LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 20 Februari 1935 FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. SCHEEPSVERBINDINGEN. RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. „L'art est difficile la critique est aisée"; de kunst is moeilijk, de critek gemakkelük. De waarheid van dit cezeade betwijfelen wU tijdens het neerschrijven van onze in drukken over den violist Robert le Rütte, voor wat 't eerste eedeelte betreft, zeker niet. Wèl echter wat de tweede passage aansaat Want werkelijk: 't ls niet ge makkelijk te critiseeren wanneer men zoo gaarne in 't arsenaal dér superlatieven zou willen duiken, om enthousiast zonder be denkingen te loven en te prijzen, 't Is on- pleizlerlg feilen aan te toonen vooral als men ten volle beseft hoe moeilijk de kunst Is en hoe hard er gewerkt moet worden om werkeUk „podiumfahig" te zijn! Wij hoorden Robert le Rütte. die naar wij vernamen, hier reeds meerdere malen optrad voor 't eerst. Hard heeft hij gewerkt: dat is zeker. Want wie met door en door bekende kunst durft komen als Tartini's Dutvelstriller- sonate en hèt vioolconcert van Mendels sohn. opgaven die de fabelachtigste tech niek en speciaal in de schepping van den grooten Felix ook innerlijke bewogenheid en volkomen stijlinzicht verelschen dient alle óhasen der technische ontwikkeling doorloopen en ook geestelijk héél veel in zijn mars te hebben. Maar composities als deze: zij zijn ons door de allergrootste kunstenaars voorge speeld. Zij maakten ons vertrouwd met de zuivere opvatting en de verfijnd tech nische ilbeheersching. Hij. die zich hieraan waagt, noodzaakt wel tót liet maken van vergelijkingen Het zal geen verwondering wekken, dat Le Rütte het tegen dergelijke superieure prestaties moest afleggen. HU had zich hiervan bewust dienen te zijn. had beter gedaan niet naar werken te grUpen. waar van hi) bt) eenlge zelfkennis had kunnen weten, dat zü boven zijn macht lagen. Dit wil geenszins zeggen dat Le Rütte niet over zekere gedegen violistische capa citeiten zou beschikken. Daar is zUn groote zangerig vlbreerende toon. die in eedragen spel in lagere regionen (G en D snaar) prachtig en warm glanzend klinken kan. Doch in de hoogte ls zü. speciaal ln de snelle passages, dikwüls droog en hard en scherp Daar is reeds een mooie graad van technische vaardigheid bereikt: een ge durfde stokvoering. een besliste greep, maar de talloos vele zware moeilükheden, waardoor bovengenoemde werken uitmun ten. mislukten toch in velerlei détails, welke men bij iemand, die blükens zijn programmakeuze in 't virtuose schitteren wil. onmogelijk vergeven kan. Nóch technisch, nóch in geestelük op zicht gaf het toch zeker als hoogtepunt van dezen avond bedoelde vioolconcert van Mendelssohn ons bevrediging: het Allegro molto appassionato werd nog eens extra versterkt, zoodat het één jacht, één wed strijd tusschen violist en accompagnateur naar 't einde leek. gelük het Allegretto, waarbü het „non troppo" scheen vergeten. Het was een vlak en gejaagd metronomisch musiceeren: men wilde zoo snel mogelijk door alles heenkomen, zonder spanning, nunanceerlng of opbouwende climax, zon der dat er ook maar iets van den hoogen. edelen geest, die dit werk draagt, naar voren kwam. Het Andante, waarin le Rütte's ontegenzeggelük fraaie toon zich heerlijk uitzingen kon. slaagde 't best: daarin waren zelfs uitstekende en innige momenten. Dezelfde opmerkingen gelden voor Tar tini's Sonate in G moll: wie weet. hóe de fenomenale cadenz gespeeld moet worden, besefte dat Le Rütte hier geenszins tegen opgewassen was. Ook nu speelde Le Rütte