Het vacantie-oord onzer vorstin. HET LAWINE-ONGELUK IN GARGELLEN 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Februari 1935 Derde Blad No. 22983 AMERIKAANSCHE NOTITIES HET DORPJE UNTERWASSER. (Van onzen eigen correspondent) Twee groote hotels-met-dans, enkele pensions en een aantal in het dal ver spreid liggende eenvoudige woningen der inheemsche bevolking, in het Noorden gevlijd tegen de ski-velden, die langzaam overgaan in het Santis-masslef. in het Zuiden tegen de gevreesde Föhn be schermd door den muur der kantige Churflrsten ziedaar in enkele woorden het Zwitsersche dorpje Unterwasser ge schetst, waar onze Landsvrouwe en Haar dochter een drieweeksche vacantie door brengen. Hoewel de afstand niet groot ts, neemt de reis vanuit Zürich toch 3 a 4 uur in beslag. Via Wlnterthur-Wll of vla Rap- perswil-Wattwll reist men in kleine, gemoedelijkouderwetsche treintjes (die desalniettemin geëlectrificeerd zijn) tot Nesslau, waar de spoorlijn eindigt. Op het stationsplein staan reeds de groote gele postauto's te wachten om de reizigers verder Boven-Toggenburg in te voeren. Zware sneeuwkettingen zijn om de vier achterwielen gelegd, want de straatweg is met een dikke, verijsde laag sneeuw bedekt. Geleidelijk-aan gaat het omhoog in het dal van het riviertje de Thur tusschen twee imposante bergketens. Verschillende kleinere dorpen worden gepasseerd, tot dat na drie kwartier de auto stopt in Unterwasser. Weliswaar gaat de bus tot Buchs, het ZwitserschOostenrijksch grensplaatsje, doch in Unterwasser dat tezamen met Wildhaus sedert de laatste jaren als wintersportoorfl sterk, in op komst isstappen de meeste passagiers uit. Uit een tweewielig „aanhangsel", dat achter de postauto was gekoppeld, wor den de ski's genomende sport der houten latten kan een aanvang nemen. Het koninklijk verblijf. Dichtbij het Poststation, gelegen aan den straatweg, is het hotel „Sternen", waar onze Vorstin ook het vorige jaar verbleef, d.w.z. zij had toen twee étages van de dépendance voor zich en Haar ge volg, terwijl Zij thans een verdieping in den rechtervleugel van het hotel tot Haar beschikking heeft. De bezitster van het hotel was zoo vriendelijk mij op mijn vragen een en ander te vertellen: „Koningin Wilhel- mlna is dit jaar gekomen met een gezel schap van 17 personen, waaronder de Prinses van Saksen-Weimar en een aan tal vriendinnen van Prinses Juliana. Ver der een klein gevolg, bestaande uit een adjudant, een gezelschapsdame en eenige bedienden. Het vorig jaar woonde uw Vorstin in onze dépendance, doch daar inmiddels ons hotel uitgebreid en gemo derniseerd is, wilde Zij thans in het hotel zelf wonen. Bovendien dineert Zij tezamen met de andere gasten in de eetzaal. „Vertelt u mij eens iets van het vorige jaar." „Met genoegen. De Koningin heeft toen veel geschilderd en geteekend hier in de omgeving. Vaak trok Zij er 's mor gens reeds vroeg op uit. Ook was Zij dik wijls te zien op de ijsbaan, die hier voor het hotel aan den weg is gelegen. Prinses Juliana, die zich evenals Haar Moeder door Haar vriendelijkheid en eenvoud bij allen zeer geliefd maakte, vertoefde meestal op de ski-velden .waar zij van een privé-leeraar onderricht ontving. Ook voor dit jaar is hij weer door de Koninklijke Familie geëngageerd, 'sAvonds, wanneer hier bal was, heeft de Prinses met de heeren van Haar gezelschap gedanst. Wij hebben voor onze Hooge Gasten verschei dene attracties georganiseerd, zoo o.a. een concours op de groote springsehans, slede- tochten, skijoring