LEiDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 23 Februari 1935 Katwijk voorheen en thans AGENDA. HD Buitenl. Weekoverzicht. PARLEMENTAIR OVERZICHT LAND- EN TUINBOUW. UIT DE OMSTREKEN. Alhier Is een commissie gevormd, die het plan heeft opgevat om te trachten eenlge ontspanning te brengen voor werk- loozen, ln het bijzonder onder de jongeren. Daartoe zal „Irene" iederen middag, be halve Zaterdags, van 2—5 uur geopend zijn. Hier zullen verschillende spelen als sjoelen, dammen en schaken aanwezig zijn. Ook zal getracht worden lectuur te krijgen. Men hoopt weldra deze plannen ten uitvoer te brengen. Vertooning van een reeks lichtbeelden uit het tijdperk der bomschuiten, benevens Katwijksche oude buurtjes, v. 1680 tot 1935 door W. VAhj BEELEN Nz. DONDERDAG 28 FEBR., in PROT. BEL. Aanvang halfacht precies. Mledewerklng van het Kinderkoor „ZANGSCHOOL KATWIJK" Opger. 15 Sept. 1905. Directeur N. VAN BEELBN. Optreden van detmtantjes van 46 Jaar. (De te zingen liederen worden belicht). Toegangsbew. f. 0.25 verkr. In v. BEELEN's Plano- en OrgeJhandel en 's av. a.d. zaal. LISSE. Concert „Trou moet Bijteken". De pl. Harmonie „Trou moet BllJcken" gaf ln de bovenzaal van „De Witte Zwaan" wederom haar Jaarlljksche donateurs-uit voering onder leiding van den directeur den heer M. Bolderdijk uit Leiden. Na de openingsmarsch heette de eere voorzitter. de heer A. H. Schrama, allen welkom, ln het bijzonder de heer en mevr. Bolderdijk en de zustervereeniglngen. De voorzitter merkte op, dat 1934 een crisis jaar was voor de ver., wat het ledental betreft, waardoor twee vreemde krachten uit Voorhout ter assistentie gevraagd werden, voor wier medewerking een woord van dank. Gelukkig telt de ver. nu 15 adspirant- leden. Spr. bracht een woord van dank aan B. en W. der gemeente, die weer voor 1935 de subsidie op de begrooting hebben geplaatst. „Trou moet Blijcken" heeft haar roem weten te handhaven door de bijzonder goede afwerking van het programma, het geen voor een niet gering gedeelte te dan ken was aan den wakkeren dirigent den heer Bolderdijk. Na een geanimeerde verloting volgde sluiting. Aan de gevolgen overleden. De 51-jarige C. B„ die door een pér- sonenauto, bestuurd door J. R., werd aan gereden en ernstig gewond werd, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, ls te Lelden ln het ziekenhuis overleden. HEDEN. Amicitla (bovenzaal)Ned. Ver. Schoon, held ln opvoeding en onderwijs. Spr. g Tulnstra van Makkum. 8.15 uur nam. CaeclUastraat 65a: Tentoonstelling leer. llngenwerk school voor buitengewoon Lo 24 en 78'/t uur nam. Graanbeurs: Hora-weldadlgheidsavond, 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 8'/i nam, Zomerzorg: Bonte avond „Brunhllde", I 9 uur nam. Zondag. Leger des Heils: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3 en TVt uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa. menkomst te 8 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „Turandot, prinses van China". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Trianon Theater. BreestTaat, 8 uur nam. „De familie van mijn vrouw". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater. Hoogewoerd 49.8u.njn, „De orkaanexpress". Zondagnam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater, Steenstraat 39. 8Vi u. nam „Vlva Villa". Zondag nam. 2 uur, 4'/« uur en 8 u. 15. Woensdag- en Zaterdagnam. 2</t uur. De apotheek Hooigracht 48 is dag en I nacht geopend voor leden v. h. ziekenfond: ,Tot Hulp der Menschheld", echter van nam. 8 uur tot vun. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond, nacht- en Zondagsdienst der I apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 24 Februari a.s. waargenomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telef. 