in het Andsuite zün hoogste troeven uit. De Mozart Sonate No. 8 In C dur: waar bleef de doorschijnend delicate toon. de luchtige zonnige élegance. de lichte vaart, die Mozart's oeuvre vereischen? Hier was 't de accompagnateur Henk Endt. die nader stond tot de juveniele bron van Mozart's genie en in charmeerende wisse ling van accenten en parelende klanken stuwkracht gaf aan de samenwerking, hoe wel zün begeleiden toch doorgaans aan den te luiden kant was. evenals in het verdere verloop van dezen avond. Na de pauze voldeed Le Rütte ons in kleiner werk véél meer: een .Sicilienne" van v. Paradis (Dushkln) of Schumann's Abendlied" (Krelsler) liggen hem uitste kend en hü doet er voor treffelijke dingen ln. Liet in Mozart' Rondo het teedere en ln Kreisler's „Caprice" het spiritueele in zicht enhet soepele gemak te wenschen over. in de „DanseEspagnole" van de Falla viel zeker een virtuositeit vèr boven de middelmaat te constateeren. Le Rütte moge zich méér ln dit dankbare genre uiten: dan kan hü van verdiend succes verzekerd zün. Het vriendelijke en vooral na de kortere stukken hartelijk gestemde applaus van het auditorium, dat de kleine zaal slechts gedeeltelük vulde, had twee toegiften ten gevolge. n.l. Kreisler's „La poupée dan sante" en een wals van Brahms ln de be werking van Hochstein. Le Rütte. wiens heldere flageolettonen wü nog willen releveeren. wiens ongetwij feld serieus studeeren wü apprecleeren. maar wien wü meer waarachtig artistiek, geëmotioneerd aanvoelingsvermogen en verhevener viste toewenschen. moge zich overigens afwennen zün instrument veel- vuldie te stemmen, niet slechts tusschen de onderscheidene deelen van een sonate of concert in. doch zelfs in 't vuur van zün spel. geliik In Mendelssohn's concert, het geen toch wel een zéér dllettantischen in druk maakt Henk Endt begeleidde met prijzens waardige toewüding: volledige harmonie met, den solist werd echter maar zelden bereikt. Uitgesproken: D van Driel. weduwe P. Oom= zonder beroep te Hazerswoude C. no. 103 R -c. mr A. W. J van Vrüberghe de Conlngh. Cur mr. J. Spanjersberg, Leiden o DE ALGEMEENE TOESTAND. Het accoord van Londen. De Fransche ministers zün gisteren, on der voorzitterschap van den president der republiek, in kabinetsraad büeen geweest. De minister van bultenlandsche zaken. Laval, gaf, naar aanleiding van de Duit- sche antwoordnota, een overwicht van de internationale situatie. Laval bevestigde, dat de Fransche en Brltsche regeeringen ln nauw en voort durend contact met elkaar gebleven zün en dat de gedachtenwisseling tuischen Parijs en Londen in etm geest van vertrouwde samenwerking wórdt voortgezet. Er is geen reden, zelde hü. om snel ver loop der onderhandelingen of een spoedige ontwikkeling der situatie te verwachten, daar de problemen, opgeworpen door het antwoord van Dultschland. een nauwkeu rige bestudeering vereischen en derhalve overhaasting ln het opstellen van het ant woord. dat Frankrijk en Engeland aan de Wilhelmstrasse zullen geven, vanzelf is uitgesloten De Fransche gezant te Londen staat in geregeld contact met sir John Simon In dit verband kan worden gemeld, dat de Fransche ambassadeur Corbin den En- gelschen minister van Bultenlandsche Za ken duideUjk te verstaan heeft gegeven, dat Frankrük geen bezwaar zou maken te gen een bezoek van Sir John Simon aan Berlün op een later tüdstip, indien een dergelijk bezoek de Engelsche regeering gewenscht voorkomt na de gedachtenwis seling tusschen Frankrijk en Engeland. Dit beteekent evenwel niet. dat een der- geUJke beslissing reeds gteroffen zou zün. De buitengewoon belangrijke