leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS UW PORTEMONNAIE BOEKEN BIJ ONS KOOPT WIJ RUIMEN OP UEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 20 Februari 1935 UIT DE OMSTREKEN. if J? Hcurs te Hoofddorp werd vanwege term N van A-H- Klesver in Haarlem- s„eer de jaarlijksche partijdag ge- ÜSS was S1"00'6 belangstelling, traden als sprekers op ds. Jan- i Haag met het onderwerp: oriënteering en doelstelling" INGEZONGEN /TIJKKIN FIRMA B. DE KLER TER AAR. WTnterlering. ju de Ned. Herv. Kerk trad op uitnoodl- •inr van „Kerkelijk Leven" op ds. v. Beu- [(joni van Aarlanderveen met als onder werp ..Het leven en werken van Spurgeon" De spreker schetste uitvoerig wat Spur- ,{Cin voor de wereld als prediker, als phl- luithroop en als mensch heeft beteekent. pa Invloed van Spurgeon ln woord en ge- Klirift uitgegaan ls ontzaglijk te noemen, rooral 00,t 1n de ongeloovlge wereld van dien tijd. Spr. noemde het een verfris sing van het geestelijk leven om Spur- «eon's werken te bestudeeren en wekte tenslotte op om Gods Woord, evenals Spurgeon, te blijven plaatsen ln het mid delpunt, daarbij dankbaar gedenkende mt God de wereld ln dezen man heeft (eschonken. Jaarvergadering „Soli Deo Gloria". De Gercf. Jongel. Ver. van bovenstaan- len naam hield haar jaarvergadering, welke door den voorz de heer Esveld werd gepend met het laten zingen van Ps. !38 en gebed. Er volgde, na de gewone karverslagen, behandeling van eenlge itderwerpen, n.l. „Jozef door lijden tot Herlijkheld", „De Vader des Vaderlands" 9 „De Jonge mannen en de hedendaag se tijd". Een bespreking van een en mder en voorts voordrachten en tableaux anpleteerden dezen avond. RECLAME. 6563 bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE en dr. Beekenkamp, adjunct-directeur van het Kuijperhuls te 's-Gravenhage, met het onderwerp: „Een oude leus, een nieuwe strijd". In de avondbijeenkomst, die zeer druk bezooht was, voerde het woord de heer Chr. v. d. Heuvel, Lid van de Tweede Kamer, over: „Vraagstukken van heden en morgen". De 13-jarlge T. B. te Vijfhuizen alhier, had het ongeluk, terwijl hij eenlg timmer werk verrichtte, in z'n hand te boren, waarbij het boorijzer zoo diep ln 't vleesch drong, dat 't afknapte. De ontboden ge neesheer achtte behandeling in een zie kenhuis noodzakelijk. V Vanwege de afd. Haarlemmermeer e. o. van den Ned. Prot.bond, werd Dins- dagavond ln het gebouw te Hoofddorp, een bijeenkomst gehouden, waarin ds. Dlephuis uit Oostwoud als spreker optrad met een lezing over „Christendom en i dienstweigering". Er was veel belang stelling. WADDINXVEEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: W. M. Verblauw van Alphen l d. Rijn naar Noordkade 259 N. Tuk un Voorburg naar Kielkade 35 G. iraynjé van Gouda naar Nesse 33 A. H. logelaar van Veur naar Kielkade 35 J. f, Bresser1 van Gouda naar Zuidkade 217 - p. I. J. Kraan van Rotterdam naar temend aal 35 B. Neven van 's-Gra- tnhage naar Burgemeester Trooststraat 1 B van den Berg van Gorlnchem nar Zuidkade 29. Vertrokken: P. H. Vernes naar Gouda Rietveld naar Gouda A. de Bruin iiar de Bilt H. K. van der Laan naar loordrecht Pr. Stokebrook naar 's-Gra- eniiage B. W. J. Kok naar Gouda I. van Wijk naar Reeuwijk O. Koole laar Gouda H. E. Doeleman naar hemstede G. M. G. Kwaak naar i-Gravenhage H A., van Dijken naar jubbeldam W. Hes naar Bergen (N.H.). - De Ned. Skcrt. no. 34 van 18 Febr. be at de akte van oprichting der Naamlooze Nnootschap Eerste Waddlnxveensche Èoommeubelfabriek, voorheen firma Van Schalk en Berghuis, alhier. AALSMEER. JDe Hortensia's. Ze zijn er alweer aan de veiling, de rtensla's, als voorloopers van een he uglijke potplantencultuur in deze ge- (tnte. Over de geweldige uitbreiding der ituur van hortensia's heeft de Centrale ding ln haar statistiek belangrijk cijfer- teriaal verzameld in den loop der jaren. 