523 I en C. van Zijp, Wilhelmlnapark 8, Oegst- geest, telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te j Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruljns Slot, De Bruijne, P. van Es, Nlemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, Tele foon 390. RECLAME- 3818 GROOTE ACTIE ACHTER DE SCHERMEN. Uiterst druk is men achter de coulissen der Europeesche politiek aan het werk. In de eerste plaats vinden tusschen Parijs en Londen geregeld besprekingen plaats, die ten doel hebben om goed te doen uitko men, dat het accoord van Londen niet ln deelen kan worden verknipt, doch een ge heel is. Frankrijk schijnt Londen daarvan volkomen te hebben overtuigd, zoodat van Fransche zijde weinig of geen verzet meer blijkt te bestaan tegen de tot Enge land gerichte ultnoodiglng van Duitsch land om een minister naar Berlijn te zen den! Berlijn schijnt op zulk een bezoek ten zeerste te zijn gebrand: blijkbaar wil de regeering. die op het terrein der bul- tenlandsche politiek voor het binnenland wel een succesje noodlg heeft, daarmede naar binnen indruk rekken. En als Frankrijk nu zeker weet. dat de Engelsche afgezant, of dit nu sir John Simon zelf is dan wel zijn plaatsvervan ger Eden. het standpunt zal innemen van de onsplitsbaarheid van het accoord. waar om zou he: Duitschland dan zoo'n succes in schijn niet gunnen? Vooral, waar Im mers een rechtstreeksche Fransch-Dult- sche bespreking nog tot de vrome wen- schen behoort! Langzaam maar zeker ging het dan ook die richting uit en Berlijn toonde zich reeds verheugd, dat 'n Engelsch bezoek luister zou bijzetten aan het verlangen om het Derde Rijk weer te betrekken ln de alge- meene Europeesche aangelegenheden. Edoch, plotseling wordt roet in het Dult- sche eten geworpen, doordat de sovjets zich in het geval mengen. Aanvankelijk scheen sovjet-Rusland weinig tevreden met het accoord van Londen, lette men op de commentaren in de sovjet-pers, die weinig welwillend waren en duidelijk ge tuigden van de vrees, dat het Duitschland te doen was om tweedracht te zaaien tus schen Parijs en Londen Maar in tegenstelling tot de pers-uitin gen verklaarde de regeering zich zeer In genomen met het bereikte resultaat, al werd tegelijkertijd nogmaals volle gewicht gelegd op de een en ondeelbaarheid van het accoord! Dat was een meevaller Moskou kwam echter op het lumineuze idee om den Engelschen afgezant, die Berlijn zou bezoeken, ook naar de Rus sische hoofdstad te noodigen Of dit een zuiver Sovjet-plan was. dan wel een han dige zet in overeenstemming met Frank rijk. wie zal het zeggen? In leder geval. Berlijn is er danig door opgeschrikt en de eerste indrukken zijn weinig opbeu rend. Duitschland was er Juist veel aan gelegen om zich verre te houden van contact met de sovjets, zie ook de aan Polen verstrekte concessies, en nu wordt Sovjet-Rusland plotseling mede ge plaatst in het eerste gelid.... Dat mis schien de Engelsche afgezant, op weg van Berlijn naar Moskou, ook Warschau zal aandoen, ls maar een zwakke pleister op de geslagen wonde! Te meer. waar Polen een onzekere factor blijft ln het politieke schaakspel ln ons werelddeel. Mag men de laatste aanwijzingen gelooven, dan zal sir John Simon in eigen persoon zich ge reed maken om de bezoeken af te ste ken. zoodoende de Engelsche rol van be middelaar alle recht latende wedervaren. Doch. Berlijn voelt daarbij bekocht te zijn! Scherper dan ooit komt zoodoende Immers aan het licht, hoezeer de lucht- conventie ter aanvulling van Locarno is verbonden aan Donau- en Oost-pact, waarvan