Engelsch Fransche besprekingen zouden nog eenigen tijd in beslag nemen. Resultaat der EngelschFransche ge dachtenwisseling zal misschien zün. dat men langs diplomatieken weg te Berlün in formeert of de Rüksregeering er mede ac coord gaat, dat de Duitsch—Engelsche be sprekingen den geheelen inhoud der ver klaringen van Londen zal omvatten De Fransche en Engelsche staatslieden zün het er over eens. dat het luchtpact on derwerp kan zün van een directe discus sie: evenzoo zün zü het er over eens. dat het feitelijk niet mogeüjk is het luchtver- drag te sluiten zonder de overige punten der gemeenschappelijke resolutie van Lon den van 3 Februari te regelen. o- BELGIE. De regeering blijft meester van den toestand. In de Kamer is gisteren door Vander- velde de interpellatie tegen de regeering gehouden namens de socialistische partü. met betrekking tot het door de regeering uitgevaardigde verbod van de socialistische betooging op 24 Februari as. in de hoofdstad De behandeling had een zeer stormachtig verloop. Zoowel Vandervelde bü de verdediging van zün interpellatie als Theunis bij de verdediging van het regeeringsbeleid, werden herhaaldelük door interrupties onderbroken Een oogen- blik leek het zelfs alsof heit tot handtas- telükheden zou komen tusschen den mi nister van Justitie. Bovesse en de socialis ten. Op sommige momenten was het rumoer zoo luid. dat de voorzitter van de Kamer machteloos den orkaan, die in de zaal woedde, moest gadeslaan, aangezien hü niet in staat was zich verstaanbaar te maiken. In de nabüheid van het parlement had de politie uitgebreide maatregelen geno men voor de handhaving van de orde. Een krachtige afzetting was uitgevoerd. Talrüke gewapende agenten van politie hebben den geheelen middag tot in den avond in de omliggende straten gepa trouilleerd Bulten het parlement is het echter niet tot incidenten gekomen. De tribunes van het parlement waren tüdens de zitting dicht bezet. Tenslotte werd de kwestie van vertrou wen door de regeering gesteld: de motie van vertrouwen werd aangenomen met 89 tegen 73 stemmen en 1 stem blanco. Inzake de verlaging der nüjnwerkers- pensloenen is men geslaagd een compro mis te vinden. -o- FRANKRIJK. Het optreden tegen vreemdelingen. In de Kamer heeft gisteren de socialis tische afgevaardigde Moutet aan den mi nister van binnenlandsche Zaken vragen gesteld over de groote uitwü zingen van vreemdelingen en de door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken gegeven voor schriften voor de behandeling van poli tieke vluchtelingen Règnler. de minister van Binnenland sche Zaken, antwoordde dat Frankrük volkomen openstaande grenzen heeft. On- gewenschte elementen, waarmede andere landen niets te maken willen hebben, stroomen voortdurend binnen. In de straf dossiers hopen zich de strafbare feiten van vreemdelingen od. Het land heeft den plicht voor zün veiligheid zorg te dragen. Het beroemt er zich op. aan politieke vluchtelingen asylrecht te verleenen. het wil echter geen misbruik. Vreemdelingen, die geen politieke vluchtelingen zijn. zul len vertier geduld worden. Indien zij in het bezit zijn van een arbeidsvergunning: in dien dit niet het geval ls. worden zü uit gewezen. Vele ongewenschte elementen worden over de grens gezet, maar keeren bü nacht en ontü weer terug De minister over weegt op het oogenblik de mogelükheld om deze menschen een werkkring in de koloniën te verschaffen. De politieke vluchtelingen zullen de normale behande ling ondervinden Zü mogen in Frankrijk bljven onder voorwaarde, dat zü rich be- hoorlük gedragen en over middelen van bestaan beschikken. RECLAME. 