1924 was de aanvoer nog betrekkelijk n, nl. 21.403 stuks, opbrengst f. 14.725,81 stuk 70 et.); in 1927 een stijging tot 305, opbrengst f. 28.712.17 (p. stuk 70 in 1930 reeds 100.396, opbrengst 56503.66 (p. stuk 56 c.)ln 1931 een wldige stijging tot 159.651, opbrengst «2.742.57 (p. stuk 39 c.); ln 1932 iets inder, n.l. 158.869, opbrengst f. 60.596.60 L stuk 38 c.)in 1933 nog meer minder 7 153.561, opbrengst f. 51.418.26 (p. stuk e). Over het afgeloopen Jaar zijn de itvens nog niet bekend. -Nu het voorjaar nadert, blijkt er hier, dunks de ernstige malaise in schier alle drijven, toch weer eenlge opleving te 6en voor wat de particuliere bouw be dt Vooral de gronden in Plan Zuid sen hiervoor In aanmerking, zoowel aan Sport- als Ophelialaan. Ook aan den faneerderdijk zullen een 4-tal nieuwe aingen gebouwd worden. - De afd. van de V.A.R.A, hield haar Vergadering ln „De Oude Velling" <4er voorzitterschap van den heer Joh. asen. Ni opening werden notulen en jaarver- ig door den secretaris, den heer W. v. d. "Urd, gelezen en overeenkomstig vast- steld. penningmeester, de heer R. v. d. Ng, gaf verslag van zijn beheer. Beiden MUonarlssen werd door den voorzitter ui gebracht. Als bestuursleden werden irkozen de heeren R. v. d. Berg en G. Ml en gekozen W. B. Buis en P. Mantel, bloten werd een propaganda-feestavond, w in het bijzonder voor de vrouwen te Saniseeren, waarna sluiting volgde. HILLEGOM. De Hlllegomsche Harmonie-Kapel al hier heeft besloten deel te nemen aan het concours, dat ln de maand Mei te Heem stede wordt gehouden. Voor de lichting 1936 der gem. Hil- legom zijn 115 personen Ingeschreven. Door B. en W. Is besloten de stemming voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad te houden op 26 Juni 1935, KATWIJK AAN DEN RIJN. Jaarverg. der Ver. voor Gercf. Schoolonderwijs. Bovengenoemde vereeniging hield haar jaarvergadering in de zaal der Geref. Kerk. De voorzitter, ds. H. Meijering, opende, liet zingen Ps. 25 4, en las een gedeelte van Spreuken 16, waarna hij voorging in gebed. Vervolgens stond spr. stil bij den toestand van het Chr. Onderwijs. Ook voor dit onderwijs zijn de tijden moeilijk. De secretaris, de heer P. Slingerland, las de notulen van de vorige vergadering, welke werden goedgekeurd, Hierna werd het jaarverslag uitgebracht. De penning meester, de heer Joh. Korpelshoek, bracht het financieel verslag uit. De bescheiden waren door de heeren Jac. van Beelen en C. Zwaan nagezien en ln orde bevonden. De voorzitter dankte den penning meester voor zijn omvangrijken arbeid. Volgde bestuursverkiezing. Gekozen wer den de heeren Jac. Vliegenthart en C. de Wit. Waar eerstgenoemde voor zijn benoe ming bedankte, werd ln diens plaats ge kozen de heer H. Bestebroer. Na rondvraag volgde sluiting. HAARLEMMERMEER. Aanrijding. k ongeveer 80-jarlge heer S. liep op Hoofdweg ln Hoofddorp, terwijl een ïsn achterop reed en uit tegenover- skMe richting een auto naderde, waar- 11 Ne bestuurder de felle lichten niet "Ne. De andere chauffeur deed dit wel remde den ouden man ziende o krachtig, dat z'n wagen bijna onmid- stilstond. Toch werd de heer S. nog Seraakt, waardoor hij voorover viel Itoodanig aan het hoofd werd verwond, geneeskundige hulp moest worden groepen. De politie stelde een onder- et in. Inbraak. i den heer d. G. aan den Raasdorper- tJ^Jtl de Lijnden alhier, ts 's nachts De dief heeft