Duitschland zich liefst afzijdig zou willen houden. Opnieuw staat Duitsch land geïsoleerd, misschien kunnende steu nen op Polen In het Duitsche voordeel werkt slechts, dat er Engeland vooral veel aan gelegen is om voordat de termijn van het Duitsche uittreden uit den Vol kenbond geheel is verloopen in Novem ber a.s. tot een oplossing te komen, op dat dit uittreden worde vermeden; doch zoolang rekken zal de Duitsche diplomatie niet meevallen! Daartoe zal men haar de tijd ongetwijfeld niet laten. En zells voort zetting der bewapening is geen voldoende equivalent voor de Isolatie, waar allerwege de bewapening wordt aangevuld! Het Donau-pact komt juist weer scherp naar voren tengevolge van het bezoek van de Oostenrijksche ministers Schuschnigg en Waldenegg aan Parijs en straks aan Londen. In de Fransche hoofdstad wilde het roode front aan dit bezoek een de monstratie verbinden tegen den Oosten- rijkschen bondskanselier, doch deze ma nifestatie is mislukt, doordat men de hooge gasten tevoren den trein deed ver laten en per auto deed verder gaan. Of de mislukking niet in het voornemen lag? Anders pleegt men ln zulke gevallen toch niet de autoriteiten tevoren te waarschu wen. gelijk nu het geval was! De bedoelde manifestatie was trouwens zinloos. Welk effect was daardoor te be reiken? Hoogstens een zekere verkoeling in de betrekkingen met Oostenrijk, het geen in wezen het rood front zelf niet begeert! Ongetwijfeld zal dit bezoek aan Parijs en Londen medehelpen om het Donau- pact te schragen. Het conflict tusschen Italië en Abes- synië is nog steeds niet tot een bevredi gend slot gebracht. We krijgen zelfs sterk den Indruk, gezien ook waar Italië voort gaat om troepen naar Oost-Afrlka .te zen den. dat Italië bezig ls te rekken. Tegen Mei komt immers de tijd, dat krijgsver richtingen mogelijk worden. Behalve over het instellen van een neutrale zone schij nen de onderhandelingen weinig te vor deren. Zoowel Frankrijk en Engeland als Japan blijven zich echter Inspannen om een oorlog te voorkomen, waarvan zij een gevaarlijken terugslag vreezen voor ge heel Afrika en bovendien voor den Vol kenbond. wiens gezag juist vorig Jaar zoo werd verstevigd. Er blijft dreiging in Afrika in tegenstelling tot het Verre Oosten, waar China blijkbaar ernstige pogingen doet, nu praetlsche hulp van anderen niet mogelijk blijkt, om met Japan tot een verzoening te komen Japan toont zich ntet afkeerig en misschien zal maarschalk Tsjang-kai-sjek spoedig Tokio komen bezoeker, nu oud-minister Wang als bijzonder ambassadeur het pad heeft geeffend Intussch"n duurt de algemcene bewapening daar hardnekkig voort, zelfs in versneld tempo TWEEDE KAMER. INDISCHE BEGROOTING. De Kamer moest 't allerlaatste restantje van de Indische begrooting nog afdoen, n.l. de stemming over de hoofdstukken Oorlog en Marine Nu: Natuurlijk zijn ze er doorgegaan, maar het was min of meer een verrassing, dat ook de vrijzinnig-democraten er vóór stemden. Zij deden het verklaarde de heer Joe- kes met het oog op de aangebrachte bezuiniging en omdat een Staatscommis sie bezig is de samenstelling der vloot to onderzoeken. Zoo ging Oorlog er door met 49 tegen 15 stemmen (de sociaal-democraten en de katholiek-democraat Arts) en Marine bi] zitten en opstaan En toen kwam een olifant met zijn snuit en blies de behan deling der Indische begrooting uit. BEGROOTING VAN SURINAME. Maar op den disch verscheen de schotel .Begrooting van Suriname". Dit ls ieder jaar hetzelfde. Een discussie, waarin eenige sprekers allerlei wenschen inzake de kolonie te kennen geven, maar concrete resultaten en maatregelen wor den er vrijwel nooit bereikt. En zoolang wij