LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 15 Februari 1935 Derde Blad No. 22976 Jaargang LONDENSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. MET VAART NAAR EEN BESTUURSCRISIS. Baldwin tusschen Scylla en Charibdls. .(.Van onzen correspondent.) LONDEN, 9 Febr. 1935. Bi de drie jaren en drie maanden van Baar bestaan heelt de zoogezegd Nationale regeering voor het land veel goeds en weinig kwaads bereikt. De ministerieele Staat van arbeid blijft over 't geheel ge nomen Indrukwekkend. Desondanks is de tegeerlng vervreemd van een ln getal sterkte nog steeds toenemend deel der be volking. Een regeerlngscrisis Is in wording en volgens sommige politieke beoordeelaars Is ze er reeds. Achter de enorme parlemen taire meerderheid van de MacDonald- galdwin combinatie een meerderheid, die normaal vijf jaar lang onaantastbaar Of nagenoeg onaantastbaar blijft staat al lang niet meer een evenredige enorme meerderheid in het kiezerskorps. De reeks tusschentUdsche verkiezingen, die de po pulaire stemmingen aangeeft tusschen het einde van 1931 en het begin van 1935, heelt doen beseffen, dat de regeerings- aanhang in het land schielijk afneemt. Het ls zelfs de vraag of de regeering thans nog op een meerderheid in het land kan bogen. Ze is bepaald uit de gratie en haar lot ls bezegeld, Indien ze er niet ln kan slagen in den loop van dit jaar een be teren indruk op de kiezers te maken. De les van de jongste tusschentijdsche verkiezing in het district Wavertree van Liverpool ls geweest niet vooral, dat de Labourpartij voortgaat steun te winnen onder de bevolking maar wel vooral dat vele aanhangers van de conservatieve po litiek van meening zijn, dat de conserva tieve beginselen door een nationaal be stuur, dat nagenoeg uitsluitend zijn positie aan de Conservatieve Partij ontleent en dankt, slecht en ik elk geval niet naar hun zin worden gediend. De uitslag: van Wavertree is vatbaar voor twee uitleg gingen. Het feit, dat de jonge Churchill als conservatief opstandeling zooveel stemmen kreeg, dat hij den officieelen conservatieven candidaat een nederlaag bezorgde en daarmee aan Labour een zetel ten geschenke gaf, kan beteekenen, dat een groot deel der conservatieven mis schien meer dan de helft terug wil keeren naar een onafhankelijke positie van de partij. Het kan ook beteekenen, dat men zich niet zoo zeer kant tegen het coalitie-experiment, dat in 1931 is begon nen, als tegen de wijze waarop het in de praktijk heeft gewerkt. In dit laatste ge val zouden de kiezers wel voortzetting van een nationale regeering wenschen maar niet die van de bestaande nationale regee ring. Ware dat zoo dan zou het huidige bestuur wellicht met succes de crisis tege moet kunnen treden door een grondige verandering in de samenstelling van mi nisterie en kabinet. Voornemens daartoe rijn reeds in een vroeger stadium aan Baldwin en MacDonald toegeschreven. Maar het is tot heden niet tot uitvoering van zulke voornemens gekomen en er is rtden te veronderstellen, dat dit middel - om het beginsel van een nationaal be stuur te handhaven in den. volgenden be- ituurstermijn al te laat ls. Twee opvattingen stellen zich tegen over elkaar, de opvatting, dat het land de proefneming met een nationaal be stuur moet voortzetten en dat daartoe de beste politieke leiders in het bijzonder Uoyd George deel moeten uitmaken van dat bestuur, en de opvatting, dat de Conservatieve Partij weer op eigen wieken ral gaan drijven en voor de a.s. algemeene verkiezingen die thans in den herfst van dit jaar worden verwacht een be roep op de bevolking zal doen met een traditioneel program van behoudendheid, samengaand met maatregelen voor een gezagspolitiek in de wereld als overeenko men met de historische bestemming van ie partij. Er is alle reden te veronderstellen, dat ie 10500 kiezers van Wavertree onge