75^ Jaargang DINSDAG 19 FEBRUARI 1935 No. 22979 STADSNIEUWS. TOONEEL NIEUW/ BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ots. per regel voor advertenties .uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevéötlgd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zaïkenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woansdafes en Zaterdags 50 ots. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindeplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1907. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 12.35 per week 1.0.18 Franco per post 1.2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 1.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. nederlandsche reisvereeniging. In de bovenzalen van café „In den Ver- pilden Turk" hield de afdeeling Leiden der Nederlandsche Reisvereeniging gister- l?ond een druk bezochte bijeenkomst, vaarin de heer H. van Batenburg, alhier, «n lezing hield over een bootreis naar ïgypte en het Heilige Land. Na een korte Seiding van den heer Hardeweg vertelde de heer v. Batenburg dat hij zijn tocht jemaakt had met een prachtschip van ce KN.SJvf., dat meermalen met zwaar weer te kampen had gehad. De verzorging tan de passagiers was overigens uitste- cend en liet werkelijk niets te wenschen over. Spr. gaf eenlge bijzonderheden over [orte bezoeken aan havenplaatsjes in Portugal en Spanje en liet door middel tan gramofoonplaten tiet verschil in mu- nek der beide volkeren hooren. HU Khetste Tunis, Pirraeus (de haven van Athene), Alexandrië en Cairo en weidde lit over het trein- en tramverkeer in Ïgypte. Natuurlijk werden de pyramides ra de sfinx bezocht. Verder ging het naar iaffa. de Zuidelykste havenplaats van Pilestina (waar het schip echter een half uur van de kust moest blijven), Aïffa en per autobus (over 200 KM.) naar Jeru- lalem. dat in slechts drie uren werd „ge daan". Met eenige bUzonderheden over de lynagoge, het.oude paleis van Pilatus, den Eaagmuur en den rotstempel, en met (enige lantaarnplaatjes besloot de heer Tan Batenburg zijn lezing. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen sis- en natuurkunde, hoofdvak pharmacle, de heer M. Kraal, RijswUk (Z.-H.) en voor liet doctoraal examen geneeskunde de heeren F. P. C. Prud'homme van Reine (Oen Haag) en H. Bostoen (Leiden). INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Jaarvergadering der afd. Leiden. Gisteravond had de jaarvergadering Plaats in het Volksgebouw van de afd. Lelden van het Instituut van A.O. In zijn openingswoord memoreerde de 'ooizitter der afdeeling, de heer H. van Woudenberg, dat de afdeeling, ondanks drisis, haar ledental nog altijd met flinks tprongen weet op te voeren. Ook uit het jaarverslag van den secre taris, den heer P. L. Hessing, spreekt een optimistische toon. Aan genoemd verslag ontleenen wij o.a., dat het aantal leden en donateurs op 1 Januari 1934 625 bedroeg, twwijl dit cijfer op 31 December 1934 ge stegen was tot 864. Inmiddels zet deze Pooi zich door en op dit oogenblik telt do afdeeling Leiden 936 leden en dona teurs. In het verslagjaar werd een achttal z.g. niisterbijeenkomsten gehouden, die zich ln oen stijgende belangstelling mogen ver heugen. Om de veertien dagen wordt Zon dagsmorgens in het Trianon-theater een wnstochtend gegeven, waar films, muziek w tooneel op het programma staan. De «langstelling voor dit werk is buiten- lewoon groot. In de sub-commissie Ontwikkeling en Ontspanning van het Crisis-comité was je afdeeling vertegenwoordigd door