860 JUBILEUMNUMMER 1935 VRIJDAG 1 MAART 1935 No. 22988 76ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twaalf blaclen LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS t>ER ADVERTENTIES: 80 ofes. per repel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar aléntschappen van ops Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTls, Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden 1.2.35 per week 1.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland i. 0.80 per 3 mnd.) eden den 1 Maart 1935, is het vijf en zeventig jaar geleden dat de bekende Leidsche Uit gever de Heer A. W. Sijthoff, het eerste nummer van het idsch Dagblad liet verschijnen. Dit eer- nummer waarvan wij elders in dit d op ware grootte een reproductie ^drukken van de eerste pagina kwam el op een voor den Uitgever ongunstig oment, n.l. op het tijdstip, dat het dag- ladzegcl nog van kracht was. Het zeer kleine formaat werd in Septem- r 1860 reeds vergroot en daarna weder- in 1867 en dit herhaalde zich op 1 uli 1869, op denzelfden dag dat het zoo ehate dagbladzegel officieel afgeschaft erd. Al werd na dezen datufn nog 2 alen het formaat van het blad vcran- den 12 October 1893 werd weder juggekeerd tot de afmetingen van 1 Juli welke tot op heden zijn gehand- aafd. De oprichter, die veel van zijn werk- acht gaf aan het Leidöch Dagblad, droeg In 1882 de leiding hiervan over aan zijn ongsten zoon, den Heer Gerard Henri Deze, die in Duitschland en nkrijk in het uitgeversbedrijf zijn leiding genoten had, wierp zich vanaf eersten dag met volle energie en werk- acht op zijn arbeid en.... met toene- end succes. Het Leidsch Dagblad, dat in i in een afzonderlijke Naamlooze Ven- ootschap was ondergebracht, bezat echter -g steeds geen eigen zetterij en drukkerij i het wa6 de Heer G. Henri Sijthoff, die 1915 voor zijn blad een eigen gebouw Jet zetten op den hoek van het Noord- indsplein en Witte Singel, hetzelfde ge- oow waar wij ook heden den dag van het 'jfenzeventigjarig jubileum nog gehuis- est zijn. Aan de plannen voor de nieuwe gebouwen af hij zich volkomen en hij heeft wel het ebouw van drukkerij en zetterij, doch elaas niet het kantoorgebouw gereed ge- In het voorjaar van 1917 enkele aanden voor de oplevering hiervan, stierf ij, die het dagblad groot had zien worden tot bloei had gebracht, in de weten- hap dat zijn ideaal, „het Leidsch Dag- lad in een eigen tehuis" bereikt was. In November van ditzelfde jaar werd ie heer G. Henri Sijthoff als directeur an de N.V. Leidsch Dagblad en als irecteur-hoofdredacteur van ons blad, pgevolgd door den heer J. W. Henny, die p dit oogenblik nog deze functie bekleedt. Bladeren wij de verschillende nummers n ons blad door, die allen gelukkig nog ons bezit zijn en op den huidigen g niet alleen voor ons, maar ook voor le anderen, een bron van inlichtingen teekenen, dan zien wij, dat de eischen oeger geheel maar dan ook geheel anders aren dan op heden. Eigenlijk zouden wij u willen zeggen van „hoogte van eischen" on niet gesproken worden en toch ver nachtte men vroeger niet meer, er was i ook geen reden meer te geven, doch ovendien zou de techniek dit onmogelijk ebben gemaakt. Doch met de tijden ver derden de eischen en hiermede dus ons dat toch, zijn plicht kennende, "n afspiegeling van den tijd behoorde te Jjn. De tijden veranderden en daarmede i berichtgeving. Deze werd geperfectio- eerd; persagentschappen in binnen- en uitenland werden opgericht, de telefoon telegraphie deden hun intrede en als atste vinding, ten minste tot op heden, radio. De geheele evolutie op het ter- ein der journalistiek maakte ons blad ede, volgde deze op den voet, gaf zelfs het voorbeeld: de nieuwsbericht- eving, voor stad, omgeving voor het ge hele land en de geheele wereld werd uit breid en er werd gestreefd naar vol- aakte volledigheid. Daarnaast werden '«uwe rubrieken ingesteld, waarvoor wij langstelling wisten bij onze lezers of rwachtten. En steeds zijn wij er op uit cweest op dit gebied iets nieuws te bren- en het „niet in een sleur vervallen" ft ons bij de redactioneele verzorging *ds voor oogen gestaan en hierin, dat Qnen wij onzen lezers verzekeren, zullen geen verandering brengen, integendeel, p^den kunnen wij bijvoorbeeld mededeelen dal wij begin April weer met iets nieuws zullen komen. Wat dit zal zijn, blijve een verrassing! Ook