g* Jaargang DONDERDAG 21 FEBRUARI 1935 No. 22981 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FfclfS DER AgVÊftTENTlES:; 30.Qtó, per regel yoor. ftdvfiptantips ylt Lelde» en plaateen waar agentschappen van ojgs Ijjad gevdstjgd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zajeenadvertenties belangrijk Iggfr tariff. Heine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags',en Zaterdags 50 ojs. bij maximuitn aantal woorden van 30. - Ujc%sso volgens postrecljt. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.; Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week I. 0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter penbare kennis: I. dat Gedeputeerde Staten dezer pro- liacie bij besluit van den 13den Februari JJ35, B. No. 1328/21 (2e afd.) G. S. No, 27/1 hebben goedgekeurd a. het nlan van uitbreiding voor de ge- ïeente Leiden, vastgesteld bij Raadsbe- iuit van 6 November 1933, zooals dit is lerzien bij de Raadsbesluiten van 26 Jan. S34, 6 Augustus 1934 en 24 September 1934, echter behalve ten aanzien van de lolgende gronden: de gronden, gelegen ten Z.O. van den ipoorweg RotterdamAmsterdam, tus- schen den Stationsweg eenerzijds en de laarlemmertrekvaart en den Maredijk an- ierzijds; de gronden, gelegen ten N.O. van den taredijk en begrensd door de as van den laredijk, de Poelwetering, de Haarlem- nervaart en den spoorweg Rotterdam Amsterdam; een terrein, gelegen ten Westen van zweminrichting „De Zijl" en ten Oosten Tan liet verlengde van de Sumatrastraat; b. het plan tot herziening van het plan Tan uitbreiding, vastgesteld bij Raadsbe- iluit van 18 April 1907; c. het Raadsbesluit van 6 November 1933, voor zoover dit strekt tot intrekking van «He vroeger vastgestelde uitbreidings- [tanen, behoudens de herziening bedoeld ender b; n. dat de goedgekeurde plannen in uit voerige kaarten ter gemeente-secretarie lïreestraat 125) voor een leder ter inzage De Burgemeester voornoemd, A.*VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 21 Februari 1935. 6650 VER. TER BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Lezing van Prof. Goddijn. De afdeeling Leiden en Omstreken hield baar zesde bijeenkomst in het Nutsge- taiw. Te ruim 8 uur opende haar presi- dente mevr. T. KranenburgSiemens de Ker druk bezochte bijeenkomst met de mededeeling, dat in de eerstvolgende bij eenkomst op Dinsdag 19 Maart a.s. dc vertooning zal plaats vinden van de film An bezoek aan de Gemeentelijke school voor slechthoorenden" te Den Haag. Deze film dankt haar ontstaan in hoofdzaak >an het hoofd der genoemde school, die een dergelijke film een krachtig pro pagandamiddel zag voor het onderwijs >an het S. H. kind. Het resultaat van dit veel omvattend werk is een film, die in Been enkel opzicht voor een beroepsfilm behoeft onder te doen, en die ons gedu rende anderhalf uur voortdurend weet te boeien. Spreekster wekte de leden met kracht op, voor deze film belangstelling te toonen door ook anderen voor deze le- Mg te interesseeren, en had hierbij spe- ciaal het oog op hen, die bij het onderwijs verkzaam zijn. Na het traditioneele en altijd aantrek kelijke liplees-half uurtje leidde de voor zitster met een woord van welkom en tank den spreker voor dezen avond, prof. W. A. Goddijn, in voor „Een reis door Zmd-Afrika". De voordracht van spr. was een vervolg °P de causerie van verleden jaar over het zelfde onderwerp. Met een serie lichtbeel den werd een indruk gegeven van land en ™ik, reizende van de Oostelijke Kaappro vincie in noordelijke richting. Zoo werden we m gedachten gevoerd door de Oranje- "üstaat, Basutoland en Transvaal tot aan de grens van Rhodesië. Het is niet mogelijk een resumé te geven van de vele onderwerpen door spr. aangeroerd. Bij