6568 ITALIË. Het conflict met Abessynië - Een fascisten-huis. De onderhandelingen over de instelling van een neutrale zone tusschen het Ita- Uaansche en hét Ethiopische front worden moeizaam voortgezet. Een accoord ovgr de neutrale zone zou een ontspanning bren gen. maar het eigenlüke Incident van Oeal Oeal niet regelen. Men moet dus langdurige onderhandelingen verwachten. De toebereidselen, van belde züden ge troffen voor het geval van een conflict, scheppen bovendien geen gunstige atmos feer. Morgen zullen uit Italië 400 ambachts lieden. zooals monteurs, timmerlieden, loodgieters, naar Oost-Afrtka vertrekken, tegelijk met een afdeeling genie-troepen. De voor de oprichting van het ln monu mentalen stül ontworpen gebouw der fas cistische partü noodige afbraakwerkzaam heden Zün door Mussolini persoonlük In gezet. Het fascistische partühuis, dat zal oprüzen aan den grooten verkeersweg Vla dell' Impero en den naam zal dragen „Pa lazzo del Littorla", zal van zoo grooten omvang zün, dat een reeks huizenblokken en daartusschen gelegen stegen daarvoor zullen moeten verdwünen. De lnwüding van het gebouw Is door Mussolini aange kondigd op 23 Maart 1939 op den dag van het 20-jarig bestaan van het fascisme. o CHINA. Tsjang Kai Sjek nog niet naar Tokio. In een gesprek met den Japanschen ge zant Arijosji heeft Tsjang kai sjek, naar men zegt, wel den wensch uitgesproken om te komen tot een oprechte samenwer king met Japan, met het oog op de ver- wezenüjking van het Pan-Aziatisch ideaal volgens de door Soen Yat sen verkondig de leer, en heeft hü verzekerd, dat hü van elke gelegenheid gebruik maken zou om te komen tot een Chineesch-Japansche toe nadering, doch tot nog toe is er officieel geen bericht ontvangen, dat Tsjang kai sjek voornemens zou zün zich binnenkort naar Tokio te begeven. o VEREENK3DE STATEN. De leger- en luchtvaartbegrooting. De begrootingscommissie uit de Kamer van Afgevaardigden heeft het legerbudget voor het begrootingsjaar, dat 30 Juni 1936 eindigt, goedgekeurd tot een bedrag van 318.131.482 dollar, zünde een verhooging met 48.815.548 dollar. De commissie verklaarde zich bereid de supplementaire uitgave voor het leger goed te keuren. Indien Roosevelt het leger wil brengen van 118750 op 165.000 man waartoe hü gemachtigd is. De commissie keurde goed de lucht vaartbegrooting van 26:376.490 dollar voor het loopende jaar te verhoogen tot 45 600.444 dollar. De legercontracten voor het bouwen van 547 nieuwe vliegtuigen, een uitgave mee brengende van 7.686.753 dollar, werden eveneens goedgekeurd. Hierdoor zullen 1445 vliegtuigen ter beschikking komen. ZUID-AMERIKA. De strijd om den Grand Chaco. Op een büeenkomst te Asuncion hebben 50.000 r>ersonen hun instemming betuigd met het protest, dat Paraguay tot den Volkenbond gericht heeft, in verband met het feit, dat de Volkenbondscommissie, die is Ingesteld in verband met het Gran Chaco-geschil, de opheffing van het wapenuitvoerverbod ten aanzien van Bollva heeft, aanbevolen In Paraguay ziet men hierin een poging van den Volkenbond, om het land te dwingen, de voorstellen van den bond aan te nemen. Op de vergadering werd erop gewezen, dat deze voorstellen onaannemelijk waren, „omdat zü Paraguay zouden berooven van alle voordeelen, dat het heeft behaald toen het zich verdedigde, en het land aan de genade van Bolivia zouden overleve ren". De vergadering heeft telegrafisch aan den Volkenbond verzocht, een nieuw onderzoek in te stellen, en daarbü met alle feiten rekening te houden, vooral met het feit, dat Bolivia, volgens de Para- guayanen, de aanvaller ls. De navolgende schepen zün morgen radio-telegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningenradio: Alcyone, Alchiba, Alphacca, Chr. Huy- gens, Costa Rica, Cottica, Crijnssen, Indra- poera, Johan van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Gede, Marnix van St. Alde- gonde, Poelau Bras. Poelau Laut, Poelau Tello. Sibajak. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zün de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningenradio te bereiken. Bü verzending van een radio telegram via Scheveningen-radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. DE MOORDZAAK-DE BIE. BEHANDELING IN HOOGEK BEROEP. Onder groote belangstelling van de züde van het publiek, dat in groote menigte zich hedenmorgen voor het Palels van Justitie te Den Bosch verzameld had, werd ln hooger beroep behandeld de bekende zaak tegen den 19-jarigen fabrieksarbei der P. W de Ble, uit Oss, die door de Bos sche Rechtbank wegens doodslag op zün neef G. de Ble, gepleegd in den avond van 8 Augustus 1933 te Berghem, veroor deeld was tot 15 jaar gevangenisstraf. Van dit vonnis waren zoowel de Officier van Justitie, die wegens moord levenslange gevangenisstraf had geëlscht, als de ver dachte ln hooger beroep gegaan. Den verdachte was moord, subs, dood slag en mishandeling met doodelüken af loop, ten laste gelegd. De beestachtige mishandeling was, ge lük bekend, gepleegd met een mes en het lük werd den volgenden dag ln een grep pel van het welland te Gemert tusschen Berghem en Oss gevonden. De verdediging van den verdachte was thans ln handen van mr. H. Roobol uit Arnhem. Het Hof was als volgt samengesteld: President jhr. mr. E. van Meeuwen, Raads- heeren mr. Van Bortel en Van der Veen, Griffier jhr. mr. Verheüon, advocaat-ge neraal mr. Masslnk. Er waren slechts een 20-tal personen op de publieke tribune toegelaten. Het bleek, dat 21 getuigen a chsurge zün gedagvaard. Verdachte zeide onschuldig te zün en was daarom ln hooger beroep ge gaan. Als eerste getuige wordt gehoord de ar beider H. van Uden uit Oss. Deze ver klaarde op het welland te Gemert een lük gevonden te hebben. Later heeft hü nog in de Meer het rüwlel van het slachtoffer gevonden. Mr. Roobol vraagt of hü eens een jas mag zien, welke het slachtoffer heeft aan gehad. toen hü vermoord gevonden werd. Deze jas wordt hem getoond. Mr Roobol vraagt dan, of het mogelük is dat men iemand kan doodsteken, zonder dat de voering van de Jas is doorgestoken. Getuige Ch. de Gier, wachtmeester der Marechaussee te Oss, was na de vondst van het lük onmlddellük naar de woning van Ceelen gegaan. Daar trof hü P. de Bie aan. Het gezicht van deze was vol schrammen en deze waren nog versch. Hü had een pet op en deze is door getuige in beslag genomen. Getuige wist niet te ver klaren, welke kleeren aan het slachtoffer toebehoorden. Mr. Roobol vraagt aan den wachtmees ter, wat er gebeurd ls ln den nacht van 3 November, toen „de Rut" wegens drank diefstal werd gearresteerd Dienzelfden nacht is Boeüen bü den wachtmeester ge komen en heeft hem gezegd, dat de Rut G. de Ble heeft vermoord. PI. vraagt waar dit verbaal van deze aanklacht is ge- bleven. Wachtmeester De Gier verklaart, dat van deze klacht geen verbaal bestaat. Raadsheer mr. Vant der Veen vraag acte van deze verklaring. Mr. Van Bortel vraagt dan aan den verdachte, hoe hü aan de schrammen is gekomen. Verdachte zegt dat hü de schrammen heeft opgeloopen, toen hü in de braam- bessenstruiken was gevallen. Dl' W. F. Hessellnk, scheikundige te Arnhem heeft op het hemd van 't slacht offer bloed aangetroffen. Het bloed van G de Bie behoort