deze debatten volgen is er altijd ge klaag over den economischen toestand ge weest: het ls duidelijk, dat er thans dub bele reden voor bestaat. De heer Van Boetselaer noemde dien toestand slecht, maar niet hopeloos, doch de heer Rutgcö». oud-gouvemeur der kolonie, zag eenige verbetering en meende dat het ergste voorbij ls Natuurlijk kwamen ook nu weer de noodige adviezen. Wegen-aanleg, zel den de heeren Van Boetselaer en Rutgers, en laatstgenoemde zag heil in sinaasappe-i lenteelt, hoewel de sinaasappel Suriname" niet uit het moeras zal helpen. Zoo kwa- men er weer goede raadgevingen en be-? paald een redder 'in theorie was de heer IJzerman, die een bodem-onderzoek wilde, omdat er kans is op goud in den bodem. Welk een uitkomst! Stel u voor, dat het nu werkelijk ln den grond van Suriname eens krioelde van het goud. De crisis, ook in het moederland, zou finaal voorbij zijn, als we tenminste geen ruzie kregen over de verdeeling. Wat het bestuur betreft voelde de heer Van Boetselaer er wel iets voor om Suri name en Curacao onder één leiding te brengen. Zoo gaven ook de heeren Westerman. ï'eber. Van Kempen. Wendelaar, Joekes en Wijnkoop nog hun denkbeelden ten aanzien van den economischen toestand en enkele daarmee verband houdende on derwerpen te kennen. Minister Colijn verklaarde in zijn ant woord niets te gevoelen voor vereenlglng van de gouvernementen Suriname en Cu racao. Reeds de groote afstand, en het feit dat er geen centraal punt voor vestiging van het bestuur te vinden zal zijn, maakt die vereeniging ongewenscht. De minister constateerde, dat sinds een kwart eeuw niemand er ln geslaagd is den toestand van Suriname te verbeteren. Daarvoor moet dan toch wel een bijzondere reden zijn en die ligt hierin, dat Suriname te beperkte mogelijkheden biedt. Wanneer men aan de Overheid geld vraagt voor de vestiging en bevordering van verschil lende bedrijven, dan dienen de belang hebbenden ook geld op tafel te leggen. Spr. behandelde nog enkele bedrijven en cultures afzonderlijk, om aan te geven dat de mogelijkheden inderdaad zeer gering zijn, doch hij beloofde om te zullen doen wat hij kon teneinde enkele zaken te be vorderen. In het algemeen liet de minister zich nogal pessimistisch uit, ook over de koffiecultuur, met het oog op de toekomst. Emigratie van werkloozen naar Suriname is heusch niet zoo eenvoudig. De volksge zondheid is niet zoo kwaad als mevr. De VriesBruins wel deed voorkomen De Kamer heeft de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HAGENAAR. WIJZIGING ARTIKEL 3 DER BOTERWET Volgens het 2e Kamerversl. overditwets- ontwerp werd de vraag gesteld, of er bijzon dere redenen zijn aan te wijzen, welke er toe geleid hebben, dat Frankrijk is afge weken van het tot dusverre geldende stel sel en nieuwe eischen is gaan stellen, waarby het jegens ons land een zoo wei nig tegemoetkomende houding aanneemt. Kunnen knoeierijen met boter, hetzij be wezen, hetzij alleen vermoed, daarvan de ooreaak zijn? En zoo ja, ligt de schuld aan dergelijke knoeierijen dan bij perso nen hier te lande of in Frankrijk? Gaarne zou men vernemen, of thans de botercon- trole op den ouden voet gehandhaafd zal kunnen blijven. Verscheidene leden stelden de vraag, of onder de stoffen, geschikt om margarine in mengsels te herkennen, ook kleur stoffen kunnen worden begrepen. Mocht dat het geval zijn, dan zouden zij daar tegen ernstige bezwaren moeten inbren gen. Kleuring zou immers het aanzien van de margarine zeer schaden: dit belang rijke volksvoedsel zou daardoor kunstmatig onaantrekkelijk gemaakt worden. Daar de verplichting tot bijvoeging van de hier bedoelde stoffen niet alleen zal