijn even talrijk als hartbrekend en ieder geval is weer anders. Vluchtelingen uit Rusland en Duitschland terugzenden naar een re giem, waar zij vast en zeker de gevange nis in gaan, zoo geen erger lot te wachten hebben, is een moeilijkheid op zich zelf; de humaniteit verbiedt en de wet gebiedt, toch wordt geprobeerd een bevredigende oplossing te vinden. Zooals in het geval van een Arabier, die in Ohio werd opge pikt en beweerde afkomstig te zijn „acht dagen loopen van Aden", maar smeekte niet daarheen teruggezonden te worden, aangezien hfj hier varkensvleesch had lee- ren eten en whiskey drinken, zoodat zijn stam hem zeker de ooren en lippen zou afsnijden. Bij informatie bleek 's mans be wering waar te zijn en hij werd naar een ander deel van Arabië gezonden. Maar de meeste moeilijkheden geven de Chineezen, omdat wij Westerlingen niet alleen geheel buiten hun taal en gewoonten staan maar zoo moeilijk onderscheid in hun uiterlijk zien. Er bestaat een anecdote van een im migratie-inspecteur, die met zes Chinees jes op weg was naar een schip, dat hen deporteeren zou. Op een gegeven oogen- blik zag hij er nog maar vijf en kwam tot de conclusie, dat één weggeslipt was. Zon der zich verder te bedenken stapte de inspecteur de eerste de beste Chineesche waschzaak binnen, pakte den eerste den beste man achter zijn strijkijzer weg en marcheerde het zestal aan boord. Geen der Oosterlingen had geprotesteerd en de inspecteur had zijn zestal volgens opdracht afgeleverd ook de waschzaak bekom merde er zich niet om en nam een an deren Wong Sing aan. Kapiteins van schepen met Chineesche stokers nemen zoo min mogelijk kans hun mannen te zien drossen, aangezien de maatschappij een extra zware boete krijgt voor eiken gedeserteerden Oosterschen schepeling en derhalve mogen zij niet gaan passagieren. In de toekomst zal dit alles veranderen, want al mogen nu de deuren voor land verhuizers gesloten zijn, Amerika is nog te weinig bevolkt. In vergelijking met de dichtheid van bevolking in ons land zou Amerika in plaats van 125 millioen zielen vijftien maal zooveel menschen moeten tellen en zelfs in deze tijden klinken er stemmen van Amerikaansche deskundigen op landbouw en ander gebied, dat het stopzetten van de landverhuizers een der oorzaken van de malaise is, ofschoon zij toestemmen dat hen nu binnen te laten gelijk zou staan met nationalen zelfmoord. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestriidt gij de werkloosheid.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 25