zonderheden over het landschap, het Wen van planten en dieren en van de iniandsche bevolking wisselden elkaar voortdurend af in groote verscheidenheid. Jan het slot illustreerde spr. met enkele voorbeelden de bastaardeering in de na- ™ur. waarbij de kruising van menschen- rissen veel belangstelling wekten. Het ge- noor heeft met groote aandacht de voor dacht gevolg en spr. met een warm ap- P'ans beloond. De presidente dankte spre- •et namens de leden op hartelijke wijze ®et welgekozen woordpn en rieo spr. een weeni® in de afdeeling toe. Deze eade winterbijeenkomst had weer een succesvol verloop. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen; Van der Laan en Co.. Jac. h-ïj lerenweS 19. Voorhout. Kunstmest- ïa? Verleden eigenaar: W. van der w?n d.d. 2 Februari 1935 J van der Loo, Wilhelminastraat 18, Ütrt j Tim'uer- en metselaarsbertrijf. ,dend eigenares: Wed. D, v. d. Loo- Wfo u ten' No°rdwijk, d.d. 1 Jan. 1935. handelsnaam in: Fa. Johs. van der W.j .uwe eigenaar: A. van der Loo, oordwijk Binnen, COLLEGIUM L. S .C. Het Collegium van het Leidsche Stu dentencorps is voor het jaar 19351936 als volgt samengesteld; H. C. Dresselhuys, praeses; F. W. van den Berg, ab-actis; D. A. Nederlof, quaes tor; S. C. H. Coebergh, assessor I en C. A. O. Naudin ten Cate, assessor H. MILITARIA. Voor de beëediging van reserve-officieren zal het 6e Regiment Veldartillerie op 28 Feb»- a.s. te 10.30 opgesteld zijn op de Maaldrift, waarbij het muziekkorps mede werking zal verleenen. Bij het 6e Regiment Veldartillerie alhier Is voor het verrichten van praktischen dienst onder de wapenen gekomen de kornet Langendijk. O.L. SCHOOL HAVERSTRAAT. Ouderavond. In het geheel met belangstellende ouders gevulde Gymnastieklokaal van bovenge noemde school werd gisteravond 'n ouder avond gehouden, die bizonder in den smaak is gevallen. Op de hem eigen gemoedelijke wijze, waardoor hij het vertrouwen der buurtbe woners volkomen heeft gewonnen, opende het Hoofd der School, de heer Vriezema de bijeenkomst. Eerst richtte hij gen woord van welkom tot den chef der afdeeling Onderwijs, met wien hij sinds 1922 op bui tengewoon prettige wijze heeft mogen samenwerken, terwijl hij niet minder aan gename ervaringen heeft van den korten tijd, dat de heer Vriend zijn functie van Gemeentelijk Inspecteur vervult. Het ver heugt hem buitengewoon, dat deze thans van zijn persoonlijke belangstelling blijk geeft, door hier aanwezig te zijn. In de tweede plaats verwelkomt hij mej. Inge- neeger, het oud-hoofd der Bewaarschool in de benedenschool en haar opvolgster mej. Wartena. Bewaarschool en Boven school, hoewel gescheiden, grijpen door de toevallige situatie nauw ineen en de samenwerking met de beide dames was steeds van den meest aangenamen aard. Spr. grijpt de gelegenheid aan, om de belangstelling van de ouders voor de Be waarschool ln te roepen, die hier een zeer nuttige functie vervult. In de tweede plaats vraagt de heer Vriezema belangstelling voor het schoolfonds, waaraan bijna alle gezinnen deelnemen. Hij hoopt, dat dit zoo blijven moge, opdat er bij de Ouderavon den steeds een mooie filmvertooning zal kunnen plaats vinden. Ditmaal heeft men de beschikking over eenige films, dank zij de zeer gewaardeerde hulp van het perso neel. Als dit fonds blijft groeien, zullen wij steeds kunnen zorgen voor goede films, voor tractatie en ten slotte voor het St. Nicolaasfeest. Aan de eigenlijke opening waren demon straties van gymnastiek en kinderzang voorafgegaan, opdat de Jeugd op behoor lijken tijd naar huis en naar bed kon gaan. De heer Planjer liet een klasse jongens lichamelijke oefeningen uitvoeren. Ze vin gen aan met een serie oefeningen van en op de plaats, waar een straf tempo ln zat en