veer een kwart van het totaal die op den jongen Churchill stemden, deze poli- riek verlangen. Men heeft kunnen ervaren dat het conservatief verzet tegen de Indi sche politiek hand over hand toeneemt en thans zich zoo hevig doet gelden, dat het ie eens ondeelbaar geachte Conservatieve Partij in twee elkaar bestrijdende helften dreigt te verdeelen. Aangewakkerd door den krantenlord Rothermere en zijn Daily Mail begint de oude driestheid, die de Partij in het verleden zoo vaak noodlottig u gew,orden. zich weer te doen gelden. Men elscht niet alleen schrapping van 't ontwerp voor de bestuurswijziging in Britsch Indië (of een zoo grondige veran dering in het ontwerp, dat de oppermacht j® iat land in Britsche handen blijft) naar ook de versterking van de lucht macht, die door Rothermere zoo rusteloos »rdt gepropageerd. In hun overmoed njn zij blijkbaar blind voor de mogelijke Poutieke gevolgen van hun houding of schoon Wavertree waar zij een man saven aan het Lagerhuis, die in conces sies aan de politici in Britsch Indië nog «el wat verder wil gaan dan de regeering en die zeker met al de kracht van zijn overtuiging zich zal verzetten tegen een Packing van de luchtmacht als door ™™iermere en gezagspolitiek worden voorgeschreven hun oogen zou hebben moeten openen. Men moet aannemen, dat «1 van meening zyn, dat zij den strijd ln hehK mp reeds tennaastenbij gewonnen nebben en dat de overgroote meerderheid vj' wOhservatdeven meer dan genoeg heeft Baldwin en zijn coalitie- en concessie- wutiek. Misschien hebben zij wel gelijk, "«ar zelfs dan blijft er in het kiezerkorps J, Iornudabele macht van Labour, Libe- tiev en links georiënteerde Conserva- vnl' waartegen de eigenzinnige Con- r,u ven onderspit zouden delven. ncrU?w'n is aangeland in de moeilijkste j»ttr Tvan zÜn loopbaan als leider van de aanïT het Parlement zij zijn meeste achh6ers hem nog trouw- Het is twijfel de of oolt kan worden gezegd van {nl.,.onservatieven onder de .kiezers. De ririzwam woekert in zijn partij als nim- het n voren het geval is geweest. Als hij aan jocea stuit door concessies te doen beha?! Die-hards b.v. bij de verdere cnderm» van het In<üsch ontwerp - basis '"i nveer en meer de nominale Wordt ^a.ar°P het landsbestuur rust en dit nog meer conservatief dan het DE MARINIERS UIT HET SAARGEBIED. MORGENAVOND BEGROETING TE ROTTERDAM. Maandag défilé voor H. M. de Koningin. Van het corps mariniers ln het Saar- gebled ontvingen wij hedenmorgen een schrijven met de mededeeling, dat onze landgenooten Woensdag zijn toegesproken door den opperbevelhebber der Saartroe- pen, den Engelschen generaal-majoor J. E. S. Brind. Deze hield de volgende redevoering: „Kapitein de Bruyne, Officieren, Onder officieren en Manschappen van het Ne- derlandsche Korps Mariniers en van den Motordienst, Ik ben vandaag hier gekomen om U vaarwel te zeggen voor den aanvang van het vertrek van de Internationale Troepen in het Saargebied en ik wil een paar woor den tot U spreken voor gij naar Uw eigen land terugkeert. Ik heb het als een groot voorrecht be schouwd deze Internationale Macht te mogen commandeeren, die de eerste van dien aard was onder leiding van den Vol kenbond. Het was een macht, georgani seerd om den vrede te bewaren gedurende een tijdvak van twijfel en spanning en ik ben er trotsch op te weten, dat zij haar taak goed volbracht heeft. Ik hoop, dat gij het ook zult beschouwen als een voor recht om Uw land in zulk een troepen macht te hebben mogen vertegenwoor digen. Thans wil ik het woord richten meer ln het bijzonder tot U en U allen danken, Commandant, Officieren, Onderofficieren en Manschappen voor al Uw steun en me dewerking mij en mijn staf gegeven ln den tijd dat wij ln het Saargebied waren; die medewerking hebt gij getoond: ln de 1ste plaats door Uw goede krijgs tucht en Uw goed gedrag, door Uw