gelden voor de voor uitvoer bestemde, doch voor alle hier te lande bereide margarine, zou op deze wijze onze volksvoeding geschaad worden. Andere leden zouden tegen verplichte kleuring van margarine geen bezwaar hebben, en die zelfs toejuichen. Van beide zijden werd intusschen de meening uitgesproken, dat dit niet de be doeling van het wetsontwerp kan zijn. De memorie van toelichting zegt trouwens, dat de voorgestelde maatregel voot de margarine-Industrie geen bezwaar van eenige beteekenls behoeft mede te bren gen Men zou het echter op prijs stellen, Indien de minister duidelijk zou; willen uit spreken, dat kleuring van de margarine in ieder geval niet op grond van de thans voorgestelde toevoeging aan artikel 3 der Boterwet zal kunnen worden voorgeschre ven. Voorts zou men gaarne de verzekering ontvangen, dat kwaliteit en smaak van de margarine door bijvoeging van de hier bedoelde stoffen niet zullen worden ge schaad. HAARLEMMERMEER. Brand. Van de gemeentewerf te Hoofddorp klonken de alarmsignalen voor een brand die was uitgebroken bij den landbouwer D Knlbbe aan den Sloterweg te Rijk al hier, ln een achter de woning staanden stal. Tóen de brandweer met de autospuit ter plaatse verscheen, bleken de bewoners het vuur reeds ln z'n eersten loop gestuit te hebben, zoodat de brandweer er spoe dig ln slaagde het gevaar voor uitbreiding af te wenden en het vuur geheel meester te worden Een der ln den stal staande koelen had zoodanige brandwonden beko men. dat ze naar het abattoir ln Haarlem moest worden vervoerd. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. o HILLEGOM. Kind verdronken. Het 2Vt-Jarlg kind van v. d. K is in een sloot nabij het Patrimoniumplein ge raakt Toen het ongeluk - bemerkt was. heeft dr. Hanrath getracht door kunst- 1 matige ademhaling de levensgeesten op te wekken: dit bleef ronder het gehoopte resultaat, zoodat helaas de dood gecon stateerd moest worden. Drie gouden ringen gestolen. Een heer en een dame kwamen hier bij een goudsmid, voorgevende een trouw ring te willen koopen. Er kwam echter niets van koopen en toen de bezoekers weg waren, bemerkte de goudsmid, dat er ook drie van zijn gouden ringen verdwe nen waren. Vermoedelijk zijn de daders per auto gekomen en weggereden. De po- J lltle zoekt nog. o KATWIJK AAN ZEE. Een interessante avond zal ln de zaal voor Prot. Belangen plaats vinden, waar de heer W. van Beelen Sr. een reeks van lichtbeelden zal vertoonen betref fende Katwijk uit de jaren 16801935. De burgemeester zal het openingswoord spre ken. DE TEELTHEFFING OP AARDAPPELEN. Geen aanleiding tot ongerustheid ten aanzien van vrijstelling van betaling. Op de vragen van het Tweede Kamer lid de heer Weitkamp ln verband met de onder de landbouwers van de oostelijke provincies hier te lande heerschende on gerustheid ten aanzien van de teeltrege ling der aardappelen: 1. Is het den minister bekend, dat in de oostelijke provincies van ons land, on der de landbouwers groote ongerustheid heerscht ten opzichte van de teeltregeling der aardappelen, aangezien fabrieksaard appelen van de heffing a f. 30 per H.A. te betelen grond zijn vrijgesteld, terwijl de grond, -beteelt met aardappelen om aan het vee te voederen, welke dus feitelijk eveneens fabrieksaardappelen zijn, wel onder bovenbedoelde heffing valt? 2. Zoo ja, is de minister dan niet van oordeel, dat hier een ongelijke behande ling plaats heeft, en is Zijne Excellentie bereid een dergelijke regeling geen voort gang te doen hebben? luidt het antwoord van den héér Steen- berghe, minister van Economische Zaken: I. Het is ondergeteekende bekend, dat ln de oostelijke provincies van het land1 eenige