die correct werden uitgevoerd. Daarna volgden kiimoefenlngen, waarbij de jon gens als katten omhoog klommen en ein delijk een serie oefeningen met den bok. Werden in de oefeningen van en op de plaats de spieren losgemaakt en 't lichaam harmonisch ontwikkeld, de latere oefenin gen geven om zoo te zeggen het resultaat Met een fraaien groepstand werd het ge heel besloten. Met de leerlingen der 4de klasse bracht de heer W. Caro vervolgens een aantal tweestemmige schoolliederen ten gehoore, die bij de aanwezigen zeer in den smaak vielen. De kinderen moesten aanvankelijk zekere schuchterheid overwinnen, doch gaandeweg werd dit beter. „Podiumrou tine" wordt nu eenmaal niet aangeboren. Aan de uitspraak en de voordracht was zorg besteed. Gedurende de pauze, waarin een trac tatie werd rondgedeeld, vond het gewone contact tusschen ouders en onderwijzend personeel plaats. Na de nauze werden een drietal films vertoond door den heer Lingsma, wien dit werk uitstekend is toevertrouwd. Bij de prachtige film „Romantiek ln het Tauberdal" kon men zijn hart ophalen aan schitterende natuurtafreelen en de oude bouwkunst der Middeleeuwen, die in Fran- 1—"op zridzaam ongeschonden is be waard gebleven. De beide volgende films, de een waarin Charley Chaplin de hoofdpersoon was en de andere, de „Houtzagerij" gaven ruim schoots gelegenheid om te schaterlachen over allerlei potsierlijke situaties en dwaze gebeurtenissen. Men een kort woord van dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van den avond en een zeer bizonder woord van dank aan den heer Van der Lith, die zich extra veel moeite had getroost tot de voorbereiding, sloot de voorzitter de verga dering. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. J. A. E. van Buu- ren (Leiden) en mevr. L. Kuipers-Sannes (Leiden) en voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren C. M. Briët Jr. (Haarlem) en M. Hudwig (Rotterdam). DE ARBEID VAN DE VROUW IN ONZEN TIJD. Lezing van mej. dr. A. Snethlage. Op uitnoodiging van de Hervormde Jon geren Organisatie heeft mej. dr. A. Sneth lage gesproken over het onderwerp: „De arbeid van de vrouw in onzen tijd." Dit is een onderwerp, aldus spreekster, waar we niet alleen beschouwend tegen over kunnen staan, maar waarmede we ln ons persoonlijk leven te maken hebben. Hierdoor bestaat er groot gevaar, dat de argumenten niet zuiver gesteld worden. Staande op denzelfden bodem, n.l. het Evangelie zullen we elkander trachten te verstaan. Gaan we de ontwikkeling van de eman cipatie na, dan doet het oppervlakkig be schouwd vreemd aan, dat dit ontwerp op nieuw weer actueel geworden is. De zware strijd om de gelijke rechten is immers be slecht, gezien de wettelijke gelijkheid in ons land. Men dacht niet aan terugslag. Toch, al was het niet direct controleer baar, begon men enkele jaren geleden een teruggang waar te nemen. In sommige ge vallen, waarin de mannelijke en vrouwe lijke sollicitanten gelijke capaciteiten be zaten, werd toch- de vrouw genégeerd. Zelfs worden nu vrouwelijke krachten door mannelijke vervangen. In Duitschland worden deze dingen nog veel verder door gevoerd, maar berusten ze voornamelijk op de instandhouding van het ras. Welk standpunt moeten wij nu innemen? Als Christenen mogen we niet spreken van rechten, want wie is dan de schulde naar en wie de eischer? In onze verhou ding tot God spreken wij alleen nog van een taak door God ons gesteld. Ieder mensch, man zoowel als vrouw, heeft zijn eigen talenten en het is onze taak die te gebruiken. Daarom mag ook niet aan de vrouw, omdat zij vrouw is, verhinderd worden, dat zij haar gaven ontwikkelt en dienstbaar maakt. Toch moeten we niet uit het oog verliezen, al dus dr. Snethlage, dat de grootste plaats, op de