goede ondergeschiktheid en de zorg, waarmee gij mijn orders hebt uitgevoerd; in de 2de plaats door Uw medewerking tot een goede verstandhouding met de In woners van het Saargebied, zoodat onze aanwezigheid hier hen zoo min mogelijk tot last ls geweest en ln het onderhouden van goede betrekkingen met de andere contingenten van mijn troepen. Ik ontving van alle zijden woorden van waardeering en gelukwenschen aangaande het gedrag der troepen, wat mij veel ge noegen heeft gedaan en ik dank U allen voor Uw steun en daarvoor dat gij mij mijn taak zoo aangenaam hebt gemaakt. Wij vertrekken allen naar onze verschil lende haardsteden en ik hoop, dat wij allen op dezen tijd zullen terugzien, niet alleen als op een bijzondere, maar vooral ais op een aangename ondervinding en als op een tijdvak, waarin wij tenslotte iets kon den doen om den vrede te bewaren en •vriendschappelijke verhoudingen te schep pen tusschen menschen van verschillende natie. Ik voor mij zal altijd terugzien op dezen tijd met trots en met gevoelens van dank baarheid voor U allen. Ik wensch U goede reis en behouden aankomst in Uw Vaderland en alle goeds voor de toekomst. Ik zal mij steeds met warmte herinneren kapitein de Bruyne, de Koninklijke Ne- derlandsche Mariniers en den Motordienst. Vaarwel, goede reis ik dank U." Generaal-majoor Brind hield z'n toe spraak ln het Engelsch (zij werd daarna door een officier in het Hollandsch ver taald), doch het trof de mariniers ten zeerste dat de laatste woorden. „Vaarwel goede reis lk dank U" ln het Hol landsch werden uitgesproken. Omtrent den terugkeer van het corps wordt het volgende gemeld: Vertrek morgenochtend te 8 uur uit Saarbrücken vanaf het goederenstation. Vandaar gaat het naar het Centraal Sta tion, waar de Engelsche troepen bij wijze van afscheid opgesteld zullen staan. De eerste trein met de mariniers komt Zaterdagavond over Maastricht te 19.13 uur te Utrecht aan en vertrekt te 19.18. Aankomst te Rotterdam Maasstation te 20.08 uur. De tweede trein, die met de motorbrigade rijdt via Maastricht-Dordrecht en komt te 21.42 te Rotterdam D.P. aan, vanwaar de trein onmiddellijk doorgaat naar Haarlem. Bij de aankomst te Rotterdam zal kolo nel C. J. O. Dorren, commandant van het corps, ter begroeting aanwezig zijn. On middellijk zal worden gemarcheerd naar de kazerne aan het Oostplein, waar vice- admiraal J. de Graaff, namens den' mi nister van Defensie mr. dr. L. N. Deckers, die zelf verhinderd is aanwezig te zijn, de bemanning zal toespreken. Aan de Saar-mariniers wordt daarna een maaltijd aangeboden. In den loop van de volgende week wordt het detachement ontbonden. reeds is, hetgeen moet leiden tot ver sterking van de reeds formidabele mach ten der linksche oppositie en tot afvallig heid in de liberaal-conservatieve gelede ren. Indien hij zijn lot aan dat van Mac Donald blijft verbinden en voort wil gaan op den ingeslagen weg, met concessies aan liberale en labour-opvattingen, moet de scheuring in zijn partij onherstelbaar worden. Indien ooit een politiek leider zich tusschen Scylla en Charibdis heeft be vonden dan moet het Baldwin zijn ge weest. Veranderingen in de samenstelling der regeering in dit stadium laten zich ge makkelijker bekeuvelen dan uitvoeren. Ontstelde politieke adviseurs roepen om Lloyd George en meenen, dat de regeering gered zal zijn indien deze toovenaar er in betrokken kan worden. Hij is een aan- pakker en een man, dien de bevolking vereenzelvigt met energie en construc tieve activiteit. Een regeering met Lloyd George versterkt, zou verzekerd zijn van den steun van die millioenen kiezers, die door geen partijgevoel worden ge dreven. Maar het is moeilijk in te zien hoe Lloyd George in deze regeering zou kunnen komen, hoe gemakkelijk het ook is in te zien, dat hij, wanneer aan het einde van het jaar de stembus zal heb ben gesproken, deel zal uitmaken van een regeering, dir nationaal, nochtans in sa menstelling hemelsbreed zal verschillen van de huidige. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven het Saardetachement te Inspecteeren. Deze inspectie zal plaats hebben Maandag 18 Februari te II uur voor het Paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Het detachement, waaronder medegere- kend het gedeelte motorcompagnie uit Haarlem, zal staan onder commando van den kapitein der Mariniers, De Bruyn. Na de inspectie zal 't detachement voor H. M. defileeren. o WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIELREGLEMENT? WITTE SPATBORDEN VOOR RIJWIELEN Naar de „Tijd" verneemt, is een belang rijke wijziging van het motor- en rijwiel- reglement op komst. Aangezien steeds meer de behoefte zich heeft doen gevoelen, vooral met het oog op de vrijheid en veiligheid van het ver keer op den weg, om by duisternis de rywielen en transportrywielen beter aan te duiden, zuilen hiervoor nieuwe voor schriften weldra het licht zien. Voortaan zullen transportrywielen en andere wagens, geen motorrywlelen zijnde volgens de nieuw ontworpen voorschriften moeten zyn voorzien van 2 witte voorlich ten en aan de achterzyde van een rood licht; deze lichten moeten ook branden als het voertuig stilstaat, tenzy by ge- meenteUjke verordening is bepaald, dat dit op bepaalde plaatsen binnen de be bouwde kommen der gemeente niet noo- dig is. Ten aanzien van gewone rywielen wordt voorgeschreven, dat deze met behoud van achterlicht of reflector, worden voorzien van een achterspatbord, waarvan, voor het achterop rijdend verkeer goed zicht baar, een gedeelte over een lengte van minstens 30 c.M. gemeten van het onder einde geheel helder wit wordt gemaakt. Naar wy van bevoegde zijde vernemen, wordt deze maatregel wel overwogen, maar moet hy nog door Ged. Staten der ver schillende provincies beoordeeld worden. o TAAK VAN VELDWACHT EN MARECHAUSSEE GESCHEIDEN? Plannen voor reorganisatie in voorbereiding. Naar wij vernemen aldus de Tel. zyn bij de regeering plannen in vergevor derd stadium van voorbereiding tot dis locatie ten aanzien der korpsen Konink lijke Marechaussee en Rijksveldwacht. Het ligt in de bedoeling om een toe stand in het leven te roepen, waarby de taak voor ieder der korpsen wordt afge bakend, zoodat niet langer Ineenvloeiing daarvan mogeiyk is. In het algemeen zal daartoe de Mare chaussee worden geconcentreerd in de groote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en aan de grens), terwyi aan de Rijksveldwacht het platteland zal wor den toegewezen. DE HEER BRAAT ALS N.S.B.-LID GEWEIGERD. Niet in staat uit overtuiging de „belofte" af te leggen. Aan den heer A. Braat, te Hekelingen is door den secretaris van de N.S.B. het vol gende schryven gezonden; In antwoord op Uw verzoek om te wor den toegelaten als lid van de Nationaal- Socialistlsche Beweging in Nederland, deel ik U het volgende mede: Alvorens als lid te worden toegelaten, moet een wachttyd van 3 maanden zyn doorloopen, waarna voor de installatie tot lid een belofte moet worden afgelegd, welke als volgt luidt: ,Ik geloof in het leidend beginsel der Nationaal-Socialistische Beweging; ik ben bereid naar mijn beste krachten mede te werken aan den opbouw van den Nieuwen Staat; ik beloof trouw aan de leiding. In dien mijn inzicht mij daartoe te eeniger tyd mocht nopen, zal ik mij op volkomen waardige wyze uit de beweging terugtrek ken, nauwlettend zorgdragend haar daar door zoo weinig mogeiyk te schaden". Naar myn meening is de tot voor kort door U aangenomen houding ten opzichte van het Nationaal-Socialisme niet van dien aard, dat U geacht zoudt kunnen worden, uit overtuiging over te gaan tot aflegging van bovengenoemde belofte. Nog slechts voor zeer korten tyd waart gij van meening, dat niet één beweging