r 75»'e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 Februari 1935 Derde Blad No. 22987 IN/T IN IEIIIRC BINNENLAND. 4' |ïf ^CHRONISCHE/ 'JT/fBRONCHITIS// Zuster J. B. R zegt CRISIS-BERICHTEN. marie van westerhoven 60 jaar aan 't tooneel. Een bezoek bij de actrice. Marie van Westerhoven in „De medaille van een oude Vrouw". Heden is Marie van Westerhoven, de oude actrice met het jonge hart, 60 jaar aan het Tooneel. Zeven jaar was ze. toen ze voor het eerst op de planken stond en sindsdien is k onafgebroken aan een of ander gezel schap verbonden geweest, op het Leldsche- plein en bij Van Lier in het Grand Theatre, bij Le Gras en Haspels te Rot terdam, bij Prot, waar ze zeven jaar in de operette zong en speelde. En later heeft ze haar zwerftochten voortgezet, zooals dat in de tooneelwereld gebruikelijk is. Maar ze heeft dit gedaan, altijd gedragen door de sympathie van haar publiek èn van haar collega's, gedul dig, nooit iets te gering achtend voor haar talent. „Zoo, gaat u hier zitten, dan kom ik aan dezen kant naast u zitten. M'n rechteroor isn.1. wat slecht. Men zegt niet voor niets: hoe rechter hoe slechter!" Bedrijvig trippelt het kleine dametje met het spierwitte haar heen en weer om dan eindelijk als alles naar haar zin is te gaan zitten. „Zegt u maar wat u weten wilt! „Een heeleboel, mevrouw van Wester hoven. En ik wil u niets vragen, vertelt u maar!" „Ja maar wat?" „Een leuk voorval uit uw carrière bij voorbeeld!" „Ja, dat is eigenaardig"^ zegt Marie van Westerhoven, „andere artisten hebben al tijd van die moppen beleefd; maar dat kan ik van mezelf niet zeggen, Toen ik nog met mijn moeder speelde gingen we met het gezelschap per diligence naar Haarlem. Op een gegeven oogenblik konden we niet verder en toen moesten de heeren duwen! Ook zijn we op weg naar Leeuwarden eens in een sneeuwstorm blijven steken, zoodat de voorstelling 's avonds niet door kon gaan. Verder heb ik natuurlijk veel ups en downs van directies meegemaakt. Ik heb heel veel van de leedzijde van het theater leven leeren kennen; maar van mijn col lega's ondervond en ondervind lk nog veel liefs! Vooral van de jongeren. De meesten noemen me „tante Marie" en er zijn zelfs van die brutaaltjes, die me „Marietje" durven noemen". Op onze vraag, of mevrouw van Wester hoven dat ongepast vindt, lacht ze en zegt: „Wel nee, daar zie ik juist een bewijs van aanhankelijkheid in dat ze me wel mogen". „Welke rollen speelt u het liefst?" „Karakterrollen", is het zonder aar zelen gegeven antwoord. „Rollen, zooals in „De Nobelprijs" of in „De Medailles van een oude vrouw" zijn mijn lievelingsrollen. Over het algemeen heb ik meer kleine rol len dan groote gehad; omdat de regis seurs wisten, dat ik kleine rollen met even veel liefde studeerde als een hoofdrol; om dat ik altyd probeer er iets van te maken". „En mevrouw, hoe vond u het spelen .voor de films?" Marie van Westerhoven glimlacht. „Om eerlijk te zijn: heel aardig. Ik word niet gauw ongeduldig; neem het maar zoo op timistisch mogelijk op, zooals ik trouwens het heele leven gedaan heb.... gelukkig maar eigenlijk". „Nu moet u toch eens het geheim ver raden, mevrouw, waardoor u zoo jong en Vitaal is gebleven". De vriendin, met wie Marie van Wester hoven samen woont, komt nu ook naderbij. „Heel laat naar bed en altijd bezig zijn!" Het is me onmogelijk, zegt de jubilaresse verontschuldigend, om als ik om een uur of half twaalf thuis kom, meteen naar bed te