tot de bloedgroep A. B. Op de pet van den verdachte waren ook spatjes bloed aangetroffen en deze spatjes behoorden ook tot de bloedgroep A. B. Hü heeft ook het bloed onderzocht van den verdachte P. de Bie. Zün bloed behoort tot de bloedgroep B. De verdachte gaf toe dat de bloed- spatjes, welke op zün pet waren aange troffen. afkomstig waren van G. de Ble. Hü had 14 dagen tevoren met G. de Bie gestoeid. Deze kreeg toen een bloedneus en enkele spatjes van het bloed zün toen op verdachte's pet gevallen. Getulge-deskundlge kan niet aannemen, dat de spatjes bloed, welke op de pet van verdachte zaten, veertien dagen oud kon den zün. Daarvoor waren zü te teer. Op de zaklantaarn van den verdachte is eveneens aldus getuige-deskundige bloed aangetroffen, dat behoorde tot de bloedgroep B. Hierna ontspint zich tusschen den des kundige en den verdediger een vinnig debat over het bloedonderzoek. Mr. Roobol protesteert er tegen dat zon der permissie de jas van het slachtoffer ls verbrand en beweert, dat bü het onder zoek stukken zün verduisterd, die voor de verdediging van het grootste belang zün. Aan wachtmeester Kurfs vroeg mr. Roo bol waar het verbaal ls gebleven, dat in den nacht van 3 Nov. Is opgemaakt en waarom de verdachte van het Huls van Bewaring te Den Bosch was overgebracht naar de Marechaussee-kazerne te Oss. De wachtmeester verklaarde, dat dit ge schied was naar aanleiding van een ano niem schrijven. Mr. Roobol vroeg aan het Hof den wachtmeester te verplichten den naam van den schrijver te noemen. Het Hof zal zich hierover nader beraden. De volgende getuige was H. A. v. d. Putten uit Oss, bijgenaamd de Rut. Deze verklaarde dat hü tot tweemaal toe ln de Marechaussee-kazeme tot bloedens toe is geslagen. Hij moest en zou verklaren dat hij met P de Ble, G. de Bie had vermoord. Indien hü dit verklaarde zou P. de Bie in de gevangenis komen en getuige in vrü- heid worden gesteld. De Adv. Gen. wüst erop, dat in de pers reeds is aangekondigd, dat de Rut deze nieuwe houding zou aannemen. Wachtmeester Kurfs wordt weer als ge tuige gehoord De president vraagt wat in de marechaussé kazerne ls gebeurd. Getuige zegt dat van 't verhaal niets waar ls. Mr v. d. Veen: Is de Rut ook verdacht geweest dezen moord bedreven te hebben? Wachtm. Kurfs: Nooit! 'k Heb hem alleen voor 'n getuige aangezien. Hij ontkent de Rut ooit te hebben mis handeld. Verd. P. de Bie: Ik heb de Rut om hulp hooren roepen toen hü in de mar. kaz. mishandeld werd en dezelfde wachtmees ter heeft mü tot bloedens toe geslagea Mr. Roobol verzocht het Hof een m» volging wegens meineed tegen wacht meester Kurfs ln te stellen. Wachtmeester de Gier verklaart onder eede dat de Rut en de Ble nooit niishan- deld zün De Rut: Hü liegt, hü heeft mij ook ge. slagen en gezegd: „nou heb je ze gekre gen, maar den volgenden keer krhg 1, nog meer." De wachtmeester verklaart dat de Rut heeft gezegd: „Als de zaak voor 't Hof kooit ben ik ln staat drie melneeden te doen of lk houd me gek." De Rut: Dat is niet waar! Mr. Roobol verzoekt ook dezen wacht- meester wegens meineed te vervolgen. (Wordt vervolgd.) o BURGEMEESTER VAN LAREN BELEEDIGD DOOR RAADSLID. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde heden het Larensche OJSP.