op fascistischen grondslag uitkomst biedt, waarvan onderstaande van U uitgaande oproeping het bewys is: „Daar de wetgevende macht en, na een grondig onderzoek, noch eenige beweging op fascistische of anderen grondslag voor de toekomst eenige perspectieven biedt voor de zoozeer in de klem geraakte land en tuinbouw en vooral de veehouderij enz. en wij thans zonder een goede vakvolks vertegenwoordiging op dit gebied zitten, heb ik de eer U uit te noodigen tot het by- wonen van een vergadering van den Platte- landersbond op Zaterdag 22 December 1934 des voormiddags om 11 uur in het hotel L "Europe te Utrecht ter bespreking van; 1. de a.s. Statenverkiezingen. 2. ons programma. 3. wat verder ter tafel komt. Hoogachtend, A. Braat, Hekelingen. Plattelanders, weest paraat, ik roep u op voor den nieuwen, niet te ontwyken poli- tieken stryd". Op bovenvermelden grond kan derhalve niet aan Uw verzoek tot toelating worden voldaan. Van deze weigering wordt door my mededeeling gedaan aan de pers, hetgeen niet gebruikelyk ls. doch voor ditmaal ge- wenscht. aangezien van Uw verzoek om toelating buiten myn medeweten doch wellicht van Uw zyde kennis is gegeven aan en door de Nederlandsche pers. INTERNF.ERINGSKAMP BIJ BEILEN? De N.R.Crt. verneemt, dat de internee- ringslnrlchtlng voor bepaalde vreemdelin gen in de nabyheid van Beilen zal worden gevestigd. CONTINGENTEERING ZINKWIT EN LITHOPONE. Voorloopig voor vier maanden. De Stort, bevat een Kon. besluit, waar by gedurende het tydvak van 4 maanden, aanvangende 1 Februari 1935 en eindi gende 31 Mei 1935, de invoer uit ieder land wordt verboden van: a. zinkwit, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 100 ten hon derd van de hoeveelheid, welke gedurende de maanden Februari tot en met Mei van 1934 uit dat land ls ingevoerd; b. litho- pone, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke in de maanden Februari tot en met Mei van 1934 uit dat land is ingevoerd. De Minister is bevoegd, om boven de ingevolge het vorig lid bepaalde contin genten byzondere contingenten vast te stellen voor den Invoer uit nader door hem aan te wyzen landen. Met ingang van heden is invoer slechts toegestaan, indien daarby wordt overlegd een daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergunning. De Minister van Economische Zaken heeft den termyn, binnen welken aan vragen om vergunning moeten worden in gediend, vastgesteld op 1 maand, aanvan gende 1 Febr. 1935 en eindigende 28 Febr. 1935. o VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Deelneming aan de gemeenteraads verkiezingen. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft besloten, dat het verbond mede zal doen aan de a.s. ge meenteraadsverkiezingen. Het hoofdbe stuur heeft daarby tevens besloten aan de afdeelingen van het verbond de vrijheid te laten een gedragsUjn te volgen, welke in verband met de plaatselijke omstan digheden het meest wenscheUjk geacht wordt, zulk onder nadere goedkeuring van het hoofdbestuur. O 13V BENADEELT RUSLAND ONS? Er zouden handelsmoeiUjkheden ontstaan door het tegenstemmen inzake de toelating tot den Volkenbond. De heer Moller heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Buiten- landsche Zaken de volgende vragen ge richt; 1. Is het aan de Regeering bekend, dat Rusland de landen, die tegen diens toela ting tot den Volkenbond hebben gestemd, tracht te benadeelen. o.a. door aan hun nijverheid grondstoffen uit Rusland, die zy noodig hebben, te onthouden? 2. Is het juist, dat aan deze landen, dus ook aan Netderland, Russisch vlas gewei gerd wordt, en dat aan koopers van dit vlas. in landen die dit wel kunnen beko men, verboden wordt te leveren aan Ne derlanders en inwoners van de andere tegenstemmende landen, op straffe van eveneens uitgesloten te worden? 