gaan. Ik gebruik eerst nog iets en dan draal ik graag nog wat aan mijn radio. Toen ik laatst eens heel laat uit de pro vincie kwam. heb ik tot drie uur 's nachts Amerika beluisterd. Heel zachtjes om m'n huisgenooten niet wakker te maken. Maar toen vond ik toch wel, dat het tijd was om naar bed te gaan. Bovendien wil ik altijd nog mijn krantje lezen. Doordat het de laatste weken nogal wat druk was, kon ik de krant niet geregeld bijhouden. Er ligt nu een heele stapel te wachten om nog ge lezen te worden". ..Wat doet u zooal in uw vrijen tijd? -M'n huishouden en m'n potje koken. Hat doe ik graag. Verder luister ik graag t&ar de radio, ga veel naar den schouw- I onrg om m'n confraters te zien spelen en r hier flikkert een ondeugend lichtje in haar oogen „ik snoep graag een bios- coopje". „Ik ben dol op de film: alle films van «tgner, Baur Garbo e.a. ga ik zien!" -Leven er nog veel van uw vroegere collega's?" -Neen, die zijn allemaal dood; alleen Home Guus, August Kiehl zie ik af en toe n°g wel eens". ..Vertel eens, dat je een engagement bij Koyaards verzuimd hebt". ..Ja", zegt Marie van Westerhoven, '•dat zat zoo: wij kwamen van het tournee Jj'Indië terug in 1912 en stapten in Na- uit. M'n vriendin hier was er ook bij. was daar zoo mooi, dat ik zei: ik weet E' ik later ooit nog eens de gelegen" n«a heb hier te komen; we blijven een HOOGTIJDAGEN IN DEN OMROEP. voor alle omroepvereenigingen mogelijk gemaakt. Uitzonderingspositie van de V.A.r.a. vervallen. Het Ned. Correspondentiebureau te Den Haag meldt: „De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft een wijziging gebracht in het zend- tijdenbesluit van 15 Mei 1930 waardoor punt 6 van dat besluit, handelende over de uitzendingen op zoogenaamde hoogtij dagen voor de socialistische arbeidersbe weging ls vervallen. In plaats daarvan is aan punt 9 (oud punt 10.. dat betrekking heeft op de on derlinge ruiling van zendtijd, een zinsnede toegevoegd, waardoor de minister de be voegdheid heeft, een ruiling van zendtijd te bevelen indien een omroepvereeniging op redelijke gronden een ruiling wenscht en de omroep-organisatie, die daartoe medewerking moet verleenen, deze zonder voldoende motiveering weigert. Door de nieuwe regeling is bereikt, dat de verzorging van uitzendingen op zooge naamde hoogtijdagen voor alle omroep- vereeniglngen mogelijk wordt. Tot dusver kon feitelijk alleen de V.A.R.A. aan het zendtijdenbesluit recht ontleenen op toe wijzing van zendtijd op hoogtijdagen". Het bovenbedoelde punt 6 luidde: „Omtrent zgn. „hoogtijdagen" voor de arbeidersbeweging, zooals b.v. den 1-Mei- dag. wordt tusschen de V.A.R.A. en de A V R O. voor het in werking treden dezer beschikking een regeling getroffen, die aan de goedkeuring van den minister ls onderworpen". Zooals men weet is de hier bedoelde regeling tengevolge van de weigering van de A.V.R.O. om daaraan mede te werken nooit tot stand gekomen, doch heeft de minister deze moeten opleggen. CONTINGENTEERING VAN WOLLEN STOFFEN. Commissie van bijstand geïnstalleerd. Gisteren werd de door den Minister van Economische Zaken ingestelde commissie van bijstand voor de wollen stoffen na mens den minister door den directeur- generaal van Handel en Nijverheid geïn stalleerd. De commissie, die haar werkzaamheden onmiddellijk heeft aangevangen, is als volgt samengesteld: G. M. Belzer, wnd.