haar «stuurslid, den heer Y. Kuipers, terwijl de afdeelingssecretaris in den Plaatselijken Jeugdraad zitting heeft. Het jaarverslag van den penningmeester, de heer H. C. Hoek, sloot in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f. 3584,72 en werd, evenais het verslag van - den feretaris, onder dank der leden goed- tekeurd. Bespreking van het beleid van het be- had tot gevolg, dat verschillende «nken werden gegeven met betrekking net winterprogramma, waarbij door de «nwezigen woorden van waardeering werden geuit voor het werk van het be- ituur J?e controle-commissie wordt voor 1935 eecormd door de heeren J. W. Schneider, d Maaren en A. F. Kriek. 1. -. C11 rx. JT XX.1ACJY. Aftredende bestuursleden werden bij j amatie herkozen en in de vacature V d. Ploeg werd voorzien door de be dwing van den heer J, Wolfslag, 'ot afgevaardigden naar het in Den houden congres werden geko?en im'. secretaris penningmeester, als- nw °e heer T. Mol. als plaatsvervangers ,r- de Cler en mevr. Mol. JJ®."O gebruikelijke rondvraag sloot de °°ratter de bijeenkomst. LEIDSCHE SCHOUWBURG. 1 MAART A.S. BESTAAT ONS BLAD 75 JAAR. Vrijdag 1 Maart a.s. bestaat ons Blad !5 jaar. Zaterdagmiddag 2 Maart zullen comimis- arissen en directie ten kantore der N.V., üoordeindspleln receplëeren. VER. ROTTERD. HOFSTAD-TOONEEL. Madame Sans-Géne, van Viot. Bardou. Annie v. d. Lugt Melsertvan Ees. Zeg nu maar, dat de romantiek dood is, wanneer men een prachtig bezette schouwburg zoo ziet genieten van dit oude stuk van Sardou! Hoevele malen zou dit reeds op de Nederlandsche planken zijn gebracht? Het was eens het succes van mevr. Catherina Beersmans, toen van mevT. Marie van EljsdenVink en na reeds in 1928 hierin lauweren te hebben geoogst, thans weer van mevr. Annie van der Lugt Melsertvan Ees! Met recht geldt hier het bekende: veni, vidi, vici! Stormenderhand weet deze tot hertogin gebombardeerde waschvrouw, die trots alles haar echte, onvervalschte natuur lijkheid bewaart, de zaal te veroveren en het is Annie van Ees toevertrouwd, al die prachtige, rake zetten zoo te lanceeren, dat zij voltallig tot haar recht komen. Het wilde ons zelfs voorkomen, dat nog beter dan in 1928 haar thans deze rol af ging. Het werd één doorslaand succes, dat beloond werd, naast veel en warm applaus, met een bloemstuk der Schouwburgcom missie. Cor v. d. Lugt heeft dit dankbare stuk met groote nauwgezetheid opnieuw doen instudeeren en geen kosten voor aanklee ding en costumes gespaard. Het is een gave voorstelling geworden van groot tooneel! Cor v. d. Lugt had zijn oude rol van Napoleon weer opgenomen en hij teekende den kleine Corsikaan met bestudeerde juistheid. Ook Piet Bron is ln de rol van Lefebvre volkomen ingeleefd! Het is een lange, lange rij van namen, die verder het programma vullen. Noemen willen wij daaruit nog de graaf van Neip- perg van Dick van Veen, de Fouché van Jan v. d. Linden, de dansleeraar van Bob Oosthoek, de koningin van Napels van Helene Berthé en de Elisa van Enny Meu nier. Enkele zwakke rollen werden glans rijk overspeeldt door het geheel! Nog leeft Sardou en verzuchten mo gen we: wie zal ons de moderne roman tiek brengen, waarnaar het tooneel roept? Een welverdiend succes is deze opvoe ring geweest, die, zooals gezegd, door zeer velen hoogelijk is gewaardeerd. VAN WIEN IS DIE FIETS? Aan het politiebureau is een heeren rijwiel te bevragen dat vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Het is gemerkt J. R. S„ nr. V.O. 3325, zwart gelakt, terugtraprem met zwarte velgen, bruin zadel, voorband merk „Mon- taan", achterband merk „Solides", zwart stuur, bagagedrager met standaard, slik lap en lantaarn merk „Gulden Vlies". Hoogstwaarschijnlijk is het ongeveer drie weken geleden ontvreemd. Inlichtingen aan het politiebureau, afdeeling recherche. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Nederlandsche Ha- vermoutfabriek (Malade's Handelsmaat schappij), Hooge Rijndijk F. 144, Zoeter- woude. handel en fabricatie van haver mout en aanverw. artikelen. Directeur: A. Malade .Wassenaar. Comm.: T. van der Meer,- 'sGravenhage. Maatsch. kapitaal f. 150.000. waarvan geplaatst en gestort: f. 40.000 (Ned. Staatscourant: 31 Mei 1926, Nr. 102/1132). o AANGEHOUDEN. In verband met de inbraak in het kan toorgebouw der N V. Fabriek van Suiker werken voorheen gebroeders Pel zijn door de politie aangehouden de 21-jarige J Z. en W S en de 26-jarige H. van L„ allen alb;p- woonachtig. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer mr. A. J. Romijn, ls verhinderd mor gen spreekuur te houden. CHRISTELUK-HISTORISCHE UNIE AFD. LEIDEN. Wethouder Splinter over het gemeentebeleid. Onder leiding van den voorzitter, den heer Y. Tymstra kwam bovengenoemde af deeling ln huishoudelijke vergadering bij een. Na de opening en het afdoen van kleinere werkzaamheden besloot de afdee ling, als dank voor het vele werk, dat zij in den loop der jaren verricht had, aan mevrouw Spaargaren het eere-lldmaat- schap aan te bieden. Verder bracht de penningmeester rap port uit over zijn gehouden beheer over 1934. Besloten werd het reglement der afdee ling te herzien, en daarvoor een commissie van voorbereiding te benoemen. Op de alg. vergadering zal getracht worden bij het Hoofdbestuur der Unie aan te dringen, dat maatregelen genomen worden voor verla ging van hypotheekrente, om daardoor te komen tot huurveriaging. De agenda vermeldde verder: „Vier jaren Gemeentebeleid", in te leiden door leden der C.-H. Raadsfractie. Wethouder J. Splinter voerde allereerst het woord, spe ciaal sprekend over den arbeid van Ge meente-Werken. Spr. begon met er op te wijzen, dat de laatste 4 jaar, wat het aanzien der stad betreft, niet onopgemerkt zijn voorbijge gaan. Zoowel op het gebied van uitbreiding als van verbetering zijn belangrijke beslui ten gevallen. Gememoreerd werd op de uit breidingen aan de Lage Morsch, Rooden- burgerstraat, Lammenschansweg, Zijlsin- gelkwartier en Kooipark. Het inmiddels goedgekeurde uitbreidingsplan werkte de regelmatige uitbreiding meer in de hand. Uit het fonds „Stadsverbetering" konden diverse verbeteringen worden aangebracht verbetering van singels, verbouwing „De Burcht", Endegeest, Meisjes H.B.S., verbe tering van den Lage-Rijndijk met de Span- jaardsbrug (Provincie Z.-H.). Belangrijke besluiten zijn door den Raad genomen in dit 4-jarig tijdvak. 1. Uitbreidingsplan (met1 bebouwings voorschriften en omslagregeling voor den aanleg van straten, pleinen, plantsoenen. 2. Stadhuisbouw: na lange jaren zal spoedig de eerste aanbesteding volgen 3 .Demping Levendaal met verbreeding Plantage en Utrechtsche brug. 4. Verbreeding Oegstgeesterlaan. 5. Reorganisatie Reinigings- en Ont- smettingsdienst. 6. Volkshuisvesting(saneering van Bou- welouwe- en Paradijssteeg, woningbouw a. de Lusthoflaan. De vereeniglngsbouw loopt niet zoo vlot, omdat de geprojecteerde huizen te veel huur doen, de eisch ls toch niet hooger dan f. 4.50—5.00. 7. Verbouwing Slachthuis. 8. Samensmelting Politie en Brandweer. 