en een pic-nic partij. Toen de Koningin wegging zeide Zij mij woordelijk: „Ik heb mij nog nergens in Zwitserland zoo rustig en prettig gevoeld als in dit dorp." „Dat zal dan ook wel de reden zijn, dat Zij weer hier is terugge komen. want men heeft mij verteld, dat de Koningin nooit tweemaal achtereen naar hetzelfde vacantie-oord gaat." De geheele eerste étage van veertien kamers staat ter beschikking van de Ko ninklijke Familie. Het zijn eenvoudige, doch modern gemeubileerde vertrekken met behang in pastelkleuren (lichtgroen, lichtblauw of beige), groote ramen en een deur, die uitkomt op het balcon, dat langs het geheele gebouw loopt. Bovendien zijn alle kamers onderling door deuren ver bonden. Het vertrek van de Koningin, dat aan de voorzijde van het hotel is gelegen met uitzicht op de Churfirsten, heeft licht groen behang en een ameublement van notenhout. De verlichting geschiedt door middel van een melkglazen ballon, die in het midden van het plafond hangt, ter wijl langwerpige melkglazen lampjes ter weerszijden van het bed zijn aangebracht. De vroolijkgekleurde gordijnen zijn van de moderne ruwe stof, die tegenwoordig veel voor dit doel wordt gebruikt. Aan de wanden hangen schilderijen, sneeuwland schappen voorstellend, filet deze slaapka mer verbonden is een privé bad- en toilet kamer met crèmekleurig behang, vaste waschtafel en een ingebouwd, witmarme ren bad. Aan de andere zijde van H M.'s vertrek is een ..Elnzelzimmer". de slaap kamer van Prinses Juliana. Het is een kamer van plm. 2x2'/! M. met een bed, vaste waschtafel en een groote kleerkast. Een andere eenpersoonskamer is ingericht als woonsalon van de belde Koninklijke vrouwen. Unlerwasser's skigebied. Behalve de vergrooting van het hotel is er voor de hooge gasten nog een an dere nieuwigheid: de bergbaan naar den Iltios-alp, die in den zomer van 1934 Is geopend. Illios, dat 400 M. hooger als Un terwasser ligt. is een groot alpengebied aan de Noordzijde van den Kaserruck. een der toppen van het Churfirsten-massief. Het is voor Unterwasser, wat Hahnen- moos voor Adelboden en Parsenn voor Davos is. De liefhebbers van sneeuw en zon, die de skikunst nog niet volmaakt beheerschen, kunnen zich hier oefenen op de aaneengesloten groote velden, van waaruit een prachtig uitzicht te genieten valt. (Gelijk gemeld heeft de Prinses daar reeds van geprofiteerd.) In 7 minuten rij den de elegante roode wagens van den Iltios-baan gedeeltelijk over sierlijke via ducten naar deze schoone vlakte, die voor den geoefenden skiër het uitgangspunt van vele groote toeren is. Aan het eind station der Iltios-baan is een keurig res taurant met zomer-terras gebouwd, dat eveneens het bezit van den eigenaar van hotel „Sternen" is. Hier kunnen de ko ninklijke gasten desgewenscht den mid dagmaaltijd gebruiken. Het is te voorzien dat Prinses Juliana dikwijls op den Iltios-alp te vinden zal zijn. om vandaar een tocht te ondernemen of de afdaling naar Unterwasser te ma ken. terwijl de Koningin hier op het lin nen doek vele fraaie plekjes en pano rama's kan vereeuwigen F. K. A. R. Unterwasser, Februari 1935. (Door onzen correspondent.) NOG EENS HET PROCES HAUPTMANN. De sensatielust ten top gevoerd. Ook de Amerikanen ergeren zich. NEW YORK, 8 Febr. 1935. Wanneer lk opnieuw een brief wijd aan het Hauptmann-proces, dan is dit niet uit een ziekelijke sensatielust van den schrij ver dezer regelen, noch omdat hij gelooft die bij zijn lezers te zullen aantreffen, maar alleen