- voorzitter van de commissie van advies voor de Crisls-invoerwet, voorzitter; Fr. Mutsaerts Jr., F. van Spaendonck, H. Hol lenkamp, A. Bendien, Joh. Ibellngs, dr. W. Hoogendoorn, lid-secretaris. RECLAME. 2962 Siroop Famel geeft A dadelijk verlich- ting, maakt het lijm los en kal- j sl'i m los en ka meert de hoest. Viooct ktoc/idud van Uw do/kek! m ORIGINEELE FLACON THANS OOK IN KLEINE. FLACQNSAll Ui dag of veertien. In Napels lag echter een telegram van Royaards, of ik in Amster dam op zijn kantoor wilde komen. Over moedig als ik was, dacht ik, dat hij best veertien dagen kon wachten. Maar toen lk terug kwam, was er voor mij een ander geëngageerd. Enfin, twee jaar later werkte ik toch bij Royaards". „Wat is uw mooiste herinnering?" Mevrouw van Westerhoven denkt even na. „Ik geloof, zegt zij dan, dat dat in Bel gië was op een gala-voorstelling, die door Koningin Elisabeth werd bijgewoond. Na afloop werden we in haar loge geroepen en H. K. H. sprak ons in het Nederlandsch toe. Zij wilde geen Fransch spreken. Een allerliefste vrouw!" „De toekomst mevrouw?" „Weet niemand hè!? Met een kleine variatie op Multatuli kan ik zeggen: ik weet niet waar ik spelen zal. „Weet u wat het is?" De nieuwe tooneelstukken bevat ten over het algemeen geen rollen voor oude vrouwen Alleen voor jonge of voor vrouwen van middelbaren leeftijd. Die kan en die ambiëer ik niet meer te spelen". Even zwijgt mevrouw van Westerhoven. Dan zegt ze: „Er wordt ter eere van mijn jubileum in den Amsterd. Stadsschouw burg een tentoonstelling georganiseerd. Daar komen o.a. ook deze portretten van mijn voorvaderen: de bekende Majofsky's. Mevrouw van Westerhoven wijst naar den muur waar verschillende heeren en dames op ons neerblikken. Er onder staat het radiotoestel. Marie van Westerhoven vangt mijn blik op. „Ja. dat is de boosdoener, die mij zoo lang uit mijn bed houdt!" „Waar luistert u het liefst naar?" „Naar concerten en opera's!" „Houdt u van jazz?" ..Nee", zegt de oude dame beslist. „De moderne dansmuziek vind ik verschrikke lijk. Geef mij maar een opera". Een blik op de klok doet de nieuws gierige interviewer zien, dat zij bijna een upr aan het babbelen is met mevrouw van Westerhoven. En dat is, zelfs van het ge duld dezer rasartiste te veel gevergd. Hedenavond jubileert zij te Amsterdam bij Verkade in Zestien". De studenten brengen haar in een Senaatsrijtuig naar den Schouwburg, geëscorteerd door een eerewacht te paard. HET VERBLIJF DER KONINKLIJKE FAMILIE IN UNTERWASSER. H. M. de Koningin heeft gistermorgen met H. K. H. Prinses Juliana een lange wandeling in de omgeving van Unterwas- ser gemaakt, waarna de belde Koninklijke gasten zich aan de rodelsport wijdden, waarvoor juist een bijzondere gelegenheid bestond in verband met het feit, dat ver- sche droge sneeuw was gevallen tot een dikte van 40 c.M. Des middags heeft H. M. de Koningin tezamen met H. K. H. Prinses Juliana op het balcon van het hotel in ligstoelen zonnebaden genomen, terwijl de verschil lende leden van het koninklijk gevolg een skitoer in de omgeving maakten. In Unterwasser zijn thans in totaal on geveer 240 gasten aanwezig. STEENKOLEN EN STIKSTOF- HOUDENDE MESTSTOFFEN. REGELING VAN DEN INVOER. Bij het onderzoek van het voorstel tot regeling van den invoer van steenkolen en stikstofhoudende meststoffen, in de af- deelingen der Tweede Kamer, gaven eenige leden, met het oog op de bijzondere ver houdingen in het mijnbedrijf, uiting aan hun teleurstelling, dat bij de voorbereiding van deze contingenteeringen de arbeiders organisaties niet zijn