9. Uitbreiding Veemarkt. 10. Uitbreiding centrale rioleeling (Zui derplan). Over elk punt werd een toelichting ge geven, en de moeilijkheden, die overwon nen moesten worden, voordat een plan geheel gereed was. Speciaal gold dit laatste, het uitbreidingsplan; ook de bedragen, die met elk plan gemoeid waren, zij beliepen enkele millioenen. Over de behandeling van de gemeente- begrooting van 1935 werd tenslotte een slotwoord gesproken. Is er gelet op de be schikbare middelen, voldoende gedaan om zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid te scheppen? De S.D.A.P. stelde het college wel niet in gebreke, maar kwamen toch met plannen, om meer werk te laten uit voeren. Tijdens de behandeling van de begroo ting was een bedrag van f. 1.400.000 aan werk onderhanden of op het punt aanbe steed te worden, de nieuwe plannen zou den zeker nog f. 1.600.000 vragen. De meeste plannen, ingediend door de S.D.A.P., zijn in studie bij Gemeentewerken. Het resul taat van alle werken, die uitgevoerd zijn. is dat slechts enkele honderden arbeiders hierin arbeid vinden; het is onmogelijk voor het Stadsbestuur, om aan de werk loosheid voor een belangrijk gedeelte een einde te maken. Ook op het gebied der volkshuisvesting moet voorzichtigheid betracht worden; in Januari stonden 603 woningen leeg. van allerlei huurprijzen, terwijl er daarboven nog 260 woningen in voorbereiding van bouw verkeeren. Ook aan het kunnen van een gemeentebestuur komt een einde. Een belangrijke discussie volgde op het gesprokene. Dg heer Van Rosmalen sloot om ruim halfelf de vergadering. Gistermiddag omstreeks 2 uur is de 56-jarige wielrijder B M. in de Plantage aangereden door de 17-jarige wielrijdster A. W„ die rechts wilde passeeren. Het gevolg was, dat de heer M. viel en een been brak. De E. H. D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis en ver volgens naar zijn woning. Tegen het meisje is proces-verbaal opgemaakt. Voor een talrijk gehoor de voor malige Graanbeurs was tot de laatste plaats bezet hebben gisteravond de hee ren J- Hoving en dr. Joh. Ph Tuyt hun onlangs gehouden spreekbeurten over de beginselen van den Nieuw-Malthusiaan- schen Bond herhaald. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het accoord van Londen De Zweden ook vertrokken. Te Londen verwacht men thans, dat als resultaat van het EngelschFransche overleg een EngelschFransch voorstel te voorschijn zal komen of wel een uitnoo- digine aan Duitschland. om de richting te wijzen voor het verdere verloop van de onderhandelingen. In offlcleele Engelsche kringen wordt uitdrukkelijk verklaard, dat op het oogen blik een bezoek van een Engeschen minis ter aan Berlijn niet te wachten staat. Men meent verder, dat gezien het beslis sende stadium, waarin de kwestie van be wapening en veiligheid zich op het oogen blik bevindt, een overhaaste bepaling van standpunt vermeden dient te worden en dat ondanks de zekere teleurstelling, welke men over de vaagheid van een gedeelte van het Duitsche antwoord gevoelt, pessi misme voorloopig niet. gerechtvaardigd is. Men erkent, dat Duitschland moeilijk anders dan met de grootste voorzichtigheid een vraagstuk behandelen kan dat voor de toekomst van Duitschland van groote beteekents is. Tegelijk echter wordt voorop gesteld, dat gezien de belangrijkheid van de opgeworpen problemen, met de opvat tingen van alle in aanmerking komende landen, ook met die van de Sovjetunie, rekening gehouden moet worden. In ver band daarmede ziet men ook de groote moeilijkheden