meeste terreinen, altijd wel door den man zal worden ingenomen, daar de eigene taak van de vrouw toch in de ver zorging van een gezin ligt. Van de 100-Vo vrouwen treedt gemiddeld 75"/ in het hu welijk. De overige 25°/o en de gehuwde vrouw hebben echter dezelfde rechten, hun gaven te gebruiken naar vrije keuze. In dezen tijd hebben wij evenwel te maken met een crisismaatschappij, waar in alles op losse schroeven staat. In deze maatschappij is concurrentie onvermijde lijk; ook tusschen man en vrouw. Werd de vrouw in alle veroverde werkkringen geweerd, dan kwam zij toch weer bij haar mannelijke familieleden aankloppen. We moeten vooral niet beginselen en practi- sche maatregelen verwan-en. In den nood van dezen tijd moeten we allen bereid zijn een offer te geven. Dubbele inkomsten moeten geweerd worden. Behalve de ma- terieele voordeelen hieraan verbonden, kunnen ze ln vele gevallen 'n groote uit komst zijn. Maar deze maatregelen als noodmaatregel beschouwd is niet onbillijk. Wel moeten we ons verzetten tegen den drang van den laatsten tijd om ook de ongehuwde vrouw uit den arbeid te weren. Hier verkeeren man en vrouw in dezelfde omstandigheden, en hebben gelijke capa citeiten en gelijke rechten. Uitgezonderd gezinshoofden. Velfen komen al niet tot het stichten van een gezin. Maar de nood mag in geen geval op de vrouw geschoven worden, ondanks de be wering dat zij zich gemakkelijker schikt. Dikwijls valt ook moeilijk te bepalen wat specifiek vrouwelijke beroepen zijn en ook hierin heerscht groote werkloosheid! Beschouwen wij ons leven als een toe vertrouwd talent, dan mag niemand uitge sloten worden dit talent te gebruiken. Deze tijd eischt van ons dat wij, met op zijzetting van alle egoïstische motieven, op grond van het Evangelie, ons afvragen welk deel wij te offeren hebben. Want zoo wie zijn leven zal willen verliezer-, die zal het behouden. Met groote belangstelling werd deze rede beluisterd, waarna de samenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. VIERDE VOLKSBIJEENKOMST. De goede roep, welke van Nieuw Brun- hilde's jubileumuitvoering „Weert je wak ker" is uitgegaan, heeft, zooals gister avond bij de vierde Volksbijeenkomst bleek, bij velen weerklank gevonden, zoodat de stadszaal nagenoeg geheel gevuld was. In een prachtig vlot tempo heeft „Nieuw Brunhilde" dit lustrumspel dver het voet licht gebracht en de talrijke aanwezigen een genotvollen avond bezorgd. De L.O.V. „Musica" onder leiding van den heer J. Noordanus Jr. zorgde wederom voor een voortreffelijke muzikale begeleiding. De voorzitter der Commissie voor de Volksbijeenkomsten, de heer R. van Eecke heeft het bestuur der jubileerende vereeni- ging met eenige hartelijke woorden aller dank betuigd en de presidente, mevrouw van Dorsten—Hoogendoorn een schitte rende bloemenmand aangeeoder „Nieuw Brunhilde" kan zich van ver zekerd houden, dat zij door deze welver zorgde uitvoering aan de zaak van de gym nastiek in onze stad een goeden dienst be wezen heeft! CHR. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. HOOGE MORSCHWEG 12. Ouderavond. Gisteravond had de jaarlijksche ouder avond plaats. Als gewoonlijk was hiervoor veel animo bij de ouders; een 240-tal ouders had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Het hoofd der school, de heer IJ. Tijnstra opende de samenkomst door te laten zingen Ps# 138 1, waarna hij voorlas Ps. 84. Aan de hand hiervan knoopte hij enkele beschouwingen vast over de moeilijke omstandigheden, waar onder velen zuchten en den invloed daar van op het schoolleven. Maar toch ook in 't geloof verder gaan, dat de Heere ons het goede niet zal onthouden in drukken de tijden. In het schoolverslag deelde het hoofd mede, dat de school groeide ln