-raads- lld P van Praag wegens de bekende be leedlglng van burgemeester van Nispea van Sevenaer tot een geldboete van 50 gulden, subs tien dagen hechtenis. Het O.M. had een gevangenisstraf van één maand gerequlreerd. DE ACTIE TEGEN DEN OOSTENRIJKSCHEN BONDSKANSELIER SCHUSCHNIGG. PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De eenige dagen geleden begonnen actie der socia listische en communistische partü tegen den Oostenrükschen Bondskanselier, den „moordenaar der Oostenrijksche arbei ders", die aanleiding tot betoogingen tegen Schuschnlgg hebben gegeven, duurt voort. Het comité van actie heeft besloten pro- testdelegatles uit alle bedrijven naar het Oostenrijksche gezantschap af te vaar digen Bü de aankomst van den Oosten rükschen bondskanselier, die morgenavond te Parijs arriveert, na heden uit Weenente zün vertrokken ln gezelschap van Wal- denegg en den Franschen gezant te Wee nen, worden de arbeiders van Parijs opgeroepen zich voor een protestbetooging te verzamelen bi] het Gare de lTSst. Soortgelijke vergaderingen zün belegd ln verband met de ter dood veroordeeling van twee Spaansche socialisten, waartegen een protesttelegram ls verzonden. o NIEUWE VERVOLGING VAN SAMUEL INSULL. CHICAGO. 20 Febr. (V.-D.) De ban kier Samuel Insull, die onlangs terecht stond onder beschuldiging van fraude in verband met de ineenstorting van het door hem bestuurde concern, zal op 4 Maart a s. opnieuw terecht staan wegens de hem tenlaste gelegde verduistering van een bedrag van 66.000 dollar. o DE FRANSCHE DIENSTTIJD. PARIJS, 20 Febr. (Reuter) Naar eenige bladen berichten, zou de Fransche legerleiding zich ermede accoord verklaard hebben, dat niet direct zal worden overge gaan tot een tweejarigen militairen dlensttüd, doch dat de diensttijd geleide- lük van 12 tot 15, 18 en eindelük tot 24 maanden wordt verlengd. Men wil de openbare meening niet onnoodig prikkelen Het socialistische orgaan „Le Populaire" schrijft, dat deze concessie van den gene- ralen staf hen niet van hun principieel afwüzende houding zal afbrengen. o WISSELING VAN FRANSCHE GEZANTEN. PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De wel onderrichte „Petit Parisien" verzekert, dat de ministerraad zich gisteren ook heeft bezig gehouden met een op handen zijnde overplaatsing van ambassadeurs, die in twee etappes zal plaats vinden. Twee ambassadeursposten zullen zeer binnen kort opnieuw worden bezet. Het blad vermoedt, dat het hier War schau en Brussel betreft. o OUD-MINISTER GEARRESTEERD. BELGRADO, 20 Febr. (Reuter). Oud- minister Nikola NikitsJ is in verband met een belastingon-tduikingszaak en wegen) corruptie gearresteerd- o COMMUNISTENRELLETJES IN FRANKRIJK. PA-RIJS, 20 Febr. (Reuter). Te Ville- juif, nabij Parüs, waar de leden van den oudstrijdersbond „Crolx de Feu" soep aan de werkloozen uitdeelden, ls Wt gisteren tot een botsing met communisten gekomen. De leider van het „Crolx de Feu", kolo nel de la Rocque, die de uitdeeling per- soonlijk büwoonde, werd door eenige com munisten uitgefloten, terwül zij hem wil den beletten naar zün auto terug keeren. De joolitie moest ingrüpen om oe orde te herstellen, en den weg voor kolo nel de la Rocque vrij te maken. PARIJS, 20 Febr. (Reuter). De com munistische afgevaardigde Doriot. die zien van de andere communistische afgevaar digden heeft afgescheiden, had zijn a?E" hangers te Drancy, een dorp in de naoiJ- (held van Parüs, ultgenoodigd tot n« büwonen van een voordracht over ne- proletarische eenheidsfront. Aanhangers van de radicale communis tische richting drongen de zaal binnen en trachtten de vergadering uiteen te J3®®"' Bij de hierop volgende vechtpartij wer den 20 personen gewond. KOUDE-SCHADE IN SPANJE. MURCIA, 20 Febr. (Reuter). - De.1™11? heeft hier een schade aan den ooftoou toegebracht, welke op twee millioen pe»' wordt geschat. De cltroenboomen zui'e in twee Jaar geen vruchten voortbrengen-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2