waarvoor Frankrijk zich meent te zien -gesteld, niet over het hoofd. Dat geldt ook voor de verbinding van de voorgestelde luchtvaartovereenkomst met de andere in het Engelsch-Fransche voor stel opgeworpen vraagstukken. Uit alle uitingen van Engelsche woordvoerders blijkt, dat men zich te Londen nog geen definitief oordeel gevormd heeft over den samenhang van de luchtvaartovereenkomst met de kwesties van ontwapening en vei ligheid en deze van de verdere ontwikke ling te willen laten afhangen. Men wijst er reeds nu op. dat Flandin en Simon reeds direct na de Londensche overeenkomst te kennen gegeven hebben, dat de luchtvaartovereenkomst zoo spoedig mogelijk moet worden gesloten De politiek van de Engelsche regeering schijnt geheel beheerscht te worden door den wensch om Duitschland nog voor het einde van October in den Volkenbond terug te zien. Dat wordt als het kritieke oogenblik be schouwd. omdat dan de opzeggingstermijn afloopt en Duitschland definitief uit den Volkenbond zou zijn. Het contingent Zweedsche troepen is gisterochtend uit het Saargebied vertrok ken. Tegen zeven uur liep de extratreln voor de Zweedsche troepen het station Saarbrücken binnen. Oo het perron had zich ter eere van de Zweedsche kameraden opgesteld een Engelsche eere-compagnie met een muziekcorps der Engelsche troe pen. De Engelsche generaal Brind was ln gezelschap van tal van zijn stafofficieren verschenen, ten einde persoonlijk afscheid te nemen van de Zweedsche officieren. Toen de trein het station verliet speelde het muziekcorps het Zweedsche volkslied. DUITSCHLAND. Verbod van den „Reichswart" opgeheven. Het verbod van het weekblad .Der Reichswart" is opgeheven, daar het onder zoek heeft uitgewezen, dat de uitgever en verantwoordelijke redacteur, graaf E. Reventlow, geen kennis heeft gedragen van het artikel, op grond waarvan het weekblad verboden werd; aangezien hij ten tijde der publicatie zwaar ziek te bed lag. Graaf Reventlow heeft inmiddels ver klaard, dat hij zelf den inhoud van het bewuste artikel scherp afkeurt en dat het slechts door een misversand in het blad is verschenen. FRANKRIJK. Rede van Herriot. De minister van staat, Herriot, heeft gisteravond te Lyon gesproken tijdens een diner van de republikeinsche commissie voor handel en industrie. Hij uitte zijn vertrouwen de door den premier Flandin gevolgde handelwijze op economisch ge bied. De voorwaarden om het doel dat de regeering zich voorstelt te bereiken, aldus Herriot, zijn de politieke stabiliteiten de trouw aan de democratie. Herriot zelde gaarne het zijne te willen bijdragen tot de politiek der nationale eenheid, mits deze geen gevaar voor de grondwet oplevert. Het parlement dient het land een goed voorbeeld te geven door achting te koes teren voor de begrippen van eerlijkheid in het particuliere en openbare leven, en door de vermijding van kuiperijen. De republikeinsche leerstellingen hebben Frankrijk groot gemaakt. Frankrijk wordt thans aangevallen door bonden, welker middelen en wegen, be ïnvloed door het buitenland, men niet kent. De republiek wordt bedreigd door ge welddadige elementen, die een dictatuur beloven, waarva nhet land echter niets wil weten. De republiek zal men niet laten aantasten. BINNENLAND. Spelling-maatregelen hebben doel ge troffen; met Augustus invoering in Indië (3e Blad). Minister Marchant over de Onderwijs- bezuiniging. (Kerk en School, 3e Blad). De heer Boon heeft de regeering ge vraagd om spoedige publicatie van bet Uiver-rapport. (Binnenland, 3e