gehoord Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Nederlandsche kolen industrie in een noodtoestand verkeert. Het aantal ver- zuimdiensten, vooral in de particuliere mijnen, ls zóó gestegen, dat er blijkens een onlangs gehouden rede van ir. van Waterschoot van der Gracht mijnwerkers zijn, die zich niet behoorlijk meer kunnen voeden. Het komt voor, dat mijnwerkers door dat groote aantal verzuimdiensten minder netto-verdiensten hebben dan zij zouden ontvangen, indien zij werkloozen- steun kregen. Onder deze omstandigheden schijnen loonconflicten welhaast onver mijdelijk. Bij de particuliere mijnen bestaat gevaar voor sluiting wegens ge brek aan liquide middelen. Noodgedwon gen stopzetting zou hier in meer dan één opzicht tot hoogst betreurenswaardige gevolgen leiden. De reeds toegepaste contingenteering, aldus deze leden, heeft de gehoopte ver betering niet gebracht. Gevraagd werd, hoe het thans staat met den invoer uit Engeland en Duitschland Deze leden zagen in de z.g. kolenconventle een belemmering om tot verbetering in de situatie in de mijnindustrie te geraken. Zoolang deze conventie van kracht blijft is uitbreiding van den afzet van Neder landsche kolen op de binnenlandsche markt niël mogelijk. Daarom drongen zij er op aan, dat de Regeering opzegging van deze conventie door de Nederlandsche mijnen zal bevorderen. Naast opheffing va^.de conventie acht ten de hier aan het woord zijnde leden stichting van een centraal-verkoopkantoor noodzakelijk, met verplichting van alle Nederlandsche mijnen tot samenwerking. (Deze stichting is inmiddels door de re geering toegezegd). Verscheidene andere leden, die geens zins wilden ontkennen, dat de toestand in de mijnindustrie, vooral bij de particuliere mijnen, zeer moeilijk is, waren toch niet overtuigd, dat door contingenteering en pogingen om tot prijsverhooging te gera ken, de duurzame belangen dezer industrie gediend zullen worden. Zij maanden in deze opnieuw tot groote voorzichtigheid. Contingenteering, ook indien deze op zichzelf niet tot verhooging van de prij zen zou lelden, kan aldus deze leden op den afzet van onze mijnen en daar mede op de werkgelegenheid zeer wel een nadeeligen inplaats van een voordeeligen invloed hebben. Nog steeds immers gaat ongeveer een derde van onze kolenproduc- tie naar het buitenland. Welke zekerheid, zoo werd gevraag, heeft de regeering, dat de beperking van den invoer ln ons land niet zal leiden tot nog scherper afweer- maatregelen ln het buitenland? Mochten, hetzij door de contingentee ring; hetzij door andere middelen, de prij zen worden verhoogd, dan dreigen daar van, naar de meening dezer leden, nog andere gevaren. In de eerste plaats zal elke prijsverhooging van de industrie kolen nadeelige gevolgen hebben voor onze nijverheid, welke toch reeds met zoo groote moeilijkheden te kampen heeft. Tevens zal daardoor de bestrijding van de concurrentie van den Dieselmotor worden bemoeilijkt. Reeds nu is tengevolge van de perfectionneering van dezen motor olie als brandstof een ernstige concurrent van de steenkool. Een geringe prijsverhooging kan hier reeds tot belangrijke verschui vingen leiden. Verder zal verhooging van den prijs der huisbrahdkolen leiden tot verhooging van de kosten van het levensonderhoud. In ieder geval zouden zeer vele leden het op hoogen prijs stellen, indien de regeering ln de memorie van antwoord haar stand punt in de geheele kolenkwestie duidelijk en uitvoerig