ongerustheid heerscht met betrek king tot het vrijstellen van de betaling der teeltheffing a f. 30 per H A. voor land bouwers, die ln het bezit zijn of worden gesteld van een uitpootvergunning voor fabrieksaardappelen. Voor deze ongerustheid bestaat echter geen aanleiding, daar voor partijen aard appelen. voor zoover deze voldoen aan voor veevoederdoeleinden te stellen rede lijke eischen. mits uit deze partijen zijn verwijderd die aardappelen, die kunnen vallen door een nader vast te stellen maat. en de naturatletoeslag zal worden verleend, welke toeslag niet wordt ver leend aan landbouwers ln het bezit van een uitpootvergunning voor fabrieksaard appelen. II Op grond van bovenstaande is on dergeteekende van meening. dat geen wijzigingen in de bestaande regeling be hoeven te worden aangebracht. VOORKOMING EN BESTRIJDING VAN ZIEKTEN VAN AARDAPPELEN. Aan het voorloopige verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen tot voorkoming en be strijding van ziekten van aardappelen, wordt het volgende ontleend: Hoewel men algemeen instemde met de bedoeling van dit ontwerp, n.l. het bevei ligen van onzen uitvoer van land- en tulnbouwgewassen tegen belemmeringen, welke het gevolg kunnen zijn van het vóórkomen van de aardappelwratzlekte, meenden sommige leden, dat de bevoegd heden, welke de regeering bij dit ontwerp vraagt, ruimer zijn dan ter bereiking van dit doel noodig zijn. Tegen het verleenen van die wel zeer ruime bevoegdheden had den zij dan oök bezwaar. Verscheidene andere leden konden deze bezwaren niet deelen. Het algemeen be lang. betrokken bij handhaving van onzen export van aardappelen, speciaal poot- aardappelen en van andere land- en tuln bouwgewassen is zoo groot, dat naar het oordeel van deze leden de gevraagde be voegdheden, hoe vérstrekkend ook, dienen te worden verleend. INVOER IN ITALIë VERBODEN. Men deelt ons mede dat, Ingevolge een decreet van het ministerie van financiën te Rome, de geheele goedereninvoer ln Italië ls verboden, uitgezonderd enkele douane-posities, grondstoffen betreffend. Tot en met 31 Maart 1935 kunnen echter niettemin goederen tot een zeker percen tage (bloembollen 30 pet.) worden Inge voerd indien het zendingen betreft voor ontvangers, die gedurende de periode van 16 Febr. 1934 tot 31 Maart 1934 hebben geïmporteerd. LEIDSCHENDAM. Gift van H.M. de Koningin. Door HM. de Koningin is een gift ge schonken ten behoeve van den tuinder A. Woning, wiens kassen etc. Zaterdag JL door den storm zijn vernield. -o- OEGSTGEEST. Lezing van dr. v. d. Sleen over „Chili en Bolivia", Gisteravond sprak in .Bet Witte Huis" voor de vereeniging „Gemeentebelang", dr. v. d. Sleen, onder groote belangstel ling over zijn reizen door Chill en Bolivia. Men kent de vlotte verteltrant van dezen wereldreiziger, die zooveel interessant® bijzonderheden uit verre landen, waarvan men gewoonlijk maar zoo weinig afweet, ln populairen trané weet voor te tooveren, aan de hand van zijn lichtbeelden en goedgeslaagde „smalfilms". Ook nu was dit het geval: met een kort woord inge leid door den voorzitter ir. Meyer, be handelde spr. voor de pauze de merk waardigheden van Chili; daarna was Bo livia aan de beurt. Wat Chili betreft, dit had volgens spr. eigenlijk een Duitsche kolonie moeten zijn, de invloed der Duit- rchers toch is er geweldig. Het landschap lijkt buitengewoon op het Duitsche mid delgebergte. het klimaat is eveneens het zelfde. de bewoners hebben blond haar en blauwe oogen, de Duitschers legden hun stempel volkomen op dit land. Chili is plotseling tengevolge der kolossale rijk dommen koper enz. te rijk geworden, zit nu leelijk aan den grond, maar het zal