leer lingen-aantal en op 1 Maart a.s. plm. 230 leerlingen zal tellen. Personeeluitbrsiding was dan ook in 1934 weer mogelijk ge weest. Fransch wordt gegeven vanaf klas 5, buiten de schooluren; vanaf 1 Maart zal aan klas 7 en 8 ook Engelsche les worden gegeven. Hierna werden de ouders en de heer v. Malsen, inspecteur van G. V. O., welkom geheeten. De heer Kükler hield met een clubje meisjes gymnastische oefeningen, die, ge tuige het applaus, zeer ln den smaak vie len. De heer v. Malsen sprak hierna een goed woord. De heer A. v. Sprang decla meerde, waarna een kwartet uit het per soneel gevormd, enkele liederen zong, door het hoofd der school begeleid met het orgel. In de pauze werd een kopje thee geschonken. Hierna kwam mej. Schaum met haar meisjes op het podium met een zangspel: „Sneeuwprinsesje". Het was een groot suc ces en zij mocht van de meisjes bloemen in ontvangst nemen. Van de Politie was een lantaarn ge leend met plaatjes over verkeerssituaties en de ongelukken, die bij niet opvolgen van de voorschriften, kunnen voorkomen. Het witte doek vertelde nu weer eens dui delijk wat we op straat te doen hebben en wat we moeten nalaten. Na het zingen van Gez. 273 1 was het einde van den mooien avond gekomen en gingen de ouders zich verspreiden over de schoollo kalen om het werk van hun kinderen te zien en met het personeel te spreken.. Ruim halftwaalf keerden allen voldaan naar huis terug. UITBREIDING BUURTVERKEER LEIDEN—HAARLEM. Ingaande 1 Maart a.s. zal het buurtver keer tusschen LeidenHaarlem uitgebreid worden en buurtverkeer ingevoerd worden tusschen Hillegom naar Haarlem en Am sterdam en omgekeerd. Op alle treinen zal het buurtverkeer geldig zijn. Er zijn plan nen in voorbereiding om het buurtverkeer nog over grootere afstanden dezen zomer in te voeren. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het Ingenieursexamen voor electrotechnisch ingenieur de heer H, Krop alhier. Op 3, 4 en 5 Maart a.s. zullen in de Stadszaal uivoeringen worden gegeven van de revue „Dat zou je wel willen", waarin Lou Bandy de hoofdrol vervult. Het leggen van een rioleering en het maken van een zandbouw voor straataan- leg voor rekening van de gemeente Vlaar- dingen is opgedragen aan A. van Halem en I. Doornik alhier voor de somma van f, 17.640. DE ALOEMEENE TOESTAND. Rond het accoord van Londen Gisteren heeft het Engelsche kabinet vergaderd. Een officieele mededeeling daar over is niet gedaan, en vandaar, dat te genstrijdige berichten de ronde doen. Het meest waarschijnlijke is het bericht van de ..Times". Dit blad zegt dat de houding va» de Britsche ministers niet is gewij zigd. Zij wenschen, dat bij alle komende besprekingen de Britsch-Fransche verkla ring als een geheel wordt behandeld en dat geen deel hiervan eruit wordt gelicht. Een eventueele overeenkomst moet ge baseerd zijn op de verklaring in haar ge heel De Britsche ministers wenschen, dat zoo spoedig mogelijk een luchtovereen- komst tot stand komt, onder de West- Europeesche mogendheden, doch een con ventie op dit gebied kan volgens hen niet afzonderlijk worden beschouwd van de overige punten van de verklaring van Londen. Het is niet waarschijnlijk, dat on middellijk gevolg zal worden gegeven aan het Duitsche verlangen, dat een Britsch minister naar Berlijn komt. Men is van oordeel, dat eerst nog veel langs den ge wonen diplomatieken weg moet worden afgehandeld, alvorens een dergelijk bezoek zal kunnen plaats hebben. Overigens is Berlijn niet de eenige BINNENLAND Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken. (Binnenland, 3e Blad.). Zware brand te Uitgeest. (Gemengd, 3e Blad). Ons 'parlementair overzicht. (3e Blad). De moordzaak-De Bie; tegen verdachte is 20 jaar gevangenisstraf