omdat hetgeen in de afge- loopen dertig dagen van de zitting heeft plaats gevonden zoo specifiek Ameri- kaansch is en zóó ondenkbaar in ons eigen land, dat ik de verleiding niet kan weer staan er een en ander van te vertellen. Hauptmann is schuldig bevonden en dus op weg naar de electrische stoel. Dit laat ste is iets, waar de kalme en liberaal den kende landgenoot al een oogenblik bij zal stil staan. Op de electrische stoel! Meer niet. Het slachtoffer wordt in een leun stoel neergezet en daarop in letterlijken zin gekookt door een paar duizend volt door zijn lichaam te jagen, een en ander onder het motto van menschlievendheid, wel een groot verschil met de wijze waarop Balthazar Geralds of Johan van Olden- barneveldt ter dood gebracht werden. In verband hiermede heerscht er ook veront waardiging tegen de Nazi's, die de mid- deleeuwsche bijl voor een onthoofding ge bruiken. Foei!!! De uitvinding van Edison ls veel humaner en minder bloederig. Onkiesch Daar zijn filmmaatschappijen geweest, die hun toestel en personeel in de ge rechtszaal van Flemington, New Jersey, aan het werk hebben gezet en die hebben van de terechtzitting een film gemaakt. Deze film schijnt zelfs al in ons land ver toond en daar met gemengde gevoelens ontvangen te zijn, naar ik uit een en ander opmaakt. Terecht! Wij houden er andere opvattingen op na en kennen een majesteit aan het Recht toe, die zich niet beperkt tot het verloop ln de rechtszaal zelf, maar ook tot de publiciteit daarvan. Justice Trenchard, de rechter, onder wiens leiding en toezicht het proces van Hauptmann zich afspeelt, heeft van den beginne af geweigerd de zitting te laten fotografeeeren, zoowel voor de film als voor de illustratie. Wat er gekiekt werd, moest gebeuren voor en na zijn zitten achter de groene tafel, m. a. w. niet tij dens het verhoor. Nu zijn Amerikaansche fotografen tot alles in staat. Men herin- nere zich bijv. het fotografeeren van de moordenares Ruth Snijder in doodsstrijd op de electrische stoel eenige jaren ge leden, toen een handige, maar onscupu- leuze fotograaf tegen het uitdrukkelijke verbod in een zak-camera aan zijn enkel had gebonden en een afdruk nam. Op de zelfde manier werd nu in Flemington een cameratoestel op een verdekte plaats op gesteld en de microfoon voor het geluid verborgen achter een niet werkende elec trische waaier. Met. het gevolg dat Ame rika en de overige wereld de authentieke opnamen van eenige zittingen op het witte doek bewonderen konden of afkeuren, al naar het peil van beschaving. Het merk waardige is, dat de filmmaatschappijen zich de eerste weken strikt aan het rech terlijke verbod hielden, maar toen hun houding wijzigden. Links: De loopgraaf, waarin 2 M. diep dak stond ongeschonden op 6 Februari 1935. Een lezeres schrijft ons: Het zal wellicht den lezer interesseeren de korte berichten die over de lawine in Gargellen, met haar noodlottige gevolgen, in de kranten gestaan hebben, aangevuld te zien met een uitvoerige beschrijving van een ooggetuige. Reeds een paar dagen vóór de groote lawine met al haar kracht zou komen, leefde men, de bewoners van het dorp niet minder dan wij, in ons hotel, in ang stige spanning. Door de aanhoudende dichte sneeuw, de steeds neerdalende lawinesneeuwstortingen, zaten wij volko men geïsoleerd van beneden. Een weg werd niet meer opengehouden, telefoon palen waren gedeeltelijk door de sneeuw vallen weggesleurd. De éénige, die zich nog naar beneden waagde, was een gids, die voor de post