er weer bovenop komen, want er zitten Duitschers. De toekomst kan met gerust heid tegemoet gezien worden. Spr. gaf een treffenden indruk van de kolossale afstanden in dit uitgestrekte land 3000 K.M. lang en 150 KM. breed Ingesloten door de 8000 M. hooge bergketen der Anden, toonde in woord en beeld Valpa raiso (Paradijsvallei), besprak de aange plante vegetatie (cactussen), den schaar- schen boomengroei, de ertsschatten, als mede de troostelooze, kale landschappen der hoogvlakten, ook in Bolivia, met de stad La Paz, op 4000 M. hoogte, met de merkwaardige kleederdrachten, gebruiken enz. Nieuwe werelden, die op het oogen- blik in de belangstelling staan in verband met de Gran Chacokwestie tusschen Bo livia en Paraguay, die spr. nog ln 'tkort belichtte, gingen voor ons open, landen waar de hygiënische toestanden dikwijls nog middeleeuwsch aandoen, getuige de vele voorbeelden, die snr. ook hiervan gaf. Landschappen, eenerzijds schoon en ten volle bezienswaardig, anderzijds verlaten en van een trieste somberheid, de bodem bergend de veelverscheidene hoeveelheid mineralen, die tot op verre hoogten de ingenieurs tot energische werkzaamheden aanspoorden, interessant ook ln verband met de oeroude beschavingen, aantrekke lijk voor archeologen, die hier zulke eigen aardige vondsten doen. evenals spr. zulks zelf deed, waarvan hij de bewijzen mee naar huls nam en de afbeeldingen op het witte doek vertoonde. Zijn boelende be schouwing werd met groote belangstelling gevolgd: het dankwoord van den voor zitter was welverdiend! 'ofcocttmcH Bont® Avond „Roode Kruk". In het Patronaatsgebouw is een .Route Avond" gegeven ten bate van de afd. Rijn land van het .Roode Kruis". Na een hartelijk welkom sprak dr. de Ruiter Zijlker bij verhindering van den voorzitter prof. dr G. Lignac het ope ningswoord waarin hij dank bracht aan mevr. van Gerrevlnk voor haar onver moeide actie om ook weer dezen avond te organlseeren. Vervolgens memoreerde spr. de liefde volle arbeid van H. K. H. Prinses Juliana als eere-voorzitster van ,Bet Roode Kruis en besloot met een opwekkend woord om aller medewerking aan den groei en bloei van „Het Roode Kruis". Hierna werd het programma afgewKït dat voor het grootste gedeelte een herha ling bleek van de vorige uitvoering. Na de Geishadans, uitgevoerd door een 6-tal dames onder leiding van mej. Ij- Heertjes volgde zang met guitaarbegelei- ding en een Tango-Fantasie, welke num mers die keurig werden uitgevoerd veel bijval oogstten. Bijzonder aardig was een muzikale voor dracht „Grootmoedertje", uitgevoerd door de jonge dames Bé en Lydla van Gerre- vink. Mevrouw van Gerrevlnk begeleidde haar dochters hierbij op de vleugel. Tusschen de pauzes vergastte de heer/; Mennes de aanwezigen op eenige komiscne improvisaties. Hierop volgde als hoora- nummer het tooneelspel in 4 bedr„ mel voorspel, van „De Andere" van Nic. Ricnc De regie was in handen van den heer Heertjes. Het stuk werd vlot gespeeld en overm" de vorige opvoering. Zonder uitzonder™, hebben allen keurig werk geleverd, inzon derheid de heer J. van der Nat die om schitterend spel als hulsknecht herhaalde lijk bijval oogstte. Dr. de Ruiter Zijlker heeft tenslotte au« medewerkenden hartelijk dank gebraen als ook voor de betoonde belangstell11®' die zeker grooter had kunnen zijn. -o- RIJNSBURG. Jubileum. r,- Heden is het 40 jaar geleden, dat de wn- i Zangvereeniging Excelsior werd opgen" waartoe het initiatief uitging van w I ds. H. v. Druten. Als bijzonderheid «ie I nog vermeld, dat de heer K. v. Dein l sinds de oprichting als werkend lid aan vereeniging is verbonden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6