zich toegang ■knaft tot de aohter de woning staande en meester gemaakt'van een daarin damesrywiel. Anti-Rev. Partijdag. KATWIJK AAN ZEE. Jaarvergadering van den Ned. Chr. Landarbeidersbond. De afd. Katwijk aan Zee hield boven genoemde vergadering in Casa Cara. De voorzitter, de heer G. Vooys Het zingen ps. 121 1, ging voor in gebed en las den 121sten Psalm. Na de nieuwe leden wel kom geheeten te hebben, sprak hij een kort inleidend woord, waarbij hij den nood dezer tijden in verband bracht met het voorgelezen schriftgedeelte. De notulen werden voorgelezen en goed gekeurd. Hiema bracht de secretaris-pen ningmeester, de heer A. J. v. d. Heiden zijn jaarverslag uit. De ingekomen stukken bevatten o.a. de gewijzigde steunuitkee- ring, waarover verscheidene leden het woord voerden. De kascommissie bracht bij monde van den heer P. van Rijn ver slag uit; het beheer van den penning meester werd in goede orde bevonden. Tot leden van de kascommissie voor 1935 werden benoemd de heeren G. v. d. Voort en J. van Rijn. De aftredende bestuurs leden de heeren A. J. v. d. Heiden en C. Jonker werden met bijna alg. st. herkozen. Na rondvraag sloot de voorzitter met dankgebed. De stalen zeillogger „Agatha", die overgegaan is aan den heer W. v. Beelen alhier, zal alvorens wederom in de vis- scherij te worden gebracht aan de scheeps timmerwerf „De Nieuwe Maas" te Vlaar- dlngen tot motorlogger verbouwd en van een 120 P.K. Bronsmotor voorzien worden. f. 9668,09. Het reservefonds bedraagt thans f. 43.110,30%. Voorgesteld werd om aan dividend uit te keeren voor leden bakkerij 6 verbrui kers nlet-leden 3 Voor leden winkel 3%, nlet-leden verbruikers U/V'/o. De uit te kee ren dividenden voor de afd. bakkerij be dragen f. 2322,96, en afd. winkel f. 2680,92, totaal alzoo f. 5003,88 aan dividenden. BIJ de bestuursverkiezingen werden de aftr. bestuursleden, de heeren J. M. de Graaf, Joh. v. Dijk en A. Beukers met na genoeg alg. st. herkozen. Eveneens werd de aftr. commissaris, de heer B. W. Hageman, herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. Referaat ds. P. D. Kuiper. Voor den Ring Rijnsburg en Omstre ken" hield ds. P. D. Kuiper van Sassen- helm in de Geref. Kerk alhier een referaat over „De Kerk". Ds. Kuiper merkte op, dat het onder werp van dezen avond helaas niet „in het middelpunt der publieke belangstelling" staat. Veie duizenden gaan aan de Kerk voorbij, weten veelal slechts alléén of het kerkgebouw tot een Roomsche of Protes- tantsche kerkgroep behoort. Men is ont groeid aan de Kerk en er van vervreemd. Als men zijn oor te luisteren legt, kan men van alles over de Kerk hooren zeg gen: Zij heeft de greep op de massa ver loren; zij verzaakt haai- plicht; zij wordt verteerd door onderling gekrakeel, e.d. meer. Daarom rust op ons de plicht, dat wij ons juist ln dezen tijd bezig houden met de Kerk en de kerkelijke vraagstuk ken, In zUn referaat wilde ds. Kuiper zijn hoorders bezig houden met de practische dingen de Kerk betreffende en haar te zien als de vergadering van ware Christen- geloovigen. Het is inderdaad een feit, dat er in de Kerk veel verkeerds gevonden wordt en op fouten gewezen kan worden. Men denkt wel eens dat zij, die bij.de Kerk behooren, zoowat zonder zonden zijn. Niets ls min der waar. Men spreekt ook vaak over de onder linge verdeeldheid van de Kerk. zelfs bij hen, die eenzelfde belijdenis hebben. Het is waar, dat de eenheid der Kerk door ons bevorderd dient te worden en alle streven naar eenheid dient van harte toegejuicht. Doch als er bij ons een begeeren naar eenheid en vereenigen is, zullen we toch ln de eerste