3. Is aan de Regeering bekend, dat daar door een Nederlandsche ny verheid (de vlassoinneryten onder dreigt te gaan? 4. Zoo ja. is de Regeering niet van oor deel, dat deze houding van Rusland Uln- recht in stryd is met de beginselen en de bedoeling van den Volkenbond? 5. Is de Regeering voornemens maat regelen te nemen tegen dit optreden van Rusland, o.a. door stappen te doen by den Volkenbond. WIJZIGING DER INVALIDITEITSWET. By de Tweede Kamer is ingediend een wêtsontwerp tot wijziging van artikel 20 der Invaliditeitswet. Blykens de Memorie van Toelichting is de voorgestelde maatregel bedoeld als een voorloopige, voor een jaar geldende maat regel in afwachting van het voorstel be treffende een definitieve nadere regeling omtrent de door den Staat aan het Inva- liditeitsfonds te verleenen bijdragen, welk voorstel een onderdeel zal vormen van het algemeen bezuinigingsontwerp, dat door de regeering wordt voorbereid. Het wetsontwerp stelt voor de woorden: „van tien millloen tweehonderd drie en twintig duizend gulden over de jaren 1935 en 1936" in het eerste lid van artikel 20 der Invaliditeitswet te vervangen door: „van nihil over het jaar 1935, van tien mlllioen tweehonderd drie en twintig dui zend gulden over het jaar 1936." a REGELING VAN DEN INVOER VAN BOTER By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot regeling van den invoer van boter. De minister van Economische Zaken merkt in de Memorie van Toelichting op. dat aangezien ook thans nog het gevaar bestaat, dat door een stygenden invoer van boter de werking der steunmaatregelen voor de melkveehoudery zou worden be nadeeld, hy aanleiding heeft gevonden den reeds bestaanden maatregel te verlen gen. Hierby werd het proportioneel per centage op 25 gesteld, waardoor de in- voermogelijkheid in beginsel meer in over eenstemming is gebracht met den werke- lijken invoer, die in de laatste Jaren heeft plaats gehad. Voor zoover er behoefte mocht ontstaan aan een ruimere invoer- mogeiykheid, zal aan de betrokken belan gen door de verleening van extra-contin genten kunnen worden tegemoet gekomen. o- REGELING VAN DEN INVOER VAN ONGESMOLTEN DIERLIJK VET. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van ongesmolten dierlijk vet. In de Memorie van Toelichting merkt de Minister op, dat hy het wenschelyk heeft geoordeeld de invoerbeperking te handha ven, daar de belangen der melkveehoudery nog immer noodzakelyk maken, dat een overmatige invoer van ongsmolten dierlyk vet wordt voorkomen. Bij de verlenging is het proportioneel percentage op 25 gesteld ten einde deze contlngenteering tevens dienstbaar te kunnen maken voor onder handelingen met het buitenland. GEWEZEN SECRETARISSEN EN AMBTENAREN BIJ DE VOORMALIG® GEZONDHEIDSCOMMISSIES. In een nota naar aanleiding van het! verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp tot regeling van de aanspraken op wachtgeld van de gewezen secretaris sen van en de gewezen ambtenaren in den zin der Ambtenarenwet 1929 In vasten en tydeiyken dienst by de voormalige Ge zondheidscommissies, deelt de Minister van Sociale Zaken mede, dat hij de mee ning, dat voor de gewezen tydeiyke amb tenaren een wachtgeldregeling zeker over bodig mag heeten, niet kan deelen. Wel is hy van meening, dat, evenals ten aan zien van de secretarissen, ook ten aanzien van de ambtenaren een zekere beperking moet worden in acht genomen. Hij meent deze beperking gevonden te hebben door de regeling van het Rykswachtgeldenbe- siult over te nemen. o BEURS VAN DE DAMESKRONIEK DITMAAL IN APRIL. Het Weekblad de Haagsche Dameskro niek houdt dit jaar haar tentoonstelling van 5 tot en met 14 April a.s. in den Die rentuin. Dit is een zeer belangrijke ver andering in de Haagsche traditie. Zooals bekend, werd deze tentoonstelling al meer dan twaalf jaar achtereen in het najaar gehouden. Op verzoek van zeer vele be kende Nederlandsche fabrikanten en