Blad). HollandIndië-vluchten binnen zes dagen, ingaande 9 Mei. (Btnnenl., 3e Bi.). BUITENLAND Rond het accoord van Londen. (Buiten land, le Blad). Uitspraak van het Amerik. Hoogge rechtshof inzake de goudclausule ten gunste van de regeering. (Buitenland, le Blad). Een rede van Herriot. (Buiteni., le Blad) Beperking van den invoer in Italië, (Buitenland, le Blad). Sven Hedin beden 70 jaar. (3e Blad). ENGELAND. Commissie voor den wapenhandel. Minister-president MacDonald deelde in het Lagerhuis mede, dat Sir John Eldon Bankes, voormalig Lord Justice van appel benoemd zou worden tot voorzitter van de koninklijke commissie voor den wapen handel. De andere leden van de commis sie zouden zijn Sir Thomas Allen, Dame Rachel Crowdy, Sir Philip Gibbs, prof. Gutteridge, Sir Kenneth Lee en J. A. Spender. De taak der commissie is: rap port uit te brengen over de uitvoerbaar heid en wenschelijkheid, zoowel van na tionaal als internationaal standpunt, van de aanvaarding door het Vereenigd Ko ninkrijk ten eerste en vervolgens door het Vereenigd Koninkrijk tezamen met andere landen van een verbod van parti culieren wapenhandel en munitiehandel en de instelling van een staatsmonopolie van het vervaardigen en den handel daar in. Voorts rapport uit te brengen, of er stappen zijn, die met vrucht genomen kunnen worden om weg te nemen of tot een minimum terug te brengen de bezwa ren tegen de particuliere wapenfabricage die opgeworpen zijn in artikel 8 van het Volkenbondsstatuut. Voorts de tegenwoor dig van kracht zijnde regelingen in het Vereenigd Koninkrijk te bestudeeren met betrekking tot de controle van den ex- porthandel ln wapenen en munitie en rapport uit te brengen of deze regelingen herziening behoeven en zoo ja, in welk opzicht. De koninklijke commissie zal aangesteld worden in den gewonen vorm, waarbij volmachten worden gegeven om personen op te roepen, om verklaringen af te leg gen, schriftelijke inlichtingen te vragen en documenten ter bestudeering op te vragen. o PORTUGAL. De herkiezing van president Carmona. Uit de tot nog toe bekend geworden uit slagen blijkt, dat 462.243 van de uitge brachte stemmen voor Carmona zijn, d.i. 84.1 pet. Hij behaalde het beste percen tage in het district Castel Obroco, met 93.3 pet. en het laagste te Lissabon met 77.8 pet. Generaal Carmona had in 1926 den toenmaligen democratischen minister president da Costa ten val gebracht en de leiding op zich genomen van een militaire dictatuur. Als staatspresident werd hij op 15 Maart 1928 door de volkskeuze beves tigd. Carmona heeft zich voor den weder opbouw van Portugal na jaren van revo lutionaire schokken zeer verdienstelijk gemaakt; door zijn moedig en ridderlijk karakter heeft hij de sympathie van het Portugeesche volk verworven. Nadat hij reeds twee jaren geleden herkozen was geworden, stond zijn verkiezing ook dit maal vrijwel vast, Carmona is thans 66 jaar oud. UIT HET VERRE OOSTEN. De bandieten in Mandsjockwo. Te Anting Mandsjoekwo werd een af deeling van 37 man politietroepen die van Fengcheng naar Anting terugkeerden met vier gevangen bandieten, door een hon derdtal bandieten overvallen. Negen politiemannen werden gedood en twaalf gewond, terwijl de overige politie mannen werden ontwapend. De bandieten verdwenen met hun vier bevrijde makkers in het gebergte. Een speciale politle-afdeeling achtervolgt hen. Een deel der Mandsjoerijsche politiebe ambten te Charbin wordt door Japansche politie vervangen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1