plaats onze eigen Kerk har telijk lief moeten hebben. Het liefhebben van de eigen Kerk behoeft daarom nog geen Kerkisme te zijn. Kerkisme ls een ziekte en heel iets anders dan liefde voor de Kerk. Het strijden voor de eigen Kerk is gezond te noemen. Spr. wees ook nog op het voornaamste voor hen, die de Kerk vormen, n.l. het per soonlijk geloof. Op dit referaat volgde een drukke be spreking, waarbij vele punten nog duide lijker belicht werden. ,T LISSE. Jaarvergadering Lissesche Prot. Coöp. „Ons Belang" U. A. In t gebouw „Rehoboth" werd de jaar vergadering gehouden van de Prot. Coöp. „Ons Belang" Ü.A. De voorzitter, de heer J. Balkenende, sprak het openingswoord, waarin hij zei, dat de economische druk nog steeds aan houdt. Een breede schaar van werkloozen ls nog steeds tot niets doen gedoemd. De koopkracht ls gedaald. Ondanks dit alles is het nog mogelijk geweest een winst cijfer te behalen. Dit is te danken aan de activiteit der bedrijfsleiders. Een woord van dank brengt de voorzitter ook aan het adres van het personeel. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken, dat Gods zegen ook in 1935 op ons werk zal mogen rusten. De heer H. van der Pol bracht als secre taris het jaarverslag uit. Hieruit vernamen wij, dat het bedrijfsleven in 1934 een ge zond verloop heeft gehad. Met leedwezen deelde de secretaris mede, dat het ledental dit Jaar lets is teruggeloopen en thans 635 bedraagt. Spr. hoopte echter, dat in het nieuwe jaar allen er toe zullen medewer ken om het ledental weer op te voeren, opdat ln 1936. het zilveren jubileumjaar, het ledental weer op het behaalde hoogte punt zal mogen staan. De oenningmeester, de heer J. de Graaf deelde o.a mede' De omzet afd winkel bedroeg voor leden f 86.191.14. voor niet-leden verbruikers f. 8346 32 Omzet afd Bakkerij voor leden f. 36 973.7? voor verbruikers niet-leden f. 3483,66. De netto-winst bedroeg dit jaar NOORDWIJKERHQUT. GEMEENTERAAD. Vergoeding voor scholen - Een kasgeld- leening a f. 160.000 - De rioleering in de Kerkstraat. De Raad kwam in openbare zitting bij een. Voorzitter: Burgemeester van Iersel. Afwezig met kennisgeving, de heer J. Pas- schier. De Voorzitter opende met gebed en deed mededeeling van ingekomen stukken, w.o. goedkeuring van Ged. St. van Raads besluiten. Op verlangen van Ged. St. zal voortaan de hondenbelasting voor waakhonden f. 2.50 en voor bedrijf-honden f.5 p. j. be dragen. Bloemkweekers, die ervoor in aanmerking komen zullen in '36 een voorschot kunnen krijgen van f 1.50 per R. Het geheele bedrag dat aan bloembollenkweekers wordt voor geschoten mag volgens Ged. St. 't bedrag van f. 10.000 niet te boven gaan. De, te be talen rente, zal 5 pet. bedragen. De geldleenlngen van f. 18000 aan Ruyg- rok tegen 4 3/4 pet. en van f6000 aan Meyer tegen 5'/: pet., behoeven in 1935 allebei slechts 3 pet. rente op te brengen, wat Ged. St. goedkeuren. De Gemeentebegrooting, dienst 1935, werd gewijzigd, met eenlge bij- en over schrijvingen. Dit staat in verband met het converteeren van verschillende leeningen. Op voorstel van B. en W. werd overge gaan tot het vaststellen van de voorschot ten op de gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920 ten behoeve der bijzondere lagere scholen voor het dienstjaar 1935. De Gemeente telt 4 bijzondere scholen, n.l. 3 Katholieke en één Chr. Hervormde. Aan al deze scholen zul len percents-gewijze voorschotten verleend worden, berekend tegen een bedrag van f. 8.83 per leerling. Als norm ls genomen, de Gemeente Boskoop, met f. 7.98 per 1.1., Hardingsveld met f. 8.83 per 1.1. en Vught met f. 9.35 per 1.1. Het gemiddeld