Haagsche firma's die on de Beurzen van de Dameskroniek nooit ontbreken, heeft de Directie besloten, dit ia ar de tentoonstel ling in het voorla ar t-e houden, en tevens, om aan de vel? aanvragen te voldoen, de tentoonstellingsruimte. uit te breiden. DREIGEND CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF. Naar aanleiding van de door de particu liere mijn-directies te Heerlen aangekon digde verlaging der loonen en besnoeiing der sociale verzekering, heeft het hoofd bestuur van den Al?. Nederl Mynwerkers- bond zijn standpunt daartegenover in een. brief aan de Contactcommissie voor het mijnbedrüf kenbaar gemaakt. Hierin wordt uiteengezet, dat het hoofd bestuur niet kan medewerken aan eenige verdere verslechtering van de arbeidsvoor waarden. noch ten aanzien van de loonen, noch ten aanzien van de sociale verzeke ring, noch van het arbeidscontract, temeer niet, omdat het geenerlei verbetering voor de lndrctrie verwacht van het brengen vah de voor de mijnwerkers ondragelijke offers. De saneering van het mijnbedrijf moet, naar zyn meening. dan ook niet gezocht worden in een verder te gronde richten van het te geringe weerstandsvermogen van de mijnwerkers, doch in het verkrij gen van afdoende hulp van de regeering. In dit verband herinnert het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Mynwerkersbond er aan dat het zich hierover oo 7 Februari jl. reeds met een adres tot den minister president heeft gewend. o HET SPORTFONDSENBAD TE DORDRECHT. Men meldt uit Dordrecht aan het Hbld.: Te Dordrecht ls de tweede spaarders vergadering van de N.V. De Sportfondsen ln deze maand gehouden. Zij werd bezocht door een 100-tal spaarders. Vanwege de N.V. Sportfondsen te Amsterdam waren aanwezig de heeren mr. Bierenbroodspot en Van Olst. De op 1 Februari j.l. uit de spaarders 'benoemde commissie van onderzoek over het geldeUjk beheer rapporteerde dat financiën en administratie in volmaakte orde waren bevonden. Er werd een nieuwe raad van toezicht gekozen bestaande uit 5 leden. Van den ouden raad werd alleen de voorzitter der vergadering, de heer D. Lotsy, herkozen. Het voorzitterschap van den raad werd opgedragen aan mr. G. Snoeck Henkemans. Een spaardersvereeni- ging werd opgericht en een bestuur daar voor gekozen Op voorstel van mr. Bierenbroodspot werd besloten handteekeningen van inge zetenen te verzamelen in een adres aan den Raad van State ter ondersteuning van het adres van het gemeentebestuur inzake de garandeering der Sportfondsen- leening. Reeds langer dan 7 maanden wordt gewacht op de beslissing van de Kroon dienaangaande. In dit verband deelde mr. Bierenbroodspot nog mede, dat het lange verloop der quaestie dit voor deel had, dat het bouwplan voor ongeveer f. 70.000 minder kon worden uitgevoerd dan oorspronkelyk was geraamd. o UIT NED. OOST-INDIE. DE WERKING VAN DE MERAPI. DJOKJAKARTA. 14 Febr. (Aneta) By de Merapi hebben dagelyks afstortingen plaats. Van 27 Januari tot 8 Februari werden 22 gloedwolken waargenomen; enkele wolken daalden tot in het Senowo- ravy'n af. Op 11 Februari kwamen gloed wolken voor welke vergezeld gingen van veel afstortingsmateriaal. Het diepe ravyn tusschen Blongkeng en Senowo is geheel opgevuld, waardoor de afstortingen uit sluitend in het Senowo-ravyn terecht komen. Voor modderbandjirs in het Blong- keng-ravyn behoeft niet te worden ge vreesd aangezien de rivieen Senowo en Pabelan alles te verwerken krijgen. Na zware regens treden steeds gloedwolken op welke veroorzaakt, worden door de water dampen, die ontwikkeld zyn door de enorme hitte. o PROF. BOOMSTRA. BUITENZORG 14 Febr. (Aneta). Be noemd is tot hoogleeraar in de Wiskunde aan de Technisch? Hoogeschool te Ban doeng Prof. Dr. W Boomstra van verlof terugverwacht, laatsteiyk dezelfde functie bekleed hebbende.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9