zorgde. Ons, gasten, was 't verboden, op den weg te komen, en zéker op den dag van het ongeluk, toen 's morgens de temperatuur begon te dalen, boven 0 kwam en natte sneeuw en wat regen de toestand nog verergerde en je kniediep deed vallen in de nattige massa. Zoo bleven wij afwachten wat er komen zou. Tot wij 's avonds, bij elkaar gezeten, luisterend naar avonturen van onzen ouden gids, plotseling opgeschrikt werden door een donderend geraas buiten. Op 't zelfde oogenblik ging het licht uit. Kort sluiting. Groene vlammen sloegen uit de telefoonpalen. En 't werd weer stil. Daar zaten wij. Zonder licht. Niet wetend wat er gebeurd was. Bij ons in 't hotel, binnen, werd direct voor kaarsverlichting gezorgd; het mannelijk deel van de gas- De sensatiezucht der menigte. Wat was de aanleiding hiertoe? Wel, de dagbladen en de radio-maatschappijen plukten zulke gouden vruchten van het proces, dat de filmwereld niet begreep, waarom zij en zij alleen buitengesloten werd. Er waren kranten, wier oplaag met 40 000 en meer exemplaren per dag waren toegenomen. De drie groote omroep- maatschappijen, die practlsch gesproken heel Amerika bedienen, de National Broad casting Company, de Columbia System en de Bamberger Broadcasting Company ont zagen zich niet om elk uur het laatste nieuws te geven weliswaar niet uit de gerechtszaal zelf, maar opnieuw geënsce neerd. De pers kreeg dus meer oplaag, de radio meer prestige en zelfs nieuwe re clame contracten, waarom moet dit alles onzen neus voorbij gaan, redeneerde de filmwereld. Station WOR van de Bamber ger Broadcasting Co. in Newark. New Jer sey, had en heeft nog een uitstekenden reporter, die in een kwartier tijcis een morgen- en avondoverzicht van den dag in de gerechtszaal geeft. Op een goeden dag gebeurde het volgende: Een der jury leden bleek verkouden tezijn en rechter Trenchard bood hem een middel tegen hoesten aan. Het welzijn van de 12 jury leden is van het hoogste belang zou er één ziek worden of dood gaan, dan zou het heele proces van voren af aan moeten overgedaan worden! Den volgenden dag werd de reporter van WOR ondervangen door een praatje over de verdiensten van een zekere hoestbonbon en alle millioenen luistervinken konden op hun vingers uit rekenen. dat dit het middel van rechter Trenchard was! Een dergelijke commer cialiseering moet men meegemaakt heb ben om te kunnen gelooven. Het oordeel van Edna Ferber. Paramount, Universal, Pathé, Fox tri wie er verder zijn, zagen niet in waarom zij hun aandeel in de vette buit moesten laten voorbij slippen en tegen de instruc ties van den rechter in plaatsten zij hun toestellen op 'n soort gallerij en draaiden er lustig op los. Maar dat is lang niet alles Edna Ferber, de schrijfster van Show Boat en andere romans, vond zich geroepen op een goeden morgen den volke te verkon digen, dat het plaatsje Flemington het middelpunt was geworden van alle sensa tiezoekers en zoeksters, die er een soort circus van maakten en zich wanhopig aanstelden: dc chic van Park Avenue, ar tiesten, tooneelschrijvers, regisseurs, sport- menschen, bekende journalisten van bin nen- en buitenland, die geen van allen iets voelden voor het ontzettende drama, dat zich daar afspeelde, maar die kwamen om te genieten en om gezien te worden. „Het is zoo weerzinwekkend", schrijft Edna Ferber, „dat ik neiging had om mijn ont slag te nemen als lid van de maatschappij.' Wat is bijv. zoo weerzinwekkend? Dat kooplui een klein evenbeeld van de ladder aanbieden, waarlangs