bedrag van deze drie Gemeenten ls f. 8.83 per 1.1. Besloten werd dit bedrag per 1.1. voor elk der vier genoemde scholen vast te stellen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een kasgeldleening groot f. 160.000 tegen 2 pet. per jaar. De leening wordt aangegaan met de nationale maatschappij voor kasgeld-leening, de N.V. Mierloo Czn. te Breda; de rente zal bedra gen 2 pet. met 1/4 pet. provisie. Deze lee ning wordt noodig geacht omdat de Ge meente gebrek heeft aan kasgeld en omdat de verrekeningen met het Rijk vaak lang durig op zich laten wachten. Tot leden der schattingscommissie voor 's Rijks directe belastingen werden herbe noemd, de heeren: P. Bekker (Zilk), Job Pennings, L. P. Heemskerk en C. Bouw meester. Hierna had eene langdurige bespreking plaats over de uitbreiding der rioleering in de Kerkstraat. Deze rioleering zal komen vanaf de dokters-woning, tot aan het Kanaal van Guldemond. De prijs zal be dragen f. 1570. B. en W. wenschen dit werk te doen uitvoeren in werkverschaffing. De gemeente krijgt terug aan riool-belasting f. 55 p. J. en aan arbeidsloon f. 480 Hoewel de Gemeente aan rente en aflossing meer dan f. 55 p j. kwijt is, acht zij het in 't al gemeen belang als een en ander in werk verschaffing wordt uitgevoerd. In eên volgende Raadsvergadering zal 1 hierover de beslissing vallen, daar eerst dient te worden afgewacht of de belang hebbenden, die aldaar langs de Kerkstraat wonen, met een verzoek komen om ter zake gunstig te beslissen, wat tot heden niet geschiedde. Bij de rondvraag merkte de heer L. M. v. Noort op het niet billijk te vinden, dat op het loon van een gesteunde werklooze twee derden in mindering wordt gebracht, als hij bijverdiensten geniet. Spr. was van meening, dat de arbeidslust beter bevor derd zou worden, als slechts één derde der bijverdiensten ln rekening werd gebracht. De voorzitter zelde, dat hierin niets te beslissen valt, alles geschiedt op voorschrift van den Minister. Bij schrijven van den Minister van Sociale Zaken wordt herinnerd aan de ver ordening op de winkelsluiting in 't a.s. seizoen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de oude verordening te handhaven, behalve voor de tabak- en sigarenwinkels. Deze winkels zullen op Zondag géén zes, doch slechts vier uren geopend zijn, daar de sigaren-winkeliers vier uren genoeg vin den. De heer N. de Klerk zou gaarne zien, dat bij de nieuw-bouw in de Zilk uitsluitend bouwvak-arbeiders uit deze Gemeente te werk gesteld zullen worden. De voorzitter merkte op, hier niets over te zeggen te hebben. De aannemers die komen uit an dere Gemeenten zijn geheel vrij met het aanstellen van hun personeel. Op voorstel van den heer L. M. v. Noort zullen verbeteringen worden aangebracht ln den Langevelder weg. De heer C. v, d. Klauw vroeg of B. en W. reeds moeite deden voor het vinden van een werkobject voor werkloozen. De voor zitter antwoordde, dat B. en W. wel een en ander op 't oog hebben, doch dat zij zich hierover nog niet kunnen uitlaten. Hierna sluiting! o OEGSTGEEST. Naar wij vernemen zijn er in de gymn. ver. O. G. A. V„ alhier, moeilijkheden ge rezen naar aanleiding van het ontslag aan den leider, den heer M, de Troye. Er zou den plannen zijn een nieuwe vereeniging op te richten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Mijne heeren, Hierdoor verzoek ik U, het onderstaande 1 als ingezonden in Uw blad te willen op- I nemen: BRANDWEER-KAZERNE. In Uw blad van Maandag, 18 Febr., komt een bericht voor inzake een voorstel, binnenkort in te dienen door B. en W„ tot aankoop van 2.000 vierk. meter grond aan de