uiteen zou willen zetten Sommige leden waren voorshands niet bereid, aan verdere contingenteering van steenkolen mede te werken, zoolang de regeering niet ingrijpt in de verhoudingen, welke door de verkoopsorganisatie van de Nederlandsche mijnen in samenwerking met de kolenhandelaren geschapen zijn. Eenige leden waren van oordeel, dat contingenteering van meststoffen met 't oog op den uiterst moeilijken toestand in den landbouw, niet gerechtvaardigd is. Verscheidene leden hadden bezwaren tegen verlaging van het percentage van 100 tot 50. De verlaging tot 50°/o brengt aan den handel groot nadeel toe: de Nederland sche industrie wordt op deze wijze oneven redig bevoordeeld boven de importeurs, die het door hen ingevoerde product hier reeds tientallen jaren aan de markt brach ten. Andere leden konden de hier geuite bezwaren niet deelen. WIJZIGING HUISARBEIDSWET. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig heeft gemaakt een voorontwerp tot wij ziging van de Huisarbeidswet 1933. contingenteering van steenkolen. Commissie met haar werkzaamheden aangevangen. De door den Minister van Economische Zaken ingestelde commissie voor de steen- kolencontingenteering werd gisteren na mens den minister door den directeur- generaal van Handel en Nijverheid geïn stalleerd. De commissie heeft nog den zelfden dag haar werkzaamheden aange vangen. o ELECTRISCHE LANTAARNS OP OVERWEGBOOMEN. Op een tiental plaatsen in het land worden hiermede proeven genomen. Men neemt bij de spoorwegen, ten einde tegemoet te komen aan den wensch om betere verlichting van overwegboomen, en ten einde het veelvuldig stukrijden te voorkomen, reeds sedert eenigen tijd proe ven met electrische verlichting op den afsluitboom zelf. Op iederen boom wordt n.l. een electri sche lantaarn (model autolantaarn) met schijnwerper bevestigd, die zoodra de boom ln beweging komt, automatisch gaat werken en haar licht werpt over den afsluitboom, die dan scherp verlicht wordt en juist gedurende de beweging is deze verlichte boom tegen den duisteren ach tergrond, reeds op grooten afstand, een uitstekende waarschuwing voor den na derenden autobestuurder. Ook de nieuwe afsluitboomen bij Huis ter Heide zullen op deze wijze verlicht worden. De lantaarns zullen zich bij deze boomen bevinden in het draaipunt. Er worden n.l. ook proeven genomen met dq electrische lantaarns in den top van de afsluitboomen. Overigens werken zij ge heel op dezelfde wijze. Het spreekt van zelf dat deze overweg- boomverlichting het meest tot haar recht komt, waar weinig of geen andere ver lichting is. Gebruiken de autobestuurders dus hun volle lichten, dan zal de boom- verlichting minder goed zichtbaar zijn. De proeven bovenbedoeld worden thans genomen op een tiental plaatsen in het land. Het is de bedoeling daarmede door te gaan en ze geleidelijk aan te brengen op plaatsen waar dit wenschelijk en nut tig geacht wordt en waar natuurlijk elec- trisch licht beschikbaar is. (U. D.) BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Het jaarverslag. Aan het zoo juist verschenen jaarver slag van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm ontleenen we dat over 1934 het aantal vrijwilligers met 2871 vermeerderde en daardoor steeg tot 83.176 man. Het aan tal aangesloten reserve-officieren werd uitgebreid met 157 en bedraagt thans 2282 van alle wapens en van alle rangen 20 nieuwe afdeelingen werden opgericht, w.o. enkele door splitsing, zoodat het totaal aantal afdeelingen nu 1289 bedraagt. De B.V.L. omvat nu 19 Landstormcorpsen terwijl ten behoeve van de consolidatie van het instituut werkzaam zijn een Nat. Commissie van 7 leden'. 