de ontvoerder de baby geschaakt heeft en die men in zijn knoopsgat dragen kan. Dat het Union Hotel, het eenige hotel van het plaatsje, een menu of cocktails aanbiedt, die de naam dragen van den beklaagde, de ge tuigen, den officier van justitie en verder iedereen, die er mee te maken heeft. Dat 's morgens om zes uur. wanneer het in deze laatste weken 30 en 40 graden vriest een queue van belangstellenden voor de toegangsdeur staat te wachten om binnen gelaten te worden. Dat er nog geen dag voorbij gegaan is. waarin niet hinderlijk gelachen en gegiecheld is door het publiek ten ging naar buiten om te zien wat er gedaan moest worden. Wij kregen al gauw bericht dat de groote lawine op ongeveer 100 Meter van het hotel verwijderd, naar beneden gekomen was. Van een hooge top door een nauw dal geperst was en even boven het dorp zich in tweeen gesplitst had. De ééne arm -blies in zijn vaart een nieuw gebouwd, gelukkig onbewoond huis om, sleurde het mee, en de andere arm ging tusschen twee bewoonde hulzen door. verpletterde een woning, waar zich op dat oogenblik 5 menschen in moesten oe- vinden. Onmiddellijk moest ingegrepen worden. Uit het dorp en uit het hotel kwamen de mannen met schoppen, lampen en flam bouwen om het reddingswerk te beginnen. Wij zagen alles van het hotel uit. Het was een troosteloos gezicht, wat er van liet huis van den fabrikant Heusz von Gctzi, nog te zien was: alleen het dak stak boven de sneeuw uit. Bij het eerste onderzoek bleek wat er eigenlijk met het huis gebeurd was. Het was van zijn fundamenten afgeschoven, dat wil zeggen, wat zich tusschen funda ment en dak bevonden had, was eenvou dig weggeblazen, weggestooten, en overal heen verspreid. Want, toen men, na klop pen op het dak geen levensteeken verno men had, begon men met lange ijzeren staven te sondeeren, en stootte men alleen op wat hiysraad, zonder teekenen te be speuren dat de rest van het huis zich on der het dak bevond. Tot middernacht toe werd doorgegraven, doorgesondeerd. tot men ongeveer 20 meter verder, op het huis stootte. Daar vond men, 3 meter diep, de om dingen, waarvan een normaal den* kend mensch geen oorzaak tot vroolijkheiA kan maken. Toen Hauptmann gevraagd werd hoeveel geld hij voor zijn vertrek naar Amerika in zijn geboorteland bezat en hij milliarden antwoordde, doelend op de bijkans waardelooze marken ging er een Homerisch gelach op. Waarmee dit knappe publiek meteen zichzelf veroordeelde. Weerzinwekkende reclame. Weerzinwekkend zijn de groote opschrif ten boven de krantenartikelen, die alleen maar een of twee sensationeele of bela chelijke zinnen uit het getuigenverhoor van den heelen dag weergeven en daar mee een geheel valschen indruk van deze tragische zaak geven. Daar is bijv. de trots van onderburgemeester Lyons van de Bronx over de reclame, die zijn stads deel uit het proces gekregen heeft, om dat de lichtelijk praatzuchtige Dr. Condon bij zijn getuigenis omtrent de overreiking van het losgeld aan den geheimzinnigen „John" vertelde in de Bronx te wonen, waaraan hij schielijk toevoegde „the most beautiful borough in the world" de mooiste stadswijk in de wereld. Dr. Condon die zijn heele leven in de Bronx gesleten heeft en derhalve zeer tot oordeelen ovér dc heele wereld gerechtigd was, bracht er op zeer onnoodige manier de reclame bij te pas en droeg aldus een bescheiden deeltje bij in de reeks opvallendheden tij dens het getuigenverhoor. Het mag ongelooflijk schijnen, maar nog altijd worden er