Langebrug (een gedeelte van de afgebrande Petruskerki voor den prijs van f. 40 000 dat zou dus zijn f. 20.per vierk. meter. Op een buitenstaander, als ondergetee- kende, maakt deze prijs een ontstellenden indruk wanneer hij ln aanmerking neemt, dat een dergelijke prijs alleen ln de achter ons liggende topjaren betaald werd voor stukken bouwgrond op de het meest ln trek zijnde punten onzer stad. Nadien ls er echter zooveel gebeurd, dat het toch wel zeer waarschijnlijk lijkt, dat geschikte bouwterreinen tot heel wat lager prilzen verkrijgbaar zijn. Een brandweer-organisatie, die met zulke posten begint, lijkt op het oog, voor deze tijden, wel buitensporig kostbaar. OUTSIDER. RECLAME. 6593 RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrlcus, Z. van M. C. Bloe- mendaal en M. Verhoef Johanna Maria, D. van G. Ravensbergen en J. M. V. d, Eykel. Ondertrouwd: G. v. d. Mey jm. 24 j. en G. v. d. Mey jd. 21 j. Bijeenkomst Chr. Dem. Unie afd. Rijnsburg. De heer S. H. van Houten lid van de Tweede Kamer der St. Gen. sprak alhier voor de Chr. Dem. Unie over: „Waartoe leidt ons de aanpassingspolitiek der regee ring". Spr. begon die aanpassingspolitiek te teekenen door een beeld te geven van de wijze waarop de regeering dit betracht. Wij moeten naar een lager levensniveau, naar een lager stabilisatievlak heet het, doch men gaat hierbij zeer eenzijdig te werk. Van deze eenzijdige geforceerde aanpas singspolitiek aldus spr. moeten wij Chr. Dem. niets hebben. Het tweede kenmerk van deze aanpassingspolitiek is, dat deze uitzichtloos is, waar het aantal werkloo zen hierdoor toeneemt. Elke vermindering van steun beteekent tenslotte minder in komsten voor den middenstander waar hierdoor de koopkracht dermate verzwakt dat het allernoodzakelijkste niet meer kan worden aangeschaft. Sterk gispte spr. de houding der A.-R. partij in verband met het verklezingslpro- gram. Dan teekende spr. de houding der re geering die zuiver liberaal economische po litiek voert en er uitsluitend op gericht is het volk naar een lager niveau te voe ren, daarbij enkelen ontziende. Hiertegen over wijzen wij Chr. Dem. op het christe lijk begin dat steeds iets eigens heeft, ook in deze dagen en de oorzaken aanwijst maar ook uitredding geeft. De wondeplek van het egoïsme dient uitgesneden en wij moeten voor alles Christen zijn. Is de aan passingspolitiek noodzakelijk, vraagt spr. Hij meent van niet. Herstelpolitiek dienen we te voeren gericht op het doen terug- keeren van den algemeenen volkswelvaart. Spr. geeft dan de middelen hiertoe aan. Ook haalt spr. devaluatie van den gulden aan, waartoe het z.i. nu te laat is en men dit had behooren te doen gelijk met En geland en de Scandinavische landen. Spr. besloot met een woord van opwek king tot toetreding. Na gedachtenlwisse- ing werd met dankgebed de avond ge sloten. o— SASSENHEIM. Verg. Ingelanden Roodenmolenpolder. Onder voorzitterschap van den heer E. J. Speelman werd de jaarlijksche vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den Roodenmolenpolder gehouden in hotel „Het Bruine Paard". Een aantal ingelan den was aanwezig, dat in totaal kon uit brengen 25 stemmen. De notulen van de vorige vergadering werden vastgesteld. De rekening over 1934 werd vastgesteld aan inkomsten op f. 2.965,41 en aan uitgaven op f. 2.893.97; het batig saldo bedroeg derhalve f. 71.44. De omslag bedroeg over 1934, overeenkom stig de raming f. 12 per H.A. Onder de uit gaven troffen we aan o.a. aflossing en rente leening ad f. 539, verbruikte elec- triclteit f 290.04, onderhoud bemalings inrichting f. 94.80. De begrooting voor 1935 werd