21 Gewestelijke commissies met 377 leden; 1142 plaatse lijke landstormcommissies met 5203 leden; landstormcommisste uit de Nat. Ver. „Pro Rege" en 1 iandstormcommissie uit den Bond van R.K. Mil. Vereenigingen, met totaal 5596 commissieleden Ér werden 5 landdagen gehouden op meerdere waarvan 1 of 2 ministers der Kroon als sprekers optraden. Totaal werden 21 korps-, dis tricts- en plaatselijke schietwedstrijden gehouden. Het aantal schutters dat min of meer geregeld aan de schietwedstrijden deelnam steeg boven de 35.000. Het Landstormblad voltooide zijn elfden jaargang Ten behoeve van de propaganda-bijeen- komsten in den winter en het voorjaar werden wederom landstormfilms beschik baar gesteld, terwül een volledige geluids film „Sluit de gelederen" werd vervaar digd, waarvan in Oct. j.l. te den Haag de première ging in tegenwoordigheid van van een groot aantal burgerlijke en mili taire autoriteiten en sedert dien op 40 plaatsen werd vertoond. In het afgeloopen jaar kon de arbeid ten behoeve van de Nat. Noodhulporgani satie welke beoogt personeel te verkrijgen dat bereid is in moeilijke dagen zich be schikbaar te stellen en hulp te bieden, ongestoord worden bestendigd Te Rotter dam kon een afd. van de Economische Studentenorganisatie worden opgericht, waardoor thans in alle steden waar een universiteit of een hoogeschool is geves tigd. afdeelingen van deze organisatie zijn gevestigd. BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zullen de Ned. Spoor wegen. om tot een aanzienlijke bezuiniging op de uitgaven te geraken, verschillende bureaux en diensten vereenigen. DUIZENDSTE NUMMER „ECONOM.-STATISTISCHE BERICHTEN Van het algemeen weekblad voor Han del, Nijverheid, Financiën en Verkeer, de „Economische-Statistische Berichten", is het duizendste nummer verschenen. In verband met het feit, dat de periode, tus schen het verschijnen van het eerste en duizendste nummer van dit weekblad, zich gekenmerkt heeft door een snelle ontwik keling van 't conjunctuuronderzoek, heeft men gemeend ditmaal een speciaal Con junctuurnummer te moeten uitgeven. Hier aan werkten o.a. mede, prof. mr. dr. G. M. Verryn Stuart, prof. dr. G. W. J. Bruins, prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. P Lieftinck en vele anderen. o VERKEERSSTREMMING. Het volgende bericht is verstrekt door den A.N.W3. Toeristenbond voor Neder land: Druten: overtocht alleen overdag met motorpont. Overtocht voor voertuigen zwaarder dan 2000 K.G. niet mogelijk. Tiel: overtocht met boot en kleine pont. Groote pont uit de vaart. Bergen-Vierlingsbeek: overtocht nor maal. Alle overige diensten zijn normaal. RECLAME. 6974 „Gedurende mijn jarenlange praktijk als verpleegster heb ik gemerkt, dat er heel wat menscheo zijn, die lijdeo aan de noodlottige gevolgen van coffeïne-gebruik. Vrijwel dagelijks [hoor ik de dokters waarschuwen. Her is dan ook op advies van een dokter, dat ik reeds sedert jaren uitsluitend Koffie Hag gebruik." Koffie Hag is eenkeurmelangevan de beste koffiesoorten, veredeld volgens de- dóór -nieuwe octrooien beschetmde werkmethode* De toepassing van dit verbeterde Hag- procédé laat de -aromatische oliën tot volle ontwikkeling komen. Dat is het geheim van het heerlijke aroma en denfijnen,pictjgeasrnaak van