lieden gevonden, die in een geruchtmakend proces een goede ge legenheid zien zich een plaatsje onder de publike schijnwerpers te veroveren en er een sla'tje uit te slaan door als getuige op te treden. Dat de sheriff aardige bijver diensten heeft gemaakt door verkoop van plaatskaarten aan het publiek staat even vast als de stenografen hun zwaren arbeid naar behooren beloond krijgen door ver koop der gemimeografeerde woordelijke verslagen. Vaudeville-agenten zijn onop houdelijk in de weer om ledereen, die er mee te maken heeft een contract aan te bieden; de jury van acht heeren en vier dames kunnen na afloop voor 200 dollar per week een vaudeville-tournée maken om van hun ervaringen te vertellen. Hauptmann's advocaat, Reilly, nam de verdediging op zich, wel wetend, dat hij er geldelijk misschien bij zou moeten toeleggen, maar zich evenzeer bewust van de enorme reclame, die hem voor de toe komst van dienst zou kunnen zijn. Reeds nu al is het bekend geworden, dat de openbare aanklager waarschijnlijk een be langrijke positie te Washington aange boden zal worden. - Ook in Amerika protest. Nog is 't zoover niet, maar mocht Hauptmann tenslotte toch nog onschuldig bevonden worden, dan zullen hem stellig groote aanbiedingen gedaan worden van zijn ervaringen te vertellen op schrift en mocht hij ooit als vrij man rondloopen, dan in persoon. Tegen dit alles en meer nog wordt ook in dit land geprotesteerd als onbetamelijk en goedkoop; duizenden ergeren zich er aan en laten niet na luide voor hun opinie uit te komen, maar in- tusschen schijnt de overgroote meerder heid er anders over te denken. Het hoogst belangrijke nieuws uit binnen- en buiten land heeft al weken moeten wijken voor hetgeen b.v. een getuige te vertellen had, die Will Rogers imiteerde en dergelijk fraais. o vloer van het huis. Direct werd daar met graven begonnen, tot dc volgenden och tend de plaats waar de kamer geweest was, werd bereikt. En daar vond men de bewoners, zonder noemenswaardige kwetsuren, ingemetseld in de sneeuw. Klaarblijkelijk neergedrukt door de sneeuwmassa's, gezien de neergebogen ge stalten. Een naargeestig tooneeltje. een in alle huiselijkheid bij elkaar zittende fami lie. enkelen met de speelkaarten, de zoon met een half opgegeten appel in de hand plotseling weggeblazen en onder de sneeuw begraven. Zoo waren er 4 slachtoffers gevonden. Eén van hen. een jong meisje, vertoonde nog eenig teeken van leven, by het op graven, wat wonderlijk schijnt, na meer dan 16 uren onder de sneeuw begraven te zijn geweest, 3 meter diep! Helaas alle pogingen tot redding bleven zonder resul taat. Er moest zich nog een vijfde slachtoffer ergens bevinden, dat niet bij de overigen gevonden werd. Naar hem heeft men langer moeten zoeken. Waar schijnlijk heeft deze aan de deur gestaan, toen de lawine aan kwam. want de Post- meister heeft op dat oogenblik een angst kreet gehoord. De lezer begrijpt, dat zoo'n ongeluk de wintersportgenoegens, waarvoor de vreem deling hierheen trekt, wél een domper op zet; een gedrukte spanning doet ontstaan in het anders van louter sneeuw-ski-lust doortrokken hotel. Dat ieder onder den in druk komt van het geweldige, huivering wekkende, van de anders onschuldig stra lende glanzend witte sneeuw, plotseling een doodende kracht gemaakt te zien. vier van de verongelukten werden gevonden; rechts: de erst van '0 chalet, het de sneeuw, 30 M. van de plek, waar eens het huis was geweest.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9