vast gesteld aan inkomsten en uitgaven op f. 2.383.51 De omslag werd voor 1935 ge raamd op f. 12 per H.A. De grootte van den polder is 108.14.51 H.A Door de com missie voor het onderzoek van de reke ning over 1934 werd verslag uitgebracht over hare bevindingen. Zij kon zich met de door het bestuur ontworpen rekening vereenigen. De commissie bestond uit de heeren W. I WORDT ER NIET DUNNER VAN, WANNEER U NU M£T STERK GEREDUCEERDE PRIJZEN LOOPT U EENS LANGS! ER IS BEPAALD WEL IETS BIJ, DAT U INTERESSEERT 1 OUDE-en NIEDWE BOEKHANDEL NIEUWE RIJN 45 - TEL. 815 - LEIDEN Wamaar, B. Ruijgrok en G. Papendrecht. Voor onderzoek van de rekening over 1935 werd dezelfde commissie benoemd, terwijl als plaatsvervangende leden werden aan gewezen de heeren J. Verdegaal, Nlc. Ruijgrok en J. de Ridder. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de rentevoet van de leening was ge bracht van 5'/! op 4V» pet. Deze verlaging werd door de vergadering vanzelfsprekend toegejuicht. Besloten werd den credlet- gever dank te brengen voor de tegemoet koming. Voorts werd besloten met den geldschieter in overleg te treden om de jaarlijksche aflossing op de leening te ver lagen. Tot poldermeester werd gekozen de heer Th. Zwetsloot met algemeene stemmen. De gekozene was aan de beurt van per. aftr. Het stembureau bestond uit de heeren W. Wamaar, voorzitter, B. Beldir en J. P. Ruijgrok, leden. Besloten werd de ingelanden, die nog achterstallige polderlasten schuldig zijn, te doen vervolgen. Na een woord van dank door den voor zitter volgde sluiting. „De doolhof der wereld of Schijn en werkelijkheid". In het gebouw van den Ned. Prot. Bond hield ds. K. G. Reddlnguis van Westzaan een lezing over bovenstaand onderwerp ontleend aan het boek van Cumenius, die het 312 jaar geleden schreef. De inhoud is op de hedendaagsche maatschappelijke toestanden nog van toepassing. Het is voor de mensch, aldus spr., bui tengewoon moeilijk „schijn en werkelijk heid te onderschatten. Door den invloed van zijn voorouders is de mensch gebonden aan het verleden. HIJ teekende ons de reis van de hoofd personen van het boek, door de wereld met zijn gidsen. Hij krijgt een toom aan, waarvan de riem de nieuwsgierigheid en het ijzer de halstarrige voornemens zijn en een bril op, waarvan het glas „vooringenomenheid" en het montuur „gewoonte" ls. Doch de bril wordt hem wat scheef opgezet, zoodat hij bij het op heffen van het hoofd er onder door kan zien. Zoo ziet hij van den hoogen toren, de wereld als een stad vol licht. Beschreven wordt hoe die stad inge deeld is, en wat er in te beleven is. Het is van volle waarde op de hedendaagsche toestanden: het elkaar verdringen van de beste plaatsen, en trachten de hoogste posten te verkrijgen. Hij komt ook ln het Palels van de Koningin der Wijsheid, die de wereld regeert. Ook hier ls alles schijn: naar buiten mooi, doch dichtbij klatergoud. Hier komt Koning Salomo, die met de Koningin de wereld gaat regeeren. Er komen vele verbeteringen, doch alles blijft in wezen bij het oude. Alleen de namen veranderen. Wat vroeger gierigheid genoemd werd, is nu zuinigheid. Ook Salomo vergaat en heeft niet veel ver anderd Na hem komen de profeten en de apostelen. De wereld geeft den pelgrim geen be vrediging en hij wil deze verlaten. Hij be geeft zich nu naar de dooden waar hij zich beklaagt geboren te zijn. Hier hoort hi1 de stem van God die hem toeroept- „Ke°r terug vanwaar gij uitge gaan zijt" F" «verot nu de bril af en ziet zijn eigen hart. ontdekt een kamertje met wandschllderijen die besmeurd zijn.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7