geëischt. (3e BI.) De moord in de Anegang te Haarlem; verdachte tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND Rond het accoord van Londen. (Buitenl., le Blad) Verklaring van den Italiaanschen raad voor landsverdediging. (Buitenl., le BI.) Nieuwe overeenstemming inzake de Duitsche „Stillhalte". (Buitenland, le BI.) De R. N. A. in de Vereenigde Staten met 2 jaar verlengd. (Buitenland, le Blad). hoofdstad, waar men een bezoek van een Britsch minister verlangt. Naar verluidt zijn ook uit Moskou be richten ontvangen, volgens welke het be zoek van een Britsch minister met genoe gen zou worden gezien. Het a.s. bezoek van den Engelschen mi nister van bultenlandsche zaken. Sir John Simon aan Parijs, wordt niet in verband gebracht met nieuwe stappen, aangezien het gaat om een reeds langen tijd geleden ontvangen uitnoodiging aan Simon, in het kader van de door het Parijsche dagblad „Temps" georganiseerde reeks lezingen over buitenlandsche politiek, een rede te houden over het Britsche parlementaris me. Het wordt echter niet uitgesloten ge acht, dat Simon, die Donderdag 28 Fe bruari in Parijs vertoeft, de gelegenheid zal benutten voor een gedachtewisseling met de voor de Fransche buitenlandsche politiek verantwoordelijke figuren, inge val de diplomatieke besprekingen over het Duitsche antwoord op dien datum tot een einde zijn gekomen. De sovjetgezant te Parijs Potemkin heeft een bezoek gebracht aan Laval en hem een officieele mededeeling overhandigd van de Sovjet-regeering, waarin Moskou zijn vol komen vertrouwen uitspreekt in de hand having van den politieken koers, aangeno men door de Fransche ministers en zijn dank betuigt 'voor de opneming in de Fransch-Britsche verklaring van 5 Febr. van het voorstel inzake het Europeesch'e veiligheidssysteem waaraan het sterk ge hecht blijft. Het stuk behelst voorts eenige algemeene opmerkingen, o.a. dat de vrede in Europa „ondeelbaar" is en dat de veiligheid op het continent slechte kan worden verkregen door een stelsel van garanties waaraan alle staten deelnemen. Te Londen is een mededeeling van den zelfden inhoud overhandigd. Voorts zou geconstateerd worden dat de U.S.S R het resultaat van de bemoeiingen der Fransche en Britsche staatslieden met vreugde begroet en dat de door de twee regeeringen gepubliceerde mededeeling in de Unie vriendelijk is ontvangen. De Sovjetregeering was tot de overtui ging gekomen dat een volledige of ook slechte een gedeeltelijke ontwapening thans onmogelijk was geworden. Het oorlogsgevaar kan evenwel door het systeem der regionale pacten worden be streden. Uit het accoord van Londen blijkt dat Engeland, Frankrijk, Italië U.R.S.S., de Kleine Entente en de Balkan Entente, sa men vertegenwoordigende 365 millioen inwoners van Europa, het denkbeeld dat zoo spoedig mogelijk afdoende maatrege len genomen moeten worden tegen iederen militairen aanval daadwerkelijk steunen. De Sovjetregeering hoopt, dat het ac coord van Londen in zijn gehee! tot uit werking zal worden gebracht. ZWITSERLAND. Referendum over de voorgenomen ver lenging van den militairen diensttijd. Ingevolge het initiatief van de commu nistische partij tot het houden van een referendum over de voorgestelde verlen ging van den militairen diensttijd bij de infanterie, de genie, de artillerie en de cavalerie, zal, daar een voldoend aantal handteekeningen voor de communistische pelitie kon worden opgebracht, bedoeld volksplebisciet den 23 en 24sten dezer plaats vinden. Het desbetreffend wetsvoorstel tot ver lenging van den militairen diensttijd is intusschen reeds door het bondsparlement aangenomen met de stemmen der bur gerlijke partijen en de meerderheid der socialisten.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1