Koffie Hag. (i) Bovtutaaadr uit spraak it aitbtnlïtl: di afbeelding raw Jjf perseen dunt tcbltr, allttn ttr tHuWa.li* ejt Mi gun wauuMf keurige gelijkenis. HANDEL IN GROENTEN, FRUIT EN VROEGE AARDAPPELEN. Ingevolge het Crisis-Tuinbouwbesluit 1935 I. is het verhandelen, of doen ver handelen van gewassen van den tuinbouw o m, slechts toegestaan aan die hande laren, grossiers, venters, winkeliers en markttuinders, die als handelaar in ge wassen van den tuinbouw door de Neder landsche Groenten en Frultcentrale zijn erkend. Onder fruit zijn niet begrepen de „Zuidvruchten", zoodat voor den handel in deze producten geen erkenning noodig is. Aangezien er ruim een half jaar gele genheid is geweest om een aanvrage om erkenning als handelaar in te dienen en het overgroote deel der aanvragers reeds in het bezit is van een erkenningskaart, is thans met de controle een begin gemaakt. Deze controle, die in de eerste weken orde nend en waarschuwend zal optreden, zal evenwel zeer spoedig daadwerkelijk wor den doorgevoerd; zoodat iemand, die niet in het bezit van een erkenningskaart, toch in genoemde gewassen handelt, zich blootstelt aan vervolging. Alle aanvragen worden rechtstreeks in gezonden aan het adres van de Neder landsche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburch 62, 's-Gravenhage. Iedere aanvrage moet vergezeld gaan van de positieve bewijzen, dat men in 1933 gehandeld heeft. Heeft men in 1933 niet gehandeld, dan kan erkenning door ge noemde Centrale niet plaats vinden en dient men zich om toelating te wenden tot den Minister van Economische Zaken. Indertijd is door de Centrale naast de groene erkenningskaart ook nog uitgereikt een grijze personeelskaart, voor de in het bedrijf werkzaam zijnde personen. Deze personeelskaarten zijn vanaf heden vervallen en worden niet meer uitgereikt. Iedere houder van een erkenningskaart is verantwoordelijk voor het ln zijn dienst staande of namens hem werkende perso neel en dient dit personeel zelf van een bewijs te voorzien, waarop het nummer van zijn erkennlg is vermeld. UITVOER VAN ZEEVISCH NAAR FRANKRIJK. De minister van Economische Zaken, ge let op artikel 3. eerste lid, van het Kon. besluit van 4 Januari 1932, laatstelijk ge wijzigd bij Kon. besluit van 14 Augustus 1933, tot regeling van den uitvoer van ver- sche, gekoelde of bevroren zeevisch, heeft met intrekking van het bepaalde sub 2b van voornoemde beschikking het in voor noemd artikel voor den uitvoer van grove zeevisch bedoelde tijdvak met ingang van 1 Maart 1935 opnieuw vastgesteld op het tijdvak van 1 October 1930 tot 1 October 1934. UIT NED. OOST-INDIE. BANDJIRS. TJILATJAP, 27 Febr. (Aneta) Door zware regens bandjirt de TJitandoei. In verschillende gedeelten van Madjenang en Sidaredja staan rijstvelden onder water. Op de lijn Bandoeng—Kroja hebben spoor baanverzakkingen plaats gehad nabij Tji- longkrang en Kamoenganten. De treinen ondervinden vertraging. VERSNELLING DIENSTEN SEM ARAN d—JOAN A. SEMARANG, 27 Febr. (Aneta) Met Ingang van 1 Mei zullen de diensten Se- marangRembang en Semarang—Blora van de Semarang—Joana-Stoomtram Mij. worden versneld, waarbij de gemiddelde snelheid van 30 tot 45 K.M per uur zal worden opgevoerd. De duur van de reis SemarangRembang zal hierdoor van vijf tot ruim drie uur worden verkort. Trambestuurders, bedenkt dat uw voetbei een eenvoudig wuar- schvvjingssignaal en geen slag' werk is.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9