de evoluties in de dagbladtechniek heeft ons blad medegemaakt vanaf het tijdstip dat deze techniek nog geheel in de kinderschoenen stond. De eischen van druk, niet alleen van tekst, doch ook die van teekeningen, ja later zelfs die van foto's en niet te vergeten de eischen der moderne couranten-reclame, die bewezen heeft de reclame bij uitnemendheid te zijn, brachten in den loop der jaren tal van veranderingen. De vooruitgang van de techniek in het algemeen en die van de electro-tech- niek in het bijzonder, stelden de machine fabrikanten en de machine-ingenieurs in staat, steeds met nieuwere machines aan de markt te komen. De electrische zetmachines maakten hun entrée, de rondstereotypie eveneens, deze werden beide weder geperfectioneerd, en nog heden ten dage is aan deze verbe teringen geen einde. Ook de moderne rotatiepersen maakten het den fabrikant mogelijk aan de hooger en hoogcr gestelde eischen van de courantenuitgevers te vol doen. Dit geheele proces hebben wij niet aangezien, neen het is door het Leidsch Dagblad gevolgd, ja een enkele maal is het zelfs voorgegaan. Met gepaste trots mogen wij dan ook heden zeggen, dat onze tech nische afdeeling met zijn negen elèctrischc moderne zetmachines, zijn automatische stereotypie en zijn moderne 32-zijdige rotatiemachine, volkomen aan de eischen van dezen tijd voldoet. Om een blik te kunnen werpen op de groei van ons blad, willen wij enkele cijfers geven. In 1884 werd voor het Leidsch Dagblad over het geheele jaar 19.800 kg. papier gegeven, in 1909 dus 25 jaar later 159.200 kg. en wederom 25 jaar later, dus in 1934, 548.000 kg. Deze toename vond haar oorzaak na tuurlijk zoowel in de uitbreiding van den inhoud als in de toename van het aantal abonne's zoowel in als buiten Leiden. Al zeer spoedig na de oprichting werd getracht lezers van ons blad in de omliggende gemeenten te verwerven. En als men dan ziet dat in 1891 in 18 om liggende gemeenten agentschappen geves tigd waren en heden in 32 gemeenten, dan is daarmede een kijk gegeven op den groei van ons blad buiten Leiden. Wij allen werkzaam aan het Leidsch Dagblad kunnen dan ook heden verklaren dat wij met blijdschap en gepaste trots dit jubileum vieren; en dat wij met opge wektheid en moed, niettegenstaande de economische ziekte, die ook niet aan ons bedrijf voorbij is gegaan, de toekomst tegemoet durven zien. Den moed daartoe putten wij uit de wetenschap, dat wij ons één weten om ons met dagelijks wederkee- rende opgewektheid en kameraadschap aan den ons zooveel vreugde brengenden arbeid te geven. Ons devies van „neutraliteit" hebben wij steeds hoog gehouden en wij zullen dit blijven doen. Men versta ons goed: neu traliteit beteeken t geen verbod tot critiek. Foto van de plaquette, welke hedenmorgen ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ons Blad door het gezamenlijk personeel aan Commissarissen en Directie is aangeboden. Zij stelt voor een borstbeeld van wijlen den heer G. Henri Sijthoff, naar een ontwerp van den medailleur J. C. Wienecke uit Bilt- hoven, vervaardigd in de kunstgieterij van den heer Prowaseck alhier. De plaquette is uitgevoerd in brons en is, op een marmeren plaat gemonteerd, aangebracht in de hall van ons kantoorgebouw. Wij zullen ons blijven onthouden van politieke critiek, maar daarnaast blijven wij voor ons opeischen het recht van cri tiek, van eerlijke objectieve critiek, waar voor wij ons zelve en ons blad ook ten alle tijde openstellen. Hierboven hebben wij een zeer kort overzicht gegeven over ons blad In de af geloopen 75 jaar: met ons zelve en met ons bedrijf zullen wij onze lezers verder in dit nummer niet bezighouden. Daaren tegen hebben wij wel gemeend in den geest van onze lezers te handelen om ter gelegenheid van dezen dag de evolutie van verschillende bedrijven en instellingen hier ter stede gedurende 75 jaar op schrift te laten stellen. Zooals men zien zal, heb ben zich voor deze verschillende onder werpen op onze eerste aanvrage dadelijk de aangewezen personen beschikbaar ge steld en het is ons een groot genoegen hun vanaf deze plaats onzen hartelijken dank te betuigen voor deze medewerking. Het allereeerste gebouw, aap de Doezastraat, waarin ons hlad was .gevestigd.. De tegenwoordige huisvesting. Dudok's schepping aan het Noordeindsplein.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1